Wimbledon in greep Henmania Korving weer sneller over horden Regen maakt Wimbledon uniek Feyenoord begint seizoen in ondertal Oliseh naar Juventus Publiekslieveling in halve finale Man uit Epe bedolven onder kaartjes EK door René van Hattum LONDEN - Van Wimbledon naar het dichtstbijzijnde metro station is tien minuten lopen. Eén rechte straat, kraampjes vol Wimbledon t-shirts, sleutel hangers, handdoeken, bierva zen, dat spul. Dit jaar hangen er ook Britse vlaggetjes, Britse hoeden en Britse t-shirts. Alle maal voor Tim. Normaal wordt alles op de slotdagen voor een prikkie verkocht. Gisteren schoot de prijs omboog en van daag gaat Engeland om een uur of drie plat. Dan speelt Tim Iienman zijn halve finale tegen Pete Sampras. 'Timbö wint Haarhuis in halve finales mannendubbel LONDEN - Paul Haarhuis heeft de halve finales bereikt van het dubbelspel op Wimbledon. De Eindhovenaar won samen met zijn Amerikaanse partner Pal mer van zijn Australische aarts rivalen Woodforde en Wood- bridge, 6-4 5-7 7-6 6-4. Haarhuis verdedigt in Londen de titel die hij vorig jaar met de inmiddels gestopte Jacco El- tingh veroverde. Bij de vrouwen redde Kristie Boogert het net niet. De Zuid- Hollandse vocht met de Fran- ?aise Sidot een verbeten strijd uit tegen het Sloveens/Zuid- Afrikaanse koppel Srebotnik- /Horn. Beide koppels wonnen een set (4-6 6-1), maar de derde eindigde uiteindelijk in 17-15 in het nadeel van Boogert. Ook Manon Bollegraf werd uit geschakeld. Met haar Ameri kaanse partner Arendt verloor ze van Lindsay Davenport en Morariu: 6-4 7-6. In het gemengddubbel plaats ten John McEnroe en Steffi Graf zich voor de laatste vier. Het ge legenheidskoppel was op een volgepakt Center Court te sterk voor de Amerikaanse combina tie Venus Williams/Gimelstob, 6-4 6-3 .ANP Wimbo' spetterden de avond bladen gisteren al met koeien- letters op de voorpagina's. Alle roddels van Londen kun nen op een hoop. Leuk dat Alexandra Stevenson de eerste speelster is die via het kwalifi catietoernooi de halve eind strijd heeft gehaald. Prachtig dat oud-basketballer Julius Er ving gisteren toch heeft gezegd dat ze zijn dochter is. Het haalt de kranten nog wel, echt tellen doet het niet meer. Dat Engeland een testmatch te gen Nieuw Zeeland cricket is niet echt meer belangrijk. Dat John McEnroe en Steffi Graf in de kwartfinale van het gemengd dubbelspel Justin Gimelstob en Venus Williams versloegen en een staande ovatie kregen van de toeschouwers op een stamp vol centre court, mooi tijdver drijf, maar bijzaak. Dat André Agassi vanmiddag in de andere halve finale sexbom Patrick Rafter treft, prachtduel natuurlijk, maar eindelijk is de tijd gekomen dat Wimbledon Timbledon gaat worden. Hoopt heel het eiland. Twee jaar terug naderde Tim Henman het elitekorps van 's werelds beste tennissers. Om dat hij dat hoofdzakelijk serve rend en vollerend deed, werd hij subiet gebombardeerd tot de grote Britse hoop. Henman leek niet alleen een geboren grasten nisser met het instinct om con stant naar het net te rennen, hij was er een. Na zestig jaar wach ten was er tenslotte iemand die in de voetsporen kon treden van Fred Perry, in 1936 de laatste Britse winnaar. Bovendien spreekt hij keurig Oxford-En- gels en heeft hij een fraaie schei ding in z'n haar. Op en top En gelsman. Het legde Henman geen windei eren. De reclamecontracten vlogen om zijn oren en hij ver diende naast de tennisbaan tientallen miljoenen. Maar hij kon alleen het verlangen van zijn hongerende landgenoten nog niet stillen. Hij won welis waar vier toernooien, staat in middels zesde op de wereld ranglijst, maar struikelde in 1997 op Wimbledon in de kwaxtfinales en vorig jaar in de halve eindstrijd, tegen Samp ras. Niettemin was het afgelo pen twee weken Tim voor en Tim na in heel het land. Hij is al twee weken bekender dan Tony Blair. Dit keer is alles anders dan vorig jaar, weet de natie en denkt Tim Henman zelf ook. Verloor hij in april voor de Davis Cup niet in vijf sets van Jim Courier en won hij woensdag niet in vijf sets van diezelfde Courier. En verloor hij drie weken terug in de finale van Queen's niet pas in de tiebreak van de derde set van Sampras. Dus.... Heel Engeland droomt die mooie droom met hem mee. „Natuurlijk ben ik er klaar voor. Als je in de halve finale van een Grand Slam staat, moet jeer wel klaar voor zijn", zei hij gisteren na zijn simpele zege op Cedric Pioline. „En die ervaring van de halve finale van vorig jaar heb ik ook onder mijn riem." Kapotte knie Dat Sampras zijn zege op Mark Philippoussis gisteren na een klein uur cadeau kreeg omdat de Australiër met een kapotte knie opgaf, daar zat Henman niet mee. „Als ik vijf sets had ge speeld was het anders geweest. Maar dit was niet inspannend." Henman en Sampras zijn dikke vrienden en trainen vaak sa men. „Als iemand daar voordeel van heeft, ben ik dat", zei Hen man, „tenslotte heb ik daar de afgelopen jaren het meest van geleerd." Ze golfen ook vaak samen. „Daarin is Tim een stuk beter dan ik", bekende Sampras, spe ler met handicap 10. Het staat vandaag allemaal opgeklopt in de kranten. Net als de statistie ken. Ze speelden vijf keer tegen elkaar en vijf keer won Samp ras. Van een mentale barrière om de onverslaanbare te ver slaan, de man diesinds dezomer van 1993 op Wimbledon 44 par tij en won en er maar één verloor -in 1996 van Richard Krajicek- wilde Henman niets weten. „Om het simpel te houden: ik win of ik verlies." GPD Tim Henman speelt in de halve finale tegen Pete Sampras. De Amerikaan won het onderlinge duel vijf keer, Henman staat op nul. En toch denken de Engelsen dat Henman wint. foto Gerry Pen ny/AN P door René van Hattum LONDEN - „Een dak?" Pete Sampras spuugde de vraag bij na uit. „Absoluut niet! Wimble don is Wimbledon, ook twee da gen in de kleedkamer zitten hoort daarbij. Daarom is dit toernooi zo uniek. Dan speel je drie dagen op rij, dan zit je weer een paar dagen te wachten in de kleedkamer. Niet leuk, maar daarom is Wimbledon Wimble don." De kampioen der kampioenen sprak gisteren ferme taal. Hij is faliekant tegen. Wimbledon is weer eens op zijn kop gezet door de regen van de afgelopen da gen, maar dat hoort erbij, zegt de vijfvoudige kampioen, nog steeds kanshebber voor een nieuwe titel. Het is Sampras een biet of hij morgen of overmor gen zijn zesde titel wint. Over- overmorgen mag ook. Net als in 1989 is de vrouwenfi nale al verschoven naar zondag, voor de mannenfinale uit. Van middag om één uur beginnen Alexandra Stevenson en Linds ay Davenport en Steffi Graf en Mirjana Lucic tegelijkertijd aan hun halve finales. Aansluitend zijn de halve finales Henman- Sampras en Rafter-Agassi. Als het droog blijft uiteraard. Wimbledon houdt van statistie ken, dus even een schrikbeeld statistiek: in 1922 eindigde Wimbledon pas op de derde woensdag. Iets minder rampza lig scenario: elf jaar geleden won Edberg pas op de derde maandag de finale van Becker Dat de Australiërs het stadion in Melbourne wel van een schuifdak hebben voorzien, moeten de Australiërs weten, zei Sampras gisteren. „Iedereen moet met zijn handen van dit stadion afblijven. Dit is een his torische plaats en dat moet zo blijven." Een betrekkelijke nieuwkomer als Mirjana Lucic typeerde het Wimbledon-gevoel hetzelfde als Sampras. „Ik heb me don derdag wel tien keer moeten op warmen en we zijn twee of drie keer de baan op en af geweest. Hier moet je met de omstandig heden kunnen omgaan.GPD Williams raakt hoofdsponsor kwijt LONDEN - Formule-1-renstal Williams raakt zijn grootste geldschieter kwijt. Tabaksfabrikant Rothmans International maakte bekend na dit seizoen te stoppen. De Europese Unie legt tabaksreclame in de autosport steeds meer aan banden en wil aanprijzing van rookwaar uiterlijk in 2006 uit de Formu- le-1 bannen. Williams krijgt volgend jaar steun van motoren leverancier BMW. Het is niet bekend of het Duitse concern ook sponsorgeld meebrengt. RTR Twente neemt Booth over ENSCHEDE - FC Twente heeft vrijdag met de Duitse club Borussia Dortmund een akkoord bereikt over de transfer van spits Scott Booth. De Enschedese club betaalt ruim 900.000 gulden voor de Schotse aanvaller. Booth zelf had al eerder overeenstemming bereikt met Twente over een vierjarig con tract. Hij speelde vorig seizoen op huurbasis voor Vitesse. DPA VS en Brazilië naar halve finales NEW YORK - De Verenigde Staten en Brazilië hebben de hal ve finales bereikt van het WK voetbal voor vrouwen. Beide ploegen deden dat na een uiterst spannende wedstrijd. Brazi lië kwam tegen Nigeria na een voorsprong van 3-0 slechts na vei'lenging verder: 4-3. De VS bogen tegen Duitsland een rust stand van 1-2 om in een overwinning van 3-2. Een dag eerder al hadden China en Noorwegen de halve eindstrijd bereikt. Zondag spelen in de halve eindstrijd de Verenigde Staten te gen Brazilië. China speelt tegen Noorwegen om een plaats in de finale. RTR AC Milan koopt Sjevtsjenko MILAAN - AC Milan heeft spits Andrej Sjevtsjenko van Dy namo Kiev overgenomen voor 50 miljoen gulden. Een woord voerder van Kiev heeft dat bevestigd. De 22-jarige Oekraïner blonk afgelopen seizoen uit in de Champions League, waarin hij samen met Dwight Yorke (Manchester United) topscorer werd met acht treffers. RTR Kiki Musampa naar Malaga MALAGA - Kiki Musampa speelt de komende vier seizoenen voor de Spaanse club Malaga. De 21-jarige speler van Jong Oranje komt van de Franse club Bordeaux, waar hij in 1997 een eveneens vierjarige verbintenis tekende. Voordat hij in Frankrijk actief was, speelde de linksbenige middenvelder voor Ajax. Malaga is dit seizoen gepromoveerd naar de Pri- mera Division. RTR MW trekt twee Belgen aan MAASTRICHT - MW heeft de Belgische spelers Rob Nuijts (21) en Thomas Caers (26) van AA Gent aangetrokken. Mid denvelder Nuijts tekende voor twee jaar. terwijl verdediger Caers voor een jaar werd gehuurd. MVV versterkte zich eerder met doelman Theo Snelders van Glasgow Rangers en Bobby Kociski van het Zweedse Högaborgs Bollkklub. Tevens huurt de club Edik Kortchaguin van PSV. ANP Vietnamezen zweren bij zeeslakken HANOI - Zeeslakken en zeeslangen, het geheim voor betere prestaties. Vietnamese atleten en zwemmers denken baat te hebben bij pillen waarin slang- en slakextracten zijn ver werkt. Die zouden de prestaties bevorderen, maar ze komen niet voor op de dopinglijst. Aan het einde van het jaar moeten de pillen in Vietnam beschikbaar zijn. RTR van onze sportredactie EPE - Voetballiefhebber Henk van Boven uit Epe krijgt het vol gend jaar zomer druk tijdens het EK voetbal. Als hij tenminste optimaal gebruik wil maken van de 48 kaartjes die stichting Euro 2000 hem toebedeelde. Zo kan hij zaterdag 10 juni om kwart voor negen 's avonds de openingswedstrijd van het Eu ropees kampioenschap in Brus sel bijwonen. De volgende middag om half drie kan hij vervolgens een wed strijd in het Arnhemse Gelredo- me zien en om zes uur eentje in Sjoberg verbetert Europees record 100 meter vlinder STOCKHOLM - De zwemster Johanna Sjoberg heeft het Eu ropees record op de 100 meter vlinder langebaan verbeterd. De Zweedse kwam bij de natio nale kampioenschappen tot een tijd van 58,93. Het record stond sinds september 1988 op naam van de voormalige Oost-Duitse Kristin Otto. Zij tikte bij de Olympische Spelen in Seoul aan in 59,00. RTR Met kale kop gevangenis in na nederlaag OUAGADOUGOU - Elf spelex-s van de legerploeg Unio Sportive (USFA) hebben een nederlaag moeten bekopen met een kaal hoofd en een nachtje cel. De titelverdediger in Bur kina Faso verloor in de be slissende wedstrijd om het kampioenschap met 1-0 van hekkensluiter Jeu- nesse de Bobo-Diou. „Het was een voetbal wed- sti-ijd, maar de spelers moeten beseffen dat ze militairen zijn en voetbal len voor het leger. Ze doen niet alleen aan spoxt. maar vervullen een taak", lichtte voorzitter-com mandant Zoumana Trao- ré de ongebruikelijke maatregelen toe. „Dat ze kaal zijn geschox-en, is om hen er op te wijzen dat ze het verdedigen van het le ger ernstig moeten opvat ten." AFP Brugge. En dan heeft hij er nog maar drie gezien van de in totaal 24 wedstrijden waarvoor hij tel kens twee kaartjes heeft ont vangen. Van Boven had echter maar acht kaartjes aange vraagd; voor drie wedstrijden van het Nederlands elftal en voor een wedstrijd in Arnhem op zaterdag 17 juni. Samen met zijn dertienjarige zoon Remco wilde hij die bezoeken. „Voor die vier wedstrijden had ik steeds twee kaartjes aange vraagd, met in mijn achterhoofd de gedachte dat het mooi zou zijn als ik maar voor één wed strijd in aanmerking zou ko men." Maar de Stichting Euro 2000 besliste anders en stuurde hem een overvloed aan tickets. Des ondanks is de Epenaar daar niet echt blij mee en al helemaal niet met de bijgevoegde rekening van 4.600 gulden, waarvan de helft op 7 juli al via een automa tische incasso van zijn x-ekening wordt afgeschreven en de rest een maand latex-. „Toen ik telefonisch contact op nam met EURO 2000 om ex-op te wijzen dat er kennelijk iets fout was gegaan, werd ik behoorlijk arrogant te woord gestaan. Of ik me maar schriftelijk tot de ox-ga- nisatie wilde wenden. Ach, het zal allemaal wel goed komen, alleen weet ik nu nog niet hoe," zegt Van Boven. De stichting EURO 2000 heeft alleen een informatielijn, maar de medewerkers daarvan mo gen niet met de pers praten, zo is ze van hogerhand te verstaan gegeven. Commentaar op het 'foutje' blijft dan ook achterwe ge. GPD Godee naar SC Heracles ALMELO - Edwin Godee speelt het komende seizoen bij SC He racles. De 34-jarige voetballer heeft met de club uit Almelo een akkoord bereikt over een con tract voor twee jaar. De verbintenis van Godee met De Gx-aafschap liep tot het einde van het afgelopen seizoen. „Op zich is het voor mij een stap te rug naar de eerste divisie. Maar ik heb begrepen dat de voorzit ter van De Graafschap geen be zwaar heeft tegen mijn vertrek. Ik heb toen besloten mijn kans te pakken als er een club zou ko men. Bij Hex-acles gaan ze een nieuw stadion bouwen en Fritz Korbach is de trainer. Dat speelt allemaal mee", aldus de spelei-. Godee speelde eerder voor Ajax, Willem II en FC Utrecht. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyenoord is vandaag verre van compleet aan de start van het seizoen 1999/2000 begonnen. Trainer Leo Beenhakker betrad vanmorgen om half elf het hoofdveld van de Kuip met een selectie, waarin nagenoeg alle internationals van de club ont braken. Naast het Nederlandse kwartet Bert Konterman, Kees van Wonderen, Patrick Paauwe en Peter van Vossen, die met Oranje in Brazilië waren en daarom een week extra vakan tie hebben gekregen, misten de fans ook Jon Dahl Tomasson, BonaventureKalou, Chris Gyan en Julio Cruz. Deze buitenlanders hadden na afloop van het seizoen eveneens interlandvei-plichtingen en hebben eenzelfde verlenging van him vakantie gekregen als de Oranje-internationals. Gyan en Kalou zijn in Afrika op va kantie gegaan, Cruz verblijft nog in Argentinië. Daar blij ft hij totdat zijn vx*ouw is. bevallen. Die is ongeveer tien juli uitgere kend. Feyenoord verwacht z'n topscorer rond de 15e juli terug in de Kuip. Goede afspraken Cnxz wordt in zijn vaderland verder behandeld aan zijn bles sure. Door een spierscheuring in een dijbeen moest hij begin deze week tot z'n grote teleurstelling afhaken bij de Argentijnse se lectie voor de Copa America. Cruz werd vex-vangen door Jose Luis Calderon en hoefde van bondscoach Marcelo Bielsa niet meer stand by te blijven. „Er is contact met hem geweest en we hebben goede afspraken met hem gemaakt," zegt Hans Ha- gelstein, manager voetbalzaken bij Feyenoord. „We hopen dat hij straks middenin de voorbe reiding van Feyenoord weer de draad kan oppikken, maar moe ten natuurlijk nog even afwach ten hoe het herstel van zijn bles sure verloopt." Infectie Jean-Paul van Gastel begint vandaan wel aan de training, al sloot hij het afgelopen seizoen met een vervelende blessure af. Daardoor miste hij ook de trip van Oranje naar Zuid-Amerika. Wanneer Kees van Wonderen zich weer bij de groep meldt, is nog niet duidelijk. Hij hoopt thuis verder te herstellen van de infectie die hij heeft gekregen aan de wond van zijn operatie. Clubarts John Badloe houdt de international in de gaten en zal met hem bespreken wanneer Ijij weer kan gaan trainen. Eind volgende week gaat Feye noord op trainingskamp en dan moet de groep weer grotendeels bij elkaar zijn. Komende don derdag moeten alle internatio nals, met uitzondering van Julio Cruz, zich melden. Tot die tijd blijft Feyenoord op het hoofd-, veld van de Kuip trainen. Het trainingsveld van de Rotter dammers moet nog even met rust worden gelaten. GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - Ajax en Juven tus hebben vrijdag overeen stemming bereikt over de trans fer van Sunday Oliseh naar de Italiaanse club. De 25-jarige verdediger, die twee jaar gele den FC Köln verruilde voor Ajax, tekende een vijfjarig con tract. Bij Juventus speelt ook ex-Ajacied Edgar Davids, ter wijl doelman Edwin van der Sar onlangs overstapte naar de club uit Turijn. Oliseh kon ook naar AS Roma, waarmee Ajax al een akkooi'd had, en Atlético Madrid. Hij wilde echter per se naar Juve. Hoeveel Juventus moet bepalen voor de Nigeriaan, is niet be kend. Volgens de Italiaanse me dia bedraagt de transfersom bijna 20 miljoen gulden. Ajax en Roma waren het enkele weken geleden eens geworden over een afkoopsom van 18 miljoen gul den. Oliseh stond nog tot juli 2002 onder contract bij Ajax, maar hij was ontvreden over zijn po sitie in het elftal sinds trainer Jan Wouters .de ontslagen Mor ten Olsen afloste. Bovendien hadden enkele spelers moeite met hem. Oliseh speelde 76 wed strijden voor Ajax, waarin hij negen keer scoorde. Ajax heeft de Nigeriaanse rech- teraanvallex; Pius Ikedia voor vijf jaar vastgelegd. De jeugdin- temational. geboren op 11 juli 1980, liep al stage in Amster dam. Hij is afkomstig van ASEC Mimosas uit Ivoorkust. ANP Lamy Wade (links), Colin Jackson (midden) en Robin Korving (R) in actie in Lausanne tijdens de 100 meter horden-race. Korving werd slechts vijfde, maar verbeterde wel het nationale record. foto Jean-Bernard Sieber/Reuters Marko Koers plaatst zich op 1500 meter voor WK van onze sportredactie LAUSANNE - Robin Korving heeft vrijdagavond in Lausan ne zijn Nederlands record op de 110 nieter horden verbeterd tot 13,15. De Heerhugowaar- der (24) werd vijfde in de sterkst bezette hordensprint van dit seizoen. Winnaar werd de Amerikaan Larry Wade in 13,01. Marko Koers plaatste zich op de 1500 meter voor de WK at letiek in Sevilla (20-29 augus tus). De 26-jarige Nijmege- naar, die lange tijd tobde met een blessure en nog niet xn top vorm verkeert, eindigde als derde in 3.34,38, de lichttijd is 3.35,00. De Keniaan Ngeny won in 3.31,18. Koers vond dat hij zijn race goed had ingedeeld. „Ik ben bewust voorin gestart. De tweede ronde was moeilijk, daarna kon ik oprukken. Dit is het bewijs dat ik het seizoen juist heb opgebouwd." Koers loopt maandag een 800 meter in Luzem. Hij hoopt dat de tijd van Lausanne genoeg is om in Rome op 7 juli in de Gol den League mee te mogen doen. Korving had in zijn race naast Wade ook de Amerikanen Mark Crear en Allen Johnson en de Brit Colin Jackson voor zich. „De start was beter dan in voorgaande wedstrijden, maar nog niet optimaal. Daar door werd het opnieuw een inhaalrace. Ik voelde me van daag lichamelijk niet hele maal goed, maar na de trai ning van vanmorgen ging het wat beter. Toch komt mijn piek pas later in het seizoen. Na de Papendal Games en de wed strijd in Rome ga ik eerst weer een paar weken de nadruk op de training leggen", aldus de 24-jarige Korving. „We komen er echt wel." Hij verbeterde het Nederlands record dit seizoen al tweemaal. In Helsinki kwam hij op 10 ju ni tot 13,19 en in Athene zes dagen later tot 13,18. Afgelo pen woensdag mislukte zijn start in Oslo, waarna hij in zijn inhaalrace werd gestoord door de Amerikaan Mike Crear. Korving liet een protest toen achterwege. Ato Boldon zorgde bij de Ath- letissima in Lausanne voor een verrassing door Maurice Gree ne, de nieuwe wereldrecord houder op de 100 meter, duide lijk te verslaan. Boldon, twee dagen eerder in Oslo gedis kwalificeerd op de 200 meter, finishte in 9,86, Greene in9,93. Het tweetal atleten van trainer John Smith hep een ereronde met de vlag van hun manage mentbureau HSI. Ze misten hun derde maatje John Drum mond, die donderdagavond in een Zwitsers ziekenhuis werd opgenomen met verschijnse len die wijzen op een hersen vliesontsteking. Vriesde Laetitia Vriesde werd derde op de 800 meter in een tijd van 1.59,30. De winst ging naar de Marokkaanse Hasna Benhassi in 1.57,45. „Het was heel zwaar weer zo'n snelle tijd te lopen, maar ik ben heel tevre den. Ik ben in goede vorm te- ruggekeerd uit Cuba en liep hier in bijna Cubaanse weers omstandigheden", aldus de Surinaamse Vriesde. Stella Jongmans was haas in deze ra ce. Zij loopt maandag in Luzem haar eerste internatio nale wedstrijd op dezelfde af stand. Wereldprestaties Michael Johnson, die zich af gelopen weekend nog terug trok van de Amerikaanse kampioenschappen wegens een lichte blessure, won de 400' meter in 43,92, de snelste tijd van dit jaar. Twee andere beste wereldprestaties in Lausanne waren de speerworp van 66,45 van de pas 19-jarige Cubaanse Osleidys Menendez en de 50,01 op de 400 meter van de Nigeri aanse Falilat Ogunkoya, die ook vorig jaar deze afstand ovex-heerste. Ook Marion Jones leverde de sterkste prestatie van het jaar op de 100 meter: 10,80. De Amerikaanse topatlete was vorig jaar wel 0,15 snellei-. Haar landgenote Melissa Mor rison vestigde met 12,74 de beste tijd van 1999 op de 100 meter horden. Later kwam de Max-okaanse Bidouane er nog bij met haar 53,08 op de 400 meter horden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23