Natuur beperkt vertier op strand Op de bres voor dorpsrand en bunker Niet zomaar een rondje asfalt Sas gaat op kop in de race om het koopjespaleis Onbevoegde leraar voor de klas kost school strafkorting Gemeente vreest beslissing Rijk Mosselkweker moet zak van concurrent laten liggen Boete voor klap met deegrol zeeuwse almanak Beter zeeland woensdag 7 juli 1999 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland vreest dat het Rijk het gebruik van het strand bij de Verklikkerduinen in Renesse drastisch gaat beper ken. Dat gedeelte van het strand is zeer in trek bij recreanten. De grens van het aan te wijzen natuurgebied ligt bij het Water gat, een drukgebruikte strand- overgang. De aanwijzing tot be schermd natuurgebied zou veel recreatiemogelijkheden hier onmogelijk maken. Ook strand paviljoen De Zwaluw, dat er al sinds jaar en dag staat, zou moe ten verdwijnen. Het college van burgemeester en wethouders wil deze beper kingen voorkomen en stelt de gemeenteraad voor niet in te stemmen met de door het Rijk voorgestelde begrenzing van de zogeheten Voordelta. B en W willen de kuststrook hier toe gankelijk houden, vooral voor passanten die over het strand van Renesse naar Nieuw Haam stede of zelfs verder willen wan delen. Volgens het gemeentebe stuur zijn het juist de 'echte' wandelaars die voor de rust en het verre zicht deze wandelrou te nemen. Ongeacht waar nu exact de grens van het natuurgebied moet komen te liggen, bena drukt het college dat het moge lijk moet blijven om 'rond' de Kop van Schouwen te lopen en af en toe zelfs te fietsen, zonder belemmering van hekken en af rasteringen. Strandtent Als het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) de voorgestelde grenzen doorvoert, komt strandpavil joen De Zwaluw binnen het be- DEN HAAG - Mosselkwekerij J. Barbé uit Yerseke mag met in- middelijke ingang geen gebruik meer maken van de door con current Prins Dingemanse ontwikkelde mosselzak. De Haagse kort-gedingrechter Du Pon heeft Barbé gisteren verboden deze verpakking nog langer aan klanten te leveren. Als Barbé dat toch doet, moet het bedrijf een dwangsom van vijfduizend gulden per keer be talen. Prins Dingemanse heeft in november vorig jaar octrooi verkregen op een nieuwe wijze van verpakken van mosselen met behulp van zuurstof en koolzuurgas. Volgens het be drijf blijven de mosselen daar door ten minste zeven dagen vers. Prins Dingemanse stap te naar de rechter omdat negen concurrenten hun mosselen op vergelijkbare wijze gingen ver pakken. Met zeven kwekerijen zijn inmiddels overeenkomsten afgesloten voor het gebruik van de zaak. Tegen Roem van Yerse ke loopt nog een kort geding over inbreuk op het octrooi. In deze laatste zaak wordt vrijdag uitspraak gedaan. schermde natuurgebied te lig gen. De bouwvergunning die op Schouwen-Duiveland elk jaar voor een strandtent moet wor den aangevraagd, kan in dat ge val niet meer worden verstrekt. Het paviljoen een stuk verplaat sen richting Brouwersdam zou veel extra kosten met zich mee brengen. Alleen al de aanpas sing van de riolering wordt ge schat op 20.000 gulden. De visserij en recreatievaart langs dit deel van de kust zou den bij doorvoering van de be grenzing eveneens aan banden worden gelegd. Als het gebied wordt aangewezen als be schermd natuurmonument dient er een vergunning te wor den aangevraagd voor visserij activiteiten binnen de visserij- zone kustwater'. Daarnaast mag er geen waterrecreatie plaatsvinden binnen een straal van 1200 meter van een droog vallende plaat en mogen recrea tieve vaartuigen niet sneller dan tien kilometer per uur varen in een zone van twee kilometer buiten het beschermde natuur gebied. Surfen Het college maakt ook bezwaar tegen onjuistheden in de tekst van de toelichting op de door LNV voorgestelde begrenzing. Zo klopt het niet dat er een alge heel verbod zou zijn om te sur fen langs de kust. De APV (Alge mene Plaatselijke Verordening) geeft slechts een beperking voor afgebakend zwemwater, sluizen Strandpaviljoen De Zwaluw zou, na de aanwijzing van het beschermd natuurgebied Voordelta, moeten verdwijnen bij de strandovergang bij het Watergat in Renesse. foto Marijke Folkertsma en in vaargeulen voor de be roepsvaart. Verder geeft LNV aan dat recre atieve luchtvaart boven de Voordelta zoveel mogelijk zou moeten worden beperkt. Het ge meentebestuur verwijst in dit verband naar het zweefvlieg- terrein bij Nieuw-Haamstede en acht het een illusie dat het ge bruik daarvan zal worden be perkt. De begrenzing natuurgebied Voordelta komt aan de orde bij de gemeenteraad die donder dagmiddag 8 juli vanaf 13.30 uur vergadert in theater Mond- ragon in Zierikzee. Het dorpsgezicht van Zonnemaire is met zijn dijken en polderwegen volgens het kabinet het beschermen waard. door Richard Hoving GOES - Fraaie dorpsgezichten, de overblijfselen van de Atlantikwall en een dicht patroon van dijken vormen volgens het kabinet grotendeels de cul tuurhistorische identiteit van Zeeland. Nader onderzoek en strenge regelge ving moeten de karakteristieke Zeeuw se waarden voor de toekomst behou den. De staatssecretarissen G. Faber (land bouw) en R. van der Ploeg (cultuur) pre senteerden begin deze week de nota 'Belvedere'. Daarin staat een pleidooi tegen de eenvormigheid in Nederland. Elke streek moet zijn eigen karakter behouden en waar mogelijk zelfs ver sterken. Voor Zeeland is met name het zorgvuldig naleven van gemeentelijke bestemmingsplannen van belang. F. Minnaard van stichting Landschaps beheer Zeeland in Goes is blij met de rijksnota. Dat er op landelijk niveau aandacht komt voor het specifieke ka rakter vaneen streek, ziet Minnaard als een vorm van erkenning. Landschaps beheer Zeeland zet zich al ruim vijftien j aar in voor de aanleg en het herstel van waardevolle landschapselementen. Met hulp van een grote schare vrijwilli gers heeft de stichting tientallen vee drinkputten geslagen, hoogstamfruit- bomen geplant en oude boerenerven aangelegd. Kreken Faber en Van der Ploeg leggen de na druk op het in stand houden en verster ken van zogenoemde fysieke dragers. Voorbeelden die in 'Belvedere' worden genoemd zijn: het op dijken en polder wegen georiënteerde dorpsgezicht van Zonnemaire, de Walcherse buiten plaatsen, het onregelmatige patroon van de wegen in de Zak van Zuid-Beve- land, de kreekrestanten in Zeeuws- Vlaanderen en de oude polderdijken op Tholen. De staatssecretarissen zijn weinig con creet over de manier waarop de cul tuurhistorische identiteit voor de toe komst moet worden behouden. Voor alle delen van Zeeland geldt dat be stemmingsplannen een beschermende rol moeten spelen. Volgens Minnaard een goede zaak.,Nog te vaak wordt een fraai dorp aan de rand ontsierd door nieuwbouw." In de nota 'Belvedere' wordt één duide lijke uitspraak gedaan over het over eind houden van een 'fysieke drager'. Het gaat om de bunkers, tankgrachten en betonnen drakentanden die zich op Walcheren uitstrekken van Groot-Val- kenisse via Koudekerke en Abeele naar Fort Rammekens bij Ritthem. Deze res tanten van de Atlantikwall, in de Twee foto Marijke Folkertsma de Wereldoorlog opgeworpen door de Duitsers, dienen in de verschillende ge meentelijke bestemmingsplannen te worden beschermd, aldus Faber en Van der Ploeg. Naast bestemmingsplannen verwacht het Rijk heil van nader onderzoek, het project Vitaal Platteland van de pro vincie en particulier initiatief. Een voorbeeld van nader onderzoek is een regelmatige inventarisatie van de ar cheologische waarden die verloren gaan door het verstuiven en afkalven van de duinen in de Kop van Schouwen. Met 'Belvedere' wordt de strijd aange bonden tegen de eenvormigheid in Ne derland. Volgens Minnaard biedt de no ta volop kansen voor Zeeland. Hij noemt de oude Zeeuwse boerderijen. ,,Wat is er op tegen om bij de nieuw bouw van een boerderij in het buitenge bied de stijl van het verleden te doen helleven?" door Rolf Bosboom GOES - Op de grond is het ge woon een druk verkeersknoop punt waar je als automobilist goed moet uitkijken. Vanuit de lucht gezien is het Tiendenplein - een naam die niet echt inge burgerd wil raken - een geome trisch kunststukje. Ruim een jaar geleden werd de laatste hand aan 'dé rotonde van Goes' gelegd. Inmiddels lijkt iedereen eraan gewend. Wethouder C. R. M. M. Linssen heeft het lyrisch 'de mooiste ro tonde van Nederland' genoemd. De gekleurde fietsstroken die onder de rijbanen doorlopen ge ven het plein iets aparts, al blijft het - wat oneerbiedig gezegd - een rond stuk asfalt waarop en kele wegen uitkomen. Bij elkaar heeft de aanleg van het plein 3,4 miljoen gulden gekost. De rotonde verbindt nu drie drukke verkeersaders: de Mid delburgsestraat (op de foto in noordoostelijke richting) naar de binnenstad, de 's-Heer Hen- drikskinderendijk (zuidweste lijk) naar de Deltaweg en de Ringbaan-West (noordweste lijk). De vierde aansluiting, het tweede deel van de Ringbaan- West, ontsluit nu de nieuw bouwwijk Nieuw-West. In de toekomst moet de rondweg rond Goes worden voltooid door de Ringbaan-West door te trekken tot aan de M. A de Ruyterlaan. Bij de gemeente heerst voldoe ning over de vernieuwde Beren kuil. „We krijgen heel veel posi tieve reacties", aldus een woordvoerster. Vooral de betere doorstroming van het verkeer en de vergrote veiligheid voor de fietsers en bromfietsers stemt tot tevredenheid. In het begin waren er wel wat ongelukken met blikschade, maar na een ge wenningsperiode is dat aantal aanzienlijk gedaald. De aparte busbaan blijkt goed te voldoen. De fietstunneltjes worden, in te genstelling tot wat werd ge vreesd, nauwelijks beklad. door Rolf Bosboom GOES - De kans op de komst van een outletcentrum naar Goes lijkt verkeken. Sas van Gent lijkt betere kaarten te heb ben. Tot die conclusie komt de Goese wethouder S. J. Heijning (VVD, economische zaken) na uitlatingen dinsdag van gede puteerde en partijgenoot J. G. van Zwieten. „Op dit moment denk ik niet dat er voor Goes nog veel perspectief in zit", zei Heij ning gisteravond. „Ik ben er somber over." Gedeputeerde Staten bespra ken dinsdag een verdere proce dure voor de eventuele vestiging in Zeeland van een outletcen trum, een winkelformule waar bij fabrikanten restpartijen merkkleding met korting ver kopen. Het dagelijks provincie bestuur zegt nog niet toe te zijn aan de definitieve besluitvor ming, maar laat wel blijken dat als er een outletcentrum binnen de provinciegrenzen komt, Sas van Gent de hoogste ogen gooit. Het belangrijkste argument van GS is dat de Sasse locatie, het voormalige CSM-terrein, waarschijnlijk in het streekplan past.Deplek die projectontwik kelaar BAA McArthurGlen in Goes op het oog heeft, naast de A58 ter hoogte van de afslag Goes, past daar zeker niet in. Het gaat daar in elk geval om een 'perifeer' - buiten bestaande winkelgebieden gelegen - win kelcentrum, wat het streekplan niet toestaat. De locatie in Sas van Gent is vrijwel zeker 'niet- perifeer'. „Voorlopig denken we niet na over een herziening van het streekplan", zegt gedepu teerde Van Zwieten. „Plannen die bij ons worden ingediend gaan we toetsen aan het huidige streekplan." Wethouder Heijning zegt 'on aangenaam verrast' te zijn. „Dit valt ons echt rauw op het dak." Hij kan niet anders dan conclu- deren dat 'GS in feite de deur voor Goes dicht doen'. „Als de provincie eerder had gezegd dat zij niet van plan is het streek plan te wijzigen, dan denk ik niet dat wij én de projectont wikkelaar ermee verder zouden zijn gegaan. Je begint zoiets niet als je denkt dat het geen zin heeft." De nadruk op het onderscheid tussen perifeer en niet-perifeer verbaast Heijning ten zeerste. „D at is een geluid dat ik nu voor het eerst hoor. In de discussie of een outletcentrum in ons land mogelijk is, is het begrip peri feer nog nooit aan de orde ge weest. Waar het om gaat is de vraag of een outletcentrum een bijdrage aan de economie kan leveren en niet of het op dit mo ment planologisch haalbaar is." Ongunstiger Volgens Van Zwieten heeft Goes vanaf het begin geweten waar zij aan toe was. „We hebben di rect gezegd dat wij voorlopig niet toe zijn aan een herziening van het streekplan en ze wisten in Goes dat hun plan niet past in het bestaande streekplan." De gedeputeerde bestrijdt dat de kansen voor Goes helemaal zijn verkeken. „Het kan best zijn dat er argumenten zijn om ons be sluit in heroverweging te ne men, maar we toetsen eerst aan het streekplan. Dat betekent in derdaad dat het er voor Goes on gunstiger uitziet dan voor Sas van Gent." Volgens Van Zwieten moet het Goese gemeentebestuur snel 'zijn mind, opmaken' of het wel echt een outletcentrum wil, ze ker nu er geluiden zijn 'dat het in Goes allemaal niet zo lekker loopt'. Heijning wil nog deze week van A M. Roud van McAr thurGlen, die nu nog in Canada verblij fthoren 'wat zijn mening is en of we er nog mee door moe ten gaan'„Over een paar dagen weten we wat we moeten doen." van onze regioredactie DEN HAAG - Het voor de klas zetten van een onderwijzer zon der PABO-diploma kost de re formatorische ds Joh. Boger- manschool in Oosterland een strafkorting van 6.554 gulden. Dit volgt uit een uitspraak van de Raad van State. Het schoolbestuur, de Vereni ging tot het verstrekken van Ba sisonderwijs op Reformatori sche Grondslag, trok voor het schooljaar 1994-1995 een nieu we leerkracht aan die nog niet was afgestudeerd. In de ver wachting dat de student op tijd zijn opleiding zou afronden werd hij alvast benoemd. Toen het schooljaar begon had de student zijn diploma echter nog niet op zak. Het bestuur be sloot de man voor de klas te zet ten in de hoedanigheid van on derwijskundig assistent. De man kreeg begeleiding van een wél bevoegde collega. De Raad van State is het met het ministerie van Onderwijs eens dat van onderwijsondersteu nende activiteiten hier geen sprake is, omdat de man les gaf. Omdat hij dat onbevoegd deed heeft het ministerie terecht ge weigerd om de personeelskos ten te vergoeden. Het bestuur benoemde niet-afgestudeerden vanwege de schaarste aan leer krachten. De school houdt vol dat de onderwijskundig assis tenten nooit zelfstandig lesge ven. Zij zijn vergelijkbaar met de leraar-in-opleiding (LIO) waarmee het ministerie nu per soneelstekorten te lijf wil gaan. Maar daar had de school niet op vooruit mogen lopen. MIDDELBURG - Een 29-jarige vrouw uit Middelburg moet 400 gulden boete betalen voor het slaan van een buurvrouw met een deegrol. Daarnaast werd ze dinsdag door de Middelburgse politie rechter verplicht om het slacht offer 500 gulden smartengeld te vergoeden. De verdachte kreeg ruzie met het slachtoffer over de kinderen. „Mijn kinderen mo gen niet spelen in die buurt. Zij heeft ze geslagen. Ik ben niet kwaadaardig", zei de Middel burgse. De officier van justitie vond dat de Middelburgse zich niet langer had kunnen beheer sen. Hij eiste 1.500 gulden, waarvan 1.000 gulden voor waardelijk. Het Tiendenplein oftewel, volgens de Goese wethouder C.R.M.M. Linssen, de mooiste rotonde van Nederland, luchtfoto Aero Lin Photo Lichtelijk aangeslagen en een tikje wrokkig verscheen die collega laatst op zijn werk. Het was hem ander maal niet gelukt het rijbewijs te verwerven. De examinator van het Cen traal Bureau Rijvaardig- heidsbewijzen achtte zijn be kwaamheid in het besturen van een automobiel nog on voldoende en ter onderstre ping daarvan had deze func tionaris tijdens het examen krachtig op de rem getrapt. Ingreep. Gezakt dus. En dat terwijl hij zo vurig verlangde naar het moment waarop het rijbewijs hem in de gelegenheid zou stellen zijn mobiliteit aanzienlijk te vergroten. De examinator had nog getracht hem op te beuren: Volgende keer be ter." Vervuld van kille gevoelens jegens examinatoren in het algemeen en die van het Cen- traal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen in het bijzon der nam hij plaats aan zijn schrijftafel. Daar lag zijn eer ste opdracht van de dag al op hem teivachten. O toeval, hij diende zich te verdiepen in het jaarverslag van het Cen traal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen. Er zat een persbericht bij, dat triomfan telijk meldde: Percentage geslaagden rijexamens op vallend. gestegen." Met een brede zwaai beland den verslag en persbericht in de prullenbak. Volgende keer beter", riep hij ze na.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39