Guerrilla's negeren order Pakistan premie PKK vraagt Koerden aanvallen op Turkse doelen op te voeren 225,- Israëlische premier Barak biedt zijn buren vrede aan Den Haag staat op zware portefeuille in EU voor Bolkestein buitenland woensdag 7 juli 1999 Islamitische strijders weigeren te vertrekken uit Indiaas deel Kashmir HET NIEUWE BERLIJN lezers Complot met sprinkhanen Bajkonoer dicht na ongeluk ALMA ATA - Kazachstan heeft gisteren meegedeeld dat de lanceringen vanaf het ruimtevaartcentrum Bajkonoer wor den opgeschort. Maandag mislukte een lancering van een Russische satelliet. De raket stortte neer en er kwamen wrak stukken neer in een groot gebied in de regio Karaganda. Het Russische ruimtevaartprogramma, dat via Bajkonoer wordt afgewerkt, kan pas worden hervat als de reden van het ongeval en de schade zijn vastgesteld. De militaire communicatiesatelliet Radoega (Regenboog) crashte maandag samen met de laatste trap van de draagra- ket. Rusland heeft 34 Radoega:s in de ruimte. Slechts vijf er van werken. RTR/AFP Kippen weg uit werk Van Lieshout MÜNCHEN - Opnieuw zorgt een kunstwerk van Atelier Van Lieshout voor heisa. Dit keer is er gedoe rond 'Alfa Alfa', een tot kippenren omgebouwde Alfa Romeo die samen met twee andere werken van Van Lieshout tot eind juli te zien is op de Max Joseph Platz in München, als onderdeel van de Festspie- le. Daartoe aangespoord door bezorgde burgers 'bevrijdde' de politie van München afgelopen weekeinde de drie kippen en een haan die in en om de met stro beklede auto rondscharrel den. Het onderkomen zou te benauwd zijn. Atelier Van Lieshout vindt dat de actie laat zien 'hoe hypo criet de maatschappij is..Doordat het kunstwerk op een pro minente plaats in de stad staat, is het een gemakkelijk doelwit voor zogenaamde dierenvrienden. Maar diezelfde burgers zul je niet zien demonstreren bij een legbatterïjfabriek, waar die ren onder veel erbarmelijker omstandigheden leven.ANP Nigeria blaast olieprocedures af ABUJA - Nigeria heeft de toekenning van zestien mogelijke vindplaatsen van olie afgeblazen omdat de procedures hier voor waren begonnen onder het in mei teruggetreden militai re bewind. Dit werd gisteren bekendgemaakt dooreen comm- missie die de nieuwe burgerpresident Obasanjo adviseert op het gebied van oliezaken. De vindplaatsen bevinden zich in diepe wateren buiten de Ni- geriaanse kust. Ze zouden rijk zijn aan olie. De concerns die voor het zwarte goud in de race waren, behoren niet tot de grootsten in de olie-industrie. Het merendeel is Nigeriaans. De licenties voor de vindplaatsen zouden een waarde hebben van tientallen miljoenen dollars. RTR/AFP Joaquin Rodrigo overleden MADRID - De wereldberoemde musicus Joaquin Rodrigo is gisteren in zijn woonplaats Madrid overleden. De componist vergaarde roem met zijn Concierto d'Aranjuez voor gitaar en orkest, een van de bekendste klassieke stukken van de twin tigste eeuw. Rodrigo, die sinds zijn kindertijd blind was, schreef het Concierto d'Aranjuez in 1940, samen met gitarist Narciso Yepes en dirigent Regino Sainz de la Maza. Een jaar later werd het stuk voor de eerste keer opgevoerd. Sindsdien voeren musici de flamenco-geïnspireerde melodieën wereld wijd uit. Een bekende versie van het concert werd opgenomen door jazz-legende Miles Davis. ANP/RTR Opwarmend water bedreigt koraal BRISBANE - Als de temperaturen van de oceanen blijven stijgen, zijn koraalriffen rond het jaar 2100 vernietigd. Aldus luidt de alarmerende conclusie van een door Greenpeace be taald wetenschappelijk onderzoek. De kleurrijke zeebegroeiing, belangrijke voedselbron voor vissen en geliefd decor voor duikers, kan niet tegen de snelle opwarming van het zeewater. Het koraal gaat erdoor verble ken en sterft uiteindelijk, meldt het Coral Reef Research In stitute in Sydney. RTR van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De islamitische guerrillastrijders die zich in het Indiase deel van de omstreden regio Kashmir bevinden, weige ren zich terug te trekken. Ze rea geerden hiermee op de oproep van de regering en de legerstaf van Pakistan om Kashmir te verlaten. De militanten zeiden gisteren van plan te zijn juist meer ge bied in in het Indiase deel van de omstreden regio te bezetten. De meeste waarnemers zijn ervan overtuigd dat de strijders ge steund worden door Pakistan. India zegt dat er reguliere Pa- kistaans troepeneenheden met hen meevechten en heeft daar voor bewijzen geleverd. De Pakistaanse premier Sharif sprak eerder in Washington met de Amerikaanse president Clin ton af 'concrete stappen' te ne men om de demarcatielijn tus sen beiden landen te herstellen. Het Pakistaanse parlement he kelde de regering omdat zij in Washington diplomatieke initi atieven heeft ondernomen zon der het parlement te raadple gen. Belofte Mohammed Said, leider van Lashkar-e-Taiba, een van de groepen die nu tegen het Indiase leger vecht in Kashmir, zei gis teren niet van plan te zijn mee te werken aan de belofte die Sharif in Washington deed. Hij erken de dat het probleem nu interna tionale aandacht heeft - een van de doelen van de operatie - maar zei dat de guerrilla's hun strijd pas staken als het gebied volle dig van India afhandig is ge maakt. Hij erkende dat het over enkele maanden niet meer mogelijk is activiteiten in het zeer hoog ge legen gebied te ontplooien van wege de invallende winter. „Dus zullen wij naar streken gaan waar wij wel in de winter kun nen werken en zullen wij als God het wil meer gebied bezet ten. Pakistan heeft niet het recht ons te vragen ons terug te trekken." Mohammed Shoaib, die in Pa kistan net was teruggekeerd van het front, zei ook dat van een terugtocht geen sprake kon zijn, „Als we nu niet vechten, stoten de Indiërs door naar onze gebieden." Indiase soldaten trachten in het dorp Kharbu in Kashmir een kanon weg te slepen dat in de buurt van een tankwagen stond. Die vatte vlam nadat de scherven van een Pakistaanse granaat het voertuig hadden getroffen. foto Kamal Kishore/RTR India bevestigde geen enkel te ken te zien dat de guerrilla's be zig zijn zich terug te trekken en kondigde aan het offensief om de strijders te verdrijven met volle kracht te zullen voortzet ten. New Delhi heeft het grootste land- en luehtoffensief in meer dan dertig jaar gelanceerd in een poging het gebied te herove ren. Volgens Pakistan heeft In dia al meer dan zeshonderd sol daten verloren in de strijd. Dat zijn er al meer dan in de oorlog tussen Pakistan en India van 1971. Volgens Pakistan verloor New Delhi toen ongeveer twee honderdvijftig manschappen. Het Indiase leger- concentreert zich nu op Batalik, het laatste en moeilijkst begaanbare gebied in Kashmir. Hier houden zich vol gens India driehonderd guerril lastrijders op. RTR/AFP/AP door Jessica Lutz ISTANBOEL - De Koerdische Arbeiderspartij PKK heeft gis teren het Koerdische volk opge roepen om de strijd op te voeren. 'De doodstraf is een afwijzing van vrede, vrijheid en broeder lijke betrekkingen. We nodigen jullie uit om op te staan en je protesten op alle fronten te ver sterken in de wetenschap dat de doodstraf voor onze leider Apo de doodstraf voor ieder van ons is', aldus het zevenkoppig be stuur in een verklaring die in Duitsland werd gepubliceerd. In eerste instantie bleven ge welddadige reacties op de ter- doodverklaring van PKK-voor man Öcalan vooral beperkt tot West-Europa. Daar moesten onder meer Turkse culturele centra in Duitsland het ontgel den. In Turkije zelf bleef het opmer kelijk rustig toen de PKK-leider op gevangeniseiland Imrali werd veroordeeld voor het lei den van een gewapende opstand tegen de Turkse staat. Pas eind vorige week kwam het tot terreuraanslagen, onder meer in de stad Elazig. De laat ste dagen is het onrustiger ge worden. Dit weekeinde vond een bomaanslag plaats in een drukbezocht park in Istanboel. Maandag blies een 19-jarige vrouw zich op in een politiebu reau in het Zuid-Turkse Adana. Op het slagveld laaide de strijd ook weer op. Naar schatting vijftienduizend Turkse militai ren staken enkele dagen geleden de grens met Irak over om PKK- strijders na te zitten, die zich in het grensgebied ophouden. Het Turkse leger heeft de afgelopen maanden vaker op Iraaks ge bied jacht gemaakt op de PKK, profiterend van het feit dat de Iraakse regering sinds het einde van de Golfoorlog feitelijk geen zeggenschap heeft over de grenszone waar Koerden wo nen. Oplaaien Öcalan (Apo voor zijn vereer ders) keurde via zijn advocaten de recente aanslagen juist af. Het valt nog te bezien wat de ge volgen zijn van de PKK-oproep van gisteren. Het staat wel vast (Advertentie) Oad Reizen organiseert samen met deze krant een driedaagse ontdekkingsreis naar Berlijn met als hoogtepunt een rondleiding door de Reichstag inclusief de nieuwe Plenarzaal, waarvoor wij voor u als dagbladlezer speciale toestemming ontvingen. Centraal in Berlijn staat het nieuwe Regeringscentrum van de Bondsrepubliek Duitsland met de, geheel in stijl, gerestaureerde 'Reichstag', waar de zittingen van het Duitse Parlement plaatsvinden. Op de eerste dag nemen we de snelste route naar Berlijn waar wc in de loop van de dag onze intrek nemen in het hotel. De rest van de dag vrij ter eigen besteding. Op de tweede dag maken we een tour door de stad, 'het Berlijn van de 21e eeuw'. Allereerst wordt een tour door de stad gemaakt, waarbij tal van highlights het netvlies passeren. Hoogtepunt is een rondleiding door de nieuwe Plenarzaal, het Duitse Tweede Kamergebouw, in de nieuwe Reichstag. Deze rondleiding wordt afgesloten met het bezoeken van de enorme glazen koepel welke als symbool van de transpa rante parlementaire democratie op het dak van de Reichstag is geplaatst. Na deze rondleiding is er voldoende tijd om het 'nieuwe' Berlijn op eigen gelegenheid nader te verkennen. Op de derde dag keren we nogmaals terug naar de stad Berlijn, gevolgd door de rechtstreekse terugreis naar Nederland. Het nieuwe Berlijn is een ontdekkingsreis als deze zeker waard! BIJ DE REISSOM IS INBEGREPEN: - Vervoer per luxe Oad Touringcar v.v. bar, toilet, airco e.d. - 2 Overnachtingen o.b.v. logies/ontbijtbuffet in een driesterren hotel in Herlijn in een tweepersoons hamer met douche toilet - Hotel mei directe S-lluhn verbinding naar de binnenstad - Sladstour olv. uw ervaren Oad chauffeur/reisleider - Rondleiding Reichstag Herlijn inclusief bezoek glazen koepel (rondleiding Duitstalig) - Stadsplattegrond Herlijn - Rescrveringskflstcn NIET INBEGREPEN ZIJN: - I.unches en diners - foeslag Éénpersoons kamer :1 80,- p.p. (beperkt beschikbaar) - Kventuele, niet genoemde, entreegelden - Annulcringskostenverzekering c\ - Reisverzekering p; e verrassende OPSTAPPLAATSEN: Vlissingen Middelburg Arnhem Apeldoorn Deventer Hengelo (O) van uw krant REISDATUM: 15-10-'99 REISSOM: SLECHTS REIZEN! RESERVEREN UITSLUITEND TELEFONISCH VIA TELNR, 0900-8482 (telefonisch reisburo Globe Reisburogroep) PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT dat het oplaaien van het geweld niet in het voordeel van Öcalan zal werken. Het overwegend nationalisti sche parlement moet beslissen over de uitvoering van de dood straf. De ultra-nationalisten eisten vorige week de herzie ning van een wetsvoorstel voor strafvermindering voor spijtop tanten, dat voorzag in de omzet ting van doodstraf naar twintig jaar gevangenisstraf. Wat hen betreft is er geen clementie voor Öcalan. Vrijlating De krant Milliyet bracht giste ren een interview met gepensio neerd generaal Kemal Yavuz, die in het verleden regelmatig als spreekbuis voor het leger functioneerde. Yavuz noemde Öcalan een tijdbom. „Om zijn vrijlating te bewerkstelligen, zullen anarchistische groepen tot gewapende acties, bomaan slagen en ontvoeringen over gaan. De buitenlandse machten die vandaag wagen om gevan genschap voor hem, zullen spoedig van amnestie gaan spreken, hem naar het buiten land willen halen en daartoe druk gaan uitoefenen." De generaal b.d. vindt dan ook dat de PKK-leider zo snel moge- lijk opgehangen moet worden in nationaal belang. GPD door Ad Bloemendaal TEL AVTV - De nieuwe pre mier van Israël, Ehud Barak, wil zo snel mogelijk vrede sluiten met de Palestijnen, Syrië en Libanon. „Maar de Arabieren moeten goed be grijpen dat vrede alleen mo gelijk is met een veilig Israël", zei hij gisteren in zijn eerste toespraak voor de Knesset. Barak presenteerde een bont samengestelde coalitierege ring, die steunt op 75 van de 120 volksvertegenwoordi gers. Dat betekent dat hij de komende jaren niet alleen zijn handen vol zal hebben aan het bereiken van vrede in het Mid den-Oosten, maar ook aan het handhaven van vrede binnen zijn coalitie. Daarin zijn ze ven partijen vertegenwoor digd met orthodox-religieuze, seculiere, conservatieve en li berale opvattingen. De nieuwe premier liet de Pa lestijnen en Syrië weten dat Israël vredesbesprekingen zal baseren op Veiligheidsresolu ties 242 en 338, dat wil zeggen: teruggave van grondgebied in ruil voor wede en veilige gren zen. „Syrië en Israël zijn tien tallen jaren bittere vijanden geweest, maar nu is de lijd ge komen vrede te sluiten", zei hij. Barak herhaalde zijn ver kiezingsbelofte dat de Israëli sche soldaten in Libanon bin nen een jaar naar huis zullen terugkeren. Hij zei er alles aan te zullen doen om in de tussen tijd ouders met zonen in Liba non rustig te laten slapen. Arafat en Assad zijn allebei bang dat Israël zal proberen eerst vrede te sluiten met de ander, om extra druk uit te kunnen oefenen op de overge- Ehud Barak presenteerde gisteren zijn kabinet. foto RTR bleven partij. Zo mogelijk binnen een week wil Barak de Palestijnse president Arafat ontmoeten en gesprekken voeren met de Egyptische pre sident Hosni Moebarak en ko ning Abdallah van Jordanië. Brede regering Barak vertelde de Knesset dat alleen een brede regering de cruciale beslissingen kan ne men waarvoor het land zich ziet gesteld. Maar dat zo'n re gering niet alleen voordelen heeft, zal snel genoeg blijken. De bouw van Israëlische wij ken in Arabische delen van Je ruzalem bijvoorbeeld vormt een twistpunt waarover snel een besluit moet vallen. De Nationaal Religieuze Par tij (NRP), vertegenwoordig ster van de kolonisten en één van Baraks coalitiepartners, zegt van de premier te hebben begrepen dat de bouwr van omstreden enclaves als Raz el- Amud en Har Horna zal dooi-- gaan. Maar gisteren sprak Chaim Ramon, de nieuwe mi nister van onder meer Jeruza- lem-zaken, zich uit tegen bouwplannen. De aanwezigheid in de coali tie van de ultra-nationalisti sche NRP is een van de rede nen waarom de Arabische partijen in de Knesset gister avond tegen de regering-Ba rak stemden. Passages in het regeerakkoord over beter on derwijs aan Arabische kinde ren en meer geld voor Arabi sche gemeenten konden daar niets aan veranderen. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - Nederland zet hard in op de portefeuille mededin ging voor ex-WD-leider Bolke stein in de nieuwe Europese Commissie. Dit is gisteren ver nomen uit hoge diplomatieke bron in Brussel. De enige concurrent is de huidi ge Finse eurocommissaris be grotingszaken Liikanen, maar diens papieren zouden slechter zijn omdat Finland in tegenstel ling tot Nederland niet behoort tot de 'oprichters' van de Euro pese Gemeenschap. Liikanen heeft verder geen ervaring op dit terrein. Bolkesteins voordelen zijn dat hij ervaring heeft in het be drijfsleven als voormalig Shell- manager. Bovendien heeft hij als staatssecretaris op Econo mische Zaken, in het eerste ka- binet-Lubbers (1982-1986), met concurrentiezaken te maken heeft gehad. Tot voor kort was duidelijk dat Nederland aasde op een econo mische post in de nieuwe com missie, onder de Italiaan Prodi. Het was Concurrentiezaken, Buitenlandse Handel of Trans port. Nederland zet nu op de eerste post, die momenteel wordt bezet door de Belg Van Miert. Eind volgende week komt de nieuwe commissie- Prodi bijeen om de definitieve verdeling van de portefeuilles te beslissen. Inmiddels is duidelijk dat Europees landbouwcom missaris Franz Fischler zo goed als zeker in dezelfde functie te- BAGHDAD - De Iraakse rege ring houdt een VN-medewerker verantwoordelijk voor een po ging tot sabotage van deIraakse landbouw. De man. de Nieuw- Zeelander Broughton, zou doosjes met sprinkhaneneieren in het land hebben begraven. De verdachte was in Irak voor een VN-missie om mijnen te rui men. Hij moet binnen 72 uur Irak verlaten. Irak bracht het sprinkhanencomplot voor het eerst in juni in de openbaarheid. Toen zou het om een Brit gaan die Reid heette. De VN had ech ter geen medewerkers in Irak onder die naam. Volgens de Iraakse woordvoerder is Reid Broughtons schuilnaam. RTR rugkeert in de nieuwe Europese Commissie. De Oostenrijkse re gering schoof hem gisteren naar voren voor een tweede termijn. ANP/RTR/AFP Franse douane onderschept 315 stokoude eieren LE HAVRE - Franse douanebe ambten in Le Havre hebben 315 prehistorische 'eieren' van de uitgestorven Olifantsvogel uit Madagaskar onderschept. Twee mensen werden gearresteerd. Zij wilden de fossielen verkopen voor zo'n 4000 gulden per stuk. Het gaat overigens om eieren die uit verscheidene versteende schaaldelen weer in elkaar zijn geplakt. De eieren zijn elk zo'n 30 centi meter lang en 15 centimeter breed. Ze behoren toe aan de Aepyornis Maximus, een soort struisvogel van 3 meter hoog. Het in elkaar zetten van de eie ren is in Madagaskar een legale bezigheid. De Franse grens wachten menen dat import niet is toegestaan. RTR NAVO pakt verdachte Serviër Brdjanin op BRUSSEL - De door de NAVO- geleide VN-vredesmacht SFOR in Bosnië heeft gisteren de Bos nische Serviër Radoslav Brd janin gearresteerd. Het Joego- slavië-Tribunaal in Den Haag heeft hem aangeklaagd wegens misdaden tegen de menselijk heid in de periode 1992-1995. Brdjanin wordt overgebracht naar de speciale gevangenis voor het tribunaal in Scheve- ningen. Hij stond op de 'geheime lijst' van het tribunaal. Hij is aangeklaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid omdat hij betrokken zou zijn geweest bij de etnische zuivering van de regio's Sanski Most en Prijedor. Brdjanin is lid van het Bos- nisch-Servisehe parlement na mens de Servische Volksallian tie (SNS) van ex-president Plavsic. Brdjanin Werd voor de deur van zijn huis gearresteerd. Het tri bunaal heeft behalve een gepu bliceerde lijst van gezochte per sonen een geheime lijst. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5