De Ritter geeft vlak NK kleur Super-oma zwemt marathon op thee en half sneetje brood Hoogerlands droom bijna werkelijkheid Meisjes hoeven niet te plassen na NK Möhlmann in tranen tijdens Wilhelmus Junior uit Hoek grijpt in 's-Heerenhoek net naast nationale titel wm doorSven Remijnsen s-HEERENHOEK - Voor Mario de Ritter was het Nederlands kampioenschap voor junioren zondag vijfhonderd meter te lang. De coureur uit Hoek werd op een halve kilometer voor de streep in 's-Heerenhoek achter haald door zijn vijftien mede vluchters, van wie Bas Giling de sprint won. Terwijl de winnaar uit Warmen- huizen werd omhelsd door zijn vader Co Giling, ooit een bege nadigd schaatser, twijfelde De Ritter enkele meters verderop tussen vreugde en verdriet. Met zijn dertiende plaats op het NK had hij zijn stoutste dromen overtroffen, maar had er niet meer in gezeten? De Ritter: „Op tweeënhalve ki lometervoor de finish ben ik ge demarreerd. Het was nu of nooit. Ik wilde de sprint niet af wachten, want dat is niet be paald mijn hobby. In de laatste rechte weg naar de streep kwam Peter Möhlmann echter in mijn wiel, en toen was het gebeurd. Deze koers over honderdveertig kilometer was net te veel voor mij." Toch was De Ritter even later reëel genoeg om te beseffen dat hij een prachtige prestatie had neergezet in de nationale titel strijd. De Zeeuws-Vlaming had de koers al na veertig kilometer een beslissende wending gege ven toen hij met Maarten Jans sen op avontuur ging. „Ik dacht: ik probeer het eens", keek De Ritter na afloop terug op zijn al lesbepalende actie. Na een korte achtervolging slo- Supporters bekladden weg 's-HEERENHOEK - De suppor ters van Reinier Honig hebben de organisatie van het NK voor een probleem gesteld. Ondanks een verbod van de or ganisatie schreven de fans za terdagavond met grote letters de naam van Honigs club DTS op de pas opgeleverde Molen dijk. De naam kon niet meer worden verwijderd, maar als troost werd Honig zondag kam pioen bij de nieuwelingen. ten Danny Langenberg uit Goes en Chris Kerkdijk aan, gevolgd door een dozijn andere junioren. De zestien leiders werkten goed samen en bouwden him voor sprong gestaag uit tot anderhal ve minuut. De zeer actieve Jac- ky van Ast uit Rilland probeerde het peloton nog op gang te bren gen, maar tevergeefs. De koplo pers bleven uit zicht. In de slotronde gingen eerst Luuc Hutten en Bas Giling aan de haal, maar het tweetal kreeg geen ruimte. Ook Koen de Kort slaagde er niet in om aan de greep van de groep te ontsnap pen. Mario de Ritter leek daarna op weg te zijn naar goud, maar met een krachtenverslindende achtervolging maakte Peter Möhlmann een einde aan De Ritters titelaspiraties. In de eindsprint op de Molendijk had Bas Giling vervolgens geen kind aan de doorgaans rappe Möhl mann, die niet verder kwam dan de tiende plaats, Chris Kerkdijk en Ruud Kooijmans veroverden zilver en brons. Danny Langen berg eindigde als negende. Meespringen Winnaar Giling bedankte na af loop zijn neef, Rabobank-ren- ner Matthé Pronk, die hem in de aanloop naar het kampioen schap van adviezen had voor zien. Giling: „Matthé had me van tevoren gewaarschuwd. Op een vlak parkoers moet je met de eerste de beste ontsnapping meespringen, had hij gezegd. Toen ik eenmaal in de kopgroep zat, wist ik dat ik een grote kans maakte op de titel. Ik kan nu eenmaal op mijn sprint vertrou wen." Ook Danny Langenberg prees zich na de finish gelukkig dat hij de slag niet had gemist. „Ik heb heel veel geluk gehad dat ik in de goede ontsnapping meezat", erkende de coureur uit Goes, die in 's-Heerenhoek de ogen van bondscoach Herman Snoeijink op zich wist gericht. „Snoeijink had me een plaats beloofd in de nationale selectie voor een etap pekoers in Duitsland, onder de voorwaarde dat ik op het NK goed zou rijden. Dat heb ik, ge loof ik, wel gedaan." Mario de Ritter werd tijdens de titelstrijd gevolgd door baan- coach Peter Pieters. De Ritter heeft zijn zinnen gezet op het wereldkampioenschap voor ju nioren, dat in augustus in Athe ne wordt gehouden. Tijdens het NK in Alkmaar moet de Zeeuws-Vlaming op zijn beste onderdeel, de drie kilometer achtervolging, voldoen aan de limiet van 3.38 minuten. Eerder dit jaar kwam De Ritter op de baan van Gent al tot een tijd van 3.40, zodat plaatsing voor het WK slechts een kwestie van tijd lijkt. „De limiet moet haalbaar zijn voor Mario", voorspelde Pie ters. „Zeker op de achtervolging is hij een van de titelkandida ten. Ik ga ervanuit dat hij zich verder blijft ontwikkelen, maar een limiet is een limiet. Als hij die niet haalt, gaat hij niet naar Athene." Nieuwelingen Het kampioenschap bij de nieu welingen werd overschaduwd door een reeks valpartijen, waarvan de Zeeuwse renners de voornaamste slachtoffers wa ren. Johnny Hoogerland, Jan van Koeveringe en Johan van Erp gingen onderuit, zodat al leen Mark Aarts zich kon hand haven in het peloton. In de mas sasprint om de titel eindigde de coureur uit Kruiningen als 31e. De wedstrijd werd gewonnen door Reinier Honig uit Zaan dam, die Julian Siemens en Marco Wesseling te snel af was. Van de vele valpartijen had Ho nig geen last gehad, maar hij gaf toe dat hij het gevaar niet tegen elke prijs had proberen te ver mijden. „Ik reed inderdaad vaak achterin, maar ik was niet bang. Een valpartij, daar fiets ik wel omheen", zei Honig non chalant. Honig kreeg de rood-wit-blau- we trui omgehangen door Jan Raas, een van de initiatiefne mers van het NK in 's-Heeren hoek. „Ik had je als winnaar getipt", vertrouwde Raas de winnaar op het podium toe. Dat was niet eens zo verwonderlijk, want de snelle Honig won dit seizoen al vijf klassiekers. Zijn zege in Zeeland was zwaarbe vochten, want het windstille parkoers bleek verre van selec tief te zijn,Maar dat had ik wel verwacht", reageerde Honig. „Ik heb dit jaar twee keer in Zeeland gereden, en twee keer stond er geen zuchtje wind. De junioren banen zich een weg door de drukbevolkte straten van 's-Heerenhoek. foto Lex de Meester Middelkamp ontevreden met achtste plaats EMMEN - De wielerploeg van Theo Middelkamp is in Emmen achtste geworden in de finale van de clubcompetitie. „We hadden er iets meer van ver wacht", erkende ploegleider Hans Harinck. „Het criterium heeft ons net als vorig jaar de das omgedaan." Het zestal van Theo Middel kamp startte zaterdag vanaf de vijfde plek. Die was een dag eer der veroverd in de ploegentijd rit. In de individuele tijdrit had de Bevelandse formatie pech dat Rob Koole, een erkend tijd lij der, een afslag miste. Waar hij rechtsaf had moeten gaan, reed hij rechtdoor. De coureur uit Goes verdwaalde en kon pas na lange tijd de finish vinden. Hij werd als laatste geklasseerd. Francois Franse was de beste Middelkamper. Hij finishte als zestiende. Marcel Remijn werd negentiende. Tegenvallend was de veertigste plaats van Middel burger Dennis Mesu. Na de tijd rit stond Middelkamp nog steeds vijfde in het ploegenklas- sement. Iri het daaropvolgende criterium verspeelde de ploeg echter een goede klassering. „We wisten dat het een moeilij ke wedstrijd zou worden", aldus Harinck. „Maar het was nog moeilijker dan we al dachten." Enkele valpartijen in de eerste ronden zetten voor het Zeeuwse zestal de toon. Harinck: „De jongens hebben voorzichtig ge reden, want het was een com plete chaos." Opnieuw was er pech voor Rob Koole, die aan het begin van de koers zijn ket ting brak en weer niet kon finis hen. Marcel Remijn was de beste Zeeuw met de 28e plaats. Middelkamp begon aan de af sluitende klassieker op de ne gende plek. Aan het einde van de koers leek het erop dat Mid delkamp nog enkele plaatsen kon stijgen, omdat Franfois Franse kort voor de finish met drie renners vooruit was. Twee kilometer voor de streep werden de leiders echter achterhaald. In de massasprint eindigde Marcel Remijn als tiende. Zijn ploeg werd daardoor achtste. Volgend jaar wordt het finale weekend van de clubcompetitie in en om Goes gehouden. De or ganisatie is in handen van de Wielerstichting Arjaan de Schipper Trofee. Naar ver wachting wordt dat weekend niet in juli, maar pas medio sep tember gehouden. De wieler bond heeft het plan opgevat om het aantal rayons van drie naar twee terug te brengen en het aantal voorronde wedstrijden voor de clubcompetitie dras tisch pp te voeren. doorTim Senden SLUIS - Sokjes breien, een partijtje bridgen of kleinkin deren vertroetelen. Dat doen de meeste vrouwen van 65 jaar. Maar Annie de Vos-van Ger- ven heeft een heel andere pas sie: marathonzwemmen. Gis teren legde ze in ruim drie uur de halve Vlaanderen-mara- thon af. Kwiek en fris stapte ze het kanaal uit. „Maar ik train ook veel, hoor." Annie de Vos zwemt op haar gemak de halve marathon (acht kilometer), ze bepaalt haar eigen tempo. Haar bege leidster Rienie Lentink loopt trots als een pauw langs de kant. Annie is bekend in het zwemwereldje. Veel toeschou wers vragen aan Lentink hoe het met de super-oma uit Breda gaat. „Het gaat goed", luidt steevast het antwoord. „Wat een fantastische prestatie, hè." Ze leerden elkaar vier jaar ge leden kennen. De 65-jarige zwemster vroeg aan Lentink of ze op haar hondje wilde pas sen. Zo ontstond een hechte vriendschap. Bijna elke dag trekken beiden hun baantj es in het Bredase zwembad. En als Annie weer aan een race deel neemt, begeleidt Lentink haar. „Nu pas ik op de hond én op Annie", lacht Lentink. Wereldtop Ondanks haar hoge leeftijd traint Annie de Vos vijf dagen in de week. „Het is ongeloof lijk", zegt Lentink. „Als ik blauw van de kou ben, ligt zij nog in het zwembad." Elke week maakt Annie's man een strak weekprogramma. Gedis ciplineerd volgt zij de sche ma's. De trainingsarbeid werpt zijn vruchten af. In haar leef tijdscategorie behoort de Bre dase inmiddels tot de wereld top. Vorig jaar, tijdens het WK in Marokko, veroverde Annie zilver op de vijf kilometer vrije slag. Bij het Europees kampi oenschap langebaanwedstrij- den in 1997 werd ze op diverse disciplines derde. Annie zwemt al vanaf haar vijfde. Op haar indrukwek kend palmares staan 'heel veel' Brabantse en Zuid-Neder landse titels. „Nederlandse kampioenschappen had j e toen nog niet", zegt ze. Later zwom Martin de Milliano debuteerde in de Vlaanderen-marathon met de vijfde plaats. ze ook langere afstanden. Zo stak ze al tien keer de Wester- schelde over, van Breskens naar Vlissingen. Nu richt de super-oma zich op het Europees kampioenschap. In de masterklasse 65-69 jaar neemt ze deel aan de 10 0 en 2 0 0 meter rugslag, 100 en 200 me ter vlinderslag en de 200 meter wisselslag. De halve Vlaande ren-marathon is slechts een voorbereiding. Tergend langzaam gaat Annie voort in het kanaal van Sluis. Terwijl ze rustig voortpeddelt, denkt Annie 'aan van alles'. „Ik vraag me af hoe het aan de kant is en hoe het met mijn hondje gaat." Tijdens de wedstrijd drinkt en eet de Bredase helemaal niets. Ook voor de race heeft Annie weinig voedsel tot zich geno men. Een kopje thee, wat limo nade en een half broodje, „Meer heb ik niet nodig", meent ze. De meeste deelne mers eten en drinken wél tij dens de wedstrijd. En omdat de zwemmers geen contact mo gen hebben met de begeleiders krijgen de zwemmers op de gekste manieren voeding toe geworpen. De ene begeleider klimt een bruggetje op en laat een bidon met energiedrank met een koordje naar beneden zakken. De ander smijt de fles gehuld in reddingsvestje het water in en haalt hem daarna aan een touwtje weer naar de kant. Al leen de 'recreatieve' deelne mers nemen de tijd voor de ravitaillering. Ze peddelen rustig naar de kant, drinken wat en werken vervolgens al watertrappelend een stuk ba naan weg. Na een praatje met de coach wordt de koers ver volgd. Als Annie nog slechts een kilo meter moet afleggen, hoort ze veel geplens achter zich. Het is Edith van Dijk die de zestien kilometer vrije slag in een snel tempo afraffelt. De topper uit Hoorn is twee keer zo snel als Annie. „Ik heb voor jou even plaatsgemaakt", zegt ze na af loop tegen Van Dijk. De 25-ja- rige inwoonster van Hoorn lacht minzaam. In Sluis is ze zelfs alle mannen te snel af. Pas tien minuten na haar tikt Rick Mans aan. Van Dijk is net terug van een hoogstestage. Als voorberei ding op het EK zwemt ze in de Vlaanderen-marathon. Tot haar verbazing vestigt ze een nieuw baanrecord (3 uur en 26 minuten). „Dat voorspelt veel goeds voor het EK", zegt ze. Debutant Beste Zeeu w op de marathon is debutant Martin de Milliano. De 21-jarige zwemmer van De Scheldestroom kan de eerste twee ronden van vier kilometer in een vlak tempo afwerken. Een uur per rondje. Daarna zet echter het verval in. „Vooral de laatste ronde was heel zwaar", zegt De Milliano. „Ik heb nu foto Charles Strijd last van mijn knieën en lies." Uiteindelijk finisht hij in een tijd van vier uur en negen mi nuten op de vijfde plaats. „Ik ga vanavond een beetje fietsen om mijn spieren los te maken. Anders is morgen alles stijf." Een andere Zeeuwse debutan te, Ryan Verplanke, zwemt verrassend goed op de halve marathon. Alleen Dagmar Sturkenboom van Aquarijn is sneller. Na een ontbijt van drie pannenkoeken met stroop legt Verplanke na twee uur zwem men beslag op de tweede plek. Rond half vier 's middags komt ook voor Annie de finish in zicht. Als zij eindelij!' aantikt, krijgt ze een welgemeend ap plaus van de honderd belang stellenden en toevallige pas santen. De halve marathon zit erop. Ondanks dat Annie de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, wil ze van geen stoppen weten. Door oma ge breide sokjes zullen de klein kinderen wel nooit krijgen. doorSven Remijnsen 's-HEERENHOEK - Hij gaat er niet vanuit, maar toch denkt Johnny Hoogerland er wel eens aan: een plaats in de Rabobank-juniorenploeg van volgend seizoen. „En soms droom ik er zelfs wel Maar welke Nederlandse nieuweling droomt niet van een uitverkiezing in het keurkorps van Frans Maas- sen? Nu de ploeg voor vol gend jaar wordt samenge steld, is de concurrentie onder de jonge renners moor dend. Dat is ook Hoogerland niet ontgaan: „Er zijn vijftig kandidaten voor vijf plaat sen." Maar Hoogerlands kaarten liggen lang niet slecht. De coureur uit Kruiningen, die zondag door een valpartij werd uitgeschakeld voor een top klassering op het NK in 's- Heerenhoek, maakte vorige maand tijdens de Ardennen- proef een uitstekende indruk op de ploegleiding van Rabo bank, Dat Hoogerland in zijn element is in de Ardennen, bewees hij verder door zware klimkoersen in Corswarem en Romsée te winnen. Of de Zeeuw kans maakt op een uitnodiging voor de volgende Ardennenproefdie eind juli wordt gehouden, weet hij niet. „Maar ik hoop het." Piet Kuijs weet het wel, maar mag het nog niet zeggen. De scout van Rabobank heeft Hoogerland op de voorlopige lijst gezet voor de komende Ardennenproef. „Wij houden Johnny goed in de gaten", be kent Kuijs. „Hij is een posi tief manneke, een mooi cou- reurtje uit een goed milieu. Vooral bergop heeft hij in druk op ons gemaakt." Volgens Kuijs heeft ploeglei der Frans Maassen zeven nieuwe junioren nodig voor zijn team van volgend sei zoen. „De kans bestaat dat ook Johnny Hoogerland wordt geselecteerd. Dat zou goed zijn voor het Zeeuwse wielrennen, maar we moeten de zaken ook weer niet over drijven. Johnny heeft nog een lange weg te gaan." Dat weet Hoogerland maar al te goed. „Tot je twintigste is het verschil heel klein. Nu kun je echt nog niet zeggen wie er later een goede cou reur zal zijn. Pas na je twin tigste wordt duidelijk of je de beste bent, of niet." Als Hoogerland selectie voor de Rabobank-juniorenploeg onverhoopt misloopt, wil hij zijn club Theo Middelkamp trouw blijven. „Er zijn de laatste tijd wel ploegleiders geweest die me een plaats in hun team hebben aangebo den. Helemaal onaantrekke lijk is dat niet, want bij die ploegen rijden ze klassiekers in de Ardennen. Middelkamp komt daar helaas weinig. Als ik in de Ardennen wil rijden, moet ik altijd als gastrenner met een andere ploeg mee." De komende weken neemt Hoogerland even gas terug. Hij rijdt geen wedstrijden, maar gaat trainen. In de Ar dennen. De leiding van de Rabobank-juniorenploeg volgt Johnny Hoogerland al het hele seizoen. foto Lex de Meester doorSven Remijnsen 's-HEERENHOEK - Tien jonge wielrensters moesten zich zon dagmiddag melden bij de do pingcontrole na afloop van het Nederlands kampioenschap in 's-Heerenhoek. Die noviteit zorgde voor enige schrik onder de rensters, die echter al gauw werden gerust gesteld door de speaker: „Wie niet alleen durft, mag onder be geleiding plassen. Eenmaal bij het controlelokaal aangekomen, werden de meisjes tot hun verbazing terugge stuurd. De controle was afge last, omdat er geen vrouwelijke dokter aanwezig bleek te zijn. En plassen onder het oog van de mannelijke rondearts wilde de jury de jonge rensters niet aan doen. De jongens ontkwamen niet aan de controle. Danny Langenberg was een van de vier renners die tijdens de wedstrijd bij dejunio- ren hoorde dat hij moest worden i gecontroleerd. Toeval of niet, maar alle renners die door de jury werden geloot, behoorden tot de zestien man sterke kop groep. Voor Langenberg was het de eerste keer dat hij werd opge roepen voor de controle. Ook Reinier Honig beleefde een primeur in het controlelokaal. De nieuwe Nederlands kampi oen bij de nieuwelingen trad de ruimte echter zonder angst bin nen. „Het zit wel goed", zei Ho nig. Zijn vader was het met hem eens. „Hij hier", zei hij, wijzend op zijn zoon, „neemt niets an ders dan een bruine boterham en een glas melk. Daar heeft hij meer dan genoeg aan." door Sven Remijnsen 's-HEERENHOEK - Pleuni Möhlmann werd het zondag even te veel. De wielrenster uit Apeldoorn, die in 's-Heeren hoek Nederlands kampioen werd bij de nieuwelingen, was na haar winst in de massasprint aanvankelijk zelfbewust van de fiets gestapt. De dochter van oud-amateur Gerrit Möhlmann onderging ge laten de felicitaties van haar broer Peter, die later tiende zou worden bij de junioren, en van Keetie van Oosten-Hage, de oud-kampioene uit Kloetinge die de prijzen uitreikte. Pas toen de eerste klanken van het Wil helmus uit de provisorische ge luidsinstallatie kwamen, liet j Möhlmann in het rood-wit- blauw haar tranen de vrij e loop. i Ook de koers bij de junioren ein digde vanwege het gebrek aan wind in een voorspelbare mas- sasprint. Heidi de Voogd uit Nieuwe Pekela versloeg daarin de gedoodverfde favoriete Ber- tine Spijkerman. Pleuni Möhlmann veegt haar tranen weg tijdens het volkslied. Links rondemiss Manon Baaijens. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 20