Belgrado zinkt in een diep moeras PZC reportage 33 Meneer Milosevic dient op te stappen Tricky Dick's in Pristina zaterdag 3 juli 1999 Belgrado - vorige maand gefotografeerd tijdens een onweersnacht - beschikt inmiddels over zeventien gaarkeukens, waar dagelijks drieduizend maaltijden worden verstrekt. foto's Reuters Zorgen hebben de arme sloebers, die nog geen tweehonderd meter verder op etensresten uit smerige containers graaienduidelijk welZij zijn het levende bewijs, dat tien jaar Milosevic het land economisch aan de rand van de afgrond heeft gebracht. Het gros van de Serviërs komt helemaal niet meer aan vertier van welke aard ook toe. Zij hebben er domweg het geld niet voor. Overleven is hun enige doel. „Weet u wat eigenlijk het schandelijkste van dit land is", vraagt Snezana Stosko- vic van het Joegoslavische Rode Kruis. Ze geeft zelf het antwoord: „Nog niet eens dat mensen hun eten uit vuilnisbakken moeten halen. Nee, dat onze regering al heel lang verdoezelt dat duizenden en nog eens duizenden mensen al lang onder het bestaansminimum zijn gezakt. Door al die oorlogen, al die vluchtelingen en dus ook al die werklozen zinken we met z'n al len weg in een diep moeras. Maar Milose vic doet alsof er niks aan de hand is. In de media wordt er geen aandacht aan be steed. Voor het Westen wordt een raar soort trotse schijn opgehouden. Daardoor weet de wèreld wel van alle Albanese mi sère maarniet van de drama's die zich hier afspelen. In 1996 leefden al 500.000 men sen in Joegoslavië onder de armoede grens. We kunnen slechts raden hoeveel het er nu zijn." Snezana valt, zegt ze zelf, een beetje uit haar rol. „Ik zeg dit als mens, als Rode Kruis-medewerker hoor ik me eigenlijk neutraal op te stellen. Maar ik kan het al lemaal niet meer aanhoren. Deleugens, de prietpraat van de regering over wederop bouw en hulp. Hulp krijgen we, maar veel te weinig en het wordt de komende tijd nog veel erger. Dat toegeven als regering betekent eigenlijk toegeven dat je gefaald hebt. En daar zal maar één stap op kunnen volgen, ontslag nemen. Geen wonder dat Milosevic dit liever wil doodzwijgen." Belgrado beschikt inmiddels over zeven tien gaarkeukens, waar dagelijks drie duizend maaltijden worden verstrekt. Een druppel op een gloeiende plaat, aldus Snezana, die benadrukt dat daar alleen de allerzwaksten worden geholpen. Men sen die werkelijk vrijwel niets meer heb ben. „Hoe groot de behoefte precies is, weten we niet, wel dat het in deze stad al leen al in de tienduizenden loopt. We pro beren nieuwe donoren te vinden om het aantal maaltijden uit te breiden tot voor lopig 32.000, maar dat valt niet mee. Er komt wel wat hulp uit het buitenland, maar het gaat langzaam en vooral moei zaam. Het probleem zit vooral in deze stad en andere grote plaatsen. Op het platteland hebben mensen hun eigen stukje grond, wat vee en helpen ze elkaar. Hier valt niet veel te helpen. Maar gaat u vooral zelf eens kijken, dan kunt u het met eigen ogen zien." Gêne Dat doen we, zij het op voorhand met eni ge gêne. De gaarkeuken aan de Solomska - goed voor tweehonderd vooraf geselec teerde klanten - wordt net bevoorraad bij onze binnenkomst. Elke dag tussen elf en half een kan er een warme maaltijd wor den afgehaald of direct worden gecon- summeerd. Aan een van de formica-tafel- tjes zitten vier bejaarde vrouwen wat met elkaar te kletsen, in afwachting van het uitdelen. Ze zijn sjofel gekleed. Hun pan netjes en emmei-tjes voor de soep hebben ze onder hun stoel gezet. Veselinka Jovic, met haar 62 jaar de jong ste van het stel, wil als enige wel vertellen waarom ze hier komt. Beter gezegd, moet komen. „Zonder de gaarkeuken waren mijn man en ik ongetwijfeld dood. We hebben allebei uit vorige huwelijken wel kinderen, maar die wonen in het buiten land. Ze bekommeren zich niet om ons. We moeten zien te leven van een pensioen tje van zeshonderd dinar (volgens de offi ciële koers zestig Duitse marken). Alleen In de Bus, een trendy tent voor alternatieve jongeren in het centrum van Belgrado, lijkt de grauwe werkelijkheid heel ver weg. Zeker als om één uur 's nachts de Servische kloon van Pamela Anderson aan haar striptease-act begint. Op een keiharde housebeat, afgewisseld door monotone Servische rock, ontdoet ze zich in twintig minuten van haar schaarse kledij. Tot groot enthousiasme van de tieners en twintigers die hier massaal uit hun bol gaan. De drank vloeit rijkelijk, geen zorgen over de dag van morgen. Volgens critici in eigen land bepalen Milosevic (rechts) en zijn vrouw domweg alles, zodat elke poging om de situatie te verbeteren in de kiem wordt gesmoord. de huur, elektriciteit en het water zijn maandelijks al veel meer. Rekeningen be talen we af en toe. Mijn man is ziek en als ik moet kiezen tussen medicijnen en de huur, kies ik voor de medicijnen." Vier jaar komt ze hier nu al, zegt ze. „Over het eten heb ik geen klachten. Het is niet slecht, zij het eigenlijk te weinig. Boven dien heb ik hier tenminste nog wat aan spraak." Op de vraag of ze zich schaamt dat ze zo afhankelijk is, knikt ze met betraande ogen. „Ik wilde nooit, tot mijn man me dwong ook te gaan. Ik vond het een af gang. En nu moet ik wel, omdat hij ziek is." Over president Milosevic heeft Vese linka geen meni ng.Politiek vind ik onin teressant. Wat helpt het, als ik me over die man druk maak. Het is duidelijk dat hij aan ons geen boodschap heeft. Wij probe ren alleen maar in leven te blijven." Zorgeloos De 24-jririge Tijana, nee liever geen ach ternaam, heeft problemen van heel ande re aard. Ze behoort tot de klasse die nog betrekkelijk zorgeloos kan bestaan. Tij ana keerde in april terug uit Chicago, waar ze sinds 1993 psychologie studeer de. Ze vraagt zich nu in alle ernst af of dat niet een wat al te impulsieve reactie was. „Toen kon ik de beelden van CNN van de NAVO-bombardementen, de ongenuan ceerde berichtgeving over mijn volk, niet meer verdragen. In het begin heb ik wel geprobeerd om in discussie te gaan, het al lemaal uit te leggen, maar op een gegeven moment was ik het echt zat. Ik kon niet blijven." Nu knaagt de twijfel. „Het leven is hier zwaar, dat zie je als je goed om je heen kijkt. Zelf kom ik niets te kort.. Mijn ou ders hebben allebei nog een behoorlijk in komen. Ook trouwens door er nog wat baantjes bij te nemen. Ik wil hier gaan werken als klinisch psychologe. Weet je wat ik verdien als ik begin? Honderd mark per maand. Dat is net genoeg om mijn mo biele telefoon van te betalen. Nou weet ik ook wel dat dat een pure luxe is, maar het zegt alles over de salarissen." Dus, moet Milosevic verdwijnen? „Zeker, al geloof ik niet dat we zo veel capabale mensen hebben die hem kunnen vervan gen. En ik vraag me serieus at' of de oppo sitie hem kan verdrijven. We zijn het hier altijd zo snel met elkaar oneens, dat heeft hij tot nu toe steeds heel goed weten te ge bruiken." Haar vriendin Mirjana, studente rechten, is iets optimistischer. „Er zal iets moeten veranderen en er gaat iets veranderen. Zo kan het niet veel langer doorgaan. In de tijd van Tito hadden we met bijna elk land goede betrekkingen en tegenwoordig met bijna geen enkel land. Economisch had den we het hier heel goed en kijk nu. We zijn niet alleen een klein land geworden, we zijn ook heel arm geworden." „Serviërs zijn hele eigenwijze, koppige mensen", wit Tijana aan. „Eigenlijk vin den we allemaal dat het helemaal fout loopt, maar dat echt willen toegeven, er iets aan doen, ho maar. We steken liever onze kop in het zand. Vertrekken vinden ze een aantrekkelijke gedachte, maar ze willen toch nog even de kat uit de boom kijken. „Opgeven kan al tijd nog en ik ben niet teruggekomen om zo snel weer te vluchten", zegt Tijana. Vlooienmarkt Waar de armoede van de Serviërs eigen- lijkin één blik duidelijk wordt, is de Buvl- jak, de vlooienmarkt in Novi Beograd. Die was altijd al enorm, maar de laatste jaren is het gedoogde aangroeisel groter dan het officiële deel. Hier geloof je je ogen niet. Alsof mensen hun hele inboe del, inclusief persoonlijke spullen, in de uitverkoop gooien. Van trouwfoto tot af getrapte schoenen, van fietsbel tot auto bumper. Je kunt het zo gek niet verzinnen of het ligt er op de grond uitgestald. Voor een habbekrats. En elke dag, want de Bu- vljak is eigenlijk nooit dicht. Ook op de Buvljak geldt het recht van de sterkste. Op de slechtste plaatsen, op de drassige stukken langs de spoorlijn, staan de allerarmsten met hun koopwaar. Zi geuners uiteraard en de Serviërs die het allerdiepst zijn gezonken. Op een min of meer vaste plek leuren opvallend goed ge klede mensen met sloffen sigaretten. Dat is verboden. Als een agent hun kant op- slentert, stuiven ze alle kanten op en los sen ze in een oogwenk op in de massa. Om even later hun plaats gewoon weer in te nemen. Een ritueel dat zich met de regel maat van een klok herhaalt. Hoe kan worden voorkómen dat straks heel Belgrado op de vlooienmarkt bij wij ze van spreken nog een beetje inkomen bijeensprokkelt? Dusan Mihajlovic, par tijleider van Nieuwe Democratie, hoeft niet lang na te denken over een antwoord: „Meneer Milosevic dient op te stappen en er moet een overgangsregering komen die nieuwe verkiezingen uitschrijft. De druk op Milosevic moet de komende weken zo worden opgevoerd, dat hij geen kant meer op kan. Natuurlijk is hij niet alleen ver antwoordelijk voor de puinhoop die dit land nu isMaar hij heeft alles en iedereen wel gehypnotiseerd en staat elke wezen lijke verandering en ook de wederopbouw in de weg. Zijn hypnose raakt uitgewerkt. Niemand gelooft meer in zijn praatjes. De oorlog om Kosovo en de NAVO-bombar dementen hebben hem nog even gered, maar nu is het voor de meeste mensen ge noeg geweest. Dat voel je gewoon. Hoe verklaart hij dan de apathie die ook duidelijk waarneembaar is? De houding van 'hetmaaktnietuit, wekomenniet van hem af. „Het klinkt simpel en dat is het ook: het is wachten op de vonk. Geloof mij, als de Serviërs zien dat hij niet on aantastbaar is, dat zijn macht eindig is, dan is het snel gebeurd." Kan Mihajlovic de naam van de meuwe president misschien al onthullen? Hijzelf wellicht? „Eerlijk gezegd maakt het me niet veel uit wie het wordt. Uiteraard moet het een echte democraat zijn. Maar eerst moeten we van die dinosaurus af. Werkelijk, ook in de SPS van Milosevic zitten bekwame mensen, maar die kri jgen nu geen enkele kans om dat te bewijzen. Milosevic en zijn vrouw bepalen domweg alles." Eruptie Terug naar de Bus. Hoe kan zo'n tent ei genlijk nog bestaan, als het zo slecht gaat met Servië? Hoe kan hier zorgeloos wor den gedanst op een vulkaan die elk moment tot een eruptie kan komen? Eige naar Vlada Vulicevic heeft wel een ver klaring: „Bijna tachtig dagen hebben we in Belgrado bommendreiging gehad. Mensen en zeker jonge mensen hebben enorme behoefte aan ontspanning. Ze willen de ellende vergeten, dansen en drinken. En pas op hè, de jongeren die bij mij komen, zijn geen doorsnee. Die heb ben ouders met geld. Bovendien is het hier zo dat kinderen, ook als ze volwassen zijn, enorm worden verwend. Als ze vragen om een stel Nikes van tweehonderd mark en er is een inkomen van driehonderd, dan krijgen ze die schoenen toch." Niettemin heeft Vlada het dit jaar snel minder zien worden. „Reden tot klagen heb ik niet, al was het in 1998 een stuk be ter. Steeds meer jongeren zitten hier een hele avond op een drankje. De beste han del hier is de zwartehanclel en dat zegt ei genlij k wel genoeg. Normale handel is er nauwelijks meer. Er wordt amper nog wat geproduceerd." Volgens Vlada is de situatie veel ernstiger dan de meesten willen erkennen. „We ge ven veel meer uit dan we verdienenE n we verdienen steeds minder, dus gaat het ra zendsnel fout. Ondertussen zegt deze re gering: maak er geen probleem van." De Bus-eigenaar haalt zijn schouders op. „Ik zing het hier deze zomer nog uit, dan vertrek ik, dat staat vrijwel vast. Ik heb genoeg verdiend om ergens anders te kun nen beginnen. Slovenië, Portugal mis schien. Ik zie wel. Milosevic zal wel ver dwijnen, maar daarmee is het leed nog lang niet geleden. Ik ben nu nog jong, ik heb een dochtertje van zes maanden. Ik wil haar niet in een land laten opgroeien waar je er niet eens zeker van bent of je stroom hebt of de verwarming het doet." Jos Pak Nu er tussen de 25.000 en 50.000 Albanezen dood zijn en het grootste gedeelte van Kosovo volledig is vernie tigd, lijkt het wellicht vrij on zinnig om woorden te wijden aan een bar in Pristina, ge naamd de Tricky Dick's. Maar omdat ik er de eigenaar van ben, samen met vijf andere buitenlandse journalisten, hadden we het de afgelopen maanden er toch regelmatig over. Allen waren we Kosovo uitgegooid en wetende dat onze situatie volstrekt onver gelijkbaar is met die van de etnische Albanezen, die in veel gevallen alles, maar dan ook alles, in hun leven zijn kwijtgeraakt, sprak zo af en toe iemand de woorden: hé, hoe zou het onze Tricky Dick's vergaan. We wisten toen al dat onze vijf Albanese obers het hadden overleefd. Drie leefden er als vluchtelingen in Macedonië, één in Albanië en de laatste in Turkije. Maar we hielden er sterk rekening mee dat het ca fé zelf platgebrand was door de Serviërs often minste ge plunderd. Het lot van de Tricky Dick's was onbekend tot het moment dat we in de voetsporen van Navo-troepen ruim twee we ken geleden Kosovo en ook Pristina weer in konden. Het huis waar ik een jaar woonde, bleek volledig geplunderd. Geen satelliettelefoon meer, weg tv en videorecorder. Al mijn kleren, tot de laatste sok verdwenen. Zonder veel illusies liepen we later naar de Tricky Dick's. Op de parkeerplaats naast onze bar lagen een stuk of 20 auto's op hun kop, of waren in brand gestoken. Een Albane se bar, die naast de onze ligt, was opgeblazen. Geloof het of niet: de Tricky Dick's had nauwelijks schade opgelo pen. Er was slechts één ruit ingegooid en de stereo-instal latie gestolen, maar voor de rest stond het er nog allemaal zoals we het destijds hadden achtergelaten. De eigenaars van het pand, twee Albanese broers die tij dens de Navo-luchtaanvallen in Pristina waren gebleven en opgelucht ademhaalden dat ze de pogroms en luchtaan vallen hadden overleefd, kwamen enthousiast naar buiten. Hoe hebben jullie de bar kunnen redden, vroegen we verbaasd aan de broers. „Wel", zeiden ze, „officieel stond jullie café op de naam van de Servische vrouw van de Amerikaanse journalist die deel uitmaakt van jullie groep", spraken ze, „en dus hebben we, toen de zuiverin gen begonnen, een groot bord gemaakt en dat op de deur ge plakt." Nu wezen ze op de deur van de Tricky Dick's en daar hing het: „De eigenaar is Servische, en haar naam is Ivana Vasevic." De Tricky Dick's ging zes da gen na de komst van de Navo- troepen in Kosovo als eerste bar weer open. De gevreesde Servische politie is weg, dus uit alle hoeken en gaten ko men Albanezen en journalis ten tevoorschijn. Sommigen zwaaien met Albanese vlag gen en dansen als waanzinni gen op Albanese muziek. Re bellen van het UCK komen 's avonds een biertje halen, net zoals trouwens Britse Navo-soldaten die dan ook nog even een half uurtje mee komen dansen. Afgelopen zaterdag hadden we Hasim Taci te gast, de lei der van het UCK, die de nodi ge bodyguards mee had geno men. Ten minste drie van onze obers zijn gulzig drinkende gasten geworden. Zij werken nu tegen vorstelijke salaris sen als vertalers en regelaars voor grote westerse televisie stations. Alles leek te mooi voor woorden. De Tricky Dick's stond nog overeind. Het was er iedere avond afge laden vol met journalisten, rebellen, politici, jongeren en ouderen die een leuke tijd hadden in een zó onleuk ge bied. Toch eindigt dit verhaal niet gelukkig, zoals niets op de Balkan gelukkig eindigt. In de nacht van zondag op maandag probeerden onbe kenden brand te stichten in de Tricky Dick's. Opnieuw werd de (inmiddels nieuw aange schafte) stereo gejat. We vermoeden dat Albanezen jaloers waren op de goedlo pende Tricky Dick's. Maar cy nisch is het wel. We dachten altijd dat het gevaar kwam van de Serviërs, nu steken Al banezen de bar in brand. Moeten we dan nu een bord op de deur spijkeren met daarop 'De eigenaar is Albanees'? Het beste lijkt ons een keurig ge graveerd bordje op te hangen met 'Niets nieuws onder de zon, voorlopig zijn we weer gesloten'. Harald Doornbos

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33