Verwarring aanpak legionella Nieuwste dorp van Zeeland Duizendblad vers van het land Schippers dreigen met kort geding om bijdrage internaten Brabant vreest drukte op spoor en weg door nieuwe containerkade UITVERKOOP DELSCHER zeeuwse almanak Straf uink oFFset Richtlijnen ontbreken om campings maatregelen op te leggen Alligator van Iguana jarig NS smeert gel op rails om gladheid tegen te gaan PI zeeland HET BETOVERDE PLEIN Abdijplein/Zeeuws Museum Elke zondag 11.30 uur RONDLEIDING Nico Out Aanmelden: Informatiekiosk Info: (0118) 62 66 55 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het Landelijk Oudercontact van Varenden overweegt een kort geding aan te spannen tegen staatssecreta ris M. Vliegenthart van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS), omdat de ouderbijdra gen voor schippersinternaten per 1 juli sterk zijn verhoogd. Ruim dertig gezinsbedrijven hebben in een enquête van het LOV aangegeven het schip te verlaten vanwege de verhoging. Het LOV vindt dat het ministe rie van VWS de al eerder aange kondigde tariefsverhoging niet had mogen doorvoeren. Een be zwaarschriftenprocedure is nog niet afgerond en een door Vlie genthart ingestelde adviescom missie is bezig met de toekomst van de schippersinternaten. De staatssecretaris had de uitkom sten van de procedure en de ad viescommissie moeten afwach ten, vindt LOV-voorzitter B. Goudriaan. Meidnummer voor verdachte stoffen op strand MIDDELBURG - De provincie Zeeland stelt de komende maanden voor het tweede ach tereenvolgende jaar een tele foonnummer open om het aan spoelen van dubieuze stoffen te melden. Vorig jaarwashetmeldpunt on dergebracht bij de alarmcentra le van de regionale brandweer. Dit jaar kunnen aangespoelde stoffen gemeld worden op 0118- 412323, tevens het telefoon nummer van het milieumeld punt van de brandweer. Een af fiche met informatie over het aanspoelen van dubieuze stof fen is toegezonden aan alle re creatie voorzieningen langs de Zeeuwse kust. In een brief heeft het LOV ge vraagd de verhoging ongedaan te maken. Goudriaan verwacht een afwijzing. Als dat zo is, stapt zijn organisatie naar de rechter. Aanzienlijk De verhoging van de ouderbij drage is aanzienlijk. Ouders met een belastbaar inkomen tot 38.960 gulden betaalden sinds 1995 maandelijks 135 gulden voor zes- tot twaalfjarigen en 180 gulden voor oudere kinde ren. Hogere inkomen waren res pectievelijk 190 en 230 gulden kwijt. Het inkomen telt sinds 1 juli niet meer mee. Alle ouders moeten nu 238 gulden per maand over maken voor kinderen van zes tot twaalf jaar en voor oudere kin deren 287 gulden. Op 1 januari 2000 wordt een nieuwe verhoging doorgevoerd, tot respectievelijk 315 en 370 gulden. Staatssecretaris Vlie genthart wil met deze bedragen aansluiten op de ouderbijdra gen die gelden in de jeugdhulp verlening. Het LOV heeft een enquête ge houden over de gevolgen van de verhoging. Tot op heden rea geerden 273 gezinnen. De helft verwacht geen moeilijkheden, de andere helft wel. LOV-voor- zitter Goudriaan: „Vooral ou ders met meer kinderen hebben er moeite mee. Voor 31 gezins bedrijven is dit de druppel. Zij zeggen te stoppen." Advertentie Gcijtenbeek da's in goede handen (0113) 230 230 door Maurits Sep VLISSINGEN - De provincie Noord-Brabant maakt zich zor gen over de Zeeuwse plannen voor een containerkade in Vlis- singen-Oost. De anderhalf mil joen die containers die op de Westerschelde Container Ter minal aan land zullen worden gezet, worden voor de helft over spoor en weg afgevoerd. Noord- Brabant vreest dat zijn auto- en spoorwegen daardoor nog zwaarder belast zullen worden. „We kennen de consequenties van de aanleg van een contai nerkade in Vlissingen nog niet", zegt beleidsmedewerker goede renvervoer J. W. Hommes. „De collega's in Zeeland geven ons wel aan dat zij gebaat zijn bij goede verbindingen met Zuid- Holland en Noord-Brabant." Die verbindingen zijn in West- Brabant niet goed. Hommes: „De A16 van Breda naar de Randstad is een bekend knel punt. Daarom willen wij dat de Zoomweg-Noord (Bergen op Zoom-Rotterdam) een volwaar dige snelweg wordt. Dat is beter voor de veiligheid en vermin dert de congestie. Dat is ook in het belang van Zeeland. Stel dat er driehonderdduizend contai ners over de weg worden ver voerd, dan zijn dat al gauw tweehonderdduizend vracht wagens." Spoorlijn Ook de Brabantse spoorlijn is niet zonder knelpunten. Die be vinden zich met name rond Roo sendaal, Breda, Tilburg en Eindhoven, zegt Hommes. „Als daar containertreinen bijko men, kan dat een flinke concur rentie betekenen voor het perso nenvervoer per trein. Wij zijn bang dat de Brabantroute nog zwaarder belast zal worden en het personenvervoer onder druk komt." zie ook pagina 17 (Advertentie) iOp zoek naar een leuke baan? CV- en Vacaturebank Http://www. twz.nl Initiatief van Hogeschool Zeeland en TWZ Advertentie Op zoek naar opleiding of beroep adviseurs opleiding Bel voor een advies-gesprek [AOB) Lange Vorststraat 12 Goes In zijn omgeving ivas al jaren bekend dat opa de rook van sigaretten, sigaren of pijp verfoeide. Wie het waagde in zijn nabijheid dergelijke kwalijke dampen te produce ren, kon rekenen op een fikse reprimande, vervat in een rijmpje. Zo wees hij de onge- lukkigen erop: wie aan een sigaret trekt, trekt aan het kortste eind. En: het rokers genot is alleen voor een zot. De meeste indruk maakte toch wel: hoe meer sigaretten men brandt, des te meer overlijdensberichten in de krant. Tot zijn genoegen merkte opa steeds vaker dat de fiolen zij ner gramschap een gewillig oor vonden. Helaas bleek zijn zoon nog doof voor de waar schuwingen. Tijdens een be zoekje probeerde opa het nog een keer: rook maar en paf, dan lig je spoedig in het graf. Juist op het moment dat hij dacht de strijd definitief ver loren te hebben, kreeg opa steun uit onverwachte hoek. Kleindochter Sarah van zes schaarde zich aan de zijde van de oppositie tegen haar vader en maakte het rijm ge nadeloos af: da's dan je straf! beaMtifüllcoloUr tot in de A A Bel, voor een vrijblijvende scherpe offerte, met: Vink Offset/Axel/telefoon 0115-56 80 00 of Robbert-Jan Hanemaaljer 06 53 81 29 25 (drukt tot een formaat van 71 x 102 cm.) door René Schrier KAMPERLAND - Zeelands nieuwste dorp, gelegen bij Kamperland, nadert zijn afronding. In wat officieel Noord zee Residence de Banjaard heet komen uiteindelijk 490 vakantiewoningen. Daarvan zijn er nu driehonderd in ge bruik. Met de Pinksteren volgend jaar wordt de laatste woningen opgeleverd. Het centrumgebouw met zaken als een zwembad en restaurants is al gereed en volop in gebruik. Ook een aantal ver nieuwingen zoals telefoonverkeer via de kabel van de kabeltelevisie functio neert. Dat geldt eveneens voor de warmtekrachtcentrale die warmte voor de vakantiehuisjes produceert en energie aan het net teruglevert. Daar door is er in de huisjes geen gasaanslui- ting nodig. Donderdag 8 juli tekenen de directeur van de Banjaard, H. J. van Koeveringe, en de directeur van Delta Nutsbedrij ven, P. Stoter, daarvoor een overeen komst. In het park zijn nog andere milieuvoor zieningen verwerkt. Zo wordt de ver warming van de huisjes aangestuurd met behulp van de klantenadministra tie. Daardoor komen de mensen in een warm huis als ze arriveren en wordt de verwarming automatisch lager ge draaid als ze weer vertrekken. Een andere voorziening is de scheiding van regenwater en rioolwater. Gepro beerd wordt nog het regenwater te zuiveren en te gebruiken voor het zwembad, maar dat stuit op wettelijke regelgeving, legt Van Koeveringe uit. Zo wil de wetgever bijvoorbeeld dat er monsters genomen worden van het zwembadwater, maar in de praktijk duurt dat veel te lang. Zeker als je ge bruik wil maken van een fikse regenbui om je zwemwater te verversen. foto Aero Lin Photo door Roelf Reinders VLISSINGEN - Er heerst ver warring over de aanpak van de legionellabacterie op de cam pings. De douches bij kampeer- plaatsen zijn risicoplaatsen, maar de GGD Zeeland is niet in staat gemeenten richtlijnen te geven waarmee zij campingex ploitanten kunnen verplichten maatregelen te nemen. W. Flipse van de afdeling infec tieziekten van de Gemeen schappelijke Gezondheids dienst Zeeland (GGD) zegt dat de GGD de gemeenten niet kan vertellen welke maatregelen zij van de campingeigenaren moe ten eisen. Volgens Flipse zijn er voor de bestrijding van de le gionella op campings nog geen landelijke richtlijnen. „Nie mand weet precies wat er moet gebeuren." Flipse zegt dat er een landelijk protocol moet komen waarmee de gemeenten naar de campings toe kunnen. „We hebben con tact opgenomen met andere GGD's maar iedereen zit elkaar wat aan te kijken en wacht af wat er van de LCI komt." De LCI is de Landelijke Coördi natiestructuur Infectieziekten- bestrijding die protocollen en draaiboeken voor de GGD's op stelt bij de bestrijding van in fectieziekten. „Zolang er nog geen richtlijnen zijn, adviseren gemeenten campings op eigen houtje", zegt Flipse. Wethouder van Schouwen-Dui- veland R Berrevoets-Ringel- berg (volksgezondheid, CDA) is verbaasd over de opstelling van de GGD. „Wij hebben met de GGD om de tafel gezeten en er is mij niet gebleken dat er bij de advisering een knelpunt be staat." De gemeente dringt in een brief aan Schouwse cam pinghouders op preventieve maatregelen aan. Volgens Ber- revoets heeft de gemeente van uit haar taak om de waterkwali teit op campings te controleren de exploitanten aangeschreven om 'nog eens een keer' de aan dacht voor het legionellapro- bleem te vragen. „Voor de rest vertrouw ik op het gezond ver stand van de campinghouders. Je moet er toch niet aan denken dat er op jouw camping iets ge beurt?" Analyse Volgens de brief kunnen instal lateurs en het waterleidingbe drijf Delta Nuts op campings onderzoek doen naar verhoogd risico. Als dat zo is, kan met monsters het water op legionel la worden onderzocht. „Gezien het grote aantal onderzoeken dat momenteel wordt gedaan", aldus de Schouwse burgemees ter en wethouders aan de cam pingexploitanten, „kunt u niet verwachten dat een dergelijke analyse op zeer korte termijn kan gebeuren." Legionellaonderzoeker W. van de Woestijne van het Delta Nuts-waterlaboratorium in Terneuzen bevestigt dat ze het erg druk hebben met onderzoe ken naar mogelijke legionella- besmetting. „We doen tientallen onderzoeken per week. Maar dat gaat dan niet alleen om cam pings." Volgens Van de Woestij ne worden alle campings op Schouwen-Duiveland onder zocht. „Schouwen-Duiveland zit er goed achteraan." Grote campings Hij zegt dat er van campings op andere Zeeuwse eilanden wei nig opdrachten voor onderzoek komen. „Op grote campings kan het echt geen kwaad om op le gionella te controleren. Dat kan nog tot verrassende resultaten leiden." De organisatie van recreatieon dernemers Recron Zeeland heeft haar leden 'informeel' ge adviseerd de campings op le gionella te onderzoeken en wa terleidingen regelmatig dopr te spoelen. „Een officieel schrijven is niet nodig", zegt voorzitter R. Soer. „Ons informele circuit is uitgebreid genoeg." Soer zegt dat er geen reden voor paniek is. „We moeten ervoor waken dat er een hetze ontstaat." VLISSINGEN - Het is feest in Reptielenzoo Iguana in Vlissin gen op donderdag 8 juli. De Mis- sissipi-alligator Stompie wordt die dag namelijk vijftig jaar. Mensen die net als Stompie in 1949 zijn geboren, hoeven don derdag geen entree te betalen. Alle bezoekers krijgen een gra tis consumptie aangeboden. Stompie verhuisde in 1992 op 43-jarige leeftijd vanuit dieren tuin Artis in Amsterdam naar Iguana. Ze kreeg haar naam al in Artis, omdat daar destijds haar rechtervoorpoot is afgebe ten door een andere krokodil. Stompie woont samen met col lega-alligator Ali in een ruime eenkamerbungalow met zwem bad in de reptielenzoo. Voor de jarige alligator ligt geen slag room taart klaar, maar een trak tatie van stukken vlees en vis. Reptielenzoo Iguana is geopend vanl0totl2.30uurenvanl4tot 17.30 uur. Op zondag is Iguana alleen tussen 14 en 17.30 open. (Advertentie) THOLEN - Met bossen vol worden ze van pozen - al twee weken met het werkje zoet Maar ook als snijbloem in gemengde boe- het land gehaald: vrolijke, gele achillea's. en verwacht nog een weekje te moeten snij- ketten doet de achillea, ook wel bekend als Jaap Akershoek van het gelijknamige hove- den. De bloemen, weet hij, vinden vooral duizendblad, het goed. niersbedrijf uit Tholen-stad is-met tussen- gretig aftrek in droogbloemboeketten. foto Wim van Vossen (Advertentie) VLISSINGEN - NS Railinfra- beheer smeert komende herfst op gedeelten van de spoorlijn Vlissingen-Bergen op Zoom gel op de rails om de spoorstaven stroever te maken. Daardoor zouden treinen makkelijker kunnen optrekken en afrem men. Een experiment met het middel Sandite op het ti-aject Rotter dam-Hoek van Holland heeft uitgewezen dat de gel goed werkt. Gedurende de proef had den treinen nauwelijks last van slippende wielen, waardoor ze beter op tijd reden. Treinen hebben bij gladheid een langere remweg nodig en komen langzamer op gang. Niet alleen bladeren, vuil of roest zorgen in combinatie met vochtig weer voor glibberige spoorstaven, ook industriële uitstoot maakt sporen glad. De testresultaten bij Rotterdam leidden er toe dat NS Railinfra- beheer de proef uitbreidt met drie andere trajecten, waaron der Vlissingen-Bergen op Zoom. Het antisliplaagje wordt dage lijks vóór het begin van de trein dienst aangebracht. (Advertentie) Nieuwstraat 2 - 4461 CG GOES ♦el (0113) 23 05 48 - fax (0113) 25 18 66

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49