Oplossing voor ruimtenood AZC Vanaf hiero lijkt 't niet eng in ook geen aansluitkosten bij Filmpost. PZC Demonstratie oogsten met 21 trekpaarden PZC Damherten eten moestuinen kaal Platform poogt Goes warm te laten lopen voor autovrije zondag zeeland 17 Medische afdeling wordt groter, semipermanent gebouw voor onderwijs Filmpost De betere kijk. woensdag 28 juli 1999 door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De medische afdeling van het Asielzoekerscentrum (AZC) in Biurgh-Haamstede is te krap be huisd. Volgens plaatsvervan gend directeur mevrouw D. Teerds van het AZC moet er snel verandering in de situatie ko men, omdat er nauwelijks op een behoorlijke manier valt te werken. Die verbetering komt er nu uiteindelijk ook. De ge meente Schouwen-Duiveland heeft vergunning verleend voor een interne verbouwing en voor het plaatsen van een semi-per- manent gebouw op het plein voor het AZC. Bij haar komst vorig jaar in het centrum schrok Teerds van de kleine ruimte die voor de medi sche opvang beschikbaar was. In het krappe kantoortje moe ten twee artsen en drie ver pleegkundigen hun werk doen. „Als j e al lange tijd in zo'n situa tie hebt moeten werken, dan went het uiteindelijk. Maar ei genlijk is het niet te doen", zegt Teerds. De schema's van de parttimers Schaapskudde verwaarloosd in Ouwerkerk OUWERKERK - Een schaap dat al een week dood was, een I doodziek dier dat moest worden afgemaakt en een aantal exem- 1 plaren met rotkreupel werden dinsdag nabij Ouwerkerk door I de politie aangetroffen in een kudde van 220 schapen. De politie was gewaarschuwd dat er een dood dier in het wei- j land lag. Een aantal schapen hinkten en aten geknield. Deze symptomen van rotkreupel wa- J ren aanleiding om een dieren arts te waarschuwen. Een schaap, dat niet meer op zijn po ten kon staan, werd dóór de arts uit zijn lijden verlost. Het dier had vermoedelijk brak water gedronken omdat het de water tank niet meer kon bereiken. I De politie heeft tegen de ,i eigenaar van de kudde, een 43- jarige inwoner van Schouwen- Duiveland, proces-verbaal op gemaakt. bij de medisch opvang zijn zo goed mogelijk op elkaar afge stemd. Zo kan worden voorko men dat medewerkers tegelijk aanwezig zijn en te weinig werkplekken tot hun beschik king hebben. Soms komt het echter wel voor dat een ver pleegkundige tijdelijk elders in het gebouw een plekj e moet zoe ken. Volgens Teerds ontstaat er ook ruimtegebrek als er bijvoor beeld een vertegenwoordiger van de GGD komt om voorlich ting te geven over een specifiek De te kleine medische opvang in het AZC in Burgh-Haamstede. foto PieterHonhoff onderwerp. De oplossing van de problemen is in zicht. Het duur de geruime tijd voor het Rijk geld beschikbaar stelde voor de gewenste aanpassing. Toen die toezegging eenmaal binnen was, heeft het AZC de aanvraag voor een bouwvergunning bij de gemeente ingediend. Deze is nu ook toegekend. Teerds hoopt dat direct na de bouwvakva kantie met het werk kan worden gestart. De ruimte voor de medische op vang wordt vergroot door er de daarnaast gelegen leslokaaltjes bij te trekken. Het vergt wat hak- en breekwerk, maar dat re sulteert ten slotte in een medi sche opvangruimte waar artsen en verpleegkundigen goed hun werk kunnen doen. De leslo kaaltjes kunnen echter ook niet worden gemist. Die worden in tensief gebruikt voor Neder landse les aan volwassen asiel zoekers. De kinderen bezoeken de basisschool in Burgh-Haam- stede en leren in vlot tempo Ne derlands spreken. Om de lessen aan de volwassenen in het AZC te handhaven, zullen enkele nieuwe leslokaaltjes gecreëerd worden in een semi-permanent gebouwtje van 7 bij 17 meter dat voor op het plein voor het cen trum wordt geplaatst. Als inderdaad direct na de bouwvakvakantie wordt be gonnen met verbouwing en uit breiding, kan het werk in no vember dit jaar gereed zijn, zo verwacht de plaatsvervangend directeur. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Het Werkend Trekpaard geeft dinsdag 10 augustus een oogstdemonstratie met 21 trekpaarden op een perceel winter tarwe van de familie Geertzema aan de Luchtenburghseweg 3 in Burgh- Haamstede. Tussen 16.00 en 21.00 uur kunnen be langstellenden zien hoe de boeren in vroeger tijden hun oogst binnenhaal den. De demonstratie toont onder meer het werken met twee zogeheten zelfbin- ders, die elk door drie trekpaarden wor den voortgetrokken. Een zelfbinder maait het graan en bindt het tot scho ven. Het voorttrekken van een zelfbin der is een zwaar karwei voor de paar den, omdat deze landbouwmachine uit veel draaiende delen bestaat. Boven dien moet de machine met een vrij hoge snelheid worden voortbewogen om een goed resultaat te krijgen. In Zeeland zijn nog maar enkele zelf- binders die in staat zijn goed werk te le veren. Eén exemplaar die tijdens deze oogstdemonstratie wordt ingezet, werd volledig gerestaureerd door de familie De Visser uit Biggekerke. De andere machine is eigendom van de Stichting het Werkend Trekpaard en wordt in be drijf gehouden door A Paauwe en A Verhage. Boerenwagen De schoven tarwe worden met een fraai gerestaureerde boerenwagen met twee paarden ervoor afgevoerd. Behalve maaien, zal er ook graan gedorst wor den met een antieke machine. Er wor den twee paarden ingezet voor het be werken van de stoppel met een ploeg en een cultivator. De Stichting Zeeuwse Vlegel en Het Werkend Trekpaard zullen met infor matiestands aanwezig zijn. Er is volop ruimte voor de liefhebbers om te foto graferen en te filmen. De oogstdemonstratie kan alleen door gaan als het weer meewerkt. Mochten de weersomstandigheden op 10 augus tus te slecht zijn, dan wordt het evene ment verzet naar dinsdag 17 augustus. Brand vernielt boerenschuur Eede EEDE - In een boerenschuur aan de Brievers weg in Eede brak in de nacht van maandag op dinsdag brand uit. De eigenaar kon, in samenwerking met de gealarmeerde brandweer, een aantal landbouwvoertuigen uit de schuur redden. Tijdens de brand kwam asbest vrij en de brandweer sloot daarom het terrein af. De schuur is zwaar beschadigd en moet als verloren beschouwd worden. Bekeuringen op dammen THOLEN - De politie heeft dinsdag de puntjes op de gezet in het kader van het project Oesterdam. De massaal aanwezi ge dagjesmensen zorgen nogal eens voor overlast en gevaar lijke situaties. Aan de Philipsdam schreef de politie vijftien processen-ver baal uit omdat auto 's zonder noodzaak in de berm stonden ge parkeerd. Bij Strijenham gingenzestien automobilisten op de bon omdat ze hun voertuig geparkeerd hadden op de wegnaar het haventje waar een parkeerverbod geldt. Verder kregen nog drie automobilisten een boete, omdat ze hun auto op een fietspad hadden neergezet. Ook schreef de politie aan de Oesterdam drie processen-ver- baal uit; twee voor het zonder noodzaak parkeren in de berm en eenmaal voor het niet voeren van de juiste breedte van de spiegels. Computer voor polikliniek India VLISSINGEN - Een kleine polikliniek in Jagatpura (India) wordt binnenkort uitgerust met een computer van de Hoge school Zeeland uit Vlissingen. De computer wordt geschon ken aan Judith Augustijn uit Ovezande en Alice Leemkuil uit Wolphaartsdijk. Zij verruilen binnenkort hun baan als ver pleegster in het Vlissingse ziekenhuis voor vrijwilligerswerk in de Indiase kliniek. Naar aanleiding van een artikel in de PZC, waarin de dames aangaven nog naar sponsors te zoeken voor onder meer de aanschaf van een computer, besloot de Hogeschool Zeeland in actie te komen. Wateroverlast kost Veere geld KOUDEKERKE - De gemeente Veere betaalt zelf de 2300 gulden die de Veerse brandweer vorig jaar september kwijt was aan de bestrijding van de wateroverlast. De problema tiek kostte de korpsen op Walcheren, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland samen een kwart miljoen gulden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken vindt dat Zeeuwse ge meenten die andere gemeenten hebben geholpen de kosten onderling moeten regelen. Het is in Zeeland gebruikelijk dat een en ander met gesloten beurzen gebeurt. Het departement vergoedt alleen kosten als deze meer dan honderdduizend gulden bedragen. Ondanks protesten van de Regionale Brandweer Zeeland en vragen van het RPF-kamerlid L. C. van Dijke, bleef het mi nisterie van Binnenlandse Zaken vasthouden aan het stad- punt. Tractor sleurt fietsster mee OOSTKAPELLE - Een 52-jarige vrouw uit Grijpskerke is maandagmiddag op de Wijkhuis weg in Oostkapelle gewond geraakt bij een aanrijding met een tractor. De vrouw fietste met haar echtgenoot in de richting van de Grijpskerkseweg. Aan de achterkant naderde de tractor met aanhangwagen, die bestuurd werd door een 53-jarige man uit Oostkapelle. Bij de inhaalmanoeuvre van de tractor kwam de vrouw ten val. Zij viel tussen het frame van de aanhangwagen en werd een stukje meegesleept over de weg. De vrouw is met een hersen schudding een nacht ter observatie opgenomen in het zieken huis Walcheren in Vlissingen. I door Rolf Bosboom GOES - Een platform probeert i de autovrije zondag in de ge- meente Goes alsnog van de grond te krijgen. Het wil een verzamelpunt zijn van alle idee- en die op dit gebied leven. De I kans dat dat voor 19 september- j de voorziene autovrije zondag I in het hele land - veel resultaat 1 oplevert is klein, maar het plat form streeft ernaar elk jaar zo'n j dag te organiseren. Aanleiding is het initiatief van I het Landelijk Overleg Autovrije Zondag, dat alle gemeenten in Nederland heeft gevraagd mee te werken aan een autovrije zondag op 19 september. In Zee land is Goes de enige gemeente die heeft aangegeven positief tegenover de actie te staan, maar zij acht het afsluiten van grote gebieden voor autover keer niet haalbaar. Wel is het mogelijk dat bewo ners die dag enkele openbare REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N. ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl wegen gebruiken voor straatac tiviteiten. Daarvoor heeft het college van B en W alle wijk-, dorps- en buurtverenigingen in de gemeente benaderd. De ani mo bleek minimaal te zijn. De enige activiteiten die worden georganiseerd zijn skeeler-, ta feltennis- en volleybalwedstrij den in de Goese Polder, een initi atief van het Spoxdbuurtwerk, en een buurtbarbecue van Stichting Centrum-West. Fractievoorzitter A A van Oos ten van GroenLinks, warm voorstander van de autovrije zondag, wilde het idee niet te la ten doodbloeden en heeft daar om de aanzet gegeven tot het Platform Autovrije Zondag Goes. Daarin zitten, naast Van Oosten zelf, C. Breem van de Wijkinfowinkel Goese Polder en B. van Trirum van de Stich ting Centrum-West, alle op per soonlijke titel. Aanspreekpunt ,Het platform stelt zich tot taak aanspreekpunt te zijn voor alle mensen die ideeën hebben voor een autovrije zondag", zegt Van Oosten.,Het heeft dus een over koepelende functie en tegelijk willen we ook zelf initiatieven stimuleren." Hij laat zich niet uit het veld slaan door de gerin ge belangstelling bij de wijk- en dorpsverenigingen. „Het gaat erom dat je ergens begint." Van Oosten hoopt elders meer enthousiasme te ontmoeten voor het idee van de autovrije zondag. ,,Ik heb hier en daar al wat contacten proberen te leg gen. Iedereen die ik gesproken heb was geïnteresseerd en wilde misschien wel mee doen." Voorbeelden Als voorbeelden noemt hij kun stenaarscollectief Trechter 5, voorheen De Vesten Verlicht en de bewoners van de Oosthaven- dijk en de Oostsingel. Zelfs de kerken hebben volgens Van Oosten belangstelling om die zondag wat te ondernemen op de Zusterstraat en de Singel straat. Dat het platform nog dit j aar re sultaat boekt, is niet waar schijnlijk. Daarvoor is de voorbereidingstijd te kort. Van Oosten: „Het zou best kunnen dat we dat dit j aar niet meer rea liseren. Maar als het nu niet lukt, dan doen we het in elk ge val volgend jaar. Er moet iets ontstaan en misschien krijg je dan een sneeuwbaleffect." foto Pieter Honhoff De klimwand trok vooral kinderen en j ongeren. Hier één van de jongste deelnemers in actie. Abseilen van toren Renesse tijdens Fun Adventure Event door Piet Kleemans RENESSE - Het was dringen geblazen dinsdag op de Ker- kring in Renesse bij het Fun Adventure Event. Naar schat ting enkele duizenden toeris ten en recreanten gaven zich over aan sporten als abseilen, mountainbiking, paintball en inline-skating. Ze komt er rond voor uit. Het was eng, het abseilen van de kerktoren van Renesse. Het commentaar van de blonde Hollandse, eenmaal weer vei lig beneden: „Vanaf hiero lijkt 't niet eng, maar vanaf daarbo ven wel. Man, ikpieste haast in m'n broek van angst. Waarom ik het dan toch doe? Ik weet het echt niet." Begeleider P. de Haas van Klimcentrum De Pijler op Neeltje Jans herkent het verhaal van het meisje. Het is één van de vele en ze komen allemaal op hetzelfde neer. Be neden hebben adspirant-ab- seilers praatjes voor tien, maar boven staan ze te bibberen als een rietje. De Haas: „Deze to ren is nog geen 22 meter hoog, maar hij wordt ervaren als een bouwwerk van wel 100 meter." Boogschieten Bij het mountainbike-par- cours staan de fietsers in de rij en ook het boogschieten blijkt populair. Een man op middel bare leeftijd legt aan en schiet. De pijl komt nog nét in de schietschijf terecht. 'Rustig mikken' adviseert een van de mensen van Forest Hill Ad venture. Het advies werpt vruchten af. Het volgende schot is weliswaar niet als van Wilhelm Teil, maar al meer naar het midden op de schiet schijf. Het skeeleren slaat vooral aan bij de jongeren. Ze meten on derling hun kracht en behen digheid op een baan met hin dernissen. Een klein, maar behoorlijk stevig jongetje zoekt op de klimwand van de Landmacht - die compleet met bus in camouflagekleuren naar Renesse is gekomen - naar een geschikt punt om zijn rechtervoet neer te zetten om Weer een stukje hoger te ko men. Hij wordt luidkeels aan gemoedigd en toegejuicht, als hij na een moeizame klimpar tij de top bereikt. Klappers Voor de mensen van de Stich ting Recreatie Activiteiten Westerschouwen (SRAW), die het evenement organiseerden, was het vroeg dag dinsdag. SRAW'er Nils Bos: „Om vijf uur zijn we opgestaan en daar na met twee teams hier naar toe om alles klaar te zetten. Maar het is het wel waard, want dit is wat belangstelling betreft tot nu toe toch een van de klappers van het seizoen." door Ab van der Sluis OOSTKAPELLE - Omwonen den van het natuurgebied De Manteling in Oostkapelle kla gen over damherten die hun groentetuintjes kaalvreten. Be heerder Staatsbosbeheer en de gemeente Veere, die beide een brief met handtekeningen heb ben ontvangen, erkennen de problematiek. Zij wachten een onderzoek af naar het aantal damherten in het gebied. Op ba sis daarvan wordt besloten wat er moet gebeuren om de schade te beperken. De herten rukken steeds verder op", weet L. Jobse, één van de omwonende. „We hebben sla en boontjes staan en daarvan vre ten ze de knoppen op. Staatsbosbeheer schrijft in een brief aan de bewoners op de hoogte zijn van het 'fourageer- gedrag' van de herten. Ze stelt ook begrip te hebben voor de klachten. Op dit moment is het Instituut voor Bos- en Natuur onderzoek in Wageningen bezig met een onderzoek naar de ef fecten van de aanwezigheid van damherten. Aan de hand van de conclusies wordt bekeken of het aantal damherten kan blijven of dat er regulerend opgetreden moet worden. Staatsbosbeheer schrijft dat zij zich zal houden aan de uitkom sten van het onderzoek en dat er nu geen maatregelen getroffen kunnen worden. Grote schade gevallen, waardoor bijvoor beeld een landbouwer in de pro blemen komt, kunnen geclaimd worden bij de wildschadecom- missie. De kwestie over de damherten in De Manteling speelt al jaren. De Stichting Duinbehoud heeft met succes het jagen op het dier weten tegen te houden. (Advertentie) debitel' Het Mobiele Netwerk* Mitsubishi MT 230 In combinatie met Mobi-line ft||ATIQ actie-abonnement iw Geen aansluitkosten t.w.v. 108,- Geen afsluitkosten t.w.v. 145,- Abonnementskosten 19,95 per maand Telefoneren in heel Nederland en in het buitenland Tarieven Piek Dal 1,35 per minuut 0,35 per minuut Alleen deze week. GOES Ganzepoortstraat 9 (0113) 270103

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 63