Een reisje onder de leden 37 Zwakke plekken van het lijf op vakantie 39 41 43 PZC zaterdag 3 juli 1999 vrije tijd Vakantie! Naast vreugde brengt die periode ook veel leed. Groot leed als ongelukken. Klein leed als vertragingen of lange files. Stress. Maar ook lichamelijke ongemakken, die een mens kan oplopen in en nabij zijn 'paradijselijke' vakantiestek. Samen met huisarts Rob Jamin liepen we alle zwakke plekken van het lijf af. Een reisje onder de leden zogezegd, met adviezen over manieren om gezond te blijven en heelhuids thuis te komen. Heb jij ook zo'n mooie hoed die je draagt, omdat je bang bent voor een zonnesteek? „Eigenlijk is dat een beetje onzin, want een zonnesteek heeft weinig met je hoofd te ma ken. Hij ontstaat, doordat het hele lichaam z'n warmte niet kwijt kan, waardoor het cen traal zenuwstelsel wordt opgewarmd. Je kimt best koel aanvoelen, maar je lichaam is van binnen warm. De bloeddruk is op zo'n moment laag. De hele bloedsomloop functio neert niet goed, waardoor er te weinig zuur stof in het brein komt. Het gevolg is duizelig heid, je valt flauw en kunt in shock raken. Heel verraderlijk en sluipend, zo'n zonne steek." Mijn (dokters)advies: „Als je je niet lekker begint te voelen, ga dan direct uit de zon en zorg voor verkoeling. Stap voorzichtig de zee in en besprenkel je lichaam met water. Of neem een koele (géén ijskoude) douche. Ga daarna de schaduw in en drink voldoende vocht. Heus, een hoed helpt niks als de rest van je lichaam wel in de zon zit." Zeeziek „Weet je dat ik een keer overboord ben ge sprongen, toen ik zeeziek was? Man, het kan je op zo'n moment niks meer schelen. Je voelt je doodziek." „Wagen-, lucht-, of zeeziekte ontstaan, door dat je wordt blootgesteld aan een vreemd be wegingspatroon. De evenwichtsorganen bij de oren registreren bewegingen en het brein maakt er een patroon van. Is er een onbekend bewegingspatroon, dan kun je ziek worden. Baby's hebben er geen last van, omdat ze nog niets hebben om het patroon aan af te meten. En zeelieden worden haast nooit meer zee ziek, omdat het patroon van varen voor hen zeer bekend is. De bewegingsziekte begint met zuchten en geeuwen, gevolgd door bleek heid, transpiratie en het laten van winden. Daarna is het snel gebeurd: kokhalzen, bra ken en volledige uitputting." Mijn advies: „Zorg dat je uitgerust op reis gaat. Eet voordat je de auto instapt normaal. Snoep niet overmatig, bijvoorbeeld alleen in de pauzes. Stop geregeld. Laat kinderen die er last van hebben, liggen. Er zijn goede me dicijnen tegen wagen-, lucht-, en zeeziekte. Cinnarizine en cyclizine zijn de werkzame stoffen." Verbranding/huidkanker „Vooral fanatieke zonliefhebbers en buiten mensen lopen het risico op huidkanker. Men sen die gematigd zonnen, hoeven niet bang te zijn. Ze noemden het vroeger ook wel de landarbeidersziekte. De ziekte is een gevolg van een chronische blootstelling, jaar in, jaar uit, aan de zon. Maar laten we wel zijn: zon nebaden is niet echt een gezonde activiteit. Al is het alleen al, omdat je niet beweegt. Als je over het strand van Katwijk naar Noordwijk loopt, word je net zo bruin als een bij een uur liggen op een bedje. Het bruinen heeft alles te maken met de pigmentvorming van de huid. Als een blanke huid te veel en te lang uv-stra- len te verwerken krijgt, ontstaat roodheid die kan uitmonden in zwellingen, tot blaren aan toe. Grote verbrande oppervlakken kunnen zelfs levensbedreigend zijn. De zon moet je niet onderschatten." Mijn advies: „Bouw het zonnebaden geleide lijk op. Begin met een kwartiertje en zoek dan de schaduw op. Smeer je geregeld in. Factor 12 is het hoogst zinvolle. Want al gebruik je bij wijze van spreken factor 500: het resultaat is hetzelfde als bij factor 12'. Insectenbeten „Je ziet tijdens de vakantie vaak mensen lo pen die er uitzien als een bos bloemen: van die felle vrolij ke kleuren. En ze ruiken er ook nog naar. Vind je het gek dat daar insecten op af komen? Bijen en wespen spuiten gif stoffen in. Dat kan, zeker bij wespen, zeer heftige reac ties tot gevolg hebben. Bij herhaalde steken wordt die reactie steeds heftiger. Dat kan lei den tot een zwelling van de slijmvliezen in het strottenhoofd, waardoor de ademhaling wordt belemmerd. Mensen die overgevoelig zijn voor wespensteken, weten dat meestal heel goed en hebben daarom altijd medicij nen bij zich." Mijn advies: „Bedek het lijf, gebruik geen parfum, zorg ervoor dat je zo weinig mogelijk op een bloem lijkt. Laat geen zoete etenswa ren openstaan. Als je bent gestoken, probeer de angel er dan uit te krijgen met behulp van een pincet. Of schraap 'm eruit met een bank- pasje. Leg een zak met ijsblokjes op de wond of een nat verband. Houd het koel. En ter be strijding van muggensteken: smeer je in met een middel dat diëthyltoluamide bevat." „Wandelaars in bosrijke gebieden willen nogal eens worden gebeten door teken. Die beestjes vallen uit de bomen en nestelen zich vaak in de nek. Zo'n dertig procent van de te ken is besmet met de borrelia-bacterie, die de ziekte van Lyme kan veroorzaken. De plaats van de beet wordt rood en breidt zich uit als de golfjes, nadat je een steentje in een vijver hebt gegooid. Mensen die zijn besmet, kun nen in het begin griepachtige verschijnselen krijgen. De ziekte van Lyme is een ernstige aandoening: je bent extreem moe en er kun nen zenuwontstekingen eh gewrichtspijnen ontstaan. Maar als je er snel genoeg bij bent, is de ziekte met eenvoudige antibiotica goed te behandelen." Mijn advies: „Bedek altijd de nek tijdens een wandeling door het bos. Heeft een teek zich in je huid vastgezogen, pak het diertje met een pincet net onder de bol en trek hem er recht standig uit. En ga direct naar de dokter als je denkt dat je de ziekte van Lyme hebt." Rugklachten „Mensen staan me vaak uit te lachen als ik op een parkeerterrein met m'n heupen sta te draaien. Ach, ik laat ze maar. Als j e een lange tijd achter elkaar achter het stuur zit, kun je rugpijn krijgen." Mijn advies: „Zorg voor een goede stoel die de lendenen steunt. Rust om de twee uur en be weeg; maak de heupen en de rug los." Reizigersdiarree „Het goede nieuws bij reizigersdiarree is dat het meestal binnen drie tot vijf dagen oyer is. Maar het komt altijd slecht uit, zeker als je nog een stuk moet reizen. Dat schiet dan niet op. In verreweg de meeste gevallen is het de relatief onschuldige E.coli-bacterie die de el lende veroorzaakt. Dat diertje kan zich be vinden op ongewassen fruit en groente, in on gaar vlees, kip, vis, schaal- en schelpdieren, in ongekookt water, ijs en ongepasteuriseer- de melk." Mijn advies: „Drink alleen water uit flessen of gekookt en afgekoeld water en neem geen ijsblokjes. Was de handen goed na elk toilet- bezoek en voor het koken. Let op dat het eten goed gaar is en eet niet uit stalletjes. Ben je toch de klos, drink dan extra veel, want je verliest ook veel vocht. Leng het middel ORS aan met water en drink het op. Om de diarree te remmen kan loperamide worden genomen. Dat geneest niet, maar houdt de diarree zo'n twee dagen tegen. Ideaal dus tijdens een lan ge autorit. Let wel op: het middel is bij kinde ren onder de 8 jaar nauwelijks werkzaam en onder de 4 jaar zelfs gevaarlijk! Geslachtsziekten „Het is een romantische, zwoele avond, er wordt wat gedronken. Tja, dan wil het wel eens voorkomen dat de alcohol de oordeels vorming beïnvloedt. Met andere woorden: het verstand zakt naar het kruis. De kans dat je een geslachtsziekte oploopt is zeker aan wezig: gonoiToe, chlamydia, syfilis, schaam- luis, schurft en het dodelijke hiv/aids." Mijn advies: „Ik kan er niet genoeg op hame ren: neem als je gaat stappen, ook wanneer je als wouw de pil slikt, altijd condooms mee. Vrij altijd veilig of vrij niet! En let op con dooms in derdewereldlanden, want die zijn niet altijd op betrouwbaarheid getest. Koop ze dus gewoon in Nederland." Zwemmerseczeem „In Amerika wordt zwemmerseczeem wel 'athlete feet' genoemd. Eigenlijk is het geen eczeem, maar een voetschimmel. Die nestelt zich gemakkelijk tussen de tenen, omdat die ruimten niet altijd goed droog zijn. In feite wordt de huid vernield en ontstaan er loslig gende, dikke velletjes tussen de tenen." Mijn advies: „Zorg er altijd voor dat je de ruimte tussen de tenen goed afdroogt. Niet schuren met de handdoek, maar deppen. Draag in gemeenschappelijke douches slip pers. Als medicijn is de werkzame stof mico- nazol in zalfvorm aan te bevelen." Vocht Vocht, vocht en nog eens vocht! Nederlanders drinken over het algemeen veel te weinig. En dan hebben we het niet over al coholische lekkernijen, want daar weten we wel raad mee. Nee, het gaat om het innemen van noodzakelijk vocht. Eigenlijk zou ieder een anderhalf a twee liter water of andere niet-alcoholische vloeistof moeten drinken. „Maar dat halen de meesten niet", zegt Ja- min. „In warme vakantielanden zweet je meer, dus zou je nog meer moeten drinken. Twee liter bovenop de twee die j e toch al tot j e moet nemen, is wel nodig.Het is volgens Ja- min ook heel belangrijk dat je voldoende wa ter drinkt tijdens de autorit. „De meeste mensen hebben wel eens meegemaakt dat ze tijdens de rit suf en slaperig werden. Of prik kelbaar. Dat komt allemaal gewoon, doordat het lichaam meer vocht nodig heeft. Zelf heb ik altijd een bidon met water binnen handbe reik. Maar j e kunt ook kleine f lesj es water ko pen. Blijf in elk geval constant drinken! Vaccinaties „Ik ken een man van 33 jaar die voor een za kenreis naar Brazilië moest. Vaccinaties vond hij niet nodig, daar stond hij boven. Voordat hij terugkwam, was hij tot aan zijn nek verlamd: polio. De meest voorkomende ziekten in verre landen zijn malaria, hepati tis, difterie, tetanus, polio, tbc en tyfus. De te vaccineren medicijnen hangen uiteraard af van de bestemming." Jamin adviseert om vaccinaties in ieder geval serieus te nemen. Denk nooit: Mij overkomt niets, zegt hij stellig. Neem voor eventuele in entingen contact op met de GGD of de huis arts. Menstruatie „Menstrueren tijdens de vakantie kan heel vervelend zijn.Vrouwen die de pil slikken en de menstruatie willen uitstellen, kunnen de pil door blijven slikken. Maar de kans blijft bestaan dat j e na twee of drie weken toch gaat vloeien. Voor vrouwen die de pil niet gebrui ken, zijn er medicijnen om de menstruatie uit te stellen. Overleg hierover een maand voor vertrek met de huisarts." Ehbo-pakket Jamin adviseert altijd de volgende middelen mee op reis te nemen: splinterpincet, schaar, pleisters, steriele gazen, verband, rekver- band(kneuzingen), jodium(zalf), alcohol, an- ti-muggenzalf, anti-zonnebrand, ORS (tien zakjes voor zuigelingen en volwassenen)pa racetamol, loperamide (diarreeremmer) en unitulle (vet gaas). Voor de vele mogelijke vakantiekwalen zijn diverse merken medicijnen te koop, in uit eenlopende prijscategorieën. De werking is vaak gelijk; van belang is de aanwezigheid van bepaalde, door Jamin genoemde, werk zame stoffen. Voor aanvullende informatie kan men na tuurlijk ook terecht bij de plaatselijke GGD of de eigen huisarts. In dit kader is het ook verstandig de brochure 'Wijs op Reis' bij het reisbureau af te halen. Loek Moor Huidige tafelfauteuils bieden veel zitcomfort Uniek porseleinen servies met foutjes Overzicht van de hypotheken Jonge ontwerpers aan de slag met de schooltas Stuk vlees op het bord wordt allengs kleiner Eigenzinnige vormgever in Haagse Modegalerij Lancia kiest voor chic met opvallende vormgeving Lybra Fiets stallen met dwars stuur bespaart veel Viertakt motor Husky kan wel een stootje hebben E-mail adressen op basis van kenteken auto Vijver cd-rom biedt niet zo veel informatie Postzegels en puzzel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37