Zeeuwind wil extra turbines Piet Basiliek benoemd tot Ridder in de Orde van Heilige Silvester Paus Sluis eindpunt van Brugse Mettentocht Actie levert geld op voor koninkrijkje in de Himalaya Molenstraat viert uitbundig feest deelnemers 'Fiets naar je werk' zit aan plafond Aantal Gezellige drukte op antiekmarkt Sluis Couffre met keure van Vier Ambachten weer veilig in Zelzate Country western voor de Sasse jeugd zeeland maandag 5 juli 1999 z 10 Verdubbeling windstroom Fietsers trappen 18 mille bijeen voor Roparun door Sheila van Doorsselaer HULST - Piet Hamelink dacht zondag dat de bezoekers van de tot de nok toe gevulde Hulsterse basiliek gekomen waren om hem en zijn collega-koorleden van de Cantorij der Basiliek nog eenmaal te ho ren zingen vóór het begin van de zomerva kantie. Plots stond hij zelf in de schijn werpers. Voor al zijn werk dat hij verzette voor de restauratie van het godshuis kreeg hij een zeer hoge kerkelijke onderschei ding opgespeld. Hamelink, ook wel ge kend bij zijn koosnaam 'Piet Basiliek', mag zich voortaan Ridder in de orde van de Heilige Silvester Paus noemen. Een on derscheiding die slechts sporadisch wordt uitgereikt. De 67-jarige Hamelink kreeg bijna de schrik van zijn leven toen pater L. Verver, die de viering zondag verzorgde, plotse ling een hele toespraak over hem begon. „Ik stond lekker in mijn hemdsmouwtjes te zingen en toen moest ik opeens naar be neden komen. Er werd wel tegen me ge fluisterd dat ik even mijn jasje moest trek ken. Een paar minuten later werd me pas duidelijk waarom: Je kunt natuurlijk geen insigne opspelden als er geen revers zijn", zei Hamelink. Piet Basiliek heeft als vrijwilliger van het parochiebestuur vanaf 1987 de rol op zich genomen van coördinator bij de restaura tie van de basiliek. Vele uren werk en een groot doorzettingsvermogen heeft het ge vergd om alle vergunningen en financiën te verzamelen. Sinds de restauratie, die in 1996 uiteindelijk begon, miste Hamelink geen bouwvergadering en was hij nauw betrokken bij de werkzaamheden. Ieder een die wat over het immense karwei wil de weten, wist bij wie je het beste aan de bel kon trekken. Voorgedragen Het parochiebestuur van de Heilige Willi- brordus vond dat Hamelink eer naar werk moest krijgen en vroeg een onderschei ding aan bij het bisdom. Het bisdom speelde op zijn beurt het verzoek weer door naar Rome en daar werd een passen de onderscheiding voor Hamelink gezocht. Dat zijn werk zeer werd gewaar deerd, blijkt uit de onderscheiding. Rid der in de orde van de Heilige Silvester Paus, is een onderscheiding die slechts in zeer bijzondere gevallen wordt uitgereikt. Hamelink: „Vrienden en familie waren zo trots. Zo'n onderscheiding is niet voor het voetvolk, zeiden ze." Hamelink kreeg de medaille opgespeld door Verver, eindverantwoordelijke priester van de parochie en W. van Riel, vi- ce-voorzitter van het parochiebestuur. Bij de onderscheiding hoort ook een kleinere medaille voor officiële gelegenheden en een clraaginsigne dat dagelijks gedragen mag worden. Een oorkonde maakte het geheel compleet. Volgens pastor K. van Geloof kwam de onderscheiding precies op het juiste moment. „De vernieuwing van dc hoofdingang, het sluitstuk van de restauratie, is bijna klaar. Een mooier mo ment hadden we niet kunnen kiezen." door Ben Jansen GOES - De coöperatieve wind energievereniging Zeeuwind wil de stroomopbrengst van haar windmolens in twee jaar tijd minimaal verdubbelen. Dat streven moet uitvoerbaar zijn door plaatsing van windturbi nes op nieuwe locaties, uitbrei ding van bestaande en vervan ging van turbines door exemplaren die meer elektrici teit opwekken. De Zeeuwind-molens leveren nu ongeveer 10 miljoen kilo wat/uur per jaar op. Dat is vol doende om 3000 huishoudens van stroom te voorzien. Nieuwe windenergieprojecten zijn moeilijk van de grond te bren gen, omdat bij gemeentebestu ren grote aarzeling bestaat om locaties aan te wijzen. Zeeuwind hoopt dat de onlangs vastgestelde streekplanuitwer king windenergie hierin veran dering brengt. Projecten In Zeeuwind Nieuws, het infor matieblad van de vereniging, worden de projecten genoemd die moeten bijdragen aan de verdubbeling van de opwek kingscapaciteit. Met de ge meente Noord-Beveland is overleg gaande over uitbreiding van de locatie Kats, waar nu vier molens van 250 kW staan, met zes tot acht turbines van 660/750 kW. Inde Willem Anna- polder bij Kapelle is Zeeuwind betrokken bij een project voor de bouw van tien turbines met een vermogen tussen 600 en 800 kW per stuk. Een samenwer kingsproject staat ook op stapel in Sint Maartensdijk. Hier moe ten drie windmolens van 660 kW komen. Zeeuwind wil ook graag meedoen aan de invulling van een gedeelte van de Wilhel- minapolder tussen de Deltaweg, de Oosterschelde en de stad Goes. Onderzoek daarover wordt eind dit jaar of begin vol gend jaar afgerond. Voor de ver vanging van drie kleine turbi nes bij Bath door twee grotere is een bouwvergunning aange vraagd. In het informatieblad wordt verder een windenergie park bij het complex van afval verwerker OLAZ in het Sloege- bied vermeld. Vanavond (maandag) houdt Zeeuwind haar halfjaarlijkse ledenvergadering in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg, Behalve aan windenergie zal ook aandacht worden besteed aan zonne-energie. De vergade ring begint om 20 uur. KAMPERLAND - Met het fiet sen van een driehonderd kilo meter lange ronde door Zeeland hebben 36 leden van ZRTC Theo Middelkamp en 2 leden van het Alston flunningteam 18.000 gulden bijeengebracht voor de stichting Roparun. Deze stichting zet zich in voor de (na-)zorg aan kankerpatiën ten en is vooral bekend van de jaarlijkse estafettelooptocht tussen Rotterdam en Parijs, Start, om zes uur in de ochtend, en finish, om kwart voor zeven 's avonds, waren bij De Banjaard m Kamperland, waar Roparun twee vakantiebungalows heeft om kankerpatiënten en hun fa milie een vakantie aan te kun nen bieden. De tocht verliep voorspoedig, mede dankzij de hulp van twee volgauto's en twee motorbegeleiders. door Conny van Gremberqhe SLUIS - De Brugse Metten- tocht, een wandelmanifestatie met een historische achter grond, doet dit jaar ook het West-Zeeuws-Vlaamse Sluis aan. Het Belfortstadje is zondag 11 juli de finisliplaats voor de wandeltocht. Rond de klok van tweeën wor den de honderden Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse wandelaars die aan de tocht meedoen ver welkomd op de Grote Markt van Sluis door de Dock Side Jazz Band. Burgemeester C. van Lie- re onthaalt hen even later in de Sluisse raadszaal. Tevens zal beiaardier Richard de Clerck met de belfortklolcken een spe ciaal concert uitvoeren met werken van benoit, de Sutter en Hullebroeck. Met de Mettentocht, die dit jaar voor de 23e keer wordt gehou den, wil het Brugse comité dat de manifestatie op touw zet, de aandacht vestigen op de Brugse Metten, de opstand in 1302 ge richt tegen de Franse overheer sers, die de voorbode was van de Guldensporenslag later dat jaar. De Mettentocht is echter niet alleen opgehangen aan de herdenking van een geschied kundige gebeui-tenïs; het is vooral ook een sportief evene ment. Deelnemers kunnen meewan- delen over twee afstanden, t& weten negen of negentien kilo meter. Inschrijven kan op 11 juli tussen 8.30 en 9.30 uur bij de Kruispoort in Brugge. Na slui tingvan de inschrijving schepen de deelnemers in op een luxe passagiersschip dat hen naar Zeebrugge brengt, waar wordt begonnen aan de eigenlijke wandeling. De tocht over de langste afstand eindigt in Sluis. door Frank Gijsel SLUIS - Het toeristenseizoen in Sluis werd zaterdag geopend met een antiek-, curiosa- en ver- zamelmarkt. De organisatoren hadden ervoor gekozen om de veertig standhouders verspreid in het centrum op te stellen. De meeste kraampjes stonden op de Groote Markt, maar ook op de Beestenmarkt en het Kerkplein kon men terecht bij de uitgestalde waren. Vanaf 's morgens was het gezellig druk. Het aanbod was zeer gevari eerd. Zeldzame miniatuurauto- tjes, huistempeltjes uit India om wierook in te branden, meube len, antieke klokken, diverse koperen potten, maar ook de uit Winkelbrandje in Terneuzen TERNEUZEN - De politie kreeg in de nacht van zaterdag op zon dag de melding van een inbraak in een winkelpand aan de Ter- neuzense Noordstraat, Een maal ter plekke bleek dat er een brandje woedde. De brandweer heeft nageblust. Er was vooral rookschade. het naburige natuurgebied 't Zwin afkomstige verzameling haaientanden had veel belang stelling van de overwegend Bel gische en Duitse toeristen. Netty Gabriels was speciaal vanuit Veldhoven (NB) al vroeg naar Sluis afgezakt om haar bij zondere verzameling kijkkast jes aan te bieden. .„Ze zijn ge maakt door mevrouw Zimiak en ze hebben iets exclusiefs. Ik trek er het hele land mee door om al lerlei beurzen te bezoeken. Overal worden ze vol bewonde ring bekeken", vertelde ze. De organisatie van de markt was in handen van B. van de Zwaag van Le Collectionneur uit Middelburg. Hij toonde zich niet ontevreden over de eerste markt in Sluis. De mensen to nen juist veel interesse. Ik hoor van de standhouders dat de ver koop zeker niet tegenvalt. Er wordt zelfs gezegd dat de ver koopcijfers andermaal zo hoog liggen als op de Vismarkt in Middelburg. Dat wil heel wat zeggen. De handelaren hebben al geopperd om dit evenement eens in de maand te houden. Ik zal dit voorleggen aan de mid denstandsvereniging Sluis. Dit stadje leent zich daar erg goed voor", aldus Van de Zwaag. Vlnr W. van Riel (vice-voorzitter van het parochiebestuur), Piet 'Basiliek' Hamelink en zijn echtgenote. foto Charles Strijd Ook de jongste leden van volksdansgroep Ha va Nagila uit Vogelwaarde traden op tijdens de Molenstraatfeesten. foto Charles Strijd door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Vijftien jaar gele den werd de doorgaande verkeersader Molenstraat na een ingrijpende renovatie omgedoopt tot Cloosterstraat. Ter gele genheid hiervan vierde Kloosterzande feest. Met de markante molen als herken ningspunt werd afgelopen weekeinde het derde lustrum van deze Molenstraatfees ten gevierd. Waarnemend burgemeester A Vogelaar verrichtte zaterdagmiddag de opening door een tros ballonnen op te la ten. Schoolkinderen volgden zijn voor beeld. Dit jaar stond de zaterdagmiddag in het teken van de jeugd. Voor de kinderen wa ren er in de Cloosterstraat activiteiten als minicars, pony's, een kindermolen, springkussen, het schminken, de clown Francesco en een optreden van een kin dertheater en het Hulster jeugdcircus Rei- nardi. Er werden gratis suikerspinnen uitgedeeld. Bezoekers konden naar een vrijmarkt en een ruilbeurs en ook bestond de mogelijkheid een zeven meter hoge klimwand te overwinnen of tegen een kleefwand aan te springen. Er waren demonstraties van onder meer taikwondo. De brandweer stelde de kin deren in de gelegenheid zelf de spuit ter hand te nemen. De kleinste fanfare, De Rustende Moeders, maakte een rondgang. The Free Country Dancers en de volks dansgroep Pofajdok droegen hun steentje bij en carnavalsverenigingen kwamen voor het spekken van de kas met ludieke acties. Bands Het kinderprogramma was niet zozeer aan het grote publiek besteed, 's Avonds kwam er meer volk op de been bij de op tredens van diverse bands in de horeca en op buitenpodia. Of het nu de Brabantse feestband WC Experience betrof of de re gionale band Nighthawk, de sfeer bleef feestelijk. Zondagmiddag was er de braderie. Hier voor liep het publiek wel warm. Diverse demonstraties van zaterdag werden her haald. Een aanvulling kwam van de duik- vereniging Bermuda Divers. Harmonie St. Cecilia concerteerde en palingroker Ronnie Andriessen gaarde in zijn rookpot zo'n tachtig kilo paling, die in een mum van tijd over de toonbank ging. Vogelaar noemde het bijzonder dat het or ganiserende comité met het beperkte bud get nog zo'n 'prachtig' programma had opgesteld. Hij sprak van de Molenstraat feesten als 'een ontmoetingsplaats voor jong en oud met een sterk sociale functie, waarvan de activiteiten eveneens de jaar lijkse kermis opfleuren'. door Ben Jansen VLISSINGEN - De bevolking van Bhutan, een koninkrijkje hoog in de Himalaya, heeft een gunstige indruk van de Zeeu wen. Het idee bestaat dat duizenden inwoners van deze provincie zich dagelijks het schompes fietsen om geld bijeen te brengen voor duurzame ont wikkelingsprojecten in Bhutan. Dat de deelnemers aan de cam pagne 'Fiets naar je werk' hun rijwiel vooral beklimmen om dat fietsen prettig en gezond is - en ook een beetje omdat het goed is voor het milieu - is min der bekend. Het sponsorgeld dat bedrijven en instellingen hun fietsende werknemers toekennen, gaat sinds 1994 naar Bhutan, een van de landen waarmee Nederland een bijzonder relatie op het ge bied van de ontwikkelingssa menwerking heeft. Inmiddels is ruim een ton bij eengebracht. Een gering bedrag vergeleken bij de sommen die Bhutan van de Nederlandse overheid en andere donorlan den ontvangt, maar dat een deel van de Zeeuwse bevolking er voor op de fiets stapt, maakt de ze bijdrage heel speciaal. „Bij elke officiële ontvangst wordt er wel naar verwezen", vertelt Ad Phernambucq, coördinator van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling, die onlangs in Bhutan is geweest. Zonnepanelen Het sponsorgeld wordt in Bhu tan besteed aan een kleine waterkrachtcentrale, een natio naal programma voor zonnepa nelen en het opzetten van een openbaar vervoersysteem in de hoofdstad Thimphu. Het open baar vervoer staat, zoals veel in Bhutan, in de kinderschoenen. In Thimphu rijden welgeteld door Ben Jansen VLISSINGEN - Het woon werkverkeer per fiets in Zee land zit aan zijn plafond. Voor de campagne 'Fiets naar je werk' hebben zich dit jaar nau welijks meer deelnemers aange meld dan vorig jaar. Het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikke ling, dat de actie organiseert, twee bussen rond, waarvan er één met de opbrengst van de fietscampagne in Zeeland is be kostigd. Phernambucq: „Bhutan heeft op dit moment 3000 a 4000 au to's. Dat aantal zal zeker groei en. Daarom is het een goede zaak dat de autoriteiten zich nu al verdiepen in wat er bij de or ganisatie van openbaar vervoer komt kijken." Bhutan maakt in enkele tiental len jaren de sprong van een on geschonden middeleeuws land naar de 2 le eeuw. Volgens Pher nambucq is de overheid zich terdege bewust van de negatie ve gevolgen die deze ontwikke ling kan hebben. Hij ziet daar voor twee oorzaken: in het boeddhisme is het begrip duur zaamheid diep geworteld en de voorbeelden van hoe het niet moet in andere landen die uit hun isolement zijn geraakt. „Bhutan heeft bijvoorbeeld maatregelen genomen om te voorkomen dat het land net als Nepal en Tibet overstroomd raakt door rugzaktoeristen. Er komen jaarlijks maar 4000 toe risten in. En pas deze maand heeft Bhutan nationale televisie en de aansluiting op Internet ge kregen." Radar flitst 242 hardrijders bij Draaibrug DRAAIBRUG - De radar heeft zondag tussen 9.30 uur en 13 uur 242 hardrijders betrapt nabij Draaibrug waar een maximum snelheid geldt van 80 kilometer per uur. De overige 1026 passan ten hielden zich aan de snelheid. Hoogst gemeten snelheid betrof 152 kilometer per uur. heeft 4527 inschrijvingen geno teerd, tegen 4503 in 1998. Drie maanden geleden was het streven er nog op gericht dit j aar 5000 deelnemers te trekken. Die zouden dan tussen 1 april en 1 oktober samen 5 miljoen kilo meter op de fiets moeten afleg gen om zo het autoverbruik te rug te dringen en hun conditie te verbeteren. Het bijgestelde streefaantal ligt nu op bijna 4,4 miljoen kilometer. „Tja, de groei is eruit", consta teert Ad Phernambucq, coördi nator van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling. „We hebben weliswaar nieuwe deel nemers ingeschreven, maar daar staan afvallers tegenover. We zitten blijkbaar op het ver zadigingspunt." Dat de campagne 'Fiets naar je werk', die dit jaar voor de acht ste keer wordt gehouden, op den duur een maximumaantal deel nemers zou bereiken, was on vermijdelijk. Bezorgderis Pher nambucq over de geldzorgen die voor de actie dreigen. Delta Nutsbedrijven stopt eind dit jaar als sponsor na drie jaar als geldschieter te zijn opgetreden. Phernambucq: „Op zich is dat geen ramp. De fietscampagne is nu wel zodanig ingeburgerd dat hij op eigen benen moet kunnen staan. Bedrijven en instellingen kunnen de organisatie voor hun medewerkers zelf organiseren. Je hebt dan nog een kleine over koepeling nodig." Liever zou Phernambucq toch nog minstens een of twee jaar met sponsorgelden willen door gaan. Reden: de in Zeeland ont wikkelde manier om het woon werkverkeer op de fiets te be vorderen, krijgt in steeds meer andere provincies navolging en er wordt overleg gevoerd over een landelijke opschaiing. Dat laatste gebeurt in het kader van de actie 'Nederland in Bewe ging'. door Sheila van Doorsselaer SAS VAN GENT - Onder veel belangstelling werd zaterdag de befaamde couffre met daarin de 'keure', de grondwet van de voormalige Vier Ambachten, van Sas van Gent naar Zelzate gebracht. Aan het gemeentebe stuur van Zelzate rest een jaar de taak om zorg te dragen voor de couffre, een stevige houten kist met vier grote sloten. Dit zal niet zo moeilijk zijn, want de couffre wordt op het gemeente huis met kettingen aan de muur verankerd. De overdracht van de couffre is een jaarlijks terugkerend spek takel met een historisch tintje. Tot de Vier Ambachten behoor den in 1242 Assenede, Axel, Boekhoute en Hulst. Zij vorm den een bestuurlijke eenheid onder voogdijschap van de Graaf van Vlaanderen. Om de rechten en plichten van de inwoners van de Vier Am bachten nauwkeurig te om schrijven, vonden gravin Jo hanna van Constantinopel en graaf Thomas van Savoye dat de Vier Ambachten een keure no dig hadden. door Marian Hemelaar SAS VAN GENT - Het Sociaal Kultureel Werk uit Sas van Gent houdt in de zomervakantie van 27 juli tot 21 augustus country wesiernweken voor de jeugd. Alle activiteiten vinden plaats in De Roselaer in Sas van Gent, De Schotse Hoek in Philippine en het terrein van de Scouting in Westdorpe. Voor vervoer van en naar de verschillende kernen is een bus beschikbaar. Op de doe-middagen worden cowboyhoeden versierd, vredespijpen, tomahawks, kra lenkettingen en indianentooien gemaakt en countrypotjes geschilderd. Ook is er een speurtocht met of zonder overnachting, er worden wigwams gebouwd, er is de mo gelijkheid tot line-dansen en vóór de allerkleinsten is er het poppentheater Robhetty. Hoog tepunten van de weken zijn een uitstapje naar de speelboerderij De Pierewiet, een disco en De sleutels van de vier sloten- waren in cüe tijd in bezit van de baljuws en zij kwamen eens per jaar bijeen om de gebeurtenis sen van het afgelopen j aar te be spreken en te toetsen aan de grondwet, de keure. Vandaag de dag bezitten de burgemeesters de sleutels en wordt de couffre tijdens de 'keuredag' overge dragen aan een van de gemeen ten binnen de Vier Ambachten. Vorig jaar kwam de couffre van Axel naar Sas van Gent en nu mag Zelzate een jaar de keure beheren. Kettingen Gestoken in middeleeuwse kle dij ontdeden Sassenaren in het gemeentehuis de couffre van de kettingen en werd de inhoud ge controleerd. Daarna werd de ldst naar Zelzate gebracht en daar overgedragen aan verte- genwoordigers van de stad. Daar herhaalde het ritueel zich weer, maar dan in omgekeerde volgorde. Met zware kettingen werd de couffre aan de muur van het stadskantoor bevestigd, om pas volgend jaar weer los te worden gemaakt voor de reis naar Hontenisse. een playbackshow als afsluiter. Via de scholen worden de boek jes uitgedeeld, waarmee de kin- deren zich voor de diverse acti viteiten kunnen inschrijven. Het is raadzaam om op tijd in te schrijven voor de uitstapjes, - omdat er maar een beperkt aan- 1 tal plaatsen beschikbaar is. De prijzen zijn, inclusief limo nade, versnaperingen, wafels en pannenkoeken, zo laag moge lijk gehouden en bij voorin- - schrijving geldt een korting van vijftig procent. Een week vooraf ontvangt iedere deelnemers een brief met bijzonderheden. Tij dens de doe-middagen kunnen er voor de kleurwedstrijd kleur-1 platen worden ingeleverd. Inschrijven kan op woensdag 7 juli van 13.00 tot 14.00 urn- en van 18.30 tot 19.30 uur in De Ro selaer in Sas van Gent, de J Schotse Ploek in Philippine, het Scoutinggebouw in Westdorpe en bij I. Peeters in Zandstraat of telefonisch bij het SKW in Sas van Gent tot 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 28