Herboren Steels gaat voor geel Aan Ieder nadeel zit een voordeel interviewer PZC Erik Breukink bij verrassing sport 23 Belg sprint in Laval naar tweede etappezege op rij Even pauze na de start Zestien renners hebben van nature te dik bloed Van kilometer tot kilometer Telekom niet betrokken bij dopingaffaire woensdag 7 juli 1999 door Rene Banierink LAVAL - De Tour de France van 1999 is tot nu toe in veel opzich ten anders dan die van 1998. Eén ding is echter hetzelfde: Torn Steels is de beste sprinter. De Belgische renner, die vorig jaar vier etappes won, lijkt hard op weg die prestatie te evenaren of zelfs te verbeteren. Drie kansen waren er tot dusver voor de sprinters en twee ervan greep de Mapei-coureur met beide handen aan. Daarmee liet Steels zien dat het hem ook zon der uitgebreide hulp van zijn ploeg goed afgaat. In Laval won hij gisteren de derde etappe, na dat hij een dag eerder ook al de tweede rit ap zijn naam had ge schreven. De gele trui is zijn nieuwe doel. Met de 5 le zege in zijn loopbaan heeft de 28-jarige renner, voor zover dat vorig jaar nog niet ge- Zesde ritwinst sprinter Steels LAVAL - De 28-jarige Tom Steels is de beste sprinter van het huidige wielerpeloton. De Belg behaalde gisteren in Laval, na de zege van maandag in Saint-Nazai- re, zijn zesde zege in een etappe van de Tour de France. Vorig jaar won hij er vier. In Laval behaalde hij zijn 51e profzege. De erelijst van Tom Steels ziet er als volgt uit: 1994: Twee overwinningen, waarbij etappe in de Tour de l'Avenir. 1995: Zeven overwinningen, waarbij etappe in de Ronde van Nederland. 1996: Acht overwinningen, waarbij de Omloop Het Volk, Gent-Wevelgem en twee etap- 'pes in de Ronde van Spanje. 1997: Twaalf overwinningen, waarbij het Belgisch kampi oenschap 1998: Vijftien overwinningen, waarbij vier etappes in de Tour de France. 1999: Zeven overwinningen: twee etappes in de Ruta del Sol, etappe in Parijs-Nice, etappe in de Driedaagse van De Panne. Gent-Wevelgem, Touretappes in Saint-Nazaire en Laval. ANP beurd was, definitief afgere kend met het beeld dat hem lan ge tijd heeft achtervolgd: dat van een gefrustreerde, met bi- donnen gooiende sprinter. Hoongelach Het gebeurde in 1997 bij zijn de buut in de Tour. De in Sint Gillis Waas geboren Steels werd toen door het machtige Mapei-team naar voren geschoven om etap pes te winnen. Maai' ploegleider Lefevere legde te veel druk op het talent, de ploeg kon hem niet op de juiste positie krijgen in de finale en Steels zelf maakte de verkeerde keuzes of liet zich in sluiten. Het bidon-incident - de Belg gooide in een massasprint uit frustratie een drinkbus naar collegaspurter Moncassin - kwam hem op een enkeltje Bel gië en veel hoongelach te staan. Die Steels bestaat niet meer, verklaarde hij gisteren nog maar weer eens. „Ik weet nu wat het is om in de Tour sprints te winnen. Ik blijf rustig, kijk goed wat er om me heen gebeurt en stem daar het plan op af." Het kwam gisteren goed van pas. Zeker omdat Mapei dit jaar niet alle kaarten op Steels heeft gezet. Het klassement is met speerpunt Pavel Tonkov een voornaam doel geworden en daardoor ontbreken de slaven die Steels in de laatste twee ki lometer moeten piloteren. De vijfdejaars prof toonde in Laval echter opnieuw aan dat hij het ook zonder hulp kan. Axel Merckx en Bart Leysen hadden hem in de finale gebracht en daar moest hij het verder zelf maar uitzoeken. Lange tijd hield Steels Mario Cipollini in de gaten. Maar toen Cantina Tollo-knecht De Biase in een van de laatste bochten onderuit zeilde, zag Steels dat ook een stel Saeco-helpers van Cipollini het spoor bijster was. De Belg paste de tactiek aan, keek goed om zich heen, en had ook een beetje geluk toen Lars Michaelsen van La Frangaise des Jeux na het beulswerk voor de jonge Fransman Jimmy Cas per niet de kant van Steels op kwam om uit te blazen. Maar winnaars dwingen geluk ook af. Kwaal Steels was de Tour niet onder een perfect gesternte van start gegaan. Sinds Gent-Wevelgem in april had de Belg niet meer gewonnen. En in de Ronde van Zwitserland, de voorbereiding op de Tour, stapte hij af omdat hij problemen had met zijn zit vlak. Een kwaal die hem ook nu weer kwelt. „Doordat we veel vlakke ritten hebben, zit ik lang in het zadel. Ik hoop dat het goed gaat." Dankzij de bonificaties voor zijn twee zeges en de tweede plaats in de eerste etappe, plus het feit dat klassementsleider Kirsipuu gisteren pas als veer tiende binnenkwam, is Steels opgeschoven naar de tweede plaats en lonkt het geel. Zeven tien seconden scheiden hem daar nog van. Het is nu zelfs zijn hoofddoel geworden. De Belg zal zich vandaag daarom ook voor het eerst deze Tour in de tussensprints gaan mengen. Steels: „Voor het geel wil ik zelfs wel een etappezege opgeven." GPD NANTES - De eerste kilometers van een etappe in de Tour de France worden traditiegetrouw in een slakkengangetje afgelegd. De ren ners maken daarvan dankbaar gebruik door langs de kant van de wegnog snel een sanitaire stop te maken. Dat gebeurde gisteren ook vlak na het vertrek van de derde rit in Nantes, waar Anthony Lan- gella, Marcelino Garcia, Elio Aggiano, José Angel Vidal en Fernan do Escartin (vlnr) even afstapten voor een korte pauze. foto Laurent Rebours/AP Tom Steels komt zegevierend over de finish in Laval. foto George Nusmeïjer/GPD van onze sportredactie LAUSANNE - Slechts zes tien van de vijfhonderd bij de internationale wielrenunie (UCI) geregistreerde be roepsrenners hebben van zichzelf een hematocriet- waarde die boven de vijftig procent ligt. Onder deze zes tien, zo maakte de UCI giste ren bekend, bevinden zich geen grote namen. De hematocriet waarde, waarmee de dikte van het bloed wordt uitgedrukt, bij de gemiddelde mens ligt tus sen 42 en 48 procent. Renners bij wie voor een koers een waarde van boven de vijftig procent wordt ontdekt, krij gen een startverbod. Zo n waarde kan duiden op EPO- gebruik. Voor de zestien cou reurs die geregistreerd staan als 'natuurlijke bezitters' van een te hoge hematocriet- waarde, geldt zo'n startver bod niet. De ontheffingen die de inter nationale wielrenunie ver leent aan renners die boven de grens uitkomen, werden gisteren in het dagblad Libe ration bekritiseerd door Frangois Poyet. De Franse arts en psychiater stelde de bloedtesten van de renners in de Tour aan de kaak. Doktersattest Voor wie met zijn hemato- crietwaarde boven de limiet van vijftig procent zit, vol staat een doktersattest dat verklaart dat die waarde al tijd zo hoog is, om te kunnen doorrijden. Poyet vindt het niet juist, omdat er ook renners zijn met een van nature lage he matocriet waarde. Het bloed van de Fransman Christophe Bassons van La Francaise des Jeux heeft bijvoorbeeld een hematocrietgehalte van slechts 39 procent. SID/ANP LAVAL - In Nantes starten 188 renners voor de derde etappe van de 86e Ronde van Frankrijk over 194,5 kilometer naar Laval, dat voor het eerst etap peplaats is. Het is droog onder een bewolkte hemel. Af en toe breekt de zon door. De Est Jaan Kirsipuu draagt gele trui. 24 km: Eerste tussensprint: 1. Kirsipuu (6 seconden bonifica tie), 2. Hincapie (4), 3. Zabel (2). 36 km: Guesdon en Giunti ont vluchten het peloton. 75 km: Tweede tussensprint: 1. Guesdon, 2. Giunti, 3. Barthe. 98 km: Bij de bevoorrading heb ben de twee vluchters een maxi male voorsprong van 4.05. 106 km: Doorkomst op de Cote Bei-Air (4e categorie): 1. Giunti, 2. Guesdon, 3. Piccoli. 147 km: Derde tussensprint: 1. Guesdon, 2. Giunti, 3. Barthe. 157 km: Vluchters ingehaald door het peloton. 191 km: Valpartij in het peloton met onder anderen Di Biase. 194,5 km: Steels wint de derde etappe voor Zabel en O'Grady. Het is zijn tweede dagsucces op rij. Boogerd is de beste Neder lander op de' veertigste plaats. Kirsipuu behoudt de gele trui. De Spanjaard Pascual Llorente staakt de strijd. ANP DUSSELDORF - De Duitse wielerploeg Telekom is niet betrokken bij het gerechtelijk onderzoek dat het parket van Düsseldorf heeft gestart. Woordvoerder Kessel heeft dat gisteren verklaard. De Duitse justitie onderzoekt de dopingpraktijken van een per soon uit de Duitse wielersport. Justitiële bronnen zeiden maandag dat het zou gaan om de voormalige verzorger van Tele kom. Het onderzoek richt zich volgens Kessel echter op een trainer die kleine regionale teams en individuele renners heen begeleid. Justitie is sinds half juni met hem bezig. „De persoon heeft geen banden met Telekom", aldus Kessel. De man wordt verdacht van het smok kelen van verboden middelen van België naar Duitsland. Hij heeft inmiddels ontkend. De Duitse professor Werner Franke zei afgelopen weekein de voor de radio dat het parket in Noord-Rijnland-Westfalen een onderzoek had ingesteld te gen een renner van Telekom. Ook dat klopt volgens Kessel niet. SID Rabobank-ploeg weer in vrijbuitersrol na de val van Boogerd door Fred Segaar LAVAL - Van Nantes naar Laval is het bijna tweehonderd kilo meter. Voor professionele cou reurs een afstand van niks. Op een vlak traject als in Bretagne doen ze dat in vierenhalf uur. Maar wie de renners van de Ra bobank gisteren voor het ver trek uit de bus zag stappen, kreeg de indruk dat ze zojuist waren opgeroepen voor een strafexercitie: zeshonderd kilo meter door de bergen, mét be pakking. De ploeg die maandag 'ver dronk bij laagwater', zoals de Franse sportkrant l'Equipe schreef, zag op tegen de koers. Etappe nummer drie moest hel derheid brengen over hun licha melijke en geestelijke herstel na 'de rit door de zee', een waarin hun kopman Michael Boogerd zijn uitzicht op een goede eind klassering én zijn moraal ver loor. Boogerd had verband om zijn elleboog, zijn knie, een dikke lip en klaagde bij de start over pijn net boven zijn neus en aan zijn tandvlees. En dan was er ook nog de geforceerde schouder die stevig was ingetapet. „Het is echt een stevige klap geweest. Toen ik weer was opgestapt, zat ik als een oelewapper op de fiets. Normaal ben ik niet zo bang, maar als je net tweemaal bent gevallen, word je toch tamelijk nerveus." Wakker Als Waar is dat het de hele ploeg slecht gaat als de kopman niet in vorm is, dan hadden de renners van de Rabobank alle reden tot vrezen. Maar zowaar: Boogerd, die een pilletje had gekregen om de slaap te kunnen vatten, was tussen Nantes en Laval uiter mate wakker. Hij reed vooral de laatste kilometers attent voor in, net als de meesten van zijn ploeggenoten. Boogerd werd veertigste. Het was aan Robbie McEwen om in de massasprint de Rabobank-revival te bekro nen. maar de Australiër kwam tekort en werd pas zevende. Michael Boogerd was de rit zon der kleerscheuren en zonder al te veel pijn doorgekomen. Dat schonk de ploegleiding de hoop dat hij zijn plannen om de etap pe naar l'Alpe d'Huez te win nen, kan waarmaken. Ploeglei der Theo de Rooy: „De druk is er nu een beetje af. Ik hoop dat, als zijn herstel zich doorzet, hij in de bergen nog iets kan laten zien. De jongens hebben zich goed hersteld." Michael Boogerd voor de start van de derde etappe in Nantes. Zijn linkerknie is ingepakt als gevolg van de zware valpartij de dag ervoor. In 's-Heerenhoek stelde Jan Raas dat eveneens met tevre denheid vast. De manager volgt de verrichtingen van zijn ploeg intensief en had tijdens de de sastreus verlopen etappe naar Saint-Nazaire de telefoon ge grepen om De Rooy te bellen. „Kun je die drie vooraan niet beter laten terugzakken om foto Ed Oudenaarden/ANP Boogerd te helpen?", had Raas gevraagd. Hij doelde daarmee op Den Bakker, Dekker en Jon ker, die deel uitmaakten van de eerste groep, waarin kopman Boogerd ontbrak. Een logische vraag van een doorgewinterd wielerman, die als actief renner nooit een ploegleider nodig had om zijn tactische plan te trek ken. De Rooy: „Ik heb het al eer der gezegd: we hadden op dat moment totaal geen zicht op de situatie. Ze waren maar dertig seconden weg en je denkt dat het wel weer bij elkaar komt." Kopmannen in de ouderwetse zin van het woord, zoals Jan Raas vroeger was, slaan met hun vuist op tafel als blijkt dat de plannen niet volgens de vooraf uitgestippelde tactiek zijn uit gevoerd. Boogerd hecht aan trouwe helpers, zoals Mark Lotz. De Hagenaar laat geen ge legenheid onbenut zijn adju dant te prijzen. Het zit niet in hem opgesloten om te eisen dat de hele ploeg zich in zijn dienst stelt. Daarmee zou hij zich bo ven de groep plaatsen en dat is het laatste dat hij wil. Boogerd is liever één met zijn collega's. Het is een mooie karaktertrek van de 27-jarige coureur. Hij dankt er deels zijn populariteit aan, maar of het hem ooit een overwinning in de Tour brengt, is de vraag. Dan maar niet, zal Boogerd waarschijnlijk den ken, want hij heeft geen zin om zijn aard te verloochenen. Niet gewend Zijn collega's Den Bakker, Dek ker en Jonker hadden op het moment dat ze ontdekten dat Boogerd niet voorin vertegen woordigd was, kunnen beslis sen zich te laten terugvallen. Maar de huidige generatie Ne derlandse wielrenners is niet gewend in één ploeg te rijden met een coureur die de moge lijkheden heeft om in Parijs op het ereschavot plaats te nemen en zich volledig in zijn dienst te stellen. De verhouding kopman/knecht ligt in Nederland minder scherp dan in Italië en Spanje. De ren ners van Once bijvoorbeeld hebben slechts één opdracht: Abraham Olano heelhuids naar de meet brengen. In het karak ter van de Rabobank-ploeg zit nog te veel de vrijbuitersmenta liteit. Maar dat is een rol die de coureurs na de val van Boogerd weer kunnen gaan vervullen. „Ja", zei Erik Dekker, „de druk op Michael en op ons is eraf. Misschien wordt het nu ook een beetje minder met de aandacht van de pers voor hem. Dat is het enige positieve. Om met Johan Cruijff te spreken: aan ieder na deel zit een voordeel." GPD door Leo van de Ruit LAVAL - Vijf kilometer voor het einde van de dramatische twee de etappe, waarin Michael Boo gerd maandag de Tour de Fran ce verloor, stopte Mart Smeets midden in de rechtstreekse tv- reportage Erik Breukink een briefje onder de neus met drie steekwoorden: Saiz, waarom en Zülle. Smeets maakte nog een gebaar in de geest van 'gaan!'. Breukink, door de NOS aange trokken als co-commentator vanwege zijn expertise uit het metier, begreep het snel. Hij moest gaan interviewen, nadat hij ongezouten kritiek had geuit over het tactisch falen van de Rabobank-ploeg. Interviewen was geen afspraak, hij had er niet voor getraind, maar hij ver rees van zijn stoel en wandelde voor de camera- en geluidsman uit op zijn doel af, met de micro foon ui de hand. „Ik begon gelijk in het Spaans te denken", ver telde Breukink, beheerst als in zijn toptijd als coureur. Snel bleek dat hij een pre had. Mano io Saiz, leider van de Once- ploeg die de Tour na een valpar tij op een pad door de zee op zijn kop zette, kwam speciaal voor Breukink de bus uit en hield een uitgebreid betoog. Zo ook Abra ham Olano, de kopman en Alex Zülle, de gevallen kanshebber. Met de complimenten uit Hil versum draafde Breukink dins dag vrolijk over het strand bij La Baule. Hij ging joggen en trainde zo een beetje voor de marathon van New York, waar toe hij door Gerrie Knetemann is verleid. Lopen doet hij meer dan fietsen. Daar heeft hij ge noeg van. Zijn nieuwe passie is golf. Hij haalde zijn bewijs en is trots op de eerste birdie die hij sloeg. Zwarte gat Televisiecommentaar, hardlo pen, golf en zijn gezin met twee opgroeiende kinderen. Erik Breukink (35) vult zo het zwarte gat dat hij overigens nooit heeft aanschouwd. Twee jaar geleden stopte hij als coureur. Hij wist toen niet wat te gaan doen. De Rabobank maakte hem pers chef in de Tour van 1998, die door schandalen werd over schaduwd. „Het was te kort na mijn loop baan", stelt Breukink vast. „Ik had nog te weinig afstand. Voor mezelf wilde ik me eigenlijk een jaar afzijdig houden. Het is er niet van gekomen. Toen Steven Rooks bij de NOS stopte, ben ik gevraagd. Ik vind het leuk, maar moeilijker dan je als coureur denkt. Weer in de Tour zijn is mooi. Wielrennen boeit me nog steeds. Voor de toekomst laat ik de dingen nu maar op me afko men. Haast heb ik niet, maar een doel in je bestaan is wel nodig." ANP Erik Breukink (rechts) maakte maandag onverwacht zijn televisie debuut als interviewer. Links Michael Boogerd. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55