Betalingen verzekering lijken veilig PZC Gerust op pad met zegen van pastoor PZC Oudkerk voor extern onderzoek feiten bij parlementaire enquête binnenland Alarm over groot tekort aan donororganen Kwart bedrijven niet op orde Marine onthaalt 155.000 gasten Monument voor het onbekende kind onthuld Man gaat buur met sikkel te lijf Drenkeling wacht uren op redding Rubberbrand in haven geblust Supers minder vaak overvallen Automobilist ramt vol terras Akkoord over CAO schilders 5 juli 1949 Jury Generale Bankprijs plaatst 22 titels op longlist maandag 5 juli 1999 door Gerard Akkerman LEEUWARDEN - Er zijn in Nederland te weinig harten en nieren beschikbaar voor trans plantatie. Het aantal beschik bare donororganen is het eerste kwartaal van dit jaar schrik barend gedaald. Dit blijkt uit cijfers voor Ne derland van Eurotransplant in Leiden. Een duidelijke oor- zaak voor de plotselinge daling is er niet. Transplantatieartsen maken zich echter ernstig zor gen, omdat wachtlijsten steeds langer worden. Vorig jaar waren er de eerste drie maanden nog 117 donor nieren beschikbaar, dit jaar waren dat er slechts tachtig. Voor harten zijn de cijfers 21 in 1998 en veertien dit jaar, voor levers 38 en 24 en voor de al vleesklier veertien en zes. Dat komt neer op een gemiddelde daling van rond de 35 procent. Vorig jaar was er ook al sprake van een daling van het aantal donororganen van zeven pro cent ten opzichte van 1997. Transplantatiechirurg Ruiger Ploeg van het Academisch Zie kenhuis Groningen noemt de daling schrikbarend. „Waar blijven ze? Er overlijden niet minder mensen." De miljoe- nenverslindende donorregi stratie heeft volgens Ploeg tot nu toe weinig opgeleverd. „Eenderde van de mensen heeft het formulier terugge stuurd en daarvan stemt twee derde met orgaandonatie in. Dus de vraag om toestemming door de arts blijft cruciaal." Alle publiciteit ten spijt denkt Ploeg dat mensen orgaandona tie nog steeds eng vinden. „We moeten het in de ziekenhuizen zelf beter regelen. Net zoals je bij een blindedarmontsteking gelijk een operatie doet. moet je bij het overlijden van een pa tiënt direct aan orgaandonatie denken." GPD door Raymond Peil DEN HAAG - Verzekerden hoe ven niet bang te zijn dat zij rond de eeuwwisseling allerlei geld bedragen niet van de maat schappijen uitgekeerd krijgen. Dat staat in een rapport van de Verzekeringskamer, de toe zichthouder. Bijna een kwart van de Neder landse verzekeraars ligt echter achter op zijn planning voor het bereiken van millennium bestendigheid De grootste achterstand bedraagt vier maanden, volgens de Verzeke ringskamer. Volgens de gegevens van de Ver zekeringskamer heeft ongeveer 45 procent van de ondernemin gen computerprogramma's op orde, die absoluut niet mogen uitvallen. Ruim 55 procent heeft DEN HELDER - Ruim 155.000 mensen hebben de afgelopen dagen een bezoek gebracht aan de 42ste Nationale Vlootdagen in Den Helder. Gisteren was de topdag met 75.000 belangstel lenden. De grote belangstelling was vol gens een marinevoorlichter te danken aan het goede weer en de aanwezigheid van de Ko ninklijke Luchtmacht. ANP millenniumbestendige software geïnstalleerd voor het verrich ten van uitkeringen die verband houden met schade of inkomen. Alle verzekeraars denken de be langrijkste maar ook de minder essentiële programmatuur op tijd klaar te hebben. Bovendien heeft de meerderheid van de be drijven noodplannen voor het geval de uitkeringen toch vast lopen. Uitbesteed Spijkerharde garanties dat rond de millenniumwisseling geen enkele computer bij de ver zekeraars vastloopt of op hol slaat, zijn er echter niet. Het me rendeel voert de aanpassingen aan de software niet zelf uit, maar heeft de klus uitbesteed. De Verzekeringskamer stelt vast dat vijftien procent geen garantie zwart op wit heeft dat de computerprogrammeurs hun klusje foutloos klaren. „Hoewel er wat onduidelijkhe den zijn over de planning van de aanpassingen, hebben de verze keraars het millenniumpro bleem in de greep", aldus het rapport van de Verzekeringska mer. „De tijd is evenwel be perkt. We verwachten dat een aanzienlijk deel zich flink moet inspannen om alle programma tuur op tijd af te krijgen. Maar het is niet waarschijnlijk dat rechthebbenden in 2000 op hun verzekeringsgeld moeten wach ten." GPD Een meisje dat treurt om haar overleden zusje zoekt troost bij haar vader. foto Jan Anninga/AN P van onze redactie binnenland BARGER-COMPASCUUM - In het Drentse Barger-Compascuum is zaterdag het monument voor 'het onbekende kind' onthuld. Het monument is bedoeld als eerbetoon aan kinderen die op wat voor manier dan ook het leven lieten. Zanger Herman van Veen is initiatiefnemer van het monument. Van Veen heeft zich laten inspireren door het graf voor de onbekende soldaat bij de Are de Triomph in Parijs. Vogens Van Veen sterven er jaarlijks vele duizenden kinderen zonder dat er bij hun dood wordt stilgestaan. Het monument bestaat uit een kring van stenen met in het midden een rozenstruik. Van Veen hoopt dat zijn initiatief op andere plek ken in de wereld navolging krijgt. Het is de bedoeling dat bij het monument elk jaar op 3 juli een her denking plaatsvindt. ANP ZEIST - Bij een burenruzie heeft een 80-jarige inwoner van Zeist zaterdag zijn 65-jarige buurman met een sikkel in zijn zij geslagen. Het slachtoffer is in het ziekenhuis opgenomen, maar verkeert volgens de politie buiten levensgevaar. Het sikkel-incident vormde het sluitstuk van een al langer lo pende onenigheid tussen beide buren. Zaterdag liepen de ge moederen weer op. Onbekenden hebben later de ruiten inge gooid van de woning van de dader. GPD STELLENDAM - Een 71 -jarige zeiler uit Rotterdam is gister ochtend uit de Noordzee gered, nadat hij meer dan twaalf uur in het water had gelegen. Nadat zijn boot was omgeslagen, wist de man zich al die tijd aan het schip vast te houden. Hij was zaterdagmiddag uit de haven van Stellendam ver trokken en wilde buitengaats naar Rotterdam varen. Een po litiewoordvoerder vermoedt dat de boot door het slechte weer is omgeslagen. De Rotterdammer werd gisteren gesignaleerd door sportvis sers, die alarm sloegen. Een reddingsboot bracht de man aan wal. Met onderkoelingsverschijnselen is hij in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand was gisteren stabiel. GPD AMSTERDAM - Door nog onbekende oorzaak is zaterdag avond in het westelijk havengebied in Amsterdam een partij rubberpulp in brand gevlogen. Dat leidde tot een enorme rookontwikkeling. De brandweer rukte met groot materieel uit en verrichtte me tingen in verband met het mogelijk vrijkomen van schadelij ke stoffen. Dit bleek niet het geval. De krachtige zuidoosten wind dreef de zwarte rook in de richting van Zaandam en Oostzaan. De brandweer dacht aanvankelijk dat het nog.dagen zou du ren voordat het vuur definitief zou zijn gedoofd. De brand was evenwel gisteren tegen het middaguur geblust. ANP LEIDSCHENDAM - Het aantal overvallen op supermarkten is in de eerste drie maanden van dit jaar fors gedaald. Volgens het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) zijn er veertig overvallen gepleegd, tegen 54 in het eerste kwartaal van 1998. Door een beter registratiesysteem is het aantal overvallen de laatste jaren gestabiliseerd. Bovendien zorgen de supers voor een voortdurende afroming van de kassa's. Vorig jaar werd evenals in 1997 140 maal een supermarkt het doelwit van een overval. Het CBL wijst er in haar veiligheidsplan voor supermarkten op dat rovers nog steeds het liefst tussen 17 en 22 uur op pad gaan. Overvallen, diefstal en agressie hebben supers vorig jaar een totale schade berokkend van driehonderd miljoen gulden. ANP GOUDA - Een 59-jarige automobilist uit Gouda is zaterdag middag in zijn auto onwel geworden en vervolgens het terras opgereden van een snackbar in het centrum van die stad. Daardoor raakten de bestuurder en drie mensen uit Gouda die op het terras zaten, zwaargewond. Een 3-jarig jongetje liep ernstig hoofdletsel op en is overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht. De automobilist, een nierpatiënt, reed in een haakse bocht rechtdoor het verhoogde terras opD e auto kwam net voor de pui tot stilstand. Het terras werd volledig vernield. De politie gaat ervan uit dat de man te hard heeft gereden en mogelijk medicijnen had gebruikt. ANP WOERDEN - De vakbonden en werkgevers hebben zaterdag een akkoord bereikt over een 2- jarige CAO voor de schilders branche. De 35.000 schilders, afwerkers en glaszetters kun nen de komende twee jaar een loonsverhoging tegemoet zien van totaal zeven procent. Om de eisen van bonden kracht bij te zetten heeft één op de tien schil ders vanaf 23 juni gestaakt. Onder druk van een algehele staking hebben de werkgevers het voorstel ingetrokken om de zaterdag als een normale werk dag te beschouwen en de ar beidsduur per dag te verlengen. Ook het plan om het loon van nieuwe werknemers te verlagen en financiële prikkels in te voe ren bij ziekte sneuvelden. De lonen worden in de periode tot 1 mei 2001 met 6,5 procent verhoogd. Per 1 juli 1999. 1 ja nuari 2000 en 1 juli 2000 stijgen de lonen met 1,75 procent, op 1 januari 2001 nog eens met 1,25 procent. Een eenmalige uitke ring van 133 gulden komt daar in september 2000 nog bovenop. Om de winterwerkloosheid te rug te dringen, zullen schilder opdrachten in de zomer duurder worden. Hierdoor zullen bedrij ven en particulieren vanzelf veel wei'k tot de winter uitstel len, aldus de bonden. ANP door Marcel van Silfhout ELSENDORP - „Moge God met u gaan", prevelt pastoor Sjef van den Nieuwenhof van het 'Apostolaat van de Weg' in het Brabantse Elsendorp wan neer hij deze zondagochtend de zoveel ste auto zegent. „Kijk uit, daar komt- ie", zegt hij jolig tegen de inzittenden en wuift dan met zijn imposante wijkwast. Het zijn maar een paar druppels. „En toch zie je mensen altijd weer schrikken als ze dat kleine beetje water over zich heen krijgen. Grappig hè?" Het vandaag op vakantie gaande gezin kan er ook om lachen. Zodra het gehei ligde water uit de hemel valt - de pas toor staat op verhoging in de vorm van een houten kist - zijn ze per slot van re kening weer gezegend voor dit jaar. Een traditie die teruggaat tot 1936. Reeds toen besloot de pastoor van de plaatse lijke parochie de mensen te bewegen om veiliger te rijden. De aanleiding was een verkeersongeval waarbij een 15-ja- rig meisje in het Peeldorpje de dood vond. Van den Nieuwenhof: „Dat gebeurde nog op een zandweggetje. Maar van daag de dag beseffen mensen niet dat ze over leven en dood beslissen als ze aan het verkeer deelnemen. Het kan een kwestie zijn van tien centimeter uit je baan en je botst." In de mis die vooraf gaat aan de zegening, roept de pastoor de mensen dan ook op om de andere au tobestuurders op de weg als medemens te zien en niet als vijand. „Geen voor rang afdwingen en ook niet agressief worden als er geen voorrang wordt ver leend." De pastoor pleit voor fatsoen- Pastoor Van den Nieuwenhof zegent auto's en motoren van vakantiegangers. foto Rob Keeris/GPD lijk en rustig rijden. „Als er een ongeluk gebeurt, dan zal dat niet aan ons lig gen." De mis over het thema Zicht op de Weg, is nauwelijks voorbij of er staan al zo'n honderd auto's in de rij op het plein voor de kerk waar de zegening plaats heeft. De meeste bezoekers hebben in een kraampje sleutelhangers of een medail le met daarop een beeltenis van Sint Christoffel aangeschaft. Hij is de pa troonheilige van het verkeer alsmede 'de zalige dood'. „Ik geloof erin ja", zegt mevrouw Es monds uit Elsendorp. „Anders stond ik hier niet." Het echtpaar behoort tot een groepje motorrijders dat vandaag een tocht wil maken van 125 kilometer. „Het komt ons goed uit dat de zegening in dit weekeinde valt." Het laatste lid van de groep maakt overigens bijna een botsing op het moment dat hij wordt ge zegend. Pal voor de pastoor. „Oeps", zegt Van den Nieuwenhof. „Dat het vanaf nu maar beter mag gaan." Even verderop wacht de familie Van Loosbroek uit Oss. „We komen hier al zo'n 20, 25 jaar", zegt Van Loosbroek. „Het is voor ons een vast gebruik." En in al die tijd, zegt Van Loosbroek, heeft hij maar één aanrijding gehad. ,,En dat was buiten mij n schuldOp de vraag of ze er rotsvast in geloven dat dit te dan ken is aan de zegening volgt echter een schouderophalen. Spiritualiteit Vooral gisteravond kwamen er volgens Van den Nieuwenhof enkele honderden mensen op de zegening af om hun va kantiereis ritueel veilig te stellen. „De hele kerk zat volHet is nog niet zo druk als zeg veertig jaar geleden toen we hier vele duizenden mensen op bezoek kre gen. Maar ze komen al wel weer uit het hele land." De pastoor, die dit werk al weer zo'n veertien jaar doet, denkt dat het te maken heeft met het algemene verschijnsel van de laatste jaren waarin het bezoek van bedevaartsoorden weer populair wordt. „Het is een aanvulling op het gemis dat er vandaag de dag niet meer gebeden wordt. Mensen zoeken weer naar spiritualiteit." De pastoor erkent dat het tot bijgeloof kan leiden. „Ik ken mensen die hun au to tegen een boom reden en daarna kwamen vertellen: Ik heb enkel een been gebroken dankzij Sint Christoffel. Anders was ik wel dood geweest." Maar toch gaat het hem om de beleving van het moment van de zegening. Een mo ment waarop mensen even heel na drukkelijk nadenken over veiliger rij den. „De zegening heeft alleen waarde als er geen wonderen van worden ver wacht, maar leidt tot fatsoenlijk rij den." GPD door Ron Meershoek DEN HAAG - PvdA-Kamerlid Oudkerk vindt dat de Tweede Kanier bij een parlementaire enquête zich niet meer moet be zighouden met het feitenonder zoek. Dat 'voorwerk' kan beter worden uitbesteed aan een on afhankelijk, extern onder zoeksbureau, zei hij zaterdag in een vraaggesprek met de Volks krant. Oudkerk trekt d ie les uit de gang van zaken rond de parlementai re enquête Vliegramp Bijlmer meer. Hij was vice-voorzitter van de commissie. De enquête liet volgens hem zien dat het machtigste wapen van de Twee de Kamer wordt ontkracht als machtspolitiek wordt bedreven. »De machteloosheid van de Tweede Kamer is in de etalage komen te staan. Machtspolitie ke overpeinzingen mogen er al tijd zijn, maar ze hebben een desastreus gevolg van het en quêtewapen", zegt Oudkerk. Begeleiding Oudkerk wil het feitenonder zoek door een onafhankelij k on derzoeksbureau laten doen om te voorkomen dat er een politie ke discussie over de feiten kan ontstaan. De Tweede Kamer moet zich beperken tot de bege leiding van het onderzoek, om te bewaken dat het volgens op dracht verloopt. Als alle feiten op tafel liggen, dan komt wat het PvdA-Ka merlid betreft de politiek echt i n beeld. De Tweede Kamer moet dan beslissen of er extra onder zoek nodig is en of er openbare verhoren onder ede nodig zijn. Pas dan moet er een parlemen taire enquêtecommissie worden geïnstalleerd. Oudkerk bracht zijn ideeën naar voren in een werkgroep van de PvdA-fractie die zich buigt over de toekomst van de parlementaire enquête. Die werkgroep is volgens hem opge richt omdat 'we allemaal met een kater zitten' over de afloop van de Bijlmerenquête. De commissie kreeg zware kri tiek te verduren. Volgens Oud kerk was bovendien al snel na publicatie van het enquèterap- port duidelijk dat het politieke debat niet over de inhoud ging, maar uitdraaide op een spel van machtspolitiek tussen coalitie en oppositie. ANP Rob Oudkerk. door Ischa Willems AMSTERDAM - De jury van de Generale Bankprijs heeft uit 289 Nederlandstalige boeken een longlist van 22 titels gese lecteerd. Volgens juryvoorzitter Aad Nuis wordt begin septem ber de shortlist samengesteld. Op 3 oktober maakt de oud staatssecretaris van Cultuur die in een tv-uitzendingbekend. De schrijvers weten op 24 oktober wie er uiteindelijk heeft gewon nen. De boeken op de longlist zijn Vrouwenzand (Robert Anker), De overdaad (Roel Bentz van den Berg), Liefdesdood (Oscar van den Boogaard), De encyclo pedie van de domheid (Matthijs van Boxsel), Hapschaar (Anne ke Brassinga), Het einde van de mensen in 1967 (Herman Brus selmans), Het laatste bed (Hugo Claus), De passievrucht (Karei Katholiek kabinet De Belgische kabinetsforma teur Paul van Zeeland is druk een volledig katholieke rege ring te vormen. De katholie ken wensen koningLeopold zo snel mogelijk naar het land te rug te laten keren. De koning is sinds het einde van de oorlog niet meer welkom in België, maar de katholieke CVP wil die wet uit 1945 afschaffen. Koning Leopold zou niets voe len voor het idee om zelf af te treden en zijn zoon Boudewijn koning te laten worden. Zeehondenjacht Een klein scheepje is in Zee land op jacht naar zeehonden. De opvarenden van de U.Q. 15 hebben het eerst geprobeerd op de Westerschelde, maar richten zich nu vooral op de Oosterschelde. De gevangen zeehonden worden aan boord van het schip geheel behan deld en uitgekookt. Er zijn niet veel zeehonden meer in Zee land, maar ze veroorzaken nog altijd veel schade, vooral voor botvissers. Mossels in blik De mosselconservenfabrieken in Yerseke kunnen eindelijk weer aan de slag. De vraag in België is inmiddels zo gestegen dat het weer loont om kleine hoeveelheden van de schaal dieren in te blikken. De vraag naar mosselen in Nederland is nog lang niet hersteld. Glastra van Loon), Zwarte re naissance (Chris van der Heij den). Verder staan op de lijst: Een sluimerend systeem (Nicolaas Matsier), Marcel (Erwin Mor tier), De procedure (Harry Mu- lisch), Allerzielen (Cees Noote- boom), Kindergezang (Joris No- te), Er was wat met meneer Maker mevrouw Maker (Bar ber van de Pol)Holland verlicht (Hans Ree) en De hoogvlieger (Dick Schouten). Tot slot: Zuiderkruis (Pauline Slot), Zondagskinderen (Maria Stahlie), Meer speelruimte (Jacq Vogelaar), De graanrepu- bliek (Frank Westerman) en Een mond vol glas (Henk van Woer den). De Generale Bankprijs is de op volger van de AKO Literatuur prijs. Er is een bedrag van honderdduizend gulden aan verbonden. ANP Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax (0118)470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115)686000 Fax. (0115)686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst van 8.30 tot 17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur. City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar 372,50; franco per post 491,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80. zaferdag 2,60p.st, (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 191 cent per mm, minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief, speciale posities: tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen 5 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3