Betho kan opdrachten amper aan PZC ■n Zeeuwse inktvissen bedreigd Wierook, draken en lekkere hapjes Kort geding om geluidsgrenzen voor vliegveld Omwonenden terp Westkerke in verzet tegen openstelling GLAZEN MEUBELEN zeeland zaterdag 3 juli 1999 b 16 Klassiek ballet Jazzdans Inwoners Lewedorp werken aan vorming van eigen dorpsraad Zwemvierdaagse Goes Orderportefeuille goed gevuld Exclusieve modellen Glazen tafelsstoelen, vitrinekastenspiegelsdouchedeuren Bezoek onze showroom! Zaterdagmiddag gesloten Op maat gemaakt GLASHANDEL MOERSTEE Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge 0113 - 341688 Fax 0113 - 344062 Cursussen Regionaal Opleidingen Centrum Zeeland Instelling voor middelbaar beroepsonderwijs en volwasseneneducatie H Klassiek ballet Klassiek ballet voor kinderen vanaf 4 jaar. Speel se aanpak toeleidend naar een programma dat het gradensysteem volgt van de Royal Academy of Dancing vanaf 23 augustus balletstudio Thorbeckelaan Goes Vraag de speciale folder! IS Jazzdans Lekker dansen, goeie muziek en een docente die van alle markten thuis is. 8 - 12 jaar en 13 - 16 jaar; ook volwassenen vanaf 24 augustus balletstudio Thorbeckelaan Goes Vraag de speciale folder! Meer informatie/aanmelding? Stuur onderstaande bon in enveloppe zonder postzegel naar: M ROC Zeeland, vestiging Oosterschelde College Antwoordnummer 705, 4460 WB Goes. Of bel: (0113) 23 11 70 wil graag meer informatie over ballet en dans „ZEELAND Sportduiker en auteur John Neusclrwander dook vrijdag het eerste exemplaar op van de Sportduikersgids Zeeland. foto Lex de Meester Pleidooi voor bescherming bij presentatie Sportduikersgids door René Schrier MIDDELBURG - Het gaat de verkeerde kant op met de inkt vissen in de Oosterschelde. Ze worden meer en meer gevangen en verkocht aan klanten van Aziatische origine. Als dat zo doorgaat wordt het inktvissen- bestand in de Oosterschelde be dreigd. Het is dan ook aan Gede puteerde Staten van Zeeland om het Natuurpark Ooster schelde te beschermen en er voor te zorgen dat de inktvis- sensoorten in dat water niet be dreigd worden. Sportduiker John Neuschwan- der hield dat pleidooi vrijdag middag bij de presentatie van zijn 'Sportduikersgids Zeeland' in de Drukkerij te Middelburg. Neuschwander is hoofdredac teur van het blad 'Duiken' en onder meer betrokken bij de oprichting van de belangenor ganisatie Duikondernemend Zeeland. Hij wees erop dat de inktvissen- soorten die zich in de Ooster schelde bevinden prachtige beesten zijn. Vooral de Zeekat ten of Sepia's. Sinds er een markt voor lijkt te bestaan wor den ze door vissers massaal ge vangen. Vroeger werden ze stee vast over boord gezet. De eerste inktvissen komen vanuit de Golf vanBiskaije rond de Pasen naar de Oosterschelde om te pa ren. De eitjes komen ongeveer 60 dagen na de paring uit. In september vertrekken ze weer naar hun plaats van herkomst. Duikers mogen deze en andere vissen niet uit de Oosterschelde halen, maar vissers doen het wel. Herstel Neuschwander vond het erg jammer dat het deze kant op gaat. Overigens was hij positief over de ontwikkelingen onder water in de Oosterschelde na het gereedkomen van de Storm vloedkering. Op sommige plaatsen is wel een achteruit gang te zien bij de ondeiwater flora en fauna, maar er zijn ook al weer tekenen van herstel waar te nemen. Daarnaast zijn andere plaatsen er juist meteen al enorm op vooruitgegaan wat soortenrijkdom betreft. De auteur trok verder fel van leer tegen stropende duikers en duikende stropers. Hij had het over criminelen die wat hem be treft hard aangepakt mogen worden. „Geen straf is te hoog. Ze verpesten het plezier van tienduizenden goedwillende sportduikers." Duiklocaties Neuschwander en zijn uitgeve rij Gottmer in Haarlem kozen voor een ludieke manier van presentatie van het boek. Hij kwam met het eerste exemplaar boven water uit de gracht van Middelburg, ter hoogte van de opstapplaats voor de rond vaartboten. De sportduiker ver telde dat hij met het boek twee dingen wil bereiken. Allereerst wil hij sportduikers kennis la ten maken met de ruim 60 duik locaties in Zeeland. Daarnaast wil hij ze ook wat meer van Zee land laten zien dan alleen de dijk aan de waterkant. Daai'om staat de gids vol met wetens waardigheden over deze provincie, handige tips voor be zoekers en natuurlijk veel infor matie over wat zich onder water bevindt. Sportduikersgids Zeeland, door John Neuschwander. Uitgeverij GoWjier Haarlem, 47,90. ISBN 90 257 3064 7. door Mieke van der Jagt LEWEDORP - Nog maar twee van de vijftien kernen in de ge meente Borsele doen het nog zonder dorpsraad: Ovezande en Lewedorp. Naar het zich laat aanzien, blijft alleen Ovezande binnenkort nog over als dorps- raadsloze kern; in Lewedorp is een initiatiefgroepje druk bezig om een dorpsraad op te richten. Het wordt daarbij warm onder steund door de gemeente Borse le, die het contact met dorpsra den beter wil structureren. In Lewedorp speelt een aantal zaken waarbij het gemeentebe stuur een dorpsraad als mee denktank heel goed kan gebrui ken. Het is de bedoeling langs het dorp, door de Quarlespolder, een goederenspoorlijn aan te leggen voor het Sloegebied. In passing van de lijn in het land schap, geluidszonering, beveili ging van overgangen', het zijn allemaal zaken waarbij de Le- wedorpers specifieke belangen hebben. Daarnaast is er de mogelijkheid dat dichtbij Lewedorp een gi gantisch glastuinbouwproj eet van zo'n 700 hectare zal worden gebouwd. Ook daarin spelen be langen van landschappelijke in passing, verkeersafwikkeling, licht en geluid maar ook van werkgelegenheid. Een dorps- door Esme Soesman GOES - Sportpunt Zeeland in Goes houdt van maandag 5 tot en met vrijdag 9 juli Nationale Zwemvierdaagse. In plaats van zwemmen kunnen deelnemers ook voor een andere aquasport kiezen. Deze telt dan gewoon mee voor een medaille. Dagelijks kan gezwommen (of bijvoorbeeld geaquajogd) worg den tussen 7.00 en 8.30 uur. Maandag en dinsdag zijn de deuren daarnaast geopend tus sen half twaalf 's ochtends en half tien 's avonds. De drie laatste dagen van de raad kan heel direct het gebun delde belang van de inwoners van het dorp inbrengen in de be treffende overlegstructuren en in de gemeenteraad, waar veel zaken worden beslist. Uitbreiding Nog nader aan het hart van de dorpelingen ligt het uitbx-ei- dingsplannetje ten zuiden van het dox-p. Aan de overkant van de Postweg moet de nieuwbouw verrijzen. De gemeente bei'eidt daarvoor een bestemmingsplan voor. Via een dorpsraad kunnen de inwoners van Lewedorp in vloed hebben op de voorschrif- ten van het bestemmingsplan. De initiatiefgroep, die bestaat uit Adri Goetheer, John de Ja ger, Ad Lijmbach, Arnold Ver donk en Peter Vermeulen, heeft dinsdag 6 juli geprikt als datum voor een informatiebijeen komst over deDorpsi-aad. Vanaf 20.00 uur wordt in het vereni gingsgebouw gepeild hoe de be langstelling in het dorp ligt, Bux-gemeester J. L. M. Mandos van Borsele zal tijdens de verga dering een gastrede houden om uit te leggen hoezeer de gemeen te aan de inbx-eng van een dorps raad hecht. Vooxwaarde voor de oprichting is een voldoende draagvlak onder de bevolking en de bereidheid van Lewedor- pers om in de raad plaats te ne men. week begint de zwemvierdaagse J om tien uur 's ochtends. De sluitingstijd ligt dit tweede', deel van de week eveneens om half tien. Wat zwemmen betreft moeten dagelijks afstanden worden afgelegd van vijfhon- derd meter. Kinderen tot en met twaalf jaar kunnen volstaan met 250 meter. Wie vier dagen volmaakt, ver-'( dient een medaille. Aquarobic Om deelnemers zoveel mogelij k-' te stimuleren houdt Sportpunt extra activiteiten, zoals atten--( ties aquarobic voor kinderen en een gratis verloting. foto Ruben O reel door Lukas Fransen MIDDELBURG - Oosterse kruidengeuren en de lucht van wierook mengen zich en versprei den zich over de Markt in Middelburg. Vanuit de kraampjes kijken grote boeddhabeelden, draken en allerlei mythische figuren het passe rende publiek strak aan. Wie er honger van krijgt, kan zich tegoed doen aan de vele ooster se lekkernijen. De Markt is van vrijdag tot en met zondag het toneel van de vijfde Pasar Asean. Het publiek kan kennismaken met producten en bijzonder heden uit de zeven Asean-landen, Thailand, Maleisië, Singapore. Vietnam, de Filipijnen, het staatje Brunei en Indonesië. Het warme weer zorgde er vrijdag in ieder geval voor dat het publiek zich helemaal in oosterse sferen waande. Vandaag (zaterdag) treedt de Middelburgse muziekgroep Pohon Sagu tussen 12 en 16.30 uur op met tussendoor dansoptredens van Bunga Rosi, die het pubhek betoverende dan sen voorschotelen. Om 16.45 uur verzorgt Jus tine Pelmelay een optreden van een half uur en de avond wordt tussen 22 en 23.30 uur afgeslo ten door de bekende band MassadaOp zondag wordt het publiek vermaakt met optredens van de Thaise dansgroep Chiangmai Thai Dance en muziek van de Zeeuwse groep Trio Si Kodok. door Rolf Bosboom GOES - De Betho, de organisa tie voor sociale werkvoorzie ning op de Bevelanden en Tho len, kan de toenemende vraag van opdrachtgevers nauwelijks bijbenen. Op dit moment wer ken er, naast de vaste formatie van 486 werknemers, 142 men sen extra. Een deel van hen valt buiten de eigenlijke doelgroep van mensen met een lichte han dicap, terwijl nog zeventig men sen uit die groep op de wacht lijst staan voor een baan. De Betho, begin dit jaar omge- vormd tot een BV, krijgt jaar lijks in het kader van de Wet So ciale Werkvoorziening (WSW) geld om 425 mensen werk te bie den. Zij worden begeleid door 43 werknemers, zodat het vaste personeelsbestand op 468 men sen komt. Al enkele jaren blijkt dat onvoldoende te zijn. Sinds 1995 werkt de Betho in tensief samen met de Stichting Besth Werk, die in de regio zorgt voor de invulling van gesubsidi eerd werk, zoals Melkertbanen. Momenteel zijn rond de vijftig mensen - in het kader van de Wet Inschakeling Werkzoekenden - via Besth Werk voor de Betho actief. De laatste tijd is ook die bij stand niet toereikend. De socia le werkvoorziening in Goes be steedt daarom een deel van het werk uit aan andere WSW-be- drij ven, zowel binnen als buiten Zeeland. Verder heeft de organi satie via uitzendbxireaus nog eens 25 mensen ingehuurd. Directeur A W. Leenhouts van De Betho BV spreekt van een 'luxeprobleem'. Als belangrijk ste oorzaak van de almaar stij gende vx-aag - met name uit de elektromontage-, hout- en me taalsector - noemt hij de veran derde werkwijze van de organi satie. „We hebben de afgelopen jaren veel geïnvesteerd in het opzetten van een bepaalde pro ductiemethode." Die houdt in dat de Betho niet alleen het gevraagde px'oduct. fabriceext, maar ook de beno digde onderdelen inkoopt en op vooi'raad houdt en er desge wenst voor zorgt dat het pro duct op de eindbestexmming komt. Leenhouts: „We zijn dat hele traject gaan beheersen en dat blijkt zeer succesvolte zijn. Beperking Voorlopig is de Betho gebonden aan de inzet van maximaal 425 WSW'ers, de zogeheten taak stelling. Leenhouts, die ver wacht dat de wachtlijst de ko mende maanden oploopt van zeventig tot honderd, rekent er op dat hij de komende jaren meer geld krijgt vanuit de WSW. „Onze taakstelling zal met on geveer 25 per jaar stijgen, dus we mogen aannemen dat de wachtlijst over een aantal jaren is weggewerkt. Ondertussen is de organisatie op verschillende fronten actief om te voorkomen dat zij op- drachtgevex-s moet teleurstel len. Met de gemeenten in de re gio is de Betho in gesprek om te kijken of zxj uitkeringsgerech tigden in dienst kan nemen die onder aangepaste omstandig heden kunnen wex-ken. „Tholen loopt daarbij voorop", zegt Leenhouts, „We verwachten in september of oktober met een proefproject op Tholen te begin nen." Het zou daarbij gaan om circa vijftien mensen. „Dat is ons streefgetal." B-FIex Verder heeft de Betho recent B- Flex BV opgericht. Die ven nootschap is bedoeld om uit zendkrachten die langere tijd bij de organisatie nodig zijn wat meer zekerheid te kunnen bie den. Via die BV worden onge veer tien mensen aangesteld die een jaarcontract krijgen en on derwat gunstigere arbeidsvoor waarden aan de slag gaan. door Richard Hoving ARNEMUIDEN - Minister T. Netelenbos (Verkeer en Water staat) moet met spoed nieuwe geluidsgrenzen opstellen voor vliegveld Midden-Zeeland. Dat eisen onwonenden van het luchtvaartterrein en de werk groep Stop uitbreiding Zeeland Airport nu (Suzan) in een kort geding voor de rechtbank in Den Haag. Het onverharde vliegveld bij Arnemuiden wacht sinds 1978 op een aanwijzing van de minister van Verkeer en Water staat waarin de zogenoemde zo nering is opgenomen. De ge- Ixiidsgrenzen moeten worden opgesteld door de Rijkslucht vaartdienst (RLD), een onder deel van het ministerie. De concept-zonering, die vol gens de RLD al enige tijd op de plank ligt, stuit op verzet van de bewonersvereniging d'Oranje- plaete, camping de Witte Raaf, de jachthaven Oranjeplaat en Suzan. Minister J. Pronk van VROM liet onlangs tegenover het college van Gedeputeerde Staten ook zijn twijfels blijken. De omwonenden en de werk groep stellen dat de RLD de ver keerde gegevens heeft gebruikt om de geluidszone te berekenen. Gevreesd wordt dat Midden- Zeeland hierdoor jaarlijks tot 120.000 starts en landingen kan groeien. De gemeente Middel burg en de provincie Zeeland zijn in het verleden maximaal 60.000 vliegbewegingen over eengekomen. er is dit de enige mogelijkheid om de ontwikkeling van het luchtvaartterrein in de hand te houden. Door het ontbreken van geluidsgrenzen is Midden- Zeeland feitelijk niet aan een maximum aantal vliegbewegin gen gebonden. De provincie heeft dit probleem eind vorig jaar onderkend en een conve nant gesloten met het vliegveld. Hierin belooft Midden-Zeeland niet meer dan 60.000 vliegbewe gingen toe te staan. Het kort geding dient begin au gustus. Pas dan is eriuimte in de agenda van de president van de rechtbank voor deze zaak. Om wonenden en de werkgroep Su zan hebben haast met de zaak omdat het vliegveld binnenkort wil beginnen met de aanleg van een betonbaan. De RLD was niet voor commentaar bereik baar. Nieuwe allure Badpaviljoen in Domburg DOMBURG - Het Badpaviljoen in Domburg wordt gerenoveerd en herontwikkeld tot een hotel met onder meer een grandcafé, restaurant en dertig hotelap partementen. De nieuwe eigenaar van het mo numentale pand. Van Garderen Dekker Projectontwikkeling BV uit Middelburg, hoopt begin volgend jaar met de werkzaam heden te kunnen beginnen. Van tafel Volgens de raadsvrouw van de omwonenden en de werkgroep Suzan, E. Meijer, heeft het geen zin de concept-geluidszone door te voeren. „De berekening rammelt aan alle kanten en wordt door de bestuursrechter zonder meer van tafel geveegd. Om te voqrkomen dat een nieu we zonering jaren op zich laat wachten, wil Meijer de RLD tot spoed manen. Een maand na de uitspraak van de rechter moet volgens haar een begin worden gemaakt met een nieuwe ge luidszone. „Het vervolg moet zo spoedig mogelijk worden afge rond." In het kort geding wordt ook ge vraagd om de vliegbewegingen van Midden-Zeeland voor dit jaar te bevriezen op het aantal van 1998, 34.050. Volgens Meij- door Esme Soesman POORTVLIET - De omwonen den van de vliedberg bij Westkerke willen hun berg on toegankelijk houden voor be zoekers. Tijdens een meedenk avond van de Dienst Landelijk Gebied (DLG) in Poortvliet drongen de meeste aanwezigen aan op terughoudendheid in het recreatief gebruik van deze lo catie. In het kader van de ruilverkave ling wil DLG de vliedberg een opknapbeurt geven. In een door de organisatie uitgedacht plan wordt uitgegaan van een pad van de Hartogsweg naar de vliedbex-g en wellicht een trap petje het plateau op, zodat be langstellenden een blik over de polder kunnen werpen. Volgens projectmanager van DLG P. van Kleef heeft de meerderheid van de kleine vijfentwintig aanwe zigen de voorkeur uitgesproken voor terughoudendheid in openstelling. Bezoekersaan tallen) zijn niet in de hand te houden en ook de jeugd, die nu al regelmatig bij de vliedberg te vinden is, wordt door openstel ling waarschijnlijk aangetrok ken. De vrees bestaat dat dat on der meer tot afkalving leidt. Vegetatie Een tweede wens is dat de vlied berg zijn vegetatie behoudt. De huidige - dode - begroeiing wordt opgeruimd, maar als het aan de omwonenden ligt komt er wel nieuwe aanplant. Dat is, aldus de meedenkers, juist ty pisch aan de Westkerkse berg. Wellicht wordt verder iets ge daan met de vroegere gracht om de heuvel. Sporen daarvan zijn nog immer zichtbaar. Het idee is geopperd om deze resten te be nadrukken door middel van ve getatie. Met een paneel aan de openbare weg kunnen passan ten over de historie van de vlied berg worden geïnformeerd. DLG neemt de suggesties mee voor nader beraad en overleg met de toekomstige beheerder Staatsbosbeheer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 52