Nieuwe centrale voor Hydro Agri Swingen in de strandkerk Met het getal 24 de wereld rond 1900-2000 Extra dier ver blij ven voor pension Steun voor Zeeuwse Komedie bij werving sponsors Willem 3 Brabants bedrijf bedruipt industrie Zeeuws-Vlaanderen Delta Nutsbedrijven en Hydro Energy bouwen samen stroomfabriek zeeland ondernemend zeeland in detail kunst cultuur woensdag 7 juli 1999 In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta Nuts bedrijven en Norsk Hydro Energy gaan een warmte krachtcentrale bouwen op het terrein van Hydro Agri in Sluiskil. Zij hebben daartoe dinsdag in Middelburg een joint venture opgericht met de werktitel Sluiskil Power Plant. Delta en Hydro Energy delen de kosten (500 miljoen gulden) en de opbrengsten (400 mega watt stroom). De centrale die Delta en Hydro Energy gaan bouwen, wordt met gas gestookt. Bovendien wordt stoom die vrijkomt bij de productie van kunstmest door Hydro Agri naar de centrale geleid. Mede door de combina tie van gas- en stoomturbines kan de nieuwe centrale vier keer zo veel stroom leveren als de oude centrale van de kunst- mestfabrikant. Tegelijkertijd zorgen die moderne technieken ervoor dat de uitstoot van schadelijke stoffen zoals stik stofoxide afneemt. Hydro Agri beschikt momen teel over een energiecentrale met vijf eenheden. Die leveren samen honderd megawatt stroom. Deze oude centrale Transportbedrijven in de Eu- regio Scheldemond kunnen zich op milieugebied laten doorlichten in het project 'Mi lieuzorg in de Transportsector'. Het Euregioprojeci, dat steeds voor een bedrijfssector gehou den wordt, wordt door Syntens uit Middelburg toegelicht tij dens een bijeenkomst vandaag, woensdag 7 juli in Oostkamp bij Brugge. Vlaamse en Zeeuw se transportbedrijven krijgen er informatie over milieu-as pecten van wasinstallaties, bo dembescherming, milieuzorg systemen en verzekeringen tegen bodemvervuiling- wordt gesloopt en vervangen door de gasgestookte elektrici teitscentrale, met een maximaal vermogen van 400 megawatt. Hydro Agri heeft daarvan zelf tussen de 65 en 100 megawatt nodig. „Met dit project stellen wij zeker dat Hydro Agri voor langere tijd voldoende elektriciteit heeft tegen lage kosten", verklaarde vice-president C. van Iperen van Hydro Energy Europa. Van de overige driehonderd megawatt mag Hydro Energy er nog eens honderd verkopen. Delta Nutsbedrijven wordt ei genaar van tweehonderd me gawatt. „Die gaan wij verko pen aan onze eigen klanten. En misschien proberen we wel nieuwe afnemers te vinden", zei directeur P. Stoter van Del ta gisteren. Stoter ontkende dat er al con tracten zijn afgesloten of seri euze belangstelling is voor de beschikbare stroom. Hydro Energy zal een deel van zijn stroom leveren aan andere be drijven binnen de Norsk Hy- dro-groep, maar heeft voor de restcapaciteit nog geen klan ten. Beide bedrijven zullen prijsafspraken maken om te voorkomen dat zij elkaar be concurreren. Delta overweegt zelfs om de contacten van Hy dro Energy in het buitenland te benutten om daar stroom te verkopen. Werkgelegenheid Het project levert extra werk gelegenheid op in de Kanaal zone, beweren Delta en Hydro Energy. Om hoeveel banen het gaat, konden zij gisteren nog niet zeggen. De warmtekracht centrale biedt werk aan onge veer dertig mensen. Op de hui dige energiecentrale van Hydro Agri werken er 25. Die zijn dus vei'zekerd van hun baan. De nieuwbouw heeft echter geen gevolgen voor de aangekondigde reorganisatie bij de kunstmestfabriek, bena drukt woordvoerder R. de Waal. „Die dingen staan volle dig los van elkaar." De warmtekrachtcentrale moet in 2003 klaar zijn. Dat is een jaar later dan Hydro Ener gy beoogde, merkte adjunct- directeur P. J. Buijs van Delta Nutsbedrijven op. „Maar eer der kon niet, omdat de Wester- scheldetunnel dan nog niet klaar is. Doordat in Zeeuws- Vlaanderen steeds meer ener gie wordt opgewekt, zijn nieu we, dikkere kabels nodig. Die komen in de Westerschelde- tunnel en zijn dus pas in 2003 beschikbaar, als de tunnel klaar is." door Jasper van der Bliek Niet alleen voor mens en dier is water van levensbelang. Ook voor industriële groei is voldoende vocht een voorwaar de. In 1966 ondervond Zeeuws- Vlaanderen dit, want na een lange tijd van watertekort werd op 7 juli van dat jaar een leiding geopend, die drinkwater van Brabant naar Zeeland trans porteerde. De industrie in Zeeuws-Vlaan- deren maakte in de jaren zestig een onstuimige groei door. De productie steeg gestaag en nieu we fabrieken werden gebouwd. Alleen was er één probleempje: er was niet genoeg water. Groei is mooi, maar zonder water zou een spoedige stagnatie intreden, die alle rooskleurige toekomst beelden zou verstoren. Dus moest er een oplossing wor den gevonden. De watermaat schappij Zeeuws-Vlaanderen, het verantwoordelijke bedrijf, zocht contact met de Brabantse zuster-onderneming voor assis tentie. Een goede zet, bleek la ter, want in Seppe, in de ge meente Hoeven, stond een waterpompstation dat bij lange na niet op zijn maximale capa citeit zat. Uitbreiding ten be hoeve van Zeeuws-Vlaanderen was geen probleem, het veiwoer van het water daarheen wel. Na beraad werd gekozen voor het aanleggen van een trans portleiding van Seppe naar Sint Jansteen. De leiding met een lengte van zestig kilometer werd in een jaar tijd aangelegd en vervoerde vij f rnilj oen kubie ke meter per jaar, genoeg om in de eerste behoeften te voorzien. Ook voor de toekomst zag het er na het beklinken van het samen werkingsverband goed uit. De capaciteit van het pompstation Seppe werd uitgebreid en in Huijbergen kwam een nieuw waterwinningscentrum. Beiden werden aangesloten op de leiding naar Zeeuws-Vlaan deren. Met deze nieuwe bronnen moest de verwachte groei van het watergebruik naar veertig miljoen kubieke meter in 1970 geen probleem meer zi j nEn ook daarna zou het waterleidingbe drijf Zeeuws-Vlaanderen met haar vergrote capaciteit de nieuwe industrieën aan water kunnen helpen. President-commissa ris van de waterlei dingmaatschappij Noord-West-Brabant, mr J. M. van der Meer (rechts) stelt de nieu we pomp in gebruik. Op de voorgrond J. Mijs van de maat schappij uit Zeeuws- Vlaanderen en geheel links H. G. van Suijle- kom, president commissaris van de maatschappij Zuid- Beveland. foto archief PZC Marjan van der Lei met haar hond Uffi bij de nieuwbouw van het Axelse dierenpension. foto Peter Nicolai door Claudia Sondervan AXEL - Een pekinees hoeft in Axel geen nerveuze vakantie te vrezen met een rott weiler als buurma». Dierenpension Axel heeft vlak voor de zomerdrukte twintig nieuwe verblijven voor grote honden ge reed. De nieuwbouw staat naast de oude kennel aan de Langeweg. De bestaande twintig verblijven zijn gere serveerd voor de kleine hondenrassen. Dat geldt ook voor een van de twee speelwei den. „We hebben vorig jaar in het hoogsei zoen wel van die onmogelijke situaties ge had. Dat geeft toch stress bij de gasten", vertelt Luc van der Lei. Hij en zijn vrouw Marjan namen de kennel in december 1997 over van de familie Wie mes, die het dierenpension in 1974 op richtte. Hun ervaringen uit het eerste zo merseizoen 1998 hebben zich vertaald in een vernieuwing van het pension. De oude kennel kreeg een nieuw dak en met de ca paciteitsuitbreiding hoopt Van der Lei overvolle behuizingen te voorkomen. Vol gend jaar is het kattenverblijf met twintig hokken en uitloopren aan de beurt voor re novatie. Meer verblijven voor deze dier soort acht Van der Lei niet rendabel. Bui ten het hoogseizoen worden weinig katten aangeboden voor een verblijf in het pen sion. „.Enkele van onze vaste klanten heb ben diverse katten of houden raskatten voor de fokkerij - die mensen komen wel. Maar veel mensen laten een kat makkelij ker een weekeinde alleen of hebben een buurvrouw die kan worden ingeschakeld. Bij de verzorging van honden telt veel meer het opvoedingsaspect." Het pension heeft al een kwart meer reser veringen dan vorig jaar, maar zit nog niet vol. „Dat geeft ons meer gelegenheid om de organisatie aan te passen aan het grotere bedrijf." In de piekdrukte wordt het echt paar bijgestaan door familieleden, maar dagen van 's ochtends vijf tot 's avond na elven zijn normaal. Niettemin is Van der Lei uiterst tevreden dat hij zijn baan verruilde voor het pen sion. „We kenden het bedrijf al twaalf jaar en het was altijd een droom. Dit is toch dankbaarder werk dan uren maken voor een multinational. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. doorTrees van Herpen CADZAND - „Onbegrijpelijk dat niemand ooit eerder op het idee is gekomen om hier concer ten te organiseren," zegt Lau Polfliet, lid van het organise rende 'Frisse Neuzen Aanjaag- team' over de strandkerk in Ca- dzand-Bad. Verscholen achter de dijk staat de strandkerk - ei genlijk een carré van vier muren met afdak en een open binnen ruimte. Gedurende het zomer seizoen worden er in de weekends kerkdiensten in de openlucht gehouden voor toe risten. Deze zomer doet de kerk vier avonden dienst als muziek tempel. De stichting 'Frisse Neuzen' is in 1995 aan de slag gegaan om de badplaats meer uitstraling te geven. Tal van frisse initiatie ven hebben het levenslicht al gezien. De nieuwste loot aan de stam is een serie van vier, gratis toegankelijke, populaire con certen op even zoveel zomerse donderdagavonden. Morgen, donderdag, bijt Joey's Boogie Woogie Band het spits af in de anders zo rustige omgeving. 'Honky Tonk Joey', zoals de ar tiestennaam van pianist-voca list Filiep Ketels luidt, laat de linkerhand een steady blues rit me spelen terwijl de rechter swingende solo's tevoorschijn tovert. Gitarist 'Skinny Jim', alias Dirk Vandamme, contra- basist 'Pony-tail William' ook wel Wim Ramon geheten en 'Hi- Hat Harry' oftewel Ronny Ver- duyn, completeren het geheel. De van origine zwarte dansmu ziek ontstond zo'n honderd jaar geleden in de zuidelijke staten van Amerika en is nog altijd po pulair Twee weken later betreden de 'koks' van 'Cuisine Cajun' het kerkpodium. Ook deze muziek soort vindt zijn oorsprong in het zuidelijke USA Geïsoleerd le vende Franse emigranten in Louisiana brachten deze klan ken, waarbij in verbasterd Frans wordt gezongen, voor het eerst naar buiten. Later deed de zwarte Zydeco blues zijn in vloed gelden op dit genre. Zes Vlaamse muzikanten hebben zich deze vrolijke muziek zo ei gen gemaakt dat ze keer op keer in de prijzen vallen. Naast klas siekers van anderen staan ook eigen composities op het reper toire. Op 5 augustus is het de beurt aan de Mexicaan Luiz Marquez en zijn groep 'Mezcal' om het publiek aan het swingen te krij gen. Marquez heeft de oor spronkelijke klanken van de Azteken, Inca's en Olmecas ver mengd met hedendaagse jazz tot een eigen geluid. Afkomstig uit El Oro, een klein dorp in de Sierra in Mexico, streek Luiz Marquez, na vele muzikale om zwervingen neer ih Gent waar hij wetenschappelijk medewer ker werd aan de universiteit. Hij fabriceert zelf berimbau's, cui- ca's en ocarina's, instrumenten naar origineel Indiaanse ont werpen die door de groep wor den gebruikt. Oswaldo Hernan dez, de percussionist is eveneens afkomstig uit Mexico. Ook Jo- han Joris en Willy Seeuws kun nen goed overweg met trommels en slaginstrumenten, terwijl Eric Neels en Pat Erauw de gi taar en de bas voor hun rekening nemen. Sluitstuk van het kwartet con certen is de Westerschelde Big Band. Deze groep, nu zo'n drie jaar onder leiding van Roney Verbiest behoeft nauwelijks in troductie. Het optreden in Cad- zand staat onder leiding van Er ic Jongmans, die de tijden van Duke Ellington, Count Basie en Glenn Miller doet herleven. Programma: do. 8 juli: Joey's Boogie Woogie Band, do. 22 juli: Cuisine Cajun, do. 5 augustus: Luiz Marquez Mezcal, do. 19 augustus: Wester schelde Big Band, steeds om 20.30 Cuisine Cajun door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Hoe het getal 24 tot de verbeelding kan spre ken. In de Vleeshal in Middel burg is afgelopen weekeinde de tentoonstelling Buenas Dias TI ME begonnen die is ingericht in samenwerking met P.AR.K. 4DTV, een alternatief televisie station dat in Amsterdam, New York en Berlijn kunstprojecten uitzendt. Het is een diavoorstel ling, maar bepaald niet oubollig of ouderwets. De bezoeker kan letterlijk de zon rond de aarde zien draaien. Het is begonnen met het idee van directeur Lex ter Braak van de Vleeshal om in de 24 bruikba re nissen van de Vleeshal dia's te vertonen. Nadat hij in Paradiso in Amsterdam de manifestatie Buenas Dias van P.AR.K. 4DTV had meegemaakt, waarbij ver schillende kunstenaars hun dia's lieten zien, vroeg hij de or ganisatoren Dick Tuinder en Kuno Terwindt of ze iets voor de Vleeshal wilden verzinnen. Al snel verlieten ze het idee van de nissen, maar het getal 24 bleef in hun gedachten rondspo ken. Het bracht hen op het idee iets te doen met de 24 uren in een dag en de 24 tijdzones waarin de wereld is onderverdeeld. Over de kaart met tijdzones schreven ze het woord time (tijd). Over de letters van het woord verdeel den ze 24 punten, zodanig dat er in elke tijdzone één terecht zou komen. Van tevoren was duide lijk dat de punt op de i in Mid delburg zou liggen. Andere lo caties werden onder meer Johannesburg, Bishkek in Kir- gizstan, Sjanghai, Papeete op Tahiti, Whitehorse in Canada en Essaouira in Marokko. Op de plekken waar de stippen terecht waren gekomen, zoch ten Terwindt en Tuinder contact door Edith Ramakers VLISSINGEN - Cabaretier Youp van 't Hek steunt het amateurgezelschap de Zeeuwse Komedie. Hij vormt met de commissaris van de koningin Wim van Gelder, oud-burgemeester van Vlissin gen Jaap van der Doefde acteurs Hugo Metsers en Cees Linnebank en cabare tier Fred Florusse het comité van aan bevelingen voor het Vestzaktheater '99. De Zeeuwse Komedie heeft het comité opgericht om fondsen te werven voor de inrichting van het nieuwe theater in het Kunsthuis Willem 3 in Vlissingen. Daarin krijgt de komedie eind oktober een eigen plaats. „Ons theater wordt casco door de gemeente opgeleverd. Dat wil zeggen dat we nog geld kwijt zijn aan de inrichting van het theater. Er moet geschilderd worden, gebouwd en getimmerd worden. Dat kost geld", zegt Leonard van den Berge, bestuurs lid van de Zeeuwse Komedie. Al enige tijd is de komedie bezig om geld via sponsors bijeen te krijgen. „We hebben al enkele bijdragen, maar we willen nog een aantal grote sponsors binnenhalen. Daarbij zal dat comité van aanbevelingen ons helpen. Het zijn allemaal mensen die banden hebben met ons theater." Binnenkort worden enkele acties gevoerd. Een bedrijf dat een flinke bijdrage levert, kan zijn naam verbinden aan de speelzaal. Ook kunnen particulieren of instellingen een stoel een naam geven. „Er zijn 99 stoelen in ons vlakke-vloer-theater, We hebben dus wat te vergeven." De Zeeuwse Komedie heeft berekend voor de inrichting nog 135.000 gulden nodig te hebben. „Als het gelukt is, kunnen we het comité opheffen. Wijzelf kunnen het belang van kleine theaters wel onderstrepenmaar dan spreken we erg voor eigen parochie. Dat vind ik du bieus. Met een comité voorkom je dat." Als alles naar wens verloopt, zal de Zeeuwse Komedie in het nieuwe thea ter op 30 oktober De Meeuw van Anton Tsjechov, onder regie van Ali Pankow, opvoeren. In de Vleeshal wordt de diavoorstelling geïnstalleerd. met kunstenaars en fotografen. Die kregen het verzoek op de zelfde dag - 3 mei 19 9 9 - een plek in de buitenlucht op te zoeken, hun camera naar het noorden te richten en elk uur een dia te ma ken tot het rolletje van - uiter aard - 24 opnamen vol was. „We hebben ze in feite gevraagd het licht te fotograferen", vertelt Terwindt. „De camera moest op dezelfde plek blijven staan. Met het uur zie je het licht verande ren." Contact Het contact met de kunstenaars werd voornamelijk via Internet gelegd. „We kwamen natuurlijk terecht bij mensen die nog nooit van ons hadden gehoord en van wie wij nog nooit hadden ge hoord", zegt Tuinder. „Echt op zijn Internets. Het lot heeft mensen aangewezen. We heb ben ook hulp gehad van ambas sades en cultureel attachés, voornamelijk om de spullen af te leveren en op te hal en, wantin Kirgizstan werkt de post niet zo goed. Dan ging er dus een man netje van de ambassade op zijn brommer naartoe." Terwindt, Tuinder en Ter Braak kregen uiteindelijk 24 keer 24 dia's terug. „We hebben een wil de installatie bedacht", aldus Terwindt. „De vraag was: Hoe kunnen we de dia's zo presente ren dat je de rotatie van de aarde kunt simuleren en alle kleuren van het licht op aarde kunt zien? Daarbij moesten we rekening houden met de vorm van de Vleeshal." Uiteindelijk is een installatie gemaakt waarbij 24 diaprojec toren op een rond platform staan. Daaromheen zijn 24 pro jectieschermen geplaatst, vari ërend in grootte en hoogte. Van uit het middelpunt, onder het platform, zijn alle schermen te zien en geven ze de indruk om- geveer even groot te zijn. Tuin der en Terwindt willen de dia's zo vertonen dat de kijker de in druk heeft dat het licht over de aarde glijdt. Het geluid van de 24 projectoren die doorslaan wordt mogelijk versterkt. „De kijker moet het gevoel krijgen dat hij in een gigantisch mu ziekstuk staat", zegt Tuinder. „Een klok van licht waarin hij zelf de wijzer is." Terwindt spreekt van een spacy installa tie. „Dat platform is net een UFO met 24 zonnetjes erop. Daaromheen zweven de scher men met lichtbeelden van ver schillende plekken op aarde, als een soort sterrenstelsel." Heel wat logistieke problemen moesten worden overwonnen om de installatie te laten wer ken. Maten, afstanden en lens- sterkten moesten worden bere kend en dan moet het geheel ook technisch werken. Bij de expositie is een catalogus gemaakt, waarin een aantal dia's als foto is afgedrukt, waar in auteur Martin Bril een essay heeft geschreven en waarin de verslagen zijn opgenomen die de kunstenaars gedurende de 24 uur dat ze bezig waren hebben bijgehouden. Dat levert infor matie op over uiteenlopende plekken en gebeurtenissen die de fotografen zijn overkomen, j In het strak georganiseerde sys teem blijkt plaats te zijn voor toeval, verrassende gebeurte nissen, beeldgrappen en verha- len. Terwindt: „Het is een gerust- stellend idee dat als om vier uur 's nachts in Sjanghai vier men sen uit de bus stappen het in 1 Whitehorse Canada ophoudt met sneeuwen. Heel even heb je het gevoel met zo'n installatie grip te hebben op een groter plan. Je kunt er verder niets mee, maar het is wel bijzonder." Expositie: Buenas Dias TIME, van 6 juli tot en met 29 augustus in De Vleeshal in Middelburg, di t/m. zo i van 13-17 uur. Catalogus fl 25,- foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50