Plan voor ziekenhuis bij Eeklo Haven Terneuzen verdient feestje Thuiszorg weer helemaal bij de tijd zeeland zaterdag 3 juli 1999 z 15 Koewacht wil nieuw vlasmonument Vandalen richten ravage aan Geld voor millennium-musical Zwemvierdaagse brengt 4000 op Nieuwbouw in grensstreek Subsidie voor Stichting Terminale Zorg Thuis Parkeren bij boulevard mag voor havenfeesten Renovatie voetbalveld vv Clinge Open tuinen in Waarde I4A?C_ N tlAR-M oostperfrweg 20 middelburg tel: (0118) 63 0015 door Joost Bosman TERNEUZEN - De haven van de Terneuzen krijgt niet de na tionale erkenning die ze verdient. Met deze sombere veronderstelling opende bur gemeester R. Barbé van Ter- neuzen de Havenfeesten, die dit weekend in de Scheldestad plaatsvinden. Toch is het vol gens hem goed dat er jaarlijks een feest wordt gegeven rond de haven van Terneuzen. „Voor onze stad is de haven een van de belangrijkste bron van inkomsten. Zowel op het ge bied van handel als van indu strie. Om de investeringen in de Terneuzense haven te laten renderen, moeten we facilitei ten hebben die met hun tijd meegaan. Zeeland Seaport is daar volop mee bezig", aldus Barbé, die daarbij verwees naar de containerterminal in de Braakmanhaven, de spoor wegverbinding aan de oostkant van het kanaal Gent- Terneuzen en naar de insteek- haven in wording op de Axelse Vlakte. „Maar", zo stelde Barbé, „we kunnen die faciliteiten niet al leen opbrengen. Daarom is het teleurstellend dat het Rijk ons niet de erkenning geeft die we verdienen. Zeker omdat de vooruitzichten op hulp vanuit Den Haag zeer positief wa ren." Barbé doelde met zijn woor den op het feit dat minister Ne telenbos van Verkeer en Wa terstaat in juni de Zeeuwse havens afschreef als alterna tief voor Rotterdam. Zij denkt nu nog slechts aan uitbreiding van het bestaande Rotterdam se havengebied en aan land winning door uitbreiding van de Maasvlakte. „Het feit dat de regering zich nu concen treert op de Maasvlakte, doet geen recht aan de bijdrage die Terneuzen levert aan het na tionaal product door de expor ten die hier vandaan plaats vinden." Barbé hield echter het hoofd omhoog, en strijdvaardig kon digde hij aan: „We gaan door, omdat we recht op erkenning hebben. Op eigen initiatief zullen we de knelpunten op lossen." Havenvrouw Als eerste havenvrouw van het jaar ooit riep de burgemeester Heieen Muller uit, die vijftien jaar geleden samen met haar man Kees Muller de interna tionaal befaamde scheep vaartdienst Multraship Towa ge Salvage oprichtte. Barbé zei dat de verkiezingscommis sie de keuze snel had gemaakt, en prees Muller voor haar inzet voor het Terneuzense haven wezen. „Ze onderneemt activiteiten die opmerkelijk zijn. Ondanks het feit dat haar opleiding heel ergens anders ligt, is ze toch samen met haar man de ha venwereld ingestapt. Ze is ie mand die nooit bij de pakken neerzit." Tijdens de Havenfeesten, die meer dan ooit worden over heerst door kermisattracties, zullen onder meer Blof, Eddy Wally en Piet Veerman optre den. Daarnaast vindt er een spectaculair vuurwerk plaats en wordt de afsluiting ver zorgd door het Scheldelood- senkoor. KOEWACHT - Het houten vlassersbeeld aan de kop van de Emmabaan in Koewacht krijgt een nieuw plekje in gemeen schapscentrum De Vlaschaard. Het monumentje, vervaar digd door Bressiaander O. Gielliet, was ten prooi gevallen aan houtworm; het kost vierduizend gulden om het beeld weer op te lappen. Daarom wil de gemeente Axel het beeld, nu nog ei gendom van de Koewachtse winkeliersvereniging WTVEKO, adopteren en het in De Vlaschaard onderbrengen. Verwacht wordt dat De Vlasser daar in elk geval langer meegaat. Het le ge pleintje dat was ontstaan na de verwijdering van De Vlas ser wordt tijdelijk opgevuld door drie vrouwenfiguren in het kader van de kunstbeeldenroute. Als dit kunstwerk weer wordt weggehaald, blijft Koewacht niet met een leeg gat zit ten. De inwoners en de Axelse kunstcommissie mogen zich binnenkort buigen over de keuze van een nieuw kunstwerk, dat uiteraard ook met de historie van Koewacht te maken moet hebben, dus met vlas. KLOOSTERZANDE - Vandalen hebben in de nacht van don derdag op vrijdag een spoor van vernieling achtergelaten in delen van Kloosterzande en Walsoorden. In een woning aan de Willem Alexanderstraat in Kloosterzande ging een voor ruit aan diggelen, nadat iemand er een bierglas tegenaan had gegooid. Zeker tien vrachtwagens en één personenauto, die stonden geparkeerd aan de Eeckseweg in Walsoorden liepen schade op. De schade bestond uit brandblussers die in de ca bines waren leeggespoten en vernielingen aan dashboards. Ook bleken er GSM-telefoons en tolpasjes uit de wagens te zijn meegenomen. Verder werden ook elders in Kloosterzande spiegels en antennes van auto's gerukt, werd een brievenbus bewerkt en de inhoud over straat gesmeten. De schade loopt in de duizenden guldens. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten (GS) willen veertig duizend gulden extra subsidie voor de Goese Operette Vereni ging uittrekken om de millennium-musical Zacharias Jansen te bekostigen. Het college wil graag de musical betalen omdat het een 'echte Zeeuwse' musical is, gespeeld en geschreven door Zeeuwen en omdat er veel Zeeuwse elementen in zitten. De hoofdpersoon is de uitvinder van de verrekijker Zacharias Jansen die rond 1580 in Middelburg woonde. Verder komen er andere Zeeuwse beroemdheden als Michiel de Ruyter en Ja cob Cats in voor. De Raad voor Cultuur Zeeland heeft GS ge adviseerd geld voor de musical beschikbaar te stellen omdat het 'absoluut uniek' voor Zeeland is. De Raad verwacht dat de musical een breed publiek aanspreekt. „Voor andere ama teurverenigingen kan dit unieke project een voorbeeldfunctie hebben." De Goese Operette Vereniging krijgt normaal maar 7.500 gulden subsidie van de provincie. De première van Za charias Jansen is op 13 april 2000 in Middelburg. Daarna vol gen er nog vier voorstellingen in Middelburg en één in Terneu zen. KLOOSTERZANDE - De zwemvierdaagse in zwembad De Honte in Kloosterzande heeft ruim vierduizend gulden opge bracht voor het goede doel. Het geld werd vrijdagavond tij dens de slotmanifestatie overhandigd aan mevrouw A Kes- sen, vertegenwoordiger van Unicef. De opbrengst van het gesponsorde festijn is deze keer be stemd voor het VN Kinderfonds. Het geld gaat naar projecten in Somalië om scholen te bouwen, leraren op te leiden en les materiaal aan te schaffen. De deelnemers aan de vierdaagse hadden vijf dagen de gelegenheid om vier keer de vereiste baantjes te rekken.Maandag meldden zich 130 deelnemers voor het zwemfestijn. Dit aantal groeide in de loop van de week aan tot 161. Heieen Muller, die samen met echtgenoot Kees Muller Multraship Towage Salvage oprichtte, werd uitgeroepen tot (eerste) haven vrouw van het jaar. foto Peter Nicolai Volgens de ziekenhuisdirecties is een nieuw regionaal zieken huis (met alle basisvoorzienin gen en een groot aantal specia lismen) onmisbaar in een gebied met een lage beddichtheid (2,3 per 1000 inwoners). Door de vrijwillige fusie worden de me dische krachten gebundeld. Op die manier ontstaat een goed basisziekenhuis mét extra spe cialistische zorgverlening. De directies van de fusieziekenhui zen verwachten dat het plan nog dit jaar wordt goedgekeurd. Kosten Het Vlaams Infrastructuur fonds zou zestig procent van de totale bouw- en inrichtingskos ten (200 miljoen gulden) voor z'n rekening nemen. Voor de bouw van het nieuwe streekzie kenhuis wordt vijf jaar uitge trokken, zodat de eerste patiën ten er omstreeks het jaar 2007 terecht zouden moeten kunnen. Het nieuwe streekziekenhuis langs de Expresweg, zuidelijk van Aardenburg/Eede, biedt mogelijkheden voor met name West-Zeeuws-Vlaamse zieken fondspatiënten. Die wordt op deze wijze een goede uitwijk mogelijkheid geboden voor be handeling dichtbij huis. Voorwaarden Of dat in de praktijk ook haal baar is, moet nog blijken. Im mers, patiënten van OZ Zorg verzekeringen kunnen sedert 1 april van dit jaar weliswaar 'zorg over de grens' halen, maar dan gaat het enkel en alleen om 'topklinische zorg', die in Zeeuws-Vlaanderen niet voor handen is. OZ heeft daartoe overeenkomsten gesloten met een beperkt aantal gespeciali seerde ziekenhuizen in Vlaan deren. Of het streekziekenhuis Meetjesland daar straks aan kan worden toegevoegd, is nog maar de vraag. door Wout Bareman EEKLO - In het Meetjesland, in de grensstreek van Oost-Vlaan- deren, wordt na de eeuwwisse ling begonnen met de bouw van een nieuw streekziekenhuis. Als locatie is voorlopig gekozen voor de stadsrand van Eeklo, richting Maldegcm, in de direc te omgeving van de Expresweg Antwerpen-kust. Het zieken huis wordt gebouwd op een ter rein van zes hectare op luttele kilometers van de grens bij Aar denburg/Eede. Het nieuwe streekziekenhuis krijgt 530 bedden; het wordt uitgerust met de nieuwste medische technie ken. Het streekziekenhuis ontstaat na de fusie van het Heilig Hart- hospitaal in Eeklo en het Elisa- bethziekenhuis in Sijsele. De twee directies hebben inmid dels een Zorgstrategisch Plan ingediend bij het Vlaams Infra structuurfonds voor Persoons gebonden Aangelegenheden. Het is al uitgebreid toegelicht aan het personeel, dat waar schijnlijk zal worden gecon fronteerd met inkrimping. Bei de ziekenhuizen samen hebben 1040 mensen in dienst. En hoe wel het aantal bedden met 64 zoustijgen, moeteen aantal per soneelsleden vertrekken. weststrate verpakkingen (Advertentie) Alles voor kantoor door Barend Pelgrim SINT JANSTEEN - De Stich ting Thuiszorg heeft gisteren op feestelijke wijze het ver nieuwde wijkgebouw in Sint Jansteen in gebruik genomen. De vier maanden durende op knapbeurt was nodig omdat het pand in de Hoofdstraat ho peloos verouderd was. Door de verbeteringen heeft de Thuis zorg nu de beschikking over een uitvalsbasis om goede zorg voor de omgeving te verlenen. De opening gebeurde in beslo ten lering met de medewerkers van Thuiszorg, Maatschappe lijk werk, verpleegkundigen, verzorgenden en betrokken artsen en instanties. Volgens rayonmanager L. Hasselman verdienen deze mensen het om eens extra in het zonnetje ge zet te worden. Hoewel de buitenkant van het wijkgebouw het niet doet ver moeden, is het interieur van het pand compleet veranderd. Alle niveauverschillen zijn weggewerkt waardoor de ruimtes veel functioneler zijn. Daarnaast is de structuur in grijpend gewijzigd. Van de eerst buitensporig grote wachtruimte is plek benut om een kantoor voor het personeel te creëren. Verder beschikt het gebouw voortaan over een zonwering en is het meubilair vernieuwd. „Alles was stok oud", aldus Hasselman. „Er is een apart consultatiebureau ingericht en een zogenaamde boxenkamer waar baby's en peuters die op controle of voor een prik komen aan- en uitge kleed kunnen worden. Verder hebben we een leuke speel hoek gemaakt. Er is bovendien een opslagruimte voor uit leenartikelen zoals krukken, bedklossen, toiletverhogers en andere zaken." De openings- en spreekuurtij den in het gere noveerde wijkgebouw blijven zoals ze waren: van maandag tot en met donderdag tussen 13.00 en 13.30 uur en verder volgens afspraak. Het interieur van het wijkgebouw is helemaal veranderd, met een speelhoek en een apart consultatiebureau. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer SLUIS - Het dagelijks bestuur van het Samenwerkingsver band Welzijnsbeleid West Zeeuwsch-Vlaanderen wil de Stichting Terminale Zorg Thuis over 1998 een subsidie van 1.938 gulden toekennen. De twintig vrijwilligers die de zorg voor terminale patiënten en de nazorg aan hun verwanten pp zich nemen, kregen voorheen alleen de reis- en telefoonkosten vergoed en deze vergoeding is niet toereikend. De stichting heeft al geruime tijd geleden een subsidiever zoek ingediend. Omdat in het Intergemeentelijk Samenwer kingsorgaan Zeeuwsch-Vlaan deren (ISOZ) eerder was afgesproken dat er een subsidie- voorstel voor de stichting zou worden ontwikkeld, heeft de behandeling van de aanvraag lange tijd gekost. Uiteindelijk heeft het ISOZ geadviseerd een bedi'ag van 1.938 gulden be schikbaar te stellen voor 1998. Voor 1998 kreeg de stichting 26 hulpaanvragen binnen; aan 13 REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Co.nny van Gremberghe TERNEUZEN - Bezoekers van de Terneuzense havenfeesten kunnen dit weekeinde hun auto wel kwijt aan de Scheldeboule- vard. Dat is het Terneuzense ge meentebestuur overeengeko men met de organisatoren van het havenspektakel. De Scheldeboulevard wordt momenteel gereconstrueerd en voorzien van een nieuwe drie meter brede kleilaag. Het Ha- venfeestencomité vreesde in eerste instantie dat door de werkzaamheden ettelijke hon derden tijdelijke parkeerplaat sen - aan de teen van de dijk - niet konden worden gebruikt, maar dat is wel het geval. Het aannemingsbedrijf heeft op verzoek van de gemeente reke ning gehouden met de wensen van het comité. Volgens Th. Reijns, hoofd van de sector stadsontwikkeling en beheer van de gemeente, is op de teen van de zeedijk slechts een dunne laag grond aangebracht die re delijk stabiel is en onder norma le weersomstandigheden het gewicht van auto's zonder pro blemen kan dragen. „Parkeren hoeft geen probleem te vor men", zei Reijns. Zondagmid dag, tijdens het optreden van Blof, wordt de Scheldeboule vard wel afgesloten. De gemeente heeft ook overeen stemming met de bewoners van de Scheldekade bereikt over de plaatsing van een aantal zitban ken op de dijk. De gemeente wil de in eerste instantie grote com pacte banken plaatsen met een betonnen omlijsting. De bewo ners voelden daar niets voor, omdat ze het zicht op de Wester- schelde kwijt dreigden te raken. COR DE JONGE personen werd hulp verleend. Volgens het samenwerkingsver band is het duidelijk dat de vrij willigers een leemte in deze specifieke zorg opvullen. De vergoeding van telefoon- en reiskosten dekt niet alle uitga ven die de vrijwilligers moeten doen, omdat door de uitge strektheid van Zeeuws-Vlaan- deren meer kilometers moeten worden gereden dan gemiddeld. Deze problematiek wordt ook onderkend door de Stichting Coördinatie Vrijwilligers Zee land. Bij de verdeling van geld wordt met de specifieke situatie in Zeeuws-Vlaanderen geen re kening gehouden. Voor Zeeuws- Vlaanderen zijn er dus financië le problemen. De leden van het algemeen be stuur van het samenwerkings verband vergaderen woensdag 7 juli vanaf 20.00 uur in de Sluisse raadzaal over het subsi die voorstel. HULST - Burgemeester en wet houders van Hulst willen deze maand nog ruim 45 mille uit trekken voor de renovatie van het trainingsveld van voetbal vereniging Clinge. De grasmat van het veld wordt vernieuwd en er wordt een drai nagesysteem aangelegd. De laatste voorziening is nodig, omdat de club de laatste jaren regelmatig te kampen had met wateroverlast. De Hulster raad spreekt zich donderdag 8 juli uit over de kredietaanvraag. Afgesproken is nu dat er be scheiden zwart-witte 'stalen banken komen zonder verdere opsmuk. Ook de betonmuurtjes komen er niet. De buurtbewo ners kunnen met die voorstellen goed leven. WAARDE - Twee tuinen in Waarde zijn vrijdag 9 en zater dag 10 juli opengesteld voor het publiek. Het gaat om de fuchsi- atuin van J. Houtekamer aan de Julianastraat en aan dezelfde straat de tuin van L. Voshol. Zij heeft 600 soorten fuchsia's, 200 cactussen, vetplanten en agaves en een serre. Mevrouw Voshol heeft haar tuin 20 jaar lang opengesteld voor het publiek. Dit jaar doet ze dat voor de laatste keer. Na 20 jaar vindt ze het welletjes. Haar tuin is zaterdag 10 juli van 9.30 uur tot 17.00 uur geopend. De tuin van de heer Houtekamer is al een dag eerder, vrijdag 9 ju li, te bezichtigen van 14.00 uur tot 21.00 uur. Ook op zaterdag 10 juli kan dat nog en dan van 10.00 uur tot 17.00 uur. Houte kamer is al jarenlang lid van De Zeeuwse club van Fuchsialief hebbers en zijn tuin wordt om schreven als een 'bellenpara dijs'. De fuchsia heet in de volksmond ook wel bellenplant. (Advertentie) f IKKcrt Téoep éeB&iiicwecNsuccesjem eeoppe feescMfteeccr/B Teeus uwece '■■HfB.aXP&smMXN! ...TtSBzn ~njl> VeHOS fi&fWtCWBW.Nfc.CtWeUXBdX:, PeALOBT! KT is ZHAkCM KTSacaS MJTVEr cw.e sre^ks mr/ree c&VcePZBU#*?! pftts me m khp sames I^LCBCÓ unccec Verbrugge, uw BMW dealer. Verbrugge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon (0115) 68 12 00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 65