Plan Othene krijgt hoogbouw PZC Saeftingegids schept beelden uit klei GS keuren alsnog peilbesluit goed zeeland 20 Compacte appartementenblokken voltooien eerste fase nieuwbouwwijk Architecte presenteert interieur watertoren Aanleg fietspaden Kanaalhavengebied wordt fiks duurder Diamanten bruiloft Zaamslags paar Dorpsfeest Zuidzande Boete en rij-ontzegging voor verkeersfout met dodelijke afloop woensdag 7 juli 1999 doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Project-ont wikkelaars Projectbouw Zee land en HBG-Mabon willen op de zeedijk in het Terueuzense plan Othene toch een reeks ap partementencomplexen bou wen. De hoogbouw, zeven in hoogte verschillende bouwblokken met in totaal honderd apparte menten. vormt de afronding van de eerste fase van de nieuwe Terneuzense wijk. Komend na jaar zullen de project-ontwik kelaars, stedenbouwkundig bu reau Kuiper Compagnons uit Rotterdam en de gemeente Ter- neuzen de besprekingen openen over de realisatie van de tweede fase van het plan, zuidelijk en oostelijk van de buurtschap Othene. De ontwikkeling van de Terneu zense wijk verliep in eerste in stantie weinig voorspoedig. Kuiper Compagnons en Mabon hadden voor de nieuwbouwwijk de lat bewust hoog gelegd, om Terneuzen te verrijken met een bijzondere wijk. waarin gedurf de architectuur en veel water en groenpartijen de boventoon moesten voeren. Wat de plan nenmakers wenselijk vonden was echter niet wat de potentië le kopers wilden. Uiteindelijk werd in 1994 door Mabon de lo kale project-ontwikkelaar Pro jectbouw Zeeland ingehuurd om de planontwikkeling (en de verkopen) te stimuleren. Dit had tot gevolg dat aanbod en vraagmeer op elkaar werden af gestemd. „Een aantal zaken werd aangepast, zonder overi gens het hoge ambitieniveau voor de wijk te laten varen en zaken begonnen - ook door het aantrekken van de markt - beter te lopen", zegt directeur W. de Winter van Projectbouw. Inmiddels zijn er diiehonderd woningen gereedgekomen en bewoond. Met de bouw van de laatste honderd twee-onder één kap en vrijstaande wonin gen (prijzen tussen 290.000 gul den en een half miljoen) in het noordoostelijk deel van de Nieuw-Othenepolder wordt na de zomer begonnen. De Winter hoopt dit najaar ook zekerheid te hebben over de bouw van ze ven woontorens op de zeedijk. In het oorspronkelijke plan wa ren op de zeedijk gewone wo ningen voorzien die trapsgewijs tegen de dijk zouden worden aangebouwd. Op de markt bleek daar overigens geen vraag naar, waardoor de ontwikke laars genoodzaakt waren naar door Barend Pelgrim AXEL - De leden van de vorige week opgerichte Beheerscom missie Watertoren van Axel krijgen volgende week donder dag een presentatie door een binnenhuisarchitecte. De Koe- wachtse G. de Maesschalck heeft een opzet gemaakt van hoe het interieur van de Axelse Wa tertoren er uit zou kunnen zien na de geplande verbouwingen. De Maesschalck heeft onder an dere gekeken naar de kleurstel ling, de opstelling van balie, meubilair en de plaatsing van wandpanelen. De Beheerscommissie bestaat uit vertegenwoordigers van mi lieu-organisaties, politiek en kunstcommissie. De leden moe- door Joost Bosman TERNEUZEN - De plannen van het havenschap Zeeland Sea ports voor fietspaden in het Ter neuzense Kanaalhavengebied zijn drastisch gewijzigd door de komst van de nieuwe papierter- minal van Ver brugge aan de Finlandweg. De vrachtwagens die tussen de Zevenaarhaven en de terminal heen en weer gaan rijden, krui sen de Finlandweg en de Noor- wegenweg waardoor er een onwerkbare verkeerssituatie ontstaat. De Finlandweg tot aan het HCG-gebouw en Noorwe- genweg worden afgesloten voor het verkeer. Ook komt er achter de nieuwe terminal, parallel aan de Mr. F.J. Haarmanweg, een nieuwe weg die vlak over het spoor naar het zuiden af buigt en verderop weer uitkomt op de Finlandweg. De Finland weg en de Noorwegen weg zul len in de toekomst slechts nog dienen als toegangswegen voor Verbrugge en OVET. Provinciegeld voor onderzoek bedrijfsterreinen SAS VAN GENT - Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben dinsdag een subsidie van 25.000 gulden beschikbaar gesteld voor het project 'Duurzame be drijfsterreinen in de Kanaalzo ne Zeeuws-Vlaanderen'. Het project - gestuurd door de Kring van Werkgevers in de re gio - is gericht op het totstand komen van duurzame bedrij venterreinen in de streek door een betere samenwerking tus sen bedrijven en overheden. Ge streefd wordt naar een verbete ring van bedrijfsresultaten, vermindering van milieubelas ting en een efficiënter gebruik van de ruimte. Om zo ver te ko men zal het bureau Promasys Upbound bv in samenspraak met de bedrijven een onderzoek instellen naar mogelijk uit te voeren projecten waaruit effici ency, dan wel milieuwinst valt te halen. Het gaat dan met name om transport en logistieke za ken, terreinbeheer en het be heersen van afvalstromen. Het onderzoek kost in totaal 306.300 gulden. De bedrijven dragen bij na 2130 0 0 gulden bij De provincie spijkert 25 mille aan subsidie bij. alternatieven te zoeken. Toen ruim een half jaar terug voor het eerst gerept werd van hoog bouw sputterden onmiddellijk verschillende bewoners van de nieuwe wijk tegen. Bouwblokken De ontwikkelaars opteren niet voor hoogbouw a la Stuvesan- de. ,,Nee", benadrukt De Win ter, ,,We kiezen nu bewust voor zeven bouwblokken met veel ruimte ertussen die in hoogte af- lop en van tien tot vi j f verdiepin gen. Het hoogste complex shut aan op de bestaande hoogbou w- bebouwing op de Westerschel- de. Waar de bebouwing eindigt, sluiten we Terneuzen af met een blok van vijf verdiepingen. Op elke verdieping komen vervol gens niet meer dan twee appar tementen. De kostprijzen voor deze luxe woningen komen te liggen rond een half miljoen." Volgens De Winter is in het hoogbouwplan al enigszins te gemoet gekomen aan mogelijke bezwaren van buurtbewoners. „De appartementen komen op de dijk te staan, aan de landzij de van de verbrede dijk zal een parkachtig landschap worden ingericht met veel groen." Of de buurtbewoners hiermee genoe gen zullen nemen valt nog te be zien. In augustus wordt in de wijk een krant over de plannen verspreid, waarna in september nog een informatie-avond volgt in het Zuidlandtheater. „De be slissing over het al dan niet bou wen van de appartementen zal dan vervolgens door de raad van Terneuzen genomen worden. In dit stadium is nog niets defini tief te noemen", aldus De Win ter. De project-ontwikkelaar gaat er vooralsnog van uit dat dezelf de marktpartijen dit najaar in de slag zullen gaan voor de ont wikkeling van de tweede fase van het plan Othene. Het gaat dan om het polderdeel zuidelijk van de Reuzenhoeksedijk nabij de buurtschap O thene tot aan de Otheense Kreek. Ook daar is ruimte voor enkele honderden woningen. De Winter wil in dit plandeel ook megakavels (tot 4000 vierkante meter) opne men, waarop woningen ge bouwd zullen worden in het hoogste marktsegment met prijzen van 1 miljoen gulden en hoger. ten zich uitspreken over de opzet van een museum in het markante, voormalige nuts voorzieninggebouw. Er zijn plannen voor een heemtuin, een moerasweitje, een natuurmuse um en een milieu-educatief cen trum (MEC). Inmiddels heeft het Axelse bedrijf Marleen Kruiden een plan ingediend voor de aanleg van een voor- beeld-kruidentuin voor de aan maak van allerlei kruidenpro ducten. Verder heeft Marleen Kruiden er wel oren naar om te participeren in het Watertoren- project. De openbare vergadering van de Beheerscommissie Watertoren vindt plaats op dinsdag 13 juli om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis in Axel. Parallel aan de nieuwe weg wordt een fietspad aangelegd, dat loopt tot aan de aansluiting van de Finlandweg op de Hoofdweg (nabij de brug van Sluiskil). Doordat er nu een heel nieuw stuk weg bij komt, lopen de kos ten voor de verbetering van de verkeersveiligheid van de fiet sers in het Kanaalhavengebied aanzienlijk op. Met de aanvan kelijke plannen (een korter fietspad tussen HCG en de Hoofdweg en rood geschilderde fietsstroken) was ruim zes ton gemoeid, maar volgens haven schapswoordvoerder AF. Krui- sifikx komt die som nu in de buurt van anderhalf miljoen gulden. „Naast de nieuwe weg moet er ook een spooraanslui- ting op de loods van Verbrugge komen", aldus Kruisifikx. Na de vakantie wordt met de aanleg van de weg plus fietspad in het Kanaalhavengebied begonnen. Als alles volgens plan verloopt, zijn ze in november klaar. Vorig jaar bleek dat fietsers zich tijdens de spitsuren, vooral bij slecht weer, onveilig voelen op de wegen van het Kanaalhaven gebied. Bovendien verleiden hun op vrachtverkeer bereken de afmetingen personenauto's nogal eens tot hard rijden. Vorig jaar juni deed zich op de Fin landweg een ongeluk voor, waarbij een fietser ernstig ge wond raakte. ZUIDZANDE - De dorpsge meenschap van Zuidzande viert woensdag 4 augustus het jaar lijkse dorpsfeest rondom het dorpshuis. Het programma begint om acht uur 's morgens met een rommel markt. Om, tien uur worden de kramen aan de kant geschoven om plaats te maken voor de bol baan. Voor de kinderen is er een draaimolen en een springkus sen. Zij kunnen zich ook laten schminken. Deelnemers aan de playbackshow betreden vanaf 14.00 uur het podium. Daarna is het aanschuiven voor de barbe cue om 16.00 uur. Een optreden van muziekvereniging Veroni ca, de prijsuitreiking van het gaaibollen en de uitslag van de loterij volgen om 18.45 uur. De J.E. Band sluit het feest vanaf 20.00 uur af met een optreden. door Liliane Dominicus ZAAMSLAG - Het zal een mooi feest wor den zaterdag in Zaamslag, als het echtpaar Dekker-Zegers met de vier kinderen, acht tien kleinkinderen en elf achterkleinkinde ren het zestigjarig huwelijksfeest viert. Op de officiële trouwdag, dinsdagmiddag, kwam burgemeester R.C.E. Barbé van Ter neuzen met zijn vrouw het jubilerende echt paar feliciteren. Van koningin Beatrix en van de commissaris van de koningin W. T. van Gelder ontving het paar gelukstele grammen. Ze leerden elkaar, net als vele anderen, ken nen in de kerk. Op 6 juli 1939 traden ze in de Gereformeerde Kerk in de Vlooswijkstraat te Terneuzen in het huwelijksbootje. Een feest of huwelijksreis was er niet bij. „Dat deed je vroeger niet, hè", herinnert F. Dek ker (82) zich. „De wederzijdse ouders waren erbijmijn opa en de broers en zusters. Na de plechtigheid ging iedereen weer op de fiets naar huis. De volgende dag ging je gewoon werken." Dekker heeft eigenlijk nooit stil kunnen zit ten. Hij heeft tot aan zijn 77e jaar gewerkt, terwijl zijn vrouw Cornelia (83) zich bezig hield met het huishouden en de opvoeding van de kinderen. In al die jaren is het echt paar dan ook maar twee keer op vakantie gegaan. Dekker werkte bij een sleperijstal en melkveehouderij, had jarenlang zijn ei gen bedrijf in de polder, daarna weer in loondienst bij een garage en als tuinier. „Mijn laatste baan was als drager en uit- vaartleider bij een begrafenisondernemer. Toch bén ik ook nu nog steeds actief", zegt Dekker, die prompt een foto van een van zijn zelfgemaakte vogelhuisjes tevoorschijn haalt. Zijn vrouw vult aan: „Werken houdt een mens gezond." foto Charles Strijd door René Hoonhorst EMMADORP - Kunst wil Ri chard Bleijenberg zijn werk niet noemen. Een opleiding of zelfs maar wat avondscholing aan een Vlaamse academie heeft hij niet gevolgd en bo vendien houdt hij er niet van om zichzelf 'op zijn gat te kloppen'. Maar hij vindt het wel leuk dat er tien beeld houwwerkjes van zijn hand tot half augustus zijn te zien in het Bezoekerscentrum Saef- tinge. Abstracte kunst is aan Bleij enberg niet besteed. Hij moet kunnen zien wat het voorstelt en dan moet het ook nog waar heidsgetrouw zijn. „Een vrouw met één oog in het mid den van haar hoofd is voor mij geen kunst. Dat snap ik niet en dat geeft dus al aan dat ik er geen verstand van heb." De man uit Nieuw-Namen is meer bekend als Saeftingegids en groevebeheerder dan als beeldhouwer. Zijn sculptuur- t j es liggen in het verlengde van die werkzaamheden. De beeldjes en maquettes die Bleijenberg, bij voorkeur op loze winterdagen, boetseert, hebben veelal te maken met de schorren en slikken van Saef- tinge of zijn geïnspireerd op Oost-Zeeuws-Vlaamse men sen en karakters. Ambachtelijk Op de eerste verdieping van het bezoekerscentrum in Em- madorp zijn tien sculptuurtjes te zien. Beeldjes van Jezus, Sint Antonius (patroonheilige van de verloren voorwerpen, vermeldt oud-schipper Bleij enberg erbij), Lodde de garna- lenverkoopster en Fieke de kantklosster en een maquette van de 'heerlijkheid Saef- tinghe', zoals die er volgens de legende in de Middeleeuwen uitzag. Met liefde gemaakte ambachtelijke werkstukken waar veel (oudere) mensen uit de streek nostalgische gevoe- Beeld van de karakteristieke kop van Saeftingepionier Frans van der Zande. foto Charles Strijd lens bij zullen krijgen. Bleijen berg hoort niet voor niets vaak van mensen dat ze genieten van zijn werk omdat het hen aan vroeger doet denken. Twee beeldjes springen emit op de kleine tentoonstelling: bustes van schipper Gustaaf de Mayer, de schoonvader van Bleijenberg, die was getooid rnet de bijnaam 'De Sterke' en Saeftinge-pionier Frans van der Zande. De koppen van de schipper uit Kieldrecht en de politieman uit Clinge zijn met enkele eenvoudige doch doel treffende lijnen scherp gete kend. Oude foto's van de twee streekhelden getuigen van een treffende gelijkenis met de sculpturen. Vooral de groeven in het voorhoofd en de lijntjes boven de ogen geven beide bustes karakter. Vragen De meeste van de geëxposeer de werken heeft Bleijenberg (64) het laatste decennium ge maakt. Beneden bij de receptie is nog een kerstgroepje te zien dat hij op twaalf-, dertienjari ge leef tij d maakteD at stelt hi j beschikbaar aan een bezoeker die vijf vragen over Saeftinge goed beantwoordt. Want de Saeftingegids kan het toch niet laten. Mensen moeten ook bij het bezoek aan de tentoon stelling wél even stilstaan bij de unieke schoonheid van het grootste brakwater-natuurre servaat van West-Europa. De expositie, die de titel 'waar een wil is, is een weg' heeft meegekregen, is tot en met zondag 15 augustus te bekij ken. Het Bezoekerscentrum Saeftinge is van dinsdag tot en met zondag tussen 10.00 en 16.00 uur geopend. Geen subsidie Zeeuwse Schouw 's HEER AREND SKERKE - Gedeputeerde Staten willen de stichting Zeeuwse Schouw in 's Heer Arendskerke geen subsi-1 die geven voor het opknappen van een originele Zeeuwse Schouw, het laatste zeilende veerschip, dat nog in Nederland bestaat. De Stichting Zeeuwse Schouw wil het schip, dat tot 1930 heeft clienstg'edaan op het veer tussen Veere en Kamperland, in de oorspronkelijke staat terugbrengen. Na 1930 deed het dienst als kotter en later als jacht. Het is uitermate verwaar loosd, De provincie heeft een subsidierelatie met de Stichting Behoud Hoogaars en wil het daarbij, voor wat betreft de va-: rende monumenten, laten. GS spreken wel hun waardering, uit voor het project, waarvoor inmiddels een werfje en een loods door sponsors beschikbaar zijn gesteld. I Nieuwe aanpak herindeling MIDDELBURG - De stuurgroep Krachtige Gemeenten heeft ingestemd met een nieuw plan van aanpak voor een herinde ling in Zeeuws-Vlaanderen. Dat is gemaakt door het organi satiebureau De Beuk. Belangrijkste verandering ten opzichte van de oude aanpak is dat niet meer alleen over herindelingi wordt gesproken als oplossing voor problemen in de bestuur lijke slagkracht van de gemeenten, maar ook over andere vor men van samenwerking. Het plan wordt de komende weken door Gedeputeerde Staten besproken. In oktober kunnen de gezamenlijke gemeenten er hun zegje over doen. Voertuigen regionale brandweer VLISSINGEN - De regionale brandweer neemt dinsdag 13 juli drie nieuwe verbindingscommandovoertuigen in ge bruik. Uit die wagens worden bij grote branden en ongevallen de communicatie verzorgd voor brandweer, politie en ambu lance. De drie voertuigen lcomen in Zierikzee (bij de brandweer' Schouwen-Duiveland), Arnemuiden (de stadsgewestelijke brandweer) en in Westdorpe (bij de brandweer Sas van Gent),j De brandweerkorpsen uit die plaatsen verzorgen zowel de uitruk als het radioverkeer bij incidenten. Zij hebben daar voor inmiddels een opleiding gehad. Het is de bedoeling dat de voertuigen vanaf 1 augustus kunnen worden ingezet. Het geld voor de verbindingscommandovoertuigen is afkomstig van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Geld postercampagne ouderen MIDDELBURG - Welzijnsorganisatie Scoop krijgt van de provincie Zeeland twintigduizend gulden voor een poster campagne ter gelegenheid van het Internationaal Jaar van dei Ouderen. Er worden vier verschillende posters gemaakt. De affiches moeten volgens Scoop op een humoristische wijze de 'positieve' rol van ouderen in de Zeeuwse samenleving tonen. Deposters worden in de herfst opgehangen in abri's te Vlissin- gen, Goes, Middelburg, Arnemuiden en Terneuzen. Onder zocht wordt of dit spreidingsgebied nog kan worden uitge breid. Meer geld voor dovencentrum MIDDELBURG - Het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland verhoogt de subsidie aan de Zeeuwse Stichting Wel zijn Doven (ZSWD). Tot 2002 ontvangt de stichting voortaan jaarlijks zesduizend gulden. Het geld wordt onder meer ge bruikt voor gebarencursussen en de uitgave van de periodiek ZeedoblacL. De ZSWD heeft sinds april een eigen ontmoe tingscentrum in Middelburg. De daarmee gepaarde gaande uitbreiding van werkzaamhe den is voor GS een reden voor een bescheiden vei'hoging van de subsidie. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten (GS) hebben het peilbe sluit voor West Zeeuws-Vlaan deren alsnog goedgekeurd. Na tuurbeschermingsvereniging 't Duumpje vond de peilvoorstel- len volstrekt onvoldoende voor de natuur. Omdat Waterschap Zeeuws-Vlaanderen onder meer heeft toegezegd te zullen onderzoeken hoe het peil verder kan worden geoptimaliseerd en dit ook jaarlijks geëvalueerd wordt, geven GS hun fiat. Het gehele beheersgebied van het voormalige waterschap Het Vrije van Sluis bedraagt 30.000 hectare en 't Duumpje zou graag zien dat er onderscheid wordt gemaakt tussen de landbouw en -natuurgebieden. Voor de land bouw is een laag waterpeil het gunstigst, maar natuurgebie den zijn juist gediend met een hoger peil dan het waterschap in haar besluit heeft opgeno men. Tijdens het laatste overleg tussen vertegenwoordigers van het waterschap en GS kwam aan het licht dat het schap voor een groot aantal peilgebieden de binnen enkele jaren voorzie ne peil verhogingen nog niet heeft vastgesteld. Echter zodra de benodigde investeringen zijn j gedaan zal het waterschap de,: peilen via een deelherziening hoger vaststellen. Dit is van be lang voor met name Biervliet, Aardenburg, de Passageule en landinrichtingsproject Ponte. GS hebben het peilbesluit goed gekeurd op voorwaarde dat het schap de overige peilgebieden vaststelt en dat de voortgang van verdere verbetering van het peilbeheer jaarlijks wordt ge- evalueerd. GS namen in over weging dat het waterschap met de Zeeuwse Milieufederatie en Agrarisch West Zeeuwsch- Vlaanderen een akkoord heeft bereikt over het uitvoeren van een studie naar de mogelijkhe den om de natuurgebieden opti maal te laten functioneren. Bovendien is in geen van de gebieden sprake van een peil- verlaging en voorziet het peilbesluit in 94 van de 113 peil gebieden nog steeds in een aan zienlijke winterverhoging tot 7 0 centimeter. Het waterschap heeft laten weten dat er binnen de organisatie geen draagvlak bestaat voor verdergaande peil- verhogingen. antwoording roepen voor het overlijden van je vriend, of voor het feit dat je iets te hard reed of voor het beetje drank dat je op had. De familie van het slacht offer wordt daar ook niet wijzer van", verdedigde officier van justitie H.I. den Hartog haar tenlastelegging. „Maar ik wil wel dat je verantwoording af legt tegenover jezelf en de me-; deweggebruikers. Je hebt een verkeersfout gemaakt door dei macht over het stuur kwijt te ra- ken." Rechter Kool was het met de of- ficier eens dat verdachte de dood van de inzittende niet kon worden verweten. „Juridisch gesproken betreft het een ver-i keersovertreding. De norm is, dat je als bestuurder op de weg: blijft. Het straf doel is niet ver gelding, maar generale preven tie", oordeelde Kool, die de Hengstdijkenaar uiteindelijk veroordeelde tot een boete van f1250,- en twee maanden rij ontzegging. door'Liliane Dominicus TERNEUZEN - „Je beste vriend verliezen en weten dat je er iets aan had kunnen doen. Dat is een levenslange last die mijn cliënt met zich mee zal moeten dragen. Een strafopleg ging voegt hier niets meer aan toe", pleitte I. P. de Groot voor de 23-jarige man uit Hengst dijk, die dinsdagmiddag voor kantonrechter C. Kool in Ter neuzen moest verschijnen. Toen de man uit Hengstdijk in maart vorig jaar met zijn beste maatje terugkwam van het stappen, verloor hij de macht over het stuur. Net voorbij een kruising kwam hij eerst in de rechterberm terecht. Hij stuur de iets te sterk bij en belandde in de linkerberm en de aangren zende sloot. Zelf kon hij het vege lijf redden. Voor zijn vriend liep het helaas anders af: hij werd uit de auto geslingerd en verdronk. „Vandaag wil ik je niet ter ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 52