North Sea Jazz hiedt superieur vermaak Boerderijfestival van Zonnemaire blijft verrassen Verwarring rond een zeeduivel 7t/m17juli Sim Bolus PoppentheaterSim Bolus speelt extra voorstel lingen van wat 'n schat. Het betreft een vrije bewerking van het boek Vooruit we gaan schatgraven van Janosch. Twee vrienden eten elke dag bloemkool omdat hun tuin daar vol mee staat. Wanneer de één wat anders wil, moeten ze aan geld zien te ko men. Daarom gaan ze op zoek naar de grootste schat op aarde. De voorstelling voor iedereen vanaf vijfjaar wordt gespeeld door Hans van der Haar. •wo. Minitheater in Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur. Circus Circus B. Renz geeft voorstellingen. Olifanten, kamelen, paarden, reptielen en clowns betreden de piste, de Zorro's presente ren een wild west show, dansen en op een sta len koord en acrobatiek aan de trapeze in de nok. •do, vr en za.. Hof van Tange, Middelburg, 19.30 uur, zo. Hof van Tange, Middelburg, 16.00 uur, dr. Evenemententerrein Cadzand-Bad, 19.30 uur Bongo Circus Bongo is op toernee. Acrobatiek uit Mongolië, dressuur met kame len en paarden, maar ook geiten en een koe. •wo. Camping Duinhoeve, Haamstede, 19.00 uur •do. Camping Domburg, 19.00 uur •za. en ma. Camping Napoleonhoeve, Bres- kens, 19.00 uur •dï. Camping Zonneweelde, Nieuwvliet, 19.00 uur Straatfestival De binnenstad van Vlissingen is dit weekeinde het decor van een grote verscheidenheid aan straattheatergroepen. Zre ook de voorpagina van dit katern. •za. en zo. Straatfestival Vlissingen. Bassie Bassïe en Adriaan zijn te zien met hun Lach- spektakelshow. Sketches worden afgewisseld met liedjes en Bassie laatvoortdurend alles in het honderd lo pen, waarna Adriaan de situatie weer moet red den. •di Sporthal De halve maan, Oostkapelie, 14.00 uur Henk Meutgeert Henk Meutgeert krijgt een Bird en zijn big band mag zich sinds kort het Jazz Orches tra of the Concertgebouw noemen. Ap plaus, medaille en promotie tegelijkertijd. Terecht Want zijn voormalige New Con cert Big Band is de interessantste big band die Nederland heeft En Meutgeert houdt het spannend. „Het is een beetje een geheimpje van mij", verklapt hïj,„maarikzeg!iever niette voren wie ersolo moetspelen. !k wijs gewoon ie mand aan. Dat houdt de spanning in de band. Iedereen moet oppassen, want straks is hij aan de beurt en moet-ie zorgen dat hij goeie 'chops' heeft Dat is wat an ders dan deeerste alt of detweedetrompet die altijd de solo's krijgen, terwijl de rest zit toe te kijken. Het werkt nog steeds erg goed." Meutgeert is geen dirigent die hoog boven op de bok zijn orkest vanuit zijn ondoor grondelijke wijsheid bestiert Hij ziet zich als 'one of the guys', een van de musici. „Ik probeer me altijd kwetsbaar op te stellen. Ik geloof heilig in het concept van samen muziek maken. Je kan wel zeggen dat 't zus of zo móet, maar dan breek je alle lijnen af. Ik wil juist iets opengooien." Zijn arrangementen zijn perfecte illustra ties van zijn instelling. Zijn laatste vijftien big band-arrangementen werden vastge legd op een dubbel-cd 'Festival'. Nergens het herkenbare sausje van één muzikale smaak, maar steeds een uitvergroting van de kwaliteiten van de composities (van de gastsolisten), alsof een foto op een groot scherm wordt geprojecteerd. „Ik gebruik alles wat ik in zo'n compositie interessant vind", zegt Meutgeert Big bands bij elkaar houden is overal ter wereld een bijna onmogelijke zaak. Meutgeert en zijn orkest vol met Neder landse topmusici lijken een oplossing ge vonden te hebben. Eén zondag in de twee weken een vaste avond in net BIM-huis. Eén repetitie door de week, één vooraf gaand aan het optreden. Plus steeds een bijzondere gast. Meutgeert „Wij zijn een samenwerkingsverband met zoveel moge lijk in stijl zeer uiteenlopende gastsolisten. Dat is uniek. Zo krijg je bij elk optreden heel veel verschillende kleuren. Wolter Wier- bos naast Bart van Lier. Twee trombonis ten die elkaar niet kenden, nog nooit had den samengespeeld." En dan is er die nieuwe naam, Jazz Orches tra of the Concertgebouw, plus het Con certgebouw als tweede vaste honk. Te-, vens een springplank om met het orkest de grens overte komen. Plannen en projecten daarvoor zijn in aanbouw. Henk Meutgeert met Rotterdam Conservatory Band treedt vrijdag tijdens het North Sea Jazzfestival op in de Escherzaal in het Neder lands Congres Centrum. Benjamin Herman moet haast maken op het North Sea Jazz Festival. Hij speelt 's avonds met het Van der Grinten/Herman Quar tet en meteen daarna in de New Cool Collective Big Band. Aan een boom zo vol beladen, mist men een, twee pruim pjes niet!' De 24ste editie van het North Sea Jazz Festival, komende vrijdag, zaterdag en zondag in alle zalen van het Nederlands Congrescentrum in Den Haag, mag dan een overladen programma tonen, juist de onverwachte afzeg gingen doen festivaldirecteur Theo van denHoek en onge twijfeld vele geïnteresseerden pijn. Het boerderijfestival Zonnemaire Buitengewoon op en rond het erf van Jaap Verseput aan de Schapenweg in Zonnemaire beleeft zaterdagavond 10 en zondag 11 juli het eerste lustrum. Het evenement is in vijf jaar tijd een begrip geworden en trekt muziek- en theaterliefhebbers van heinde en verre. De kracht van Zonnemaire Buitenge woon schuilt in de bonte mengeling van wereldmuziek, hilarisch theater, klassieke klanken, poëzie, een knutsel- hoek voor kinderen, exotische hapjes en over het hele ter rein opmerkelijke figuren die je verrassen en vermaken. door John Oomkes Soulster Isaac Hayes (South Park) komt niet, Bryan Ferry en Billy Preston missen de boot. DJ Frederic Galliano baalt Den Haag niet. The De sert Eagle Discs, Chuck E. Weiss en Badi Assad laten naar zich hunkeren. Hugh Masake- la en Abdullah Ibrahim zijn er niet bij, net nu het festival er - als Ajax - ih geslaagd is een Zuid-Afrikaans filiaal (het North Sea Cape Town Jazz fes tival) op te zetten. Het lijken peanuts in een assortiment dat zich oeverloos lijkt uit te strekken; het is het allerminst. Wie iets van jazz of jazzver- wante muziek wil begrijpen, dient te beseffen dat iedere ar tiest in wezen uniek is. Geen enkele vervanging vol doet dan ook helemaal. NSJF boekte snel de legendarische latrnfunk-band Mandrill (zondag, Statenhal) en con tracteerde de Acoustic Blues Summit featuring Joe Louis Williams, Matt 'Guitar' Mur phy Billy Branch (zaterdag). Sloeg toe, toen bleek dat het trio van hammondorganist Meivin Rhyne (ooit begeleider van Wes Montgomery) rond toerde, voegde het trio van de Franse pianiste Benoit Del- becq aan het programma toe en liet de Zuid-Afrikaanse muzikant Moses Taiwa Mo- lelekwa invliegen, terwijl de Newyorkse DJ Spooky Gallia no aflost. Geen man overboord: er blij ven door de bank genomen zo'n 170 formaties actief tij dens bijna 250 concerten ver deeld over zestien podia. Een groot deel van het aanbod is exclusief geboekt voor 'Den Haag' en zal tijdens het restant van de zomerfestivals (Nice, Montreux, de Italiaanse festi vals, San Sebastian, Londen) niet te zien en te beluisteren' zijn. Zo haalt het evenement jazz- veteranen als Yusef Lateef Helen Merrill Sir Rolands Hanna, Cecil Taylor (dit jaar Bird-winnaar) en Lou Do naldson zelf in huis en treedt de Braziliaanse fijnproever en meester-arrangeur Dori Caymmi als speciale gast van de Haarlemse zangeres Josee Koning hier op (zaterdag). Gershwin-project De 75-jarige meester-saxofo- nist Teddy Edwards staat op een podium met de Neder landse trompettiste Saskia Laroo. Herbie Hancock kruist het floret met Total Touch- zangeres Trijntje Oosterhuis in een subliem Gershwin-pro ject. Good old drummer Louie Bellson tart de tand des tijds met een Ellington Reunion Or chestra, maar begeleidt elders in het Haagse doolhof ook de Poolse meester-pianist Adam Makowicz. Het Ellington-jaar wordt verder luister bijgezet met speciale projecten vari David Murray (die vooral diens arrangeur Billy Stray- horn belooft te eren), de Cot ton Club Revue en het Smith sonian Jazz Masterworks Orchestra. In de special-interests-afde- lingen van NSJF zijn veelbelo vende aanbiedingen samenge steld rond de jiddische klez- mer-muziek, de Franse impro- jazz, de Zuid-Afrikaanse muziek en de Bay Area Jazz. Zoek in het programma naar de namen van David Krakauer Klezmer Madness, Medioni (met trompettist Frank Lon don) en gitarist Elliot Sharp (samen met de radicale gita risten Vernon Reid en David Thorn) en 'a wonderful time will be guaranteed for all". In de Franse sector moet u let- ten op de namen van Yves Ro bert, Henri Texler en Louis Sclavis, de Zuid-Afrikanen gaan terecht prat op de ver diensten van pianist Moses Taiwa Molelekwa en tenorist Winston Mankunku Mdunyel- wa en de fusion van gitarist Selaelo Selota. De mooiste nieuwe jazz uit San Francisco komt van Omar Sosa. oor spronkelijk een Cubaan, die son en danzon fraai vermengt met soulfunk én r&b Juist die veelheid en variatie in het aanbod van het North Sea Jazz Festival is in het verleden nogal eens aanleiding geweest om vraagtekens te plaatsen bij: de dieper liggende artistieke motieven van dit grootste eve- nement in zijn soort in Europa Het is de kift of anders dé- plaatsvervangende Neder landse schaamte die steevast optreedt als we ergens groot in zijn. North Sea biedt dit jaar een fantastisch geselecteerd pro gramma aan met een ongeken de multi-ethnisché schakering naast superieur entertain ment. Wie gaat nbu niet kijken naai' de gospelrevue uit Ame rika (KirkFranklin?). Wie gaat niet plat als Elvis Costello zijn eer betuigt aan de classics van Burt Bacharach? Wie wendt het hoofd af voor de soul van legende Wilson Pickett, de me- gablues van B.B. King, de soft shoe-pop van Al Jarreau of de lichtvoetige West-Afrikaanse counter-tenor van Youssou N'Dour? Te weinig traditie hoor ik u mompelen? NSJF presenteert de big beat-drummers Max Roach, Louise Bellson, Elvin Jones en Al Foster in één zaal! Te weinig jong talent? Wat te denken van de optredens van Joshua Redman, Roy Hargro ve, Eric Vloeimans en het su perieure kwartet van Branf ord Marsalis op de openings avond? Te weinig fusion met namen als Stanley Clarke, Da ve Weckl, Pat Metheny, Steps Ahead en John Scofield? Nau welijks Cuba? En La Vieja Tro- va Santaguera, Mare Ribot, Orquestra Aragon, Celia Cruz en Arturo Sandoval dan? Nee, het is jammer dat er wat gevoelige afzeggingen zijn, maar de pret zal er niet minder om zijn. North Sea Jazz is heel eenvoudig gezegd het beste festival dat dit land ieder jaar binnen zijn grenzen weet. Het North Sea Jazzfestival vindt vrijdagzaterdag en zondag plaats in het Ne derlands Congrescentrum in Den Haag. door Ali Pankow Verseput streeft naar variatie. Hij wil voorkomen dat zijn fes tival in een strak stramien ver zeilt. Wereldmuziek en toneel zijn vaste programmaonder delen, maar wel in steeds wis selende vormen en genres. Ver der is Verseput immer op zoek naar nieuwe impulsen. Zo deed de poëzie vorig jaar zijn intrede op Zonnemaire Bui tengewoon. Dit onderdeel wordt dit jaar wegens succes geprolongeerd. In de kap- schuur lezen de dichters Si mon Vinkenoog, Diana Ozon en Y. Né de bezoekers voor uit eigen werk. „Hoe kun je recht lijnig denken in een ronde schedel?", vraagt Ozon zich af. Vinkenoog brengt een ode aan de mens: „Een mens is mooi als hij lacht, een mens is mooi als hij huilt, een mens is mooi als hij is, een mens is mooi. Extra element rond Zonne maire Buitengewoon de afge lopen drie zomers was de kunstroute. Kunstenaars en vormgevers werden uitgeno digd zich te laten inspireren door een specifiek thema. Dat leverde tal van opmerkelijke objecten in de weelderig bloei ende akkerranden op. Dit jaar is er geen kunstroute.,Nee, gewoon een keer niet", zegt Verseput. „Om te voorkomen dat het een traditie wordt. Bo vendien was er ook een prakti sche reden. Met de voorberei ding van de kunstroute moet ik in oktober al beginnenD oor al die regen in het najaar had ik de wintertarwe toen nog niet eens kunnen inzaaien. Senegalees Nieuw tijdens deze vijfde edi tie van het boerderijfestival is de muziekavond voorafgaand aan de festivaldag. Het festijn begint zaterdagavond om 20.00 uur met de M'Balach Suite. ,,Een avontuur onder leiding van gitarist Jan Kui per", glundert Jaap Verseput - die zelf nog steeds ontzettend geniet van al die muzikale ex perimenten en boeiende ont moetingen. De M'Balach Suite is een compositie van Kuiper geënt op Senegalees ritme. Hij speelt samen met onder meer Mousse Pathé, een percussio nist van formaat. Verder brengt hammond-or ganist Carlo d'Wijs zaterdag avond een mix van rhythm 'n blues, funk, gospel en souljazz. Percussie- en zanggroep Sam- balanca onder leiding van Mi chael de Miranda zorgt voor de finale van deze muziekavond. Zondagmiddag om 13.30 uur gaat Zonnemaire Buitenge woon pittig van start met een concert van Noujoum Raï. Toen Verseput informeerde naar de kosten voor een optre den van de vrouwengroep Ka- wina Mama Kumba, kreeg hij te horen: „Meneer; maak je maar geen zorgen, wij zijn het aanzien meer dan waard." Dat gaan ze zondagmiddag onge twijfeld bewijzen. Theater Sint Hilarius speelt een jaarfeest op het markt plein met ridderlijke grandeur en met 'de slachter die drinkt, de boer die speelt en de meid die vrijt'. De intieme, bijna breekbare muziek van het Am sterdam String Trio is niet geschikt voor het grote buiten podium. Daarom geven de im provisatoren Maurice Horst huis, Ernst Reijseger en Ernst Glerum hun optreden in de aardappelschuur. Het Schouwse mimeduo De IJkels geeft diverse malen een impressie van een verblijf op een onbewoond eiland. In het zogenaamde Groen-Doen-Pa- viljoen kunnen kinderen met afvalmateriaal een tuin met eigen kunstwerk creëren en bij de toiletwagen houden juf frouw Agaath, Rotterdamse Stien, Dr. Klutz en een oriën taalse danseres zich op. Zij helpen de bezoekers desge wenst met het schrijven van een moeilijke brief. Een Chinese leeuw vormt het middelpunt van een spektakel met muziek, beweging en vuur.- Jan Kuiper tekent ter afslui ting voor een uniek concert als animator van een boeiende ontmoeting tussen musici als Han Bennink, Papa Seek en Mousse Pathé. Zonnemaire Buitenge woon: zaterdag aanvang 20.00 uur en zondag aan vang 13.00 uur. Telefo nisch reserveren: 0111- 401618. Theatergroep Hilaria keert terug naar de Middeleeuwen. Branford Marsalis Het uit zijn as herrezen Hotel en Congrescentrum De Zeeuwse Stromen in Renesse heeft alles mee: een statige maar moderne uit straling, fraaie accomodatie en een prachtige ligging in een rustge vende omgeving. door Rien van Reems Met het idee van een heerlijke lunch in het vooruitzicht bestijg ik het bordes. De open deuren geven di rect toegang tot het cafégedeelte met een pittoreske bar, betimmerd met sloophout. Op de vraag of ik kan lunchen krijg ik een waaiervor mige kleine kaart in handen ge drukt. Als ik te kennen geef wat uit gebreider te willen eten, verwijst de ober mij naar het restaurant, dat er heel wat lichter en vrolijker uitziet. Het management bestaat mogelijk uit fervente watersporters want ze hebben de beide eetgelegenheden binnen hét hotel de namen 16 Kwadraat' en '4 Beaufort' meege geven. De serveerster brengt een amuse in de vorm van stokbrood metéén tapenade en groene; olijven en heeft mijn alcoholvrije apéritief, een Crodino, versierd met een schijfje sinaasappel. Uit de acht voorgerechten (ƒ10,00 tot 23,00 voor de Salade van ge bakken nootjes, zwezerik omringd mét pijnpoompitten en reepjes ge droogde tomaat) kies ik de Salade van gerookte paling, zalm, gekon fijte rozevalaardappel en tomaat met basilicumdressing 22,50). De gerookte zalm is zeer zacht van smaak én de in reepjes gesneden pa ling uitstekend, van de basilicum bespeur ik weinig in dé smaak, maar al met al is het een mooi, fris voorgerecht. Hotel en Congrescentrum De Zeeuwse Stromen Duinwekken 5 I Tel. 0111-462040 Fax. 0111-462065 E-mail: hoteldzs@zeelandnet.nl Open 7 dagen per week Keuken open van 12.00-14.00 uur en van 18.00-21.30 uur Creditcards: American Express, Visa, Eurocard en Diners Club Rolstoel: invalidentoilet aanwezig Kinderen: kinderkaart Rokers en niet-rokers gescheiden De kaart vermeldt vier soepen 8,00 tot 9,00) en nog drie tus sengerechten (ƒ8,50 tot 13,50), waaronder een Sorbet van passie vruchten overgoten met Champag ne. De hoofdgerechten (van 18,50 voor een Hartige pizza met groen ten en kaas tot 49,50 voor Ge stoomde tarbot op een bedje van groenten en een saus van Zeeuwse zeevruchten) zijn niet apart onder verdeeld in visgerechten en vlees- gerechten. Ik bestel de Zeeduivelfilet met mangochutney en een dressing be- reid met mosselvocht en tomaat 42,50) en daarmee roep ik een groot misverstand op. De serveer ster komt eerst nog even vragen of ze het. goed heeft verstaan, wil ik zeeduivel of zeewolf? Ik bevestig dat zeeduivel mijn wens is en wat later verschijnt zij met een bord waarop een aantal visfilets op een; bedje van reepjes wortel en cour- gette. En dan begint de twijfel aan. mij te knagen. Geen spoor van chutney, maar wat erger is, zeeduivel levert bolle moot jes op en hier liggen plat te, lange filets. Zeeduivel heeft bo ven dien een uitgesproken smaak en deze vis smaakt naar niets. Ten der de heeft zeeduivel een vaste struc tuur en deze visfilets zijn lobbig zo als bijvoorbeeld zeewolf. En mijn twijfel wordt zekerheid wanneer ik vijf dunne graatjes vind die je bij zeeduivel niet zult aantreffen. De serveerster, van mijn vermoeden op dé hoogtegesteld; zegt het niet te weten,want zij is 'geen viseetster', maar ze zal informeren bij dé chef. Even later komt zij terug met de mededeling dat zij 'de keuken heeft gebeld' en dat de chef heeft ver klaard dat de vis op mijn bord echt zeeduivel is. Het feit dat de commu nicatie met de keuken zich per tele foon a fspeelt.en dat een klacht geen aanleiding voor de chef is om zich even te laten zién, beneemt mij de lust om in discussie te gaan. Mijn toetje, Lasagne van kruidkoek en witte chocolademoussé met een vleugje gembersiroop (ƒ12,50) stelt de bediening voor problemen. De mousse lijkt meer op een slappe ba varois en het torentje bezwijkt on- dér het gewicht van de kruidkoek plakjes voor het de tafel bereikt. De smaak is echter prima. foto Phil Nijhuis woensdag 7 juli 1999

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 12