Top dogs blaffen en bijten meer Haarscherp van Filmpost. Financiers pakken fraude met hypotheken hard aan PZC Transavia houdt passagiers kort Werklozen gaan kranten bezorgen Jeroen Pauw financiën en economie Verhoudingen verharden zich in leiding van bedrijfsleven Roel Pieper hoogleraar in Twente Iets minder winst Center Pares KLM vervoert minder Libertel behoudt marktaandeel Servicenummer terug naar Opta 'Ontwikkelen en afdrukken nergens goedkoper Filmpost De betere kijk. De uitgave van... woensdag 7 juli 1999 door Raymond Peil ROTTERDAM - De verhoudin gen in de top van het Neder landse, beursgenoteerde be drijfsleven verharden. De bewijzen daarvoor stapelen zich op: president-commissa rissen bij Pakhoed en Van Om meren moeten een stap terug doen en de bestuursvoorzitters staan op de keien. Een paar we ken terug vloog topman De Vlugt er bij Van Leer Verpak kingen uit: onmin met de com missarissen leidden ertoe dat hij voor negen miljoen gulden aan opties verzilverde en zijn biezen pakte. Heel lang voldeden de Neder landse waakhonden in het be drijf sleden aan het beeld van snurkende commissarissen, die vier keer per jaar met elkaar een Cubaanse sigaar opsteken en een goed glas drinken. De com missarissen van Van Leer stre ken daar bijvoorbeeld 65 mille per jaar voor op. „Commissaris sen grijpen nu makkelijker in. Dat was vroeger niet zo", con cludeert Jos van Hezewijk van de Elite Groep en schrijver van een aantal boeken over de 'top dogs' van het Nederlandse be drijfsleven. De omgangsvormen tussen ra den van commissarissen en be stuur waren in het verleden ge moedelijker. „De topmannen kwamen uit hetzelfde milieu en hoorden bij de club. Iemand er uit gooien was 'not done' en bo vendien slecht voor de reputatie van het bedrijf als je een nieuwe man zocht. Dus kwam de ge dachte eerder op om mensen te laten zitten. Jammer dan voor het bedrijf, vond men", schetst Van Hezewijk. Druk De onderzoeker ziet in de gang van zaken bij Van Ommeren en Pakhoed een duidelijke aanwij zing dat bestuur- en toezicht harder optreden. De kibbelende directeuren, achtereenvolgens Van den Driest en Westdijk moeten, nu de fusie in de her kansing alsnog doorgaat, het veld ruimen. Maar ook de ruzi ënde president-commissarissen De Kluis (ex-KNP BT) en De Ruiter (ex-Shell) werden aan de kant geschoven en worden 'ge woon' commissaris. Van Hezewijk ziet twee oorza ken. Voor hem staat als een paal boven water dat banken en grootaandeelhouders dreigende taal hebben gebezigd. De waar de van hun belangen in beide bedrijven was vrijwel naar een recorddieptepunt gezakt, ter wijl financiële partijen juist zo veel voordelen van een fusie verwachtten. Dus werden de mouwen opgestroopt en lieten onder meer ING, Fortis, ABN Amrobank, Rabo, NIB en de Britse verzekeraar Commercial Union (eigenaar van Delta Lloyd Nuts Ohra) hun spierbal- Vakantiedrukte op Schiphol. foto Eric Dikker/ANP doorWim Meyboom AMSTERDAM - Luchtvaartmaatschap pij Transavia gaat de touwtjes voor de passagiers aantrekken in de strijd tegen de vertragingen. Vakantievierders moe ten de komende zomer tweeënhalf uur voor vertrek aanwezig zijn. De balies slui ten een half uur voor de officiële start van de vlucht. Passagiers die te laat zijn, ko men niet meer aan boord. De luchtreizigers krijgen de nieuwe regels thuisgestuurd, samen met de reisbeschei- den. De maatschappij zelf, met jaarlijks drie miljoen passagiers de grootste va kantievliegmaatschappij, investeert een half miljoen gulden om de afwikkeling van de lange rijen voor de balies soepeler te verwerken. Zo komen er meer balies die langer open zijn. Slottijden Transavia heeft de maatregelen genomen wegens de steeds verder oplopende drukte in het luchtruim. Het bedrijf geeft toe dat de meeste vertragingen niet veroorzaakt worden door passagiers. „Maar je moet zuinig omgaan met de slottijden. We moe ten er alles aan doen tijdig te kunnen ver trekken", aldus de maatschappij. Het aantal toegewezen vluchten is maar be perkt. De toestemming voor een vlucht wordt geweigerd wanneer het toestel te laat vertrekt. De vertragingen kosten Transavia jaar lijks meer dan twintig miljoen gulden. KLM noemt een dikke vijftig miljoen een 'reëel' bedrag. Maar maatregelen zoals Transavia die neemt, gaan aan de KLM- passagiers voorbij. „De bestaande rege lingen voldoen", aldus een woordvoerder. ANP len rollen. Tegen een dergelijk geweld zijn top en waakhond van middelgrote Nederlandse beursfondsen niet licht opge wassen. Bovendien zaten 's lands grootste pensioenfondsen ABP en PGGM (sinds kort eige naar van de NIB Bank) ook in het spel. Van Hezewijk veron derstelt verder dat de hoogste bazen van Van Ommeren en Pakhoed niet, maar de 'onder- top' de fusie wel in kannen en kruiken had. Hoogste tijd voor derden-belanghebbenden om de oren naar dit echelon te laten hangen. Aldus geschiedde. Achterkamer Opvallend genoeg spelen com missarissen en bestuurders hun machtsspelletjes nog steeds in achterkamers: dat bleek bij Vopak net zo te gaan als bij Van Leer. Van Hezewijk: „Men houdt zich heel erg op de achter grond. Duidelijk verantwoor ding afleggen aan aandeelhou ders of publiek is er niet bij. Althans niet formeel. Dat gaat altijd zo. Tenzij vertrokken be stuurders achteraf uit de school gaan klappen. En dan merk je toch dat er steeds meer rare ru zies spelen." De optieverrijking door De Vlugt valt wat hem betreft in de zelfde categorie. „Er waren al veel langer problemen tussen De Vlugt en de Raad van Com missarissen, met gigantische machtsspelletjes", aldus Van Hezewijk. Door een krachtiger optreden van de toezichthou ders, de fellere concurrentie tussen wereldwijde multinatio nals en een nieuwe generatie topbestuurders - 'met kracht dadige ijdeltuiten' - botst het nu makkelijker met commissaris sen. Triviaal De ophef over de uitbundige op tieregelingen van de laatste ja ren zal niet door commissaris sen worden gesust, is verder zijn verwachting. De toezichthou ders hebben er immers weinig belang bij om hun toplieden voor het hoofd te stoten als het om iets triviaals als hun belo ning (inclusief opties) gaat. Zeker omdat de bedragen daar van, vergeleken met die in de Verenigde Staten en Groot- Brittannië, aan de bescheiden kant zijn. GPD ENSCHEDE - Ex-Philips topman Roel Pieper bekleedt per 1 september een nieuwe leerstoel aan de Universiteit Twente. Hij wordt deeltijdhoogleraar 'Electronic Commerce'. Pieper (42) geldt als een expert op het raakvlak van informa tie- en communicatietechnologie (ICT) en bedrijfskunde. Hij verdiende zijn sporen bij grote computerbedrijven, waaron der het Amerikaanse Compaq. Ook was hij de geestelijk vader van het 'twinning concept', waarmee het ministerie van Eco nomische Zaken beginnende ICT-ondernemers ondersteunt. Na Eindhoven en Amsterdam krijgt ook Twente komend na jaar een Twinning Center. Volgens Pieper heerst daar het juis te klimaat om de revolutionaire ontwikkeling van 'het zaken doen via Internet' vorm te geven. GPD LONDEN - De exploitatiewinst van Center Pares is in het op 2 mei afgesloten boekjaar licht gedaald van 60,7 miljoen naar 59,4 miljoen Britse pond 200 miljoen). De omzet steeg van 307,4 miljoen naar 329,2 miljoen pond 1.120 miljoen). De Britse moeder van Center Pares, Scottish and Newcastle, toonde zich gisteren niet ontevreden. Center Pares is druk be zig met renovatie van de vakantieparken in Nederland, België en Duitsland. Ondanks het onvermijdelijke verlies aan capa citeit dat daardoor optreedt, daalde de bezettingsgraad met slechts één procent. Scottish vindt het belangrijker dat de be zoekers van de parken bereid blijken extra te betalen voor de betere onderkomens. Scottish is behalve in vakantieparken ook actief in de bier productie en de detailhandel. Het concern behaalde in het verslagjaar een omzet van 3.294 miljoen pond 11,2 miljard) en een winst van 310 milj oen pond 1.050 milj oen)ANP AMSTELVEEN - KLM heeft de beladingsgraad van haar vloot in juni zien dalen tot 76,9 procent, tegen 77,3 procent in juni 1998. De capaciteitsuitbreiding van drie procent over vleugelde de stijging van het totale vervoer met twee procent. De vluchten van en naar de regio Azië bleven flink in de lift. Vooral het vrachtvervoer deed het goed met een plus van ne gentien procent. Het transport van passagiers naar het Verre Oosten nam met vijf procent toe. ANP MAASTRICHT - Telecombedrijf Libertel heeft sinds de komst van nieuwe aanbieders van mobiele telefonie haar marktaandeel van 34 procent behouden op deze Nederlandse markt. Libertel maakte gisteren bekend dat het 1.676.000 abonnees heeft. Dat is 21 procent meer dan drie maanden geleden. Vol gens Libertel heeft nu bijna eenderde van de Nederlanders een mobiele telefoon. Daarmee is de Nederlandse markt de hardst groeiende van heel Europa. ANP UTRECHT - FBS Freecall Business Services moet het tele foonnummer dat overeenkomt met het alfanumerieke 0800- Rentokil teruggeven aan de Opta. Dat besloot de Utrechtse rechter Schepen gisteren in het kort geding dat Rentokil tegen FBS had aangespannen. Op displays van telefoons staan vaak letters onder de cijfers. Steeds meer bedrijven gaan ertoe over hun telefoonnummer zodanig te kiezen dat een klant slechts de naam van het be drijf hoeft in te toetsen. Rentokil wilde het servicenummer bij de Opta aanvragen, maar dat bleek al vergeven. FBS bood het nummer vervolgens wel bij het bedrijf aan. Te gen een hoger tarief dan gebruikelijk en tegen slechtere voor waarden, aldus Rentokil. ANP van onze redactie economie DEN HAAG - De Haagsche Courant gaat acht voormalig langdurig werklozen inschake len bij het bezorgen van de krant. Het gaat om een geza menlijk experiment van uitge verij Sijthoff Pers met de stich ting Werkbij, het Haags Werk Bedrijf, PCM Uitgevers (de Volkskrant, Trouw, Algemeen Dagblad, het Parool en NRC Handelsblad) en Interlanden Sprei Groep, de bezorgorgani- satie van diverse huis-aan- huisbladen en folders. Het experiment begint op 1 sep tember en heeft een looptijd van twee jaar. Het gaat om voorma lige werkzoekenden, die langer dan een jaar werkloos zijn ge weest. Zij zijn in dienst van de stichting Werkbij en worden ge detacheerd bij het Haags Werk Bedrijf. Zij nemen twaalf be- zorgwijken van zo'n honderd abonnees voor hun rekening. De uitgevers willen ervaring op doen met professionele lu-an- tenbezorgers. De Haagsche Courant kampt met een tekort aan bezorgers. Dit heeft te ma ken met het teruglopend aantal jongeren. Bovendien is de con currentie van andere bedrijfs takken toegenomen. In een su permarkt liggen de verdiensten wel lager, maar zijn de werktij den flexibel. Dagbladmanager Leune van de Sijthoff Pers wijst ook op het verscherpte toezicht van de Ar beidsinspectie op de minimum leeftijd van bezorgers. Het kwam voor dat ouders of oudere broers en zussen kinderen van onder de vijftien jaar inschakel den bij het bezorgen. Zij lopen daarmee nu het risico van een boete van tweeduizend gulden per dag. GPD (Advertentie) Samsung AF 444 WR ideale vakantiecamera waterafstotend autofocus autoflash grote zoeker incl. batterijen en tas AA Van 179,-voor 'Mits vergelijkbaar betalen wij u het verschil altijd terug. GOES Ganzepoortstraat 9 (0113) 270103 door Alex Bogers DEN HAAG - Financiers doen er alles aan om hypotheek fraude uit te bannen. Het ge rommel met officiële docu menten heeft de afgelopen ja ren miljoenen gekost en bo vendien zet het de branche in een kwaad daglicht. Geza menlijk brengen de financiers nu fraude(pogingen) in kaart en geven ze de oplichters aan bij de politie. Hypotheekfraudeurs romme len altijd met officiële stukken en gegevens over de toekom stige bewoners van het pand. De lener doet bijvoorbeeld net alsof hij een huis koopt waar hij zelf in gaat wonen. Hij kan dan maximaal 125 procent van de executiewaarde lenen. Als hij had gemeld dat hij het huis wilde verhuren, dan had hij maximaal 75 procent (goed koop) hypothecair kunnen le nen. De zwijgende huiseige naar overtreedt dus de regels, zeggen de gezamelijke finan ciers verenigd in het Contact orgaan Hypothecaire Finan ciers (CHF). Vervelender wordt de fraude als de leners met valse taxatie rapporten de waarde van de woning verhogen of met sala risstroken gaan rommelen. De leners krijgen dan een hoger bedrag van de hypotheekne mer. Met dit extra geld kunnen ze dan een tweede huis kopen, ook weer verhuren en de meer opbrengsten in hun zak ste ken. Zolang de maandelijkse aflossing maar blijft lopen, zullen de financiers niets mer ken. Als het fout gaat en de af lossing stokt, dan heeft de fi nancier een probleem. Het huis levert ineens minder op waardoor de financier met een strop zit. Dit laatste was het geval bij een geruchtmakende zaak in Amsterdam die midden vorig jaar aan het licht kwam. Een makelaarsfamilie en een aan tal stromannen fraudeerden met valse werkgeversverkla ringen en valse taxatierappor ten en kwamen zo aan hoge le ningen voor vervallen huizen en een vervallen pakhuis. Zij verhuurden de ruimtes en er kwam dus genoeg binnen voor de aflossing. Toen één van de verdachte echter zijn vermo gen verspeelde op de optie- Stephanie Massier en Bart de Nie, die samen de uitbanning van hypotheekfraude coördineren. foto Roland de Bruin/GPD beurs en failliet ging, hielden de betalingen plotseling op. De financiers die de panden daarop verkochten kregen nog maar de helft terug van het uitgeleende bedrag. Een strop van enkele miljoenen was het Voor de financiers werd het met deze zaak echt menens. Eind 1998 richtten zij het Fraudeloket Hypotheken op met als coördinators. Massier. Het loket geeft de leden voor lichting over de bestrijding van fraude en verzamelt gege vens over gepleegde fraude en pogingen daartoe. Als genoeg belastende gegevens gevon den zijn, dan schakelt het loket de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) in. Volgens Massier moet het loket vooral fraude voorkomen. „Wij willen iedereen ervan be wust maken dat je met hypo theken ook fraude kunt plegen en hoe dat dan in zijn werk gaat", zegt zij. Niet iedereen weet dat het kan. Zelfs nota rissen reageren ven-ast. Maar de notaris moet weten dat de makelaar fraude kan plegen en de makelaar moet weten dat de tussenpersoon fraude kan plegen enzovoort." Volgens Massier zetten de fi nanciers alleen een gezamen lijke actie op als zij groot scheepse fraude op het spoor is. In individuele gevallen waarbij één koper zijn gege vens vervalst omdat hij per se een bepaald huis wil hebben waarvoor hij eigenlijk geen le ning kan krijgen, moet de fi nancier het zelf oplossen. Het kan ook voorkomen dat de financiers schikken met de ei genaren van de panden. Dit kan zelfs als huisjesmelkers fraude hebben gepleegd en te gen de lamp zijn gelopen. Om ervoor te zorgen dat het pand niet in de verkoop hoeft, pro beren de financiers een nieuwe hypotheek af te sluiten met de eigenaren. Dat kan bijvoor beeld via oversluiten. Schikken Volgens secretaris B. de Nie van het Contactorgaan Hypo thecaire Financiers, zouden de financiers ook tot schikken kunnen besluiten bij een grote fraudezaak. Hij denkt dan aan Den Haag. Daar is fraude ge constateerd met tweehonderd woningen. „Als je al die wo ningen tegelijkertijd zou ver kopen verziek je misschien de markt", zegt De Nie. „Dat is niet in het belang van de finan ciers. Zij gaan dan het schip in omdat ze minder geld ontvan gen dan zij uitgeleend heb ben." De inspanningen van de finan ciers hebben volgens De Nie ertoe geleid dat fraude meer aandacht krijgt van justitie. „Een paar jaar geleden had den ze bij het Openbaar Minis terie geen kennis van financië le fraude. Er werden daarom ook niet zoveel zaken aange pakt. We hebben het justitieel apparaat daarom veel voor lichting gegeven. Nu zitten daar een hoop kenners en je ziet dat het aantal opgeloste hypotheekfraudes toeneemt. Wij merken dat de onderzoe kers het leuk gaan vinden en zelf flink speuren." Volgens Massier zijn ook de straffen strenger dan een paar jaar geleden. „In 1994 was er een hele grote zaak in Leiden. Ook daar ging hei om miljoe nen. Wij vielen dan ook van onze stoelen van verbazing toen de hoogste straf in deze zaak 150 uur dienstverlening was. Daar is nu verandering in gekomen. In de recente zaak in Amsterdam is tot tweeënhalf jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist door de officier van justitie." GPD door Alex Bogers Naam: Jeroen Pauw; Leeftijd: 38 jaar; Beroep: Presentator RTL Nieuws, presentator 'Een kwestie van kiezen' en schrij - ver voor Intermediair Burgerlijke stand: ongehuwd samenwonend Kinderen: geen Auto: Chevrolet El Camino Hobby: Bootjes ('Maar ik noem het een passie') Pauw vindt zichzelf 'financi eel wanhopig'. „Ik weet ei genlijk helemaal niets van geld. Al die financiële pro ducten van de banken en ver zekeraars trekken me niet zo aan. Verder geef ik alles uit wat ik ontvang." De uitgaven van de presenta tor hebben vooral te maken met boten. „Bootjes zijn mijn grote passie", zegt hij. Pauw heeft er vier. „Ik woon aan het water en ik vind het ge woon leuk om bootjes te heb ben. Ik vaar er een beetje mee en rommel er een beetje aan. Zo nu en dan verkoop ik er één om een nieuwe te kopen. Pauws laatste aankoop was dan ook een buitenboordmo tor voor één van zijn vaartui gen. „Een simpel ding voor een klein bootje", aldus Pauw. Ik ben nu op zoek naar een grotere. Ik denkt dat het een Yamaha wordt met vijf tien pk. Die kost nieuw onge veer vijfduizend gulden." Pauws kunststukje op boten- gebied is het opknappen en bewoonbaar maken van een dertien meter lange sleep boot. „Ik mag daar graag mee naar vrienden en vriendin nen varen"zegt Pauw. Goed koop was dit opknappen al met al niet. Het kostte hem in totaal, inclusief boot, 65.000 gulden. Maar volgens Pauw- maakt dat niets uit, omdat de boot met een beetje onder houd die waarde nooit meer verliest. De presentator heeft zich fi nancieel een keer flink in de vingers gesneden met een au to. Hij kocht een Cadillac voor veertienduizend gul den. „Je weet wel zo'n ordi naire van waaruit cokedea lers in Amerikaanse films op elkaar schieten." Maar na een jaar moest hij zijn wagen weer verkopen, voor duizend gulden. „Het ding was vrese lijk. Alles ging stuk en nie mand kon het op den duur re pareren. Hij x-eedt één op één en kon niet harder dan tach tig. Een restauranthouder heeft hem van mij gekocht. Hij heeft de wagen door de midden gezaagd en een helft staat nu in zijn restaurant." Nu rijdt Pauw in een geïm porteerde Chevrolet El Ca mino, een wagen die lijkt op een 'pick-up truck'. „Een wagen waarin volgens Ame rikanen alleen 'white trash' rijdt. Hij is wel goedkoop, heeft een grijs kenteken en rijdt op gas." Pauws financiële tip is een hele praktische: koop een af wasmachine. „Ikzelf heb er niet zozeer een aangeschaft, maar toen ik vier jaar gele den voor het eerst een huis kocht (ik woonde altijd op boten) was hij onderdeel van de boedel. Ik wist niet dat zo'n machine voor zoveel ge moedsrust zou zorgen. Vroe ger had ik altijd ergernissen over de vaat. Ik kwam hem de hele dag tegen. Nu zet ik alles in de machine en als die vol is laat ik hem draaien." GPD Jeroen Pauw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7