Bolhoeden, paraplu's en sjerpen Leeson komt vrij in andere zakenwereld O MET DE AUTO OP VAKANTIE NAAR HET BUITENLAND? puzzel recept Hans Belterman varia maandag 5 juli 1999 Oranjemars verloopt rustig het weer Heer Bommel en de Labberdaan door Dean Visser In de gouden jaren van de eco nomische groei in Azië, begin jaren negentig, stalen jonge fi nanciële handelaren in Harry's Bar in Singapore de show door bankbiljetten te verbranden. Nick Leeson werd de beroemd ste klant. Hij wist met de optie- handel 1,4 miljard dollar 2,96 miljard) te verliezen. Zijn werk gever, de Londense Barings Bank, ging daardoor in 1995 bij na failliet; Leeson belandde in de Changi-gevangenis in Singa pore. Zaterdag kwam Leeson vrij, na vier jaar gevangenschap voor het verbergen van de verliezen die hij leed. De 32-jarige Brit treft een financiële wereld aan die sterk veranderd is. „Ieder een heeft nu veel meer verant woordelijkheidsgevoel", zegt de manager van Harry's Bar, Mar garet Woodward, over de huidi ge handelaren. „Nick heeft ze allemaal een les geleerd." De wapenfeiten van Leeson hielpen sommige bankiers af van een ernstig manco. Ze wa ren blind voor de gevaren van solitair opererende handelaren. Woodward vertelt hoe collega's van Leeson in de wilde jaren aan het begin van dit decennium in haar bar voor de lol biljetten van duizend Singapore-dollars (1.245 gulden) verbrandden. Overmoed Leeson stond in Singapore be kend als een goedgeluimde kwajongen van bescheiden komaf. Hoewel hij op de mid delbare school zakte voor zijn wiskunde-examen, rees zijn ster bij Barings snel, dankzij zijn brutaliteit en overmoed. Uiteindelijk strandde hij op de handel in riskante opties. Lee son gokte erop dat de Japanse aandelenmarkt stabiel zou blij ven. De beurskoersen in Tokio stortten echter in nadat een aardbeving het zakencentrum van Kobe trof. Leeson wist aan vankelijk zijn verliezen verbor gen te houden en ging door met handelen, waarbij hij steeds grotere risico's nam. De verlie zen stapelden zich echter alleen maar verder op. Analisten zeggen dat Leeson een onbedoeld positieve invloed heeft gehad op de bedrijfstak. „De zakenwereld is veel veiliger geworden. Het is nu veel moei lijker geworden om transacties zo maar in een laatje verstopt te houden", zegt Bernhard Es- chweiier, die aan het hoofd staat van de Aziatische researchafde ling van J. P. Morgan. Volgens Eschweiler heeft Singapore de richtlijnen voor handel aange scherpt en is er meer toezicht. Spijt Leeson arriveerde gisteren op de Londense luchthaven Heath- row.Daarzei hij: „ikben eenidi oot geweest en het spijt mij heel erg wat er is gebeurd. Afgelopen week woonde onder meer Mick Jagger de première bij van de film Rogue Trader, waarin Ewan McGregor en An na Friel Leeson en diens ex- vrouw Lisa vertolken. De film is door de kritiek neer gesabeld; Leeson kan trouwens toch niet eens vijf procent van eventuele winst opstrijken. Het voorschot van anderhalf mil joen gulden dat hij ontving voor het boek waarop de filmmakers zich baseerden zou al zijn opge gaan aan de juridische kosten. Toen Leeson gevangen zat is zijn vrouw Lisa er met een andere handelaar vandoor gegaan. Bo vendien is vorig jaar darmkan ker bij hem geconstateerd. Vol gens de artsen heeft Leeson zeventig procent kans om over vijf jaar nog in leven te zijn. AP Advertentie Piep vergat zijn droefheid na een tijdje geheel. Zingend en met de voeten stampend betokkelde hij de snaren van de elektrische gitaar met veel geweld, en de gevolgen bleven niet uit. Achter de rotsen klonk een naderbij komend gerommel en zwarte gedaanten maak ten zich uit de schaduwen los. Ze bewogen zich schommelend voort, zwaaiend op de maat van de muziek, onder het slaken van rauwe kreten. Heer Bommel stond een ogenblik verstijfd naar hen te kij ken. „D-de Lab-Labberdanen!" prevelde hij. „Ze zijn boos, dat is zeker!" Hij keerde zich om en begon onopvallend weg te sluipen. Het bleek echter al spoedig dat hij zich vergiste; de reuzen hadden geen kwaad in de zin. Zacht wiegend namen ze plaats om het ge steente waarop Piep zijn instrument bespeelde en gaven zich over aan muziekgenot. „Piep werken groot en machtig", brulde de musi cus. „Met zieke pulsen heel erg prachtig, Van ruiten en van aan schijn, Van je falderee tjing boem!" Een luid applaus beloonde de kunstenaar, doch heer Ollie keerde niet terug. „Hier hoor ik niet", prevelde hij, er de pas in zettend. „Maar ik heb het gevoel, dat Piep toch wel iets van mij geleerd heeft, al zeg ik het zelf. Het is sterk wat een heer die een werkgever is, kan doen zonder dat hij het weet, als iemand begrijpt wat ik bedoel." „Praw", zei professor Prlwytz- kofski, die op dat moment afscheid nam van Tom Poes. „Der Piep heeft nu niets leren gekund. En toch weet ik zeker, dat der elektroni sche impids een kerel van hem had maken gekund. Maar der Boml heeft de zaak gans versjtirt. Schade!" Kruiswoord min een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving „dierenverblijf". Antwoord zou zijn „stal", maar ingevuld moet worden „sta" of „tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de krui sende woorden.) Horizontaal: 1Planeet; 4. keel; 7. warme springbron; 9. tennisterm; 11mestvocht; 12. voorschrift; 13. heuvel; 15. vogel; 16. rentmeester; 18. maaltijd; 19. ongebleekt; 20. kort; 22. deel v.e. uurwerk; 25. zuiver; 27. gegraven diepte; 28. houding; 29. vaartuig; 31vochtig; 32. elpen; 34. herkauwer; 35. aarde. Verticaal: 1Zalf; 2, veerkracht; 3. gevierd zangeres; 4. blaam; 5. kever; 6. atmosferisch verschijn sel; 8. ongespannen; 10. griezelfilm; 12. het hernieuwde ontmoeting; 14. scheeps touw; 15. verkeerd; 17. groente; 18. geconden seerde waterdamp; 20. kerkgezang; 21. schrijf gerei; 23. buurt; 24. door water omgeven land; 26. plek; 29. serviesgoed; 30. zwak; 32. meertje; 33. ge vangenis. Oplossing zaterdag -r-b gewaagd m--d-s-a- asbest-v- r-e--azen strik-o-e m-b-opzet a-e-e-o- nering Haagse komkommer In mijn Haagse jaren heb ik ooit eens bij een echte (in-en- inkeurige) Haagse familie mogen tafelen. Het was uitge rekend op de dag dat aan een van de veilingen in het Westland de komkommers werden 'doorgedraaid' of lie ver gezegd: bestemd werden om als veevoerte dienen. Diezelfde avond kreeg ik een gerecht met komkommer voorgezet dat in die bewuste familie als Haagse komkom mer werd aangeduid. Er bestonden twee of zo men wilde drie versies van het gerecht. Ik heb ze destijds alle drie genoteerd en onlangs de vegetarische Haagse komkommer aan onze gasten la ten proeven. Ze waren er verrukt van. De hoeveelheid kaas die in het recept is vermeld kan worden vervangen door gekookte ham of zo men wil door gelijke delen kaas èn ham. Hoofdgerecht voor 3 - 4 personen: 2 komkommers; 40 gram boter; 3 eetl. eenvoudige droge witte wijn; zout; witte peper uit de molen; 1 mespuntje suiker; 3 - 4 dikke plakken (extra) belegen Goudse kaas, samen ca. 250 gram; 1 eierdooier; 1 dl (kook)room; 1 eetl. fijngehakte peterselie; 1 eetl. fijngesneden dille. Schil de komkommers en snijd ze overlangs in tweeën. Neem met een lepeltje het zaad uit de komkommerhelften weg. Snijd de komkommerhelften hierna in de lengte in tweeën en daarna in blokjes van 1 centimeter. Laat de boter in een pan met dikke bodem smelten. Voeg komkommerblokjes en wijn toe en strooi er suiker en wat zout en peper over. Schep alles enkele malen om. Leg het deksel op de pan en temper de warmtebron. Laat alles 10 minuten zachtjes smoren. Snijd intussen de kaas in minuscule (ca. 6 mm.) blokjes. Roer in een kommetje eierdooier en room los. Schep eerst de kaasblokjes door de komkommer en schenk daarna het ei- en roommengsel erbij. Blijf zo lang roeren tot een licht gebonden saus is verkregen. Let op: het ge recht mag na het toevoegen van het ei- en roommengsel niet meer aan de kook komen. Strooi peterselie en dille erover en schep alles nog een maal goed om. Dien het gerecht in een voorverwarmde schaal op. Strooi er eventueel 1 - 2 fijngehakte hardge kookte eieren over. Tip: geef er lekker warm en knapperig stokbrood bij. Vooruitzichten dinsdag woensdag donderdag vrijdag weer at O Q max. 22° 22° 24° 25° min. 15° 15° 14° 15° wind NW 3 NW 3 NO 3 NO 3 maandag onder 22.03 dinsdag op 5.36 Maan maandag onder 12.31 dinsdag op 1.23 Nautisch bericht Matige noordelijke tot noordwestelijke wind, kracht 3 tot 4. In de ochtend in regen matig, verder goed zicht. De watertemperatuur schommelt rond 16 graden. Waterstanden MAANDAG Hoog water Laag water 5 JULI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 07.01 207 19.28 187 01.16 199 13.26 158 Terneuzen 07.21 230 19.45 210 01.40 207 13.49 167 Bath 08.22 270 20.46 247 02.41 229 14.51 193 Roompot Buiten 07.00 158 19.30 137 01.05 156 13.35 115 Z'zee/Colijnsplaat 08.45 153 20.50 135 02.25 162 14.45 121 Stellendam Buiten 07.11 159 19.35 128 00.55 109 15.46 068 Wemeldinge 08.45 175 21.00 156 02.25 175 14.45 134 Krammersl. West 09.05 160 20.45 142 02.25 170 14.45 129 DINSDAG Hoog water Laag water 6 JULI LK uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 08.00 197 20.28 179 02.05 196 14.15 154 Terneuzen 08.19 219 20.45 201 02.28 205 14.46 163 Bath 09.16 258 21.43 237 03.26 228 15.38 190 Roompot Buiten 08.00 151 20.35 131 02.00 157 14.35 114 Z'zee/Colijnsplaat 09.30 151 21.40 133 03.05 163 15.40 122 Stellendam Buiten 08.03 149 20.35 120 01.44 109 16.14 063 Wemeldinge 09.35 172 21.50 153 03.15 175 15.40 133 Krammersl. West 09.50 162 21.55 142 03.10 172 15.35 130 lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Tropisch Zeeland: Zomer nadert door Harm Harkema Het leek een toneelstuk: ne gen mannen in htm zwarte pakken, zwarte bolhoeden, zwarte paraplu's en oranje sjerpen. Met het vaandel van de Oranje Orde van Portadown fier geheven, marcheren ze langs de kerk van Drumcree naar de metershoge, onneem bare barrière in het weggetje. Gadegeslagen door duizenden geloofsgenoten en nieuwsgie rige toeschouwers. Bij de barrière, opgetrokken uit legergroen geschilderde staalplaten, ingesmeerd met groene zeep, en van boven ge lardeerd met rollen prikkel draad, worden ze opgewacht door een politieofficier. De Oranjemannen vragen hem dringend om doortocht. Nee, dat gaat helaas niet, antwoordt de politieman. Zonder morren lopen de mannen terug om in een weilandje met hun geloofs genoten in gebed te treden. D a- niel 8:25. Omstanders halen opgelucht adem om de rustige reactie van de Oranjemannen. De jaarlijkse Drumcree-para- de is de afgelopen jaren syno niem geworden voor geweld. Met de parade wordt jaarlijks de overwinning herdacht en gevierd die de protestantse, Hollandse koning Willem de Derde in 1690 behaalde op de katholieke koning Jacobus. De mars voert traditioneel door de katholieke wijk van Por tadown. Gewelddadig Katholieke protesten daaren tegen werden vorig jaar voor het eerst door de autoriteiten ingewilligd. De Oranjemannen reageerden daar furieus op en Drumcree werd wekenlang het centrum van gewelddadige ta ferelen, die zich over heel Noord-Ierland uitspreidden. Ze hielden pas op toen bij een loyalistische aanslag met een brandbom drie kinderen om het leven kwamen. Hoewel de Oranje Orde zich of ficieel steeds heeft gedistanti eerd van gewelddadigheden, riep zij wel de rellerige sfeer op waarin terroristische loyalis ten en jeugdige protestanten met losse handjes, him gang konden gaan. De nauw verho len woede die de Oranjeman nen steeds demonstreerden, lijkt nu te hebben plaatsge maakt voor een meer beheerste verbittering. Was vorig jaar het verbod nog een nieuw feno meen, nu heeft men een jaar de tijd gehad om eraan te wennen. Clown Het is de Oranjemannen dit jaar ook menens met him op roep geen geweld te gebruiken. Het feit dat een symbolische delegatie van slechts negen mannen doorgang vroeg, om daarna rustig weer weg te gaan, was er een blijk van. Vo rig jaar nog bleven broeders massaal op de barrière afmar cheren. Waren er vorig jaar aan het eind van de middag nog duizenden woedende protes tanten, gisteren om dezelfde tijd waren het er nog slechts een paar honderd, die boven dien nog konden lachen om de strapatsen van een clown. We hebben geleerd van vorige jaren", aldus Paul Berry van de Oranje Orde van Portadown. Hij gaf toe dat al die agressie niets heeft opgeleverd. Sterker nog, de Oranjemannen hebben er een slechte naam van gekre gen en de katholieke omwo nenden van Garvaghy Road hebben als slachtoffers de pu blieke opinie achter zich weten te krijgen. Dat het de Oranjemannen ernst- was met hun oproep tot geweldloosheid, werd nog het Oranjemannen wachten bij de barricade tussen de kerk van Drumcree en Garvaghy Road in Portadown.foto Dan Chung/RTR sterkst gedemonstreerd door districtsleider Harold Gracey van de Portadown Orange Or der. Hij is het in protestantse kring alom gerespecteerde boegbeeld van het protest te gen de blokkade. Al een jaar lang bivakkeert hij in zijn ca ravan bij Drumcree, in af- wachtig van het moment dat hij met zijn mannen toestem ming krijgt om over Carvaghy Road te paraderen. Gisteren riep hij zijn broeders in een emotionele toespraak op om corrigerend op te treden te gen eenieder die zich niet zou kunnen beheersen. En wat meer is: Gracey dreigde zijn eenzame protest in de caravan onmiddellijk af te breken, als er gewelddadigheden zouden uitbreken. Gisteravond leek het erop dat zijn oproep succes had. Al hield menigeen reke ning met nachtelijke geweld dadigheden van de kant van (dronken) protestantse jonge ren. De Oranje Orde denkt een groot belang te hebben bij een geweldloos verloop van het protest, omdat zij de hoop koestert dat De Britse premier Blair alsnog toestemming geeft om over Garvaghy Road te marcheren. In verschillende gesprekken met de Oranje Orde zou Blan che indruk hebben gevestigd. Uitbarstingen van geweld zou den de vermeende positieve in stelling van Blair weieens kun nen doen omslaan, vrezen de Oranjemannen. Menselijk Dat geweld uitbleef, had zeker ook te maken met de enorme veilighei dsmaatregelen. Angstaanjagende barricaden en onneembare versperringen van vele kilometers prikkel draad sloten elke mogelijkheid uit om met fysiek geweld een doorgang te forceren. Tegelij kertijd probeerden de autori teiten de sfeer nog een beetje menselijk te houden door de aanwezige 1.300 bewapende militairen en zevenhonderd politiemensen zo veel mogelijk uit het zicht te houden en zo provocaties te voorkomen. Optimisten leidden uit het rus tige verloop van de mars een groeiende steun voor het Noord-Ierse vredesproces af, ook al omdat er minder Oranj e- mannen waren komen opda gen dan vorig jaar. Maar vol gens een woordvoerder van de Oranje Orde van Portadown was de normale opkomst te danken aan de wens van de Ordes om het protest niet uit de hand te laten lopen. Onder de duizenden die wèl marcheer den was de animo voor de nieuwste vredesvoorstellen van de Britse premier Blair miniem. Paisley Velen steunen de Democrati sche Ulster Party van havik Ian Paisley. Onder het motto 'eens een terrorist altijd een terro rist' willen zij onder geen enke le voorwaarden samenwerken met het Republikeinse Sinn Fein. Instemmend werden de woorden van de Unionistiche woordvoerder Ken Maginnis aangehaald, die zaterdag over de nieuwste voorstellen van Blair zei: „Ons wordt gevraagd om met onze blote voeten in het glas te springen. Blair heeft ons verraden." GPD De zomer slaat behoorlijk toe in Europa met op diverse plaatsen temperaturen die tot ruim boven de tropische grens van 30 graden oplopen. De zeer warme lucht wordt aan de oostkant van een lage drukgebied bij Denemarken naar het noorden getransporteerd. Hierdoor kan het in Polen vandaag zelfs 35 graden worden en ook een aantal andere landen in Oost- en Midden-Europa hebben last van de hitte. Op de grens met duidelijk koelere lucht boven de Be- I nelux en het westen van Frankrijk vallen diverse pittige regen- en j onweersbuien. De meeste regen wordt verwacht in het zuiden van j Zweden, Denemarken, het westen van Duitsland en het oosten van Frankrijk. Ten westen van dit buiengebied is het een stuk koe- Ier, 19 tot 23 graden. Hier zijn de buien mindertalrijk, maar hele maal droog blijft het er niet. Vooral in Schotland en Engeland kun- nen enkele buien vallen, waarbij ook onweer mogelijk is. De wiel- j renners van de Tour de France kunnen ook een enkel buitje krijgen bij temperaturen rond 23 graden. In het zuiden en zuidoosten van Europa is de kans op buien zeer klein en de zon heeft het heft in handen. Het kwik loopt er in de middag op tot rond de 30 graden. Uitzondering daarop is het noorden van Spanje. Het wordt er niet warmer dan een graad of 20 en er valt zelfs af en toe regen. Regel nü de Vervang-Auto® Buitenland bij uw Internationale Reis- en Kredietbrief. Als uw auto afhaakt, rijdt gewoon verder. Bel 0800 - 0503 0fkijk0pwww.anwb.nl ANWB De verwachtingen voor de tweede Door: Reinout van den Born helft van de week zien er zonder meer zomers uit. Een hogedrukgebied nestelt zich boven Scandinavië en krijgt het weer in Nederland stevig in de greep. Als die ontwikke ling inderdaad doorgaat, krijgen we voor de eerste keer deze zo mer wellicht langere tijd met zonnig en warm zomerweer te ma ken. Maar zover is het nog niet. Voordat de weersverbetering be gint, moet Nederland eerst nog meteen aantal storingen zien af te rekenen. Ze ontstaan in het overgangsgebied tussen de zeer war me lucht in het oosten van Europa en de koelere lucht bij ons. En zoals het er nu voorstaat, moet vooral het oosten van Nederland vandaag en misschien zelfs morgen met zware regenval rekening houden. Maar ook in Zeeland is vanochtend de kans op regen nog vrij groot. De nattigheid hoort bij een klein lagedrukgebied dat over het oosten van Nederland richting Duitsland en Denemarken trekt. Vanmiddag wordt het droog, de zon breekt af en toe en de tempe ratuur loopt op tot ongeveer 22 graden. Er waait bij dit al les een matige noord-tot noordwestelijke wind. Regen<~sf 19- Ook morgen blijft het nog JL H [•19"'* N3 OlIj niet droog. Vooral in de och- j N4 (j"JT55f.'\ tend is er kans op buien, inde m -'~jL I"' v middag komt net als van- i daag de zon weer af en toe r*f I tevoorschijn. De noordwes- j 1 nGJ JB I tenwind is opnieuw matig en l-ffrJ N 3 1 J met 22 graden is het al wat \uu\ warmer dan vandaag. Vanaf woensdag volgt dan echt de ..if?-. beloofde overgang naar de -fi^ zomer. Het wordt heel mooi, r^nfltéÏÏ" de zon keert terug en omdat 'ïïs5 er noordoostenwind Maximumtemperatuurvoorvandaag opsteekt, verdwijnen de Minimumtemperatuur voor 'de komende nacht wolken. De temperatuur mIandasm'odaqVi 1093 klimt dan tot circa 25 graden. Toonder Studio's

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4