PZC zeeland Rijk zet hulpverlening op spel Asbest komt vrij bij caravanbrand W estenschou wen In heel Zeeland bijna geen hagedis meer te vinden Zeldzame haaientand opgevist uit diepte van Westerschelde Toonbeeld van herstel in de Zeeuwse landbouw Dolfijn Renée weer terug in Harderwijk Inzet ambulances en brandweer loopt door zuinig beleid gevaar Motorrijder zwaargewond in Meliskerke 1900-2000 zeeuwse almanak Bijziend maandag 5 juli 1999 HARDERWIJK - De gestreepte dolfijn Renée heeft het kenne lijk niet naar haar zin in de Golf van Biskaje. Het dier is weer terug in Dolfinarium Harderwijk. De tweede poging in een half jaar tijd om Renée uit te zetten is jammerlijk mis lukt. De vijfjarige dolfijn verblijft sinds anderhalf jaar afwisse lend in Harderwijk en in Wa- terLand Neeltje Jans. Renée spoelde in december 1997 aan op het strand van Re- nesse. In het najaar van 1998 is een eerste poging ondernomen om het dier terug te krijgen in haar natuurlijke domein in de Golf van Biskaje. Door slecht weer strandde het dier en werd het teruggebracht naar Har derwijk. Dinsdag 22 juni is Renée voor de tweede keer naar het Franse La Rochelle gevlogen, waar de dag erop uitzetting in de Golf volgde. Afgelopen donderdag strandde Renée op het strand bij Vannes. Het opvangteam van Harderwijk heeft haar op gehaald omdat daar geen op- vangfaciliteiten zijn. Het Dolfinarium tast voorals nog in het duister over de vraag waarom of waardoor Renée voor de tweede keer is ge strand. Het dier is enigszins af gevallen, maar eet weer goe- d .ANP door Marcel Modde ZIERIKZEE - Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Dui- veland heeft kritiek op het rijks beleid met betrekking tot de veiligheid in Zeeland. Het is volgens hem onverantwoord dat 'omwille van de centen' een grootscheepse verbetering van de wegen uitblijft en er dan ook nog wordt beknibbeld op de inzet van de ambulances. Bo vendien neemt het Rijk zijn ver antwoordelijkheid niet in de noodzakelijke versterking van de brandweer. „Een triest gege ven", aldus Asselbergs zaterdag tijdens een bijeenkomst in Zie- rikzee. Met de officiële installatie van een derde Geneeskundige Com binatie van de GGD-Zeeland lijkt de provincie door 'Den Haag' beter bedeeld dan de meeste overige regio's in Neder land. Maar schijn bedriegt, zo maakte Asselbergs duidelijk. „Een Geneeskundige Combina tie bevindt zich aan het eind van het proces, aan het eind van een veiligheidsketen. Het zou vele malen beter zijn wanneer we aan het begin van de keten kon den ingrijpen. Pro-actief, pre ventief en preperatief." Ambulances Daarin past volgens de Schouwse burgemeester ook een goede reguliere ambulance voorziening. Asselbergs bena drukte het belang van een spoedige fusie tussen de drie ambulancediensten boven de Westerschelde. „Helaas ver loopt het fusieproces stroef. Niet in het minst vindt dit zijn oorzaak wederom in financiële perikelen. Perikelen die nu weer in de hand worden gewerkt door een bezuiniging door de minis ter van Volksgezondheid. Een MELISKERKE - Een 33-jarige motorrijder uit de gemeente Veere is zaterdag in Meliskerke zwaar gewond geraakt bij een aanrijding met een auto die be stuurd werd door een 20-jarige vrouw uit de gemeente Veere. De motorrijder werd met de trauma-helikopter naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam gebracht. De autobestuur ster werd door de brandweer uit haar voertuig bevrijd en met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Het ongeval vond plaats in een flauwe bocht op de Koekoeks- weg. De motorrijder, komende uit de richting Aagtekerke, kwam vermoedelijk terecht op het weggedeelte voor het tege moetkomend verkeer. Daarop volgde een frontale aanrijding. De 33-jarige Veerenaar werd van zijn motor geslingerd en kwam aan de kant van de weg terecht. De auto kwam midden op de rijbaan tot stilstand. onverantwoorde zaak die al voor veel onrust heeft gezorgd. Het is uitermate teleui-stellend te moeten constateren dat gede puteerde Gert de Kok er in het overleg dat hij heeft gevoerd met Els Borst, niet in is geslaagd het gat op te vullen. Hiermee dreigt datgene wat we vandaag aan het eind van de keten krij gen, in negatieve zin te worden gecompenseerd aan het begin." De kwestie rond de ambulance voorziening staat niet op zich, memoreerde Asselbergs. Hij wees op het uitblijven van de in richting van veiligere wegen in heel (toeristisch) Zeeland en de 'slechts' 85 miljoen gulden die het Rijk beschikbaar heeft ge steld voor het Project Verster king Brandweer, terwijl zeker 145 miljoen nodig is om een ade quate hulpverlening bij grotere ongevallen en rampen te kun nen garanderen. Ook burgemeester H. van der Munnik van Tholen kraakte za terdag een kritische noot op het feestje van de GGD. Maar hem ging het dan vooral over de plaats waar de derde Genees kundige Combinatie (met als werkgebied Schouwen-Duive- land en Tholen) in Brouwersha ven wordt gestald. „Al met al is dat nog een heel eind weg van de gemeente Tholen, hetgeen in voorkomende gevallen voor problemen zou kunnen zorgen." Het standpunt van de provincie de ambulancevergunning voor Tholen aan de Bevelanden toe te kennen, vindt bij Van der Mun nik al helemaal geen begrip. Ondersteunen De derde Geneeskundige Com binatie (de anderen zijn gesta tioneerd in Temeuzen en Middelburg/Goes) is een sa menwerkingsverband van twee ambulanceteams, speciaal op geleide vrijwilligers (SIGMA) van het Rode Kruis en een trau- De drie Zeeuwse Geneeskundige Combinaties waren zaterdag in volle sterkte aanwezig in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma Politie zoekt slachtoffers schennispleger in Axel AXEL - Een twaalfjarig meisje heeft zaterdag bij de politie aangegeven dat zij een schen nispleger tegen was gekomen in de Axelse Sportlaan. Het betreft een man van onge veer vijftig jaar met een gezet postuur, zwart/grijs golvend haar en een volle baard. De politie acht het mogelijk dat de dader ook nog andere slacht offertjes heeft gemaakt. Even tuele getuigen worden verzocht contact op te nemen met de poli tie. door Marcel Modde WESTENSCHOUWEN - Een deel van een camping in Wes- tenschouwen is zaterdagmid dag ontruimd nadat bij brand in een caravan asbest was vrijge komen. De vrijgekomen asbest- deeltjes kwamen terecht over een grote oppervlakte van het terrein aan het Kommertjes- 1 weegje. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Bij de brand ging een stacaravan geheel verloren. Een tweede ca ravan raakte beschadigd door de hitte. Het vuur ontstond even voor drie uur. Een 64-jarige cam- 1 pinggast uit Oucl-Beijerland I probeerde in de schuur bij zijn l stacaravan een wespennest uit te roken. Dat ging mis. Door de i harde wind sloeg het vuur al snel over naar zijn vakantiever blijf. De hitte die daarbij vrij kwam was zo groot, dat ook de belendende caravan schade op- 1 liep. Snel ingrijpen Snel ingrijpen van de brand weerkorpsen uit Haamstede en Renesse voorkwam dat de brand nog verder kon uitbrei den. In verband met asbestgevaar werd een groot deel van de cam ping afgezet en ontruimd. Ook de nabijgelegen Kraaijen- steinweg wex'd tijdelijk afgeslo ten, omdat het dooi-gaande ver keer ernstige hinder onderwond van de hevige rookontwikke- ling. Gezinnen Nadat het vuur onder controle was, wex-d er door de milieuaf deling van de gemeente Schou- wen-Duiveland een onderzoek ingesteld. Daaruit bleek dat as- bestdeeltjes zich hadden ver- spreid in de directe omgeving van de brandhaard. Uit veilig heidsoverwegingen werd beslo ten dat gedeelte van de camping af te sluiten. Twee gezinnen moesten daardoor tijdelijk om zien naar een andere verblijfs plaats. Het terrein moet worden gereinigd door een gespeciali seerd bedrijf. De totale schade loopt volgens een woordvoerder van de politie in de tienduizenden guldens. De Oud-Beijerlander is niet verze kerd. Freddy van Nieulande toont een van de twee bijzondere haaientanden die zaterdag bij Temeuzen werden opgevist. foto Lex Kattenwinkel van onze regioredactie TERNEUZEN - Twee acht centimeter grote fossiele haaientanden waren zaterdag de vondst van de dag toen de Werkgroep Geologie van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschap pen letterlijk naar fossielen viste op de Westerschelde. De tanden wei-den naar boven gehaald door een boomkor van schipper Jan Schot uit Ziex-ikzee. In een 27 meter die pe geul ter hoogte van Temeu zen hoopte de wex-kgroep ei genlijk walvisbeenderen aan te tx-effen. Ook die kwamen naar boven, met daarbij een mammoetkies en -stoottand en een oeros-wexvel. Maar de werkgroep was echter bijzon der blij met de vangst van de twee haaientanden: „Op een eerdere tocht hebben we ook wel eens een stuk haaientand opgevist, maar zulke grote en gave exemplaren zijn zeld zaam", alclus werkgroeplid Fi'eddy van Nieulande uit Nieuw- en Sint-Joosland. Alle vondsten komen in de collectie van het Zeeuwsch Genootschap, dat van tijd tot tijd de vondsten exposeext in het Zeeuws Museum te Mid delburg. Het gebeurt vaker dat vissers in de Zeeuwse wateren haai entanden of andei'e fossielen in him netten ophalen, door dat de getijdebeweging mil joenen jaren oude fossielhou- dende lagen aansnijdt. Langs de Zeeuws-Vlaamse stranden bij Cadzand kunnen na elke vloed fossiele haaientanden worden gevonden. „Een van de gevonden tanden is niet al leen door zijn grootte en gaaf heid bijzonder", zegt Van Nieulande. „Het is ook een soort die vrij zelden gevonden wordt, de Carcharocles an- gustidens. Het leefde zo'n twintig tot dertig miljoen jaar geleden op de plaats van het huidige Zeeland." mateam. Een combinatie heeft de beschikking over twee Mer- cedesbusjes met aanhangwa gens en het nodige medische materiaal. Uitgangspunt is dat ze de reguliere hulpverleners ondersteunen bij grotere onge lukken. Daarbij gaat het voor namelijk om stabilisatie en be waking van slachtoffers. De Schouws/Thoolse eenheid werd vox-ige maand reeds (preventief) ingezet bij het Beachpopfesti- val in Scharendijlce. i het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot j dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. door Arjen Nijmeijer Een tentoonstelling van veer kracht, een expositie vol herstel. De PZC jubelde het uit: de landbouw-tentoonstelling in Goes was een getuigenis van de kracht van den Zeeuwschen boer. Een jaar na de oorlog vier de de Zeeuwse Landbouw Maatschappij haar honderdja rig bestaan met de grote ten toonstelling op vrijdag 5 en za terdag 6 juli 1946. De oorlog is net een jaar voorbij, maar de littekens staan nog in het landschap gekerfd. Met de ondeiwaterzetting van Walche ren heeft deze regio een offer ge bracht voor de bevrijding van ons gehele volk, zo drukt minis ter Mansholt van Landbouw het uit. Vooral de landbouw is zwaar getroffen. Maar de boeren zijn direct be gonnen aan het herstel en tegen de zomer van 1946 zijn de eerste bewijzen daax-van al te zien. Groenten en fmit, paarden en mnderen, bloemen en bijen, ze zijn allemaal te zien op het vei lingterrein. Prima groenten die zijn geteeld op Walcherse grond, waar het zeewater tot oktober 1945 nog stond; maar ook mis lukte groente, van grond die toch nog té zout was. Postkoets De ZLM viert het jubileum eerst maar eens met een vergadering, waanxa de tentoonstelling wordt geopend. Het publiek stroomt toe. Goes is een dag lang een wespennest; winkelstraten zijn versierd, muziekkorps Eu- phonia geeft op diverse plaatsen concerten, een postkoets voert bezoekers tot middernacht door de straten, ze venhonderd vijftig jongens en meisjes geven een gymnastiekdemonstratie. De landbouw is in allerlei as pecten te vinden in de tenten op het tentoonstellingsterrein. Het Rijk presenteert zich met de kreet 'Het ministerie van Land bouw is bij U!' en informatie over toekomstige ruilverkave lingen; de Hei demi j wijst op al het werk dat zij al heeft gedaan in Zeeland, de stichting Her bouw Walcheren geeft een over zicht van herstelplannen. Boerinnenbond Bij de stand van de Boerinnen- bond heerst een sfeer van ge spannen afwachting. Koningin Wilhelmina wordt vei*wacht en het genacht gaat dat zij bij de tent van de bond een kopje kof fie zal nuttigen. Even later zit ten de vorstin en enkele van haar hofdames inderdaad in de tent aan de chocolademelk met gebak. De agrariërs zelf kunnen hun hart ophalen aan de moderne landbouwmachines die tijdens de tentoonstelling staan te wachten op begerige blikken. Een suikerbietenrooier, een au tomatische maai- en dorsma chine, alles om de arbeid van de zwoegende boer te verlichten. Daarnaast zijn er de spannende keuringen: wie heeft het mooi ste trekpaard, het beste stam boekschaap, de meest uitmun tende melkkoe? In tevredenheid wordt de ten toonstelling afgesloten. Er is veel bereikt in nauwelijks een jaar. Maar, wordt er al gewaar schuwd: als de Zeeuwse land bouw wil blijven meetellen, zal er nog keihard moeten worden gewerkt. Mannen binden vrouw tegen haar zin vast op stoel SOMMELSDIJK - De politie van Goeree-Overflakkee heeft een veertigjarige man uit Zie rikzee en diens vier jaar oudere compaan uit Melissant aange houden. Het tweetal wordt er van be schuldigd een 33-jarige vrouw tegen haar zin te hebben vastge houden in de woning van haar moeder in Sommelsdijk. Volgens een woordvoerder van de politie ging het om een con flict in de echtelijke sfeer. De twee mannen hielpen de moeder van het slachtoffer zaterdag met het vex'huizen van spullen, in verband met een aanstaande echtscheiding. De 33-jarige dochter was het niet helemaal eens met de ma nier waarop dat verliep. Er on stond onenigheid, waarop de mannen de vrouw verplichtten x'ustig te gaan zitten op een tuin stoel. Toen ze aangaf daar niet van ge diend te zijn, pakten de 'verhui zers' de dochter beet en bonden haar ai-men en voeten met tape vast aan de stoel. Haar vader, die op dat moment ook in de woning was, waar schuwde de politie. De vx-ouw kon kort daarna worden bevrijd door twee agenten. Het slachtoffer diende tegen de mannen uit Zierikzee en Melis sant een aanklacht in wegens wederrechtelijke vrijheidsbe roving. Tegen de twee daders maakte de politie proces-ver baal op. Kampioenschap handboogschieten in Aardenburg AARDENBURG - Op de plaat selijke schutterslocatie in Aar denburg wordt zaterdag 10 juli het Nederlands kampioenscliap handboogschieten op de staan de wip gehouden. De deelnemers hebben zich via x'egionale kampioenschappen voor deze titelstrijd geplaatst. Er komen viexiallen, senioren en jeugdschuttex-s aan bod. De boog wordt vanaf 13.00 uur ge spannen. door Richard Hoving MIDDELBURG - Het gaat slecht met de hagedissen in Zee land. De zandhagedis is waar schijnlijk uitgestorven. De le vendbarende hagedis is zeer zeldzaam geworden. De vereniging voor onderzoek naar reptielen en amfibieën Ravon heeft alle waarnemingen van hagedissen in Zeeland op een rij gezet en van commentaar vooi-zien. De eerste gegevens dateren van het begin van deze eeuw. De waarnemingen zijn over het algemeen afkomstig uit Wal cheren, de Kop van Schouwen, Zeeuws-Vlaanderen en de Zak van Zuid-Beveland. Volgens sa mensteller B. Krebs is het 'geen leesvoer om vrolijk van te wor den'. „Het aantal waarnemin gen neemt sterk af." Manteling Krebs concludeert dat het voor komen van de zandhagedis op Walchex-en beperkt is geweest tot de duinen van de Manteling. „Naar het laat aanzien is de soort daar intussen vex'dwe- nen." Dat de zandhagedis op Schou- wen-Duiveland voorkwam, is zeker. Toch vreest Ravon het ergste. De laatste waarneming dateert alweer van 1987. De zandhagedissen die in het verle den in Oost-Zeeuws-Vlaande- x'en werden aangetroffen, zijn verkeerd benoemd. Het betrof in die gevallen levendbarende De oudste bekende waai-neming van de levendbarende hagedis op Walchex-en dateert van 1911 ('In de duinen van Walcheren'). Inmiddels kan deze soort als 'sterk bedreigd' worden aange- mex-kt, aldus Krebs. Nader onderzoek, met name in het waterwingebied Oranjezon, is dringend gewenst. In het duingebied van Schouwen- Duiveland lijkt nog altijd een redelijke populatie levendba rende hagedissen aanwezig. In Zeeuws-Vlaanderen is sinds de zestiger j aren geen levendba rende hagedis meer waargeno men. Recreatie Krebs gaat er daarom vanuit dat de hagedissoort is verdwenen, De sterk toegenomen recreatie is volgens hem een belangrijke ooi-zaak voor het uitsterven. Om het tij te keren pleit de hij er voor om bij de aanleg van nieu we bos- en natuurgebieden re kening te houden met de eisen die de hagedis aan zijn leefom geving stelt. De levendbarende hagedis was in de jax-en zestig ook nog te vin den op de dijken in de Zak van Zuid-Beveland. Tijdens een uit voerige inventarisatie in 1997 werd de hagedis niet meer ge vonden. „De conclusie is dat de soort op Zuid-Beveland is uit gestorven of op het punt staat dat te doen." Ravon heeft het overzicht van de waarnemingen en het com mentaar toegezonden aan alle organisaties in Zeeland die op een of andere manier betrokken zijn bij gebieden waar vroeger - en wellicht nu nog - hagedissen voorkwamen. De vereniging hoopt zodoende meer aandacht te krijgen voor de dieren. Zes jaar is Alwin, en vol vra gen. Dat babies niet door de ooievaar worden bezorgd of uit een bloem- dan wel rode kool komen, heeft hij al lang begrepen. Het heeft alles te maken met 'vrijen', weet hij. Maar hoe dat vrijen nou pre cies in zijn werk gaat? „Vrij jij ook wel eens?", vroeg hij in eenvertrouwelijk ogen blik aan zijn vader. En toen het antwoord bevestigend was: „Kunnen jullie het eens voordoen. En mag ik dan kij ken?" Vader stond even met de mond vol tanden en schudde toen heftig van nee. Alwin liet het er niet bij zit ten. „En als ik dan mijn bril af zet?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31