Gevaarlijke capriolen in kanaal PZC PZC En ook geen aansluitkosten bij Filmpost. Kapelle zoekt plek voor jongeren Vuur verwoest zeventien strandhokjes Drie gewonden bij Steenbergen Platform poogt Goes warm te laten lopen voor autovrije zondag zeeland 17 Gemeente Goes waarschuwt stuntende zwemmers voor risico's Politie treft verwaarloosde schaapskudde aan in weiland bij Ouwerkerk GRATIS Filmpost De betere kijk. woensdag 28 juli 1999 door Rolf Bosboom GOES - Een deel van de zwem mers in het havenkanaal naar Goese Sas zorgt regelmatig voor gevaarlijke situaties. Ze zwem men tussen de schepen in, laten zich aan touwen voortslepen of zoeken de hekgolven op. De brug in Wilhelininadorp, offici eel verboden terrein voor zwemmers, is een geliefde plek voor waaghalzen geworden. Zij duiken ervan af of hangen aan de brug als die omhoog gaat, om zich vervolgens van grote hoog te in het water te laten vallen. De gemeente Goes heeft een waarschuwing uit laten gaan naar aanleiding van het gedrag van de zwemmers. Daarin wijst zij erop dat schippers de zwem mers vaak over het hoofd zien en dat de aanzuigende werking van zeker de grotere schepen zeer gevaarlijk kan zijn. De ge meente adviseert vooral ouders met kleine kinderen 'met na druk' om veiligheidshalve uit te wijken naar het strandje bij Katseveer. De capriolen bij de brug noemt zij 'levensgevaar lijk'. Ernstige ongevallen hebben zich op het kanaal nog niet voor gedaan. Wel heeft een schip zich enkele jaren geleden vastgeva- ren in de oever toen die moest uitwijken voor een zwemmer. „Elke zomer steekt het pro bleem met de zwemmers de kop op", zegt burgemeester D. J. van der Zaag. „Maar de jongeren blijken zeer kort van memorie en bovendien hardhorend. Ze willen graag zwemmen, maar kennelijk moet daar ook wat spektakel bij. Ze schijnen het bijvoorbeeld leuk te vinden om in de hekgolven kunststukjes uit te halen. Dat zijn heel ge vaarlijke manoeuvres, maar ze beseffen het gevaar niet. Het gestunt bij de brug, de laat ste tijd in opkomst, baart de burgemeester nog meer zorgen. „De brug wordt op afstand be diend, maar er zijn nogal wat dode hoeken met de camera's. Voor je het weet heb je - ik moet er niet aan denken - iemand tus sen de scharnieren." Van der Zaag heeft de politie gevraagd de zaak in de gaten te houden en ervoor te zorgen dat het zwem- verbod bij de brug wordt nage leefd. „Niet omdat ik de zwem mers hun pleziertje niet gun, maar voor hun eigen veilig heid." Dinsdagmiddag is het opvallend rustig met zwemmers in het kanaal. Twee Goese zwemsters hebben met him kin deren in het water bijna het rijk alleen. „Wij gaan altijd gelijk naar de kant als er boten aanko men", zeggen zij. „Meestal zijn het groepjes jongeren die ge vaarlijk bezig zijn. Lekker stoer doen tegenover elkaar." Een van de zwemsters wijst erop dat de schippers soms óók voor gevaarlijke situaties zorgen. „Die houden zich niet altijd aan de regels en varen bijvoorbeeld te snel." Steeds gekker M. Hoogesteger, sluismeesterbij het Goese Sas, ziet vanuit zijn toren het gedrag van sommige zwemmers met lede ogen aan. ,Het wordt echt steeds gekker. Schippers werken er volgens hem soms ook aan mee door een touw overboord te gooien, zodat zwemmers zich kunnen laten meeslepen. „Dat vinden die jon geren prachtig. Levensgevaar lijk? Ik zou het niet doen. Als het fout gaat, gaat het ook goed fout." Maar liefst vier camera's staan er gericht op de brug bij Wilhel- minadorp, maar door de scha duwen bestaat toch de kans dat de sluismeester een zwemmer over het hoofd ziet. Dankzij luidsprekers kan hij jongeren die zich onverantwoord gedra gen vermanend toespreken, maar veel haalt dat niet uit. „Ze trekken zich er gewoon niets van aan. Soms snijden ze zelfs de kabel van de luidsprekers door. Ze vinden het prachtig als de sluismeester boos wordt, om dat ze weten dat je er toch niet bij kan. Maar als er ooit wat ge beurt, dan heb je toch een hoop ellende." Als het echt uit de hand loopt, seint Hoogesteger wel eens de politie in, maar voordat die in de zomermaanden ter plaatse is zijn de waaghalzen allang ver dwenen. „Als ze een witte auto met blauwe en rode strepen zien, zijn ze vertrokken. Maar meestal heeft de politie toch geen tijd." Toch kan de sluis meester ook enig begrip opbren gen voor het gedrag van de jon geren. „Je móet er wel iets van zeggen, maar we deden het vroeger zelf ook." As en wat verkoolde resten is alles wat overbleef van de verbrande strandhokjes. foto Ruben Oreek Brand vernielt boerenschuur Eede EEDE - In een boerenschuur aan de Brieversweg in Eede brak in de nacht van maandag op dinsdag brand uit. De eigenaar kon, in samenwerking met de gealarmeerde brandweer, een aantal landbouwvoertuigen uit de schuur redden. Tijdens de brand kwam asbest vrij. De brandweer sloot het terrein af. De schuur moet als verloren beschouwd worden. Bekeuringen op dammen THOLEN - De politie heeft dinsdag de puntjes op de 'i' gezet in het kader van het project Oesterdam. De massaal aanwezi ge dagjesmensen zorgen nogal eens voor overlast en gevaar lijke situaties. Aan de Philipsdam schreef de politie vijftien processen-verbaal uit omdat auto's zonder noodzaak in de berm stonden geparkeerd. Bij Strijenham gingen zestien au tomobilisten op de bon omdat ze hun voertuig geparkeerd hadden op de weg naar het haventje waar een parkeerverbod geldt. Verder kregen nog drie automobilisten een boete, om dat ze him auto op een fietspad hadden neergezet. Ook schreef de politie aan de Oesterdam drie processen-verbaal uit; twee voor het zonder noodzaak parkeren in de berm en eenmaal voor het niet voeren van de juiste breedte van de spiegels. Computer voor polikliniek India VLISSINGEN - Een kleine polikliniek in Jagatpura (India) wordt binnenkort uitgerust met een computer van de Hoge school Zeeland uit Vlissingen. De computer wordt geschon ken aan Judith Augustijn uit Ovezande en Alice Leemkuil uit Wolphaartsdijk. Zij verruilen binnenkort hun baan als ver pleegster in het Vlissingse ziekenhuis voor vrijwilligerswerk in de Indiase kliniek. Naar aanleiding van een artikel in de PZC, waarin de dames aangaven nog naar sponsors te zoeken voor onder meer de aanschaf van een computer, besloot de Hogeschool Zeeland in actie te komen. Wateroverlast kost Veere geld KOUDEKERKE - De gemeente Veere betaalt 2300 gulden uit eigen zak, een bedrag dat de Veerse brandweer vorig j aar sep tember kwijt was aan de bestrijding van de wateroverlast. De problematiek kostte de korpsen op Walcheren, deBevelanden en Schouwen-Duiveland samen een kwart miljoen gulden. Het ministerie van Binnenlandse Zaken vindt dat Zeeuwse gemeenten die andere gemeenten hebben geholpen de kosten onderling moeten regelen. Het is in Zeeland gebruikelijk dat een en ander met gesloten beurzen gebeurt. Het departement vergoedt alleen kosten als deze meer dan honderdduizend gulden bedragen. Ondanks protesten van de Regionale Brandweer Zeeland en vragen van het RPF-kamerlid L. C. van Dijke, bleef het ministerie van Binnenlandse Zaken vast houden aan het stadpunt. door Miriam van der Schot DOMBURG - Op het strand in Domburg ter hoogte van strandpaviljoen De Oase zijn op de vroege dinsdagochtend zeven tien strandhokjes afgebrand. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. De politie gaat uit van brand stichting en heeft een onderzoek inge steld. Kort na vijf uur meldde een visser de brand. De politie was snel ter plaatse en begon met het afbreken van een paar strandhokjes om uitbreiding van de brand te voorkomen. „Dat was effectief, want anders had De Oase ook brandgevaar ge lopen", zegt plaatsvervangend comman dant P. J. Kesteloo. Vijfentwintig brand weerlieden van de korpsen Domburg en Oostkapelle werden ingezet. In de ochtend zijn de verbrande hokjes weggehaald. Enkel nog wat as en vaag herkenbare spulletjes bleven over. Eén van de gedupeerden is familie Van Dorst uit Breda. „Het enige wat ik nu wil weten, is of we hiertegen verzekerd zijn", zegt hij als hij bij de resten staat. „Als ik bedenk wat er nog allemaal in stond, kom ik toch al snel op een bedrag van een paar duizend gulden. Er lagen zwemkleding, warme kleding, een parasol, strandstoelen en handdoeken en nog wat andere spullen in het huisje." Een zoon van de familie grijpt in het as en haalt er een klompje gesmol ten plastic uit. „Zou dit mijn game-boy zijn of had ik die ergens anders liggen?" In elk geval zijn het gezin en andere bad gasten er van overtuigd dat er opzet in het spel was. „Gisteren was er in een aantal huisjes die verderop staan, ingebroken", zegt mevrouw Van Dorst. „En we hoorden dat ook nu de sloten van deze strandhuis jes open gemaakt waren. Dat vind ik alle maal zo laf." STEENBERGEN - Een slingerende aanhangwagen van een 21-jarige man uit Sint Philipsland zorgde dinsdagochtend rond half tien bij Steenbergen voor een ongeluk waarbij drie mensen gewond raakten. Een 27-jarige man en een 32-jarige vrouw uit Halsteren en een 31-j arige man uit Bergen op Zoom werden met nekklachten naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. Het ongeluk ontstond omdat het de bestuur der uit Sint Philipsland niet lukte het slingeren van zijn aan hangwagen, die deels met kand en steenpuin geladen was, te stoppen. Daardoor botste hij op een hem tegemoetkomende truck mèt oplegger. De aanhangwagen schoot los en botste op een personenauto. Een tweede personenauto reed tenslotte ook tegen de aanhangwagen aan. De rijbaan is ongeveer twee uur geblokkeerd geweest. Het slingeren van de aanhangwa gen is mogelijk veroorzaakt doordat hij maar gedeeltelijk ge laden en daardoor licht uit balans was. door Rolf Bosboom GOES - Een platform probeert de autovrije zondag in de ge meente Goes alsnog van de grond te krijgen. Het wil een verzamelpunt zijn van alle idee- en die op dit gebied leven. De kans dat dat voor 19 september - de voorziene autovrije zondag in het hele land - veel resultaat oplevert is klein, maar het plat form streeft ernaar elk jaar zo'n dag te organiseren. Aanleiding is het initiatief van het Landelijk Overleg Autovrije Zondag, dat alle gemeenten in Nederland heeft gevraagd mee te werken aan een autovrije zondag op 19 september. In Zee land is Goes de enige gemeente die heeft aangegeven positief tegenover de actie te staan, maar zij acht het afsluiten van grote gebieden voor autover keer niet haalbaar. Wel is het mogelijk dat bewo ners die dag enkele openbare REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl wegen gebruiken voor straatac tiviteiten. Daarvoor heeft het college van B en W alle wijk-, dorps- en buurtverenigingen in de gemeente benaderd. De ani mo bleek minimaal te zijn. De enige activiteiten die worden georganiseerd zijn skeeler-, ta feltennis- en volleybalwedstrij den in de Goese Polder, een initi atief van het Sportbuurtwerk, en een buurtbarbecue van Stichting Centrum-West. Fractievoorzitter A A van Oos ten van GroenLinks, warm voorstander van de autovrije zondag, wilde het idee niet te la ten doodbloeden en heeft daar om de aanzet gegeven tot het Platform Autovrije Zondag Goes. Daarin zitten, naast Van Oosten zelf, C. Breem van de Wij kinfowinkel Goese Polder en B. van Trirum van de Stich ting Centrum-West, alle op per soonlijke titel. Aanspreekpunt ,Het platform stelt zich tot taak aanspreekpunt te zijn voor alle mensen die ideeën hebben voor een autovrije zondag", zegt Van Oosten. „Het heeft dus een over koepelende functie en tegelijk willen we ook zelf initiatieven stimuleren." Hij laat zich niet uit het veld slaan door de gerin ge belangstelling bij de wijk- en dorps verenigingen. „Het gaat erom dat je ergens begint." Van Oosten hoopt elders meer enthousiasme te ontmoeten voor het idee van de autovrije zondag. „Ik heb hier en daar al wat contacten proberen te leg gen. Iedereen die ik gesproken heb was geïnteresseerd en wilde misschien wel mee doen." Voorbeelden Als voorbeelden noemt hij kun stenaarscollectief Trechter 5, voorheen De Vesten Verlicht en de bewoners van de Oosthaven- dijk en de Oostsingel. Zelfs de kerken hebben volgens Van Oosten belangstelling om die zondag wat te ondernemen op de Zusterstraat en de Singel straat. Dat het platform nog dit jaar re sultaat boekt, is niet waar schijnlijk. Daarvoor is de voorbereidingstijd te kort. Van Oosten: „Het zou best kunnen dat we dat dit jaar niet meer rea liseren. Maar als het nu niet lukt, dan doen we het in elk ge val volgend jaar. Er moet iets ontstaan en misschien krijg je dan een sneeuwbaleffect." Tussen het gebouwtje van het jeugdwerk (rechts) en de jongerensoos (links) willen de jongeren hun ontmoetingsplaats. foto Dirk-Jan Gjeltema door René Schrier KAPELLE - De gemeente Ka pelle en de stichting Jeugd werk Kapelle zoeken naar een geschikte locatie voor jonge ren bij het sportcomplex Groe- newoud. Zowel de gemeente als de stichting vinden dat zo'n plek er moet komen, alleen is er verschil van inzicht over de exacte plaats. De gemeente zou de jongeren het liefst een plek geven op de plaats van een verwaarloosde fietsenstalling voor het zwem badcomplex. De stichting Jeugdwerk heeft een voorkeur voor het veldje tussen de jeugd-soos Trinity en het kan toortje van de stichting. Het probleem is echter dat de ge meente dat veldje al aan de tennisvereniging heeft be loofd. En dat veldje is weer de enige mogelijkheid voor de tennisvereniging om nog uit te breiden. Momenteel zetten al le betrokken partijen de zaken nog eens op een rijtje om te kij ken of ze tot een oplossing kunnen komen. Volgens de vice-voorzitter C. Torenaar van de stichting Jeugdwerk Kapelle is het een goede zaak dat de gemeente een plek voor j ongeren wil cre- eren. Hij voorziet echter problemen als dat vlakbij het sportcom plex gebeurt. Dat betekent dat mensen dan langs een groep jongeren moeten lopen als ze gaan sporten of naar de scou ting gaan. In de praktijk blijkt dat niet iedereen dat even leuk vindt, geeft Torenaar aan. „Mensen lopen tegenwoordig liever met een grote boog om een groep jongeren heen." Voor de stichting speelt nog iets andersAls de j ongeren het veld tussen Trinity en de keet van de stichting kunnen ge bruiken, is er meer en beter toezicht mogelijk. De afstand tussen het kantoortje en de plek die de gemeente op het oog heeft is ongeveer honderd meter. Torenaar erkent dat de gene die toezicht houdt op de jongeren er niet met z'n neus bovenop hoeft te zitten. Maai er komt volgens hem bij dat de combinatie van tennissende dames en een groep opgescho ten jongelui hem ook niet zo'n gelukkige lijkt. Vaker open Een ander aspect is dat de jeugdsoos Trinity op zeer korte termijn wat vaker open kan zijn omdat de stichting een be heerster heeft gevonden. Als de jongelui zich dan dicht in de buurt ophouden is de drempel om naar Trinity te gaan ook la ger, geeft Torenaar aan. Wethouder J. Herselman maakt duidelijk dat de ge meente al geruime tijd geleden een toezegging aan de tennis vereniging heeft gedaan dat het bewuste veldje gebruikt kan worden voor de aanleg van een zesde baan. Ook hij merkt op dat de tennisvereniging verder geen kant op kan. Her selman is wel gevoelig voor het argument dat er toezicht op de jongeren moet zijn, maar vindt het aan de andere kant ook nogal wat om er al bij voorbaat van uit te gaan dat jongeren samenscholen en problemen veroorzaken. Herselman blijft er vanuit gaan dat er een oplossing voor de sporthal wordt gezocht en wel vrij snel na de vakantie. OUWERKERK - Een schaap dat al een week dood was, een doodziek dier dat moest worden afgemaakt en een aantal exem plaren met rotkreupel werden dinsdag nabij Ouwerkerk door de politie aangetroffen in een kudde van 220 schapen. De politie was gewaarschuwd dat er een dood dier in het wei land lag. Een aantal schapen hinkte en at geknield. Deze symptomen van rotkreupel wa ren aanleiding om een dieren arts te waarschuwen. Lijden Een schaap, dat niet meer op zijn poten kon staan, werd door de arts uit zijn lijden verlost. Het dier had vermoedelijk brak water gedronken omdat het de watertank niet meer kon berei ken. De politie heeft tegen de eigenaar van de kudde, een 43- j arige inwoner van Schouwen- Duiveland. proces-verbaal op gemaakt. Negen maanden voor diefstal MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft dinsdag een 44-jarige man uit Bergen op Zoom bij verstek ver oordeeld tot drie maanden cel. De verdachte had 26 april dit jaar in Rilland uit een leeg staande woning een CV-ketel gestolen. Aan de woningbouw vereniging moet de man 780 gulden schadevergoeding beta len. De verdachte verkeerde nog in zijn proeftijd. Zodoende kreeg hij gisteren ook nog eens zes maanden gevangenisstraf extra opgelegd. (Advertentie) debitel Het Mobiele Netwerk Mitsubishi MT 230 In combinatie met actie-abonnement Gééft aansluitkosten t.w.v. 108,- Geen afsluitkosten t.w.v. 145,- Abonnementskosten 19,95 per maand Telefoneren in heel Nederland en in het buitenland Tarieven Piek 1,35 per minuut Dal 0,35 per minuut Alleen deze week. GOES Ganzepoortstraat 9 (0113) 270103

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 59