Armstrong geeft Tour weer hoop Boogerd worstelt met zichzelf Steffi Graf schrapt ook Wimbledon uit zomeragenda Stichting geeft fouten bij toewijzing van EK-kaarten toe Pete Sampras nu speler van de eeuw Amerikaan aan de leiding de fmnee Politie houdt Poulidor aan Kirsipuu sterkste Frensel Kastaneer Wisselvallig weer Langebaanraces Europese titel Davenport winnares NK net iets te lang in massasprint prolongeert titel treft Deltaweek immens populair VanGrunsven van de eenvoud voorDeRitter door René van Hattum LONDEN - Steffi Graf wilde gisteren geen seconde van de triomftocht van Lindsay Da venport op het centre court af snoepen. Daarom had ze in de afgelopen dagen niet gezegd dat haar negende Wimbledonfinale haar laatste zou worden, hoewel ze dat al voor het toernooi had besloten, winst of verlies. „Ik kom hier niet meer terug," zei de Duitse superkampioene na de verloren finale. Ze zei het pas in de catacomben van het centre court-stadion en niet zoals Boris Becker twee jaar geleden boven het net bij het uitdelen van de felicitaties. Ze wuifde ook niet toen ze van het centre court vertrok. Velen zouden hebben begrepen wat ze daarmee zou willen zeggen. Dat deed ze allemaal niet. De zeven voudig kampioene, twee keer verliezer op de finaledag van Wimbledon, liep heel gewoon van de baan. „Het was Lindsays dag en dat moest het blijven", zei ze later. Veel meer woorden wilde ze aan haar beslissing niet vuil maken. Of ze de US Open nog zou spe len? „Laten we het over van daag hebben." Maar nadat ze Parijs vier weken geleden vaar wel zei en nu Londen ook al, blijft er toch weinig over om voor door te gaan, werd er door gevraagd. „Laten we het over vandaag hebben", zei ze stoï cijns. Ze stopt nog niet hele maal, zei ze. „Op die vraag geef ik nog geen commentaar." Maar zelfs Lindsay Davenport vroeg zich af wat er overbleef als Graf de zomerafspraken op Wimbledon en Roland Gai-ros uit haar agenda schrapt. „Dan zal het niet zo lang meer duren tot ze er mee stopt", vermoedde de Wimbledonkampioene. GPD door Gert Onnink ROTTERDAM - De Stichting Euro 2000 erkent dat het bij de toewijzing van kaarten voor het Europees kampioenschap voet bal, volgend jaar in Nederland en België, fouten heeft gemaakt. Verschillende aanvragers ont vingen veel meer toegangsbe wijzen dan zij hadden gewild of kregen juist kaarten voor wed strijden waarvoor ze niet had den ingeschreven. Inmiddels is ook gebleken dat talloze aan vraagformulieren de organisa tie in Rotterdam nooit hebben bereikt. „We zullen proberen zo veel mo gelijk te corrigeren", zegt woordvoerder R. van der Eijk van de organisatie. Aan de mensen wier brieven niet op het bureau van Euro 2000 zijn binnengekomen, wordt gewaagd een kopie van hun aanvraagformulier op te sturen. Deze extra inspannin gen kunnen er volgens de zegs man toe leiden dat enkele kaar- ten opnieuw worden toegewe zen, maar meer dan enkele hon derden zullen dat er niet zijn, verwacht Van der Eijk. De woordvoerder van Euro 2000 laat verder weten dat het geld voor de toegangsbewijzen, dat al in de loop van deze week door middel van automatische incas so van de rekening zou worden afgeschreven, zo snel mogelijk wordt teruggestort. Vorige week maakte Euro 2000 schriftelijk bekend wie wel, maar vooral ,,wie niet voor kaarten voor het toernooi in aanmerking komen. Hoewel er zelfs een computer bij de loting was ingezet, ging het toch nogal eens mis. Het groot ste slachtoffer was een man uit Epe, die de toezegging kreeg niet minder dan 48 kaarten te ontvangen, terwijl hij maar voor acht toegangsbewijzen had ingeschreven. De wedstrijden van het Neder lands Elftal, drie van de vier kwartfinales, de halve finales en de finale (op zondag 2 juli in de Kuip) zijn inmiddels uitver kocht. Op de nog resterende 40.000 kaarten voor het publiek zijn inmiddels 1500 reacties op internet binnengekomen. GPD door Fred Segaar CHALLANS - En opeens was alles anders. Weg was de drei ging voor nieuwe invallen van justitie, verdwenen waren de verhalen over doping en gedaan was het met de kritiek op het uitnodigingsbeleid van Tourdi recteur Jean-Marie Leblanc. Voorlopig heeft niemand het in de Tour nog over de thuisblij vers van TVM, over de gênante aanwezigheid van Virenque en de nieuwe Duitse beschuldigin gen aan het adres van Telekom. Met zijn explosie van wils kracht in de proloog van de 86ste Ronde van Frankrijk schonk Lance Armstrong de wielrennerij nieuwe hoop. Hoop Jean-Marie Leblanc weet dat de stemming zo weer kan omslaan en dus genoot hij van het mo ment. Hij durft weer te hopen op een nieuwe toekomst voor de Tour de France. Hij dankt het aan de overwinning zaterdag in Le Puy-du-Fou van Lance Arm strong: een zege die hij ervoer als een ferme schouderklop. Er brak het afgelopen weekeinde zo nu en dan zelfs weer een lach door op zijn getekende gezicht, zeker nadat hij te horen had ge kregen dat Armstrong de natte en daardoor gevaarlijke etappe van gisteren naar Challans zon der kleerscheuren was doorge komen. In de persoon van Armstrong (27) kreeg de Ronde van Frank rijk zijn best denkbare klasse mentsleider. De renner uit Austin (Texas) werd in 1996 ge troffen door kanker en heeft al tijd gezegd dat hij de ziekte nooit zou hebben overleefd als hij ooit verboden middelen tot zich zou hebben genomen. Hij is radicaal als het gaat om doping- zondaars: die moeten zwaar worden gestraft. Hij keek eind 1996 en begin 1997 de dood in de ogen nadat bij hem teelbalkan ker en een tumor in zijn hoofd waren geconstateerd. Weinigen geloofden in zijn terugkeer aan de top. Kapper Hijzelf heeft nooit getwijfeld. Nog kaal van de chemothera- pieën reed hij al zijn eerste trai- ningstochten door het desolate Texaanse landschap. Hij ver scheen in 1997 in Parijs-Rou- baix om er een persconferentie te geven en was optimistisch over zijn herstel. „Ik ben zelfs alweer een keer naar de kapper geweest", zei hij bij die gelegen heid, om aan te geven dat de misselijk makende behandelin gen achter hem lagen. Ruim twee jaar later ging Arm strong als eerste Amerikaan sinds Greg Lemond in 1991 van start als leider in het algemeen klassement van de Tom- en wie daar ook allemaal verbaasd over mochten zijn - Armstrong niet. Hij veroverde het tricot in een internationaal vermaard pretpark in Le Puy-du-Fou, een dorp in de Vendée waar hij in 1993 voor het eerst in aanraking kwam met de Tom-. Die heeft hem sindsdien niet meer los ge laten. „Ik heb altijd willen te rugkeren in deze wedstrijd. Dat dat gebeurt met zo'n prachtige zege, is ongelooflijk." Armstrong was vorig jaar al vierde in de Ronde van Spanje, viex-de op het WK, won dit jaar de proloog van de Dauphiné Li- béré, een rit in de omloop van Sarthe, de bergetappe in de Route du Süd naar Plateau de Beille en werd achter Boogerd tweede in de Amstel Goldrace. „Hij heeft zich helemaal op deze Tom- gericht", zei Johan Bruy- neel, de Vlaamse eerstejaars ploegleider van US Postal. Met Bruyneel heeft Armstrong vori ge maand alle cols in de Tom- verkend. De ploegleider ver baasde zich tijdens de trai- ningstochten over Armstrongs klimcapaciteiten. „Als je vierde kunt worden in de Vuelta, dan ben je tot iets in staat. Maar wat hij tijdens die stages liet zien was fenomenaal- Ik besef dat ch'ie weken presteren in de Tom- iets anders is, maar we hebben goede hoop. Camera Lance Armstrong, die tegen woordig in Nice woont, holde intussen van de ene naar de an dere camera. En hij genóót. „Het is prachtig als je een doel hebt en dat kimt verwezenlij- ken. Ik heb laten zien dat het mogelijk is tenig te keren. Ik weet niet of ik een betere wiel renner kan worden dan ik was, maar ik weet wel dat ik een be ter mens ben geworden. Ik ben nóg meer van de Tour gaan hou den dan ik al deed." GPD zie ook pagina 14 Met een verbeten trek om de mond werkt Lance Armstrong de proloog af. foto J acky Naegelen/RTR Kopman Rabobank-ploeg rijdt proloog zoals Pantani in Dublin door Frits Bakker van onze sportredactie LONDEN - Met adembene mend spel heeft Pete Sampras zondag zijn zesde titel op Wim bledon in zeven jaar veroverd. Hij versloeg in de finale uitgere kend de nieuwe nummer één van de wereld, Andre Agassi (6-3 6-4 7-5). In deze eeuw won niemand zo vaak op de All-Engeland Club. Van zijn laatste 43 duels op het heilige gras verloor 'Big Pete' er slechts één. Dat gebeurde in 1996, tegen de latere winnaar Richard Krajicek. Aanvanke lijk heette de Nederlander nu opnieuw zijn grote uitdager te zijn. Hij sneuvelde echter in een vroeg stadium -tegen een quali fier. Sterkste In de laatste 'championships' van het millennium bewees Sampras echt de beste te zijn. Naderhand sprak hij van zijn sterkste partij ooit. Het was de twaalfde keer dat Sampras een Grand Slam won. Daarmee eve naarde hij het record van de Au straliër Roy Emerson. Vraag me niet hoe ik het doe. Ik weet het niet. Op dit moment ge niet ik alleen maar. Wat hier vandaag is gebeurd, zal ik me pas later realiseren. In de twee de set heb ik dingen laten zien die ik nooit eerder heb laten zien. Het ligt ook aan Andre. Hij haalt het beste in mij bo ven." Het tweetal bevecht elkaar sinds de juniorentijd. Het tref fen op Wimbledon was de 24e tussen de twee. Sampras leidt, 14-10. „Zijn aanwezigheid geeft mijn spel een niveau dat ongekend is. Hij inspireert me. Omdat ik zoveel respect voor Agassi heb. Vooraf was ik ge spannen en geëmotineerd. Spe len tegen Agassi is anders dan Duitse justitie neemt Telekom onder de loep HAMBURG - Volgens de Duitse dopingexpert Werner Franke houdt de justitie in zijn land de wielerploeg Telekom de laatste tijd nauwlettend in de gaten. Dat heeft de arts zaterdag in een radio-interview verklaard. „Zonder op de resultaten van de onderzoeken vooruit te lopen, weet ik dat sinds enkele dagen een officier van justitie zich met de wielersport bezighoudt. Ook Telekom wordt onder de loep genomen", aldus Franke. „Ik heb de officier van justitie be wijsstukken overgedragen die aantonen hoe preparaten uit België bij Duitse topwielren- ners terechtkomen." DPA Ploegleider moet op matje komen LE PUY-DU FOU- De Italiaan se justitie is bezig met een on derzoek tegen de formatie Lamprc en deed vorige week huiszoeking bij een aantal ren ners. Lampres ploegleider Pietro Al- geri heeft al een oproep gekre gen zich te verantwoorden voor 'gezondheidsgevaarlijke sub stanties'. Het is mogelijk dat de Italiaanse politie hem opwacht als de Tourkaravaan in het Itali aanse bergdorp Sestrière, neer strijkt. ANP POITIERS - Op weg naar de Tour de France is Raymond Poulidor ter hoogte van Poitiers aangehouden door de politie. Hij moest de handen op het dak van zijn auto leggen terwijl zijn zakken en koffer werden door zocht op dopingmiddelen. 'Pou- pou' stelde de aanhouding niet op prijs. Hij zei de politie ook dat hij geen bandiet was en dat hij zo'n behandeling niet pikte. Zijn slechte humeur klaax-de op toen een van de agenten hem om een handtekening vroeg. ANP tegen iemand anders."Agassi, recentelijk winnaar van de Open Franse: „Hij (Sampras) is de kampioen. Dat is duidelijk. Hij heeft het vandaag weer be wezen. Maar hoe goed hij ook was, het is moeilijk een neder laag te accepteren. Sampras kreeg in de derde game een breakpoint tegen. Met een ace sloeg hij die weg. In de acht ste game brak Sampras voor het eerst zijn tegenstander. Daar mee was de toon van de wed strijd gezet. Agassi werd vervolgens alleen maar in de verdediging ge dwongen. Hij was voortdurend in gevaar. Twee dubbele fouten, een gemiste forehand en een in het net geslagen backhand van Agassi gaven Sampras de moge lijkheid de wedstrijd te beslis sen. Geheel in de sfeer van de wedstrijd benutte hij zijn eerste matchpoint. ANP/RTR zie ook pagina 19 Pete Sampras CHALANS - De Tour is voor Michael Boogerd net zo mee dogenloos als zijn tijd in de proloog. Voor Neerlands hoop in het rondewerk werd de ope- ningsrit op zaterdag een wor steling met zichzelf. „Ik heb schofterig veel tijd verspeeld", drukte hij het zelf op het pro loogparkoers in Le Puy du Fou plastisch uit. Door de valse start (146e op ruim een minuut van de winnaar) staat Boogerd na twee dagen ver in de achter hoede van het klassement. Hij verwerkte de eerste tegen slag nukkig („iedereen kon toch zien hoe slecht het was") en zonder er veel woorden aan vuil te maken. „Ik heb geen ex cuses", verbeet hij later de ont goocheling van het verkramp- te en weinig hoopgevende optreden. Dat geeft te denken, want de conclusie moet dan zijn dat Boogerd niet bestand was tegen de druk die op zijn smalle schouders is gelegd. Hij miste het gevoel dat hij zelf met superbenen omschrijft en het is de vraag of hij die in de ko mende weken nog zal krijgen. De Tourbaas zelf had hem in de dagen voor de start nog wel uitgeroepen tot grootste kans hebber. Die illusie werd Boo gerd na een kleine tien minuten koers al ontnomen. Het is zelfs na twee dagen Tour al bijna on denkbaar dat Boogerd als win naar Parijs bereikt, al hoeft hij nog niet te wanhopen met zijn 146e plaats op meer dan een minuut van de verbazingwek kende winnaar Lance Arm strong. Vorig jaar in Dublin deed Mar co Pantani niet veel beter. De Italiaan werd toen 181e op 48 seconden van Chris Boardman en won later toch de Tour. Maar Boogerd is natuurlijk niet zo'n begenadigd klimmer als Pan tani en bovendien toonde het voorspel van de Franse ronde zaterdag aan dat hij als hard rijder na een slecht voorjaar aan kracht heeft ingeboet. Zijn eindtijd in de korte tijdrit zegt veel over de voiTn waarmee hij naar de Tour is gekomen. Michael Boogerd is geen tijd- rijder en zal het ook nooit wor den, dat werd nog eens onder streept in Le Puy du Fou. De ploegleiding van de Rabo bank kent die zwakte van de kopman en doet er alles aan om zijn rijstijl te verbeteren. De Michael Boogerd is kapot en teleurgesteld na zijn tegenvallende tijd in de proloog. Rabotoppers houden regelma tig sessies in een windtunnel in Marknesse om onder weten schappelijke begeleiding te zoeken naar de ideale houding voor een tijdrijden De trainin gen zijn vooral bedoeld om de snelheid te verhogen en de weerstand te verminderen. Het experiment is kennelijk zijn doel voorbijgeschoten. Windtunnels maken nog geen tijdrijders, al is het goed om de ontwikkelingen te blijven vol gen. Michael Boogerd heeft met zijn marginale klassering ten opzichte van vorig jaar zelfs ingeleverd op de specia listen van het korte explosieve werk. Hij werd in Dublin 72e op 25 seconden van de win naar. Toen was het de aanloop naar een Tour waarin zijn doorbraak zich aankondigde. Het is vooral zorgwekkend dat hij nu zo veel tijd heeft laten liggen op de andere renners die voor het klassement gaan rij den. Voor de ontketende Arm strong, die hij in de Amstel Goldrace nog versloeg, werd zaterdag een snelheid van 50.788 gemeten, Boogerd reed het parkoers tegen 45.084 per uur. Vertaald naar een lange tijdrit betekent zoiets dat hij vele minuten zou verliezen. Hij was ook de slechtste van al le vooraf genoemde kansheb bers. Bobby Julich, een andere favoriet, klaagde dat hij in de proloog 'zijn benen niet kon vinden', maar eindigde toch nog binnen een minuut van Armstrong. En zelfs splinters als Cipollini en Steels, die in een proloog niet echt voluit gaan, eindigden in Le Puy du Fou nog voor Boogerd. „Ja, natuurlijk doet dat pijn", zei hij, gebogen over de stuurstang na zijn inspanning. „Je wilt alles geven, maar het blokkeert. Ik kon gewoon niet harder." Zo had Maarten den Bakker zijn gevoelens even daarvoor ook ongeveer be schreven. De nationale kampi oen ging het zaterdag al niet veel beter: 118e op 54 tellen van Armstrong. „Ik geloof niet dat het vleugels geeft om in de rood-wit-blauwe tiui te lij den", zei de Zuid-Hollander met een intens treurige blik. Snelste De snelste van de Raborenners in de proloog was Erik Dekker, die tot vrijdagavond had ge twijfeld over zijn Tourstart. Zijn tijd en klassering kwamen in de buurt van zijn beste klas seringen in een Tour-proloog. De kwakkelende Drent reed op een venijnige klim in het par koers op reserve en kon daarna nog krachtig eindigen. De hoogst geplaatste in het Hollandse team, dat zich zon dag ook al nauwelijks kon foto George Nusmeijer/GPD mengen in de eindsprint in Chalans, gokt in de komende dagen op een uitval met een vluchtgroepje. „Dat is het voordeel van een snelle pro loog. Je weet maar nooit waar dat toe kan leiden. Ik kan in een vlucht terechtkomen waarin ik het best geplaatst ben. Dan heb je toch een kansje om het geel te pakken." Erik Dekker is in elk geval her steld van de kleine storing van zijn gezondheid. Leon van Bon, die wel honderd procent fit is, gaat dezelfde tactiek hanteren. „We moeten even kijken welke ploeg de koers gaat controleren. Dat gaan wij niet doen voor McEwen, of hij moet zo sterk gaan rijden dat hij de echte sprinters hier kan verslaan." De Rabo's kiezen vooralsnog de rol van vrijbui ters in het peloton, in afwach ting van een betere Boogerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13