Kastaneer wint titel eenvoudig Even buurten in de hoofdstraat PZC Van Lare naar WK Krachtpatsers schitteren op Zeeuws kampioenschap bankdrukken Zeilweekeinde van contrasten in Deltaweek Geslaagd triatlondebuut Gert-Jan Nieuwenkamp mW^ÊÈÈmm mmms door Jasper van der Bliek VLISSINGEN - Bankdrukken is liggen op een bankje en even een haltertje omhoog duwen. Klinkt simpel. Dat schijn be driegt. bewezen zestien stoere mannen zaterdag in Vlissingen. In een zweterige fitnesscentrum werd daar het Zeeuws kampi oenschap gehouden. Onmense lijke gewichten werden met schijnbaar speels gemak de lucht in geheven. Frensel Kasta neer uit Terneuzen ging daarin het verst. Hij drukte maar liefst 250 kilogram van de borst om hoog. Krachtsport-evenementen zijn in Zeeland een zeldzaamheid. Maar als de spieren eindelijk een keertje echt mogen trillen, wordt alles uit de kast gehaald. Ongeacht de gewichtsklasse, het ritueel is gelijk. De 'scheids rechter' roept cle naam van de krachtmens en het aantal kilo's dat gedrukt moet worden. De bankdrukker, immer van in drukwekkend postuur, bedekt met tatoeages, een door de spie ren dik geworden nek en armen als staalkabels, komt in actie en neemt plaats op het bankje. Strekt de rug nog een keer. Ach ter hem een collega, die hem helpt en oppept. De halter met een behoorlijk aantal schijven van twintig kilo aan beide kant balanceert in de handen van de deelnemer. Om laag naar de borst toe. Het volle gewicht is nu voelbaar. Dan volgt de enorme inspanning om het ding omhoog te duwen tot de armen gestrekt zijn. Diep adem halen. Begeleid door de nodige oerkreten stoten de deelnemers soms ongelooflijke hoeveelhe den omhoog. Als de witte vlag getjesvan de arbiters wapperen, is het goed. Meteen na de inspanning staan de spiermassa's op, de isolatie- riemen los. Soms trillen de spie ren nog na. De vrouw of vrien din wordt even aangekeken en de 'kids' krijgen een knipoog. Collega's en vrienden voorzien ondertussen de zojuist vol brachte poging van commen taar. „Volgende keer nog gecon centreerder", of „Ik wist wel dat je het kon!". Het uittrekken van de bodys uits, die alle lifters dragenvergt enige assistentie. Het pak zit van het zweet zo aan het li- Frensel Kastaneer werd zaterdag in Vlissingen onbedreigd Zeeuws kampioen bankdrukken. chaam geplakt dat het met meerdere personen uitgetrok ken moet worden. Als een soort vervelling. Onmiddellijk daar na stijgt het onplezierige aroma van transpiratie op. Spierkracht Zeeland heeft op krachtsport- gebied best wat te bieden. Fren sel Kastaneer (29) uit Terneuzen was vorig jaar tweede bij het wereldkampioenschap en liet zaterdag opnieuw zien dat hij heel veel spierkracht bezit. Met een hoogste beurt van 250 kilo gram liet Kastaneer de concur rentie in Vlissingen ver achter zich en won de provinciale titel. „Dit is natuurlijk een makkie", verklaarde de winnaar. „Ik stak ver boven de rest uit, maar het is wel een goede voorbereiding op het Europees kampioenschap dat 5 augustus in Boedapest wordt gehouden." De indruk wekkende gigant blijft beschei den over zijn kansen op dat EK, hoewel hij met de omhoog ge drukte 250 kilo maar vijf kilo onder zijn persoonlijke toppres tatie zat. En die was vorig jaar goed voor de tweede plaats tij dens de wereldkampioenschap pen. „Ik weet niet hoe de con currentie is. Maar dat ik nu 250 omhoog krijg, is een teken dat ik in vorm ben. Ik zit al aan mijn top, en ik train dagelijks drie uur om die te behouden. In fitnesscentrum Vlissingen braken de krachtpatsers Zeeuwse records bij de vleet. In de klasse tot 75 kilogram hief John Paulus 130 kilo en in de ca tegorie tot 82,5 had Christiaan Hoek geen moeite met de halter met daaraan 160 kilo's. Wil Ma rijs, door zijn collega's een beetje lacherig de veteraan ge noemd, brak als enige deelne mer in de klasse tot 125 kilo gram ook het record. De door en door gespierde veertigplusser was nog altijd goed voor twee honderd kilo. Veteraan O ok John Heyboer (37)magzich bijna veteraan noemen. Zijn re cord in de gewichtscategorie tot 100 kilo had een speciale bete kenis. „Ik kreeg vandaag rede lijk eenvoudig tweehonderd ki lo omhoog", vertelt Heyboer, die zijn bierblikje bijna automa tisch fijnknijpt. „En dat was het laatste Zeeuws record dat op mijn lijst ontbrak. Alle andere onderdelen van het powerliften stonden al op mijn naam." De krachtsport heeft al sinds jaar en dag een slecht imago. Bodybuilding wordt door het grote publiek geassocieèrd met het gebruik van anabole steroï- den, spierversterkende midde len. „Dat zijn fabeltjes die om onze sport heen hangen", ont kracht Heyboer de stelling. „Mensen denken aan rokerige keldertjes waar duistere figuren met allerleirotzooibezigzijn. Ik vind juist dat krachtsport en fit ness in het algemeen een fami- liesport is. Kijk maar eens op een willekeurige avond in een fitnesscentrum. Je vindt er alle soorten mensen. Het is een fami lie-aangelegenheid. De organisator van het Zeeuws kampioenschap, Richard van foto Lex de Meester Nielen, vindt dat vooral naar het sportieve aspect moet wor den gekeken. „Alle sporten waar schijnbaar onmenselijke prestaties worden gehaald, zijn verdacht. Dat zie je ook bij het wielrennen. Daar valt weinig aan te doen." Vorig jaar was er geen provinci aal kampioenschap bankdruk ken. „Niemand wilde het orga niseren", vertelt Van Nielen. „Ik vond dat dat eigenlijk niet kon, en heb het dit jaar gedaan. Het deelnemersaantal viel wat te gen, maar dat is ook omdat het juli is, en de uitnodigingen laat de deur uit gingen. Maar het is goed bevallen, dus volgend jaar is het kampioenschap weer in fitnesscentrum Vlissingen. In maart en hopelijk met meer deelnemers." Alco van de Ketterij wisselvallig LA CAPELLE MARIVAL - Alco van de Ketterij heeft in de Grote Prijs van Frankrijk met zijn Duitse gelegenheidspart ner Wenninger wisselvallig gepresteerd. De bakkenist uit Grijpskerke eindigde in het Zuid-Franse La Capelle Marival in de eerste manche van de wedstrijd voor motor-met-zijspan als negende. Hij rukte in de race, die vanwege de hitte een uur werd uitgesteld, op vanaf de twintigste plaats. In de tweede manche haalde het duo Wenninger/Van de Ket terij het einde niet. Van de Ketterij werd toen hij op de vierde plaats lag misselijk en moest de strijd staken. De wereldbe kerwedstrijd werd gewonnen door het Zweedse duo Söderq- vist/Sylwan, dat beide manches won. Beste Nederlandsers waren de gebroeders Willemsen die als tweede en vierde ein digden. Trainingskamp RBC in Lewedorp VLISSINGEN - RBC belegt een trainingskamp in Zeeland. In de voorbereiding op de competitie verblijft de eerste-divisio- nist van 11 tot en met 15 juli in Lewedorp. In de periode daar na oefent de Roosendaalse ploeg verschillende keren tegen Zeeuwse clubs. Zondag-vierdeklasser Middelburg is op 24 ju li de sparringpartner, zaterdag-eersteklasser Veere is op 27 juli de opponent en het Schouws elftal treedt 29 juli aan tegen de Roosendaalse ploeg. John Jansen trainer van EMM MIDDELBURG - John Jansen uit Serooskerke W) is komend seizoen trainer van handbalvereniging EMM uit Middelburg. Het kostte de Middelburgse club enige tijd en moeite om een geschikte opvolger voor de vorig seizoen gestopte Rob de Vos te vinden. Kandidaten van buiten de provincie haakten af vanwege de afstand of waren financieel niet haalbaar. Jansen was volgens de club 'de beste optie binnen Zeeland'. Hij was vorig seizoen trainer bij Helius uit Hellevoetsluis. Eerder in zijn carrière trainde hij onder andere de mannen van Delta Sport en de vrouwen van EMM. Zeges Simpelaar en Bekkenk UDEN - Erwin Simpelaar en Ramses Bekkenkbehaalden gis teren beiden een overwinning bij de Keien Meeting in Uden. Goesenaar Simpelaar, lid van AV'34 uit Apeldoorn, stootte de kogel naar 17 meteren 77 centimeter. Daarmee haalde hij ech ter opnieuw de limiet niet voor het EK onder 23 jaar. die op achttien meter ligt. Ramses Bekkenk, oorspronkelijk uit Zierikzee, won de 3000 meter steeple chase. De atleet van Leiden Atletiek liep de hin dernisloop in 8 minuten en 47,86 seconden. De race in Uden was zijn laatste steeple chase van het seizoen. Hij gaat zich nu toeleggen op de 1500 meter. Bensdorp wint NK matchplay GEYSTEREN - Hayo Bensdorp heeft zaterdag in Geysteren het NK golf matchplay voor profspelers gewonnen. De speler uit Weesp, die afgelopen woensdag een toernooi in Bruinisse won, versloeg op de baan van Golfclub Geysteren in de finale Joost Steenkamer met één hole verschil. Met nog vier holes te gaan stond Bensdoip nog drie slagen voor, maar Steenkamer verkleinde het verschil tot één na ze ventien holes. Met een par op de laatste hole behield Hayo Bensdorp zijn voorsprong en behaalde zo zijn eerste nationale titel. Op het Europese kampioenschap voor landenteams in Italië zijn de Nederlandse amateurs op de tiende plaats geëindigd. Oranje verloor op de laatste dag op de Golfclub Monticello, in de buurt van Como. met 3-2 van Schotland. Maarten van den Berg en Guido van der Valk zorgden voor de Nederlandse punten. ANP ZIERIKZEE - De 29e Delta- week kende een weekeinde van contrasten. Zaterdag kregen de zeilboten te maken met te veel wind en zondag met te weinig wind. Waar de wind zaterdag met de zeiljachten speelde met kracht zeven en uitschieters van acht, wachtten de zeilen een dag later tevergeefs op de wind. De Del taweek werd zondag een grote drijfpartij. Verschillende boten moesten zelfs het anker uitgooi en om niet achteruit meegeno men te worden door de stro ming. De prijzen voor het weekeinde konden daardoor pas gister avond laat op de avond worden verdeeld. Op de voorlaatste dag van het NK voor ronde- en platbodem- jachten werd Melis van Duiven- dijk uit Tholen tweede in de kleinste categorie, de VC-klas- se. Vrijdag werd hij in de ope ningswedstrijd (aanbrengrace) al derde. Vandaag vallen in de laatste twee wedstrijden de be slissingen voor de titel. Topzeilster Margriet Matthijsse opende zaterdagavond de Del taweek officiéél. Met een oor verdovend kanonschot stak de wereldkampioene de zeilers een hart onder de riem voor de ko mende week. SPORTREDACTIE tel: (0118) 484454 J.M. Dagevos (chef) J.F.D. Bakker (coördinator zuid) K.L. de Vries (coördinator midden) P.B. Godrie (coördinator noord) E.M.S. Pentury S. Remijnsen R.H.N. Boogert Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Rudy Boogert ZIERIKZEE - Honderden zeil boten liggen afgemeerd in de haven van Zierikzee. Het werk zit erop voor vandaag. De con currenten van een paar uur geleden zijn weer de beste vrienden. De boten liggen als rijtjeshuisjes aan elkaar ver ankerd. De vriendelijkheid van de zeilers onderling geeft een warm ons-kent-ons-ge- voel. Een wandeling over de aanlegsteiger van dit dorpje te water. Even buurten in de hoofdstraat van de Deltaweek. De Anne Mazurka is een be kende verschijning bij het ne- gendaagse zeilevenement. Vanaf haar geboorte, 21 jaar geleden, heeft ze nog geen Del taweek gemist. Dat is niet ver wonderlijk, want de uitvalsba sis van het zeilfestijn is haar thuishaven: Zierikzee. In die tijd heeft ze in de zeilwereld ook al een bijnaam verworven. De andere vaste Deltaweek- gasten noemen haar steevast 'die rood-wit-blauwe'. Evert van de Zande moet erom glimlachen. De schipper van de Anne Mazurka is trots op zijn zeilboot met het chauvi nistische kleurpatroon. Het dek is rood gekleurd van boeg tot achterdek, op de bovenste helft van de romp schittert een witte strook en daaronder ver dwijnt een blauwe bies in het water: de rood-wit-blauwe. Van de Zande heeft zojuist de zaterdagrace in de IMS 2-Mas se gevaren. Vorig jaar eindigde hij daarin met zijn bemanning nog als tweede, maar vandaag ging het iets minder. „We kwa men er niet aan te pas. Maar wat wil je! Die anderen varen in een moderne boot en wij in één die al 21 jaar oud is. Dat verschil zie je terug in de uit slag. Ondeiweg scheurde ook nog eens het grootzeil en de lier stak half uit het dek." De schipper uit Zierikzee neemt al voor de 27e keer deel aan de Deltaweek. Hij is een van de boegbeelden in de Zeeuwse zeilwereld. Tot 1982 voer hij zelfs internationale wedstrijden, zoals de Channel Race en de North Sea Race. Maar toen was Anne Mazurka jonger en kon ze nog rivalise ren met de grote jongens. Pepaju De Pepaju is een van die grote jongens. Hij ligt drie schepen verderop aan de steiger. De ne genkoppige bemanning oogt Vier zeilboten maken zich klaar voor de start op deOosterschelde. professioneel. De uniformiteit in kleding geeft het gezelschap een serieus karakter. Blauw wit gestreepte sweaters met een blauwe korte broek eron der. Bij de vorige editie ver sloegen schipper Cees Meijer uit Kruiningen en de zijnen Anne Mazurka tijdens de Del taweek. Meijer: „Deze wedstrijd is voor ons een training voor het Euro pees kampioenschap, eind juli in Denemarken. We kunnen nu een keer oefenen met dezelfde bemanning als waarmee we naar het EK gaan. We gaan daar niet naartoe om laatste te worden. Maar eigenlijk ook niet voor de eerste plaats." De oefenstage van de Pepaju begon zaterdag matig. Maar niemand die daarom maalde in de thuishaven. Meijer: „We hebben vandaag conservatief gezeild. Het was de eerste wed strijd voor ons en er stond te veel wind. Oké, het weer is nooit goed, behalve als je hebt gewonnen. Maar we maakten een aantal foutieve manoeu vres. Dat kan gebeuren." In een deelnemersveld van Let's Dance, Jam Session en Rebel draagt het schip van Meijer een opmerkelijke naam. Pepaju. Is het een Griekse spreuk? Of een Aziatisch be grip? Nee, geen van alle. Het is een oei-Hol lands gerecht! Hutspot: PEën, PAtaoten en JUun (wortelen, aardappelen en uien). Tabou Een 'wijk' zeilboten verder, dobbert de Tabou. Languit ligt de bemanning te genieten van de brandende zon. Met een blikje Grolsch in de linker- en een Marlboro-sigaret in de rechtei'hand. Schipper Jac ques van Waarde ui t VI issingen vertelt: „We wilden de Olive Abraham wisselgrijs winnen, omdat die weekendprijs voor de laatste keer wordt uitge reikt. Maar er scheurde een zeil en nu kunnen we het wel verge ten." Hans van Pagee, havenmeester in Middelburgen bemannings lid van zeilschip Paradox, schuift aan. „Bij ons is het nog erger. Wij hebben al moeten opgeven. Onze giek brak tij dens cle wedstrijd." Het is het Meine leed van de zeiler. Maar de een zijn dood is de ander zijn brood. Aan het begin van de steiger staat een wit huis met twee grote blauwe zonneschermen. Het ene scherm meldt in grote letters: Zeilmakerij. Dat moet dezer dagen een goudmijntje zijn. Repareren „Inderdaad," beaamt eigenaar Hans Reiberink. In zijn shop krioelt het van de zeilers op foto Marijke Folkertsma zoek naar materiaal dat het vandaag tijdens de race begaf. „Deze tijden zijn de krenten in de pap voor mij. Ik heb mo menteel dertien zeilen in mijn werkplaats liggen en die moe ten morgenochtend (zondag) allemaal gerepareerd zijn. Vanavond om een uur of zeven a acht gaat de winkel dicht. Dan begint voor mij het werk. Soms zit ik tot diep in de nacht zeilen te repareren, 's Ochtends moet ik dan weer vroeg open." Aan de kade heft ondertussen een lokaal dweilorkestje oude meezingers aan en de zeilers beantwoorden het geluid als begaafde havenzangers. Ter wij 1 de bevolking van de Delta week de zaterdagavond op uitbundige wijze viert, is zeil maker Reiberink drukt met naald en draad in de weer om iedereen morgen op tijd weer van start te kunnen laten gaan. door SjaakSinke OUD GASTEL - Het debuut van Gert-Jan Nieuwenkamp uit Middelburg in de nationale tri atlon van Oud Gastel leverde hem een 21e plaats overall op in een tijd van 2 uur 12 minuten en 58 seconden. „Het viel best mee," was zijn re actie na de finish „Maar het fiet sen was best pittig met die harde wind". De overwinning ging naar Ron Schilder uit Hoogkarspel, die voor de 1500 meter zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilo meter een tijd nodig had van 1 uur 57 minuten en 21 seconden. Een minuut later finishte Edwin van Dort (Amsterdam) voor Vincent Bruins (Hoorn). Bert Flier, op de vierde plaats behield de leiding in het Massement voor de Fun For Fanscup met 2866 punten. Pieter Verhage (Westkapelle) pakte de tweede plaats bij de mannen H50 met een achter stand van laxim vijf minuten op Gex"ard van Wissen (Klaaswaal), Veterane Terèse van Lare uit Sluis was de snelste bij de vrou wen op de kwax-ttx-iatlon mét 1000 meter zwemmen, 40 kilo meter fietsen en 10 Mlometer lo pen. Ondanks het feit dat Van Lare haar helm niet af kreeg bij de wissel van fietsen naar lopen, had ze voldoende voorsprong om de eerste plaats vast te hou den in 2 uux-18 minuten en 12 se conden. Middelburger Jordy Meeex*man werd bij de mannen vijfde in 2 uur 5 minuten en 22 seconden. Arjen van Oord (Middelburg) had op de elfde plaats vier mi nuten meer nodig. Katja Botman uit Middelburg pakte de overwinning bij de meisjes D14 op de achtste triat lon in 1 uxxr20 minuten en 19 se conden en goed voor de tweede plaats overall bij de vrouwen. Lenie van Kleven was de snelste bij de vrouwen D40. Jorgen Kwirxkelenberguit Goes won bij de jongens H14. SATER - Atlete Terèse van Lare uit Sluis is opgenomen in het Ne derlands team dat komend weekeinde in het Zweedse Sater deel neemt aaix het wereldkampioenschap triatlon. De Zeeuws-Vlaamse komt uit in de categorie vrouwen D50 en doet een gooi naar haar achtste wereldtitel. De afstanden die ze moet af leggen zijn 4 km zwemmen, 120 km fietsen en 30 km lopen. Het Ne derlandse vrouwenteam bestaat verder uit Marijke Zeekant, Cora Vlot en Bianca van Dijk. Veterane Terèse van Lare doet komend weekeinde in Zweden een gooi naar haar achtste wereldtitel. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 29