Haarhuis mist winst dubbelspel Tweemaal verlies volleyballers als afsluiting Davenport doodgewoon de beste Graf en McEnroe trekken zich terug Alex Criville viert 100e race met zege sport 19 Nieuw duo krijgt vorm Motorcrosser Van Rees zit Giesbers op hielen maandag 5 juli 1999 van onze sportredactie LONDEN - Steffi Graf en John McEnroe hebben zich zaterdag op Wimbledon teruggetrokken uit het toernooi voor geinengd- dubbels. Reden van dat besluit was een lichte blessure van Graf, die zondag nog moest aantreden in de finale van het enkelspel en die uiteindelijk verloor van Lindsay Davenport. De Duitse verrekte zaterdag in haar enkelpartij in de halve fi nale tegen de Kroatische Lucic een spier in de linkerdij. De zevenvoudig kampioene van Wimbledon en de 40-jarige McEnroe, drie keer winnaar, hadden in het toernooi de halve finales bereikt. Het als negende geplaatste gelegenheidskoppel had zaterdagmiddag moeten aantreden tegen de Zweed Jon as Björkman en de Russin An na Koernikova, die als derde waren ingeschaald. Het tweetal verloor echter in de finale van de Indiër Paes en de Amerikaanse Raymond in drie sets met 4-6, 6-3 en 3-6. Lindsay Davenport voegde aan haar enkelspelwinst de overwinning in het dubbelspel bij de vrouwen toe. Met de Roemeense Morariu versloeg de kersverse nummer één van de wereldranglijst het duo De Swardt/Tatarkova met tweemaal 6-4. RTR van onze sportredactie LONDEN - Paul Haarhuis heeft zijn oude maatje Jacco Eltingh nog niet ingehaald. Hij heeft nog steeds vijf Grand Slamtitels in het dubbelspel, geen zes. De finale van Wimbledon verloor hij gisteren met Jared Palnier inel 7-6 3-6 4-6 en 6-7 van de In diërs Bhupathi en Paes. „Als ik beter had geretourneerd, had den we kunnen winnen", trok hij zelf het boetekleed aan. Het was Haarhuis' derde dub- belfinale op Wimbledon op rij. Alleen vorig jaar won hij, met Eltingh. Het jaar daarvoor ver loor hij, ook met Eltingh. Maar dat dubbel is niet meer. Nu heet het Haarhuis/Palmer, pas vijf toernooien. Al drie keer stonden ze in een finale. De eerste wed strijd die ze samen speelden, werden ze 'compleet afge maakt', herinnerde de Ameri kaan zich gisteren. Roland Gar ros was ook nog geen geweldig succes. Maar ineens viel het kwartje en klikte het. Daardoor wonnen ze in Londen van Woodbridge/Woodforde en van Kno wies/Nestor, topdubbels. Haarhuis had gisteren ook best tevreden achterover mogen leu nen, ondanks de nederlaag, die bijna vier uur in beslag nam. Het zou hem niet kwalijk genomen zijn. De prestatie mocht er zijn; na een paar weken partner schap al een Wimbledonfinale halen. Zelf zei hij begin dit jaar dat het vormen van een nieuw dubbel a la Haarhuis/Eltingh zeker drie jaar zou kosten. „Maar dat geldt voor een dubbel van nieuwe jongens. Jared was drie jaar geleden ook al een top- dubbelaar en ik ook." Gisteren voelde hij alleen teleurstelling. „Teleurstelling van het verlies en van mijn slechte spel. Als ik wat vaker returns had gemaakt, had ik Jared meer kansen gege ven en dat heb ik niet gedaan. Dat is cruciaal geweest." Indiase duo Bhupathi en Paes waren op Wimbledon als eerste geplaatst. De eerste set verloor het Indiase duo in de tiebreak: 10-12. Ook in de vierde set moest een tiebreak de beslissing brengen. Die viel uit in het voordeel van Bhupa- thi/Paes: 7-4. Nooit eerder won een Indiër een (senioren)titel op Wimbledon. Paes veroverde wel negen jaar geleden de zege in het junioren- toernooi. Toch waren Bhupathi en Paes de favorieten. Als eerste geplaatst, onlangs winnaar van de Grand Slam in Parijs. Haar huis was titelverdediger, maar Palmer niet. „Toch hadden we nooit gedacht hier te kunnen winnen", zei Bhupathi. „Op gras is het nog nooit goed gegaan met ons. Na drie dagen op dit toernooi heb ben we overwogen naar huis te vliegen. Zo slecht ging het. Pas in de tweede week begon het een beetje te lopen. Het is goed dat we zijn gebleven. GPD/ANP van onze sportredactie SAO PAULO - De Nederlandse volleybalploeg heeft de voor ronde van de World League af gesloten met nog maar eens twee nederlagen tegen Brazilië, beide met 3-1. De balans sloeg daardoor ver door naar de nega tieve kant: twee zeges in twaalf duels. Een schamel totaal voor een land dat de laatste olympi sche - en Europese kampioen heeft voortgebracht. Excuses tellen niet, maar ver klaringen zijn er genoeg te ge ven. De verplichte vakanties van een aantal spelers in de be ginfase, de voetblessure van Ri chard Schuil, de onervarenheid en vooral onhandigheid met het rallypointsysteem, de aanhou dende twijfel bij spelverdeler Misha Latuhihin en de wissel valligheid van de meeste anderen. Al die factoren gaven natuurlijk geen enkele garantie op een plek bij de beste vijf die met Argentinië in Mar del Plata om het grote geld gaan volley ballen. Kortom, de zomer van 1999 was koud voor Oranje. Maar leerzaam. Want er waren volgens bonds coach Toon Gerbrands ondanks de problemen ook lichtpunten. Sander Olsthoorn bewees zich met regelmaat als potentiële ba sismiddenman naast Bas van de Goor. Albert Cristina bleek een veilige oplossing als vrije aan valler voor het geval er iets mis gaat met Schuil. Martijn Diele- man maakte op die positie een einde aan de discussie over de dit jaar gepasseerde MarkBroe- re. Peter Blangé En niet te vergeten: Peter Blan gé is begin volgende maand te rug, misschien wel ambitieuzer dan ooit. Hij alleen al is normaal gesproken een garantie voor wat extra punten. Denkend aan de vele sets die met 25-23 verlo ren gingen, doet een simpel re kensommetje ondanks de don kere wolken van de afgelopen anderhalve maand het zonnetje voorzichtig schijnen. In elk ge val de gedachte daaraan. ..Nogmaals, we hebben de shit niet opgezocht", vatte Ger brands samen, „maar nu we erin zitten, moeten we de beerput maar leeghalen ook. Deze gene ratie heeft het verwijt gekregen dat ze in vergelijking met de vo rige alles cadeau heeft gekre gen dat ze er er niet zo hard voor heeft hoeven werken. Nu heeft deze selectie de zomer van 1999 meegemaakt. Dat is goed voor de harding, voor het leren ne men van verantwoordelijkheid. De waarde van deze World Lea gue wordt bepaald in septem ber. bij het EK en in november bij de World Cup." Heuse finale Om het Europese titeltoernooi in Oostenrijk te halen, moet Ne derland op 24 juli in Hasselt van België winnen. Vier dagen later in Istanbul kan Oranje tegen Turkije dan de EK-poule uitzoeken. Verlies be tekent Italië én Rusland in de voorronde ontlopen. De voorbe reiding op dat cruciale duel te gen de Belgen („een heuse finale die door niemand wordt onder schat", zei Gerbrands) begon in Sao Paulo en krijgt deze week in Brasilia en Belo Horizonte een vervolg. De aandachtspunten mogen duidelijk zijn. Tot dusver gaf het Nederlandse team met de lin kerhand weg wat net met rechts was gepakt. Ook zondag weer. Met een paar minder onnodige fouten was zomaar met 3-0 ge wonnen, al zagen de opnieuw 15.000 'Paulista' in het Ginasio Geraldo José de Almeida dat natuurlijk anders. „De eerste drie sets waren we zeker gelijk waardig", schetste aanvoerder Bas van de Goor de werkelijk heid. „Maar het gebeurt steeds weer dat we het zelf weggeven. Dat is het verhaal van deze World League." Twintig procent beter is moge lijk, schatte Gerbrands de haal bare progressie de komende weken in. Latuhihin, wiens handen te vaak verkrampen als hij Van de Goor in het midden snel en hoog moet aanspelen, kan een be langrijk deel daarvan voor zijn rekening nemen. De Limburgse spelverdeler zit met zichzelf in de knoei en speelt een klasse minder dan vorig jaar. Hij weet het. Zaterdag, na de wedstrijd, trainde hij een uur extra met de reserves en had daar duidelijk plezier in. Zondag was er, na een andermaal zwak begin, enige reden voor hoop. ANP .indsay Davenport reageert met ongeloof, nadat ze haar eerste Wimhledon-titel in de wacht heeft gesleept, foto Jytte Nielsen/AP door René van Hattum LONDEN - De uitbundigste foto die na de laatste klap in de Wimbledon-finale van Linds ay Davenport gemaakt kon worden, was er één met twee vuisten voor haar mond. Geen gehuppel, geen gespring, maar haar houding sprak boekde len: 'Ik heb Wimbledon ge wonnen, oh jee. Ik heb Wim bledon gewonnen. Ik.' Er was een gilletje, er waren wat tra nen. Het doodgewoonste meis je van de tenniswereld besefte wel dat ze iets ongewoons had gedaan, Wimbledon winnen, maar bleef doodgewoon. „Ik was in een shock", zei ze later. De titel 'miss doodgewoon' heeft Lindsay Davenport al een poos, altijd gehad eigen lijk. Daar kwam gisteren door de 6-4 7-5 overwinning op St effi Graf geen verandering in, behalve dat ze er nu wel twee Grand Slamtitels achter mag plakken. Die andere is van de US Open van vorig jaar. „En ik heb nog een derde", zei ze trots. „Mijn Olympische titel vind ik ook belangrijk." Lindsay Davenport is geen hinde op de baan, geen gebo ren atlete, geen grappenmaak- ster en geen sexbommetje. Ze beweegt wat moeizaam, loopt een beetje met de schouders gebogen om kleiner te lijken dan haar 1 meter 90 en haar rokje is net iets te lang. Maar Lindsay Davenport heeft een levensgevaarlijke dubbelhan- dige backhand, die ze uit alle hoeken overal neer kan leggen waar ze wil. Ze heeft een oer degelijke forehand, waarmee ze zelden een fout maakt, ze heeft een service die regelma tig de honderdzestig kilometer per uur haalt en ze kan zulke grote passen nemen dat ze heel veel van de baan kan 'belo pen'. Bij elkaar opgeteld maakte dat de Amerikaanse beter dan wie ook in Londen. Daarom ver sloeg ze Steffi Graf gisteren in een niet opwindende finale. Dat kwam omdat Graf nooit het geweldige niveau haalde van haar kwartfinale tegen Venus Williams. Die werd door Martina Navratilova tot 'de beste vrouwen wedstrijd ooit' gepromoveerd. Vanwege al die pluspunten op de baan lost Lindsay Davenport vandaag Martina Hingis weer af als nummer één van de wereld. Na de US Open vorig jaar was ze dat al zeventien weken. Nachtmerrie Niettemin blijft ze doodge woon. Een paar miljoen aan sponsorgelden en een cheque van 1.3 miljoen gulden van de All England Club veranderen daar niets aan. „Direct na de wedstrijd heb ik wel gekeken hoe ik naar de box kon klim men, maar ik zag geen gaatjes op de tribune. Toen ben ik maar gaan zitten en heb ik zit ten genieten." Haar kleding- sponsor had een gat in de lucht gesprongen als ze het had ge daan. Maar had ze eerder in het toernooi niet al gezegd: 'ik ben zo gewoon, ik ben een nachtmerrie voor sponsors'. Familie zat er toch niet in de spelersbox. Pap Davenport zat in zijn huis in Hawaï, mam Da venport had een volleybal toernooi, thuis in Newport Beach. Dat is een gemoedelij ke, luxe badplaats waar vooral oudere renteniers wonen. Lindsay Davenport is niet het type voor een appartement in New York. „Ik heb nog wel ge beld met mijn ouders, maar om voor één dagje van Amerika naar Londen te vliegen is toch een beetje te gek." Hoe doodgewoon Lindsay Da- venport is, bleek afgelopen de laatste twee weken vaker. Na dat ze donderdag titelverde digster Jana Novotna in twee sets had verslagen, zat ze moe derziel alleen in de interview ruimte. 'Lindsay Davenport zit te wachten en er is nie mand', schalde er door het perscentrum. Het liep nog geen storm. In de tientallen bijlagen die voor het toernooi verschenen, stonden verhalen over Graf, Hingis, Kournikova en Venus Williams, maar geen letter over Lindsay Daven port. Bij de wedkantoren le verde iedere pond die op de Amerikaanse was ingezet vijf tien pond op. Dat bleef zelfs zo nadat ze de finale haalde. Het lag ook voor de hand dat Steffi Graf zou winnen. De ze venvoudig kampioene, bom vol zelfvertrouwen na haar ze ge op Roland Garros, zou vast veel minder last van zenuwen hebben dan de nieuwkomer in de Wimbledon-finale. Daven port was bij zes eerdere bezoe ken aan Londen nooit verder gekomen dan de kwartfinale. ,Maar het was zo bizar, ik was helemaal niet nerveus." En vergeten was, dat de grote Californische zich al voor het tweede jaar op rij bij één van haar buren in de tuin had voor bereid op het grastennis in Londen. Die buurman was niet eens boos, dat ze zijn gras- baan in zeven dagen vreselijk hadden omgeploegd, zei de nieuwe bazin van het vrou wentennis. Vier uur per dag had ze op zijn baan heen en weer gerend. Daarom voelde ze zich eindelijk prettig op het Wimbledongras. Lindsay Da venport is niet het type dat er stil bij staat dat de buren het wel eens een eer konden heb ben gevonden dat zij hun ten nisbaan had uitgekozen om te trainen. Zo'n type is Lindsay Davenport niet. Die is heel ge woon. GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - 250cc-Cou- reur Remy van Rees heeft tij dens de vierde Dutch Open mo torcross in Amsterdam zijn achterstand op Leon Giesbers aanzienlijk weten te verkleinen. Van Rees, die het circuit in Am sterdam kent als geen ander, profiteerde in de eerste manche van zijn prima start en een val van zijn rivaal Leon Giesbers. Van Rees won de eerste manche met een enorme voorsprong. Giesbers werd na een inhaalra- ce nog derde. In de tweede man che zaten de twee kemphanen vanaf het begin bij elkaar. Af en toe kwam Giesbers gevaarlijk dicht in de buurt van Van Rees. Giesbers: „Maar elke keer kwam ik in de problemen door een achterblijver. Ik werd er gek van." Van Rees kijkt nu nog te gen een achterstand van 12 pun ten aan. In de 125cc klasse reed Erik Eggens als vanouds twee keer naar de eerste plaats. Zelfs een lekke achterband kon hem in de eerste manche niet van de zege afhouden. De Zuid-Afri kaan Greg Langston, twee keer tweede in Amsterdam, werd de nieuwe leider in het tussenklas- sement. Langston werd twee Nederland wint finale WPT ROTTERDAM - De Nederlandse honkbalploeg heeft zondag in Rotterdam het World Port Tournament gewonnen. Na de overwinning van 14-2 in de eerste wedstrijd op zaterdag, won Cuba de tweede met 4-1. De derde en beslissende wedstrijd was met 3-2 voor Nederland. ANP Van Ankeren naar Guingamp GUINGAMP - Edwin van Ankeren voetbalt volgend seizoen bij de Franse tweedeklasser Guingamp. De Nederlander, het afgelopen seizoen spelend bij het Belgische Germinal Ekeren, tekende zondag een tweejarig contract. Van Ankeren maakte zaterdag indruk in een testwedstrijd voor zijn nieuwe club te gen Le Mans. De aanvaller, die eerder onder meer uitkwam voor PSV, stond ook in de belangstelling van het Engelse Sheffield United en het Italiaanse Empoli. AFP Europese basketbaltitel Italië PARIJS - Italië heeft zaterdag de Europese titel in het basket bal behaald. De Zuid-Europeanen waren in Parijs in de finale testerkvoor Spanje: 64-56. Voordeltalianen washet de twee de Europese titel, de eerste stamt uit 1983. Topscorer was za terdag de op Jamaica geboren Carlton Myers, met achttien punten. De eindstrijd in Bercy was behoorlijk eenzijdig. Spanje, dat vier keer in een EK-finale stond en nimmer won, kwam niet in het ritme. Al na 27 minuten bedroeg het verschil tussen beide teams negentien punten. Alberto Herreros, spe lervan Real Madrid, kwam tegen de Italianen tot tien punten, terwijl hij in de twee voorgaande duels goed was geweest voor 57 punten. Italië was scherp aan het net en verdedigde uitste kend. Die solide verdediging had de Azzuri vrijdag al langs ti telverdediger en wereldkampioen Joegoslavië gebracht. De Joegoslaven moesten in Frankrijk genoegen nemen met brons, na een zege van 74-62 op gastland Frankrijk. RTR/AFP Golfers met de schrik vrij WICKLOW - Drie profgolfers zijn zondag met de schrik vrij gekomen toen de bus waarin zij vervoerd werden in botsing kwam met een auto. Ross McFarlane, Anders Hansen en Jo- akim Haeggman waren samen met een aantal caddys op weg naar de golfbaan voor de slotronde van de Ierse Open. Hansen hield aan het ongeval een lichte schouderblessure over, maar kon net als zijn collega's aan de wedstrijd deelnemen. RTR/SID Huizebosch wint in Vinkenbuurt VINKENBUURT - Erik Huizebosch heeft zaterdag in Vin kenbuurt de tiende wedstrijd van de Zwolse Courant-skee lercompetitie gewonnen. De Gramsberger was na de 70 kilo meter de snelste van een kopgroep van vier, die halverwege de wedstrijd geformeerd was. Meteen vanaf de start lag het tem po hoog en na 6 kilometer was het peloton al opgesplitst in di verse groepen. Vooraan koerste een achttal, waaruit halver wege de wedstrijd Huizebosch, Frank Fiers, PhilippeBoulard en BJ Steketee weg reden. In de finale trok Huizebosch van ver de sprint aan. Fiers eindigde als tweede, voor Boulard en Steketee. ANP Wereldrecord tienkamp Dvorak PRAAG - De Tsjech Thomas Dvorak heeft zondag in Praag bij Europacupwedstrijden meerkamp een wereldrecord op de tienkamp gevestigd. Dvorak kwam tot een officieus totaal aantal punten van 8,994. Het oude record stond sinds 1992 op naam van de Amerikaan Dan O'Brien: 8,891. Tsjechië won de landenwedstrijd, Nederland eindigde als zevende en degra deert daardoor. ANP van onze sportredactie DONINGTON PARK - Alex Criville heeft zondag op Do- nington Park de 500cc-klasse van de Grand Prix van Groot- Brittannië gewonnen. Het was de vijfde seizoenszege van de Spanjaard, die zijn voorsprong in het algemeen klassement ver grootte. De Japanners Tayayuki Okada en Tetsuya Harada wer den respectievelijk tweede en derde. In zijn honderdste race in de 500cc startte Criville slecht. Na een ronde lag hij op de zesde plaats. Daarna vocht hij zich op overtuigende wijze terug in de strijd om de topposities. Na de tiende ronde had hij de leiding in handen. „Ik weet niet waar om ik zo beroerd begon", zei hij naderhand. „Ik nam me voor rustig te blijven. Er was nog vol doende tijd voor herstel." De Spanjaard werd opgejaagd door zijn belagers uit Japan. Okada, de eerste negen ronden toonaangevend, slaagde er zelfs in Criville in de slotronde even van de leiding te verdringen. Heel even, want de Spanjaard heroverde onmiddellijk zijn po- sitieengaf die niet meer af. „Dat was een geweldig moment", zei Criville. Hij kwam met zijn Honda na 47 minuten en 6,29 seconden over de finish, een halve seconde eer der dan Okada. Hij won on danks een blessure aan de heup, die hij een week eerder tijdens de TT in Assen had opgelopen. Hij heeft nu 154 punten in de strijd om de wereldtitel. Okada volgt op 113, daarna komt Ken ny Roberts met 102. De Ameri kaan finishte zondag op Do- nington Park als achtste, een goede start ten spijt. De Italiaan Valentino Rossi won de 250cc-klasse. Zijn landge noot Loris Capirossi werd twee de, voor de Japanner Shinia Na kano. Een andere Japanner, Ukawa, leidt in de totaalrang schikking. De Japanner Masao Azuma be haalde zijn vijfde zege in de 125cc. Hij was oppermachtig. Zijn landgenoot Ueda werd tweede, de Spanjaard Alzamora derde. Azuma blijft leider in het klassement. RTR keer tweede, waarmee hij aan merkelijk beter was dan George Strik. Die was als koploper naar de hoof stad gekomen. In de 500cc klasse komt Willie van Wëssel met rasse schreden dichter bij koploper Jeff Jans sen. Van Wessel won op zijn fa- brieks Husqvarna beide man ches zonder enige tegenstand. Jeff Janssen, nog steeds koplo per, verloor in de tweede man che veel punten door een val. Van Wessel heeft nu nog slechts een achterstand van twee pun ten. ANP De Italiaan Valentino Rossi kan zijn geluk niet op nadat hij de over winning in de 250cc heeft behaald. foto John Pryke.'RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19