Ruzie om waterschapskantoor PZC Damherten eten moestuinen kaal Actie voor gedeelde afvalcontainers Kosovo-oorlog was voor ons ver weg Verdriet over veto millenniumfeest Axel zeeland 18 Goese burgemeester verwijt Middelburg nieuwbouw binnen te halen Demonstratie met trekpaarden woensdag 28 juli 1999 door Rolf Bosboom GOES - De strijd om het water schap Zeeuwse Eilanden lijkt uit te draaien op een fikse ruzie tussen Goes en Middelburg. De Goese burgemeester D. J. van der Zaag is gepikeerd over de pogingen van Middelburg om het waterschap naar de Zeeuw se hoofdstad te krijgen. „Als ge meenten elkaar gaan beconcur reren. dan zijn we verkeerd bezig." De Middelburgse burge meester L. H. B. Spahr van der Hoek kaatst de bal terug: „De pot verwijt de ketel." Het hoofdkantoor van het wa terschap is nu nog gevestigd aan de Piet Heinstraat in Goes, maar daar is de organisatie - hoewel ze er pas enkele jaren zit - uit haar jasje gegroeid. Het dage lijks bestuur van het water schap heeft grote belangstelling getoond voor de kantoorruimte in De Stadspoort, het plan dat vanaf begin volgend jaar pal naast het waterschapskantoor op het Bekhofterrein wordt ge realiseerd. De verhuizing van Zeeuwse Ei landen leek een uitgemaakte BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Het Werkend Trek paard geeft dinsdag 10 augustus een oogstdemonstratie met 21 trekpaarden op een perceel win tertarwe van de familie Geert - zema aan de Luchtenburghse- weg 3 in Burgh-Haamstede. Tussen 16.00 en 21.00 uur kun nen belangstellenden zien hoe de boeren in vroeger tijden hun oogst binnenhaalden. De demonstratie toont onder meer het werken met twee zoge heten zelfbinders, die elk door drie trekpaarden worden voort getrokken. Een zelfbinder maait het graan en bindt het tot schoven. De schoven tarwe zul len met een fraai gerestaureerde boerenwagen met twee paarden ervoor worden afgevoerd. Er wordt gemaaid en gedorst met een antieke machine. De Stich ting Zeeuwse Vlegel en Het Wer kend Trekpaard zijn met infor matiestands aanwezig. Bij slecht weer wordt het evene ment naar 17 augustus verzet. zaak, totdat de gemeente Mid delburg eind vorige maand met drie locaties binnen haar gren zen op de proppen kwam. Twee aanbiedingen, het Stationsge bied en het plan Veldzigt, waren dermate aantrekkelijk dat mo menteel op ambtelijk niveau de mogelijkheden ervan worden bekeken. De bedoeling is dat de algemene vergadering, het algemeen bestuur van het wa terschap zich in het naj aar defi nitief uitspreekt over de toe komstige huisvesting. Daarbij zijn ook nog twee andere loca ties in Goes in beeld. Van der Zaag, deze week terug gekeerd van vakantie, is onaan genaam verrast door de ontwik kelingen die zich tijdens zijn afwezigheid hebben voorge daan. „Ik ben hier zeker niet ge lukkig mee. In het verleden is de afspraak gemaakt dat we als ge meenten niet tegen elkaar op gaan bieden. Dat het in dit geval om een overheidsinstelling gaat, maakt de zaak alleen maar nijpender." De Goese burgemeester heeft dinsdag vergeefs geprobeerd opheldering te krijgen bij het Middelburgse gemeentebe stuur. Hij is vooral benieuwd in hoeverre het dagelijks bestuur actief aan het werven is in Goes. „Daar wil ik heel graag ant woord op." Verbaasd Burgemeester Spahr van der Hoek reageert verbaasd op de kritiek uit Goes. „Daar kijk ik van op." Hij wijst erop dat bij de fusie op 1 januari 1996, toen vier waterschappen en een weg schap samen Zeeuwse Eilanden vormden, het waterschap en het wegschap uit Middelburg ver dwenen. „Ik meen mij te herin neren dat Goes destijds Middel burg daar ook niet over heeft geraadpleegd, dus de pot ver wijt de ketel. Nou breekt mijn klomp!" „Ik heb de neiging om dit te re lativeren", zegt Spahr van der Hoek. „Onze mensen zijn erte genaan gelopen dat het water schap zich heroriënteert en wij zijn graag bereid daarin mee te denken. Ik zie niet in wat daar mis mee is." De verontwaardi ging van Van der Zaag noemt hij 'opgeklopt en ook wat goed koopjes'. „Het is allemaal kou- we drukte in komkommertijd." door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Bewoners moeten hun huisvuilcontainer kunnen delen met de buren. Dat stelt de Middelburger Erik He- melaar. De gemeente Middel- buig gaat per november over van vuilniszakken op vuilcon tainers. Volgens Hemelaar zijn die containers veel te groot voor mensen met weinig huisvuil en levert het samen delen van een bak voordelèn op. „In de eerste plaats zit ik dan niet met zo'n grijs bakbeest in mijn kleine tuintje en in de tweede plaats is het financieel voordeliger. De gemeente schreef aan de bewoners: de ver vuiler betaalt. Dus ik conclu deer: de niet-vervuiler betaalt niet of toch tenminste minder. Op de derde plaats zorgt een kleiner aantal containers voor minder werk voor de ophalers. En ten slotte komen minder bakken aan de kant van de weg, het aanzien van de stad ten goe de." Hemelaar was vorig jaar leider van een Ecoteam. Hij had toen gemeten dat hij in twintig wa ken nog geen vier kilo restafval over hield. „Een container van 140 liter zoals de gemeente die aanbiedt, is bij mij pas na an derhalf jaar vol." De Middelburger heeft inmid dels een brief naar het college van B en W verstuurd met het verzoek de regeling zoals hij die voorstelt, af te kondigen. „De gemeente had altijd al een bij zondere regeling voor de afval- heffing voor alleen wonenden. Dat zou ze mooi kunnen voort zetten door te zeggen dat alleen- wonenden him afval mogen meegeven met de container van de buren." De enige voorwaarden zijn dan dat de alleenwonenden weinig afval moeten hebben, dat ze het delen van een container moeten aanvragen bij de stadsreiniging en dat de buren ermee instem men. „Met welke buren ik samen werk en hoe wij de kosten verde len, hoeft voor de gemeente geen probleem te zijn. Als ik gemid- door Ab van der Sluis OOSTKAPELLE - Omwonen den van het natuurgebied De Manteling in Oostkapelle kla gen over damherten die hun groentetuintjes kaalvreten. Be heerder Staatsbosbeheer en de gemeente Veere, die beide een brief met handtekeningen heb ben ontvangen, erkennen de problematiek. Zij wachten een onderzoek af naar het aantal damherten in het gebied. Op ba sis daarvan wordt besloten wat er moet gebeuren om de schade te beperken. „Veel mensen hebben een groentetuintje of wat fruitbo men. De herten rukken steeds verder op", weet L. Jobse, één van de omwonenden. „We heb ben sla en boontjes staan en daarvan vreten ze de knoppen op. Je hebt daar tijd en werk in gestoken en dan is het natuur lijk niet leuk om 's ochtends af- gevreten knoppen te zien. Aan de uitwerpselen en sporen te zien is er geen twijfel mogelijk wie dat heeft gedaan." Staatsbosbeheer schrijft in een brief aan de bewoners op de hoogte zijn van het 'fourageer- gedrag"' van de herten. Ze stelt ook begrip te hebben voor de klachten. Op dit moment is het Instituut voor Bos- en Natuur onderzoek in Wageningen bezig met een onderzoek naar de ef fecten van de aanwezigheid van damherten. Aan de hand van de conclusies wordt bekeken of het aantal damherten kan blijven of dat er regulerend opgetreden moet worden. De kwestie over de damherten in De Manteling speelt al jaren. De Stichting Duinbehoud heeft met succes het jagen op het dier weten tegen te houden. Hun aantal schommelt tussen de vijfentwintig en veertig exem plaren. Wat de provincie betreft, mogen er in totaal rond de vijf tig komen. Erik Hemelaar met links een goed gevulde vuilniszak, rechts een slecht gevulde vuilniszak en in het midden een slecht gevulde zak waar de lucht uit is gehaald. foto Ruben Oreel Middelburger wil speciale regeling voor alleenstaanden deld één zak per twee weken meegeef en mijn buurman drie, dan betaal ik hem een kwart van zijn kosten." Volgens hem blijft, als iedereen zijn vuilniszakken op een goede manier vult, er meer plaats over in de vuilcontainer. „Kijk, vaak wordt er teveel lucht in de huis- vuilzakken gelaten. Als die er uit gehaald wordt, blijkt de zak maar half vol en kan er dus nog een hoop bij." De Middelburger demonstreert dat aan de hand van twee gelijk gevulde zakken. In de ene zak prikt hij gaatjes en laat hij de lucht er uit waardoor de inhoud de helft kleiner wordt. „Enzo", zegt hij „blijft er in de container meer plaats over voor een zakje van de buren. door Barend Pelgrim AXEL - De organisatoren van een groot millenniumfeest in Axel zijn teleurgesteld. Loco burgemeester A van Waes heeft de organisatie laten weten dat B en W de aanvraag voor de party willen afwijzen. Een zevental horeca-uitbaters uit Axel had de handen ineen geslagen om op grootse wijze het nieuwe jaar in te luiden. Volgens kroegbaas Tieleman van café De Pieper laten de overheidsinstanties een uitgele zen kans lopen. „Het was juist ideaal voor GGD, brandweer en politie om alles op één centrale plek te hebben." Het Axelse gemeentebestuur geeft geen toestemming voor de happening op advies van brand weer en GGD. Ook de politie heeft al kenbaar gemaakt niet happig te zijn op uitgebreide festiviteiten bij de overgang naar het jaar 2000. De horeca- mensen van Axel hadden de be doeling er op het marktplein een bijzonder groot feest van te ma ken. Er was een tent besproken van 25 bij 40 meter met ruimte voor zo'n 2500 bezoekers. Bo vendien kwamen er een flinke muziek-, licht- en lasershow aan te pas, stripteasedansers, de verloting van een auto en een uitgebreide horecavoorziening. De afwijzing is dan ook een strop voor de organisatoren. Tieleman heeft vernomen dat ook in Kloosterzande en Ter- neuzen grote feesten geen door gang vinden. „In heel Zeeuws- Vlaanderen geen bal te doen. Is dat de bedoeling dan?" Wethou der Van Waes betreurt de gang van zaken, maar zag geen ande re oplossing. „Wij zijn normaal niet de moeilijkste, maar als je dit advies krijgt van GGD en brandweer en je geeft toch toe stemming voor dat feest, stel dat er dan wat verkeerd gaat? Wij willen dat risico niet nemen." Onzin, vindt organisator Tiele man. „Problemen kunnen zich altijd voordoen. De brandweer zei dat ze niet de hele avond pre sent konden zijn. Maar dat hoeft toch niet, dat doen ze normaal ook niet." Van der Meer en zijn 179 mede bemanningsleden hadden in ja nuari een leuk reisje in het voor uitzicht: zes-en-een-halve maand naar de Middellandse Zee. Het pakte anders uit. Al snel kreeg commandant J. W. Wolters te horen dat hij met de Bloys vanTreslong op moest sto men naar de Adriatische Zee. Samen met zeven andere oor logsschepen uit andere NAVO- landen werd het Nederlands fregat ingezet voor het bewaken van de kust van voormalig Joe goslavië. Spierballenvertoon, bedoeld om de Servische president Milo sevic de solidariteit binnen de Paraat Op de schepen, 50 mijl ofwel 90 kilometer verwijderd van de Joegoslavische kust, werd oor- logswacht gelopen. Men was paraat. De NAVO - en daarmee Nederland - was tenslotte in oorlog. Toch heerste er aan boord van de Bloys van Treslong geen gespannen situatie. „We merkten zo goed als niets van de oorlog. Een enkele keer zag je weieens een Tomahawk-raket overvliegen, maar meer ook niet." Natuurlijk werd er weieens on derzeeër-alarm (sub-alarm) en vliegtuigalarm (air-alarm) ge geven, uiteraard had er iets kunnen gebeuren en hadden de schepenbeschoten kunnen wor den. Maar dat gebeurde niet. En als het al gebeurd was dan had iedereen, zo is Van der Meers volle overtuiging, zich goed be schermd gevoeld door de ge avanceerde radar- en wapen systemen aan boord van de Bloys van Treslong. Dat gevoel feitelijk weinig ge vaar te lopen en het gebrek aan aktie maakte van de bewaking van de kust een saai karwei. Ze ker, je mocht tijdens de zeven uurs-oorlogswacht nu en dan een film kijken en aan het schip was het nodige aan onderhoud te doen, maar toch. E-mailen of mobiel bellen naar het thuisfront mocht alleen vanuit een haven en na vijf be zoeken aan de Italiaanse haven stad Bari heb je die ook wel ge zien. Oorlog Aan boord werd over de oorlog in Kosovo nauwelijks gespro ken. Vooral omdat ze weinig wisten van wat zich in Kosovo afspeelde. „Thuis in Zierikzee zagen mijn vader en moeder el ke dag beelden van Kosovo op het journaal. Die wisten er veel meer van dan wij aan boord. La ter konden we via een satelliet schotel wel Nederlandse zen ders ontvangen en toen zagen we aan boord voor het eerst zelf ook de beelden. Een heleboel van ons schrokken daar toch wel behoorlijk van." In thuishaven Zierikzee werd de oorlog nauwlettend gevolgd. Voor vader en moeder Van der Meer was het een koude douche toen ze te horen kregen dat de Bloys van Treslong niet, zoals aanvankelijk gepland voor oe feningen naar de Middellandse zee ging, maar orders had g kregen om naar de Adriatische Zee op te stomen. „Je weet wel dat het schip vijftig mijl uit de kust ligt en dat ze weinig risico lopen, maar dan heb je toch zo iets van 'ons jong zit daar"', be kent moeder Van der Meer. Samen met de rest van het gezin en honderden andere familiele den stond zij dinsdagmorgen in de marinehaven van Den Helder haar zoon op te wachten. Blij dat hij uit het oorlogsgebied was. Zelf vindt Van der Meer het ook fijn weer een poosje thuis te zijn al zegt hij geen last te heb ben gehad van heimwee. Hij zou zo weer gaan. „Het is tenslotte mijn werk. Daar heb ik voor ge kozen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 60