Kopen op zondag in Vlissingen PZC PZC Nieuwe grandeur voor Badpaviljoen Wierook, draken en lekkere hapjes zeeland 15 Verruiming tijden Inwoners Lewedorp werken aan vorming van eigen dorpsraad Nieuwe stadsgids voor Middelburg zaterdag 3 juli 1999 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De winkels in Vlissingen mogen het hele jaar door ook op zondag open zijn. Dat besluit nam de gemeente raad donderdagavond en ligt vast in de Winkeltijdenwet. Met de verruiming van de winkeltij den wil Vlissingen inspelen op de wens van de toerist, die ook op zondag in de badplaats wil winkelen. Vlissingen kent bovendien veel allochtone winkeliers die naar andere openingstijden vragen dan de traditionele. Daarnaast diende Albert Iieijn aan de Gil- deweg het verzoek bij het dage lijks gemeentebestuur in om ook op zondag open te mogen zijn. Dat winkelbedrijf wil con curreren met de Middelburgse Konmar die zondag al zaken mag doen. In de Vlissingse gemeenteraad werd het voorstel niet unaniem met gejuich ontvangen. Het Zwemvierdaagse in Goes GOES - Sportpunt Zeeland in Goes houdt van maandag 5 tot en met vrijdag 9 juli Nationale Zwemvierdaagse. In plaats van zwemmen kunnen deelnemers ook voor een andere aquasport kiezen. Deze telt dan gewoon mee voor een medaille. Dagelijks kan gezwommen (of bijvoorbeeld geaquajogd) wor den tussen 7.00 en 8.30 uur. Maandag en dinsdag zijn de deuren daarnaast geopend tus sen half twaalf 's ochtends en half tien 's avonds. De drie laatste dagen van de week begint de zwemvierdaagse om tien uur 's ochtends. De sluitingstijd ligt dit tweede deel van de week eveneens om half tien. CDA diende een amendement in dat door GroenLinks werd ge steund. De christendemocraten willen niet verder gaan dan openstelling op zondag gedu rende de zomerperiode, van mei tot september. „Wij zijn tegen de 24-uurs economie. Vooral de kleine ondernemer zal de dupe worden van een zevendaagse werkweek. Het CDA kiest met dit amendement voor het com promis, omdat we vinden dat het toerisme bij openstelling van de winkels op zondag in het hoogseizoen gebaat is", zei D. Vos van het CDA Rustdag De fracties van D66, PvdA en de WD kantten zich tegen die op vatting. Zij staan achter een rustdag, maar zij gaven de voor keur aan 'de vrije dag naar keu ze'. „Die rustdag hoeft dus niet per se op zondag te zijn", gaf M. SchoonenvanD66 aan. Dooi de 'verdergaande liberalisering' zoals gemeld wordt in de nieuwe Winkeltijdenwet, worden men sen in staat gesteld om vrijer met hun tijd om te gaan. Of de winkeliers ook gebruik maken van die verruiming is de vraag. In 1996 is in de Winkel sluitingstijd, de voorganger van deze Winkeltijdenwet, vastge steld dat winkels in het centrum zeven dagen per week tussen zes uur 's ochtends en 22.00 uur open mogen zijn. Daarvan wordt minimaal gebruik ge maakt. In de oude wet waren en kele wijken buiten het centrum aangewezen waar winkels maximaal twaalf zondagen per jaar hun deuren voor publiek mochten openen. In de j ongste Winkel tij den wet is het verschil tussen een onderne mer in het centrum of een win kelier aan de rand van de stad weggenomen. In de gemeente Vlissingen kan tussen 6 en 22.00 uur gewinkeld worden. De renovatie van het verpauperde Domburgse paviljoen moet volgens de plannen worden bekostigd door verkoop van een aantal hotelap partementen. foto Ruben Oreel door Lukas Fransen DOMBURG - Het Badpaviljoen in Domburg wordt gerenoveerd en herontwikkeld tot eenhotel met onder meer een grandcafé, restaurant en dertig hotelap- partemenlen, die in de verkoop worden gebracht. De nieuwe ei genaar van het monumentale pand, Van Garderen Dekker Projectontwikkeling BV uit Middelburg, hoopt begin vol gend jaar met de werkzaamhe den te kunnen beginnen. Het uit 1889 daterende en beeldbepalende hotel is onlos makelijk met Domburg verbon den. Maar de slechte staat van onderhoud, waarin het karak teristieke pand al jaren ver keert, is de gemeente een doorn in het oog. In 1993 probeerde de voormalige gemeente Domburg door naar de rechter te stappen de toenmalige eigenaar, J. A M. Bos, te dwingen het ho tel weer enigszins toonbaar te maken. Het Badpaviljoen kreeg vervolgens een minimale op knapbeurt. In 1995 kwam projectontwikke laar K. Roos uit Ridderkerk met een grootschalig plan om het Badpaviljoen uit te breiden met koopappartementen. Van de op brengst van de appartementen kon dan de renovatie worden betaald. De voormalige ge meente Domburg had wel oren naar de plannen. De daarop vol gende jaren gebeurde er echter weinig, totdat Roos, die inmid dels in zee was gegaan met het Middelburgse projectontwik kelingsbureau Van Garderen Dekker, in april 1998 een klein schaliger plan presenteerde. De uitbreiding met luxe koopap partementen was van de baan en in het nieuwe plan werd de hotelfunctie van het Badpavil joen uitgewerkt. Kleinschalig Van Garderen Dekker, de kersverse eigenaar van het Bad paviljoen, heeft nu samen met Roos en architect Hoogenberk uit Voorstonden een kleinscha liger plan bedacht. „Het valt volledig binnen het bestem mingsplan, zowel qua hoogte als qua oppervlakte", zegt C. Dekker. „Het grootste deel van het gebouw, zoals het torentje en de grote zaal, wordt netjes ge restaureerd. Aan de voorkant en zijkanten van het gebouw ver andert er weinig. Alleen aan de zeekant komt een stuk nieuw bouw. De serres en terrassen worden weggehaald. De archi tect is nog bezig om daar iets neer te zetten wat architecto nisch bij het gebouw past." In het Badpaviljoen komen der tig luxe en ruime hotelapparte menten, die afhankelijk van de oppervlakte tussen de drie en zes ton moeten opbrengen. Dek ker: „Uit de opbrengsten van de verkoop van de hotelapparte menten wordt de renovatie be taald. Anders is het commerci eel niet te doen." Omdat de hotelappartementen onder de noemer recreatief wo nen vallen en niet permanent bewoond mogen worden, gaan ze niet ten koste van het aantal woningen dat de gemeente Vee- re mag bouwen. Hoe en waar de parkeerplaatsen worden aangelegd, weet Dekker nog niet. „Het liefst maken we een parkeerkelder. Als je het Badpaviljoen weer in oude stijl optrekt, zou het zonde zijn als er voor de deur een blikpark staat. Rijkswaterstaat moet daar wel mee instemmen, want we heb ben het over bouwen in duinge bied." Goede hoop Ondanks alle eerdere plannen voor het Badpaviljoen, die voor tijdig m de ijskast belandden, heeft Dekker goede hoop dat het dit keer wel lukt. „Het zou me tegenvallen als het niet lukt. Doe je er nu niets aan, dan is het niet meer nodig. Straks is het Badpaviljoen er niet meer. De gemeente heeft ons gezegd dat Rijkswaterstaat eerst met de plannen akkoord moet gaan. Nu Rijkswaterstaat groen licht heeft gegeven omdat we met de renovatie en herontwikkelings plannen binnen het bestem mingsplan blijven, verwacht ik weinig problemen." Verhuizing Cl000 dichterbij OOSTDIJK - De commissie wonen en milieu van de gemeente Reimerswaal buigt zich in haar vergadering van donderdag 15 juli over de plannen tot verkoop van een stuk grond aan de Voorhoute in Kruiningen aan Schuitema Vastgoed uit Amers foort. Daarmee komt de verhuizing van supermarkt C1000 van de huidige stek aan de Hoofdstraat een stap dichterbij. De verplaatsing van de supermarkt is al langer aan de orde. De welstandscommissie is akkoord gegaan met het schetsplan en ook kan tegemoet worden gekomen aan bezwaren die eerder door een omwonende zijn ingebracht. De commissie wordt advies gevraagd over onder meer de inrichting van het par keerterrein. Daarna kan een definitief aanbod aan Schuitema worden gepresenteerd. De vergadering in het gemeentehuis in Kruiningen begint half acht. Grond naast ijsbaan in verkoop KRABBENDIJKE - Burgemeester en wethouders van de ge meente Reimerswaal willen wel meewerken aan de wens van bewoners van de Noordweg in Krabbendijke om een stuk grond grenzend aan de ijsbaan te kopen. Dit verzoek werd bij de gemeente neergelegd toen het voormalige trainingsveld van W Krabbendijke ingericht werd tot parkeer- en schaats- terrein. De grond gaat voor vijftig gulden per vierkante meter de ver koop in, maar aan koop is wel aan voorwaarden gebonden. Zo gaat de verkoop alleen door als alle bewoners een stukje ko pen. Bovendien kunnen eventuele te bouwen garages niet worden gebruikt als de ijsbaan in gebruik is. De commissie wonen en milieu buigt zich over dit voorstel op donderdag 15 juli, vanaf half acht in het gemeentehuis in Kruiningen, Vandalen richten ravage aan KLOOSTERZANDE - Vandalen hebben in de nacht van don derdag op vrijdag een spoor van vernieling achtergelaten in delen van Kloosterzande en Walsoorden. In een woning aan de Willem Alexanderstraat in Kloosterzande ging een voor ruit aan diggelen, nadat iemand er een bierglas tegenaan had gegooid. Zeker tien vrachtwagens en één personenauto, die stonden geparkeerd aan de Eeckseweg in Walsoorden liepen schade op. De schade bestond uit brandblussers die in de cabines wa ren leeggespoten en vernielingen aan dashboards. Ook bleken er GSM-telefoons en tolpasjes uit de wagens te zijn meegeno men. Verder werden ook elders in Kloosterzande spiegels en antennes van auto's gerukt, werd een brievenbus bewerkt en de inhoud over straat gesmeten. De schade loopt in de duizen den guldens. Geld voor millennium-musical MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten (GS) willen veertig duizend gulden extra subsidie voor de Goese Operette Vereni ging uittrekken om de millennium-musical Zacharias Jansen te bekostigen. Het college wil graag de musical betalen omdat het een 'echte Zeeuwse' musical is, gespeeld en geschreven door Zeeuwen en omdat er veel Zeeuwse elementen in zitten. De hoofdpersoon is de uitvinder van de verrekijker Zacharias Jansen die rond 1580 in Middelburg woonde. Verder komen er andere Zeeuwse beroemdheden als Michiel de Ruyter en Ja cob Cats in voor. De Raad voor Cultuur Zeeland heeft GS ge adviseerd geld voor de musical beschikbaar te stellen omdat het 'absoluut uniekvoor Zeeland is. De Raad verwacht dat de musical een breed publiek aanspreekt. „Voor andere ama teurverenigingen kan dit unieke project een voorbeeldfunctie hebben." De Goese Operette Vereniging krijgt normaal maar 7.500 gulden subsidie van de provincie. De première van Za charias Jansen is op 13 april 2000 in Middelburg. Daarna vol gen er nog vier voorstellingen in Middelburg en één inTerneu- door Mieke van der Jaqt j LEWEDORP - Nog maar twee van de vijftien kernen in de ge meente Borsele doen het nog zonder dorpsraad: Ovezande en Lewedorp. Naar het zich laat aanzien, blijft alleen Ovezande binnenkort nog over als dorps- raadsloze kern; in Lewedorp is een initiatiefgroepje druk bezig Clownsduo BURGH-HAAMSTEDE - Bas- sie en Adriaan geven woensdag middag 21 juli een optreden in sport- en recreatiecentrum Westerschouwen in Burgh- Haamstede. Het duo brengt een mengeling van bekende liedjes en komi sche sketchesDe voorstelling begint om 14 uur. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij Geschenkenhuis Goudzwaard en bij de kassa van sport- en re creatiecentrum Westerschou wen. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M.van derJagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl om een dorpsraad op te richten. Het wordt daarbij warm onder steund door de gemeente Borse le, die het contact met dorpsra den beter wil structureren. In Lewedorp speelt een aantal zaken waarbij het gemeentebe stuur een dorpsraad als mee denktank heel goed kan gebrui ken. Het is de bedoeling langs het dorp, door de Quarlespolder, een goederenspoorlijn aan te leggen voor het Sloegebied. In passing van de lijn in het land schap, geluidszonering, beveili ging van overgangen: het zijn allemaal zaken waarbij de Le- wedorpers specifieke belangen hebben. Daarnaast is er de mogelijkheid dat dichtbij Lewedorp een gi gantisch glastuinbouwproject van zo'n 700 hectare zal worden gebouwd. Ook daarin spelen be langen van landschappeli j ke in passing, verkeersafwikkeling, licht en geluid maar ook van werkgelegenheid. Een dorps raad kan heel direct het gebun delde belang van de inwoners van het dorp inbrengen in de be treffende overlegstructuren en in de gemeenteraad, waar veel zaken worden beslist. Uitbreiding Nog nader aan het hart van de dorpelingen ligt het uitbrei dingsplannetje ten zuiden van het dorp. Aan de overkant van de Postweg moet de nieuwbouw verrijzen. De gemeente bereidt daarvoor een bestemmingsplan voor. Via een dorpsraad kunnen de inwoners van Lewedorp in vloed hebben op de voorschrif ten van het bestemmingsplan. door Lukas Fransen MIDDELBURG - Oosterse kruidengeuren en de lucht van wie rook mengen zich en verspreiden zich over de Markt in Middel burg. Vanuit de kraampjes kijken grote boeddhabeelden, draken en allerlei mythische figuren het passerende publiek strak aan. Wie er honger van krijgt, kan zich tegoed doen aan de vele ooster se lekkernijen. De Markt is van vrij dag tot en met zondag het toneel van de vijfde Pasar Asean. Het publiek kan kennismaken met producten en bijzonderheden uit de zeven Asean-landen, Thailand, Maleisië, Singapore, Vietnam, de Filipijnen, het staatje Brunei en Indone sië. Het warme weer zorgde er vrijdag in ieder geval voor dat het publiek zich helemaal in oosterse sferen waande. Vandaag (zaterdag) tx-eedt de Middelburgse muziekgroep Pohon Sagu tussen 12 en 16.30 uur op met tussendoor dansoptredens van Bunga Rosidie het publiek betoverende dansen voorschote len. Om 16.45 uur verzorgt Justine Pelmelay een optreden van een half uur en de avond wordt tussen 22 en 23.30 uur afgeslotén door de bekende band Massada. Op zondag wordt het publiek vermaakt met optx-edens van de Thaise dansgroep Chiangmai Thai Dance en muziek van de Zeeuwse groep Trio Si Kodok. foto Ruben Oreel door Miriam van der Schot MIDDELBURG - De VVV Mid delburg heeft vrijdagmiddag in Miniatuur Walcheren de nieuwe Stadsgids Middelburg gepre senteerd. Daarmee stapt de VW af van de traditionele meertali ge brochures. Het is de bedoe ling dat de Stadsgids enkele jaren meegaat met actuele gege vens in de bijgevoegde 'Tourist- Pass Middelburg'. De nieuwe gids heeft als titel 'Beleef een gouden tijd in Mid delburg'. Dat is het motto dat de organisatie Zeeland Maritiem eerder aan de Zeeuwse hoofd stad had gegeven. „We hebben bij deze gids gekozen voor een traditionele, historische uit straling", legt directeur C. Rasenberg-Frangois uit. „Onze doelgroep bestaat name lijk toch vooral uit mensen die komen voor de monumentale bebouwing in de stad of uit mensen met kleine kinderen die niet zo veel houden van schreeu werige attractieparken." Bewaren De stadsgids komt uit in ver schillende talen. In de voorma lige brochures stond de uitleg direct in verschillende talen. Toch staat er in het nieuwe boekje even veel infoimatie dan in de folder. „Maar dit is een boekje dat de moeite van het be waren waard is." Wethouder M.L. Strous nam vrijdag de gids officieel in ont vangst. Daarbij merkte hij op dat volgend jaar de toeiistenpas Middelburg waarschijnlijk ver vangen zal zijn door de toeris tenpas Walcïieren. „Toeristen die hierheen komen, zeggen niet COR DE JONGE f IKI<w T&iep see>iztJiK£N;szNsaccesjz-|F/eoee&M VKteopvErfESGMKees-mtr MMZ&zP: c&ueet(ei.<jtcè^\ ...'TH ££ri TA4.Z TJD ft h/OS.NMWO&BtAP,AK CtSHtOtBdX-PeAin&T.'feTHETScxztS MST7E 1 £eumiT-.H^i-!/\Ai. .meSTBM<s.ii6T/£ee' cm&s-Pz&UAMi?! p/pprs f/ouc&j-.eNiMrMyeereEFT KvtegNvHoC dat ze naar bijvoorbeeld Mid delburg gaan maar dat ze naar Walcheren gaan. Daarom moet Walcheren in de toekomst als geheel aan de toerist 'verkocht' worden." Brabantse investeringen lopen terug BERGEN OP ZOOM - De on dernemers in Noord-Brabant zullen de komende tijd terug houdend zijn met investeringen. In januari dacht meer dan de helft van de geënqueteerde be drijven de komende 12 maan den te zullen investeren; in mei is dat nog maar 30 procent. Overigens laat een in het voor jaar door het CBS gehouden en quête een ander beeld zien. Daaruit bleek dat ondernemei-s in de industrie naar verwach ting juist 5 procent meer inves teren dan in 1998. ETIN adviseui's, een bureau dat in Nooi'd-Brabant onderzoek doet op sociaal-economisch en ruimtelijk terrein, schrijft dat in het zogenoemde conjunctuur- bericht In dat belicht staat dat in het eerste kwartaal van 1999 in Noord-Brabant in totaal 139 faillissementen zijn uitgespro ken. Dat zijn er 48 minder dan in dezelfde periode van 1998., een daling van 25 procent. Lande lijk ligt het aantal faillissemen ten zelfs 38 procent lager dan vorig jaar. De meeste faillisse menten in Noord-Brabant wor den gemeld in de handel en za kelijke dienstverlening. Samenzang MIDDELBURG - Het Evange lisch Kontakt Walcheren ver zorgt voor donderdag 15 juli een volkssamenzang op de Markt in Middelbuig. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. (Advertentie) Alles voor kantoor op nummer weststrate verpakkingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15