E-mailen naar bumperklevers Cd-rom over vijvers is geen encyclopedie V ertaalprogrammas zijn nog niet volwassen PZC wetenschap en tech niek 45 Kenteken als adres puzzel postzegels Gibraltar Foto Ron KruitXHatchoo! Contact leggen kan ook via een e-mailadresje op basis van het kenteken van de auto. zaterdag 3 juli 1999 Je snort lekker in je wagentje over de weg tot ineens een joviale medeweggebruiker vindt dat je maar met je middenklassertje plaats moet maken voor zijn auto. Of je kunt je niet meer concentreren op het verkeer omdat je aandacht als een magneet wordt getrokken door de fysiek van een collega- automobilist(e). Er zijn duizend-en- een redenen te bedenken waarom je iemand op de weg zou willen bereiken. Welk mens achter een kente ken steekt is een geheim, waar alleen de politie achter kan komen. Maar als het aan Licence- 2Mail ligt noteert gans Nederland e-mailadresjes op de snelweg. Het werkt heel simpel. Je meldt je aan bij License to Mail, kosten 7,50 Euro per jaar (ongeveer 16,- In ruil daarvoor krijg je een e- mail adres dat bestaat uit het ken teken van je auto, voorafgegaan door de landcode. Bijvoorbeeld nl-pgfdl3@license2mail.com. Daarnaast krijg je een sticker die achter op de auto gaat en aangeeft dat je aangesloten bent bij Licen- se2Mail. Vanaf dat moment ben je bereik baar voor je reisgenoten op de weg. Het enige dat ze hoeven te onthouden is je kenteken en het land waar je vandaan komt. Wil je iemand iets laten weten dan kun j e met alleen het kenteken als infor matie, eenmaal thuis aangekomen de persoon in kwestie een bericht je sturen. De mailtjes komen bin nen via een al bestaand e-mail adres dat je zelf kunt aangegeven. J e hoeft dus verder niets te regelen of in te stellen. Dus snijders en klevers opgepast. Vanaf nu kunnen jullie alsnog via e-mail de wind van voren ver wachten. Guido van der Heijden License2Mail is een initiatief van de makers van www.hatchoo.com en te bereiken op www.license2mail.com. T Tertaalprogramma's op cd-rom en Inter- V net schieten als paddestoelen uit de grond. Het lijkt allemaal heel handig. Heb je problemen met het vertalen van een brief in het Frans, Engels of Chinees? Geen pro- bleem. Tik een Nederlandse zin in, druk op een knop en voilaEr staat een foutloze tekst in de gewenste taal op uw scherm. Degenen die hier van uitgaan komen vaak bedrogen uit. Vertaalprogramma's blijken niet altijd te kunnen doën wat ze beloven. Goede lessen nemen in spelling, grammatica en vooral het ontwikkelen van een goed taalgevoel, zijn vooralsnog de belangrijkste gereedschappen om je ook over de grens uit te kunnen druk ken. De computer is in veel zaken een wondeima- chine. Je tikt iets in, chukt op een knop en het gewenste resultaat komt eruit. Wat in het ene geval goed werkt, hoeft in het andere niet te functioneren. Dat is de fout die veel gebrui kers en samenstellers van vertalingspro- gramma's maken. Ze denken dat vertalen één-op-één-werk is; dat er slechts woorden omgezet hoeven te worden en dat is dan alles. Ze gaan daarbij voorbij aan subtiliteiten als zinsbouw, grammatica en uitdrukkingen, waardoor sommige vertaalprogramma's een lachwekkende indruk maken. Een voorbeeld is de Universal Translator. In dag- en weekbladen wordt dit programma aangekondigd als hét ei van Columbus. 'We vertalen moeiteloos correspondentie in het Engels, Frans, Swahili, Arabisch, Russisch en Chinees' luidde de wervende zin in de ad vertenties. Daar is de firma van teruggeko men, want veel mensen die het schijfje voor maar liefst 239 gulden hadden aangeschaft, kwamen bedrogen uit. In het Engels kreeg de volgende zin een belachelijke wending: 'Ik had zin in een glas melk, maar kwam van een koude kermis thuis' werd in het Engels ver taald als 'I had sentence in a glass of milk, but came home from a cold fair'. Serieus Iemand die serieus met het buitenland wil coxresponderen, kan beter een aantal lessen volgen of een tolk in de ax-m nemen oftewel 'to take a translator in the arm' volgens de Uni versal Translator. Tegenwoordig adverteert de firma uit Driebergen minder onver schrokken. „De universal translator veiiaalt alleen woorden. Geen uitdrukkingen, zins wendingen of grammaticacorrecties." Dan blijft 239 gulden veel geld. Wie een soortgelijk programma wil hebben, kan veel beter Babyion downloaden van Internet. Met een paar simpele muisklikken kan ieder een losse woorden vertalen xiit het Frans, Duits, Engels, Spaans en Japans. Er zijn meer talen in ontwikkeling en er is een Ne derlandstalige gebruiksaanwijzing. Het pro gramma is niet perfect. Dubbelzinnige woor den en zinnen worden slechts één op één vertaald, maar wie zoekt naar een moeilijk woord en geen tijd heeft om naar de boeken kast te lopen, kan met een mxxisklik het ge wenste vinden. Mensen die graag een goede vertaling willen hebben zijn voorlopig nog het best geholpen met een cd-rom waarop vaste xiitdrukkingen één op één in zijn voorgeprogrammeerd zoals de talencd-roms van Spectrum. Ben Oerlemans Wie aan een encyclopedie denkt, denkt aan een lange rij dikke boeken waar zo'n beetje de kennis van duizenden jaren menselijke beschaving in gebundeld is. Dankzij de zegeningen van de modexue tijd is het niet meer noodzakelijk om eexx boekenkast te reserveren voor die kostbare, maar ruimtcvretende reeks boeken. Denda brengt een encyclopedie uit op cd-rom met alles wat u wil weten over vijvers. De Vijverencyclopedie stelt hoe genaamd geen systeemeisen zodat ook degene met de klassiekere computer er mee aan de slag kan. Dat lijkt handig, maar wekt het vermoeden dat de cd wellicht wei nig te bieden heeft. Na een half uxxrtje is de gehele cd bekeken en moet geconcludeerd worden dat de term encyclopedie blijkbaar aan inflatie onderhevig is. Deze encyclopedie zou op pa pier niet groter zijn dan een schoolschriftje of amper dikker dan het doosje van de cd. Voor wie wei'kelijk niets van nattigheid in de tuin in het algemeen en van vij vers in het bijzonder afweet is de Vijvex-encyclopedie eventueel een moderne uitkomst. Wie al eerder een vijver heeft gemaakt zal er echter niet veel aan hebben. Beknopt wordt er uitgelegd hoe een vijver aangelegd moet wor den, wat de beste locatie is en wat De Vijverencyclopedie op cd-rom heeft weinig te bieden. de verschillende mogelijke vor men zijn. Er zijn wat filmpjes te zien waar een tuinman in razende vaart een vijver aanlegt. Heel even staan de makers van het schijfje stil bij wat er voor planten in de vijver kunnen. Het hoofdstuk vij- vex*vissen stelt bitter weinig voor. Van slechts vier vissen van de in totaal acht soorten die op de cd te vinden zijn, zijn afbeeldingen te zien. Dan nog zijn sommige foto's bijna identiek. De steur zwemt haast onzichtbaar tussen de goud vissen, je moet het beest kennen om hem ertussen uit te pikken. Wil je een ecologisch-correcte bak water met goudvissen in de tuin dan is de cd-rom het overwegen waard. Het absolute minimum om een goede vijver te maken is terug te vinden, dat wel. Maar de term encyclopedie is absoluut mis plaatst. Wie een beetje oplet bij te levisieprogramma's als Eigen Huis en Tuin. links en rechts ad vies inwint en wat foldertjes mee neemt bij tuinzaken krijgt net zo veel informatie, voor niks. Guido van der Heijden Minimale systeemeisen: Windows 3.1, 95, 98 of Windows NT, een 386 compu ter of 66 Megaherz, 8 Mb RAM, 256 kleuren en een 4x (quadspeed) cd- romspeler Horizontaai 1. Loterij; 6. siermotief; 12. Russi- sch-orthodox priester; 13. kelner; 14. ri vier in Rusland; 16. eng; 18. dom; 19. inhoudsmaat; 20. verharde huid; 22. rij tuig; 24. mand; 26. scheepstouw; 28. pausennaam; 30. kleding; 31. voetbal ploeg; 32. inwoner van Groenland; 33. Europeaan; 34. vreemde munt; 36. ont kenning; 37. de onbekende; 38. ge schenk; 40. tijdperk; 43. Nederlandse Spoorwegen; 44. driekroon; 45. commu nicatiemiddel; 47. populier; 49. visuil; 51. binnenwater; 52. onenigheid; 55. maal; 56. voorzetsel; 57. dierengeluid; 58. bakmengsel; 61. het geheel; 64. broedsel; 67. meisjesnaam; 69. beslom mering; 70. van het leven beroven; 72. Italiaans eiland; 74. Rooms Katholiek (afk.); 76. watervogel; 77. bijwoord; 78. mijns inziens; 79. bijbelse naam; 81vor dering; 83. wolpluisje; 84. keurig; 85. overblijfsel; 86. oppervlaktemaat; 87. kostuum; 89. schil; 90. half; 92. begrip; 94. pampahaas; 95. voorzetsel; 96. ent; 98. muziekteken; 100. deel van de bijbel; 101. deel; 102. signaal; 104. blindelings; 105. uitstalkast. Verticaal 1. Koosnaam; 2. Militaire Politie; 3. pels werk; 4. familielid; 5. grappig;7. bedwel ming; 8. kloosteroverste; 9. smal stro mend water; 10. bijwoord; 11. soort vlees; 15. zich afsloven; 17. het vaste land; 18. praatvogel; 19. verbeelden; 21 hijstoestel; 23. rivier in Belgi'; 25. Ger maanse godheid; 27. gegraven water weg; 29. onecht; 34. doceren; 35. Itali aanse componist; 38. aalt; 39. familielid; 41. edelachtbare; 42. deel van een mo len; 44. Trans-Europa-express; 46. Spaanse uitroep; 48. knaagdier; 50. bi zon; 52. familielid; 53. los (van zand); 54. muurholte; 58. opvangverblijf voor die ren; 59. gelofte; 60. wildebeest; 62.loofboom; 63. buitensporigheid; 64. wenteling; 65. uitroep van schrik; 66. be ïnvloeding; 68. adellijke personen; 69. muziekinstrument; 71. voegwoord; 73. slee; 75. kleding; 78. hedendaags; 80. punt van een lijst; 82. voormalig Perzi'; 83. moeraspalm; 87. teer; 88. liefkozing; 91. rivier in Duitsland; 92. Griekse letter; 93. laatst; 94. post (Eng.); 97. brandgang; 99. bijb. figuur; 101. paardenkracht; 103. achter. De letters uit de vakjes: 72-40-16-97-67-2-81- 44-105-7 en 62-32-54-38-64-20-94- 86-47-1 vormen twee sleutelwoor den. Schrijf uitsluitend de ge vonden sleutelwoorden op een briefkaart en stuur dit naar onze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA Vlissingen Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing doorloper De prijswinnaars van de doorloper van vorige week zaterdag zijn: D. Lamper, Elzestraat 4, Goes (VVV-bon 50,=); de WV-bonnen van 25,= gaan naar: W. v.d. Kop, P. Krugerstraat 2 fl 29, Vlissin gen; P.U. Schaar, Stelle- straat 1B, Rilland en J.A. Deij, Beethovenhof 128, Terneuzen. De prijzen wor den zo spoedig mogelijk toegezonden. testamentparade overvalooitalie regaaledellaken ermalsgitaararm neenneigensamba vingereertelboa altergernisweel laagtetoeeterkm kniesassektefee idovinnigkarate nepentieraltaar tiendestopkraak elnaredeoeverpo reetuuretnadope nonekwanselenst Het Chinese nieuwjaar met zijn twaalf-jarige cyclus (rat, os, tijger, konijn, zwijn, draak, hond, slang, haan, aap, ram en paard) wordt steeds populairder. Elk jaar komen er meer landen die er zegels aan wijden. Dit jaar, het 'Jaar van het konijn' al zeker 24. Konijnen-zegels verschenen in ie der geval in: Buthan, Canada, Cambodja, China, Cuba, Frans- Polynesië, Hongkong, Ierland, Ja pan, Jersey, Kasachstan, Macao, Marshall Eilanden, Nederlandse Antillen, Niuafo'ou Eilanden, Norfolk Eilanden, Singapore, So malië, Verenigde Staten, Taiwan, Tavalu, Tokelau Eilanden, Tonga en Zuid-Afrika. gelopen tijd nog enkele beroemd heden herdacht. Op 26 mei in het zesde velletje Celebrate The Cen- txiry, 1950s (met vijftien 33c-ze- gels) zien we bij voorbeeld de le gendarische Lucy (Lucille) Ball uit de tv-serie I Love Lucy (1951-1957), samen met haar echtgenoot Desi Arnaz, en de zes voudige wereldkampioen zwaar gewicht boksen Rocky Marciano (van 1952 tot 1956). Verder wordt op dit velletje onder meer aan dacht besteed aan de Koreaanse oorlog, de eerste succesvolle VS-aardsateliet Explorer I, de drive-in-movies, de eerste Dayto- na 500 en rock'n'roll. kwam. Op de-ene zegel Valentino Mazzola omgeven door (de con touren) van de verongelukte spe lers van Torino, propellers van een vliegtuig, de basiliek van Superga en het verenigingsembleem, en op de andei-e zegel de namen van de verongelxikte spelers, de basiliek en het embleem. mim&tmcm mm* tfWttHN» - In 1978 verscheen in de Vex-enigde Staten een 13 dollarcent-zegel met het portret van Harriet Tub man, strijdster voor gelijke rech ten, een jaar later gevolgd door een 15c.-zegel met daarop dat van dominee Martin Luther King. Het waren de eei'ste zegels in een nieu we reeks 'Black Heritage'. Inmid dels telt de reeks 22 zegels en op deze 33c.-zegel Malcolm Little, beter bekend als Malcolm X. Malcolm X, geboren op 19 mei 192 5ging in 19 5 2 over tot de islam (El-Hajj Malik El-Shabazz) en richtte in 1957 de Black Muslim publicatie Muhammed Speaks op. In 1964 maakte hij een toernee door Europa, het Midden-Oosten en Afrika. Óp 21 februari 1965 wex-d hij in de Audubon Ballroom in New York vermoord. De Verenigde Staten hebben de af- We blijven nog even bij beroemd heden. Gibraltar herdacht met drie zegels en twee velletjes het feit dat dertig jaar geleden, op 20 maart 1969, John Lennon (28) en Yoko Ono (36) in Gibraltar in het huwelijk traden. John Lennon staat op zegels van 2Op, 3Op en 40p, het paar op velletjes (beide met een 1 pond-zegel), een keer op de trap van een vliegtuig en een keer met de rots op de achter grond. Italië tenslotte, heeft op 12 juni (ter gelegenheid van de WK-wiel rennen die dit jaar in Italië worden verreden) een van zijn grootste coureurs herdacht: Fausto Coppi (1919-1960). Op een zegel van 800 lire/0,41 euro staat Coppi tijdens een bergrit. Nog twee opmerkelijke Italiaanse sportzegels. Op 4 mei verschenen zegels van 800 l./0,41 e. en 900 l./0,46 e. waarmee wordt herdacht dat op 4 mei 1949 het voetbalelftal Grande Torino bij een vliegtuig- ongelxxk bij Superga om het leven Italië heeft de laatste tijd verder nog de volgende zegels met dubbe le waarde-aanduiding uitgege ven: 17 april, kunst- en cultureel erfgoed, 3 x8001./0,41 e., klokken, majolika-sleutel en glasdeur (uit divex-se musea); 17 april, serie toe risme, 4 x 8 0 01./0,41 e.Segonzano (berglandschap), Terni (waterval), Lecce en Lipari; 23 april, constitu tioneel hof, 800 l./0,41 e., interi eur; 29 april, nationale brandweer, 800 l./0,41 e., ladderwagen voor brandend gebouw en embleem; 3 mei, militaire academie, 800 L/0,41 e., paleis Ducale, cadet, na tionale vlag en wapen; 5 mei, 50 jaar Raad van Europa, 800 1./0.41 e., het gebouw van de Raad in Straatsburg; 7 jxxni, de jaarlijkse zegel gewijd aan de landskampi oen voetbal: AC Milan, 800 L/0,41 e., spelmoment en embleem. Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45