Bende terroriseert wijk Hulst Diamanten paren in Eede en Zaamslag En ook geen aansluitkosten bij Filmpost. PZC Forse ingreep Triniteit onontkoombaar Damherten eten moestuinen kaal Wind jaagt toeristen naar rommelmarkt zeeland 17 Bewoners Moerschans zijn bedreigingen door jongeren en drugshandel zat Vals tientje debitel' Het Mobiele Netwerk8 GRATIS Filmpost De betere kijk. woensdag 28 juli 1999 door Barend Pelgrim HULST - De wijk Moerschans in Hulst dreigt te veranderen in een getto. Het verloop is er groot, mensen proberen zo snel mogelijk elders een woning te vinden. Verantwoordelijk is een bende jongeren die de wijk ter roriseert. Vooral de bewoners in de omgeving van de Liniestraat vrezen dat er eerst iets ernstigs moet gebeuren, voor er wordt ingegrepen. Klagers worden door de tieners bedreigd en ge ïntimideerd. „Wij hoeven niet te overdrijven met onze verhalen, de realiteit is veel erger." De problemen concentreren zich vooral rondom een speel pleintje dat ligt ingesloten tus sen de Moerschansstraat en de Liniestraat. Er worden volop drugs verhandeld en gebruikt, vernielingen zijn er aan de orde van de dag en 's avonds durven buurtbewoners nauwelijks nog buiten te komen. Een groepje boze Moerschansenaars heeft zich verenigd om te proberen de chaos een halt toe te roepen. Uit angst voor wraakacties door 'dat gajes' wensen ze niet met hun naam in de krant te komen. ,Het zou niet de eerste keer zijn. Ze trappen je voordeur in of ze steken je schutting in de fik." Wietzakjes Aanhanger met graafmachine weg in Tholen THOLEN - Op een parkeer plaats aan de Bosstraat in Tho len is in de nacht van maandag op dinsdag een aanhanger met daarop een graafmachine ge stolen. De aanhanger was voor zien van een slot, zodat die niet aan een ander voertuig kan wor den gekoppeld. Toch bleek dat niet afdoende te zijn. Het gaat om een bruine dubbe- lassige aanhangwagen van het merk Solide, voorzien van het kenteken GB-PR-70. De don kergele graafmachine is eenHa- nix, met een zwarte of donker grijze graafbak van een meter breed. In de aanhangwagen la gen nog twee graafbakken en twee oprijplaten. BRESKENS - Een alerte winke lier aan de Boulevard in Bres- kens heeft dinsdag een vals bankbiljet van tien gulden ont dekt. De man zag direct dat het om een vervalsing ging; het papier was van slechte kwaliteit en het biljet was kleiner dan normaal. De ldant bleek te goeder trouw te zijn. Hij had het tientje de af gelopen week van iemand ont vangen. kapot." De drugshandel zijn de bewoners ook spuugzat en ze pleiten voor een gedoogbeleid voor drugs in Hulst. „Er wordt niet alleen gedeald op straat, er zijn ook diverse adressen in de Liniestraat. Tot half drie 's nachts rijden hier auto's met dat doel. Sinds café De Schuur (aan de Graauwse Poort, red) op be vel van de burgemeester is ge sloten, wordt, er geen gram min der gedeald in Hulst, integen deel. De enige manier om van die dealertjes af te komen is een koffieshop." Het pleintje vormt een bron van ergernis. „Op dat voetbalveldje bieden ze kinderen van tien jaar drugs aan. Laatst schopten ze een mannetje van zes jaar bot weg van zijn fietsje. Ze racen met scooters door de brandgan gen. Er worden brandjes ge sticht, elke dag kun je er min stens tien van die lege wietzakjes gaan rapen. Voorbij gangers worden lastig gevallen en uitgedaagd. Weet u, vroeg of laat gaat het daar op dat veldje een keer goed mis. Al die toe standen lokken agressie uit." Van de politie hebben de crimi nelen niet veel te vrezen volgens de buurtbewoners. „Dat clubje voelt zich untouchable. Als wij de politie bellen dat er gedeald wordt, dan geven die kereltjes het geld en het spul mee met een brommer of iemand op de fiets. Ze staan agenten gewoon uit te lachen, van 'rot op, je kan ons toch niks maken'. En de wijk agent? Die zien we hier nooit." Poolshoogte Bewoners van de Moerschans hebben grote verwijten naar A Kessen, hun eigen burgemees ter. Twee maanden geleden kwam deze poolshoogte nemen in de wijken daarop beloofde hij maatregelen voor de buurt. Kes sen zei zo snel mogelijk iets te zullen doen tegen de overlast. „Kessen is een lachertje", me nen de boze buurtbewoners. „Er is nog helemaal niks gebeurd. We worden niet serieus geno men. Maar nog diezelfde avond dat Kessen is geweest, hebben die jongeren al wraak genomen op mensen die met de burge meester gesproken hebben. Na elk weekend liggen er hier ge stolen fietsen in de struiken, wij bellen de politie en die komt ze ophalen. Dat groepje lacht zich foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer RETRANCHEMENT - De ver kopers van hotdogs en ham burgers moesten een aantal uren na opening al 'nee' verko pen aan horden hongerige be zoekers van de rommelmarkt in Retranchement. Zij konden de drukte nauwelijks aan. Ook de andere standwerkers hadden absoluut geen moeite hun overtollige huisraad aan kooplustigen te slijten. De harde wind joeg de strandtoe- risten massaal het dorp in en daardoor deden alle verkopers goede zaken. Het voetbalveld aan de Noord straat had dinsdag veel weg van de Amsterdamse Albert Cuyp. Ongeveer 115 stand werkers hadden een kraampje gehuurd en tientallen Mnde- ren uit het dorp zaten op een deken op de grond om daarop hun uit de gratie geraakt speelgoed aan te bieden. Door de drukte was het een verkeerschaos in het dorp. Hoewel er een verkeersverbod was afgekondigd in de smalle Noordstraat, stonden de auto's daar nog bumper aan bumper. De twee grote velden achter de nieuwe wijk, waren aangewe zen als parkeerplaats, maar die stonden in korte tijd hele maal vol. Sommige bezoekers frommel den hun auto toch maar tussen de lange rij in de Noordstraat om vooral maar niet ver te hoe ven slepen met een eventuele aankoop. En gekocht werd er. Van Duitsers die met een com plete eethoekset op de rug - voor in het vakantiehuis - het veld af kwamen struinen, tot kinderen die voor een prikkie een barbie kochten. De jonge verkoopster in tranen achter latend, want ze wou haar pop bij nader inzien toch graag zelf houden. De standwerkers mogen hun opbrengsten in eigen zak ste ken. Het bedrag dat overblijft voor de huur van de kramen, wordt door de evenementen commissie gebruikt voor een geluidsinstallatie. Brand vernielt boerenschuur Eede EEDE - In een boerenschuur aan de Brieversweg in Eede brak in de nacht van maandag op dinsdag brand uit. De eigenaar kon, in samenwerking met de gealarmeerde brandweer, een aantal landbouwvoertuigen uit de schuur redden. Tijdens de brand kwam asbest vrij en de brandweer sloot daarom het terrein af. De schuur is zwaar beschadigd en moet als verloren beschouwd worden. Inzittende auto steelt rugtas fietser HULST - Een fietsende vrouw uit Hulst kreeg maandagavond de schrik van haar leven toen op de Carmelweg in haar woon plaats een inzittende van een personenauto een groene rugtas uit de fietstassen weggriste. De auto was een donkergroene, opvallend glimmende Ford Escort van een paar jaar oud. De rugzak is later teruggevonden op de rijksweg N60. Inbrekers slaan slag in Vlissingen VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken in woningen aan Lunenburg, de President Rooseveltlaan en de Gerrit Rietveldstraat in Vlis singen. Uit de huizen verdwenen geld, pasjes, een videorecor der met afstandsbediening, een computerspel en een horloge. De totale waarde van de gestolen spullen is onbekend. De in- breker(s) kwam(en) de huizen op verschillende manieren bin nen, ondermeer door het raam open te breken. Computer voor polikliniek India VLISSINGEN - Een ldeine polikliniek in Jagatpura (India) wordt binnenkort uitgerust met een computer van de Hoge school Zeeland uit Vlissingen. De computer wordt geschon ken aan Judith Augustijn uit Ovezande en Alice Leemkuil uit Wolphaartsdijk. Zij verruilen binnenkort hun baan als ver pleegster in het Vlissingse ziekenhuis voor vrijwilligerswerk in de Indiase kliniek. Naar aanleiding van een artikel in de PZC, waarin de dames aangaven nog naar sponsors te zoeken voor onder meer de aanschaf van een computer, besloot de Hogeschool Zeeland in actie te komen. Wateroverlast kost Veere geld KOUDEKERKE - De gemeente Veere betaalt zelf de 2300 gulden die de Veerse brandweer vorig jaar september kwijt was aan de bestrijding van de wateroverlast. De problema tiek kostte de korpsen op Walcheren, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland samen een kwart miljoen gulden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken vindt dat Zeeuwse ge meenten die andere gemeenten hebben geholpen de kosten onderling moeten regelen. Het is in Zeeland gebruikelijk dat een en ander met gesloten beurzen gebeurt. Het departement vergoedt alleen kosten als deze meer dan honderdduizend gulden bedragen. Ondanks protesten van de Regionale Brandweer Zeeland en vragen van het RPF-kamerlid L. C. van Dijke, bleef het ministerie van Binnenlandse Zaken vast houden aan het stadpunt. Tractor sleurt fietsster mee OOSTKAPELLE - Een 52-jarige vrouw uit Grijpskerke is maandagmiddag op de Wijkhuisweg in Oostkapeïle gewond geraakt bij een aanrijding met een tractor. De vrouw fietste met haar echtgenoot in de richting van de Grijpskerkseweg. Aan de achterkant naderde de tractor met aanhangwagen, die bestuurd werd door een 53-jarige man uit Oostkapeïle. Bij de inhaalmanoeuvre van de tractor kwam de vrouw ten val. Zij viel tussen het frame van de aanhangwagen en werd een stukje meegesleept over de weg. De vrouw is met een hersen schudding ter observatie opgenomen in het ziekenhuis. Politie lost reeks inbraken op VLISSINGEN - Met de aanhou ding van zeven verdachten uit Vlissingen, heeft de politie Zee land zeventien inbraken in Vlis singen opgelost. De verdachten zijn vijf mannen en twee vrou wen in de leeftijd van 19 tot 44 jaar. Zij waren naast de inbra ken ook verantwoordelijk voor twee diefstallen, drie drugsza ken en een geval van verduiste ring. De zaak kwam aan het rollen met de aanhouding van de eer ste verdachte, een 19-jarige Vlissinger. Daarop werden in de maand juli de andere zes ver dachten aangehouden. Na het verhoren, zijn vijf van de zeven personen in voorlopige hechte nis genomen. De verdachten pleegden de in braken de afgelopen maanden vooral in woningen en schuur tjes. Waaruit de buit bestond, kon woordvoerder J. van Mou- rick niet zeggen. Van de buit is niets terug gevonden. De reeks misdaden is opgelost door het zogenoemde task-force team van de politie Zeeland. Dat is een samenwerkingsver band tussen de regionale re cherche en de recherche van één of meer districten. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115)686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Sheila van Doorsselaer EEDE - Adhemar Standaert (81jaar) kamt nog even de ha ren, al zijn het er niet veelmeer, alvorens hij zich met zijn vrouw Alma Standaert-Dhont (81) laat vereeuwigen. Het paar uit Eede vierde dinsdag de zestigste huwelijksdag en daar hoort natuurlijk een mooi plaatje bij. Ook het echtpaar Jan Willem en Riek Kusee-van Noorden (beiden 83) uit Zaamslag vierden dinsdag hun diamanten huwelijk. Adhemar en Alma leerden el kaar, zoals zoveel paren, ken nen op de kermis. Na hun hu welijk woonden ze eerst nog een tijdje in Aardenburg, hun geboorteplaats, maar na de oorlog togen ze naar Eede. Ad hemar was metselaar van be roep. „Ik metselde voornamelijk in de zomer, 's Winters ging ik hel pen met de slacht." Tegenwoordig gaat hij jagen in de bossen rondom Eede. Konij nen, hazen, fazanten, niets is veilig voor Adhemar. Alma vindt de buit van haar man dan ook geregeld terug op haar bord. Alma bakte jarenlang 'koekskes' bij Van Melle in Breskens. Haar werk nam ze niet mee naar huis, maar dat Het echtpaar Standaert-Dhont. vond Adhemar absoluut niet erg. Adhemar: „Ze waren wel lekker hoor, maar te veel koe ken eten is niet goed, daar wor den we veel te vet van. Tegenwoordig doet Alma het een beetje rustig aan. Haar heup laat haar af en toe in de steek. Adhemar en Alma kre gen twee kinderen. Inmiddels is de familie uitgebloeid met twee Meinkinderen en een ach- terMeinkind. Jan Willem en Riek Kusee-van Noorden leidden jarenlang een foto's Peter Nicolai Het echtpaar Kusee-van Noorden. zeer actief leven. Zo zetten ze zich jaren in voor het vereni gingsleven en de zorg in Zaamslag. Van het kraamcen- trum, tot de school, de kerk tot het bejaardenwerk, overal waar wat te doen was, zag je het echtpaar. Jan Willem, ge boren in Krabbendijke, was ambtenaar in hart en nieren. Zo werkte hij tot aan zijn bij verschillende gemeenten, ter wijl zijn vrouw de zorg van de drie kinderen op zich nam. Jan Willem was jarenlang gemeen tesecretaris van de toenmalige gemeente Zaam-slag. Het is ook door deze baan dat Jan Willem zijn Riek, een geboren Kruiningse, meenam van 'de overkant' naar Zaamslag. De vonk sprong ook aan de over kant over. Beiden waren afge komen op een zangconcours in Kapelle. Jan Willem: „Niet als koorleden hoor, want zingen kunnen we niet, maar we mo gen het wel graag horen. Inmiddels heeft het paar de ac tiviteiten in het verenigings werk een beetje afgebouwd en geniet het van de vrije tijd. Jan Willem is nog wel penning meester van de bond van ge pensioneerden. „Dat vind ik nog wel toepasselijk, maar voor de rest doen we het kalm pjes aan." Het echtpaar vierde de dia manten huwelijksdag, samen met de vier Meinkinderen en de rest van de familie en vrienden, met een receptie in restaurant De Kraag in Zaamslag. In september van dit jaar beslist de rijksoverheid over de vraag hoeveel subsidie ze zal verstrekken aan het project Triniteit 2003. Zodra dat bekend is, zal het renovatieplan (kosten: 26 miljoen gulden) voor de door verval geplaagde bomenbuurt in nader detail worden uitgewerkt. door Joost Bosman TERNEUZEN - In de periode tussen no vember 1998 en nu is er veel overleg ge weest tussen de Woningbouwvereniging Terneuzen, de gemeente en de bewoners over de herstructurering van Triniteit. Uiteindelijk werd gekozen voor het reno vatieplan van het stedebouwkundig bu reau Compositie 5 uit Breda. Aanvanke lijk begroetten de bewoners van Triniteit de bouwtekeningen met gematigd en thousiasme. Zeker,, in Triniteit moest iets gebeuren. Wie een rondgang maakt door de wijk zal dat beamen. Zo'n honderd woningen staan al langdurig leeg, en een groot aan tal achtertuinen is gedegradeerd tot vuil nisbelt. De voorstellen die Compositie 5 in april dit jaar presenteerde ogen fraai en zijn veelbelovend. In het hart van Tr initeit komt een parkje met een water partij, geflankeerd door nieuw te bouwen, aantrekkelijke koopwoningen. Tegen het Wilgenplantsoen wordt een ontmoetingsplein aangelegd en de hele wijk Mijgt een opener en groener karak ter. Desalniettemin bestaat er onvrede over het renovatieplan. Zo stellen critici dat het met honderden tegelijk onttrekken van betaalbare woningen (in de Masse tot 800 gulden) aan de huurdersmarkt. in strijd is met de functie van de woning bouwvereniging. Eerder gebeurde dat al aan de Alvarezlaan (176 woningen), en na Triniteit (zo'n 250 woningen) zullen in de belendende wijk Lievenspolder nog eens circa 175 woningen moeten ver dwijnen. Daar staat echter tegenover dat de wo ningbouwvereniging, gezien de ontwik kelingen op de Terneuzense woning markt, weinig keus heeft. In de kern van Terneuzen staan te veel woningen waar naar geen vraag is. Bovendien al is nu al zo'n 60 procent van de Terneuzenaars ei genaar van zijn of haar woning. En de verwachting is dat dat aantal binnen en kele j aren oploopt tot een percentage van 80. Er zal, met andere woorden, steeds analyse minder een beroep worden gedaan op de (goedkope) sociale woningbouw. Wel blij ft de vraag of je met de fysieke re novering van een wijk tegelijk de sociale problemen oplost. Het gevaar is aanwe zig dat, die worden verlegd naar andere delen van Terneuzen. De sloop van de Al varezlaan (waarvan een groot deel der bewoners uiteindelijk in Triniteit terecht kwamen) is daarvan het negatieve voor beeld. Voorts is twijfelachtig of de circa dertig koopwoningen die voor het ver nieuwde Triniteit gepland staan gretig aftrek zullen vinden. Ook op dit punt doorAb vanderSluis OOSTKAPELLE - Omwonen den van het natuurgebied De Manteling in Oostkapeïle Ma gen over damherten die hun groentetuintjes kaalvreten. Be heerder Staatsbosbeheer en de gemeente Veere, die beide een brief met handtekeningen heb ben ontvangen, erkennen de problematiek. Zij wachten een onderzoek af naar het aantal damherten in het gebied. Op ba sis daarvan wordt besloten wat er moet gebeuren om de schade te beperken. De herten rukken steeds verder op", weet L. Jobse, één van de omwonende. „We hebben sla en boontjes staan en daarvan vre ten ze de knoppen op Staatsbosbeheer schrijft in een brief aan de bewoners op de hoogte zijn van het 'fourageer- gedrag' van de herten. Ze stelt ook begrip te hebben voor de Machten. Op dit moment is het Instituut voor Bos- en Natuur onderzoek in Wageningen bezig met een onderzoek naar de ef fecten van de aanwezigheid van damherten. Aan de hand van de conclusies wordt bekeken of het aantal damherten kan blijven of dat er regulerend opgetreden moet worden. Staatsbosbeheer schrijft dat zij zich zal houden aan de uitkom sten van het onderzoek en dat er nu geen maatregelen getroffen kunnen worden. Grote schade gevallen, waardoor bijvoor beeld een landbouwer in de pro blemen komt, Minnen geclaimd worden bij de wildschadecom- missie. De kwestie over de damherten in De Manteling speelt al jaren. De Stichting Duinbehoud heeft met succes het jagen op het dier weten tegen te houden. (Advertentie) heeft Terneuzen slechte ervaringen op gedaan: ondanks het feit dat het leefMi- maat van de binnenstad de laatste twee- eneenhalf jaar aanzienlijk is verbeterd, blijken de woningen daar nog steeds niet populair. Wellicht zou een marktonder zoek helderheid kunnen brengen over de vraag of ook het huidige slechte imago van Triniteit verkoop van de toekomstige nieuwbouwwoningen daar zal belemme ren. Ondanks de mitsen en maren die er Me- ven aan de renovatievoorstellen van Compositie 5, en het feit dat ook de com municatie tussen woningbouwvereni ging en gemeente enerzijds en de bewo ners van Triniteit anderzijds niet altijd even vlekkeloos verliep, verdient het plan van de Bredase stedenbouwkundi gen het voordeel van de twijfel. Natuur lijk is moeilijk te verkroppen dat ook (koop) woningen (onder meer aan de Lin delaan, de Kastanjelaan en een deel van de Axelsestraat) die nog wel in goede staat verkeren aan de slopershamer ten prooi zullen vallen. Maar wil Triniteit als geheel weer leefbaar worden, dan is een grootschalige aanpak van belang. MótsubasSti SWT 230 In combinatie met actie-abonnement Geen aansluitkosten t.w.v. 108,- Geen afsluitkosten t.w.v. 145,- Abonnementskosten 19,95 per maand Telefoneren in heel Nederland en in het buitenland Tarieven Piek 1,35 per minuut Dal 0,35 per minuut AIMeean dese week. GOES Ganzepoortstraat 9 (0113) 270103

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 69