Fietscampagne zit aan plafond Skaterail en JOP op de koop toe Veiling weer succesnummer tijdens de Kattendiekse Dag Werkpaarden tonen behendigheid Actie levert geld op voor koninkrijkje in de Himalaya Wachtenlijst oorzaak ouderenmishandeling Een keuze uit onze weekreklames DUIDELIJK DE GOEDKOOPSTE! zeeland maandag 5 juli 1999 b 10 Fietsers trappen 18 mille bijeen voor Roparun Aantal deelnemers nauwelijks gestegen KAMPERLAND - Met liet fietsen van een driehonderd kilometer lange ronde door Zeeland hebben 36 leden van ZRTC Theo Middel kamp en 2 leden van het Alston Runningteam 18.000 gulden bijeen gebracht voor de stichting Roparun. Deze stichting zet zich in voor de (na-)zorg aan kankerpatiënten en is vooral bekend van de jaarlijkse estafettelooptocht tussen Rotter dam en Parijs. Start, om zes uur in de ochtend, en finish, om kwart voor zeven 's avonds, waren bij De Banj aard in Kamperland, waar Roparun twee vakantiebungalows heeft om kankerpatiënten en hun familie een vakantie aan te kunnen bieden. De tocht verliep voorspoedig, mede dankzij de hulp van twee volg auto's en twee motorbegeleiders.. door Ben Jansen VLISSINGEN - De bevolking van Bhutan, een koninkrijkje hoog in de Himalaya, heeft een gunstige indruk van de Zeeu wen. Het idee bestaat dat duizenden inwoners van deze provincie zich dagelijks het schompes fietsen om geld bijeen te brengen voor duurzame ont wikkelingsprojecten in Bhutan. Dat de deelnemers aan de cam pagne 'Fiets naar je werk' hun rijwiel vooral beklimmen om dat fietsen prettig en gezond is - en ook een beetje omdat het goed is voor het milieu - is min der bekend. Het sponsorgeld dat bedrijven en instellingen hun fietsende werknemers toekennen, gaat sinds 1994 naar Bhutan, een van de landen waarmee Nederland een bijzonder relatie op het ge bied van de ontwikkelingssa menwerking heeft. Inmiddels is ruim een ton bij eengebracht. Een gering bedrag vergeleken bij de sommen die Bhutan van de Nederlandse overheid en andere donorlan den ontvangt, maar dat een deel van de Zeeuwse bevolking er voor op de fiets stapt, maakt de ze bijdrage heel speciaal. „Bi] elke officiële ontvangst wordt er wel naar verwezen", vertelt Ad Phernambucq, coördinator van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling, die onlangs in Bhutan is geweest. Het sponsorgeld wordt in Bhu tan besteed aan een kleine waterkrachtcentrale, een natio naal programma voor zonnepa nelen en het opzetten van een openbaar vervoersysteem in de hoofdstad Thimphu. Het open-t baar vervoer staat, zoals veel in' Bhutan, in de kinderschoenen. In Thimphu rijden welgeteld twee bussen rond, waarvan er één met de opbrengst van de fietscampagnein Zeeland is be kostigd. i Openbaar vervoer Phernambucq: „Bhutan heeft op dit moment 3000 a 4000 au to's. Dat aantal zal zeker groei en. Daarom is het een goede zaak dat de autoriteiten zich nu al verdiepen in wat er bij de or ganisatie van openbaar vervoer komt kijken." Bhutan maakt in enkele tiental len jaren de sprong van een on geschonden middeleeuws land, naar de 21e eeuw. Volgens Pher nambucq is de overheid zich terdege bewust van de negatie ve gevolgen die deze ontwikke ling kan hebben. Hij ziet daar voor twee oorzaken: in het boeddhisme is het begrip duur zaamheid diep geworteld en de voorbeelden van hoe het niet' moet in andere landen die uit hun isolement zijn geraakt. Rugzaktoeristen „Bhutan heeft bijvoorbeeld maatregelen genomen om te' voorkomen dat het land net als Nepal en Tibet overstroomd raakt door rugzaktoeristen. Er komen jaarlijks maar 4000 toe risten in. En pas deze maand heeft Bhutan nationale televisie en de aansluiting op Internet ge kregen." door Ben Jansen VLISSINGEN - Het woon werkverkeer per fiets in Zee land zit aan zijn plafond. Voor de campagne 'Fiets naar je werk' hebben zich dit jaar nau welijks meer deelnemers aange meld dan vorig jaar. Het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikke ling, dat de actie organiseert, heeft 4527 inschrijvingen geno teerd, tegen 4503 in 1998. Drie maanden geleden was het streven er nog op gericht dit j aar 5000 deelnemers te trekken. Die zouden dan tussen 1 april en 1 oktober samen 5 miljoen kilo meter op de fiets moeten afleg gen om zo het autoverbruik te rug te dringen en hun conditie te verbeteren. Het bijgestelde streefaantal ligt nu op bijna 4,4 miljoen kilometer. „Tja, de groei is eruit", consta teert Ad Phernambucq, coördi nator van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling. „We hebben weliswaar nieuwe deel nemers ingeschreven, maar daar staan afvallers tegenover. We zitten blijkbaar op het ver zadigingspunt. Meer Zeeuwen krijg je met dit soort acties blijkbaar niet op de fiets om naar het werk en weer terug naar huis te rijden." Sponsor Dat de campagne 'Fiets naar je werk', die dit jaar voor de acht ste keer wordt gehouden, op den duur een maximumaantal deel nemers zou bereiken, was on vermijdelijk. Bezorgder is Pher nambucq over de geldzorgen die voor de actie dreigen. Delta Nutsbedrijven stopt eind dit jaar als sponsor na drie jaar als geldschieter te zijn opgetreden. Phernambucq: „Op zich is dat geen ramp. De fietscampagne is nu wel zodanig ingeburgerd dat hij op eigen benen moet kunnen staan. Bedrijven en instellingen kunnen de organisatie voor hun medewerkers zelf organiseren. Je hebt dan nog een kleine over koepeling nodig." Gelden Liever zou Phernambucq toch nog minstens een of twee jaar met sponsorgelden willen door gaan. Reden: de in Zeeland ont wikkelde manier om het woon werkverkeer op de fiets te be vorderen, krijgt in steeds meer andere provincies navolging en er wordt overleg gevoerd over een landelijke opschaling. Dat laatste gebeurt in het kader van de actie 'Nederland in Bewe ging', een samenwerkingsver band van onder meer NOC *NSF, Hartstichting en Kanker bestrijding. Phernambucq: „Er zijn ge sprekken gaande met mogelijke landelijke sponsors. Met het oog daarop zou het uit tactisch oogpunt niet echt han dig zijn als de fietscampagne in Zeeland vanwege geldgebrek op een laag pitje zou komen te staan." Hij hoopt dat de provin cie Zeeland voor tijdelijke fi nanciële overbrugging zou wil len zorgen als het niet lukt in Zeeland een opvolger voor Del ta Nutsbedrijven als sponsor te vinden. Nikita Kole en Robbert Coenmans doen voor hoe het moet. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt HOEDEKENSKERKE - Nikita Kole en Robbert Coenmans hebben zaterdag sa men met de Borselse wethouder A van Opdorp, een nieuwe skaterail in gebruik genomen in het speeltuintje naast de Griend in Hoedekenskerke. Dat werd wel een beetje tijd ook, want de jeugd van Hoedekenskerke had de voorziening al een paar jaar geleden gewonnen met de inbreng in de Borselse jeugddebatten. Dat er nog steeds geen skatëvoorziening was, begon de jeugd toch te ergeren. Dus trokken ze het gemeentebestuur aan het jasje met de vraag: waar blijft onze ska- tebaan? Het probleem was de prijs. Een halfpipe of een ramp zijn weliswaar goedkoper in de aanschaf dan de rail die er nu staat, maar de veiligheidsvoorzieningen zijn aanzienlijk prijziger. Uiteindelijk kozen de Hoedekenskerkse tieners eieren voor hun geld en gingen akkoord met twee kromme rails met vaste skateboards. Belangrijker is dat in Hoedenkenskerke zonder enig probleem een jongerenont moetingsplaats (JOP) is ontstaan mid den in het dorp. De jeugd gebruikt het pleintje bij het speeltuintje naast de Griend als JOP en niemand heeft er last vanHet halve dorp kwam dan ook zater dag naar de speeltuin om de onthulling van het apparaat mee te maken en om mee te neuriën met de bekende deunen die de fanfare Con Amore blies. door Marcel Modde MORIAANSHOOFD - Zo bij el kaar hebben ze heel wat meege maakt. Rampen, oorlogen, ont ginningen, ontpolderingen of, - op zich al een hele opgave - de zware Zeeuwse klei. Pioniers luisterend naar namen als Deutz, Man, Ford en Fordson. En wat te denken van de lange John Deere, de Amerikaan met z'n typische groen-gele kleuren en de diesel Junior van Porsche. Stuk voor stuk tractoren met een bewogen geschiedenis. Erf en weiland van boer Cees bij de Vaate aan de Bootsweg bij Moriaanshoofd waren zaterdag voor de tiende achtereenvolgen de keer weer even omgetoverd in een openluchtmuseum. Met een vaal oranje Minneapolis Moline, type Z, 28 pk uit 1938 en een negentig jaar oude strohak- selaar als poortwachters. Lief hebbers uit Zeeland en de rest van Nederland hadden met el kaar zo'n zestig pronkstukjes bijeengebracht. Netjes opge poetst, want door kluiten zwoe gen is er voor de oudjes niet meer bij. Al zijn de landbouw machines nog steeds heel wat mans, zo toonde een aantal deelnemers aan het jaarlijkse evenement bij het Schouwse ge hucht. Dat een beetje John Deere door één achterwiel te blokkeren om z'n as kan draaien, mocht geen verrassing heten. Maar hoe zat het toch met de stuurman kunsten van de berijders? Organisator Bij de Vaate, ge waardeerd lid van de landelijke vereniging Pionier, had voor de gelegenheid een balancerend plateau neergelegd. Hoewel de mannen in de rij stonden ('laat mij maar even, ik zal laten zien hoe dat moet') om met hun ma chine het perfecte evenwicht te zoeken, wist slechts een enke ling het perfecte middelpunt te vinden. Bij de Vaate toonde zich tevre den met de belangstelling. Kort voor de ruim één uur durende rondrit door Midden-Schou wen was hij door Pionier gehul digd voor zijn inzet tot behoud van de oude tractoren voor het nageslacht. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - De wachtlijs ten in de zorgsector in Zeeuws- Vlaanderen zijn schrikbarend lang. Vooral in de Kanaalzone is de situatie nijpend, wachttijden van 230 dagen voor opname in een verzorgingshuis zijn geen uitzonderingen meer. Hiermee overstijgt Zeeuws- Vlaanderen ruim het landelijk gemiddelde. Een direct gevolg van de lange wachttijden is de toename van het aantal geval len van ouderenmishandeling. Gezonde partners van bijvoor beeld dementerende ouderen, kunnen de zorg alleen niet meer aan en grijpen door onmacht naar middelen als vastbinden om zo zelf een beetje rust te krij - gen. De 19e editie van het 'politiek café' zaterdag in Terneuzen had als onderwerp Wachtlijsten. R. de Bakker, hoofd medische- en paramedische dienst van het Hulsterse verzorgingshuis De Blaauwe Hoeve, L. Kimpe, hoofd Algemeen Maatschappe lijk Werk van Zeeuws-Vlaande- ren en CDA Tweede Kamerlid S. Buys, waren uitgenodigd om samen met de bezoekers over het probleem van de wachtlijs ten te praten. Familieleden Tij dens deze bijeenkomst kwam ook het gegeven van de toename van oudermishandeling aan bod. DeBakkermeldtvooralhet laatste half jaar een toename van de gevallen. Ook Kimpe krijgt hier steeds vaker mee te maken. „De ge middelde leeftij d van opname in een verzorgingshuis ligt mo menteel op 87 jaar. De aanvra gers van opname, veelal fami lieleden, willen dan dat direct een plaats wordt vrijgemaakt, maar zo werkt het niet. Het de menterende familielid moet dan vaak nog een half jaar thuisblij ven, terwijl dat eigenlijk niet meer gaat", zei Bakker. „De druk op de verzorgende partner wordt dan zo hoog dat zij hun toevlucht nemen tot soms hele drastische middelen. Vastbin den en slaan, om zo de persoon rustig te houden, komt vaak voor." Specialisten Ook wachttij den voor specialis tische hulp rijzen de pan uit. In 1997 wachtten nog 137.000 pa tiënten op behandeling van een specialist. Een jaar later was dit aantal opgelopen tot 151.000 wachtenden. Ook voor de Thuiszorg gelden ellenlange wachttijden. Buys wijdt de wachttijden aan jarenlang verkeerd overheids- beleid. „De kostenbeheersende politiek die in de jaren zeventig is ingezet, met daaraan gekop- i peld de budgettering van bed den en opleiding, heeft zijn vruchten afgeworpen. Alleen kampen we nu al zeker tien jaar met een tekort aan aanbod om aan de vraag te voldoen. Nu. moeten we opeens een inhaal slag gaan maken en dat lijkt on- mogelijk", zei Buys. Vooral voor de aanpak van mi nister Borst had Buys geen goed woord over „Vorig jaar hield Borst 3,5 miljoen over aan haar budget. Een grove schande. Zij was er zelf heel trots op dat ze zoveel overhield, maar dat is wat mij betreft verkeerd be leid." Speuren naar aardige boekwerkjes in de kraampjes tijdens de Kattendiekse Dag. doorMieke van der Jagt KATTENDIJKE - In Kattendijke zijn ze de tel allang kwijtgeraakt, maar voor de zo veelste keer hield de dorps vereniging weer de Kattendiekse Dag. En voor de zoveelste keer was het weer een groot succes. De hele middag was het razend druk op de vrijmarkt, de braderie, in de vele ateliers en galerietjes die Kattendijke heeft, bij de optredens van de gymclub en de mu ziekvereniging Oefening en Uitspanning en natuurlijk bij de veiling. Die veiling is al jaren één van de grote at tracties tijdens de Kattendiekse dag. Wie wat te verkopen heeft, brengt het in, spreekt een bodemprijs af en kan zo wat verdienen voor zichzelf of voor een vereniging. De dorpsvereniging rekent, net als een echte foto Willem Mieras veilingmeester, een percentage en schiet er dus ook nog wat mee op. Druk en gezellig was het ook 's avonds tij dens de dorpsbarbecue, waarvoor de kinde ren al het stokbrood hadden ziften bakken. De band Take Five zorgde voor dansmuziek, de dorpsvereniging voor een drankje en een extra verloting en het werd nog moeilijk om de gezellige boel op te breken om 1.00 uur, toen de vergunning afliep. van Doornestraat 2 Goes De PZC bezorgt de Agrlmarktfolder, heeft u onze folder niet ontvangen bel dan: 0113 - 62 92 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 22