Uitbreiding Nishoek kost 20 min Skeelertoertocht in Wissenkerke PZC Tikkie te ver: tractor belandt in de sloot Buitenlandse jongeren naar Reimerswaal voor uitwisselingsweek zeeland woensdag 7 juli 1999 b 19 Tholen eist meer financiële klaarheid in ambulancestrijd Tholen steekt geen geld in controle buitengebied Exploitatieoverzicht laat tekort van 6,5 miljoen zien POORTVLIET - Tijdens werk zaamheden langs de Postweg tussen Poortvliet en Tholen is dinsdagmiddag een tractor op zijn kop in de sloot beland. De bestuurder, een 26-jarige in woner van Rucphen, werd per ambulance naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht, maar kon na onderzoek naar huis. Het ongeval gebeurde tegen half drie tijdens het leggen van een glasvezelkabel. De tractor was bezig overbodige grond van het fietspad te schuiven toen hij vermoedelijk iets te ver in de richting van de sloot reed. Het voorwiel zakte weg in de zachte berm, waarna de tractor niet meer te houden was en op zijn kop de sloot inrolde. Een takelbedrijf uit Steenber gen heeft de tractor uit de sloot gehaald. Hoe groot de schade aan het voertuig is, was dinsdag nog niet te zeggen. Het verkeer tussen Poortvliet en Tholen ondervond enige hinder van de.takelwerkzaamheden. REDACTIE MIDDEN-ZEELAINJD Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Ruim zestig mensen bonden dins dagavond in Wissenkerke de skeelers onder voor een tweedaagse toertocht. Het is de tweede keer dat de ver eniging dorpsgemeenschap Wissenkerke de skeeler- tocht op het programma heeft staan. Nieuwe steenslag op een aantal polderwegen in het bui tengebied van Noord-Beveland dreigde even roet in het eten te gooien. „Daar valt totaal niet op te skeeleren", zegt organisator Wilma Dingemanse. Ter elfder ure moest ze afgelopen weekeinde dan ook een nieuwe route uitstippelen. Over de opkomst is Dingemanse erg tevre den. „Vorig jaar hadden we 45 deelnemers en nu 63, dus dat is prima." De deelnemers konden kiezen uit drie tochtenéén van drie, één van acht en één van dertien ki lometer. Onderweg moesten ze een kaart laten afteke nen bij één van de 25 vrijwilligers die de controleposten bemanden. Wie de twee tochten uitrijdt, krijgt morgen (dinsdag) na afloop van de rit een medaille. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers KRUININGEN - Ongeveer vijf tig jongeren uit IJsland, Tsje chië en Amerika komen dit weekeinde in Zeeland aan voor een uitwisseling. Zij verblijven in Kruiningen, Yerseke en Mid delburg. „We willen muren bouwen van vriendschap en geloof en muren afbreken van vooroordelen, on wetendheid en onverschillig heid". zegt organisator John Oostdijk van Atlantic Bridge uit Kruiningen. Hij is al een jaar of tien bezig in Zeeland en Bra bant 'bridge builders clubs' op te richten. Achtergrond Zo'n club van ongeveer twaalf jongeren met een christelijke achtergrond is ongeveer twee jaar bij elkaar. In die tijd bezoe- ken ze een bevriende club in het buitenland en krijgen ze ook een groepje buitenlandse jongeren op bezoek. Daarna is het de be doeling dat ze gezamenlijk een internationaal jongerenkamp bezoeken. „Het is alweer een paar jaar ge leden dat we zelf zo'n uitwisse ling in Zeeland organiseerden", vertelt Oostdijk. De afgelopen vier jaar is hij wel met jongeren in Tsjechië geweest. De jongeren die nu komen zijn van heel verschillende pluima ge. „Het groepje Amerikanen bestaat bijvoorbeeld uit kinde ren uit de kansarme buurten van New York. Zij vormen een straatdansgroep en zullen ook een paar keer optreden. De Tsje chische kinderen komen alle maal van eenzelfde school en de I Jsla ndse j ongeren zi j n allema al betrokken bij de Lutherse kerk.De leeftijd van de deelne mers ligt tussen de dertien en de achttien jaar. Elke ochtend komen de jonge ren in kleine groepjes bij elkaar om intensief over hun cultuur en geloof te praten, 's Middags en 's avonds zijn er sportactiviteiten, muziekuitvoeringen en feesten. Daar zijn ook andere jongeren welkom. Buffet Zo is er bijvoorbeeld zaterdag 10 juli in Rilland vanaf 18.00 uur een buffet in de Poort van Antwerpen en treedt woensdag 14 juli om 19.00 in het centrum van Krabbendijke en om 21.00 uur in het centrum van Rilland de New Yorkse straatdansgroep op. De Amerikanen zijn vrijdag 16 juli om 19.30 uur in het cen trum van Kruiningen te zien. Onder de titel Spel zonder Mu ren is er donderdag 15 juli in Sportpunt Zeeland in Goes van af 19.45 uur tot en met 02.00 uur een sport- en spelavond. De uit wisseling wordt zondag 18 juli om 17.00 uur afgesloten met een gezamenlijke dienst in de Ich- thuskerk in Kruiningen. Fietser gewond bij aanrijding KAMPERLAND - Een 69-jarige fietser uit het Duitse Hattingen is giste ren met ernstig hoofdlet sel in het Goese zieken huis opgenomen, na een aanrijding met een motor rijdster. De 43-jarige bestuurster van de motor, een vrouw uit de gemeente Borsele, haalde vlak voor een kruispunt een auto in en botste daardoor op de linksafslaande fietser. De fietser en de motorrijdster werden per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht; de vrouw kon na behandeling naar huis. Jongeren richten vernielingen aan GOES - De politie heeft negen minderjarigen aangehouden die vernielingen hebben aangericht aan de Parkweg en de Louise de Collingylaan in Goes. Al enkele weken werd bij een serviceflat in Goes geklaagd over vernieling van tuinmeubi lair gedurende de weekeinden. Gerichte surveillance leidde naar negen jongeren, die op weg naar huis baldadigheden pleegden. Ze werden betrapt terwijl ze een stoel in elkaar aan het trappen waren op straat. Een betonblok met een fietsklem hadden ze even tevoren al uit de straat gerukt en in de bosjes gegooid. De negen zijn doorverwezen naar het HALT-project. Geld voor film over cokesfabriek TERNEUZEN - De Rotterdamse documentaire-maker Pieter Jan Smit krijgt van de provincie Zeeland een subsidie voor het maken van een film over de Cokesfabriek in Sluiskil. Ge deputeerde Staten hebben dinsdag besloten een kwart van de gemaakte kosten aan Smit te vergoeden tot een maximum van 25.000 gulden. Eventuele tekorten van de filmproductie, ver goedt de provincie niet. Smit zelf was gisteren nog niet op de hoogte van de beslissing, maar hij reageerde verheugd op het nieuws. „Ik ben blij met die bijdrage. Niet alleen vanwege het geld, maar ook door het vertrouwen dat ik hiermee krijg van GS." Ook van de gemeente Terneuzen heeft hij inmiddels fi nanciële steun toegezegd gekregen, maar hoe hoog die bijdra ge is, wil Smit niet zeggen. Zijn film zal hoofdzakelijk deband van de Cokes-medewerkers onderling door de jaren heen in beeld brengen. Smit zegt dat'er veel belangstelling bestaat voor zijn documentaire, onder meer van de VPRO. Hoewel Smit de meeste opnames al heeft gemaakt, verwacht hij de film niet voor december af te hebben. Rolstoelpad bij imkerij POPPENDAMME - Imkerij Poppendamme neemt woensdag 14 juli een rolstoelpad in gebruik door de 1,2 hectare grote boerenhoftuin. Het pad voert door de hoogstamboomgaard en rond de drinkput. Rolstoelgebruikers kunnen nu langs het kleinfruit om ervan te snoepen. Het bijzondere van de boerenhoftuin is dat de teelt op biologi sche wijze plaatsvindt en dat de producten daardoor het EKO-keurmerk dragen. Sinds de start van de imkerij in 1991 is ernaar gestreefd om het bezoekerscentrum optimaal toe gankelijk te maken voor ouderen en gehandicapten. Dure aanhouding GOES - Op de A58 ter hoogte van Goes hield de politie dins dag een 27-jarige automobilist uit Middelburg aan. De man reed zonder autogordel en bleek nog een boete van 1290 gul den, wegens rijden onder invloed, te moeten betalen. Boven dien bleek dat zijn auto niet verzekerd en niet APK-gekeurd was. De Middelburger betaalde op het politiebureau de boete. De auto werd in beslag genomen. Politiehond bijt man in de borst GOES - Een 22-jarige Goesenaar is afgelopen weekeinde in de borst gebeten door een politiehond, nadat hij zich had be moeid met een meningsverschil tussen twee politiemannen en een stapper in de Lobardstraat in Goes. De stapper, een Goe senaar van 32 jaar, had een bierfles bij zich. In het kader van het project Veiligheid op Straat let de politie nauwgezet op alcoholconsumptie op straat. De Goesenaar met de bierfles verzette zich tegen de maning om met zijn aangebroken fles ergens naar binnen te gaan. Volgens de politie maakte de 22- jarige Goesenaar. die zich ermee bemoeide, een aanvallende beweging, waardoor de politiehond deed wat hem geleerd was: happen. Het slachtoffer moest naar het ziekenhuis voor een tetanusprik en werd daarna verhoord op het politiebu reau. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen weigert een standpunt in te nemen over de ambulancevoorziening op Tho len, zolang er niet meer duide lijkheid komt over onder meer het financiële plaatje. De pro vincie heeft de gemeente om een visie gevraagd, nu ze zelf haar voorkeur voor ambulancedienst Bevelanden heeft uitgesproken. Zeeland adviseert de provincie Noord-Brabant in de toeken ning van de vergunning voor de standplaats Sint-Maartensdijk. De buurprovincie stelde enkele maanden geleden deze vergun ning open. Naast Bevelanden schreven ook de huidige ambu lancedienst Delta Noord en Streekgewest West-Brabant in. Gedeputeerde G. de Kok verwijt het gemeentebestuur van Tho len dat ze deze keuze steeds voor zich uitschuift. Een eenzijdig verhaal, meent verantwoorde lijk wethouder I. C. Moerland, die zijn woede over deze uit spraak ook aan De Kok kenbaar heeft gemaakt. „De provincie komt zelf al 3,8 miljoen tekort. Moeten wij dan, zonder meer te weten, een keuze maken? Kom met een voorstel, dan kunnen wij dat op z'n meritis beoorde len." Het college van burge meester en wethouders heeft dinsdag besloten de provincie schriftelijk van dit standpunt op de hoogte te brengen. De commissie algemeen bestuur en welzijn werd dinsdagavond in gelicht. Moerland gaf ook aan niet zonder meer bij het streek gewest weg te gaan, hoewel het mogelijk is dat het rijk - als ge volg van de nieuwe indeling van hulpverleningsregio's - Tholen dwingt alsnog de overstap naar Zeeland te maken. Hoe de aan sluiting voor Tholen er in de praktijk uit zal zien, is echter evenmin duidelijk in beeld. De ze week schuift een deel van het Thoolse college met het bestuur van Delta Noord rond de tafel. Zorg De voltallige commissie uitte opnieuw haar zorg over de am bulancedienstverlening op Tholen. „Het is ons om het even welk stickertje er op de wagen zit geplakt, als het maar goed is geregeld", zei SGP-er M. J. Klippel. J. van den Donker (D66 spuwde vuur ï-ichting gedepu teerde staten van Zeeland. Het geldge brek wordt er niet minder op als Tholen voor ambulance- hulpveiiening op Zeeland aan gewezen wordt. „Gezien degeo- gi-afische ligging alleen al. Daar doe je niets aan. Wanneer laten ze dat nu eens tot hun botte her sens doordringen?". door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Het pleidooi van vicevoorzitter W. D. van Doorn van de Wild Beheereenheid (WBE) Tholen/Sint Philipsland mocht dinsdag niet baten. De gemeen te Tholen wil geen geld steken in het werk dat door de buitenge woon opsporingsambtenaren van deze organisatie in het bui tengebied wordt verricht. Tijdens de vergadering van de commissie algemeen bestuur en welzijn kreeg Van Doorn nie mand op zijn hand. Hoewel het werk van de buitengewoon op sporingsambtenaren (boa's), al dus de inspreker, van belang is voor de hele gemeenschap. Dat Tholen nog over vijf boa's be schikt is zeldzaam, verklaarde hij. Zij controleren onder meer op groenwetten, illegaal kam peren, diefstal en geven voor lichting aan scholen. Meer dan een kilometervergoeding zit er voor de boa's echter niet in. Vol- ROC niet bij Thjos onder dak SINT-MAARTENSDIJK - Het onderbrengen van de opleiding kunstzinnige vorming van het ROC Zeeland in het gebouw van jeugdsoos Thjos in Tholen-stad is van de baan. De gemeente Tholen is op zoek naar een nieuw onderkomen, waarbij ook panden in andere kernen worden afgewogen. Tot in het najaar kunnen de cur sisten van de opleiding nog te recht in het huidige pand de Vijfhoek in Tholen-stad. Daar na moet een alternatief worden gevonden, lichtte wethouder W. C. van Kempen dinsdag toe in een vergadering van de com missie algemeen bestuur en wel zijn. Het eerdere plan om te veld huizen naar het jeugdhonk, waar door meerdere commissie leden vraagtekens bij werden gezet, gaat niet door omdat deze ruimte niet geschikt is voor dat doel. Het besluit om voorlopig door te gaan met de opleiding kunstzinnige vorming viel in goede aarde bij de commissie. Met uitzondering van de SGP konden alle fracties zich vinden in de redenering van burge meester en wethouders. Zij kwamen terug van hun eerdere voornemen om de cursus af te stoten omdat aan wachtgelden een bijna even groot bedrag moest worden neergeteld als dat voortzetting van de cursus kost. gens burgemeester H. A van der Munnik is het afwijzen van het door de WBE ingediende subsi dieverzoek een principekwes tie. Niet de gemeente, maar politie en natuur- of landbouw organisaties zijn voor deze werkzaamheden verantwoor delijk. Door enkele leden van de commissie werd bovendien de angst voor precedentwerking geuit. Van Doorn noemde de mening van het gemeentebe stuur teleurstellend. Goesenaar slaat met bierflesje GOES - De politie in Goes heeft een 34-jarige Goesenaar aage- houden die ervan wordt ver dacht zondagochtend een 24- jarige plaatsgenoot met een bierfles op het hoofd te hebben geslagen. Het slachtoffer moest voor be handeling naai" het ziekenhuis. Het incident gebeurde op de Wijngaardstraat in Goes. Politiehond vangt inbreker GOES - De politie hield in de nacht van maandag op dinsdag een 37-jarige inwoner van Goes aan die kort daarvoor had inge broken bij twee panden aan de Beestenmarkt en de Brouwers gang in Goes. De man had een grote hoeveel heid cd's en elektrische appara tuur meegenomen en veel scha de veroorzaakt om binnen te kunnen komen. Dankzij de in zet van een politiehond kon hij in de omgeving van de Zwake straat worden ingerekend. Subsidie VW-fusie MIDDELBURG - Het Toeris tisch Bureau Zuid-Beveland en Tholen krijgt maximaal 10.000 gulden subsidie van Gedepu teerde Staten als tegemoetko ming in de fusiekosten. Het geld moet besteed worden aan de afronding van de fusie en de bevordering van het daad werkelijk samengaan van de VW's op Tholen en Zuid-Beve land. GS staan er wel op dat de fusie ook daadwerkelijk van de grond komt, maar daar hebben ze wel vertrouwen in. Aan de subsidie kunnen geen rechten worden ontleend voor eventueel volgende subsidieaanvragen. door Ingrid Huibers KRUININGEN - Twintig mil joen gulden denken burgemees ter en wethouders van de ge meente Reimerswaal nodig te hebben om bedrijventerrein Nishoek in Kruiningen in eerste instantie met ongeveer vijftien hectare te vergroten. En dat ter wijl de verdiensten maar op on geveer 13,5 miljoen gulden wor den geschat. Dat blijkt uit een eerste exploitatie-overzicht voor de uitbreiding van het ter rein. Die uitbreiding zat al langer in de pen, maar werd afgelopen najaar ineens urgent met het verzoek van aardappelverwer ker Lamb-Weston/Meijer (LWM) om een gigantisch vries huis op het terrein te mogen bouwen. Om de 'kist', die zo'n dertig meter hoog en twaalfdui zend vierkante meter groot wordt, genoeg ruimte te geven, moet het beclrijventerrein wor den uitgebreid. Het college trekt dan bij voorkeur het bedrijven terrein maar meteen door over de Nisse- en de Bosweg tot aan de A58. Daarmee komt in het gebied straks ook voor andere gegadigden grond vrij. Sloop Een zuur verhaal voor de bewo ners van een zevental woningen en een boerderij aan de Zand dijk, waai-van de tuinen direct tegen het bedrijventerrein aan liggen. Die woningen zullen op termijn moeten worden ge sloopt. Voor de aankoop van de huizen en de ontbrekende grond denkt het college ruim zeven miljoen gulden nodig te hebben. Daar door wordt de exploitatiebere kening behoorlijk belast. Daar om zal ook LWM in de buidel moeten tasten. De sanering van de woningen is immers met na me nodig om de bouw van het vriesveem mogelijk te maken. In principe moet LWM eenderde van het nu begrote tekort gaan ophoesten. Zekerheid is daar nog niet over. „Volgende week hebben we een afrondend ge sprek, dan hopen we meer dui delijkheid te hebben", zegt ver antwoordelijk wethouder M. van Overloop. Dat er iets moet gebeuren aan de ontsluiting van het bedrijven terrein staat inmiddels als een paal boven water. Het college voelt veel voor de aanleg van een 'ovonde', een soort langgerekte rotonde op het punt waar de N289 en de op- en afrit van de A58 de Zanddijk kruisen. Het nieuwe verkeersplein kif jgt een aftakking rechtstreeks het nieuwe bedrijventerrein in. Zo worden de Zanddijk en de Sta tionsweg ontlast. Hoeveel de aanleg van het plein kost, is nog onduidelijk. Het col lege wil de dure verkeersmaat regelen in ieder geval niet in de exploitatie van het bedrijven terrein meenemen. Daar zal een aparte financiering voor moe ten worden gevonden. Het col lege gaat volgens Van Overloop Nu nog grasland, straks de uitbreiding van bedrijventerrein Nishoek. foto Willem Mieras in ieder geval een beroep doen van één of beide partijen zijn er wordt donderdag 15 juli - in een van de uitbreiding van bedrij- op de provincie en eventueel op nog niet. extra vergadering - gevraagd in venterrein Nishoek. De verga- Rijkswaterstaat. Toezeggingen De commissie wonen en milieu te stemmen met de voortgang dering begint om 19.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35