India meldt verovering Tiger Hill Belgische regering bijna rond In de voetsporen van de Mantenos Indonesië snel weg als Oost-Timor kiest voor zelfstandigheid Oppositie Koeweit wint verkiezingen 2 HALEN 1 BETALEN Turken zijn terug in Kosovo buitenland maandag 5 juli 1999 Familiedrama in Australië Groeiend aantal Britten tegen Euro Italië straft stenengooiers af Zwarte-Zeevloot verdeeld Everest was 15.000 meter hoog Christen-democraten leggen zich neer bij oppositierol Belgische agrariërs roeren zich in Brussel Levy terug als minister Israël Moskou pakt Tsjetsjeense rebellen aan van onze redactie buitenland DRAS - Het Indiase leger heeft gisteren na een strijd van tien uur de strategisch belangrijke Tiger Hill veroverd op islamiti sche guerrillastrijders in Kashmir. Dat hebben Indiase militaire en politieke woord voerders bekendgemaakt. .,De Indiase vlag staat precies op de top", zei kolonel Singh in New Delhi. Hij noemde de ver overing 'een keerpunt' in de strijd. Vanaf de Tiger Hill hiel den de guerrilla's een belangrij ke militaire aanvoerweg van het Indiase leger onder vuur. Op la ger gelegen delen van de berg top beschikken de guerrilla's nog steeds over stellingen, maar volgens Singh duurt dat niet lang meer. Elders langs de be- (Advertentie) KEUKENROLLEN chloorvrij gebleekt 2 pakken 2 rollen van498f «KSV PIZZA'S ham/champigi salami of bolognese 2 stuks a 300 gram van 59V ACHTERHAM 2 pakjes a 125 gram van 338" standslijn die Kashmir verdeelt, wordt ook nog hevig gevochten, vooral in de oostelijke sector Batalik. Stellingen behouden De guerrilla's ontkenden de In diase verovering. „De Indiërs gebruiken zware artillerie en voeren luchtaanvallen uit tegen onze strijders, maar die hebben him stellingen behouden", zei de voorzitter van de Verenigde Jihad Raad, een alliantie van veertien guerrillagroepen. De Indiase premier Vajpayee zei zaterdagavond een uitnodiging van de Amerikaanse president Clinton te hebben afgeslagen om in de Verenigde Staten naar een oplossing te zoeken voor het conflict. De Pakistaanse pre mier Sharif was al op weg naar de Verenigde Staten, maar vol gens het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken stond de uitnodiging aan de Indiase pre mier daar los van. Tijdens een partijbijeenkomst nam Vajpayee voor het eerst het woord oorlog in de mond in plaats van het eufemistischer 'lokaal conflict'. „Wij zullen de ze oorlog winnen", zei hij. India accepteert geen bemidde ling in het conflict voordat het zo'n achthonderd 'indringers' uit het Indiase deel van Kashmir heeft verdreven. Volgens India zijn de indringers Pakistaanse militairen die leiding geven aan separatistische moslimguerril la's. Pakistan heeft toegegeven dat zijn strijdkrachten betrok ken zijn bij het conflict, maar houdt vol dat de Pakistaanse troepen de bestandslijn niet hebben geschonden. Geen bemiddeling De Pakistaanse premier had zelf om het onderhoud met Clinton gevraagd. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde gisteren dat de president geen bemiddelingspoging zou doen. Hij vindt dat Pakistan en India zelf een dialoog moeten voeren. Clinton overlegt al enige weken regelmatig met zowel Pakistan als India. „Alle partijen zijn het erover eens dat de situatie ge vaarlijk is en kan escaleren als er niet gauw een oplossing komt", aldus een woordvoerder van het Witte Huis. AP Kosovaren, op een Turks militair voertuig in Prizren, zwaaien met Albanese en Turkse vlaggen, en portretten van de stichter van het moderne Turkije, Atatürk. foto Peter Dejong/AP doorMort Rosenblum PRIZREN - Etnisch-Albane- se en Turkse inwoners van Prizren waren door het dolle heen toen de eerste Turkse mi litairen die in Kosovo zijn aangekomen, de stad gisteren binnenreden. Ze dansten op straat, wuifden met karmijn rode vaandels en riepen in koor: 'Turkije, Turkije, Tur kije'. Voor de Serviërs bete kent de komst van de Turken dat hun ergste nachtmerrie wordt bewaarheid. Het was immers pas in deze eeuw dat de Turken, in 1912 om precies te zijn, na vijfhonderd jaar Ot tomaanse overheersing uit Kosovo werden verdreven. De 130 militairen die gisteren in Prizren aankwamen, vor men de voorhoede van in to taal duizend Turken die als onderdeel van de internatio nale vredesmacht KFOR in Kosovo gestationeerd wor den De Turken staan in Koso vo onder Duits gezag. De symbolische betekenis van de komst van de Turken ont ging niemand. De Serviërs be schouwen die ene kwade dag in 1389, toen de Turken na de slag op het Merelveld te heb ben gewonnen- Kosovo bin nentrokken met de bedoeling nooit meer weg te gaan, als de cruciaalste datum uit hun ge schiedenis. De Serviërs in Bosnië spreken nog altijd over moslims als 'Turken'. Oude mensen in Prizren hui len als de Turken langsrijden, tienermeisjes lachen stralend naar de grinnikende soldaten, die ze bloemen toewerpen. Twee schoolmeisjes steken een enorm portret van Mus tafa Kemal Atatürk, de stich ter van het moderne Turkije, de lucht in. „Gelukkig", roept sergeant Hasan Ibrahim, ter wijl hij een hem toegeworpen boeket rozen opvangt. „We zijn heel gelukkig! Beter leven „Dit betekent vrede, vrijheid en weer een beetje geluk. We zullen eindelijk een beter le ven krijgen", zegt Mui-vet Troshalla. Haar 14-jarige dochter Cennet knikt instem mend. Op haar arm heeft ze een Turkse vlag geschilderd en op haar voorhoofd heeft ze met plakband een Turks vlag getje geplakt. Hoewel de Duitse KFOR- troepen al weken in Prizren zijn, werden de Turkse mili tairen ingehaald als waren zij de ware bevrijders. Bijna ne gentig jaar nadat de Serviërs de macht overnamen gebrui ken veel inwoners van Prizren nog altijd het Turks als voer taal. Duitse KFOR-troepen traden gisteren voornamelijk op als verkeersagent. Een enkeling liet zich meeslepen in de feest vreugde, maar anderen wer den niet vrolijk van wat ze za gen. Het Turkse contingent wordt gestationeerd bij Priz ren, na de hoofdstad Pristina de grootste stad van Kosovo. Griekenland heeft bezwaar gemaakt tegen de deelname van Turkije aan KFOR, maar toch trokken de Turkse troe pen afgelopen week op weg naar Kosovo door Bulgarije, waaruit de Ottomanen in 1878 werden verdreven. In Kosovo wonen zestigdui zend etnische Turken en veel Albanezen voelen eveneens een sterke religieuze en cultu rele verwantschap met Tur kije. „Mijn vader vertelde me vaak hoe vreedzaam en goed het le ven was onder de Turken. On der de Serviërs waren we niet meer dan vee"zegt de 8 0-jari- ge Niazi Mahmuti. Ook zijn vriend Shefki Talo (79) heeft altijd de hoop ge koesterd dat hij de Turkse vlag weer zou zien wuiven in Kosovo. Maar nu denkt Talo liever aan het heden. „Ik ben hier om de hele NAVO te eren", zegt hij. „Alle man schappen die ons hebben ge red." Volgens inwoners van Prizren kwamen de Duitsers net op tijd, omdat de Serviërs van plan zouden zijn geweest de stad in brand te steken. AP PERTH - Een Australische moeder heeft zaterdag bij Perth in Australië haar vijf kinderen en zichzelf omgebracht. Wande laars troffen de doden aan in een bos, aldus de politie gisteren. De lichamen lagen allemaal in de auto. Vermoedelijk zijn ze door koolmonoxidevergiftiging om het leven gekomen. De politie ontdekte dat de vrouw een slang, die aangesloten was op de uitlaat, naar binnen had geleid. De kinderen, tussen de twee en acht jaar, vertoonden geen uiterlijke sporen van ge weld. Tot dusver zijn er volgens de politie geen aanwijzingen over de achtergrond van de familietragedie. De vrouw zou zich voor het drama niet opvallend anders hebben gedragen, aldus haar man, die de gezinsleden identificeerde. DPA LONDEN - Een groeiend aantal Britten is tegen een Britse deelname aan de Europese eenheidsmunt euro. Volgens een peiling pleit 66 procent van de ondervraagden - tegen zestig procent in een vorige peiling in december - voor het behoud van het Pond Sterling. De Britse Labour-regering zou verliezen als zij een referen dum over de invoering van de euro zou houden. De Britse pre mier Blair liet weten dat zijn regering niet voor de verkiezin gen van 2001 een dergelijk referendum zou organiseren. AFP ALESSANDRIA - In Italië zijn vijf jongemannen tot 27 jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij tij dens kerst 1996 een steen van een snelwegbrug gooiden en daardoor een jonge vrouw doodden. Dat gebeurde bij Ales sandria ten noorden van Genua. De steen spleet de schedel van de vrouw. Italië reageerde indertijd geschokt. De daders hadden geen enkele spijt noch berouw. Uit opiniepeilingen bleek dat tien procent van de jeugd het gooien van stenen vanaf bruggen over wegen een normaal iets vindt. DPA MOSKOU - De Russische president Jeltsin heeft zaterdag drie akkoorden met Oekraïne getekend over de verdeling van de Zwarte-Zeevloot. Daarmee maakte Jeltsin een einde aan jarenlang geharrewar over de strategische vloot. Krachtens de akkoorden krijgt Rusland 460 schepen en Oe kraïne 162Bovendie behoudt Moskou het recht om nog zeker twintig j aar zi j n deel van de vloot en zijn infrastructuur in Se vastopol te houden. Daar wonen vooral etnische Russen. De akkoorden, waarover sinds het uiteenvallen van de Sov jet-Unie in 1991 is geruzied, zijn in juni door de beide huizen van de Russische volksvertegenwoordiging geratificeerd. Het Oekraïnse parlement had al in maart zijn fiat gegeven. AP TOKIO - De hoogste berg ter wereld, de 8.848 meter metende Mount Everest in de Himalaya, is veel hoger geweest. Onder zoekers van de universiteit van Kyushu in Japan stellen dat de Everest miljoenen jaren geleden meer dan 15.000 meter hoog was, meldde de krant Asahi Shimbun gisteren. Volgens de wetenschappers leidden analyses van gesteente tot het bewij s dat twintig miljoen jaar geleden een steenmassa ging schuiven, waarbij de berg zijn huidige afmetingen kreeg. Een wetenschappelijk team met onder anderen Japanners en Chinezen heeft op een hoogte van 8.500 meter op de noordzij de van de Mount Everest de restanten van een aardverschui ving gevonden over een lengte van meer dan honderd meter. De analyses leerden dat het bovenste deel van de aardver schuiving uit steensediment bestaat dat ooit tussen India en het Aziatische vasteland te vinden was. DPA doorTheo Haerkens JAKARTA - Als Oost-Timor voor onafhankelijkheid kiest, dan trekt Indonesië zich zo snel mogelijk terug uit het gebied. Daarbij moet gedacht worden aan weken en hooguit enkele maanden, zo liet minister Ala- tas van Buitenlandse Zaken gis teren weten na een gesprek met de verzetsleiders Ramos Horta en Xanana Gusmao. Het omstreden gebied beleefde opnieuw een gewelddadig weekeinde. Een Jakarta-gezin- de militie voerde gisteren bij Li- quica, even ten westen van de hoofdstad Dili, een aanval uit op een konvooi hulpverleners. Drie van hen raakten gewond en vijftien mannen zijn verdwe nen, zo lieten de Verenigde Na ties weten. Het is voor het eerst dat VN-me dewerkers onder vuur zijn ge nomen. Afgelopen week waren er al wel gewelddadigheden te gen VN-kantoren. Tot drie keer toe zijn medewerkers geëvacu eerd. Zaterdag is een militielid gedood; volgens het persbureau Antara waren onafhankelijk heidsstrijders daarvoor verant woordelijk. Eind augustus kan de bevolking van Oost-Timor zich uitspreken over de toekomstige status van het gebied. Wegens de onveilige situatie is het referendum dat door de Verenigde Naties wordt georganiseerd, al een keer uit gesteld. De VN zijn begonnen met het binnenvliegen van acht honderd mensen die met vier duizend Timorezen de veilig heid tijdens het referendum moeten garanderen. Gusmao en Horta zijn ervan overtuigd dat de voormalige Portugese kolonie massaal voor onafhankelijkheid kiest. Zij bo den vorige week aan de macht te delen met degenen die aanslui ting bij Indonesië nastreven om zo bloedvergieten te voorko men. Gisteren voegden ze eraan toe. dat zij een eventuele keuze voor Indonesië zullen respecte ren. Beide leiders van de onafhanke lijkheidsbeweging leggen zich neer bij het verbod om naar Ti- mor af te reizen. De Indonesi sche autoriteiten vrezen voor hun veiligheid. Alatas maakte bekend dat de regering Gusmao snel wil vrijlaten. Onduidelijk is of dat nog voor de volksraadple ging zal gebeuren. GPD van onze redactie buitenland KOEWEIT - De hervormingsge zinde oppositie in Koeweit heeft bij de verkiezingen van zater dag een grote overwinning be haald op de emir-familierege ring. De oppositie krijgt een tweederde meerderheid in het vijftig zetels tellende parle ment. De emir-getrouwen hou den maar twaalf zetels over. De overwinning betekent waar schijnlijk dat bij de volgende verkiezingen vrouwen kiesrecht zullen hebben. Dit onderwerp, een voorstel van de emir, was één van de belangrijkste strijd punten tijdens de campagne. Het parlement kan het nu be krachtigen. Van de huidige hervormingsge zinde oppositie is de helft voor stander van kiesrecht voor vrouwen. De rest van de opposi tie bestaat uit orthodox islami tische politici. Zij verwerven waarschijnlijk te weinig zetels om het vrouwenkiesrecht tegen te kunnen houden. Vrouwen speelden een belang rijke rol in het verzet tegen de Irakezen, die het land van au gustus 1990 tot februari 1991 bezetten. Ze eisen nu hun plaats op in de door mannen gedomi neerde maatschappij. De door emir sjeik Jaber al-Ah- mad al-Sabah benoemde rege ring trad gisteren af. De door de emir te formeren nieuwe rege ring zal waarschijnlijk minder meegaand zijn dan de vorige. Koeweit is het enige land in de regio met een gekozen parle ment. Het heeft formeel de wet gevende macht. De emir heeft, samen met zijn familieregering, de uitvoerende macht. Het parlement eist langzamer hand de wetgevende macht daadwerkelijk op. Zo gaan er stemmen op om de kroonprins niet langer tot premier te benoe men. ANP/RTR door Mare Peeperkorn BRUSSEL - België koerst pijl snel af op de vorming van een paars-groene nationale rege ring. De liberale, socialistische en groene onderhandelaars be reikten dit weekeinde overeen stemming over de belangrijkste onderdelen van een regeerak koord. Formateur Verhofstadt venvacht de regeringsploeg al volgende week te kunnen sa menstellen. Het 'basisakkoord' is gisteroch tend om half zes gepresenteerd na bijna twintig uur onafgebro ken vergaderen. Het voorziet in extra geld voor openbaar ver voer, het goedkoper maken van arbeid en uitzicht op stemrecht voor migranten. Niet alleen op nationaal niveau maar ook in de Vlaamse, Waal se, Duitse en Brusselse gewesten vorderen de gesprekken over een regenboogcoalitie snel. Het zou voor het eerst sinds 1958 zijn dat de christen-democraten nagenoeg overal in de oppositie belanden. Een zichtbaar vermoeide fede raal formateur Verhofstadt (li beraal) lichtte het 'basisak koord' met voldoening toe. Na de verrassende verkiezingsuit slag van 13 juni - verlies chris ten-democraten en socialisten, winst voor liberalen, groenen en extreem-rechts - voorspelden bijna alle politici langdurige onderhandelingen. De grootste hindemissen op sociaal-econo misch, fiscaal en milieugebied lijken evenwel nu al genomen. Zo zijn de partijen akkoord om de loonkosten met 4,4 miljard gulden op jaarbasis te verlagen. Er komen verder 'startbanen' die jongeren voor langdurige werldoosheid moeten behoe den. Autorijden duurder Om het openbaar vervoer te be vorderen wordt er ruim twee miljard gulden uitgetrokken. Carpoolers krijgen een belas tingsteuntje in de rug, terwijl het autorijden duurder wordt gemaakt. Voor de sociale zeker heid (kleine pensioenen) en de gezondheidszorg (chronisch zieken) zijn enkele honderden miljoenen gereserveerd. Voor producten die milieuvrien- klappen krijgen door dioxineaf faire. De demonstranten riepen de li berale kabinetsformateur Ver hofstadt op bij de Europese Commissie nogmaals aan te dringen op EU-compensatie. Europees Commissaris Fischler van Landbouw liet eerder al we ten dat daar geen geld voor is. Solidair De politie bleef bij aanvang van de demonstratie op de achter grond. Uit voorzorg waren di verse wegen afgesloten. Ook was het metro- en spoorwegsta tion in het hart van de Europese wijk, waar de boeren doorheen trokken, een groot deel van de dag gesloten. De demonstratie leidde 's morgens tot files rond Brussel, doordat solidaire chauffeurs van bedrijven uit de voedingssector in kolonne naar de hoofdstad reden. ANP BRUSSEL - Vijfduizend Belgi sche boeren hebben gistermid dag in Brussel gedemonstreerd om schadevergoeding te eisen voor het dioxineschandaal. De betoging begon roerig. Over heidsgebouwen en auto's van media werden met eieren beko geld. Verder probeerden enkele tientallen boeren auto's om te duwen. Aan het slot van de manifestatie zette de rijkswacht enkele keren het waterkanon en traangas in, toen boeren met eieren en pro jectielen gooiden. Sommige be togers gingen ook tekeer tegen journalisten. Enkele honderden werknemers van getroffen bedrijven in de voedingsindustrie betoogden mee. Zij eisten eveneens volle dige schadevergoeding. De ex port van deze ondernemingen zou de komende jaren zware delijk geproduceerd worden, gaat het BTW-tarief omlaag. Een energieheffing staat vanaf 2001 op het verlanglijstje, te be reiken in Europees verband. België is de tweede helft van 2001 voorzitter van de Europese Unie. Vanaf 2015 moeten de kerncentrales verdwijnen. Op verzoek van de Groenen wordt het makkelijker voor migranten om zich tot Belg te laten natura liseren. Daarmee kunnen ze vanaf volgend jaar stemrecht verkrijgen. De financiering van alle plan nen, is minder uitgewerkt. De onderhandelaars sturen aan op de privatisering van staatsbe drijven. De opbrengst is be stemd voor de verlaging van de staatsschuld, wat op den duur rente-uitgaven scheelt die het regeerakkoord kunnen betalen. De overige miljarden moeten uit de economische groei komen. De socialistische en liberale on derhandelaars verdedigden het basisakkoord met enthousias me. Alleen Ecolo onthield zich van commentaar. Komende da gen worden de teksten bijge schaafd, waarna de partijen zich er zaterdag over uitspre ken. Als die akkoord gaan, dan kan de nieuwe federale regering een week later rond zijn. De christen-democraten heb ben zich al bij uitsluiting neer gelegd. „Mentaal richt ik me op de oppositie", zei de voorzitter van de Christelijke Volkspartij, Van Peel, dit weekeinde. Hij er kende dat dit een 'grote omscha keling' van zijn partij zal vra gen. GPD JERUZALEM - De voormalige Israëlische minister van Buiten landse Zaken David Levy keert terug op die post. De 61-jarige Levy zei gisterochtend na een ontmoeting met de pas gekozen premier Ehud Barak dat zij het eens waren geworden over zijn ministerschap. De kleine Gesherpartij van Le vy, die anderhalf jaar geleden uit de regering van Benjamin Netanyahu stapte omdat hij het niet eens was met diens beleid jegens de Palestijnen, ging be gin dit jaar een verkiezingsalli antie aan met de oppositionele Arbeidspartij van Barak. Barak presenteert zijn nieuwe kabinet waarschijnlijk woens dag in het parlement. Dan be gint Levy's derde termijn als mi nister van Buitenlandse Zaken. De Palestijnen staan positief te genover de benoeming. Minister Nabil Amr vindt het bemoedi gend omdat 'Levy opvattingen heeft die het vredesproces kun nen bevorderen'RTR MOSKOU - Krap drie jaar na het einde van de bloedige oorlog in Tsjetsjenië heeft Moskou za terdag zijn koers tegenover de afvallige republiek in de Kau- kasus verhard. Minister Roes- jailo van Binnenlandse Zaken zei in de Federatieraad dat hij opdracht heeft gegeven tot 'pre ventieve' aanvallen op bases van de Tsjetsjeense rebellen. Met deze maatregelen reageert Rusland volgens hem 'adequaat op de provocaties van de rebel len'. Aanleiding voor de koers wijziging is het toenemend aan tal overvallen van Tsjetsjeense rebellen op steunpunten van het Russische leger en de Russische politie in de buurrepublieken van Tsjetsjenië. Volgens Roesjailo zijn zeven tienduizend manschappen van het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken gestatio neerd langs de Tsjetsjeense grens. Daar wordt het toezicht verscherpt om een einde te ma ken aan de toenemende drugs smokkel. De minister vindt dat Tsjetsjenië een 'zone van de drugsmaffia' wordt. Tsjetsjenië beschouwt zichzelf sinds het einde van de oorlog als onafhankelijk van Rusland. Het land wordt door de gematigde president Maschadov gere geerd. Er is een tegenregering van veldcommandanten, die een radicale koers tegen Mos kou voorstaat. DPA/AFP/RTR GOLFITO - De Costaricaan Milord Umana (links, in het wa ter), de Colombianen Cesar Alarcon (midden, met snorkel) en Alejandro Martinez (voor), en de Amerikaan Haslett (ach ter) maken hun vlot 'La Endu- rancia' zeewaardig in de haven van Golfito ten zuidwesten van San José, de hoofdstad van Cos ta Rica. Het viertal - onder lei ding van Haslett - is van plan om van het Midden-Amerikaanse land over de Stille Oceaan met het vlot naar het eiland Hawaii te zeilen. Een reis van vijfdui zend kilometer. Het ontwerp van het houten vlot is gebaseerd op dat van een oude stam: de Mantenos. De uit Equador af komstige Mantenos zouden - zo gelooft Haslett - eeuWen gele den met hun vlotten ook naar Hawaii zijn gevaren. foto Kent Gilbert/AP Aanbiedingen geldig van ma. 5 t/m za. 10 |uli 1999 A&P Services B.V tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5