Schot in stilliggende bouw Sluis PZC Goede koster moet goede gastheer zijn Axelse organisatie millenniumfeest betreurt afwijzing Kosovo-oorlog was voor ons ver weg zeeland 18 Aannemerscombinatie neemt projecten Van de Putte over Stuntende zwemmers in havenkanaal baren gemeente Goes zorgen Goes ontstemd over Middelburgs aanbod waterschapskantoor woensdag 28 juli 1999 door Sheila van Doorsselaer SLUIS - Villapark Groenevelt en appartementencomplex Re sort Sint Anna ('t Hoompje) in Sluis worden binnenkort afge bouwd. Een staalbouwbedrijf uit Burgh-Haamstede en een aannemer uit Noordwijk nemen samen het onafgemaakte werk van projectontwikkelaar Van de Putte over. Inmiddels wordt er al gewerkt aan het fatsoeneren van de bouwplaats bij Groene velt. Zodra de gemeente Sluis- Aardenburg de wisseling van de wacht heeft goedgekeurd, kun nen beide projecten worden af gebouwd. Het ziet er naar uit dat er einde lijk schot komt in beide onaf ge bouwde projecten in Sluis. De bouw ligt nu al 2.5 jaar stil en dat was de gemeente Sluis-Aar- denburg een flinke doorn in het oog. De gemeente heeft zelfs een arbitragezaak aangespannen tegen projectontwikkelaar Van de Putte om hem te dwingen de projecten af te maken of ander zijds de exploitatie-overeen komst te kunnen ontbinden. Van de Putte zou zijn verplich tingen niet zijn nagekomen door persoonlijke problemen. Nu J. W. Lieftink, van het staal bouwbedrijf, en aannemer J. Tilma de zaak hebben overge nomen, overweegt Sluis-Aar- denburg de arbitragezaak te la ten varen. Inspanningen Wethouder G. van Daele zegt niet op de hoogte te zijn van de plannen van Lieftink en Tilma, maar juicht hun inspanningen op voorhand toe. Van Daele:,Ik ben ervan op de hoogte dat de boel ter plekke een beetje wordt gefatsoeneerd, maar dat er plannen zijn om het geheel af te bouwen is voor mij Chinees. Vol verwachting klopt mijn hart, want het zal mij worst wezen of Jantje, Pietje of Klaasje de boel afbouwt, als het maar gebeurt Tilma heeft aanstaande dinsdag een afspraak met Van Daele om- de plannen te bespreken. Van Daele: ..Als de heren mij een de gelijk plan kunnen aanbieden, mogen ze him gang gaan." Vol gens Lieftink vormen de plan nen geen belemmering, omdat er al veel eerder bouwvergun ningen zijn afgegeven voor de nog (af) te bouwen 57 woningen van Groenevelt. Het is niet de eerste keer dat Lieftink en Til ma activiteiten van Van de Putte overnemen. Eerder deden zij dat al bij een bouwproject in Oister- wijk. Behalve Groenevelt en 't Hoompje zit Sluis nog met twee onafgebouwde panden in haar maag. Winkelpassage De Korel- molen is ook maar half af en aan een winkelpand aan de Nieuw- straat moet ook nog het nodige gebeuren. Hier heeft de gemeen te nog geen oplossing voor be dacht. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Een goede koster moet oprechte be langstelling hebben voor de medemens, meelevend zijn met gemeenteleden en kerk. Ko Jansen moest even nadenken over de vraag waaraan een koster dient te voldoen. Maar na enig respijt vindt hij 'goed gastheerschap' het allerbe langrijkst. Jansen is deze maand veertig jaar koster bij de Nederlands Hervormde Gemeente Honte- nisse. Vóór elke dienst in het uit 1609 daterende kerkje aan het Vredeslaantje in Kloosterzan- de opent hij de deur. Na afloop sluit hij de kerk weer af. En in de tussentijd zorgt hij dat alles klaar ligt voor de dienstdoende predikant, luidt hij de klok om de kerkgangers te waarschu wen dat de dienst zo begint, laat hij gemeenteleden en an dere bezoekers binnen en zorgt hij voor voldoende liedboeken. Daarna waarschuwt: hij met een klopje op de consistorieka mer de dominee of gastpredi- kant. Hij wenst de dienstdoen de dominee 'een goede dienst' en vervolgens kan de viering beginnen. Als de eigen domi nee A R. de Meij Mecima voor gaat, kunnen de gelovigen ervan verzekerd zijn dat het geluid goed is. Maar een gast- predikant, die Jansen niet kent, moet hij altijd eerst even zien. „Het geluid regelen luis tert nauw. Als de microfoons te hoog of te laag staan, gaat er veel van het geluid verloren, dus moeten de versterkers pre cies goed staan. Daarnaast moet je weten wat voor soort stem de predikant heeft om het geluid zo duidelijk mogelijk af te kunnen stellen voor de men sen in de kerk." In veertig jaar kosterschap hebben zich geen echt schok- Koster Ko Jansen, ...altijd op dezelfde plek in de kerk... kende veranderingen in zijn takenpakket voorgedaan, hoe wel een dienst tegenwoordig wel anders verloopt dan vroe ger. „Vroeger liep de dominee direct naar de preekstoel, nu staat hij alleen nog tijdens de preek op de kansel." Koster Jansen maakte vroeger ook de kerk schoon en verrichtte vaak werkzaamheden in de omrin gende heemtuin. Door licha melijk ongemak, waardoor hij ook zijn baan als kantonnier bi] Rijkswaterstaat niet meer kon uitoefenen, kan hij dat werk echter niet meer doen. Een schoonmaakploeg zorgt nu voor een zuiver kerkge bouw en het tuinonderhoud wordt - geeft Jansen desge vraagd schoorvoetend toe - iets minder frequent uitge voerd. Het belangrijkste werk van de koster - contacten leggen en onderhouden met gemeentele den en andere kerkbezoekers' - wordt door Jansen nog steeds met evenveel liefde en plezier gedaan als veertig jaar gele den. Zijn contacten beperken zich niet tot de eigen kerkge meenschap. Moeilijkheden met de meerderheid aan ka tholieken in zijn geboortedorp heeft Jansen bijvoorbeeld nooit gehad. „Ik praat met ie dereen even makkelijk. Of ie mand protestant of katholiek is, maakt hem geen beter of slechter mens. En ik heb net zoveel belangstelling voor het familieleven van katholieke vrienden en kennissen." Plekje Door al zijn contacten komt Jansen ook wel eens in een katholieke kerk: voor een be grafenis of een huwelijks plechtigheid bijvoorbeeld. Ter communie gaan doet hij na tuurlijk niet. Maar hij loopt wel in de rij mee naar voren. „En dan moet ik altijd even goed kijken waar ik precies zit. foto Peter Nicolai want anders vind ik mijn plaats niet terug. Als koster ga ik in onze eigen kerk altijd op dezelfde plek achterin de kerk zitten, dus probeer ik ook in vreemde kerken altijd een beetje op eenzelfde plek bij de deuren te gaan zitten." Tijdens dé dienst van zondag 1 augustus staat de Nederlands Hervormde Gemeente Honte- nisse even stil bij het veertigja rig jubileum van koster Jansen. Die houdt er na het be reiken van de mijlpaal nog niet mee op. „Ik verwacht niet dat ik nog tien jaar koster ben, maar het jaar 2000 zal ik zeker halen." door Barend Pelgrim AXEL - De organisatoren van een groot millenniumfeest in Axel zijn teleurgesteld over de negatieve beslissing van het ge meentebestuur. Loco-burge meester A van Waes heeft de or ganisatie laten weten dat B en W de aanvraag voor de party wil len afwijzen. Een zevental hore- ea-uitbaters uit Axel had de handen ineen geslagen om op grootse wijze het nieuwe jaar in te luiden. Volgens kroegbaas Tieleman van café De Pieper laten de overheidsinstanties een uitgele zen kans lopen. „Het was juist ideaal voor GGD, brandweer en politie om alles om één centrale plekte hebben." Het Axelse gemeentebestuur geeft geen toestemming voor de happening op advies van brand weer en GGD. Ook de politie heeft al kenbaar gemaakt niet happig te zijn op uitgebreide, festiviteiten bij de overgang naar het jaar 2000. De horeca- mensen van Axel hadden de be doeling er op het marktplein een bijzonder groot feest van te ma ken. Er was een tent besproken van 25 bij 40 meter met ruimte voor zo'n 2500 bezoekers. Bo vendien kwamen er een flinke muziek-, licht- en lasershow aan te pas, stripteasedansers, de verloting van een auto en een uitgebreide horecavoorziening. Sponsors De afwijzing is een strop voor de organisatoren. Formeel heeft loco Van Waes bekend gemaakt dat een definitief besluit pas over dertien weken volgt, maar dat is voor de horeca-onderne- mers te laat. „Op deze manier kunnen we niets vastleggen", verklaart Tieleman. „We zijn er al ontzettend druk mee geweest, alles was al afgesproken. Spon sors hadden reeds toegezegd. Maar ik kan niet zo lang wach ten want die tentverhuurders kunnen hun materiaal wel tien keer kwijt, de annuleringskos ten bedragen nu al tweeduizend gulden." De horecamensen stelden in de week voor oud en nieuw de tent bovendien belangeloos be schikbaar voor ondernemend Axel. „De handel was ook al po sitief", meent Tieleman. „De he le veiligheidskwestie, want daar draait deze afwijzing om, was prima geregeld. Wij kunnen voor onze cafés geen personeel te vinden, maar met zo'n feest was dat geen probleem. Voor GGD, politie en brandweer was het ook perfect overzichtelijk in plaats van activiteiten op ver schillendeplaatsen tegelijk. Het is hartstikke jammer, want nu laat je een uniek moment zo maar voorbij gaan. Als alles dicht is met oud en nieuw, is dat te wijten aan de gemeente." Tieleman heeft vernomen dat ook in Kloosterzande en Ter- neuzen grote feesten geen door gang vinden. „In heel Zeeuws- Vlaanderen geen bal te doen. Is dat de bedoeling dan?" Wethou der Van Waes betreurt de gang van zaken, maar zag geen ande re oplossing. „Stel dat er wat verkeerd gaat. Het is natuurlijk koffiedik kijken, maar wij wil len dat risico niet nemen." Onzin, vindt organisator Tiele man. „De brandweer zei dat ze niet de hele avond present kon den zijn. Maar dat doen ze nor maal ook niet." Schaapskudde verwaarloosd in Ouwerkerk OUWERKERK - Een schaap dat al een week dood was, een doodziek dier dat moest worden afgemaakt en een aantal exem plaren met rotkreupel werden dinsdag nabij Ouwerkerk door de politie aangetroffen in een kudde van 220 schapen. De politie was gewaarschuwd dat er een dood dier in het wei land lag. Een aantal schapen hinkten en aten geknield. Deze symptomen van rotkreupel wa ren aanleiding om een dieren arts te waarschuwen. Een schaap, dat niet meer op zijn po ten kon staan, werd door de arts uit zijn lijden verlost. Het dier had vermoedelijk brak water gedronken omdat het de water tank niet meer kon bereiken. De politie heeft tegen de eigenaar van de kudde, een 43- jarige inwoner van Schouwen - Duiveland, proces-verbaal op gemaakt. door Rolf Bosboom GOES - Een deel van de zwem mers in het havenkanaal naar Goese Sas zorgt regelmatig voor gevaarlijke situaties. Ze zwem men tussen de schepen in, laten zich aan touwen voortslepen of zoeken de hekgolven op. De brug in Wilhelminadorp, offici eel verboden terrein voor zwemmers, is een geliefde plek voor waaghalzen geworden. Zij duiken ervan af of hangen aan de brug als die omhoog gaat, om zich verv olgens van grote hoog te in het water te laten vallen. De gemeente Goes heeft een waarschuwing uit laten gaan naar aanleiding van het gedrag van de zwemmers. Daarin wijst zij erop dat schippers de zwem mers vaak over het hoofd zien en dat de aanzuigende werking van zeker de grotere schepen zeer gevaarlijk kan zijn. De ge meente adviseert vooral ouders met kleine ouderen 'met na druk' om veiligheidshalve uit te wijken naar het strandje bij Katseveer. De capriolen bij de brug noemt zij levensgevaar lijk'. Ernstige ongevallen hebben zich op het kanaal nog niet voor gedaan. Wel heeft een schip zich enkele jaren geleden vastgevaren in de oever toen die moest uitwijken voor een zwemmer. „Elke zomer steekt het pro bleem met de zwemmers de kop op", zegt burgemeester D. J. van der Zaag. „Maar de jongeren blijken zeer kort van memorie en bovendien hardhorend. Ze willen graag zwemmen, maar kennelijk moet daar ook wat spektakel bij. Ze schijnen het bijvoorbeeld leuk te vinden om in de hekgolven kunststukjes uit te halen. Dat zijn heel ge vaarlijke manoeuvres, maar ze beseffen het gevaar niet. Dode hoeken Het gestunt bij de brug. de laat ste tijd in opkomst, baart de burgemeester nog meer zorgen. „De brug wordt op afstand be diend, maar er zijn nogal wat dode hoeken met de camera's. Voor je het weet heb je - ik moet er niet aan denken - iemand tus sen de scharnieren." Van der Zaag heeft de politie gevraagd de zaak in de gaten te houden en ervoor te zorgen dat het zwem- verbod bij de brug wordt nage leefd. „Niet omdat ik de zwem mers hun pleziertje niet gun, maar voor hun eigen veilig heid." Dinsdagmiddag is het opval lend rustig met zwemmers in het kanaal. Twee Goese zwemsters hebben met hun kinderen in het water bijna het rijk alleen. „Wij gaan altijd gelijk naar de kant als er boten aankomen", zeggen zij. „Meestal zijn het groepjes jon geren die gevaarlijk bezig zijn. Lekker stoer doen tegenover el kaar." Een van de zwemsters wijst erop dat de schippers soms óók voor gevaarlijke situaties zorgen. „Die houden zich niet altijd aan de regels en varen bijvoorbeeld te snel." Steeds gekker M. Hoogesteger, sluismeesterbij het Goese Sas, ziet vanuit zijn toren het gedrag van sommige zwemmers met lede ogen aan. „Het wordt echt steeds gekker." Schippers werken er volgens hem soms ook aan mee door een touw overboord te gooien, zodat zwemmers zich kunnen laten meeslepen. „Dat vinden die jongeren prachtig. Levensgevaarlijk? Ik zou het niet doen. Als het fout gaat, gaat het ook goed fout." Maar liefst vier camera's staan er gericht op de brug bij Wilhel minadorp, maar door de scha duwen bestaat toch de kans dat de sluismeester een zwemmer over het hoofd ziet. Dankzij luidsprekers kan hij jongeren die zich onverantwoord gedra gen vermanend toespreken, maar veel haalt dat niet uit. „Ze trekken zich er gewoon niets van aan. Soms snijden ze zelfs de kabel van de luidsprekers door. Ze vinden het prachtig als de sluismeester boos wordt, om dat ze weten dat je er toch niet bij kan. Maar als er ooit wat ge beurt, dan heb je toch een hoop ellende." Als het echt uit de hand loopt, seint Hoogesteger wel eens de politie in, maar voordat diein de zomermaanden ter plaatse is zijn de waaghalzen allang ver dwenen. „Als ze een witte auto met blauwe en rode strepen zien, zijn ze vertrokken. Maar meestal heeft de politie toch geen tijd." Toch kan de sluis meester ook enig begrip opbren gen voor het gedrag van de jon geren. „Je móet er wel iets van zeggen, maar we deden het vroeger zelf ook." Beroepsmilitair T. van der Meer: „Soms was het wel een beetje saai." foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Na drie maan den bewaken van de kust van voormalig Joegoslavië keerde Hr. Ms. Bloys van Treslong dinsdag terug in Nederland. Drie maanden vlakbij de oor log in Kosovo. Toch zag be roepsmilitair T. van der Meer uit Zierikzee, matroos aan boord van het fregat, de oorlog als een ver-van-het-bedshow. „Thuis wisten ze er meer van dan ik." Van der Meer en zijn 17 9 mede bemanningsleden hadden in januari een leuk reisje in het vooruitzicht: zes-en-een-hal- ve maand naar de Middelland se Zee. Het pakte anders uit. Al snel kreeg commandant J. W. Wolters te horen dat hij met de Bloys vanTreslong op moest stomen naar de Adriatische Zee. Samen met zeven andere oorlogsschepen uit andere NAVO-landen werd het Ne derlands fregat ingezet voor het bewaken van de kust van voormalig Joegoslavië. Spierballenvertoon. bedoeld om de Servische president Milosevic de solidariteit bin nen de NAVO te tonen én om hem duidelijk te maken dat al zijn manoeuvres scherp in de gaten werden gehouden. Van der Meer: „In het begin was het anders, maar later hadden we ook toestemming om vijande lijke schepen aan te vallen. Gelukkig is dat nooit nodig ge weest." Paraat Op de schepen, 50 mijl ofwel 90 kilometer verwijderd van de Joegoslavische kust, werd oorlogswacht gelopen. Men was paraat. De NAVO - en daarmee Nederland - was ten slotte in oorlog. Toch heerste er aan boord van de Bloys van Treslong geen gespannen situ atie. „We merkten zo goed als niets van de oorlog. Een enkele keer zag je weieens een Toma hawk-raket overvliegen, maar meerook niet." Natuurlijk werd er weieens onderzeeër-alarm (sub-alarm) en vliegtuigalarm (air-alarm) gegeven, uiteraard had er iets kunnen gebeuren en hadden dè schepen beschoten kunnen worden. Maar dat gebeurde niet. En als het al gebeurd was dan had iedereen, zo is Van der Meers volle overtuiging, zich goed beschermd gevoeld dooi de geavanceerde radar- en wa pensystemen aan boord van de Bloys van Treslong. Dat gevoel feitelijk weinig ge vaar te lopen en het gebrek aan aktie maakte van de bewaking van de kust een saai karwei. Zeker, je mocht tijdens de ze ven uurs-oorlogswacht nu en dan een film kijken en aan het schip was het nodige aan on derhoud te doen, maar toch. E- mailen of mobiel bellen naar het thuisfront mocht alleen vanuit een haven en na vij f be zoeken aan de Italiaanse ha venstad Bari heb je die ook wel gezien. Aan boord werd over de oorlog in Kosovo nauwelijks gespro ken. Vooral omdat ze weinig wisten van wat zich in Kosovo afspeelde. „Thuis in Zierikzee zagen mijn vader en moeder elke dag beelden van Kosovo op het journaal. Die wisten er veel meer van dan wij aan boord. Later konden we via een satellietschotel wel Ne derlandse zenders ontvangen en toen zagen we aan boord voor het eerst zelf ook de beel den. Een heleboel van ons schrokken daar toch wel be hoorlijk van." In thuishaven Zierikzee werd de oorlog nauwlettend gevolgd. Voorva der en moeder Van der Meer was het een koude douche toen ze te horen kregen dat de Bloys van Treslong niet, zoals aan vankelijk gepland voor oefe ningen naar de Middellandse zee ging, maar orders had ge kregen om naar de Adriatische Zee op te stomen. „Je weet wel dat het schip vijftig mijl uit de kust ligt en dat ze weinig risico lopen, maar dan heb je toch zo iets van 'ons jong zit daar'", bekent moeder Van der Meer. Samen met de rest van het ge zin en honderden andere fami lieleden stond zij dinsdagmor gen in de marinehaven van Den Helder haar zoon op te wachten. Blij dat hij uit het oorlogsgebied was. Zelf vindt Van der Meer het ook fijn weer een poosje thuis te zijn al zegt hij geen last te hebben gehad van heimwee. Hij zou zo weer gaan. „Het is tenslotte mijn werk. Daar heb ik voor geko zen." door Rolf Bosboom GOES - De strijd om het water schap Zeeuwse Eilanden lijkt uit te draaien op een fikse ruzie tussen Goes en Middelburg. De Goese burgemeester D. J. van der Zaag is gepikeerd over de pogingen van Middelburg om het waterschap naar de Zeeuw se hoofdstad te krijgen. „Als ge meenten elkaar gaan beconcur reren, dan zijn we verkeerd bezig." De Middelburgse burge meester-L. H. B. Spahr van der Hoek kaatst de bal terug: „De pot verwijt de ketel." Het hoofdkantoor van het wa terschap is nu nog gevestigd aan de Piet Heinstraat in Goes, maar daar is de organisatie - hoewel ze er pas enkele jaren zit - uit haar jasje gegroeid. Het dage lijks bestuur van het water schap heeft grote belangstelling getoond voor de kantoorruimte in De Stadspoort, het plan dat vanaf begin volgend jaar pal naast het waterschapskantoor op het Bekhofterrein wordt ge realiseerd. De verhuizing van Zeeuwse Ei landen leek een uitgemaakte zaak, totdat de gemeente Mid delburg eind vorige maand met drie locaties binnen haar gren zen op de proppen kwam. Twee aanbiedingen, het Stationsge bied en het plan Veldzigt, waren dermate aantrekkelijk dat mo menteel op ambtelijk niveau de mogelijkheden ervan worden bekeken. De bedoeling is dat de algemene vergadering, het algemeen bestuur van het wa terschap, zich in het najaar defi nitief uitspreekt over de toe komstige huisvesting. Daarbij zijn ook nog twee andere loca ties in Goes in beeld. Verrast Van der Zaag, deze week terug gekeerd van vakantie, is onaan genaam verrast door de ontwik kelingen die zich tijdens zijn afwezigheid hebben voorge daan. „Ik ben hier zeker niet ge lukkig mee. In het verleden is de afspraak gemaakt dat we als ge meenten niet tegen elkaar op gaan bieden. Dat het in dit geval om een overheidsinstelling gaat, maakt de zaak alleen maar nijpender." De Goese burgemeester heeft dinsdag vergeefs geprobeerd opheldering te krijgen bij het Middelburgse gemeentebe stuur. Hij is vooral benieuwd in hoeverre het dagelijks bestuur actief aan het werven is in Goes. „Daar wil ik heel graag ant woord op." Verbaasd Burgemeester Spahr van der Hoek reageert verbaasd op de kritiek uit Goes. „Daar kijk ik van op." Hij wijst erop dat bij de fusie op 1 januari 1996, toen vier waterschappen en een weg schap samen Zeeuwse Eilanden vormden, het waterschap en het wegschap uit Middelburg ver dwenen. „Ik meen mij te herin neren dat Goes destijds Middel burg daar ook niet over heeft geraadpleegd, dus de pot ver wijt de ketel. Nou breekt mijn klomp!" „Ik heb de neiging om dit te re lativeren", zegt Spahr van der Hoek. „Onze mensen zijn erte genaan gelopen dat het water schap zich heroriënteert en wij zijn graag bereid daarin mee te denken. Ik zie niet in wat daar mis mee is." De verontwaardi ging van Van der Zaag noemt hij 'opgeklopt en ook wat goed koopjes'. „Het is allemaal kou- we drukte in komkommertijd." Demonstratie met trekpaarden BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Het Werkend Trek paard geeft dinsdag 10 augustus een oogstdemonstratie met 21 trekpaarden op een perceel win tertarwe van de familie Geert- zema aan de Luchtenburghse- weg 3 in Burgh-Haamstede. Tussen 16.00 en 21.00 uur kun nen belangstellenden zien hoe de boeren in vroeger tijden hun oogst binnenhaalden. De demonstratie toont onder meer het werken met twee zoge heten zelfbinders, die elk door drie trekpaarden worden voort getrokken. Een zelfbinder maait het graan en bindt het tot schoven. De schoven tarwe wor den met een fraai gerestaureer de boerenwagen met twee paar den ervoor afgevoerd. Behalve maaien, zal er ook graan gedorst worden met een antieke machi ne. Er worden twee paarden in gezet voor het bewerken van de stoppel met een ploeg en een cultivator. De oogstdemonstra tie kan alleen doorgaan als het weer meewerkt. Mocht het weer te slecht zijn, dan wordt het eve nement verzet naar dinsdag 17 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 70