Winnende weg is onuitvoerbaar Vlissingers vrezen verlies bloemdijkje PZC Scheidend raadslid Veraart (D66) mist echt debat in Vlissingse raad PZC zeeland -19 Studenten Hogeschool verdienen duizend euro met ontsluitingsplan Middelburg Levensgrote dieren nieuwe attractie in Miniatuur Walcheren Buitenlandse jongeren naar Middelburg voor uitwisselingsweek Neeltje Jans krijgt nieuwe bruinvis woensdag 7 juli 1999 door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Studenten Ci viele Techniek van de Hoge school Zeeland (HZ) in Vlissin- gen hebben in het kader van een prijsvraag een nieuwe weg be dacht die het toeristenverkeer uit de Middelburgse binnenstad houdt. Hun oplossing voor de verkeersproblematiek in de Zeeuwse hoofdstad is echter on uitvoerbaar. De weg kost teveel, zeiden de vier winnaars giste ren. Vier groepen tweedejaars stu denten gingen met de opdracht voor de weg aan de slag. De groep met het beste ontwerp kreeg een cheque ter waarde van duizend euro. Het project was een initiatief van Jaarts- veld's Wegenbouwbedrijf BV, in samenwerking met de gemeente Middelburg en de HZ en be- stond uit twee opdrachten. De eerste was het ontwerpen van een nieuwe weg van de A58 bij Oost-Souburg tot aan de Stro- menweg in Middelburg. Deze weg moet de kop van Walcheren ontsluiten via de vierde kanaal kruising die in de Kwaliteitsat las 2030 van stedenbouwkundi ge Riek Bakker genoemd is. Tracé De tweede opdracht bestond uit het ontwerpen van een tracé tussen Nieuw- en Sint Joosland en de N57 (de Dammenroute). De weg moest aansluiten op het aquaduct onder het Kanaal door Walcheren. Dit aquaduct wordt in Bakkers Kwaliteitsat las de derde kanaalkruising ge noemd. Roeland Alders, Marco van Bo ven, Wouter Claassen, Hans van Eekeren en Erik Tramper won nen met hun ontwerp van de Stromenweg. Volgens dat plan komt de Torenweg bij Groot- Abeele over de nieuwe weg heen en zijn die wegen met elkaar verbonden door afritten. Te duur Volgens de winnaars is het plan niet uitvoerbaar. ,,Wat de lig ging van de weg betreft, kan het wel. Maar het plan is gewoon te duur", zegt Wouter Claassen. „Bovendien had de school enke le eisen aan het project toege voegd. Zo moesten we zorgen voor een tankstation en een kunstwerk bij de weg. Die wa- Inbreker MIDDELBURG - Een 31-jarige man uit Vlissingen kreeg dins dag door de Middelburgse poli tierechter vier maanden gevan genisstraf opgelegd. De Vlissinger had zich in maart van dit jaar in zijn woonplaats schuldig gemaakt aan twee wo ninginbraken en de diefstal van een fiets. ren meer bedoeld om er van te leren dan om een realistisch plan te maken." Voor een goede begroting en een zo realistisch mogelijk plan, moesten de studenten informa tie opvragen bij alle instanties die bij zo'n uitvoering betrok ken zijn. Zo wilden de tweede jaars weten met wat voor grond ze te maken hadden, hoeveel het inhuren van bijvoorbeeld graaf machines kost en hoelang de uitvoering zou duren. Volgens de studenten was het verkrijgen van die informatie het lastigste deel van het pro ject. Ook voor diverse bedrij ven. „Die werden voortdurend door ons en door de andere groe pen gebeld voor informatie. Maar eigenlijk hadden die men sen het te druk om ons te helpen. En volgens mij hadden ze daar ook weinig zin in", vertelt Claassen. Daarnaast hadden de winnaars meer hulp van de do centen vernacht. „Omdat wij nog maar tweedejaars zijn, ont breekt het ons op sommige pun ten nog aan kennis." Desondanks zijn de civiele tech nici in spe trots op hun werk dat in drie dikke ordners zit. „Het heeft heel wat avond- en nacht werk gekost. Ook werden va kanties door het project opge slokt. We kregen een half jaar de tijd, maar dat was eigenlijk te kort omdat we ook nog andere tentamens moesten doen", zegt Wouter. Het idee voor de prijsvraag ont stond vorig jaar toen Jaarts- veld's Wegenbouwbedrijf BV honderdvijftig jaar bestond. „De mensen die we de laatste ja ren van school zien komen, zijn theoretisch geschoold", vertelt algemeen directeur A Reijn van het wegenbouwbedrijf. „De tijd dat bedrijven de mogelijkheden hebben om te investeren in ie mand die pas is afgestudeerd, is voorbij. Ze worden gelijk in het diepe gegooid." Reijn: „Wij wilden met dit pro ject toch een mogelijkheid creë ren om de praktijkkennis te op timaliseren. En dat is volgens mij aardig gelukt. Ik heb zelfs al geluiden gehoord vanuit de ge meente dat er bij dit project ideeën naar voren zijn gekomen waar ze wel mogelijkheden in zien. En wellicht kan dit ont werp voor een ontsluitingsweg, met wat aanpassingen, in de toekomst daadwerkelijk uitge voerd worden." Geld voor film over cokesfabriek TERNEUZEN - De Rotterdamse documentaire-maker Pieter Jan Smit krijgt van de provincie Zeeland een subsidie voor het maken van een film over de Cokesfabriek in Sluiskil. Ge deputeerde Staten hebben dinsdag besloten een kwart van de gemaakte kosten aan Smit te vergoeden tot een maximum van 25.000 gulden. Eventuele tekorten van de filmproductie, ver goedt de provincie niet.Ook van de gemeente Terneuzen heeft Smit inmiddels financiële steun toegezegd gekregen, maar hoe hoog die bijdrage is, wil Smit niet zeggen. Zijn film zal hoofdzakelijk de band van de Cokes-medewerkers onderling door de jaren heen in beeld brengen. Smit zegt dat er veel be langstelling bestaat voor zijn documentaire, onder meer van de VPRO. Hoewel Smit de meeste opnames al heeft gemaakt, verwacht hij de film niet voor december af te hebben. Rolstoelpad bij imkerij door Edith Ramakers VLISSINGEN - In de tuinen achter de woningen van de Boulevard Bankert in Vlissingen bloeien en groeien planten, bloemen, bomen en struiken, die onder houden worden door een aantal boule vardbewoners. Zij vrezen dat er bin nenkort een einde komt aan het kleurrijke talud van de zeewering ach ter hun huizen en achter de nieuwe bio scoop Cine City. „Deze tuin hebben we vier jaar geleden aangelegd. We weten dat het niet ons ei gendom is, maar we hebben er wel iets moois van gemaakt. De gemeente wil nu dit hele bloemdijkje opnieuw inrich ten, zonder ons daarbij te betrekken. Het zou toch dood en doodzonde zij n als het een strakke groene grasdijk wordt", zegt Ria Maasdam. Pachten Zij weet zich gesteund door de bewo nersvereniging Boulevard Bankert. Maasdam heeft de gemeente aangege ven dat zij de grond achter haar huis wil pachten. „Daar wil de gemeente niets van weten." De Intratuin is er rijk van geworden, vult Maasdam aan. „Er staan prachtige planten. Elke keer als we hier met el kaar gesnoeid hadden, dan belden we de gemeente en die kwam het ophalen. De samenwerking was altijd goed. We ruimden ook het zwerfvuil op." Wat haar vooral stak was dat ze van de gemeente het verwijt kreeg 'illegaal be zig te zijn'. Alsof het een zware overtre ding was en alsof zij en haar buren het talud stiekem onderhielden. „Maar de gemeente heeft het al die tijd gewoon gedoogd. Nu wordt er aan herinrich ting gedacht en nu zijn we ineens in beeld." P.R. van der Pool van de afdeling be plantingen van de gemeente zegt te we ten dat 'de mensen bang zijn hun illega le plantjes kwijt te raken'. „Maar zo'n vaai*t loopt het niet", vult hij aan. „Mensen van beplantingen hebben daar rondgelopen. Zodra de Spuikom heringericht wordt, dan komt er groen- inrichting bij die daarbij hoort." Maar hij beklemtoont daarbij contact op te zullen nemen met de bewoners. „Dat vinden wij de normale gang van zaken." Hij wil niet vooruitlopen op hoe het ta lud er in de ogen van de gemeente uit hoort te zien. Verder houdt hij nog voor zich hoe hij denkt over de wens van de bewoners om de grond te pachten. „Zo ver zijn we nog lang niet. Maar het bruusk neerhalen van de struiken, appelboom, stokrozen, gera niums, de meidoorn en espen past niet inhet gemeentelijk beleid, geeft hij aan. Ria Maasdam: „Het zou toch dood en doodzonde zijn als dit een strakke groene grasdijk wordt." door Ab van derSluis MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren opent het zomersei zoen met een nieuwe attractie. Op vrijdag aanstaande wordt 't Beesterijtje geopend, een speel- voorziening waarbij kinderen met en tussen diverse dieren kunnen ravotten. De eerste be woners - kippen, geiten en kal koenen - zijn al gearriveerd. Wethouder P. M. Bruinooge zal de officiële opening van de nieu we attractie voor zijn rekening REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van derSluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl nemen. Na vrijdag is Miniatuur Walcheren dagelijks geopend van 10 tot 19 uur. Het attractiepark aan het Mo lenwater in Middelburg heeft sinds dit jaar twee nieuwe eige naren, die fors in het park willen investeren. Vanaf 9 juli gaat ook het zomer- programma van Zijne Konink lijke Hoogheid Willem Walche ren en zijn hofnar Wallie van start. Zeven dagen per week kunnen bezoekers deelnemen aan diverse activiteiten. Op maandag kunnen kinderen mi niatuurhuisjes bouwen in het paleis van Koning Willem. Dinsdag heeft de vorst een baai dag; kinderen moeten dan de nar spelen om hem aan het la chen te maken. Woensdag is het schxninkdag. Jongens en meisjes kunnen dan worden omgeto verd tot assistent-koning of - hofnar. Op de donderdagen treedt theatergroep Qui Vive op. Zij brengen elke keer een andere voorstelling. Kinderen worden daarbij actief betrokken. Op de vrijdag staan oude Walcherse volksspelen op het programma. Zaterdag is het springdag. Kin deren kunnen zich dan uitleven op diverse springobjecten. Mi niatuur Walcheren heeft zondag veranderd in verrassingsdag. De koning, de hofnar en de kin deren laten zich op die dag ver rassen. Het. programma duurt tot en met 22 augustus. Niet verzekerd MIDDELBURG - De politie heeft gisteren de auto met aan hanger van een 37-jarige Mid delburger op de Statenlaan in Middelburg in beslag genomen. De wagen bleek niet verzekerd. De politie liet het voertuig weg slepen en maakte proces-vei- baal op. Als de eigenaar zijn voertuig verzekert, krijgt hij het terug. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Van huis uit heeft hij de belangstelling voor de politiek meegekregen en de waarde van het debat leren in zien, zegt het scheidende raads lid Ton Veraart (D66). Toch trok hij zich vorige week vrijwillig terug uit de Vlissingse gemeen teraad om plaats te maken voor Tom Aalfs. „De maatschappe lijke interesse blijft, ik heb het alleen even te druk en ik vind Hegen jaar lang genoeg. Of ik ooit nog terugkom in de poli tiek? Voorlopig niet. Misschien wel zodra Walcheren één ge meente is", zegt hij geksche rend. In zijn laatste raadsvergadering afgelopen donderdag ging hij zich nog een keer te buiten als liefhebber van het debat, tot ge noegen van burgemeester A van Dok-van Weele die hem aardig tegenspel bood, Veraart wilde zijn mening geven over de opzet van de nieuwe bibliotheek in Vlissingen. Hij liet zich niet af schepen met de opmerking dat de bibliotheek in de volgende commissievergadering behan deld zou worden. Reden voor die vertraagde af handeling was dat de vraagstel ler, het raadslid Hirdes, donder dag afwezig was. Burgemeester Van Dok-van Weele legde uit dat is vastgelegd dat de indiener van de schriftelijke vragen recht heeft op persoonlijke beant woording. De dialoog tussen Veraart en Van Dok: Veraart: „Voorzitter, voorzitter, betekent dit dat geen van de raadsleden nu vragen mag stel len of standpunten in mag ne men naar aanleiding van de be antwoording van de vragen van de heer Hirdes." Van Dok:Nou moet u eens luis teren. Het reglement van orde heeft een bepaalde betekenis. Maar als u zegt: wij zijn het gewoon om het precies anders om te doen dan we zelf hebben vastgesteld, wie ben ik dan om Veraart: „Misschien kom ik wel terug als Walcheren één gemeente is." op mijn eerste raadsvergade ring u aan uw eigen voorschrif ten te houden." Veraart: „Als dat voorwaarde is om over de bibliotheek het woord te voeren, dan wil ik dat wel beweren." Van Dok: „Weet u wat we doen. Laten we proberen heel gedisci plineerd de regel te overtreden op deze ene avond en dan be spreken we in de commissie ge woon wat u echt wilt." Veraart: „Ik vind dat er in de toekomst heel gedisciplineerd vergaderd moet worden." Van Dok: „Dat zal met uw afwe zigheid misschien ook wel van zelf gaan." Veraart: „Ik begrijp dat u ver keerd bent geïnformeerd over mijn bijdrage de afgelopen ja ren in de raad." Veraart kaartte daarop aan dat de gemeenteraad zich zorgen moet maken over de financiële stand van zaken rond de nieuwe bibliotheek 't Spui. Dit in ver band met verandering van de leentarieven. Daar kwam bij dat in de vastgestelde jaarreke ning" van de gemeente de biblio theek door extra bezuinigingen met een tekort van een half mil joen wordt opgezadeld. Ook dat staat zwart op wit in het raads- verslag genoteerd. Enkele dagen na die raadsver gadering zegt Veraart dat hij de batteren niet het sterkste punt van de gemeenteraad van Vlis singen vond. „Dat is zeker niet typisch voor Vlissingen, eerder een algemeen euvel in de po- litek. Je wordt zelfs afgestraft als je van standpunt verandert. Veel raadsleden beginnen met een vooringenomen standpunt aan een discussie en willen hun eigen gelijk halen. Ik wil wel door goede argumenten over tuigd worden, of ten minste aan foto Ruben Oreel het twijfelen gebracht worden." Bij zijn afscheidsrede noemde hij enigszins ironisch 1990 een hoogtepunt in zijn carrière. Dat was direct zijn eerste jaar als raadslid. „D66 ging bij die ver kiezingen van één naar vier ze tels. Vandaar dat ik dat een hoogtepunt noemde. Helaas hebben we dat niet vol kunnen houden en vielen we in 1998 te rug naar twee zetels." Veraart (van 9 februari 1959) werd in 1994 fractievoorzitter, in 1998 ging die vlag over naar Monique Schoonen. Als direc tielid van Pechiney Nederland komt hij tijd te kort. „En ik heb ook nog een gezin. Monique heeft me de laatste maanden als raadslid vaak moeten verwan gen. Het werd de hoogste tijd dat ik vertrok. Het kan nu ook. Tom Aalfs is lang fractiesecre taris van D66 geweest en hij is er klaar voor." POPPENDAMME - Imkerij Poppendamme neemt woensdag 14 juli een rolstoelpad in gebruik door de 1,2 hectare grote boerenhoftuin. Het pad voert door de hoogstamboomgaard en rond de drinkput. Rolstoelgebruikers kunnen nu langs het kleinfruit om ervan te snoepenHet bijzondere van de boeren hoftuin is dat de teelt op biologische wijze plaatsvindt en dat de producten daardoor het EKO-keurmerk dragen. Sinds de start van de imkerij in 1991 is ernaar gestreefd om het bezoe kerscentrum opti maal toegankelijk te maken voor ouderen en gehandicapten. Informatieboekje voor ouderen VEERE - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walche ren heeft een voorlichtingsboekje uitgegeven voor de ouderen in de gemeente Veere. In het boekje staat informatie over voorzieningen en activiteiten voor 55-plussers. In een woon kern-gebonden bijlage staan de activiteiten die in die kern georganiseerd worden. In het boekje staat tevens informatie over het werk van het Regionaal Indicatie Orgaan Walcheren. In dat gedeelte wordt ingegaan op vragen die sinds de oprichting van het orgaan door heel wat mensen gesteld worden. Het informatieboekje wordt de komende weken onder alle 55-plussers in de ge meente Veere verspreid. Reconstructie kruising Vlissingen VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen gaat donderdag (morgen) en vrijdag de bocht in de Nieuwe Zuidbeekseweg- /Bossenburghweg reconstrueren en asfalteren ter hoogte van het reclamebord van de nieuwe wijk Lammerenburg. In ver band met de werkzaamheden is de toegang tot de wijk Rosen- burg bij het reclamebord twee dagen lang gesloten. Omleidin gen worden met borden aangegeven. De bocht Nieuwe Zuidbeekseweg/Bossenburghweg wordt geschikt gemaakt om ook de in aanbouw zijnde wijk Lammerenburg goed be reikbaar te maken. De vloeiende bocht wordt gewijzigd in een kruispunt. De Bossenburghweg wordt een vooxTangsweg waarop de Nieuwe Zuidbeekseweg aansluit. MEC duikt in vlindertuin VLISSINGEN - Hoe maak je van je tuin een vlinderparadijs met zo min mogelijk 'last' van rupsen? Hoe voorkomt men een insektenplaag in de tuin en welke insekten zijn gevaarlijk? Deze wagen worden zaterdag 17 juli in Vlissingen beant woord tijdens een rondleiding in de natuurtuin bij het Milieu- EducatieCentrum aan de Korenbloemlaan. Tijdens de rond leiding wordt gelet op de verschillende vlindersoorten en op planten waar deze dieren graag zitten. De excursie wordt ge leid door Loes Kamermans en Gerard Geuze van de Vlinder en Libellenwerkgroep Midden-Zeeland. De rondleiding be gint bij droog weer om 14 uur. Deelname is gratis. internationaal jongerenkamp bezoeken. „Het is alweer een paar jaar ge leden dat we zelf zo'n uitwisse ling in Zeeland organiseerden", vertelt Oostdijk. De afgelopen vier jaar is hij wel met jongeren in Tsjechië geweest. Kansarm De jongeren die nu komen zijn van heel verschillende pluima ge. „Het groepje Amerikanen bestaat bijvoorbeeld uit kinde ren uit de kansarme buurten van New York. Zij vormen een straatdansgroep en zullen ook een paar keer optreden. De Tsje chische kinderen komen alle maal van dezelfde school en de IJslandse jongeren zijn allemaal betrokken bij de Lutherse kerk. "De leeftij d van de deelne mers ligt tussen de dertien en de achttien jaar. Elke ochtend komen de jonge- ren in kleine groepjes bij elkaar om intensief over hun cultuur en geloof te praten, 's Middags en 's avonds zijn er sportactiviteiten, muziekuitvoeringen en feesten. Daar zijn ook andere jongeren welkom. Zo is er bijvoorbeeld zaterdag 10 juli in Rilland vanaf 18.00 uur een buffet in de Poort van Antwerpen en treedt woensdag 14 juli om 19.00 in het centrum van Krabbendijke en om 21.00 uur in het centrum van Rilland de New Yorkse straatdansgroep op. De Amerikanen zijn vrijdag 16 juli om 19.30 uur in het cen trum van Kruiningen te zien. Onder de titel Spel zonder Mu ren is er donderdag 15 juli in Sportpunt Zeeland in Goes van af 19.45 uur totenmet 02.00 uur een sport- en spelavond. De uit wisseling wordt zondag 18 juli om 170 0 uur afgesloten met een gezamenlijke dienst in de Ich- thuskerk in Kruiningen. foto Ruben Oreel doorlnqrid Huibers KRUININGEN - Ongeveer vijf tig jongeren uit IJsland, Tsje chië en Amerika komen dit weekeinde in Zeeland aan voor een uitwisseling. Zij verblijven in Kruiningen, Yerseke en Mid delburg. „We willen muren bouwen van vriendschap en geloof en muren afbreken van vooroordelen, on wetendheid en onverschillig heid", zegt organisator John Oostdijk van Atlantic Bridge uit Kruiningen. Hij is al een jaar of tien bezig in Zeeland en Bra bant 'bridge buildei's clubs' op te richten. Zo'n club van ongeveer twaalf jongeren met een christelijke achtergrond is ongeveer twee jaar bij elkaar. In die tijd bezoe ken ze een bevriende club in het buitenland en krijgen ze ook een groepje buitenlandse jongeren op bezoek. Daarna is het de be doeling dat ze gezamenlijk een NEELTJE JANS - Het Dolfij nen Opvang- en Researchcen trum Neeltje Jans krijgt van daag een nieuwe dolfijn. Bruinvis Rob vertrekt en daar voor in de plaats komt soortge noot Johan. In het zogeheten uitwenbassin wordt Johan voorbereid op een definitieve terugkeer naar zee. Beide bruinvissen strandden vorig jaar op de Nederlandse kust. Van de dertig bruinvissen die hier j aarlijks stranden, over leven er slechts drie. De bruin vis is de kleinste dolfijnensoort ter wereld en leeft in de Noord zee. De vondelingen worden voor herstel meestal overgebracht naar het Dolfinarium in Har derwijk. Als ze daar voldoende zijn opgeknapt, worden ze naar Waterland Neeltje Jans ge bracht. Daar worden ze voorbe reid op een terugkeer in de vrije natuur. Bruinvis Rob wordt woensdag ongeveer 180 kilometer ten noordwesten van de Waddenei landen uitgezet. De dolfijn wordt daar naar toe gebracht door een helikopter van de Ko ninklijke Luchtmacht. ANP Prestatieloop in Zoutelande ZOUTELANDE - Voetbalver eniging De Meeuwen houdt maandag 12 juli een prestatie loop in Zoutelande over strand en door bos en duinen. Deelnemei's kunnen kiezen uit een loop van vijf en tien kilome- ter. De start is om 19.30 uur op de Boulevard. Inschrijven kan vanaf 18.30 uur m de kantine van de voetbalclub aan de West- kapelseweg 24.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19