Nieuwerkerk wil woningbouw Meester Goedhart warm uitgewuifd Onderzoek naar werkdruk op school Duiveland Walchers project snelheidscontroles werpt vruchten af Skeelertoertocht in Wissenkerke Buitenlandse jongeren naar Reimerswaal zeeland woensdag 7 juli 1999 s 20 Gemeente kan weinig doen tegen wegkapen grond door projectontwikkelaars Frans Bauer in Haamstede Werkstraf en rijverbod Tikkie te ver: tractor belandt in de sloot door Ali Pankow ZIERIKZEE - Leerlingen, onderwijs- team, ouderraad en medezeggenschaps raad van openbare basisschool Theo Thijssen in Zierikzee hebben dinsdag op hartelijke wijze afscheid genomen van meester Joop Goedhart. Na 32 jaar direc teurschap op deze school en in totaal 37 jaren in het onderwijs houdt Goedhart het voor gezien. Hoewel hij zelf liever in de luwte functio neert, ontkwam hij er gisteren niet aan de hele dag in het centrum van de belangstel ling te staan. Zo voerde een feestelijke op tocht hem in een koets door de wijk Malta met alle 125 schoolkinderen in bonte stoet erachter. Vervolgens was hij de spil van het Grote Voeten-Spel, een soort levend ganzenbord dat speciaal was ontworpen voor deze meester met schoenmaat 49. Ceremoniemeester C. Polderman maakte een compilatie van liedjes uit de school- musicals door de jaren heen en had er nieuwe teksten voor geschreven ter gele genheid van dit afscheid. Goedhart kreeg zijn hebbelijkheden en onhebbelijkheden uitgemeten in een sketch die werd opge voerd door de leerkrachten. Verder waren er heel veel waarderende woorden en ca deaus. Over die geschenken was goed na gedacht: een kookboek voor pizza's, een boekj e 'Hoe zeg ik het in het Italiaans'een stadsplattegrond van Rome en van leer lingen, onderwijsteam en gemeentebe stuur koffers met reischeques erin, zodat Goedhart letterlijk en figuurlijk op grote voet een reis naar zijn geliefde stad Rome kan maken. Heel veel oud-leerlingen, collega's in het onderwijs en buurtbewoners maakten tij dens de receptie gebruik van de mogelijk heid meester Joop Goedhart nog even krachtig de hand te schudden. Geen subsidie Zeeuwse Schouw 's HEER ARENDSKERKE - Gedeputeerde Staten willen de, stichting Zeeuwse Schouw in 's Pleer Arendskerke geen subsi-1 die geven voor het opknappen van een originele Zeeuwse Schouw, het laatste zeilende veerschip, dat nog in Nederland bestaat. De Stichting Zeeuwse Schouw wil het schip, dat tot 1930 heeft dienstgedaan op het veer tussen Veere en Kamperland, in de oorspronkelijke staat terugbrengen. Na 1930 deed het dienst als kotter en later als jacht. Het is uitermate verwaar loosd. De provincie heeft een subsidierelatie met de Stichting Behoud Hoogaars en wil het daarbij, voor wat betreft de va rende monumenten, laten. GS spreken wel hun waardering, uit voor het project, waarvoor inmiddels een werfje en een loods door sponsors beschikbaar zijn gesteld. Nieuwe aanpak herindeling MIDDELBURG - De stuurgroep Krachtige Gemeenten heeft ingestemd met een nieuw plan van aanpak voor een herinde ling in Zeeuws-Vlaanderen. Dat is gemaakt door het organi satiebureau De Beuk. Belangrijkste verandering ten opzichte van de oude aanpak is dat niet meer alleen over herindeling wordt gesproken als oplossing voor problemen in de bestuur lijke slagkracht van de gemeenten, maar ook over andere vor men van samenwerking. Het plan wordt de komende weken door Gedeputeerde Staten besproken. In oktober kunnen de gezamenlijke gemeenten er hun zegje over doen. Voertuigen regionale brandweer VLISSINGEN - De regionale brandweer neemt dinsdag 13 juli drie nieuwe verbindingscommandovoertuigen in ge bruik. Uit die wagens worden bij grote branden en ongevallen de communicatie verzorgd voor brandweer, politie en ambu lance. De drie voertuigen komen in Zierikzee (bij de brandweer Schouwen-Duiveland), Axnemuiden (de stadsgewestelijke brandweer) en in Westdorpe (bij de brandweer Sas van Gent). De brandweerkorpsen uit die plaatsen verzorgen zowel de uitruk als het radioverkeer bij incidenten. Zij hebben daar voor inmiddels een opleiding gehad. Het is de bedoeling dat de voertuigen vanaf 1 augustus kunnen worden ingezet. Het geld voor de verbindingscommandovoertuigen is afkomstig van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Geld postercampagne ouderen MIDDELBURG - Welzijnsorganisatie Scoop krijgt van de provincie Zeeland twintigduizend gulden voor een poster campagne ter gelegenheid van het Internationaal Jaar van de Ouderen. Er worden vier verschillende posters gemaakt. De affiches moeten volgens Scoop op een humoristische wijze de 'positieve' rol van ouderen in de Zeeuwse samenleving tonen. De posters worden in de herfst opgehangen in abri's te Vlissin- gen, Goes, Middelburg, Arnemuiden en Terneuzen. Onder zocht wordt of dit spreidingsgebied nog kan worden uitge breid. Meer geld voor dovencentrum MIDDELBURG - Het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland verhoogt de subsidie aan de Zeeuwse Stichting Wel zijn Doven (ZSWD). Tot 2002 ontvangt de stichting voortaan jaarlijks zesduizend gulden. Het geld wordt onder meer ge bruikt voor gebarencursussen en de uitgave van de periodiek Zeedoblad. De ZSWD heeft sinds april een eigen ontmoe tingscentrum in Middelburg. De daarmee gepaarde gaande uitbreiding van werkzaamhe den is voor GS een reden voor een bescheiden verhoging van de subsidie. foto Marijke Folkertsma door Aii Pankow NIEUWERKERK - Wethouder C. W. Veerhoek van volkshuis vesting kon de problemen dins dagavond tijdens het bezoek van het dagelijks gemeentebe stuur aan Nieuwerkerk nog zo duidelijk uitleggen, de dorpsbe woners wilden eigenlijk alleen maar horen wanneer er nu ein delijk eens gebouwd kan wor den in het plan d'Eule H. Zij begrepen niet dat die wo ningbouw zo lang op zich laat wachten terwijl de gemeente de grond toch allang in bezit heeft. Volgens voorzitter M. Over- beeke van de dorpsraad is er duidelijk behoefte aan be taalbare woningen in Nieuwer kerk. Wethouder Veerhoek gaf daarop een uitgebreide toelichting op het rijksbeleid dat een duidelijk traject voorschrijft. Zo bepaalt het rijk dat eerst alle mogelijk- BÜRGH-HAAMSTEDE - De populaire zanger Frans Bauer verzorgt donderdag 15 juli een Concert Special in Sport- en Re creatiecentrum Westerschou- wen in Burgh-Haamstede. Tijdens zijn twee jaar durende tournee langs de bekende thea ters in Nederland en de Ahoy- concerten vermaakte Bauer in totaal meer dan 200.000 con certbezoekers. Bauer zong duetten met Bobbie Eakes, Tat- jana en Glennis Grace en samen met levensliedzangeres Corrie Konings zijn nieuwste hit 'Diep in mijn hart'. De Frans Bauer Concert Special is een in totaal vier uur durend programma. Bauers zang wordt begeleid door het zesmansor- kest Greenlight Express. Sup port act is het driekoppige feestorkest One, Two Trio, be kend van onder meer de hits 'Juffrouw Toos' en 'Tien kleine kabouters'. Het concert begint om 20.00 uur, Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW Schouwen-Duiveland in Haamstede en bij Sport- en Re creatiecentrum Westerschou- wen. heden voor huisvesting binnen de dorpskern benut moeten worden. Dat houdt in dat bij voorbeeld overtollige eenge zinswoningen aangepast moe ten worden voor de huisvesting van senioren waar wél vraag naar is. Vervolgens moet bezien worden of er binnen een kern lo caties vrijkomen door het ver plaatsen van bedrijven naar buiten de bebouwde kom. „Ver koopt een ondernemer zijn grond dan aan een projectont wikkelaar die er dure woningen op bouwt, dan kunnen wij daar als gemeente niks aan doen", al dus Veerhoek. Dure woningen De aanwezigen hadden moeite met die uitleg temeer daar ook die dure woningen drukken op het aantal huizen dat maximaal mag worden gebouwd per jaar in een kern. De wethouder kon echter niet meer dan beloven dat er in oktober meer duide lijkheid zal zijn over het nieuw- bouwplan d'Eule H. Een ander probleem waarmee de Nieuwerkerkers kampen, is vandalisme rond de visvijver. Het gemeentebestuur heeft en kele brieven van verontruste dorpsbewoners daarover ont vangen. Naar aanleiding van die signalen werd extra politie controle ingesteld. Tot nu toe is het echter niet gelukt de daders in de kraag te vatten. Oproep Burgemeester J. J. P. M. Assel- bergs deed dinsdagavond open lijk de oproep tot de aanwezigen in het dorpshuis voor zover be kend de namen van de vernie lers aan het gemeentebestuur door te geven. Hij wil trachten door middel van gesprekken met ouders en de daders zelf tot een oplossing van dit probleem te komen. Regen aan bekeuringen GOES - De controles van de po litie op het traject Goes-Zierik- zee-Grevelingendam leverden maandag en dinsdag 820 snel heidsovertredingen op. Daarnaast kregen twintig men sen een bekeuring omdat ze geen gordel droegen. Vertrekkend schooldirecteur J. I. Goedhart kreeg heel wat handen te schudden. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Ruim zestig mensen bonden dinsdagavond in Wissenkerke de skeelers onder voor een tweedaagse toer tocht. Het is de tweede keer dat de vereni ging dorpsgemeenschap Wissenkerke de skeelertocht op het programma heeft staan. Nieuwe steenslag op een aantalpolderwe gen in het buitengebied van Noord-Beve land dreigde even roet in het eten te gooi en. „Daar valt totaal niet op te skeeleren", zegt organisator Wilma Dingemanse. Ter elfder ure moest ze afgelopen weekeinde dan ook een nieuwe route uitstippelen. Over de opkomst is Dingemanse erg tevre den. „Vorig jaar hadden we 45 deelnemers en nu 63dus dat is prima.De deelnemers konden kiezen uit drie tochten, één van drie, één van acht en één van dertien kilo meter. Onderweg moesten ze een kaart la ten aftekenen bij één van de 25 vrijwilli gers die de controleposten bemanden. Wie de twee tochten uitrijdt, krijgt morgen (dinsdag) na afloop van de rit een medail le. foto Willem Mieras door Ali Pankow NIEUWERKERK - De openba re basisschool Duiveland in Nieuwerkerk kampt dit jaar met een opmerkelijk hoog per centage langdurige ziektege vallen onder het onderwijzend personeel. De ouders van de leerlingen maken zich zorgen over de talrijke wisselingen van plaatsvervangende leerkrach ten. Volgens hen brengt dat on rust teweeg onder de kinderen. Zij uitten hun zorgen in een brief aan het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland. Wethouder D. van der Wekken van onderwijs bracht dit schrij ven dinsdagavond ter sprake tij dens een bezoek van het colle- MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Beg- heyn heeft dinsdag een hardleerse drankrijder uit Ter- neuzen veroordeeld tot een rij verbod van een jaar plus een jaar voorwaardelijk, zestig uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. De 39-jarige Terneuzenaar werd binnen negen maanden twee keer in de gemeente Rei- merswaal met te veel alcohol op achter het stuur betrapt. Vorig jaar 15 mei bleek dat hij bijna vijf keer zoveel had gedronken als toegestaanen dit jaar op 3 fe bruari bijna drie keer zoveel. Bovendien reed hij terwijl, zijn rijbewijs was ingevorderd. Officier van justitie F. van Es merkte op dat de verdachte, die al een aantal keren eerder is ver oordeeld voor rijden onder in vloed, telkens opnieuw waar schuwingen blijft negeren. „Het is een schoolvoorbeeld van het in gevaar brengen van andere verkeersdeelnemers. Ik kan niet meer mild zijn." Van Es eiste zes weken cel, waarvan twee weken voorwaardelijk en een rijverbod van twee jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De Terneuzenaar realiseerde zich dat hij erg stom was ge weest. „Daar ben ik het mee eens", beaamde de politierech ter. De in beslag genomen auto wordt teruggeven aan de part ner, op wuer naam de auto staat. ge van burgemeester en wet houders aan de kern Nieuwer kerk. Locatiemanager G. Oele van de dependance Sirjansland van de obs Duiveland bevestigt de problemen. Bij de school in Nieuwerkerk is sprake van drie langdurige ziektegevallen. Oele is daarom sinds enkele maanden ook waarnemend locatiemana ger voor de Nieuwerkerkse ves tiging. Volgens hem doet het beeld van de ziektegevallen van betrok ken leerkrachten vermoeden dat de oorzaak gezocht moet worden in de hoge werkdruk op deze school. In overleg met het dagelijks gemeentebestuur en het bovenschoolsmanagement is besloten de Onderwijs Bege leidingsdienst (OBD) in Breda in te schakelen voor een nader onderzoek naar die oorzaak. „Er is bewust gekozen voor een andere schoolbegeleidings dienst dan het RPCZ, omdat die juist zo bekend is met de Zeeuw se situatie. Het OBD Breda kan vanuit een volledig objectief uitgangspunt dat onderzoek uitvoeren", zegt Oele. Pazop-project Hoge werkdruk is geen onbe kend verschijnsel binnen het basisonderwijs. De OBD be schikt dan ook over een speci fiek onderzoek, het zogenaam de Pazop-project, om dit soort problemen boven tafel te krij gen. Elk lid van het onderwijs team van obs Duiveland heeft in het kader van dit onderzoek in middels een lijst met zeventig vragen over de werksituatie in gevuld. „De eerste resultaten daarvan zijn dinsdag vertrou welijk besproken met het on derwijsteam en het boven schoolsmanagement. Het onderzoek wordt direct na de vakantie voortgezet met indivi duele gesprekken met alle leer krachten," zegt Oele. Hij heeft er alle vertrouwen in dat er met ingang van het nieuwe school jaar op basis van dit onderzoek maatregelen tot vermindering van de werkdruk kunnen wor den getroffen. Hij heeft begrip voor de zorgen bij de ouders. „Toch is het in de afgelopen moeilijke periode maar één keer voorgekomen dat de vierjarigen op een middag twee uurtjes eerder naar huis moesten worden gestuurd we gens het ontbreken van een leer kracht." door Ingrid Huibers KRUININGEN - Ongeveer vijf tig jongeren uit IJsland, Tsje chië en Amerika komen dit weekeinde in Zeeland aan voor een uitwisseling. Zij verblijven in Kruiningen, Yerseke en Mid delburg. „We willen muren bouwen van vriendschap en geloof en muren afbreken van vooroordelen, on wetendheid en onverschillig heid", zegt organisator John Oostdijk van Atlantic Bridge uit Kruiningen. Hij is al een jaar of tien bezig in Zeeland en Bra bant 'bridge builders clubs' op te richten. Zo'n club van ongeveer twaalf jongeren met een christelijke achtergrond is ongeveer twee jaar bij elkaar. In die tijd bezoe ken ze een bevriende club in het buitenland en krijgen ze ook een groepje buitenlandse jongeren op bezoek. Daarna is het de be doeling dat ze gezamenlijk een internationaal jongerenkamp bezoeken. „Het is alweer een paar jaar ge leden dat we zelf zo'n uitwisse ling in Zeeland organiseerden", vertelt Oostdijk. De afgelopen vier jaar is hij wel met jongeren in Tsjechië geweest. De jongeren die nu komen zijn van heel verschillende pluima ge. „Het groepje Amerikanen bestaat bijvoorbeeld uit kinde ren uit de kansarme buurten van New York. Zij vormen een straatdansgroep en zullen ook een paar keer optreden. De Tsj e- chische kinderen komen alle maal van eenzelfde school en de IJslandse jongeren zijn allemaal betrokken bij de Lutherse kerk.De leeftijd van de deelne mers ligt tussen de dertien en de achttien jaar. Elke ochtend komen de jonge ren in kleine groepjes bij elkaar om intensief over hun cultuur en geloof te praten, 's Middags en 's avonds zijn er sportactiviteiten, muziekuitvoeringen en feesten. Daar zijn ook andere jongeren welkom. Zo is er bijvoorbeeld zaterdag 10 juli in Rilland vanaf 18.00 uur een buffet in de Poort van Antwerpen en treedt woensdag 14 juli om 19.00 in het centrum van Krabbendijke en om 21.00 uur in het centrum van Rilland de New Yorkse straatdansgroep op. De Amerikanen zijn vrijdag 16 juli om 19.30 uur in het centrum van Kruiningen te zien. Onder de titel Spel zonder Muren is er donderdag 15 juli in Sportpunt Zeeland in Goes vanaf 19.45 uur tot en met 02.00 uur een sport en spelavond. De uitwisseling wordt zondag 18 juli om 17.00 uur afgesloten met een geza menlijke dienst in de Ichthus- kerk in Kruiningen. door Ab van der Sluis heidsovertreders en -over- VLISSINGEN - Het aantal snelheidsovertreders op het tra ject Middelburg/Westkapelle (via Grijpskerke en Aagtekerke) is door intensieve verkeerscon troles aanmerkelijk gedaald. Ook het aantal verkeersonge vallen met gewonden nam af. Dat concludeert de politie Wal cheren na afloop van het project Hart van Walcheren. Tussen 8 oktober vorig jaar en 8 juni dit jaar controleerde de politie ruim tweehonderdduizend voertuigen. Iets meer dan vijf duizend van hen kregen een be keuring. Op het wegvak Grijpskerke/ Aagtekerke rijden volgens me tingen van de provincie vier van de tien automobilisten tussen de 80 en 87 kilometer per uur. Één entwintig procent rijdt sneller dan 87 kilometer per uur. Weg gebruikers die harderrijden van 87 kilometer per uur worden op de bon geslingerd. Op het weg vak Middelburg/Grijpskerke lagen die percentages op respec tievelijk 7,5 en 17,5 voordat het project Hart van Walcheren be gon. Overtreders De politie wilde met het project het aantal overtreders (bestuur ders die harder rijden dan 57 of 87 kilometer per uur) met een derde terugdringen. Het aantal overschrijders (weggebruikers die snelheden aanhouden tus sen de 50 en 57 en 80 en 87 kilo meter per uur) moest ook met eenderde dalen. De laatste doel stelling van de politie was om in het jaar 2000 het aantal ver keersongevallen met een kwart terug te dringen. Tussen oktober en juni werden op het traject 207.549 voertui gen gecontroleerd. Hiervan hielden zich er 202.339 aan de snelheid. Ongeveer 2,5 procent (5210 weggebruikers) kreeg een proces-verbaal. De politie con troleerde met mobiele en vaste radarposten en met de lasergun. Mottoborden wezen bestuur ders op de intensieve snelheids controles. In de hele periode was er één motorrijder die 168 kilo meter per uur reed. Hij kreeg niet alleen een forse boete, maar kon ook meteen zijn rijbewijs inleveren. Inspecteur J. M. Krombeen van de politie Walcheren is tevreden over de resultaten van Elart van Walcheren. Het aantal snel- schrijders daalde met maar liefst zestig procent. Daarmee is de doelstelling gehaald. „Als de snelheid afneemt, neemt ook de kans op ongevallen af", weet Krombeen. Op het traject Middelburg/ Westkapelle waren er in de maanden oktober 1998 tot en met mei dit jaar tien ongevallen met één gewonde. In dezelfde periodeover dejaren 1994 toten met 1997 waren er gemiddeld dertien ongelukken met vijf ge wonden. Effect De politie gaat gewoon door met de snelheidscontroles. Krom been: „Het effect op lange ter mijn is ons ook heel wat waard. We gaan verder controleren, maar we zullen wel wat meer variatie aanbrengen voor het verrassingseffect. Soms zullen we een hele dag controleren en dan weer een paar weken niet De burgers weten wel dat we veel doen aan snelheidsmetin gen, maar anderen, zoals toeris ten, weten dat niet." POORTVLIET - Tijdens werk zaamheden langs de Postweg tussen Poortvliet en Tholen is dinsdagmiddag een tractor op zijn kop in de sloot beland. De bestuurder, een 26-jarige in woner van Rucphen, werd peri ambulance naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht, maar kon na onderzoek naar huis. Het ongeval gebeurde tegen half drie tijdens het leggen van een glasvezelkabel. De tractor was bezig overbodige grond van het fietspad te schuiven toen hij; vermoedelijk iets te ver in de| richting van de sloot reed. Hetj voorwiel zakte weg in de zachte berm, waarna de tractor niet/ meer te houden was en op zijn kop de sloot inrolde. Een takelbedrijf uit Steenber- gen heeft de tractor uit de sloot gehaald. Hoe groot de schade aan het voertuig is, was dinsdag nog niet te zeggen. Het verkeer i tussen Poortvliet en Tholen on dervond enige hinder van de ta kelwerkzaamheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 42