Containers lopen in Brabantse fuik EPZ De stress op de kade werkt verslavend PZC Antwerpse havenbaronnen vechten om elke klant zeeland 17 Problemen bij doorvoer van goederen beginnen direct buiten Zeeland GRATIS MILIEUKRANT CENTRALE BORSSELE zaterdag 3 juli 1999 doorMaurits Sep Het kon niet uitblijven. Er moest een moment komen dat gedeputeerde en voorzitter van havenschap Zeeland Sea ports Daan Bruinooge vol trots de aanleg van een containerka de in Vlissingen-Oost zou aan kondigen. Een week geleden beleefde hij zijn moment van glorie. Eindelijk kon Bruinooge zijn gelijk bewijzen: Zeeland, Vlissingen, is de ideale plek voor de overslag van containers. Want waar anders kunnen de grootste schepen probleemloos afmeren aan diep vaarwater? En waar anders zijn de verbin dingen over water, spoor en weg naar het achterland zo vrij van opstoppingen? Bruinooges gelijk bestaat erin dat hij de grootste stuwadoor van Antwerpen, Hessenatie, naar de meest nabije concur rent-haven heeft kunnen lok ken. Hessenatie Consult, het ad- viesbureau van de stuwadoor, onderzoekt de komende maan den met het havenschap Zee land Seaports of die container kade van 2,6 kilometer lengte en 500 meter breedte, echt zo aan trekkelijk (lees: rendabel) is als hij lijkt. Geen bezwaar Met de locatie is weinig tot niets mis. De ruimte is er en Rijkswa terstaat, de milieubeweging en de betrokken overheden hebben geen bezwaar tegen het con strueren van een kade langs de Westerschelde-oever. Hessena tie heeft hier wel de ruimte die de stuwadoor in Antwerpen en Zeebrugge ontbeert. De kneep zit hem in de ontslui ting van de Westerschelde Container Terminal. Geen pro bleem, stelt Bruinooge bij her haling. De combinatie van afvoermogelijkheden per bin nenvaartschip, trein en vracht wagen, met de ligging aan diep water, is in zijn ogen juist Zee- lands stei'kste troef. Bovendien vernacht hij te kunnen profite ren van de groei in de short-sea- transporten (kustvaart) tussen havens. Was het maarzo simpel. De pro blemen zitten weliswaar niet in Zeeland, maar beginnen wel di rect daarbuiten, in Noord-Bra bant, stelt Ankie Spanjers van Rijkswaterstaat Zeeland. ,,Wij hebben voor de discussie over de Tweede Maasvlakte onderzocht wat de gevolgen zijn voor de in frastructuur als in Vlissingen- Oost de containerkade en de Nieuwlandhaven worden aan gelegd en de Quarleshaven wordt uitgebreid. De rijksweg A58 kan de extra aanvoer van containers zonder problemen aan. Maar in West-Noord-Bra bant ontstaan capaciteitspro blemen." De Al6 van Breda naar de Randstad raakt nu al re gelmatig verstopt; dat zal alleen maar erger worden als daar vanuit Zeeland vrachtwagens met containers bij komen. Hetzelfde euvel doet zich voor bij de spoorverbindingen. Het Sloegebied beschikt over een ei gen spoorlijn, die aansluit op de lijn Vlissingen-Roosendaal. Hoewel nader onderzoek dat nog moet staven, gaat Rijkswa terstaat ervan uit dat de spoor lijn de extra toestroom aankan. Ook nu wordt het Zeeuwse voordeel teniet gedaan door de beperkingen in de buurprovin cie. De Brabantroute kent enkele grote knelpunten: Enorme machines en gedigitaliseerde administratie in Antwerpen: of een containerkade in Vlissingen echt 1500 banen oplevert, wordt sterk betwijfeld, foto's Cha rles Strijd door Wout Bareman Het is koffiepauze. De chauf feurs van de straddlecarri ers, die futuristische gedroch ten met vier lange poten op wielen en een stuurcabine heel hoog bovenin, verzamelen zich in een kale ruimte van het gebouw op de rand van de Eu- ropaterminal op de rechter Scheldeoever bij Antwerpen. Geconfronteerd met de resulta ten van een redelijk recent on derzoek, slaan ze zich op de dij en van het lachen. „Natuurlijk verslaan wij die Rotterdammers met vele lengtes. Havenarbei ders van bij ons gebruiken hun spierballen. Rotterdammers al leen hun mond!" Het onderzoek had uitgewezen dat een kraan in de haven van Antwerpen sneller laadt en lost dan één in Rotterdam... Woensdagmorgen. Regenach tig. Geen enkel schip aan de ka de van de Scheldeterminal van Hessenatie. Terwijl buurman Noordnatie drie grote contai nerschepen voor de kade van de Noordzeeterminal heeft. Ope ration manager Michel Jans- sens: „Dit komt nooit voor, nooit. Zuiver toeval. Maar wel heerlijk, want het is hier elke dag en elke nacht een gekken huis. Ze hebben het dan wel over 'just-in-time'-vaart, maar het gaat zó vaak mis. Een contai nerschip dat op zee slecht weer heeft moeten omzeilen en daar door een dag later dan gepland, arriveert. Containers, die over de weg moesten komen, maar er nietzijn.... Op zo'n moment moet je enorm stressbestendig zijn. Je moet alles omgooien, de hele planning bijstellen. Maar aan die stress raak je verslaafd. Wer ken vanaf half zes 's morgens, zeven uur naar huis en dan nóg worden gebeld." De Europaterminal is momen teel de grootste troef van Hesse natie in Antwerpen: 1200 meter kade, een capaciteit van onge veer 650.000 containers. „Maar we zitten vol, bomvol", verzucht Janssens. „En niet alleen hier, maar ook aan het Delwaidedok, iets verderop achter de sluizen. Daarom zal onze nieuwe termi nal aan het Deurganckdok op de linkeroever een zegen zijn." Personeel Algemeen manager Erik Cassi- mon van de Europaterminal heeft de cijfers paraat. Op 'zijn' terminal werken 220 chauf feurs, 67 kraanmannen en 137 containermarkeerders (die er onder meer voor zorgen dat elke in- en uitgaande container door de computer wordt geregi streerd en daar terecht komt waar-ie hoort). Op kantoor: 35 bedienden, 10 planners en nog eens 10 mensen, die de contac ten met onder meer de scheepsagenten onderhouden. Daar komen nog vele tientallen havenarbeiders bij voor het scheepsgebonden werk. Man nen die de kraandrijvers aan wijzingen geven. Ze worden ge charterd door voormannen, die in vaste dienst zijn bij Hessena tie. Sinds een aantal jaren is trouwens het overgrote deel van het personeel in vaste dienst. Vroeger was dat anders; toen werden ze gecharterd in "t Kot', de dagelijkse 'beurs' waar losse havenarbeiders werden gecon tracteerd. Cassimon: „Veel van het personeel op de terminal rouleert overigens hoor. Ze zijn ook inzetbaar op de andere ter minals. En zuiver administra tieve zaken, zoals facturering, verzekeringen en dergelijke worden centraal geregeld." Hessenatie biedt, met z'n 34 vennootschappen, werk aan in totaal 3100 mensen en is daar mee de grootste werkgever in de Antwerpse haven. De terminal is 24 uur in bedrijf. Dat wil zeggen: aan de water kant. Containerschepen dienen zich dag en nacht aan, meren af, lossen en laden en zijn na een uur of vier, vijf weer vertrokken. Just-in-time. Aan de landzijde is dat anders. De vrachtwagens met containers staan noodge dwongen stil tussen half tien 's avonds en zes uur 's ochtends. Maar daar komt op verzoek van de transportbedrijven, die files willen vermij den en daarom ook 's nachts willen rijden, verande ring in. Cassimon: „Die spertijd confronteert de camions niet al leen met congestie op de weg, maar zorgt ook voor verstop pingen op de terminal. Daarom is nu gekozen voor een experi ment van drie maanden." Vrachtwagens kunnen gedu rende die periode de volle.24 uur op de terminals laden en lossen. Voor de chauffeurs van de strad dlecarriers is de koffiepauze voorbij. Niet lang daarna we melt het op de terminal van de af- en aanrijdende 'langpoten' met of zonder container in de tentakels. Directeur Jan Pellens van Hessenatie zijn het alweer een tijdje geleden onomwon den: „Het is geen bluf, maar wij draaien per ploeg aanzienlijk meer containers dan in Rotter dam. Als de overige kosten ge lijk zijn en onze productiviteit veel hoger is, dan wordt het per box natuurlijk goedkoper. De kwaliteit? Daar zijn wij stukken beter in. Dat zeggen wij niet zelf, maar onze klanten en dat moeten we dan maar geloven. Misschien heeft dat toch wel te maken met onze instelling. Rot terdammers zijn... of laatik zeg gen: wij zijn toch wel nederiger. We moeten er ook harder voor knokken om schepen richting Antwerpen te krijgen. Onze diepgang blijft een beperking. Rotterdammers organiseren wel beter, maar wij kunnen be ter arrangeren. Misschien soms wel met kunst- en vliegwex-k, maar zeer efficiënt en daar gaat het om." Die efficiency zal op de nieuwe terminal aan het Deurganckdok nog duidelijker blijken. Hesse natie begint er in 2001 met vier portaalkranen van het super- postpanamax-type, berekend op het laden en lossen van zee schepen met een dekbreedte van twintig containers. De straddle carriers worden aanvankelijk nog door een chauffeur be stuurd, maar rijden na verloop van tijd telegeleid rond. En op het achterteirein wordt een hy permoderne mechanische in stallatie gebouwd, die de con tainers veel hoger kan stapelen dan een straddlecairier dat ooit kan... Studies Of de Westerschelde Container Terminal in Vlissingen ook zo'n hypermoderne opzet krijgt? Manager Cassimon haalt de schouders op. „Vlissingen...", staart hij uit het raam. „Tja... ik heb ervan gehoord. Maar het gaat om studies van Hessenatie Consult hè... Er worden zoveel studies verricht. Maar concreet weet ik daar niets over." Jans sens haalt, even later op het bordes van het kantoorgebouw, de schouders op. „Ik las het vo rige week in de krant en heb het uitgeknipt voor m'n schoonou ders. Die wonen in Serooskerke op Schouwen-Duiveland. Wat moet ik zeggen over Vlissin gen... Consxxlt is met zoveel be zig. Laatst hoorde ik van plan nen in Montevideo Roosendaal, Breda, Tilburg, Eindhoven. Die kunnen niet probleemloos nog eens hon derdduizenden containers laten passeren. De helft van de containers die in Vlissingen aan wal worden ge zet, zo'n 750.000, gaan met bin nenvaartschepen verder. De meest logische route leidt via Hans weert naar de Oosterschei - de, de Krammer- en Vol- keraksluizen en het Hollands Diep. Dit traject bevat één knel punt: de Volkeraksluizen in Noord-Brabant. Zelfs al zou de containerkade er niet komen, dan nog is de schutcapaciteit op termijn onvoldoende. Door de kade dient dat moment zich wel aanzienlijk eerder aan, conclu deert Spanjers. Oplossingen In het provinciehuis van Noord- Brabant in Den Bosch worden de Zeeuwse plannen daarom angstvallig en op de voet ge volgd. „Wij vinden het natuur lijk prima dat er particuliere initiatieven ontstaan in Zee land", haast beleidsmedewer ker goederenvervoer Jan-Wil lem Hommes zich te zeggen. „Maar", voegt hij daaraan toe, „wij zijn wel bang dat onze au to- en spoorwegen nog zwaar der worden belast door de con tainer-s uit Vlissingen. Dat is slecht voor de veiligheid op de A16 en zet mogelijk het perso nenvervoer per spoor bij ons on der druk. Aan oplossingen wordt gewerkt, maar die zijn niet klaar voordat die contai nerkade in bedrijf is." Reden voor paniek is er ondanks deze achterlandproblemen niet, vindt Spanjers van Rijkswater staat. „Want wat voor Vlissin gen geldt, geldt evenzeer voor Rotterdam." Het is wel iets om terdege rekening mee te houden en dat is precies wat minister T. Netelenbos van Verkeer en Wa terstaat gaat doen, liet zij don derdagweten. De bewindsvrou we wü niet dat de winst aan ruimte op de snelwegen als de Betuwelijn klaar is, weer verlo ren gaat met de komst van con tainers uit het Sloegebied. Het optimisme van Bruinooge stoelt op nog een aspect: de 1500 banen die de containerkade schept. Met de sluiting van de kerncentrale en de opheffing van de veerdiensten in zicht kan Zeeland wel wat nieuwe werk gelegenheid gebruiken. Hoewel Hessenatie kiest voor flexibili teit en alleen veel werknemers die soepelheid volgens het be drijf kunnen garanderen, lijkt die inschatting toch wat al te positief. Bij Hessenatie werken in totaal drieduizend mensen, maar wel verdeeld over de 34 vennootschappen van de stu wadoor. Commercieel directeur Theo Wilken van SHB Personeels planning, de pool van havenar beiders in de Rij nmondvindt de voorspelling van 1500 banen 'erg fors'. „Dat kan ik me niet voorstellen. Voor die paar con tainers? Anderhalf miljoen ja. Maar de grootste stuwadoor in Rotterdam, ECT, brengt er jaar lijks vijf miljoen aan land. En daar werken 1200 mensen." Ook Sjaak Wattel van Arbeidsvoor ziening Zeeland wil de cijfers nuanceren. „Het is nogniethon- derd procent zeker dat die kade er komt en het is ook onzeker of er zo veel mensen nodig zijn." Omscholen Wilken schetst de profielen van de benodigde krachten: „Je hebt brugkamennachinisten nodig, i-adiomensen aan dek en op de wal, sjorders en ontsjorders, kraanmachinisten. Dat zijn lbo- en mbo-functies. Voor de plan ning en logistiek zijn hbo'ers nodig.Volgens Wattel beschikt Zeeland nog niet over deze men sen. „We zullen mensen moet om- en bijscholen. Er zijn cur sussen van de havenvakschool. Die moeten we inkopen. Maar bij zo'n groot project moeten we ook maatwerk leveren. Provin cie, havenschap, onderwijsin stellingen, werkgevers en Arbeidsvoorziening moeten daarvoor de handen ineen slaan." Wattel is niet bang dat Hessena tie liever Belgen tussen Antwer pen en Vlissingen laat pendelen dan Nederlanders om te scho len. „We moeten niet moeilijk doen over grensarbeid. Er wer ken ook Nederlanders in België. Maar ik vind wel dat er alleen Belgen mogen worden ingezet als er hier geen geschikte men sen zijn, en dus niet omdat zij goedkoper zijn. Misschien moe ten we dat nu, gezien de ervarin gen bij de Westerscheldetunnel, beter vastleggen in contracten. Planners van Hessenatie; met de regelmaat van de klok moeten de schema's opeens weer helemaal worden omgegooid: „Het is hier elke dag en elke nacht een gekkenhuis." door Wout Bareman In de haven van Antwerpen woedt al jaren een herige oor log. De oorlog der 'naties' zou je hem kunnen noemen. Uitge vochten achter dikke eikenhou ten deuren in statige vergader zalen met houten lambrizering en negentiende-eeuwse lederen zetels rond een imposante ver gadertafel van een uitgestorven tropische houtsoort. Maar ook bijna dagelijks breed uitgeme ten in de dagbladen. Hessenatie, Noordnatie en Katoen Natie ontpopten zich de laatste jaren - de een meer dan de ander - als heuse straatvechters. De inzet: de snel uitdijende container- markt, een wereldmarkt van immens formaat. Eén van de natiebazen zei het ooit zo: „Wij staan tegenover el kaar met geslepen messen, be reid om te vechten voor elke container. Permanente waak zaamheid is geboden, anders mis je de boot en ben je gezien. De overheid? Dat is geen bin dende factor. Dit is België, ver geet dat niet. Hier is het: verdeel en heers." De naties zijn honderden jaren oud. Het zijn samenwerkings verbanden tussen havenbax-on- nen, die elkaar in dezelfde bran che tegen het lijf liepen. In de tabak bijvoorbeeld, in de ka toen of de wijn. Die diversiteit is er nog steeds. Antwerpse ha venarbeiders werken nog steeds bij Tabaksnatie, Katoen Natie of zelfs Cementnatie... Maar bij de grootsten - Hessenatie, Noox-dnatie en Katoen Natie - dx-aait het momenteel vooral om containers. Al ontpopt Hesse natie zich bijvoorbeeld ook als stuwadoor van auto's. Sluizen Antwerpen telt elf container- terminals. Het gros ervan ligt achter de sluizen, wat in de snel le 'just-in-time'-wex'eld van de containervaart niet bepaald een pluspunt is. Vandaar de inge- bruikname van twee grote ter minals direct aan de Schelde, buiten de sluizen: in 1991 nam Hessenatie - toch al met afstand de grootste stuwadoor in de Antwerpse haven - de Europa- terminal in gebruik (bijna 1200 meter kade met een capaciteit van ongeveer 650.000 contai- ners) en begin '97 volgde Noord natie met de Noordzeeterminal (1100 meter kade, topcapaciteit 550.000 containers). Katoen Natie bleef mokkend met lege handen achter. Topman Fernand Huts zette vervolgens hoog in voor vestiging aan het nieuwe te graven Deurganck dok, de nieuwe containerhaven op de linkeroever, waarvoor het poldei'dorp Doel moet wijken. En opnieuw verloor hij de strijd: Hessenatie sleepte de concessie in de wacht. Zij vestigt zich, in combinatie met rederij Medi- terranean Shipping Company (met een kwart van de aanvoer de grootste containexklant van Antwerpen), aan de eerste con tainerkade. Die krijgt een leng te van 1270meteren wordtlater uitgebreid met nog eens 1400 meter. Capaciteit op dat mo ment ongeveer één milj oen con tainers. De tweede terminal aan het Deurganckdok is door het Ant werps havenbedrijf gegund aan rederij Canadian Pacific Ships, die nu al 400.000 containers per- jaar aanvoex-t. De rederij groeit doornaar 550.000 containers na de verhuizing van volle dochter Met straddlecarriers worden de containers over de kades vervoerd en opgestapeld. Cast van Zeebrugge naar Ant werpen. De geplande kadeleng te: 1400 meter. Waarschijnlijk gaat CP Ships voor de behande ling van de containers in zee met Seaport Terminals, een goeie kennis uit Zeebrugge. Katoen Natie dient dus andermaal lijd zaam af te wachten. Tot het mo ment dat de derde terminal wordt aangelegd, over een jaar of vier... Het Deurganckdok be schikt - na de ingebruikname van de drie teirninals - over iets meer dan vijf kilometer kade. Hessenatie steekt met kop en schouders boven alle andere ha venbedrijven uit. De volle doch ter van het beursgenoteerde maritieme concern Compagnie Maritime Beige verzorgt iets meer dan zestig procent van de totale containeraanvoer in de haven. De havencijfers onder strepen de macht van de groot ste stuwadoor: in 1996 werden de prognoses die de Vlaamse Havencommissie nauwelijks twee jaar eerder had gepubli ceerd met 11 procent overschre den, in '97 met 20 procent en in. '98 met 27 procent. Het ver wachte containervolume van 3,6 miljoen (twintigvoets-con- tainers) in 2006 woi'dt mogelijk dit jaar al benaderd. Vorig jaar bleef de tellersteken op 3,3 mil joen containers. Antwexpen is daarmee veruit de grootste groeier onder de grote contai nerhavens. Maar het gaat Hessenatie niet altijd voor de wind. In Zeebrug ge bijvoorbeeld wacht het be drijf al enkele jaren knarsetan dend op de oplevering van een containerkade aan het Albert II-dok. Politieke spelletjes, zorgden voor een vertraging, die tot vandaag de dag voortduurt. En de stuwadoor had er nog wel, zulke grootse plannen mee. De kadelengte diende fasegewijs naar 1,2 kilometer te groeien. Overigens staat Hessenatie in Zeebrugge niet helemaal met le ge handen. Eind 1996 nam de stuwadoor er de exploitatie van de Ocean Containerterminal Zeebrugge over van de Belgi sche Spoorwegen. De twee be sloten de terminal (capaciteit:' 400.000 containers) samen te moderniseren. Maar voor direc teur Jan Pellens is het niet meer dan een pijnstiller voor de hoofdpijn die het politieke ge krakeel rond het Albert H-dok hem bezorgt. Het deed hem ja ren geleden al verzuchten: „Wij hebben een aandeel in de con- tainex-markt, wollen die behou den en zelfs meegroeien. In Antwerpen hebben we geen mo gelijkheden meer en als men ons nu in Zeebrugge de voet dwax-s I zet, tja... dan zijn we wel ver-; plicht om het buiten de grenzen te gaan zoeken. Rotterdam? Uuuhhh...dat is niet uitgeslo ten..." Vlissingen was toen nog niet in beeld... (Advertentie) M i t i e u K R A N T Dit jaar brengt EPZ voor het eerst een Milieujaarverslag uit. Het verslag gaat over het jaar 1998. Voor de omwonenden van de EPZ-centrales is er een speciale Milieukrant, die huis-aan-huis wordt verspreid. De Milieukrant over de centrale Borssele valt in de week van maandag 5 tot en met vrijdag 9 juli in de bus bij de inwoners van de gemeente Borssele. De krant komt alleen op adressen waar ongeadresseerd drukwerk mag worden bezorgd. Ontvangt u de EPZ Milieukrant niet en wilt u toch graag een exem plaar hebben, dan kunt u dit opvragen bij centrale Borssele. Het telefoonnummer is: (0113) 356 000. Of stuur uw verzoek, voorzien van uw naam en adres, in een on gefrankeerde envefoppe naar: NV EPZ, Antwoordnummer 130,4380 WB Vlissingen. De EPZ Milieukrant wordt u dan gratis toegezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17