Kerkgenootschap heft zichzelf op (BS Middelburg slibt dicht bij massale intocht PZC PZC Nieuwe serie zomerse klassieke concerten in kerk Oostkapelle zeeland 13 Laatste dienst van Nederlands Gereformeerde Kerk van Middelburg Speurtocht door het maïslabyrint Ouwerkerk jmmm zaterdag 10 juli 1999 door Lukas Fransen MIDDELBURG - De Neder lands Gereformeerde Kerk van Middelburg houdt op te be staan. De kerkgemeente vindt het door het afnemende ledental niet meer verantwoord om als aparte streekgemeente te blij ven bestaan. De laatste dienst wordt morgen (zondag) gehou den in de Engelse Kerk. Het kleine kerkgenootschap is in de jaren zestig ontstaan in Nederland, doordat het zich vrijmaakte van de Gerefor meerde Kerk. Omdat die af scheiding in Zeeland niet heeft plaatsgevonden, zochten enkele mensen die naar Zeeland ver huisden tevergeefs naar hun ei gen genootschap. Zij richtten in 1972 de Nederlands Gerefor meerde Kerk van Middelburg op. Het is altijd de enige kerk van dit kerkgenootschap geble ven in Zeeland. „Orthodox, maar eigentijds", omschrijft ouderling J. Krab bendam zijn kerkgenootschap. „We zijn altijd een kleine ge meente geweest van rond de veertig man. Op een gegeven moment liep het ledental zo sterk terug, dat we in oktober vorig jaar besloten er mee te stoppen. Het is niet dramatisch, maar het gevolg van een gang van zaken die al jaren speelt." Krabbendam voert drie redenen aan voor het teruglopende le dental van zijn kerkgenoot schap. „Er is een demografische reden, die inhoudt dat er een uitstroom van mensen uit Zee land plaatsvindt. Een tweede reden is dat we te weinig be kendheid genieten. Een laatste reden is dat de kerkelijke kaart goed is gevuld in Zeeland. Men sen stappen niet zo makkelijk over naar een andere kerk." Raakvlakken De gemeenteleden hebben al te kennen gegeven dat ze bij ande re kerken aansluiting zullen zoeken. „Er zijn raakvlakken genoeg met de andere protes tantse kerken", zegt Krabben dam. „Er zijn daarom geen on overkomelijke bezwaren om over te stappen, maar het vergt wel wat aanpassing. Je went toch aan een bepaalde manier van het beleven van kerkdien sten. We blijven in elk geval on derling contact houden, om mensen niet in een gat te laten vallen en omdat we er behoefte aan hebben elkaar te blijven zien." Felle brand richt grote schade aan in woning SINT-MAARTENSDIJK - Een felle brand heeft vrijdagavond grote schade aangericht in een woning aan de Achter 't Bos in Sint-Maartensdijk. De bewo ners, die op het moment dat de brand uitbrak thuis waren, ble ven ongedeerd. Volgens de brandweer loopt de schade mogelijk in de tonnen. Het vuur moet rond zeven uur zijn ontstaan in de keuken. De bewoners ontdekten de brand pas toen er een ruit sprong. Het vuur verspreidde zich daarna snel via het zonnescherm aan de achterzijde naar het dak. De brandweer had de brand re delijk snel onder controle, maar kon niet voorkomen dat de keu ken volledig uitbrandde, het dak deels instortte en de hele woning zware rook- en roet- schade opliep. Auto schept twee fietsers HEINKENSZAND - Op de kruising Boerendijk-Noord- landseweg bij Heinkenszand zijn vrijdagmiddag twee acht tienjarige fietssters uit de ge meente Goes geschept door een overstekende auto. De meisjes hadden verzuimd voorrang te verlenen aan de au to, die werd bestuurd door een 66-jarige vrouw uit de gemeente Borsele. De fietssters werden overgebracht naar het zieken huis in Goes, maar konden na behandeling naar huis. OUWERKERK - Speel- en doe- boerderij De Stelle in Ouwer kerk heeft er weer een nieuwe seizoensattractie bij: een hoog maïsveld in de vorm van een doolhof. In het gunstigste geval kan de route tussen de dichtbegroeide stengels in vijfhonderd meter worden afgelegd. Maar wie ver dwaalt, legt al snel het dubbele af, vertellen initiatiefnemers Wim en Anette Kuyper. Vals spelen Het maïs heeft momenteel een lengte van 1.60 meter. Halver wege deze maand zal het hoog tepunt zijn bereikt van 2,5 me ter en wordt het ook voor opgeschoten pubers onmogelijk om vals te spelen. Het maïsdoolhof is vrijdag in gebruik genomen door leerlin gen van de plaatselijke openba re basisschool 't Stoofje, die op De Stelle hun laatste schooldag vierden. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl De reconstructie van de kruising Poeledaeleweg pakte verkeerd uit; het verkeer Door het eenrichtingsverkeer op de Nieuwe Haven stagneert het verkeer in de spits rijdt niet over de rondweg maar kiest voor een sluiproute door het centrum. op de kaaien. Open bruggen zorgen voor lange rijen wachtende auto's op de Schroeweg. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De kans is groot dat Middelburg ook dit weekeinde volledig dichtslibt. Verantwoordelijk daarvoor is de stroom toeristen, die naar hun vakantiebestemming gaan. De wegen in Middelburg zijn niet berekend op zo'n mas sale intocht. Daar komt nog bij dat de Schroe-, de Stations- brug en de spoorwegovergang zorgen voor oponthoud. Die si tuatie is al jaren bekend. De opstoppingen zijn dit jaar ex tra groot door slecht functio nerende verkeerslichten, een verkeerde uitgepakte recon structie en geautomatiseerde brugbediening, waardoor minder ingespeeld kan worden op actuele wegsituaties. De Middelburgse ondernemers slaakten deze week een nood kreet: de bevoorrading van Middelburg en het Walcherse achterland komt in gevaar als het gemeentebestuur geen maatregelen neemt. Overleg tussen beide partijen léverde weinig concreets op. Verkeers wethouder P. Brakman maakte wel bekend dat hij in gesprek is met de provincie over voor financiering van de N57, die Middelburg moet verlossen van het doorgaande verkeer. Een aquaduct en een rondweg maken deel uit van die nieuwe rijksweg. Verder zal hij het provinciebestuur vragen of het niet mogelijk is om gedurende de zomermaanden in elk geval de Schroeweg weer te beman nen. De gemeente Middelburg er kent dat de verkeerssituatie aandacht vraagt. Sinds de reconstructie van de kruising Poelendaeleweg/Vlissingse- singel is het aanmerkelijk drukker geworden op het Tan gent, vanouds een verkeers knelpunt. De herinrichting van de kruising zorgde ervoor dat er geen doorgaand verkeer meer is op de Poelendaeleweg en dat vrachtverkeer via de Stromenweg moet rijden. Be kenden met de situatie weige ren echter om te rijden. Zij kie zen ervoor om via het Tangent en de Langevieleweg toch 't Zand en de Stromenwijk te be reiken. Die extra verkeersdrukte heeft tot gevolg dat er meer auto's staan op het Tangent, waar door automobilisten vanaf de Schroeweg niet meer kunnen Ontregelde verkeerslichten zorgen voor een verkeerschaos. foto's Lex de Meester doorrijden met als gevolg lan ge files. Een extra probleem is dat de verkeerslichten afge stemd zijn op detectielussen in het wegdek, maar ook op de bruggen en de spoorwegover gang. Brakman deelde donder dag mee dat de installatie sinds de geautomatiseerde brugbe diening van slag is. Hij beloof de extra geld uit te trekken. Kaaien Ondernemend Middelburg constateert verder dat de drukte op de Londensekaai, Houtkaai en de Stationstraat is toegenomen sinds er op de Turfkaai/Nieuwe Haven één richtingsverkeer geldt. Vragen van transpoiteurs om de re constructie van de Poelendae leweg terug te draaien en weer doorgaand verkeer toe te laten op de Nieuwe Haven, werden niet gehonoreerd door het ge meentebestuur. Het is overigens, aldus een ambtenaar van de provincie, onzin te denken dat de bruggen de hoofdoorzaak zijn van de stremmingen. De provincie houdt nauwgezet het aantal brugopeningen bijde draaitij- den, het aantal boten dat ge bruik maakt van het Kanaal door Walcheren en het aantai auto's dat over de Schroeweg rijdt. Uit die statistieken blijkt dat er sinds 1990 meer verkeer is gekomen, aanmerkelijk minder jachten én minder brugopeningen, die ook nog eens korter zijn geworden. GroenLinks-raadslid vertrekt MIDDELBURG - Fractievoorzitter Wout Ardon van Groen- Links in Middelburg vertrekt per 1 september als raadslid- Hij heeft een baan gekregen bij een softwarebedrijf in Gro ningen. In de gemeenteraadsvergadering van 30 augustus neemt hij afscheid. Ardon kwam in 1994 in de gemeenteraad. Drie jaar later werd hij fractievoorzitter. Wie hem opvolgt, is nog niet bekend. Stankoverlast beboet VLAKE - De provincie heeft het Openbaar Ministerie ver zocht proces verbaal op te maken tegen schelpenverwerker van Oeveren in Vlake. Dit na tussenkomst van de Inspectie Milieuhygiëne Zuid-West. Volgens controlerend inspecteur P. Müskens heeft Van Oeveren half mei voor stankoverlast ge zorgd, door een vrachtwagen vol mosselschelpen uit te laden, terwijl er een deur van de loods openstond. M. M. Kole klaagt al langer over stank van buurman Van Oe veren. In een brief verzekert W. Klein, regionaal inspecteur Milieuhygiëne Zuid-West, Kole dat de provincie handhavend zal optreden wanneer de toegangsdeuren van de loods van Van Oeveren onnodig open staan of bijzondere bedrijfsom standigheden, zoals het uitvallen bijvoorbeeld de koeling, door Van Oeveren niet gemeld worden. Doorlichten begroting Schouwen ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland laat haar beleidsbegro ting 1999 doorlichten door de afdeling inspectie van het mi nisterie van financiën. Een ruime meerderheid van de ge meenteraad heeft daartoe besloten. In een motie spreekt de raad haar bezorgdheid uit over de in de voorjaarsnota gepre senteerde begrotingscijfers en de in verband daarmee drei gende financiële belasting van de burgers.Het college heeft het voorstel met instemming aanvaard. Partij vis gestolen in Tholen THOLEN - In het stadje Tholen is in de nacht van donderdag op vrijdag een partij vis gestolen. De vis werd ontvreemd uit twee geparkeerde visverkoopkramen. Beide auto's werden opengebroken. Eveneens in Tholen, aan de Ten Ankerweg, werd ingebroken in een schuur achter een woning. Daar wer den een scooter, twee fietsen en hengels meegenomen. De scooter werd teruggevonden in De Veste te Tholen. Winkeldievegge gesnapt GOES - Personeel van een winkel aan de Ganzepoortstraat te Goes heeft vrijdagmiddag een winkeldievegge op heterdaad betrapt. De vrouw, een 41-jarige inwoonster van Goes, had voor een bedrag van 60 gulden aan goederen in een plastic tas gestopt en was zo de winkel uitgelopen. Ze werd ontdekt toen het alarm afging en aangehouden door het winkelpersoneel. Ze moest de goederen in de winkel achterlaten en kreeg een bekeuring van 240 gulden. Start bouw parkvilla's RILLAND - De bouw van dertien parkvilla's in de tuin van voormalig verpleeghuis de Werfkampen in Rilland gaat eer daags beginnen. Woensdag 14 juli zal wethouder M. van Overloop van de gemeente Reimerswaal de eerste paal slaan. In de gebouwen van het verpleeghuis zelf, is projecton wikke laar Rietland bv druk bezig met de vestiging van een groot cursuscentrum. Behalve een aantal lesruimten is ook voor zien in de inrichting van hotelkamers en een restaurant. Eer der al werd de voormalige kapel gerestaureerd en omgevormd tot een concertzaal. In de toekomst moeten in het pand ook al lerlei kleine bedrijfjes gevestigd worden. door Lukas Fransen OOSTKAPELLE - In de Her vormde Kerk in Oostkapelle worden deze zomermaanden weer klassieke concerten gege ven. De kerk is acht woensdag avonden lang het toneel voor musici, die het publiek verma ken met hun muzikale kunnen. Het is voor het negentiende jaar dat tijdens de zomermaanden in de Hervormde Kerk klassieke concerten worden gegeven. De concerten worden in samen werking met de VW-Oostka- pelle georganiseerd door een commissie, die bestaat uit een aantal leden van de Gerefor meerde en de Hervormde Kerk in Oostkapelle. In de eerste ja ren hadden de muzikale voor stellingen nog een evangelis- tisch doel en hield een dominee halverwege het concert een praatje. „Maar omdat de men sen en de musici dat storend vonden, hebben we dat maar af geschaft", zegt W. M. Maljaars, die al sinds 1983 de concerten helpt organiseren. Gastvrijheid Maljaars noemt de concerten een gebaar van gastvrijheid van de kerken naar de toeristen en de inwoners van Oostkapelle. „Er worden allerlei evenemen ten in ons dorp georganiseerd, maar dit was er nog niet. We krijgen er hele goede reacties op. Ik werd dit voorjaar zelfs door iemand uit Vlaardingen gebeld, die wilde weten wan neer de concerten weer begin nen. De kerk is met zo'n hon derdvijftig man per concert ook elke keer weer goed gevuld." De Oostkapelse is al in septem ber vorig jaar begonnen met de voorbereidingen voor de con certen van deze zomer. „Je moet» de muzikanten al vroeg boeken. De eerste en laatste concerten vormen geen probleem, omdat ze dan zelf nog niet op vakantie zijn. Het boeken van muzikan ten voor de middelste concerten kost wel eens moeite. Eind juli en begin augustus zij n veel men sen toch op vakantie. Maar het is altijd nog gelukt." De concerten in de Hervormde Kerk staan niet alleen hoog aan geschreven bij het publiek, ook de muzikanten zelf komen graag naar Oostkapelle. Mal jaars: „Vorig jaar hadden we violiste Manon Meijs met haar leraar Maarten Veeze. Veeze, een heel bekend en goed violist, vond het zo leuk dat hij dit jaar terugkomt. We hebben deze zo mer weer een heel goed pro gramma." Subsidie Of volgend jaar het twintigj arig bestaan van de zomerconcerten in de Hervormde Kerk wordt ge haald, is nog twijfelachtig. De gemeente heeft de commissie meegedeeld dat ze zelf naar sponsors moet zoeken en dat de subsidie van 2800 gulden wordt verlaagd naar 2000 gulden. „En volgend jaar krijgen we nog maar 500 gulden", zegt Mal jaars teleurgesteld. „Daar kun nen we nog niet eens één concert van betalen. Moeten we dan en tree gaan heffen? Als ouders met twee kinderen komen, zijn ze zo twintig gulden kwijt. Dan krij gen we toch minder mensen." Maljaars is boos en tegelijker tijd verdrietig. „Ik ben bang dat alles wat we in al die jaren heb ben opgebouwd, ineens verlo ren gaat." De zomeravondconcerten vin den nog elke woensdagavond tot en met 25 augustus plaats in de Hei-vormde Kerk in Oostka pelle. De concerten beginnen om 20.00 uur en de entree is gra tis. Bijbelclub in Oostkapelle OOSTKAPELLE - Ook dit jaar wordt er in Oostkapelle weer een Vakantie Bijbelclub georga niseerd. Van maandag 19 juli tot vrijdag 2 3 juli kunnen kinderen van vier tot en met twaalf jaar terecht in de Eben-Haëzer school aan de Vlaamse Gaai. Daar kunnen zo wel kinderen uit Oostkapelle als vakantiekinderen van 9.30 uur tot 12.00 uur knutselen, zingen en luisteren naar verhalen uit de Bijbel. Dronken op de brommer VLISSINGEN - Vrijdagmorgen is door de koninklijke mare chaussee in de Coosje Busken- straat in Vlissingen een 2 2-jari ge Vlissinger op een bromfiets aangehouden voor rijden onder invloed.5 Bj controle bleek zijn promillage één promille (410 ug/1). Hij kreeg een transactie van 190,00 aangeboden een rijverbod van drie uren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13