Tourbaas houdt het moreel hoog Laurent Jalabert laat toch verstek gaan Michael Boogerd heeft rotgevoel Bruno Roussel hekelt TVM en Verbruggen Ruim zeven ton voor winnaar sport Leblanc respecteert gezag wielerunie, maar niet tegen elke prijs de fra nee zaterdag 3 juli 1999 Delengte van Michael Boogerd is sinds de keuring van vrijdag exact bekend. Over de inhoud van de Tourfavoriet komt pas in de loop van de komende weken meer duidelijkheid. foto Ed Oudenaarden/ANP door Frits Bakker LE PUY DU FOU - Michael Boogerd zal vandaag geen snelle proloog rijden. Het is nooit de specialiteit geweest van de beste Nederlandse ronderenner van dit moment en dat zal het ook nooit wor den. „Ik heb er vorig jaar mijn moraal op gebroken", zei hij gisteren na de medi sche keuring, maar dat is ook weer overdreven. De Rabo- bank-kopman moet gewoon zorgen dat hij niet te veel tijd verspeelt op het tijdritpar koers met een lengte van 6.8 kilometer in de Vendée. Hij start er als een van de laatste renners, met alleen Vonokourov, Tonkov, Zülle, Boardman, Armstrong, Ola- no en Jülich nog achter hem. Voor de keuring reed hij gis teren drie rondjes om te ver kennen. „Het is een snel parkoers, met twee goeie bochten en een klim die pijn kan doen." Hoe hard het zal gaan? „Dat ligt aan de wind. Ik hoorde dat Indurain hier in 1993 met een snelheid van 49 per uur reed, de winnaar zal nu wel rond de 50 zitten." Lastige aanloop Maar verder kijkt hij vooral over de eerste week heen. Mi chael Boogerd moet die voor hem lastige aanloop, met snelle aankomsten voor de sprinters, zien te overleven. Met de conditie ging het de laatste weken niet best, de vorm is even wat minder dan in het voorjaar. „Ik heb de laatste dagen ook nog een rotgevoel", vertelde hij op de dag voor de start. „We zitten met de ploeg op honderd ki lometer hier vandaan, dus we komen weinig aan rust toe." Het is Boogerd een beetje ei gen in zijn spreektaal. Als het goed gaat, is het super. En als het wat minder gaat voelt hij zichrotslecht. „Ikke, de grote favoriet...", riep hij voor de buitenlandse camera's met gespeelde verbazing. „Waar haal je het vandaan man." Wie dan wel? Jülich, Olano, Tonkov, Gotti, het bekende rijtje van kanshebbers. Nee, aan Boogerd hadden ze een slechte op de dag voor de start. „Het is toch ook te gek, al die poppenkast van zo'n keuring. Ik moest even op de weegschaal, even je lengte meten, je bloeddruk en op een tafel gaan liggen voor de hartslag. Dat is alles. Moet je daar nou uren voor in de weer zijn?" „Ik kan mijn tijd beter be nutten, als ze me lekker laten trainen.En voor de proloog? „Ik moet om zeven uur star ten en blijf zo lang mogelijk bij het hotel. Daar ga ik een uurtje of anderhalf losrijden en me vooral rustig houden. Al die hectiek van zo'n pro loog is aan mij niet besteed." men werken." Het moet de Tom- van de vernieuwing worden, van de grote zuivering. Dat staat centraal in het doen en denken van Leblanc. „Ikhoop", zei hij,dat we gevrijwaard zul len blijven van invallen en on derzoekingen zoals die vorig jaar zijn gedaan tijdens de ron de. Maar garanties heb ik niet. We hebben het alleen gevraagd, omdat het de atleten schaadt. Als renners uit hun hotels wor den gehaald, wordt hun ritme verstoord en is er geen gelijk heid van kansen meer. Wij heb ben vriendelijk, maar wel heel dringend gevraagd om meer discretie aan de dag te leggen en het peloton met rust te laten." Bloedmonsters Dat het de Tour van de controles wordt, dat staat wel al vast. Voor de start in Le Puy du Fou dient zich vandaag al een leger tje van doktoren en verplegers aan om de eerste bloedcontroles te doen. Het team staat onder leiding van Martial Saugy en zal de bloedmonsters in een zo kort mogelijk tijdsbestek verzame len. Jean-Marie Leblanc kon digde aan: „Ik kan u alvast zeg gen dat er tijdens de Tour meer controles zullen zijn dan ooit, op onverwachte plaatsen, maar wel gericht." Het gerucht gaat in het Tourpe loton, dat renners die vandaag tussen de 47 en 50 zitten met hun hematocrietwaarde (dus net on der de toegestane bloeddikte), drie weken lang verdacht zullen blijven en moeten vrezen voor onverwachte invallen. De UCI zet daarbij groot geweld in. Zo zullen ook de Nederlanders Wim Jeremiasse en Jan van Ge stel tussentijds worden ingezet om bi] de controles te assisteren. Jean-Marie Leblanc sprak de hoop uit dat notoire valsspelers het wel uit hun hoofd zullen la ten om zijn wedstrijd nog eens te verzieken. En dat andere, jonge renners, zoals Michael Boogerd. Jimmy Casper en Angel Casero de voorlopers van een nieuwe lichting worden. Dat zal vandaag al moeten blij ken in de korte, maar venijnige race tegen de klok. De eerste renner in de proloog gaat om 16.10uurvanstartinLePuydu Fou, de laatste wordt om 19.15 uur aan de finish verwacht. doorRené Banierink LE PUY DU FOU - De voorma lige ploegleider en manager van Festina, Bruno Roussel, heeft fors uitgehaald naar TVM, de manier waarop in Nederland met de dopingproblematiek wordt omgesprongen en de Ne derlandse UCI-voorzitter Hein Verbruggen, die hij van machts misbruik beschuldigt. Hij deed dat in een paginagroot inter view in L'Equipe. Roussel beweert onder meer dat Verbruggen er voor heeft ge zorgd dat Festina-renner Lau rent Brochard zijn wereldtitel van 1997 kon houden, ondanks het feit dat hij betrapt was op het gebruik van een verboden middel. De Fransman kwam na de ontdekking van het verboden product in allerijl aanzetten met een medisch attest, dat vermoe delijk pas na de wedstrijd is aangeboden en door de UCI is geaccepteerd. 'Hoe hij hem heeft gekregen maakt niet uit, hij houdt zijn wereldtitel', zou Verbruggen tegen Roussel heb ben gezegd. Roussel, die geschorst is naar aanleiding van de Festina-af- faire, neemt ook andere Neder landers onder vuur. Zo herhaalt hij dat de Nederlandse renners die met dokter Rijckaert over kwamen van PDM naar Festina de doping in de ploeg hebben gebracht. Daarnaast vindt hij het 'absoluut logisch' dat TVM uit de Tour geweerd is. 'Zou u ze nog toelaten? Hun gedrag vorig jaar was een belediging voor de Tour.' Roussel wordt niet goed van de manier waarop men in Nederland, en met name bij TVM, met de dopingproblema tiek omspringt. 'Dat is een la chertje, typisch staaltje van Hollandse arrogantie. Pure pro vocatie.' GPD „Wij zullen niet schromen terug te gaan naar de tijden van vroe ger", zei Leblanc. „Als dit weer een Tour wordt met excessen, als blijkt dat renners, doktoren en ploegleiders nog niets heb ben geleerd, dan moet het maar anders. Ik zou willen zeggen: dan wordt het weer een Tour zo als onder Goddet en Lévitan. Zij bepaalden zelf wie er van start gingen, niet de wielrenunie." Want het Tour-opperhoofd is gekrenkt, al doet hij zijn uiter ste best om dat niet te tonen. Hij voelde zich ongemakkelijk, toen Virenque zich gisteren aan bood voor de medische controle. De Fransman struikelde over zijn eigen benen, achtervolgd door een batterij van camera's en maakte zich uit de voeten met een gesmoorde vloek. Het was nog maar een voorteken van wat hem in de komende weken te wachten staat. Virenque wacht in de proloog in elk geval een warm onthaal. Op het parcours van de openingsrit stond giste ren zijn naam al gekalkt, met een spuit ernaast getekend en in grote letters EPO eronder. Manoio Saiz, de teamchef van Once, had wel al even kort met de Tourbaas gesproken. Jean- Marie Leblanc deed het plicht matig: „We hebben het circuit van rechters, politie en advoca ten achter ons, we moeten ons vanaf nu op de sport richten", zei hij aan de vooravond van het vertrek.,Ik leef niet op voet van oorlog met Saiz, dus ik heb met hem gepraat, want we moeten drie weken lang met elkaar sa Richard Virenque (links) staat ondanks alles aan de start van de 86e Tour de France. Hier dolt hij met ploeggenoot Ivan Gotti tijdens de medische keuring. foto Pascal Pavani/AP door Frits Bakker LE PUY DU FOU - Voor het kas teeltje in het pretpark, waar vandaag de Tour de France van start gaat, hield Jean-Marie Le blanc de schijn hoog. „We live in peace", zei hij over zijn ver stoorde relatie met de Neder lander Hein Verbruggen. De Tour-directeur benadrukte in de startplaats dat hij de vrede heeft hersteld met de hoogste baas van het internationale wielrennen en ging gistermor gen zelfs een uurtje joggen met de man die hem tijdens de voor bereiding van de 86e Ronde van Frankrijk zo brutaal in de wie len heeft gereden. Die stemming kan zo weer om slaan. Jean-Marie Leblanc schetste gisteren in het open baar een hypothese clie niet eens ondenkbaar is. Hij filosofeerde over Richard Virenque, die hij zelf uit de Tour had verbannen maar van de UCI (wielerunie) toch weer moest toelaten, en zei nors: „Als hij zich opwerpt als favoriet voor de Tourzege, of zelfs eindwinnaar wordt, dan is dat een kaakslag voor de Tour en voor de sport en zeker geen zegen voor het wielrennen. De Tourbaas deelde kleine prik jes uit, straalde een zeker opti misme uit, maar stak ook een waarschuwende vinger op. Vooral naar Hein Verbruggen en zijn UCI. „Wij inspecteren het gezag", zei hij, „maar niet tegen elke prijs." De Tour-organisatie blijft het namelijk betreuren dat de wielrenunie heeft gehandeld tegen de morele gedragscode. LE PUY DU FOU - De win naar van de Ronde van Frankrijk krijgt dit jaar een bonus van 2,2 miljoen franc. Omgerekend is dat 737.000 gulden. Voor de runner-up van de gele trui ligt in Parijs precies de helft klaar. De der de renner op het podium ont vangt 600.000 franc, of 200.100 gulden. Het prijzengeld loopt daarna hard af, al krijgt iedereen een bedragje mee naar huis. Voor de 150e in de eindrangschik king is dat f. 837,50. Dage lijks is er voor de 180 deelne mers ook geld te verdienen. De overwinning in de pro loog in Puy-du-Fou is goed voor 8375 gulden. Een gewo ne etappezege levert het dub bele op: 16.750 gulden. De dagpremie voor de ge letruidrager is 14.070 gul den, voor de groenetruidra- ger 13.400 gulden en de leider in het bergklassement eveneens 13.400 gulden. Voorts zijn er geldprijzen voor de beste ploeg, jonge renner en de strijdlustigste coureur 914naast bijzondere premies. ANP Honderdtachtig renners van start in Tour de France 0,0 MONTAIGU 12.10 30,0 Les Herbiers J 12.53 39,5 Mont-Mercure A413.06 48.0 Pouzauges 13.19 87,5 Fontenay-le-Comte 14.15 103,5 Mouzeull-Saint-Martin 14.38 114,5 Lugon 14.54 129,0 Mareuil-sur-Lay 5 15.14 147,0 La Chaize-le-Vicomte 15.40 163,0 La Roche-sur-Yon S 16.03 186,5 Palluau 16 36 208,0 CHALLANS 17.07 Bron Société du Tout de Fr nee Deze eerste, vlakke etappe door de Vendee biedt de sprinters me teen een uitgelezen mogelijk heid. In het aan de kust gelegen Challans is de eindstreep ge trokken op de brede boulevard Jean Monnet. Wordt het de eer-, ste winst voor Mario Cipollini? van onze sportredactie LE PUY DU FOU - Laurent Ja labert doet definitief niet mee aan de Ronde van Frankrijk. Zijn ploegleider Manoio Saiz (ONCE) heeft dat vrijdag aan de Tourdirectie bevestigd. Hoewel de Franse renner zelf al duidelijk te kennen had gegeven niet te zullen starten, had de rondedirectie twijfel gezaaid. Op de lijst van voorlopige deel nemers stond de naam van Jala bert deze week vermeld. Op ba sis van een fax van ONCE, zo meldde de Société. De secreta ris-generaal van de formatie zei vervolgens dat de kans op deel name van Jalabert inderdaad nog bestond. Uiteindelijk gaf Saiz vrijdag officieel uitsluitsel. De officiële startlijst luidt: Cofidis ploegleider: Bernard Quilfen 1Bobby Julich (VSt) 2. Steve De Wolf (Bel) 3. Laurent Desbiens (Fra) 4. Peter Farazijn (Bel) 5. Claude Lamour (Fra) 6. Massimiliano Lelli (Ita) 7. Thierry Loder (Fra) 8. Roland Meier (Zwi) 9. Christophe Rinero (Fra) Mercatone Uno ploegleider: Giuseppe Martinelli 11. Stefano Garzelli (Ita) 12. Marco Artunghi (Ita) 13. Sergio Barbero (Ita) 14. Roberto Conti (Ita) 15. Michele Coppolillo (Ita) 16. Marco Fincato (Ita) 17. Riccardo Forconi (Ita) 18. Dimitri Konisjev (Rus) 19. Massimiliano Napolitano (Ita) Telekom ploegleider: Walter Godefroot 21.ErikZabel (Dui) I 22. Udo Bölts (Dui) 23. Alberto Elli (Ita), 24. Giuseppe Guerini (Ita) 25 Kai Hundertmarck (Dui) 26. Jorg Jaksche (Dui) 27. Jan Schaffrath (Dui) 28. Georg Totschnig (Aut) 29. Steffen Wesemann (Dui) Mapei ploegleider: Serge Parsani 31. Pavel Tonkov (Rus) 32. Davide Bramati (Ita) 33. Gianni Faresin (Ita) I 34. Manuel Fernandez Gines (Spa) I 35. Paolo Lanfranchi (Ita) 36. Bart Leysen (Bel) 37. Axel Merckx (Bel) 38. Daniele Nardello (Ita) 39. Tom Steels (Bel) Alex Zülle is een van de favorieten voor de eindzege. foto Laurent Rebours/AP Rabobank ploegleider: Theo De Rooy 41. Michael Boogerd 42. Erik Dekker 43. Maarten Den Bakker 4 4Patrick J onker 45. Mare Lotz 46. Robbie McEwen (Aus) 47. Leon van Bon 48. Mare Wauters (Bel) 49. Beat Zberg (Zwi) Polti ploegleider: Gianluigi Stanga 61. Ivan Gotti (Ita) 62. Rossano Brasi (Ita) 63. Stefano Cattai (Ita) 64. Mirco Crepaldi (Ita) 65. Stéphane Goubert (Fra) 66. Silvio Martinello (Ita) 67. Oscar Pellicioli (Ita) 68. Fabio Sacchi (Ita) 69. Richard Virenque (Fra) ONCE ploegleider: Manoio Saiz 51. Abraham Olano (Spa) 52. Rafael Diaz Justo (Spa) 53. David Etxebarria (Spa) 54. Marcelino Garcia (Spa) 55. Santos Gonzalez (Spa) 56. Luis Perez Rodriguez (Spa) 57. Andrea Peron (Ita) 58. José Luis Rebollo (Spa) 59. Marcos Serrano (Spa) Saeco ploegleider: Antonio Salutini 71Mario Cipollini (Ita) 72. Giuseppe Calcaterra (Ita) 73. Salvatore Commesso (Ita) 74. Laurent Dufaux (Zwi) 75. Gian Matteo Fagnini (Ita) 76. Ai-min Meier (Zwi) 77. Paolo Savoldelli (Ita) 78. Mario Scirea (Ita) 79. Francesco Secchiari (Ita) 0,0 LE PUY DU FOU 2,0 Les Epesses 3.7 LaChouinière 6.8 LE PUY DU FOU In 1993 ging de Tour ook van start in het kasteel op 'de gekke berg'. Miquel Indurain was toen de snelste en legde daarmee de basis voor zijn derde Tourzege. Alex Zülle werd in '93 tweede in de proloog. Chris Boardman gaat nu van start als favoriet. Hij won ook vorig jaar in Dublin en in 1997 in Rouen de Tourpro loog. Lotto ploegleider: Jean-Luc Vandcnbroucke 81Mario Aerts (Bel) 82. Fabien De Waele (Bel) 83. Sébastien Demarbaix (Bel) 84. Jacky Durand (Fra) 85. Thierry Marichal (Bel) 86. Kurt Van de Wouwer (Bel) 87. Rik Verbrugghe (Bel) 88. Geert Verheyen (Bel) 89. Peter Wuyts (Bel) Casino ploegleider: Vincent Lavenu 91Alexandre Vinokoerov (Kaz) 92. Stéphane Barthe (Fra) 93. Frédéric Bessy (Fra) 94. Pascal Chanteur (Fra) 95. Fabrice Gougot (Fra) 96. Jaan Kirsipuu (Est) 97. Gilles Maignan (Fra) 98. Christophe Oriol (Fra) 99. Benoit Salmon (Fra) Lampre ploegleider: Pietro Algeri 101. Marco Serpellini (Ita) 102. Raivis Belohvosciks (Let) 103. Ludo Dierckxsens (Bel) 104. Pavel Padmos (Tsj) 105. Mariano Piccoli (Ita) 106. Marco Pinotti (Ita) 107. Zbigniew Spruch (Pol) 108. Jan Svorada (Tsj) 109. Johan Verstrepen (Bel) Kelme ploegleider: Alvaro Pino 111. FernandoEscartin (Spa) 112. Joaquim Castelblanco (Col) 113. Carlos Contreras (Col) 114. José de Los Angeles (Spa) 115. José Javier Gomez (Spa) 116. Javier Ochoa (Spa) 117. Javier Pascual Llorente (Spa) 118. Javier Pascual Rodriguez (Spa) 119. José Angel Vidal (Spa) Vitalicio ploegleider: Javier Minguez 121. Angel Casero (Spa) 122. Elio Aggiano (Ita) 123. HemanBuenahora (Col) 124. Francisco Cerezo (Spa) 125. Francisco Tomas Garcia (Spa) 126. Alvaro Gonzalez Galdeano (Spa) 127. Pedro Horillo (Spa) 128. Prudencio Indurain (Spa) 129. Gines Salmeron (Spa) Crédit Agricole ploegleider: Roger Legeay 131. Fran£ois Simon (Fra) 132. Magnus Backstedt (Zwe) 133. Chris Boardman (GBr) 134. Sébastien Hinault (Fra) 135. Anthony Langella (Fra) 136. Stuart O'Grady (Aus) 137. Cédric Vasseur (Fra) 138. Henk Vogels (Aus) 139. Jens Voigt (Dui) Festina ploegleider: Juan Fernandez 141. Wladimir Belli (Ita) 142Laurent Brochard (Fra) 143Jaime Hernandez (Spa) 144 Rolf Huser (Zwi) 145. Fabian Jeker (Zwi) 146. Laurent Lef èvre (Fra) 147. Laurent Madouas (Fra) 148. Christophe Moreau (Fra) 149. DidierRous (Fra) La Francaise des Jeux ploegleider: Mare Madiot 151. Jean-Cyril Robin (Fra) 152. Christophe Bassons (Fra) 153. Jimmy Casper (Fra) 154. Frédéric Guesdon (Fra) 155. Stéphane Heulot (Fra) 156. Christophe Mengin (Fra) 157. Lars Michaelsen (Den) 158. Anthony Morin (Fra) 159. Damien Nazon (Fra) Banesto ploegleider: Eusebio Unzue 161. Alex Zülle (Zwi) 162. Jose Luis Arrieta (Spa) 163. Manuel Beltran (Spa) 164. Vicente Garcia-Acosta (Spa) 165. Francisco Mancebo (Spa) 166. David Navas (Spa) 167. Jon Odriozola (Spa) 168. Miguel Angel Pena (Spa) 169. Cesar Solaun (Spa) Cantina Tollo ploegleider: Giuseppe Petito 171. Bo Hamburger (Den) 172. Alessandro Baronti (Ita) 173. Gabriele Colombo (Ita) 174. Moreno Di Biase (Ita) 175. Massimo Giunti (Ita) 176. Marcus Ljungqvist (Zwe) 177. Luca Mazzanti (Ita) 178. Nicola Minali (Ita) 179. Gianpaolo Mondeni (Ita) US Postal ploegleider: Johan Bruyneel 181. Lance Armstrong (VSt) 182. Frankie Andreu (VSt) 183. Pascal Deramé (Fra) 184. Tyler Hamilton (VSt) 185. George Hincapie (VSt) 186. Kevin Livingston (VSt) 187. Peter Meinert-Nielsen (Den) 188. Christian Vandevelde (VSt) 189. Jonathan Vaughters (VSt) BigMat ploegleider: Stéphane Javalet 191. Ludovic Auger (Fra) 192. Thierry Bourguignon (Fra) 193. Christophe Capelle (Fra) 194. Carlos Da Cruz (Fra) 195. Thierry Gouvenou (Fra) 196. Lylian Lebreton (Fra) 197. Dominique Rault (Fra) 198. Alexei Sivakov (Rus) 199. Jay Sweet (Aus) De Spanjaard Abraham Olano (rechts) heeft een groot deel van zijn seizoen afgestemd op de Tour. foto Joel Saget/ANP PROLOOG 6,8 km ste ETAPPE ZONDAG 4 JULI 208 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 69