Rijk kiest voor dure treintunnel PZC Kok spreekt kabinet vermanend toe Kabinet vergoedt meer studiekosten Miljoenen extra voor zorg gehandicapten Het misdrijf onder de loep VVD-senatoren eisen uitstel van invoering gekozen burgemeester Marine verrast gehandicapte binnenland HSL onder Groene Hart Geen straf voor waardin die klant met gas bespoot Voetbalfan krijgt kliklijn voor aangeven hooligans Verkiezingen gemeente en Staten samen Tijdens onze opruiming komt u in een gespreid bedje. zaterdag 3 juli 1999 JSgSgSE&m •- O fiP'r-; v-'-X Fiscus int omroepbijdrage door Dineke van der Burg DEN HAAG - Er komt zo goed als zeker geen verkorte tunnel voor de hogesnelheidslijn Am- sterdam-Brussel onder het Groene Hart van Zuid-Holland. Dit betekent dat het Rijk toch een negen kilometer lange tun nel laat aanleggen van 900 mil joen gulden. Eerdere plannen, waarbij ervan uit werd gegaan dat een korter tracé onder het Groene Hart zo'n 500 miljoen gulden goed koper zou zijn en geen vertra ging bij de aanleg zou opleve ren, blijken na een half jaar onderzoek en overleg niet reali seerbaar. PvdA-minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat heeft ko mende week een laatste overleg over de tunnelplannen in de be trokken regio, waarna zij aan staande vrijdag of de vrijdag daarop het kabinet van haar be sluit op de hoogte zal brengen. De meest betrokken gemeenten in de regio en het provinciebe stuur van Zuid-Holland voelen niets voor een verkorte HSL- tunnel. Ook uit de onlangs afge sloten inspraakrondes in de re gio blijkt dat er hoofdzakelijk bezwaren zijn tegen de korte va riant. Bovendien is er met het verkorten van de tunnel veel minder geld te besparen dan was verwacht. Vier aannemerscombinaties hadden een offerte opgesteld voor een korte én een lange boortunnel. De kosten voor de lange boortunnel van circa ne gen kilometer komen alle vier in de buurt van de 900 miljoen gul- door Yvonne Hamar DEN HAAG - De gehandicap tensector krijgt volgend jaar 103 miljoen gulden extra. Daar van wordt 7 8 miljoen gulden ge bruikt om de capaciteit in de zorgverlening uit te breiden. De resterende 25 miljoen gulden is onder meer bestemd voor aan pak van de werkdruk, verbete ring van de organisatie en voor dagbesteding van ernstig licha melijk gehandicapten. Het ex tra geld vloeit voort uit de meer jarenafspraken die de overheid in deze regeerperiode maakt met de verschillende zorgsecto ren. De gehandicaptensector is 430 miljoen gulden extra toebe deeld, uitgesmeerd over vier jaar. In deze sector gaat in totaal vijf miljard gulden om. Staatssecretaris Vliegenthart van Volksgezondheid heeft voor de precieze besteding van de ex tra gelden deze week afspraken gemaakt met de sector. Die zijn vastgelegd in het voorjaarsak koord dat zij gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Van de 78 miljoen gulden voor de capaciteitsuitbreiding vol gend jaar, zet de sector veertig miljoen direct in om de wacht lijsten aan te pakken. Dat gaat onder meer naar het persoons gebonden budget voor verstan delijk gehandicapten, de consu lenten, integrale vroeghulp, doven en de doorstroming van gehandicapten naar een baan. Het geld wordt zoveel mogelijk verdeeld naar de behoefte per regio. De rest van het uitbrei- dingsgeld, 38 miljoen gulden, was al vastgelegd in langlopen de contracten zoals bouwvoor- zieningen. Verder begint in 2000 een proef met een persoonsgebonden budget voor mensen met een li chamelijke handicap die inten sieve verzorging nodig hebben. Hiervoor is twee miljoen uitge trokken. Tot nu toe konden al leen verstandelijk gehandicap ten en cliënten voor verpleging en verzorging een beroep doen op het budget. ANP den, conform de berekening van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De aanlegkosten van de korte tunnel komen allemaal 'minder gunstig uit dan was veronder steld', aldus een woordvoerder van het projectbureau HSL- Zuid. Dit komt onder meer door de zeer kostbare extra geluid- werende maatregelen die bij een korte tunnel nodig zijn en door het feit dat er meer grond moet worden aangekocht voor een bovengronds traject. Eind vorig jaar sprak een meer derheid van de Tweede Kamer na een voorstel van de WD de wens uit dat er een kortere en goedkopere treintunnel onder het Groene Hart moest komen. Te rooskleurig De aanleiding hiervoor was dat een aantal bedrij ven had aange geven dat ze 500 miljoen gulden konden besparen door een ver korte, geboorde tunnel of een verdiepte tunnel onder het Groene Hart; aan te leggen. Dit blijkt nu dus een te rooskleurig beeld te zijn geweest. De minister zegde toe een on derzoek te zullen instellen, maar besloot dat er alleen een kortere tunnel kon komen als zij hiervoor steun kreeg van be trokken gemeenten en de na tuur- en milieubeweging. Ook mocht er geen vertraging in de plannen optreden omdat was afgesproken dat de HSL vanaf 2005 moet gaan rijden. PvdA en D66 voelden niets voor een nieuw onderzoek en wilden dat er zo snel mogelijk met de bouw van de tunnel zou worden be gonnen. GPD APELDOORN - Een met kogels doorzeefde deur van een bankgebouw is te bezichtigen op de ex positie Opsporing Bezocht, Het misdrijf onder de loep, in het Politiemuseum in Apeldoorn. De tentoonstelling is te bezoeken vanaf vandaagtot en met 28 november. foto Koen Suyk/ANP van onze redactie binnenland ASSEN - Een voormalige uit baatster van restaurant De Vier Linden in het Drentse Papen voort is gisterochtend door de politierechter in Assen schuldig bevonden aan het mishandelen van een klant. De vrouw krijgt echter geen straf. De 52-jarige ex-eigenares spoot op 30 mei 1998 een vrouw traan gas in het gezicht. Dit was de cli max van schermutselingen die waren ontstaan nadat de uit baatster enkele bezoekers had verzocht hun schoenen uit te trekken. Het restaurant staat aan de nationale wandelroute het Pieterpad en krijgt veel wandelaars over de vloer. De groep reageerde verbolgen op het verzoek, waarop een woor denwisseling ontstond. Volgens de aangeefster spoot de uitbaat ster haar daarop met traangas in het gezicht. Een onafhanke lijke getuige verklaarde even wel dat de uitbaatster even te voren door het slachtoffer werd geslagen en geschopt en dat ze in reactie daarop naar het Zowel de officier van justitie als de politierechter wees een be roep op noodweer af, maar ge zien de agressieve houding van de aangeefster volstond in hun ogen een schuldigverklaring zonder strafoplegging. ANP DEN HAAG - De belastingdienst zal voortaan de omroepbij drage innen. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een voorstel hiertoe van staatssecretaris Van der Ploeg. De nieuwe regeling moet al op 1 januari van het komende jaar ingaan. Van der Ploeg en minister Zalm van Financiën denken dat ze met de opheffing van de Dienst Omroepbijdragen op termijn zestig miljoen gulden kunnen besparen. Dat bedrag wordt doorgesluisd naar de ministeries van VWS en Justitie, die het aan jeugdzorg mogen besteden. De medewerkers van Omroepbijdragen komen door de maat regel niet zonder werk te zitten. Ze verhuizen mee. ANP Verdachte aanslag Scholte vrij AMSTERDAM - De 30-jarige Purmerender, die dinsdag in zijn woonplaats werd aangehouden op verdenking van be trokkenheid bij de bomaanslag op kunstenaar R. Scholte in 1994, is gisteren door justitie vrijgelaten. Volgens de officier van justitie zijn er op dit moment 'onvoldoende ernstige gron den om de voorlopige hechtenis te verlengen'D e man, die niet heeft bekend, is nog wel verdachte. Scholte, die bij de aanslag zijn benen verloor, schakelde vorig jaar zelf detectivebureau Van Oostveen in. Die leverde justitie toen informatie die leidde tot de aanhouding. GPD Millenniumtest spoorlijnen LEEUWARDEN - NS Rail Infrabeheer voert komende nacht een grote millenniumcontrole uit. Alle electronische syste men boven de lijn Grou-Assen worden getest. Vannacht zetten de NS de kalender op 1 januari 2000 en be ginnen de treinen te rijden. Een woordvoerder van Rail Infra beheer zegt geen grote problemen te verwachten. „Maar in theorie kan er heel veel misgaan. Denk maar aan de spoor wegovergangen, de roltrappen en de stationsklokken." Rail Infrabeheer is al een paar jaar bezig met de komende eeuwwisseling. Inmiddels zijn duizenden systemen getest en in orde bevonden. „Er zijn nog ongeveer tien systemen waar van we het niet zeker weten", aldus de woordvoerder. ANP Eierprijs klimt uit het dal B ARNE VELD - De historisch lage eierprijs, veroorzaakt door de dioxinecrisis, klimt steil uit het dal. Deprijs is met een cent gestegen tot zes cent per stuk, waarmee de kippenhouders overigens nog steeds verlies lijden. Het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren sprak gisteren van 'een redelijk lege markt, zonder grote overschotten'. In binnen- en buitenland zijn flinke hoeveelheden aangekocht. De grote voorraden goedkope eieren in Nederland verdwij nen snel. Nederlanders eten weer de normale hoeveelheid eie ren. De Duitsers bestellen ook meer. Het herstel is mede te danken aan een lager aanbod van eie ren. Twee miljoen oude legkippen zijn onlangs geslacht. ANP Gewonden Harlingen herstellen HARLINGEN - Drie mensen die donderdagavond gewond raakten bij een steekpartij in Harlingen zijn buiten levensge vaar. Een 24-jarige man uit Purmerend stak in een super markt een 27-jarige Harlingse neer. Korte tijd later stak hij ook de twee ambulancebroeders neer die de vrouw hielpen. De man had ruzie met een mannelijk familielid en ging vol gens de politie volledig door het lint. Hij achtervolgde hem naar de supermarkt. Terwijl de man zich binnen in veiligheid stelde, stak de verdachte de toevallig passerende Harlingse neer bij de ingang. Haar verwondingen zijn minder ernstig dan eerst werd gedacht. De ambulance-chauffeur liep een steekwond in de buik opde verpleger een slagaderlijke bloeding in de arm. Ook zij zijn buiten levensgevaar. ANP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - De WD-fractie in de Eerste Kamer weet nog niet of zij een kabinetsvoorstel tot invoering van de gekozen bur gemeester zal steunen. De WD- senatoren doen een 'klemmend beroep' op het kabinet te stop pen met de voorbereiding tot de grondwetswijziging die hier voor nodig is. De paarse partijen spraken af dat de regering verder zou gaan met de behandeling van zo'n grondwetswijziging. Tijdens de kabinetscrisis van afgelopen voorjaar werd op aandrang van D66 opnieuw vastgelegd dat het kabinet met spoed zou streven naar een nieuwe wet die de ge kozen burgemeester mogelijk maakt. De Raad van State heeft on langs kritiek geuit op het kabi netsvoorstel om burgemeesters voortaan via een verkiezings procedure aan te stellen. De WD-senatoren laten de bezwa ren van het hoge adviesorgaan zwaar wegen, aldus de voorzit ter van de WD-senaatsfractie, Ginjaar, gistel-middag. De Raad van State vindt dat de aanstel ling van de burgemeester niet afhankelijk mag worden van een volksraadpleging. Ginjaar heeft er al eerder op aangedrongen verschillende voorstellen tot staatsrechtelijke vernieuwingen 'integraal' te be handelen. Behalve de gekozen burgemeester spelen ook onder werpen, zoals het benoemen van wethouders van buiten de ge meenteraad. Rapport De WD-senatoren willen nu dat het kabinet eerst wacht op het rapport van de commissie- Elzinga. Deze commissie geeft uiterlijk 1 januari 2000 een ad vies. „Tot die tijd moet het kabi net de gekozen burgemeester la ten rusten", vindt Ginjaar, die benadrukt dat dat met betekent dat de WD-senaatsfractie ook tegen de gekozen burgemeester zal stemmen. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Voetbalsup porters die het meer dan zat zijn dat relschoppers hun club tel kens weer in een kwaad daglicht stellen, kunnen voortaan bellen met het landelijk meldpunt voetbalvandalisme. Dat hoopt althans het Centraal Informatiepunt Voetbalvanda lisme, dat de telefoonlijn per ok tober in gebruik stelt. De bedoe ling is dat burgers anoniem tips kwijt kunnen over relschoppers en op handen zijnde ongere geldheden. „Het is inderdaad een kliklijn, maar wij spreken liever overeen meldpunt. Of een hotline, zoals in Engeland", zegt C. Kerkhof, medewerker van het informa tiepunt dat bij het regionaal po litiekorps van Utrecht is onder gebracht en te raadplegen is door alle korpsen in Nederland. Met het Europese Kampioen schap voetbal voor de deur is oktober een prima startdatum, vindt Kerkhof. „Dat kunnen we goed warmdraaien. Hoewel we het niet specifiek zo gepland hebben, speelde Euro 2000 na- DEN HELDER - Chris Visser wordt verrast met een helikoptervlucht. De dertigjarige inwoner van Almere zit in een rolstoel en is doofstom. Sinds zijn kinderjaren heeft hij de grote wens om de Nationale Vlootdagen te bezoeken. Gistermiddag vervulde de Koninklijke Marine zijn wens. De eerste dag van de Vlootdagenin Den Helder trok 30.000 belangstellenden. Tijdens het evenement, dat nog tot en met zondag duurt, zijn zo'n twintig oorlogsschepen te bezichtigen. Elke dag wor den vliegende en varende demonstraties gehouden. foto Albert Vermeulen/ANP tuurlijk op de achtergrond wel mee." Tijdens dat kampioen schap kan het meldpunt zijn be staansrecht bewijzen. GPD Varkensboer laat beesten verkommeren ERP - Een 33-jarige varkens- boer uit het Brabantse Erp heeft honderden varkens laten ver kommeren. In twee stallen van de boer trof fen de politie en de Algemene Inspectiedienst meer dan tach tig dode beesten aan. Enkele honderden varkens maakten het erg slecht. Een dierenarts heeft er twaalf moeten afmaken wegens uitputtingsverschijnse len. Tegen de boer is proces-verbaal opgemaakt wegens verwaarlo zing van dieren en overtreding van de destructiewet. Hij is na verhoor in vrijheid gesteld met de mededeling dat hij zich op 23 j uli voor de rechter moet verant woorden. ANP ARNHEM - Nog steeds nemen veel vakantiegangers onverant woorde risico's als ze met him caravan of vouwwagen op reis gaan. Dat bleek gistermiddag tijdens een controle door het Korps Landelijke Politiediensten. Op de A325, tussen Nijmegen en Arnhem, werden ruim negentig Veel caravans nog niet in orde caravans onderzocht. Gecon stateerd werden te zwaar bela den caravans en aanhangers, vastlopende wielassen en slech te koppelingen tussen caravan en auto. Tegen twintig chauffeurs moest proces-verbaal worden opge maakt worden. Een enkeling zag zich zelfs genoodzaakt de mobiele vakantiewoning te la ten staan. De caravan van een gezin uit Dedemsvaart bleek met een on deugdelijke as een gevaar op de weg. Het vehikel werd afge voerd door de Wegenwacht. GPD DEN HAAG - De verkiezingen voor de Provinciale Staten en de gemeenteraad zullen in het ver volg op dezelfde dag plaatsheb ben. De eerstvolgende verkiezingen staan gepland op dinsdag 11 maart 2003. Dit betekent dat de verkiezin gen voor de Provinciale Staten, die op woensdag 5 maart 2003 zouden worden gehouden, met zes dagen worden verschoven. De gevolgen voor de gemeente raden zijn veel ingrijpender: zij moeten een jaar langer in de huidige samenstelling blijven functioneren. Volgens de bestaande planning zouden de kiezers in 2002 al voor de gemeenteraden naar de stembus moeten gaan. Carnaval Voor 11 maart 2003 is gekozen omdat het een week eerder nog carnaval is. Stemmen op die dag leidt vrijwel zeker tot een lagere opkomst. In plaats van op de ge bruikelijke woensdag wordt er op dinsdag gestemd omdat op woensdag 12 maart in ortho dox-protestantse kringen Bid dag voor het Gewas wordt ge vierd. Minister-president Kok maakte gisteren op zijn wekelijkse pers conferentie na afloop van de mi nisterraad bekend dat een wets voorstel voor de gezamenlijke verkiezingen wordt voorbereid. Kok denkt dat de opkomst ho ger uitpakt als de verschillende verkiezingen op één dag worden gehouden. GPD door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - De gouden regel is: uit het kabinetsberaad wordt niet gelekt. Dat heeft premier Kok alle ministers gisteren nog eens op het hart gedrukt. Lekken zoals die van vorige week over de ruzie rond de nieu we burgemeester van Utrecht 'zijn niet voor herhaling vat baar', onderstreepte Kok. „Daar waren alle ministers het roerend mee eens." Vorige week lekte uit dat minis ter Peper van Binnenlandse Za ken met zijn portefeuille had ge zwaaid om te bereiken dat PvdA'er Annie Brouwer zou worden benoemd tot burge meester van Utrecht. D66 en WD wilden liever oud D66- staatssecretaris Kohnstamm, maar Peper voelde daar niets voor. Daarna meldde een aantal kranten bijna letterlijk wat zich in het kabinet had afgespeeld. Wat Kok dacht toen hij de kran ten zag? „Goh, wat lijken ze al lemaal op elkaar," meldde de premier gisteren tot hilariteit van de pers. Zoveel overeen stemming is alleen mogelijk als er iemand uit de school heeft ge klapt, concludeerde minister Peper eerder deze week in de Tweede Kamer. Hij noemde dat 'ernstig, heel ernstig' en kondig de aan op zoek te zullen gaan naar de dader. Kok voelde daar echter niets voor. „Ik heb de collega's gezegd dat ik niets zie in een collectieve zoektocht." Wel heeft hij in een half uur durende toespraak - „Daaraan kunt u zien dat ik het serieus neem." - nog eens her haald dat het kabinetsberaad vertrouwelijk is. Extra beraad Na alle incidenten van de afge lopen maanden hebben de mi nisters wel besloten dat zij op 13 juli nog eens met z'n allen rond de tafel gaan zitten om te be spreken waar het Paars-2 ook alweer allemaal om was begon nen. Dat gebeurt informeel, in het Catshuis. „Het wordt geen therapeutische sessie en ook niet met de benen op tafel, maar- gewoon rond de tafel en mis- door Guus Mater DEN HAAG - Met ingang van het schooljaar 2001/2002 kun nen ook gezinnen met een be lastbaar inkomen van meer dan 52.023 gulden een tegemoetko minginde studiekosten krijgen. Tot een inkomen van 52.023 hebben de gezinnen recht op een volledige bijdrage. Daarboven geldt een glijdende schaal. Het kabinet besloot dat gisteren. Over ruim twee jaar komen cir ca 355.000 ouders in aanmer kingvoor al dan niet gedeeltelij ke vergoeding. Nu zijn dat er nog 209.000. Teruggave van het lesgeld tij dens het schooljaar wordt mo gelijk. Het lesgeld wordt vanaf 2000-2001 jaarlijks geïn dexeerd. Volgens het regeerak koord is voor de ruimere tege moetkoming 250 miljoen gulden extra berekend. Ouders met kinderen van twaalf tot en met vijftien jaar krijgen bij een belastbaar inkomen van 52.023 een volledige bijdrage van 968 er jaar. De grens waar op geen bijdrage meer wordt verstrekt ligt voor ouders met een kind bij 56.000, met twee kinderen bij 60.000 en met drie kinderen bij 64.000. Omdat ouders van kinderen van zestien jaar en ouder ook legeld vergoed krijgen, liggen die be dragen voor hen hoger. Zo kun nen ouders met een belastbaar inkomen tot 91.000 in bepaal de gevallen nog een bijdrage in de studiekosten krijgen. De tegemoetkoming in de stu diekosten in het voortgezet on derwijs voor inkomens tot circa 40.000 gulden wordt met 50 of 100 gulden verhoogd. De bij drage gaat dan omhoog van 968 gulden naar 1018 of 1068 gul den. ANP Advertentie Alle zondagen geopend schien wel met de vuist op ta fel," verklaarde Kok goedgehu meurd. Hij had er geen behoefte aan zijn tweede kabinet een rap portcijfer te geven voor het af gelopen jaar. De crises van de laatste maanden hebben ver schillende oorzaken, onder streepte hij. Dioxine in kippen uit België, de nasleep van de Bijlmerramp van ruim zes jaar geleden en de benoeming van een burgemeester hebben niets met elkaar te maken, aldus Kok. Wat hem betreft kijkt het kabi net op 13 juli dan ook vooral vooruit. „Een beetje brainstor men kan geen kwaad. Het kabi net moet bewijzen dat het mil- lenniumproof is." GPD De opruiming gaat van start! Bij Pot Stoutenbeek zijn de exclusieve oprulminas- wekcn weer begonnen. Wees er daarom snel bij en profiteer ook van hoge kortingen op topmerken als Jori. B&B Italia, Cusslna. Leolux. Montis, Gelderland en Intcrlubke. stoutenbeek Pot Stoutenbeek. Niemvendljk 89, Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Telefoon (0115) 56 20 10. SioMatic keukensludio Ie verdieping. Bezoek ons ook op Internet: www.stoutenbeek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3