Landelijke donoractie blijkt flop dwarsstraten varia Registratie levert niets op Hondengolf Bambi Milosevic Rouw om blik Stralenkanonnen Oma's oksel V rijheidsdochter het weer Zeeland: Zomers O 3 Een beetje fret heeft zijn eigen slaapzak Heer Bommel en de Labberdaan MET DE AUTO OP VAKANTIE NAAR HET BUITENLAND? Bei 0800 - 0503 of kijk op www.anwb.nl puzzel Cryptogram recept 'Verpakte' tuinboontjes met lamsvlees woensdag 7 juli 1999 door Haris Leber De massale publiekscam pagne voor meer orgaando natie en de daarmee gepaard gaande landelijke registratie, kostte veel geld maar leidde niet tot meer donoren. In werkelijk heid daalt het aantal mensen dat bereid is na het overlijden hart, nieren, long, oog of huid af te staan. „Heel teleurstellend", vindt een woordvoerster van Eurotransplant, de organisatie die er voor zorgt dat organen bij de wachtenden terecht komen. Voor een klein deel van de wach tenden, zoals hartpatiënten, kan het wegblijven van donoren de dood betekenen. Voor een grote groep, zoals nierpatiën ten, blijft een verbetering van de 'kwaliteit van hun leven' uit. Volgens de Maastrichtse inter nistprofessor J.P. van Hooff, ge specialiseerd in niertransplan taties, is het hoog tijd voor een alomvattend onderzoeknaar de redenen waarom organen niet beschikbaar komen. „Wettelijk moet nu bij iedere overledene worden gerapporteerd waarom de orgaandonatie uitbleef, dus er zijn bronnen die geraad pleegd kunnen worden. Zo'n onderzoek vergt twee jaar. Van Hooff heeft, nooit heil ge zien in de registratiecampagne die door de overheid vorig jaar is uitgevoerd. Nederlanders konden daarbij aangeven of zij wel of niet organen beschikbaar stellen, of desnoods de familie na hun dood zouden laten be slissen. „De registratie was al mislukt voor zij begon. Een an der systeem, zoals in België, was beter geweest. Iedereen is daar donor, tenzij men aangeeft dit niet te willen. In Nederland was dat politiek niet haalbaar, maar nu is het te vrijblijvend. Boven dien kwam er een hoop negatie ve publiciteit bij, waardoor een hoop mensen niets invulden." Uiteindelijk liet een op de drie volwassen Nederlanders zich registreren, van wie tweederde de organen beschikbaar stelde na overlijden. Eenzelfde aantal Nederlanders (ruim twee mil joen) liep voorheen al met een codicil rond, waarop de wens om organen af te staan vermeld stond. Nadeel van dit systeem was echter dat het (papieren) codicil wel eens werd meege- wassen, of door hulpverleners en artsen niet op tijd werd ge vonden. Via een databank kun nen artsen met het huidige regi stratiesysteem snel zien of een patiënt organen wil afstaan. Van Hooff weet dat Nederlan ders in het algemeen positief te genover orgaandonatie staan. „Maar als zij de daad bij het woord moeten voegen, laten ze dat niet registreren. Uitgezocht moet worden waarom niet. Maar duidelijk is dat ons sys teem te moeilijk is. De mensen krijgen zo veel post. Ze leggen dit registratieverzoek aan de kant, omdat zij er over na moe ten denken. En de patiënten zit ten nu met de gebakken peren. Deregistratie is een mislukking. De criticasters van het eerste uur, en daar behoor ik toe, heb ben gelijk gekregen. Omdat het veranderen van de wet veel tijd vergt en ook niet is te verwachten, denkt Van Hooff dat de oplossing elders gezocht moet worden. „Er wordt al ge werkt aan een alertere opstel ling van de artsen. Ook worden chirurgische teams voor de om vangrijke 'uitneemoperaties' ingezet. Maar in Limburg heb ben we er iets aan toegevoegd. Waar elders alleen bij hersen dood (de hersenen vertonen geen leven meer, maar de li chaamscirculatie draait nog enige tijd met behulp van ma chines door) organen worden uitgenomen, doen wij dit ook bij een hartstilstand. Als de circu latie al is gestopt. Ons is geble ken dat de organen dan wel de gelijk geschikt voor transplan tatie blijven." GPD VICTORIA Canada Zinloos geweld tegen onschul dige dieren mag niet. Dit heeft de 45-jarige Canadees Gary Priddle ondervonden. Hij ran selde een herdershond af met een golfclub en werd hiervoor tot vijftien maanden gevange nisstraf veroordeeld. Het dier, de elf maanden oude Toba, moet sindsdien zijn lin keroog missen, maar is hersteld van vier fracturen in de schedel. Toba werd door Priddle te gra zen genomen als wraakactie te gen de eigenaar van de hond, Tim Hill. Toba zat achterin Hills pick-up truck. Hill stopte om een vijftal eenden ongestoord de straat te kunnen laten overste ken. Achter hem reed Priddle, die dit gebaar niet kon waarde ren. Bij het eerstvolgende stop licht kwam hij zijn auto uit. om zijn woede te koelen op Toba. Hij sloeg het dier verscheidene malen hard met de golfclub op de kop. POZAREVAC Servië De infrastructuur en de econo mie van het land liggen door de Kosovo-oorlog in puin, maar voor Marko Milosevic (28), zoon van de Joegoslavische president Slobodan Milosevic, blijft het geld gewoon rollen. Met enkele zakenpartners zette Marko een pretpark op. Enkele duizenden mensen, onder wie vertrouwelingen van de presi dent, woonden de opening bij van Bambi Park in Pozarevac, de geboorteplaats van Slobo dan. ALTÖTTING Duitsland Een 40-j arige man in het Beierse Altötting heeft dagenlang in zijn auto overnacht uit verdriet over de aanstaande verkoop van het voertuig, zo heeft de politie gezegd. Een inwoonster van het plaatsje had de politie attent gemaakt op een man die iedere avond in zijn auto zat en zich keer op keer klein maakte als zij voorbij kwam. Bij een controle zei de man dat hij om financiële rede nen afstand moest doen van zijn trouwe Ford en dat hij bezig was afscheid te nemen. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld.je iou bl|na denken dat daarbuiten geen actualiteicen bestaan. Een misvatting.Wat in Huambo. Camaguey.Vishak- hapatnam, Hoog-Soercn of Spitsbergen - om maar eens wac dwarsstraten te noemen - als Ivet gesprek van de dag geldt, is ook best lezenswaardig. BERLIJN Duitsland Op zoek naar vluchtelingen heeft de toenmalige DDR aan de grens met de Bondsrepubliek met radioactieve stralen auto's doorgelicht. De eerste installatie werd in 1978 in gebruik geno men aan de grensovergang Helmstedt-Marienborn. Dit was voor Nederlanders op weg naar Berlijn en terug de meest gebruikte doorlaatpost. De 'stralenkanonnen aan de Duits-Duitse grens' waren volgens het bondsbureau voor stralingsbescherming niet schadelijk voor de gezondheid. De DDR-douane zette caesium-137 in om met de gammastraling dwars door wagens heen te kunnen kijken. De autoriteiten wilden op die manier verstopte vluchtelingen op sporen. In 1980 werden ook aan andere grensovergangen derge lijke apparaten in gebruik genomen. De onthulling over de straling aan de grenzen volgt op meldin gen over de inzet van stralingsapparatuur in DDR-gevangenis- sen. Het Berlijnse Openbaar Ministerie onderzoekt nu een voor malig complex van de Oost-Duitse veiligheidsdienst, de Stasi. Met monsters uit de muren van de ruimte waar gedetineerden werden gefotografeerd, wil justitie achterhalen of de Stasi ge vangenen bestraalde. LONDEN Engeland De okselgeur van oudere vrouwen heeft een hu- meurverhogende wer king. Uit Brits onderzoek blijkt dat bij ouderen, en dan vooral bij vrouwen, een hormonale verande ring optreedt die bij draagt aan het 'warme en gelukkig gevoel' dat men sen bij hun grootmoeder zouden ervaren. Voor het onderzoek werd bij dertig proefpersonen van uiteenlopende leef tijd een doekje onder de oksel doorgehaald. De bacteriën in het oksel- zweet van oudere vrou wen bleken een stimule rende werking te hebben op de driehonderd stu denten die gevraagd werd aan de doekjes te ruiken. Zij wisten overigens niet waar ze hun neus in sta ken. Verder bleek dat het zweet van jonge mannen een ne gatieve uitwerking heeft op het humeur. De geur van j onge j ongetj es wekte agressie op, terwijl het zweet van baby's geen en kele reactie losmaakte, RTR SEATTLE Verenigde Staten Het Vrijheidsbeeld in New York heeft er in Seattle een kleintje bij gekregen. Op een heuvel in het Gas Works Park staat een tien meter hoge, opblaasbare replica. foto Elaine Thompson/AP De komende dagen beloven een op- Door: Phil van Haren leving van de zomer te geven en dit maal lijkt het erop dat de opleving een langer leven beschoren is dan een twee- tot drietal dagen. Opmerkelijk is dat we voor de vierde week op rij flink zomers weekendweer kunnen verwach ten, terwijl het door de weeks niet al te fraai is geweest. Erzijn zo mers geweest, waarin we minder geluk hadden. Vandaag moeten we eerst nog afrekenen met enkele wolkenvelden, desalniettemin is er ook ruimschoots zon bij. De extra wolken schuiven in de loop van de ochtend vanuit het noordwesten de regio binnen, maar het blijft droog. Onze oostelijke kunnen 's middags wel een enke le bui verwachten. Bij weinig wind wordt het circa 20 graden. De wind die er staat komt uit westelijke richtingen. Morgen begint de dag vrij zonnig, 's Middags is er weliswaar meer bewolking, maar de zon krijgt meer en meer greep op het weerbeeld. De temperatuur stijgt in rap tempo en komt 's middags uit op een aangename 22 graden. Leunende tegen het week einde gaat de zomer echt in de lift en dat is goed nieuws voor diegenen die in Nederland op vakantie zijn. De wind draait naar een noordoostelijke richting en daarmee wordt drogere en warme lucht aangevoerd. Bij flink wat zon stijgt de temperatuur in de regio naar 24 a 25 graden. De tempera tuur van het kustwater is circa 18 graden. Voor de wa tersporters ziet het er goed uit, want de noordoosten wind begint er weer wat meer aan te trekken en wordt matig, windkracht vier. Enkele bui Vooruitzichten weer donderdag vrijdag Üfc zaterdag zondag O max. 22° 23° 23° 24° min. 15° 16° 16° 16° wind N 3 NO 3 NO 3 NO 4 Zon woensdag onder 22.02 donderdag op 5.38 Maan woensdag onder 15.03 donderdagi op 2.12 Nautisch bericht Er waait een matige westelijke wind, 3 Beaufort. Heizicht is goed en het kustwater is ongeveer 17 graden. Toonder Studio's Waterstanden van onze redactie binnenland Er zijn frettenzeepjes, stic kers met de teksten als: 'Ik waak hier en bijt hard' en speci ale slaapzakjes voor dit huis diertje. Fretten doen het goed in Nederland. De landelijke ver eniging Frettig Gestoord houdt zaterdag in natuurpark 't Twis- ke in Oostzaan een frettenwan- deling. De vereniging rekent op een invasie van honderd dieren en hun baasjes. De Nederlandse frettendag in Oostzaan, boven Amsterdam, geeft alle freteigenaren de kans tips uit te wisselen over het ge drag van hun dier. En voor de fret is het contact met tientallen soortgenoten op één dag een feest van jewelste. Alle fretten zijn aangelijnd, an ders nemen ze de benen. Het re creatiegebied is rijk aan diepe holen, holle bomen en andere plekjes waar het dier maar wat graag wil gluren en snuffelen. C. Verheij van Frettig Gestoord: „Er zijn bossen, kunstmatig aangelegde stranden en ze kun nen in het water ravotten. Echte zwemmers zijn het niet, ze hou den het bij wat gespatter en pootjebaden." Volgens Frettig Gestoord telt Nederland vijftienduizend huisdier-fretten. Ze blijven hun hele leven, gemiddeld zo'n tien jaar. nieuwsgierig en speels. De eigenaar moet wel vaak een aantal dingen opgeven. De fret heeft het met zijn graaftalent voorzien op bloempotten op de vensterbank. De nieuwsgierug- heid van de enthousiaste klim mers moet bestreden worden met hogere traptredes en het af sluiten van bureaulades. Hobbel Roland van der Kraan uit Woer den is betrokken bij de fretten- opvang in de regio Woerden en één van de leden van Frettig Ge stoord. Hij reist zaterdag af met 'Hobbel', met haar vijftien jaar één van de oudste fretten in Ne derland. „Ze heeft, mijn hond van dertien jaar overleefd, het is in ieder geval de oudste van de vereniging." Naast Hobbel heeft hij nog ze ven fretten thuis op het gazon lopen. Hobbel komt niet vaak meer buiten, voor een stoeipar tij met zeven jonge rakkers is ze te oud. „Ze maakt een gezonde indruk, in januari zag de dieren arts iets dat op een longruis leek en wat stramme botten, maar ze is nog erg actief, zij het wat min der dan vroeger. Hobbel ver kleurt al van haar wildkleur naar respectvol grijs", vertelt Van der Kraan- Van oudsher was de fret een hulpje van de jager. GastonPhe- obus beschreef in zijn 'Boek van de jacht' uit 1391 reeds hoe fret ten kunnen worden gebruikt om konijnen uit hun holen te jagen. Het diertje bleek uitermate ge haaid. Zodoende kwam de fret al snel in beeld als huisdier en als statussymbool. -John de On- verschrokkene, van 1404 tot 1419 graaf van Burgundy, liet zich bij het schilderen van zijn portret vaak een levend exem plaar omhangen. Koningin Eli sabeth I (1533-1603) was één van de eerste groten der aarde die pronkte met een fret. Het dier is door de eeuwen heen steeds meer geaccepteerd ge raakt als huisdier. Sinds een aantal jaren is er speciaal voer voor fretten op de markt. 'Ferret Complete', is rijk aan vet en overgoten met kippensaus. De brokjes hebben de vorm van een ster, volgens de kenners de favo riete hap vorm van een fret. Het beestje leeft graag op stand, zo luidt bij diarree het advies: één dag gekookte rijst met ei en ge bakken kip. GPD Advertentie Regel nü de Vervang-Auto® Buitenland bij uw Internationale Reis- en Kredietbrief. Als uw auto afhaakt, rijdt gewoon verder. ANWB Na die woorden slofte hij op zijn omwikkelde voeten het pad verder af .'Kale leegloper!riep een landbouwer hemna - en de zwarte heer sprak met schrille stem: 'Weeu! Werken is de straf voor onze winde righeid." Heer Ollie keek echter niet meer om, doch stapte dapper voort, op wegnaar huis. 'Het zal niet meevallen', mompelde hij. Men zal mij niet begrijpen. Mijn weg zal eenzaam en doornig zijn; vooral omdat Piep hem nog slechter gemaakt heeft dan hij al was. Maar ik heb mijn les gehad en ik zal dapper glimlachen wanneer ik gehoond word.' Op dat moment riep iemand zijn naam en met een lichte huivering trok hij het hoofd in zijn kraag.'D-daar heb je het al', prevelde hij. Het viel echter mee. Degene die hem had aangeroepen, was juffrouw Doddel, die medelijden met zijn vervallen uiterlijk had. 'Arme Ollie', zei ze. 'Wat zie je eruit! Zeker hard gewerkt, hè?' Heer Bommel bleef staan en rechtte de rug. 'Hard gewerkt, ja', gaf hij toe. 'Het pad van een werkgever gaat niet over rozen, mevrouw. Het valt niet mee om iedereen het werk te. ge ven dat hem toekomt, bedoel ik. Men is steeds in de weer, dag en nacht. Men wordt er wee van, zoals die meneer zo treffend zei. Neem nu Piep Labberdaan. Het heeft me mijn nachtrust en mijn maaltijd gekost om hem passende arbeid te verschaffen.' 'Arme Ollie', herhaalde het vrouwtje. 'Wat zal je hongerig zijn. Kom je niet even binnen? Ik heb een lekker soepje klaar.' Horizontaal: 3. Geeft verlichting bij het zitten (7); 6. Hier zal men niet van opkijken (6); 8. Met nadruk in de moeilijkheden (4); 11. Dier in een object van niets (5); 13. Hamer in de hand (5); 14. Het zijn geen optimisten als ze zwart zijn (6). Verticaal: 1. Stof meteen inham (4); 2. Heel stijf met een surfer erop (5); 4. Larve gemaakt in Engeland (4); 5. Dalend schilderstuk (7); 7. Met heel veel trek? (6); 9. Voor het raam in Belgi' (4); 10. Als schaker ben je er dof van geworden (3); 12. Voorbij een rondje op grote afstand (4). Oplossing dinsdag: GaRantie AmEchti g NoNnetje GeDuldi g LaAdbord AfBreken MoEi zaam Pelikaan De woorden op de eerste en derde verticale kolom zijn: ganglamp en rendabel. Het sleutelwoord luidt: DRANKLUCHT. Opnieuw een recept voor een ge recht waarin het vlees een schijnbaar minder belangrijke plaats inneemt. De tuinboontjes dienen dubbel gedopt te worden. Dat wil zeggen dat de tuinbonen na het doppen nog moeten worden ontdaan van de omhullende vlie zen. De bonen vallen dan in twee lobben uiteen. Het gerecht moet worden 'verpakt' en daarvoor kunnen kant-en-klare tortilla's of wrappers, zoals de Ame rikaanse varianten worden ge noemd, dienen. Een stuk smakelij ker is het om het gerecht te 'verpak ken' in zelf gebakken flensjes of zo als hieronder is aangegeven in klei ne omeletjes. Voor 4 personen: 4 - 5 eieren; 2 - 3 eetl. melk; zout; witte peper uit de molen, snufje nootmuskaat; ca. 80 gram boter; 150 gram mals lamsvlees, dunne lapjes, bij voorkeur van de achter bout; 1 kleine ui, gesnipperd; 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt; 400 - 500 gram tuinboontjes, dub bel gedopt; 1 eierdooier; 4 eetl. (kook)room; 3 salieblaadjes, in ui terst smalle reepjes (draadjes) ge sneden. Klop eieren en melk los. Voeg wat zout, peper en een beetje nootmus kaat toe. Bak in weinig boter vier kleine platte omeletjes (doorsnee ca. 16 cm.). Houd de omeletjes na het bakken warm. Maak het vlees droog met keuken papier en snijd het in kleine blokjes WOENSDAG Hoog water Laag water 7 JULI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 09.06 191 21.35 176 02.55 193 15.20 152 Terneuzen 09.25 21321.56 199 03.19 202 15.39 161 Bath 10.17 250 22.48 232 04.18 226 16.35 187 Roompot Buiten 09.15 147 21.40 130 03.00 156 15.30 114 Z'zee/Colijnsplaat 10.30 150 22.45 132 04.05 162 16.35 122 Stellendam Buiten 09.22 142 21.52 119 03.06 110 15.44 066' Wemeldinge 10.35 169 22.55 151 04.05 174 16.40 134 Krammersl. West 10.40 163 22.55 144 04.00 171 16.35 13D DONDERDAG Hoog water Laag water 8 JULI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 10.15 192 22.41 182 04.06 190 16.25 154 Terneuzen 10.36 215 23.07 206 04.26 199 16.49 163 Bath 11.28 250 23.58 238 05.20 224 17.45 188 Roompot Buiten 10.20 149 22.50 135 03.55 15416.35 117 Z'zee/Colijnsplaat 11.35 149 23.55 134 05.05 159 17.35 123 Stellendam Buiten 10.31 144 23.02 125 04.00 110 16.45 071 Wemeldinge 11.40 169 ----- 05.10 172 17.45 136 Krammersl. West 11.40 164 04.55 167 17.40 131 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O zonnig lichte sneeuw matige sneeuw mist A A Koulront licht bewolkt zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen 9 Warmtefronl Samengesleld front zwaarbewolkt hagel Isobaar Europa: Zomerse buien Hans Belterman (ca. 6 mm.). Verhit een koekenpan met hoge opstaande rand of een wok waarop een deksel past. Laat er 50 gram boter heet in worden. Schep, zodra het schuim van de bo ter begint weg te trekken, het vlees door de hete boter. Laatalles, onder voortdurend omscheppen 3 minu ten zachtjes bakken. Neem meteen schuimspaan hetvleesuitdepanen houd het warm. Fruit de ui in de resterende boter zo lang tot ze glazig ziet. Roer de knof- lookerdooren voeg na 1 minuut de tuinboontjes en 1 deciliter kokend water toe. Leg het deksel op de pan en laat alles 5 minuten zachtjes ko ken. Neem daarna het deksel van de pan en laat alles nog zo lang koken totdehelftdeel van het kookvochtis verdampt. Roerintussen in een kommetje eier dooier en room los. Voeg er wat zouten peper aan toe. Schep eerst het vlees door de boon tjes en schenk er daarna het ei- en roommengsel bij. Blijf zo lang roe ren tot een gebonden saus is verkre gen. Let op: de saus mag beslist niet aan de kook geraken! Schep de sa lie door het gerecht en neem de pan van de warmtebron. Leg de omeletjes op het werkvlak uit. Schep op elk omeletje een deel van de het gerecht. Rol de omeletjes op en snijd ze schuin in twee of drie stukken. Dien ze, zo warm mogelijk, op voorverwarmde borden, op. Tip: geef er een tomatensalade met (rode) uienringen en grof gehakte (ontpitte) zwarte olijven bij. Dat de zomer niet altijd zon met zich meebrengt laten vooral het midden en oosten van Europa zien. Een aantal regen- en onweers buien voeren daar namelijk de boventoon. Zonnig vakantieweer is dan ook alleen te vinden in de landen rond het Middellandse Zeegebied, waar het op veel plaatsen tropisch warm is. Vooral in Spanje is er bijna geen wolkje aan de lucht en stijgt het kwik in het binnenland naar 37 graden. In Frankrijk blijft het overwegend droog, maar heeft de zon zeker geen hoofdrol. Alleen langs de kuststrook van de Provence krijgt de zon alle ruimte en kan het lokaal 30 graden worden. Echter in de regio's rond Parijs is het 24 graden. Op de Britse eilanden is het regenachtig, waarbij de meeste regen in Schotland te verwachten is. Echt warm is het er niet, hoewel het zuiden van Engeland nog een temperatuurvan 23 graden tegemoet kan zien. In Duitsland, Polen en de Alpenlan den is het buiig bij waarden rond 21 graden. Met name in de noor- delijke delen van de Balkan, Roemenië en Wit-Rusland komen on- weersbuien voor en is het met 30 graden behoorlijk warm. Een aantal flinke regenbuien met onweer zijn te verwachten in het zuiden van Finland. Sommige plaatsen krijgen wel meer dan 20 mm te verwerken. Wel is heter met 22 graden redelijk warm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4