super loont Eenmansactie tegen Scholingsaftrek Lage lonen in computerbranche Jean Nelissen financiën en economie Philips ongevoelig voor crisis Zuid-Korea Aldi maakt einde aan controle van tassen bij kassa VastNed breidt uit in Spanje belasting belicht de uitgave van Diamond-box moet frustatie bij cd-bezitters uit de wereld helpen dinsdag 27 juli 1999 door Rixt Albertsma DEN HAAG - De economische situatie in Zuid-Korea krijgt door de crisis bij het Koreaan se bedrijf Daewoo een flinke opdoffer. Nu blijkt dat het be drijf op instorten staat, moet de staat miljoenen investeren. Net nu het weer wat beter ging met Zuid-Korea en Philips een flinke investering doet. Gisteren maakte Philips be kend samen te gaan werken met het Zuid-Koreaanse LG Electronics. Voor 1,6 miljard dollar neemt Philips een be lang van vijftig procent in LG LCD. De bedrijven gaan sa men platte beeldschermen maken. De investering van Philips is de grootste buiten landse investering die ooit is gedaan in Zuid-Korea. Op dit moment verkeert de Zuid Koreaanse economie in een grote chaos sinds duidelijk is geworden dat Daewoo op in storten staat. Onlangs bleek dat het slecht is gesteld met het conglomeraat, dat onder meer auto's, elektronica en schepen maakt. Het bedrijf heeft veel schulden als gevolg van de Azië-crisis. Volgens A Barens, adjunct-directeur van het eco nomisch bureau van F. van Lanschot Bankiers, kent Zuid-Korea een stuk of vijf enorme conglomeraten. Mas sale bedrijven die door hun omvang moeilijk bestuurbaar zijn. Bij die conglomeraten is het vaak moeilijk te bepalen waar de winst en het verlies vandaan komt. Zodra het slecht gaat met zo'n conglome raat grijpt dat diep in de eco nomie van het land. Volgens een analist van SNS Securities is het economische klimaat in Zuid-Korea juist gunstig voor Philips. De tech nologie-sector waarin Philips investeert, heeft niet zoveel last van een slechtere econo mie. Het is volgens de analist verstandig om gebruik te ma ken van de crisis op dit mo ment. De prijs is nu waar schijnlijk niet al te hoog. Om Daewoo te redden moet er veel geld bij. „Een reddings operatie door de financiële sector in Zuid-Korea wordt geschat op 3,3 miljard dollar", aldus Barens. En de staat zal moeten beta len. Het bedrijf is volgens Ba rens te groot om failliet te laten gaan. GPD Randstad op Italiaanse toer DIEMEN - Uitzendorganisatie Randstad heeft vestigingen geopend in de Italiaanse steden Milaan, Turijn, Bologna en Vicenza. Italië biedt volgens het concern veel kansen, omdat de uitzendmarkt zich nog in een pril stadium bevindt. De ver wachte groei van deze markt ligt dan ook boven het Europese gemiddelde, stelt Randstad. Eerderzei het concern uit te gaan van een marktgroei in de EU van tien tot vijftien procent. Randstad is behalve in Nederland actief in België, Duitsland. Zwitserland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk, Spanje en de Verenigde Staten. In Nederland heeft de uitzendorganisa tie een marktaandeel van veertig procent, wereldwijd neemt zij de derde plaats in na Adecco en Manpower. Randstad boekte vorig jaar een winst van 335,4 miljoen. ANP Wal-Mart mag Asda kopen BRUSSEL - De Europese Commissie heeft gisteren inge stemd met de overname van de Britse supermarktketen Asda door de Ameiikaanse winkelgigant Wal-Mart Stores. De toe stemming werd gezien als een formaliteit omdat de twee on dernemingen niet in eikaars markten opereren. Asda is alleen actief in Groot-Brittannië, waar het met 229 zaken en een omzet van acht milard pond 26,4 miljard) de nummer drie is op supermarktgebied. Wal-Mart heeft in Eu ropa verder alleen winkels in Duitsland, waar het vorig jaar de 95 zaken van Wertkauf kocht. AP Winst C/tac kalft af DEN BOSCH - Automatiseerder C/tac heeft zijn winst in de eerste zes maanden van dit j aar zien halveren. De winst kwam uit op negen ton, tegen 1,7 miljoen in dezelfde periode vorig jaar. De omzet steeg wel, met ruim veertig procent tot 18,2 miljoen. Veel klanten zijn volgens de automatiseerder huive rig nieuwe software aan te schaffen in verband met de komen de millenniumwisseling. Hierdoor stellen zij hun orders uit. Het resultaat van de automatiseerder wordt bovendien ge drukt doordat het bedri j f extra personeel inhuurde voor nieu we projecten. In de tweede helft van het jaar is dat niet meer nodig, stelt het bedrijf. Toch waagt C/tac zich niet aan een winstverwachting voor het hele jaar. ANP Wolters Kluwer legt hand op IRPC AMSTERDAM - Uitgeverij Wolters Kluwer heeft de IRPC Group uit het Engelse Leicestershire gekocht. Het aange kochte bedrijf levert consultancy- en informatiediensten voor het midden- en kleinbedrijf. IRPC zet jaarlijks bijna zes tig miljoen om en heeft ruim tweehonderd werknemers. De Britse aanwinst is vooral sterk op het gebied van perso neelsmanagement, arbeidsomstandigheden en fiscale zaken. Zo wordt onder meer voor juridische bijstand gezorgd bij ar beidsconflicten. Wolters Kluwer brengt het bedrijf onder bij dochter Croner CCH. Hoeveel de uitgever voor de ERPC Group heeft betaald, is niet bekendgemaakt. ANP Baan-kruiwagen minder in zwang VOORBURG - Nederlanders die een baan zoeken, lezen per soneelsadvertenties of gaan naar het uitzendbureau. Bijna de helft van de werknemers heeft tussen 1994enl996 een baan gevonden via een formeel kanaal. Familie en vrienden wor den minder vaak ingeschakeld om aan een geschikte baan te komen. Vrouwen reageren op advertenties of gaan naar een arbeidsbemiddelaar, mannen stappen rechtstreeks naar de werkgever of maken gebruik van een kruiwagen, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Maar ook jongeren storten zich niet zo snel in het informele circuit. In andere Europese landen maakt men minder vaak gebruik van de formele weg. ANP Philips-topman Boonstra (links) toont de overeenkomst met zijn Zuid-Koreaanse collega van LG Electronics. foto ANP van onze redactie economie KERKRADE - De bordjes 'Wij verzoeken u vriendelijk uw tas geopend bij de kassa te tonen' zijn sinds enkele weken verdwe nen uit alle 380 filialen van su permarktketen Aldi in Neder land. Daarmee heeft de keten gereageerd op de actie van één man, Peter Bosman uit Kerkra- de. Bosman begon een maand of vier geleden met zijn pogingen de directie van Aldi BV in Best ervan te overtuigen dat de bord jes een ernstige aantasting van de privacy zijn. „Dat bordje straalt dwangmatigheid uit en sommige gezagsgetrouwe men sen, vaak ouderen, laten zich daar erg door leiden", meent de DEN HAAG - Het beleggings fonds VastNed Retail breidt op nieuw uit in Spanje. De in winkelbeleggingen gespeciali seerde investeringsmaatschap pij maakte gisteren bekend een belang te nemen van vi j f tig pro cent in vier grote Spaanse wa renhuizen. Het aan de Amster damse beurs genoteerde fonds betaalt daarvoor 95 miljoen aan de projectontwikkelaar Centros Shopping. Binnen enkele jaren kan Vast Ned het belang uitbreiden tot tachtig procent. Via de in 1998 gekochte dochter Foram heeft het beleggingsfonds recentelijk in ijltempo belangen genomen in met name Spaanse en Franse winkelcentra. Sinds Foram in oktober 1998 in handen kwam van VastNed is het totaal belegd vermogen van de dochter met 55 procent gestegen tot 500 mil joen. Het beleggingsfonds kon digt nu al aan dat de investerin gen in Spanje, Frankrijk en Italië nog verder zullen groeien. VastNed maakt daarbij vooral gebruik van de goede contacten die dochter Foram heeft met de projectontwikkelaar Centros Shopping. Die samenwerking is geïnstitutionaliseerd door mid del van een joint venture. Hier door hoopt Foram ook belangen te kunnen nemen in toekomsti ge projecten, van Centros. GPD Kerkradenaar. „Terwijl ze hele maal niet gedwongen kunnen worden hun tas te openen. Je kunt bordjes ophangen met ik weet niet wat, maar je hoeft er niet aan mee te werken, Een winkel kan hoogstens weigeren bepaalde klanten toe te laten, maar in de praktijk gebeurt dat niet. Zo'n bordje maakt ieder een tot een potentiële dief." „Toen ik begin dit jaar een keer bij de Aldi boodschappen ging doen, zag ik dat een wat oudere clame al met haar handtas ge opend naar de kassa kwam. De caissière snuffelde op haar ge mak in cle tas. Ik vond dat zo schrijnend. Dat was voor mij de druppel die de emmer deed overlopen." Er ontstond een woordenwisse ling, de bedrijfsleider kwam er bij .Maar die hiel d vol dat dat nu eenmaal de huisregels waren, vertelt Bosman. De Kerkradenaar liet het er niet bij zitten en zocht het hogerop, bij de directie van Aldi BV in het Brabantse Best. „Ik vond een luisterend oor. De discussie heeft een maand of vier ge duurd, tot men mij afgelopen donderdag verzocht te komen naar de Aldi in Kerkrade-West. Daar werden alle standpunten nog eens doorgenomen en dat resulteerde in de verwijdering van het desbetreffende bordje in alle Nederlandse filialen." Ondersteboven Intussen heeft Bosman via In ternet allerlei reacties gevraagd en gekregen over ervaringen met de Aldi en andere ketens die hetzelfde tassenbeleid voeren. Hij kreeg verhalen van mensen wier tas ondersteboven was ge keerd door winkelpersoneel, een man die consequent bij ie der winkelbezoek (niet bij de Aldi) zijn boodschappentas moest openmaken. „Hij is moei lijk ter been, maar hij had er zo genoeg van dat hij nu een kilo meter verderop zijn boodschap pen doet, bij een fatsoenlijke grootgrutter", smaalt Bosman. Aldi BV in Best laat weten geen mededelingen doen over 'welk onderdeel van de bedrijfsvoe ring dan ook'. Bij Aldi mag Bosman dan succes geboekt hebben, bij de Blokker keten Giraffe kreeg hij nul op het rekest. „Ik blijf toch hopen op een sneeuwbaleffect." GPD I door Wil Wouters T~\e overheid heeft de nood- \Jzaak van scholing ingezien f en wil deze bevorderen. Daarom I kunnen werkgevers, als zij voor hun personeelsleden onderwijs I verzorgen, hun voordeel doen met de scholingsaftrek. De scholingsaftrek bestaat uit een vermindering van de aan de I belastingheffing onderworpen winst. Wanneer de werkgever geen inkomstenbelasting of vennootschapsbelasting be taalt en bijvoorbeeld werkzaam is in de non-profit sector, krijgt hij een korting op de af te dragen loonbelasting en premies volks- I verzekeringen. I Betaalt een werkgever gedeel telijk belasting naar de winst, dankrijgthij ook gedeeltelijk de scholingsaftrek én gedeeltelijk de korting op de afdrachtver plichting. Deze regeling geldt voor alle bij een werkgever werkzame per sonen. De regeling gaat dus I verder dan de eigen personeels leden. Zo vallen ook de scho lingskosten voor uitzendkrach- ten, stagiairs, gedetacheerde en ingehuurde arbeidskrachten hieronder. Kosten I Tot de kosten van scholing be horen alle kosten die daarvoor zijn gemaakt. Voor de inhoud I van het begrip scholing verwij st de staatssecretaris van Financi en naar de andere belastingen, met name de inkomstenbelas ting. Er vallen cursussen en op leidingen of studies voor een beroep onder. Met andere woor den: de scholingskosten die een particulier van zijn belastbaar inkomen mag aftrekken, vallen ook voor de werkgever onder de scholingsaftrek. Maar alleen degene, die de kos ten uiteindelijk betaalt, krijgt de aftrek. De kosten moeten dus gaan over het op peil houden van vakkennis of het verwerven vannieuwe vakkennis. Daaron der valt ook de omscholing tot een ander beroep. Door de over heid zijn met name de kosten voor congressen, seminars, ex cursies en studiereizen uitgeslo ten. On the job Ook wekelijkse bijpraatuurtjes, werkinstructies en de training 'on the job' vallen niet onder het begrip scholing. Verder stelt de staatssecretaris zich op het f standpunt dat reis- en verblijfs kosten in verband met scholing evenmin voor de aftrek in aan merking komen, tiet zal in de praktijk niet moeilijk zijn om aan te geven dat er sprake is van een opleiding tot een beroep. Anders ligt dit wanneer het gaat om vakgerichte cursussen, om dat er volgens de rechtspraak geen recht op aftrek bestaat, als een cursus alleen maar leidt tot een verbetering of vergroting van de persoonlijke uitrusting. Alleen als het volgen van de cur sus uitgelegd kan worden als een rechtstreekse taakvervul ling is er recht op aftrek. Het vakgerichte karakter wordt ob jectief beoordeeld, waarbij de wens van de werkgever wel van belang is. Taakvervulling Zo meent de staatssecretaris dat een cursus ter verbetering van de sociale vaardigheden voor een behoorlijke taakvervulling van het personeel tot de scho lingskosten behoort. Daaruit is af te leiden dat de scholing een duidelijke relatie met de uitoe fening van de 'functie moet heb ben, wil zij voor aftrek in aan merking komen. Een motivatie- en trainingsonderdeel in een cursus leidt tot aftrek van alle kosten. Tot de scholingskosten behoren de daarvoor aan derden betaalde bedragen, uitgezon derd de reis- en verblijfskosten. Uren besteed aan zelfstudie en voorbereiding vallen altijd bui ten de regeling. De kosten van lesmateriaal zo als lokalen en bijvoorbeeld computers komen alleen voor aftrek in aanmerking wanneer deze artikelen in het betreffende jaar voor meer dan zeventig procent voor scholing zijn ge bruikt. De scholingskosten voor personeelsleden van veertig jaar en ouder leiden tot een ex tra aftrek. Het is dus belangrijk om te we ten voor wie de scholingskosten zijn gemaakt. Ook bijdragen op grond van CAO-bepalingen aan zogenaamde scholingsfondsen kunnen tot scholingsaftrek lei den. Het fonds moet zich dan wel geheel of nagenoeg geheel met scholing en aanverwante activiteiten bezighouden. Breed scala Omdat deze fondsen zich met een breed scala van werkzaam heden bezighouden heeft de Be lastingdienst hen inmiddels uit genodigd om aan te geven welk deel zij van hun uitgaven beste den voor scholing. Aan de hand daarvan bepaalt de Belasting dienst vervolgens welk deel van de bijdragen voor scholingsaf trek in aanmerking komt. Mr. C.W.B.M. Wouters is belasting adviseur te Koudelcerke door Sylvia Marmelstein UTRECHT - Veel werknemers in de computerbranche hebben dit jaar zo weinig loonsverho ging gekregen dat ze niet eens de inflatie eruit halen. Ook blijven ze sterk achter bij de gemiddel de CAO-loonstijging (2,8 pro cent) in Nederland. Dit blijkt uit de jaarlijkse sala ris-enquête van Bureau Beren schot. De geringe salarisstijging is opvallend omdat er juist een tekort is aan werknemers in de sector. Dat de lonen achterblij ven komt volgens de onderzoe kers doordat er veel j onge werk nemers instromen. „Die stellen lage looneisen." De 'slachtoffers' zijn vooral ge vallen onder werknemers die werken bij zogenoemde compu terdiensten. Dat zijn bedrijven die automatiseerders uitzenden en distributeurs van computers. Gemiddeld verdienden zij 67.900 bruto per jaar, terwijl de gemiddelde IT'er ƒ78.700 mee naar huis nam. De functies die het slechtst wor den betaald zijn operators, netwerkbeheerders en informa tieanalisten. Zij hebben vergeleken met vorig jaar een loonsverhoging gekregen van gemiddeld 1,1 procent. „En dat terwijl de prijzen van producten in de winkels veel sneller stegen. De consumen tenprijsindex is namelijk met 2,2 procent toegenomen. Ze zijn er dus eigenlijk op achteruit ge gaan", zegt Goddijn. Leuke baan Volgens de onderzoekers komt de geringe loonstijging vooral omdat er veel jonge werknemers bij de computerdiensten zijn in gestroomd. De gemiddelde leef tijd is er gedaald van 34,7 naar 34,3 jaar. En jongeren verdienen minder dan ouderen. Maar vol gens de onderzoeker ligt het ook aan de werknemers zelf. „De jongeren nemen snel genoegen met een laag salarisZe halen bij onderhandelingen niet het on derste uit de kan. Velen vinden het veel belangrijker dat ze een leuke baan hebben, dan dat ze veel geld verdienen." De achterblijvende loonstijging is opvallend omdat er een tekort is aan werknemers in de auto matisering. En als de vraag naar personeel groter is dan het aan bod, stijgen over het algemeen de lonen. Volgens Goddijn lok ken de werkgevers hun perso neel op een andere manier. „Ze delen mobiele telefoons en au to's uit. Het percentage mede werkers met een bedrijfsauto is bijvoorbeeld gestegen van 18,7 naar 36 procent. De waarde daarvan hebben wij niet opge teld in de salarisstijgingen om dat het geen structurele verho gingen zijn." Het gemiddelde salaris in de ge hele automatiseringssector is wel gestegen, met gemiddeld drie procent. In branches waar de gemiddelde leeftijd hoger is, wordt ook meer loonsverhoging uitgedeeld. Vooral overheidsbe drijven (gemiddelde leeftijd 41,4 jaar) zwaaiden flink met de geldbuidel en deelden gemid deld 11,3 procent meer loon uit. Automatiseerders in dienst van banken- en verzekeringsbedrij ven kregen er 38 procent bijZij waren gemiddeld 39,2 jaar. Au tomatiseerders in de rest van het bedrijfsleven kregen 2,1 pro cent meer loon. Zij waren ge middeld 38 jaar. GPD Naam: Jean Nelissen Leeftijd: 63 jaar Beroep: Verslaggever Stu dio Sport, schrijver voor Hard Gras en De Limbur ger Burgerlijke staat: gehuwd Auto: Renault Safrane Hobby: 'Genieten van het leven' door Alex Bogers Jean Nelissen is een van die particulieren die wel eens een gokje wagen op de beurs. „Ik stoei wel eens wat met aande len", aldus Nelissen. Hij volgt de koersen de hele dag via Tele tekst en praat erover met mede speculanten. „Vroeger spraken Peter Post en ik alleen maar over wielrennen. Tegenwoordig hebben we het alleen over aan delen", zegt Nelissen. „Maar ik beleg altijd met kleine bedragen hoor. Van de opbrengsten koop ik mijn sigaren en inijn Coin treau." Sigaren, daar houdt Nelissen wel van. Zij laatste aankoop was een doosje 'Balmoral Royal Selection'. „Die heb ik gekozen omdat het dekblad mij aan staat. Het blad komt uit de Do minicaanse Republiek en heeft een mooie lichte klem-. De tabak komt uit de Dominicaanse Re publiek, Brazilië en ook een beetje uit Ecuador. Ze zitten in een bordeauxrood doosje en kosten vijf gulden per stuk." De luxe sigaren zijn voor rustige momenten. Nelissen zuigt ze niet binnen vijf minuten op tij dens een spannende Touretap pe. „Daar heb ik andere voor: Cortès heten ze en ze zijn 'elabo- rado humano' oftewel met de hand gemaakt." Nelissen koopt zijn sigaren al leen bij speciaalzaken. „Niet bij Albert Heijn, nee. Alleen bij ta bakswinkels die ook een 'humi dor' in de zaak hebben staan. Dit apparaat houdt de vochtig heidsgraad op peil, wat ook moet met Zuid-Amerikaanse si garen. Anders slibben ze dicht en kun je er geen rook meer uit krijgen. Thuis heb ik ook zo'n 'humidor." Aangenamer Jeans beste aankoop ooit was een computer. „Dat ding heeft het leven een stuk aangenamer gemaakt." Nelissen schrijft er op, maar de computer is vooral handig voor zijn archief. „Ik be waar al dertig jaar lang artike len uit een stuk of vijftien kran ten. Dat is bij elkaar inmiddels al veertig vierkante meter aan kasten. In de computer staat ge noteerd wat ik waar kan vin den." Internet heeft Nelissen nog niet. Hij weet wel dat er mooie fietspagina's zijn maar, 'wat weten zij nou dat ik nog niet weet'. De slechtste aankoop ooit is bij Nelissen al weer een jaar of 25 geleden. „Van een vriend, of tenminste ik dacht dat het een vriend was want ik kende hem al een jaar of tien, kocht ik een mooie Mercedes 280 S. Ikhad de hele tijd het gevoel dat er wat mee was. En wat bleek, hij was ooit uitgebrand. Ik heb er nooit meer in gereden en hem meteen verkocht. Daardoor verloor ik ineen week tijd wel 10.000." Als financieel tipje heeft Nelis sen aandelen Philips. „Daar zit volgens mij nog wel wat op waarts potentieel in. Ik heb van ochtend nog een plukje gekocht en ze zijn nu al bijna drie gulden gestegen." GPD Sb Nieuw onbreekbaar hoesje voor cd. door Fred van Essen DEN HAAG - Jan Timmer heeft veel kwade dingen ge daan bij Philips, maar één van zijn allerergste daden wordt te weinig genoemd. Timmer bepaalde halverwege de jaren tachtig dat de compact disc (cd) verkocht moest worden in de 'jewel box', het vervloekte, lelijke hard plastic doosje, dat op alle ongewenste momenten kapot valt en op alle buigpun- ten afbreekt. De reikwijdte van die beslis sing gaat veel verder dan de lijn Eindhoven.-Tokio. Hoe heeft het anders zo lang kun nen duren eer er iemand is op gestaan die het aandurfde om met een alternatief te komen? Het jonge 'uitvindersbedrijf InnoConcepts eist deze eer voor zich op. In plaats van de 'jewel box' patenteert InnoConcepts de 'diamond box', een flexibele, onbreekbare variant waarvan het aan de Amsterdamse NMAX-beurs genoteerde be drijfje de wereldwijde exploi tatierechten heeft verworven. De diamond box ziet er - een beetj e teleurstellend - hetzelf de uit als een gewoon cd-doos- je. Maar dat kan niet anders, legt C. van der Jagt uit, finan cieel directeur van InnoCon cepts. „De hele industrie is in gericht op het formaat van de jewel box. Alle opbergsyste men zijn erop afgestemd." Timmers beslissing, waarmee hij de compact 'een luxe uit straling' beoogde te geven, blijft dus een knel verb and ook voor komende generaties. Maar de doos van InnoCon cepts verhelpt wel veel erger nis door niet kapot te kunnen. Het plastic is 'praktisch on breekbaar' en kwetsbare randjes of pennetjes zitten er niet aan. D e diamond box wordt uit één mal gegoten en gaat open over een buigzame rug. De cd wordt niet op een bedje van plastic lepeltjes geschoven, maar geklemd tussen twee uit de rug opstekende klemmet jes, 'vingers'. Nog een voordeel voor de win kelier wiens cd-doosjes en - inlegboekjes worden gejat: de diamond box kan hermetisch worden gesloten en het plastic laat zich uitstekend bedruk ken. De hoesfoto kan op het doosje worden geprint. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7