Fietscampagne zit aan plafond Topjaar Terneuzense Havenfeesten Blik in huiskamers van vroeger Actie levert geld op voor koninkrijkje In de Himalaya Slag om Soelekerke hoogtepunt tijdens V eerse-Meerdagen zeeland Aantal deelnemers nauwelijks gestegen Fietsers trappen 18 mille bijeen voor Roparun maandag 5 juli 1999 door Ben Jansen VLISSINGEN - Het woon werkverkeer per fiets in Zee land zit aan zijn plafond. Voor de campagne 'Fiets naar je werk' hebben zich dit jaar nau welijks meer deelnemers aange meld dan vorig jaar. Het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikke ling. dat de actie organiseert, heeft 4527 inschrijvingen geno teerd, tegen 4503 in 199S. Drie maanden geleden was het streven er nog op gericht dit jaar 5000 deelnemers te trekken. Die zouden dan tussen 1 april en 1 oktober samen 5 miljoen kilo meter op de fiets moeten afleg gen om zo het autoverbruik te rug te dringen en hun conditie te verbeteren. Het bijgestelde Historische tractoren in Moriaanshoofd MORIAANSHOOFD - Zo bij el kaar hebben ze heel wat meege maakt. Rampen, oorlogen, ont ginningen, ontpolderingen of, - op zich al een hele opgave - de zware Zeeuwse klei. Werkma- chines pur sang. Pioniers luiste rend naar illustere namen als Deutz. Man. Ford en Fordson. En wat te denken van de lange John Deere, de Amerikaan met z'n typische groen-gele kleuren en de diesel Junior van Porsche. Stuk voor stuk tractoren met een bewogen geschiedenis. Erf en weiland van boer Cees bij de Vaate aan de Bootsweg bij Moriaanshoofd waren zaterdag voor de tiende achtereenvolgen de keer weer even omgetoverd in een openluchtmuseum. Met een vaal oranje Minneapolis Moline, type Z, 28 pk uit 1938 en een negentig jaar oude strohak- selaar als poortwachters. Lief hebbers uit Zeeland en de rest van Nederland hadden met el kaar zo'n zestig pronkstukjes bijeengebracht. Netjes opge poetst, want door kluiten zwoe gen is er voor de oudjes niet meer bij. Al zijn de landbouw machines nog steeds heel wat mans, zo toonde een aantal deelnemers aan het jaarlijkse evenement bij het Schouwse ge hucht. streef aantal ligt nu op bijna 4,4 miljoen kilometer. „Tja, de groei is eruit", constateert Ad Pher- nambucq, coördinator van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling. „We hebben wel iswaar nieuwe deelnemers inge schreven, maar daar staan af vallers tegenover. We zitten blijkbaar op het verzadigings punt. Meer Zeeuwen krijg je met dit soort acties blijkbaar niet op de fiets om naar het werk en weer terug naar huis te rijden." Sponsor Dat de campagne 'Fiets naar je werk', die dit jaar voor de acht ste keer wordt gehouden op den duur een maximumaantal deel nemers zou bereiken, was on vermijdelijk. Bezorgder is Pher- nambucq over de geldzorgen die voor de actie dreigen. Delta Nutsbedrijven stopt eind dit jaar als sponsor na drie jaar als geldschieter te zijn opgetreden. Phernambucq: „Op zich is dat geen ramp. De fietscampagne is nu wel zodanig ingeburgerd dat hij op eigen benen moet kunnen staan. Bedrijven en instellingen kunnen de organisatie voor hun medewerkers zelf organiseren. Je hebt dan nog een kleine over koepeling nodig. Sponsorgelden Liever zou Phernambucq toch nog minstens een of twee jaar met sponsorgelden willen door gaan. Reden: de in Zeeland ont wikkelde manier om het woon werkverkeer op de fiets te be vorderen, krijgt in steeds meer andere provincies navolging en er wordt overleg gevoerd over een landelijke opsehaling. Dat laatste gebeurt in het kader van de actie 'Nederland in Bewe ging', een samenwerkingsver band van onder meer NOC NSF, Hartstichting en Kanker- bestrijding. Phernambucq: „Er zijn ge sprekken gaande met mogelijke landelijke sponsors. Met het oog daarop zou het uit tactisch oog punt niet echt handig zijn als de fietscampagne in Zeeland van wege geldgebrek op een laag pitje zou komen te staan." Hij hoopt dat de provincie voor tij delijke financiële overbrugging zou willen zorgen als het niet lukt in Zeeland een opvolger voor Delta Nutsbedrijven als sponsor te vinden. Woningbouwcorporatie VW richtte ter gelegenheid van het negentigjarig bestaan huiskamers uit verschillende perioden van de twintigste eeuw in. foto Lex de Meester door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De \ereniging tot Verbetering van de Volks huisvesting in Vlissingen (VW) heeft zaterdag haar ne gentigjarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid van het jubile um is in Vlissingen een ten toonstelling geopend over hoe Vlissingers in de twintigste eeuw woonden en werkten. In nagemaakte oude woonka mertjes, compleet met ouder- wetseradio's, tv's enmeubilair, hangen foto's van de Vlissrngse arbeiderswijken van toen en nu. Mensen die graag terug blikken op hoe de Scheldestad er vroeger uitzag, kunnen op de tentoonstelling hun hart ophalen. Niet zijn alleen de huizen van de woningcorporatie van bin nen en van buiten te zien, ook zijn er foto's van de arbeiders op hun werk. De fototentoon stelling is van 12 j uli tot en met 27 augustus te bezichtigen in het gemeentearchief in Vlis singen. Kenmerkend voor de VW was dat de woningbouwvereniging opgelicht werd door Vlissing- se bedrijven. Zo konden zij hun arbeiders voorzien van woningen. Op het jubileum feest is het samenwerkings verband met die bedrijven definitief stop gezet en is de vereniging veranderd in een stichting. Gelijk met de organisatievorm is ook de naam van de woning corporatie veranderd. Die luidt voortaan Schelde Woon groep. „De klantenkring is de afgelo pen jaren sterk veranderd. En ook de positie van een werkge ver ten opzichte van de begin tijd is anders geworden", zei C. Hartog, voorzitter van de Raad van Commissarissen in zijn toespraak. „En omdat er nog steeds zoveel gebeurt in volkshuisvestingsland, heb ben we besloten het negentig- j arig j ubileum te vieren en niet te wachten op het eeuwfeest. Want misschien zijn we tegen die tijd opgegaan in een Wal- cherse woningcorporatie." door Ben Janseri VLISSINGEN - De bevolking van Bhutan, een koninkrijkje hoog in de Himalaya, heeft een gunstige indruk van de Zeeu wen. Het idee bestaat dat duizenden inwoners van deze provincie zich dagelijks het scliompes fietsen om geld bijeen te brengen voor duurzame ont wikkelingsprojecten in Bhutan. Dat de deelnemers aan de cam pagne 'Fiets naar je werk' hun rijwiel vooral beklimmen om dat fietsen prettig en gezond is - en ook een beetje omdat het goed is voor het milieu - is min der bekend. Het sponsorgeld dat bedrijven en instellingen hun fietsende werknemers toekennen, gaat sinds 1994 naar Bhutan, een van de landen waarmee Nederland een bijzonder relatie op het ge bied van de ontwikkelingssa menwerking heeft. Inmiddels is ruim een ton bij eengebracht. Een gering bedrag vergeleken bij de sommen die Bhutan van de Nederlandse overheid en andere donorlan den ontvangt, maar dat een deel van de Zeeuwse bevolking er voor op de fiets stapt, maakt de ze bijdrage heel speciaal. „Bij elke officiële ontvangst wordt er wel naar verwezen", vertelt Ad Phernambucq, coördinator van het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling, die onlangs in Bhutan is geweest. Het sponsorgeld wordt in Bhu tan besteed aan een kleine waterkrachtcentrale, een natio- naai programma voor zonnepa nelen en het opzetten van een i openbaar vervoersysteem in de hoofdstad Thimphu. Het open baar vervoer staat, zoals veel in Bhutan, in de kinderschoenen. In Thimphu rijden welgeteld twee bussen rond, waarvan er één met de opbrengst van de fietscampagne in Zeeland is be kostigd, Phernambucq: „Bhutan heeft op dit moment 3000 a 4000 au to's. Dat aantal zal zeker groei- 1 en. Daarom is het een goede zaak dat de autoriteiten zich nu al verdiepen in wat er bij de or ganisatie van openbaar vervoer komt kijken." Bhutan maakt in enkele tiental len jaren de sprong van een on geschonden middeleeuws land naar de 21e eeuw. Volgens Pher nambucq is de overheid zich terdege bewust van de negatie ve gevolgen die deze ontwikke ling kan hebben. Hij ziet daar voor twee oorzaken: in het boeddhisme is het begrip duur zaamheid diep geworteld en de voorbeelden van hoe het niet moet in andere landen die uit hun isolement zijn geraakt. Rugzaktoeristen „Bhutan heeft bijvoorbeeld maatregelen genomen om te voorkomen dat het land net als Nepal en Tibet overstroomd raakt door rugzaktoeristen. Er komen jaarlijks maar 4000 toe risten in. En pas deze maand heeft Bhutan nationale televisie en de aansluiting op Internet ge- j kregen." KAMPERLAND - Met het fiet sen van een driehonderd kilo meter lange ronde door Zeeland hebben 36 leden van ZRTC Theo Middelkamp en 2 leden van het Alston Runningteam 18.000 gulden bijeengebracht voor de stichting Roparun. De stichting zet zich in voor de (na-)zorg aan kankerpatiënten en is vooral bekend van de jaar lijkse estafettelooptocht tussen Rotterdam en Parijs. Start, om zes uur in de ochtend, en finish, om kwart voor zeven 's avonds) waren bij De Banjaard in Kam perland, waar Roparun twee vakantiebungalows heeft om kankerpatiënten en hun familie een vakantie aan te kunnen bie den. De tocht verliep voorspoedig, mede dankzij de hulp van twee volgauto's en twee motorbege leiders. Ruim honderdduizend bezoekers Bevolking van Eindewege even verdriedubbeld tijdens reünie EINDEWEGE - Voor een dorps feest kun je allerlei aanleidin gen verzinnen: een kermis, maar dan moet je een pleintje hebben, een braderie, maar daar heb je winkels voor nodig, of je houdt - zoals in Eindewege zaterdag - een reünie. Voor een echte dorpsontmoeting heb je vooral mensen nodig en een ruimte. Dat is precies waar ze in Einde wege ruim in gesorteerd zijn. In een aardappelloods van Mc Cain kwamen zaterdag drie honderd Eindewegenaren en oud-Eindewegenaren samen om feest te vieren. Het gehucht je. een soort buitenwijk van 's- Heer Arendskerke, telt maar honderd woningen, maar er kwamen veel mensen die ooit in één van die huizen hebben ge woond. Het programma was bewust niet al te dwingend. Tussen het bijkletsen en het bijkletsen, tra den de kindervolksdansgroep De Babbelaars en de dialec- troekband Nachtwerk op. Pas om middernacht werd de vrolijk versierde aardappel- loods ontruimd. Het geld voor de reünie haalde een commissie bijeen door bij de bedrijven op Eindewege een sponsorbedrag te vragen. Dege- meente Goes deed er 1.500 gul den bij uit de pot Premie op Ac tie. Die is er voor initiatieven vanuit de bevolking die de gemeen schapszin verstevigen. De Ein- deweegse reünie heeft dat zeker gedaan. Natuurexcursies Z-Bevelandse bloemdijken HEINKENSZAND - De vereni ging natuurmonumenten houdt donderdag 8 juli een excursie over en langs de bloemdijken van de Zak van Zuid-Beveland. De wandeling begint om 10.00 uur en duurt ongeveer twee tot tweeënhalf uur. Deelnemers moeten op tijd aan wezig zijn in het informatiecen trum naast de Kamerse Kooi aan de Nieuw Kamersedijk tus sen Heinkenszand en Nisse. Ook woensdag 14 juli is er een excur sie en wel naar de Zwaakse Weel. Deze excursie begint om 13.30 bij de werkschuur van Natuur monumenten aan de Zwaakse Dijk bij Kwadendamme. door René Schrier KAMPERLAND - De kans is groot dat (amateur)historici binnenkort driftig in geschiede nisboeken gaan snuffelen op zoek naar informatie over de slag bij Soelekerke. Deze slag wordt zaterdag 10 juli bij Kam perland nagespeeld. Het gaat echter om een slag die nooit be staan heeft. René Faasse uit Kamperland heeft het verhaal geschreven ter gelegenheid van de Veerse-Meerdagen die dat weekeinde in Kamperland wor den gehouden. Dus daarover zal maar weinig in de geschiedenis boeken terug te vinden zijn. In het verhaal krijgt de dochter van een rijke Veerse koopman, Helena de Moucheron, een ver houding met een Noord-Beve- landse boerenzoon. Haar vader ziet dat niet zitten en wil de jon gen, Willem van Campen, per schip ontvoeren. Kamperlandse vissers zien het en grijpen in. Deze slag wordt nagespeeld met hulp van een aantal traditionele platbodemschepen die ter gele genheid van hun jubileum ook op de Veerse-Meerdagen aan wezig zullen zijn. Overigens mag de slag dan verzonnen zijn, het gehucht Soelekerke heeft wel degelijk bestaan. De Veerse-Meerdagen in Kam perland zijn eigenlijk het laat ste overblijfsel van de Veerse- Meerdagen die in het verleden door de gezamenlijke Veerse- Meergemeenten werden geor ganiseerd. De Veerse-Meerda gen werden toen bij toerbeurt in een andere plaats gehouden. Dat gezamenlijke initiatief is verwaterd. In verschillende plaatsen aan het Veerse Meer worden bijvoorbeeld wel ha vendagen of visserij dagen ge houden. Samenwerking Anja Leenpoel van het organi serend comité in Kamperland betreurt het dat de samenwer king tussen de gemeenten niet meer bestaat. „Met z'n allen krijg je meer voor elkaar. Je kunt dan ook een beroep doen op el- kaars ervaring en kennis. Nu moet je het maar alleen voor el kaar zien te boksen." De organi satie in Kamperland, komt op een paar mensen aan, zo is de praktijk op dit moment. De uitvoering van de zeeslag wordt als een hoogtepunt van de Veerse-Meerdagen gezien. De zeeslag begint om 23.00 uur za terdag 10 juli. Het programma van de Veerse l Meerdagen is: Vrijdag 9 juli: 13.00-20.00 uur braderie; 19.00 uur kinderthea ter; 20.30 uur Disneyshow van de Deltashowband; 23.00 uur fakkeloptocht van platbodem schepen. Zaterdag 10 juli: tussen 10.00 en 18.00 uur rondvluchten per he likopter, braderie en kinderac tiviteiten; 13.00 uur officiële opening van de Veerse-Meerda gen met aansluitend vertrek van de platbodems voor het admi- raalzeilen; 13.30 uur rondvaart! voor ouderen over het Veerse Meer; 15.00 uur Admiraalzei- len; 14.00 uur optreden Ons Boerengoed; 16.00 uur optreden Peelanddancers; 17.00 optreden muziekkorps; 19.00 uur Veroni ca's FM Summerparty met 2 Brothers on the 4th Floor en Re- Play; 22.00 uur live dansmu ziek; 23.00 uur waterspektakel 'De slag om Soelekerke' en 23.30 uur vuurwerk. De jubilerende 'Ronde- en Plat bodemvrienden Zuid West Ne derland en Vlaanderen' houdt zondag 11 juli om 10.00 uur een Katerrace. Kunst- en natuurroute lokt 350 mensen WEMELDINGE - De Kunst- en Natuurroute in Wemeldinge wordt nog eens een ware hype. Zaterdag gingen 350 mensen langs ateliers, monumenten, tuinen en de rest van het zomer se dorp. Henk Bisschop, één van de initi atiefnemers, kreeg van verschil lende kanten het verzoek van kunstenaars om ook eens te mo- gen meedoen. Maar de groep I Wemelclingse natuur- en kunst- liefhebbers houdt angstvallig de schaal in de gaten. „Zoals het l is, is het goed", zegt Bisschop. „De mensen vinden het niveau j aantrekkelijk en het feit dat ze op een route van nog geen 25 ki lometer hun ogen uit kunnen kijken. We moeten ervoor wa ken dat het niveau van het gebo- dene op peil blijft en dat het aanbod ook binnen het oude dorp Wemeldinge kan blijven, I zodat iedereen het makkelijk kan lopen." De Kunst- en Natuurroute wordt opnieuw gehouden op za- terdag 21 augustus. door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - Terwijl Eddy 'The voice of Europe' Wally zondagmiddag zijn 'València' ten gehore bracht in de tent op de Scheldekade, bezong Zee- lands lieveling Bief tegelijker tijd De Zeeuwse Kust op een groot podium aan het verderop gelegen Veerplein. Hoewel het dit weekend echt strandweer was, kwamen ruim 100.000 be langstellenden af op de Ter neuzense Havenfeesten. L. Muller, voorzitter van de Stichting Terneuzense Haven feesten spreekt over een top jaar. De grootste publiekstrekker bleek, zoals verwacht, Bief. Ruim van tevoren hadden zich al 15.000 fans van de Zeeuwse formatie voor het podium ge schaard. Wegens plaatsgebrek werd de zeedijk gebruikt als tribune. Anderen moesten de hitte trotseren en blijven staan. In de mutjevolle tent op de Scheldekade, waar Eddy Wal ly zijn kunsten vertoonde, heersten tropische temperatu ren. Ook de andere artiesten, zoals Piet Veerman, Harry Slinger en het country-duo Grant Forsyth hadden aan publiek niet te klagen. Aange zien er geen zuchtje wind was, zochten veel bezoekers naast vertier, verkoeling in een van de kermisattracties of streken neer op de terrasjes, waarvan geen stoel onbezet bleef. D e za terdag van de Havenfeesten werd succesvol afgesloten met knallend vuurwerk en felle la sers. Boten Ook de nautische activiteiten, waar het bij de Havenfeesten in eerste instantie om te doen is, werd druk bezocht. Zo maakten dit jaar het dubbele aantal passagiers dan vorig jaar een rondvaart op een van de sleepboten en telde de roei- wedstrijd een recordaantal deelnemers van achttien ploe gen. De eerste prijs werd voor de derde keer op rij in de wacht gesleept door het team Bin nenvaart Junior. Zij mochten de wisselbeker houden. De plaatsen twee en drie werden achtereenvolgens bezet door het team van Bondewel en de ploeg van Wrotters. Bij de vlootschouw vaarden vijftien sleepboten en tien an dere vaartuigen, waaronder het passagiersschip Stad Ter- neuzen, in colonne achter el kaar. Het onvermijdelijke 'blussen' zorgde voor een fraai gezicht op de Westerschelde. Natuurlijk konden belangstel lenden de diverse schepen van binnen tot buiten bewonderen. Wie vanaf het land en het wa ter nog niet genoeg had gezien, kon een vluchtje over de stad maken per helikopter. Het ker- misgedeelte was dit jaar gi gantisch van opzet, met wel twintig attracties. Toch is Mul ler niet bang dat dit het nauti sche accent in de toekomst zal ondersneeuwen. Muller: „Vol gend jaar willen we extra aan dacht besteden aan de activi teiten rond de havenHet is een kwestie van groeien, je kunt niet verwachten dat alles di rect perfect is. Bij de volgende editie van de Havenfeesten willen we het nautische ge deelte zó uitbreiden dat de ker mis er als het ware bij in het niet valt." D at vergt wel een enorme orga nisatie. „Bijna honderd vrij willigers hebben we nodig ge had om alles naar behoren te laten verlopen en we mogen dit jaar met ruim 100.000 bezoe kers, eigenlijk waren ze niet te tellen, spreken van een groot succes. Ik wil nog niet verklap pen wat we volgend j aar in pet to hebben, maar geloof mé, volgend jaar worden de Ha venfeesten nog groter van op zet." Blof was, zoals te verwachten, de grote publiekstrekker tijdens de ook verder zeer druk bezochte Havenfeesten in Terneuzen. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 10