Diepste bos ter wereld Met vaarkaart de provincie door PZC buitengebied^ Het Amsterdamse bos door het oog van Wim Riemens Nederland 26 woensdag 28 juli 1999 door Jeroen Vliegenberg Omsloten door de A4 en de A9 en de gemeenten Aalsmeer en Amstelveen ligt. vlakbij het Olympisch stadion en het VU Ziekenhuis, het diepste bos ter wereld. Het Amsterdamse Bos. een ongeveer tien vierkante kilometer groot gebied dat voor het grootste deel vijf meter onder de zeespiegel ligt. Vanaf de bij de hoofdingang gelegen Bosbaan, bekend om zijn (inter)nationale roei wedstrijden, is het nog een paar kilometer lopen naar bezoekerscentrum 'Bosmuseum' dat gelegen is in het noordwestelijk deel van het bos. Het bos maakt deel uit van de dienst Amsterdam Beheer. Als hovenier kwam Henk Buring in 1987 terecht in het bos, waar hij zich bezighield met de aanleg van een wilde plantentuin. Nu is hij al weer enige jaren beheerder van het bosmuseum. Het bezoekerscentrum ligt pal naast pannenkoekenhuis Meerzicht en beide hebben profijt van eikaars bezoekers. Het Bosmuseum trekt jaarlijks gemiddeld 100.000 bezoekers. In het bezoekerscentrum is een permanente tentoonstelling te zien over de aanleg en het beheer van het Amsterdamse Bos. Nu loopt de tentoonstelling Waterrijk over water in het Amsterdamse Bos, de waterschappen en het Hoogheemraadschap en de dieren die daar voorkomen zoals kikkers, salamanders en ringslangen. Buring: „Er is bijna net zoveel water als gras en bos. Ook zijn er veel bruggen in het bos. Vanwege de diepe ligging in de polder, is de bemaling ingewikkeld. De sluis bij de Bosbaan kent een flink dik verval." Vijvers Ook de oevers van de sloten geven volgens Buring de nodige problemen omdat ze allemaal beschoeid zijn. „We willen een meer natuurlijk overproject, met meer padden, kikkers en libellen. Met ander woorden: we moeten onze grenzen stellen ten opzichte van de stad. De natuurwaarde moet gecompenseerd worden omdat de recreatiedruk groot is." Ongeveer vijftig mensen zijn in dienst van gemeente Amsterdam, acht mensen werken in de boswachterij. Het Amsterdamse Bos bestaat uit verschillende landschappen: bos met recreatieweiden, vijvers, vaarten en moerasgebieden. Het is een leefgebied voor veel dieren zoals hazen, konijnen, eekhoorns, egels, kikkers en padden. Ook is het een broedgebied voor spechten en grote roofvogels. Er groeien bijzondere planten in het bos en in de oeverlanden van de Amstelveense Poel en Nieuwe Het is even zoeken naar het museum dat wat verscholen in het Amsterdamse bos ligt. In het bosmuseum zien de bezoekers wat er in het bos leeft en groeit. Meer. Het Amsterdamse Bos is daarmee een zeer belangrijk natuurgebied voor de regio Amsterdam. Aan de zuidgrens is ook een nieuw stukje bos in ontwikkeling: het Schinkelbos. Medio september moet dit gebied een ecologische verbinding vormen; de zogeheten Groene As tussen de veengebieden en het natuurgebied Aalsmeer. Bij de informatiebalie van het bezoekerscentrum is eenBoskaart verkrijgbaar en diverse informatie- en wandelroutefolders. In het diorama kom je in een ondergrondse tunnel de holen van verschillende dieren zoals konijnen en hazen en de wortels van bomen tegen. Vanuit het midden van de diorama zie je het leven boven en onder de grond en onder water. Er wordt verteld hoe de natuur en de voorzieningen en afvalproducten van onze samenleving elkaar beïnvloeden. Naast de permanente tentoonstelling en de diorama worden regelmatig wisseltentoonstellingen georganiseerd. Geitenkaas Het Amsterdamse Bos is volgens Buring een echt stadsbos. „Er komen per jaar ongeveer 4,5 miljoen bezoekers naar het bos. Dat zijn voornamelijk Amsterdammers en mensen uit de regio die hier komen om zich te ontspannen, hardlopen, voetballen, kanoën, fietsen. De Geitenboerderij is vooral vanwege de geitenkaas in trek. Mensen die ons bezoekerscentrum bezoeken verwachten iets te kunnen leren van het bos, de natuur of de omgeving of willen bepaalde exposities bekijken. Het Amsterdamse Bos is het visitekaartje van de gemeente Amsterdam." Hooglandkoeien Het bos is vóór de oorlog ontworpen door ingenieur mevrouw Mulder en professor Van Eesteren. Jac. P. Thijsse had al in 1908 de wens om een bos aan te leggen. Er zijn destijds 10.000 boompjes geplant. Het bos ontstond in een tijd van het nieuwe denken, de Verlichting. Het leent zich uitstekend voor recreatie. Maar er zijn aanpassingen nodig. Uit onderzoek blijkt dat mensen de vrijheid en de afwisseling van het bos zeer waarderen. „Je kunt bijna overal in het bos komen, er zijn zo'n vijftien ingangen. Toch streven we naar meer variatie, dus laten we een deel van het bos natuurlijk ontwikkelen. Al drie jaar grazen op dit ruige stuk de Schotse Hooglandkoeien. Die koeien zijn heel populair, al is de gimmick er inmiddels wel een beetje af", zegt Buring. Er zijn plannen om het bezoekerscentrum over twee jaar te verplaatsen naar een meer zichtbare ligging, vlakbij de hoofdingang. Het huidige wat verouderde pand is afgeschreven en ligt verscholen in het bos. „We willen wat actiever zijn en informatie geven die wat meer bij deze tijd past", zegt Buring en wijst naar enkele vergeelde foto's uit de vaste expositie. Buring: „Het bos moet nog meer dan nu een verblijfsgebied worden. De mogelijkheden van collectief vervoer zoals de electrische tram of paardentram worden nog onderzocht. Maar die vormen van vervoer zijn erg kostbaar." Het Bosmuseum is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Toegang is gratis. Voor meer informatie: 020-6762152 Het gehucht Noordstraat in de gemeente Hontenisse stond op de foto van Wim Riemens in Buitengebied van vorige week. Een handvol huizen in de Noordhofpolder, tussen Kloosterzande en de veerhaven van Perkpolder. Over de ontstaansgeschiedenis van de buurtschap is weinig bekend. In oude geschriften wordt de boerderij Noordhof al in 1205 genoemd. Van tijd tot tijd duikt weer eens het verhaal op dat er nog een onderaardse gang van Hof te Zande in Kloosterzande naar de hoeve moet lopen. De cisterciënzer monniken van de abdij Ter Duinen die in de middeleeuwen in het kloostercomplex woonden, konden die gang in geval van nood als vluchtweg gebruiken. De kapel van de uithof Te Zande werd omstreeks 1250 gebouwd. Bewijzen voor de aanwezigheid van die gang zijn er nooit gevonden. Wel moet er in de Noordstraat ooit sprake zijn geweest van historische bebouwing van enige omvang. Tijdens ploegen komen aan de Kalverdijk nog altijd stenen boven die lijken op oude kloostermoppen. In tegenstelling tot veel andere gehuchten worden vrijwel alle huizen - totaal ongeveer twintig - permanent bewoond. Veel mensen zijn in Noordstraat geboren en getogen. Er staat in de buurtschap ook een café, Rue du Nord genaamd, dat fungeert als automatische verzamelplaats van het dorp. Het was kennelijk een erg moeilijke opgave, er kwamen slechts twee goede oplossingen binnen. Deze inzenders ontvangen elk een waardebon: A de Vos-van Heese, Wilhelminadorp en M. Duerinck- Stuck, Vogelwaarde. De vraag van de nieuwe opgave luidt: wat is de naam van de buitenplaats die Wim Riemens fotografeerde? Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 31 juli worden gezonden naar: redactie PZC Buitengebied, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen. Faxen kan ook: 0118-470102 of e- mailen: redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen verloot. door Rinus Antonisse In het boek Op reis in Nederland worden alle twaalf provincies belicht en ook nog eens apart de Waddeneilanden. Het boek is opgezet volgens een inmiddels vertrouwde formule: weinig tekst en veel foto's. Naast de Nederlandse teksten staan vertalingen in Engels, Duits en Frans. Auteur Herman van Amsterdam en fotograaf Jan Vermeer leverden een weinig verrassend product af. Voor de tekst lijkt in belangrijke mate te zijn geput uit toeristische brochures en de foto's tonen heel veel gebouwen en zijn zeer clichématig. Geen boek dus om echt opgewonden van te raken. Het hoofdstuk over Zeeland heeft een hoog VW-gehalte. „Vooral de liefhebbers van de watersport komen er volop aan hun trekken en elke vakantieperiode weer is er sprake van een ware invasie." Mosselen en oesters worden aangeprezen als lekkernijen van de volgens Van Amsterdam sterk ingekrompen Zeeuwse visserijEr is méér dan water(sport). De schrijver meldt dat er honderden kilometers aan aantrekkelijke fiets- en wandelpaden liggen over kaarsrechte binnendijken 'door een wijds landschap met her en der verspreid liggende typisch Zeeuwse boerderijen en langs de vele boomgaarden die deze Hollandse 'uithoek' rijk Westkapelle wordt als badplaats een trekpleister genoemd, Veere is nog altijd een havenstad en Zierikzee is een 'dorp' waar een kwart van de huizen op de monumentenlijst staat en de Sint- Lievensmonsterkerk beeldbepalend is. Het doet allemaal nogal nogal amateuristisch aan. Tien haar geleden presenteerde Stichting Teleac het boek De 12 provincies Nederland in woord en beeld. Dat was een heel wat zinvoller en gedegener portret 'voor elke vakantieliefhebber en geïnteresseerde in Nederland' dan Op reis in Nederland. Gauw vergeten. Op stap Heel wat informatiever, correcter en completer zijn de dikke brochures die de ANWB uitgeeft over de provincies. Onder het motto Op stap in verschenen er boekjes over onder meer het Deltagebied en Noord-Brabant. Tips voor een dagje uit en met wandel- en fietstochten. De Delta omvat naast Zeeland ook de Zuidhollandse eilanden. Verdeeld over vier regio's worden de belangrijkste plaatsen, bezienswaardigheden en attracties overzichtelijk op een rij gezet. Met vermelding van adressen, openingstijden en toegangsprijzen. In het boekje zijn ook bij elke regio dagtochten opgenomen. Meestal gaat het om een wandel- of fietstocht, gecombineerd met een bezoek een aan natuurgebied, een museum of een andere attractie. Alle dagtochten zijn voorzien van een kaartje. Op de overzichtskaart zijn de aantrekkelijkste fiets- en wandelroutes'aangeduid. In Op stap in de Delta is onder meer een dagtocht Voorne-Putten opgenomen, met Hellevoetsluis en Brielle als te bezoeken historische stadjes. Ook is er een dagtocht Schouwen-Duiveland, met monumentenstad Zierikzee en de boswachterij Westenschouwen. De dagtocht op Walcheren besteedt aandacht aan Vlissingen en Middelburg en die in Zeeuws- Vlaanderen voert naar het Zwin en de kustzone. In Op stap in Noord-Brabant komen onder meer aan de orde het Markizaat van Bergen op Zoom (helaas is het fraaie Markizaatsmeer tussen Bergen op Zoom en de Oosterschelde vergeten), de Baronie van Breda, de Meijereij, de Maaskant, de Kempen en de Peel. Ook hier veel streek- en plaatsbeschrijvingen, monumenten, musea, attracties en praktische gegevens. In totaal heeft de ANWB nu negen boekjes Op stap in uitgegeven, die samen heel Nederland bedekken. Mastroute Een onmisbaar attribuut voor elke rondvarende watersporter is de Vaarkaart Nederland, uitgegeven door de ANWB. De kaart bevat zeer veel informatie, over ondermeer de openingstijden van bruggen en de zogeheten staande mastroute door Nederland. Dit alternatief voor de route over de Noordzee loopt van Vlissingen naar Delfzijl (en omgekeerd) en biedt de zeiler heel wat verrassende mogelijkheden. Handig is de informatie over de tijdstippen waarop bijvoorbeeld de sluizen van Vlissingen, de Keersluisbrug, de Sloebrug, de Souburgse brug, de Schroebrug, de Stationsbrug, de kleine en grote sluis in Veere, de Zandkreeksluis en de Krammersluizen gepasseerd kunnen worden. Belemmeringen voor de watersporters zijn er nauwelijks. Vaarkaart Openingstijden spoorbruggen Staande mastroute door Nederland ANWB Lieveheersbeestjes De KNNV, vereniging voor veldbiologie, heeft het boekje Lieveheersbeestjes in beeld uitgebracht. De kevertjes blijken vele bijnamen te hebben: Mariakevers, hemelskoetjes, lieve vrouwen worp j es heiligenkevers, Mariapaarden, zonnekevers, bonte koetjes, kogelkevers en gelukskevers. De opvallende diertjes worden vaak gezien als boden van voorspoed en geluk. Zo zouden vrijgelaten lieveheersbeestjes naar toekomstige geliefden vliegen. In het boekje worden de twintig meest voorkomende soorten beschreven. Bijna de helft van de soorten die in Nederland en België voorkomen, is behandeld en afgebeeld. Alleen zeldzamere en heel kleine soorten ontbreken. In totaal zijn er wel zestig soorten. De meeste kevers behoren tot de soortgroep echte lieveheersbeestjes. Ze hebben kale en meestal mooi gekleurde dekschilden, met een verschillend aantal stippen (zeven, veertien, tweeëntwintig). Dat heeft niks te maken met de leeftijd, zoals het verhaal gaat. De meeste lieveheersbeestjes worden één jaar en een paar maanden oud. Het zijn nuttige insecten. Ze leven van bladluizen (enkele soorten eten planten of schimmels).. Een volwassen lieveheersbeestje kan 100 bladluizen per dag op. Het boekje is toegankelijk en helder geschreven, met veel illustraties. Op reis in Nederland. Door Herman van Amsterdam (tekst) en Jan Vermeer (foto's). Uitgave Zuid Boekproducties, Lisse. Prijs f 39,95. Isbn 90 6248 993 1. Op stap in de Delta, Op stap in Noord- Brabant. Tips voor een dagje uit, met wandel en fietstochten. Uitgave ANWB. Voor leden gratis. Vaarkaart Nederland. Met openingstijden bruggen en staande mastroute door Nederland. Uitgave ANWB. Voor leden gratis. Lieveheersbeestjes in beeld. Door Frank Bos. Uitgave KNNV, Utrecht. Prijs f7,95. Isbn 90 5011 126 2.]

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 56