buj-ïenesbiad Hebronhof confronteert met bijbelse waarheden Boerentuin met verwijzingen naar het geloof PZC Pluim pot. eldorado voor moerasvogels krw-1 yyaeryyoor d op stap in de natuur Fietsen langs de komkommers 24 Landschap ingelijst 25 Zuinig met wonder uit de kraan 25 Een bos met veel variatie 26 23 Wat eigenlijk als kort tripje bedoeld is, mondt - onder begeleiding van Ferdi Meulenberg - al snel uit in een uitgebreide rondwandeling. Filosoferend over God en over teksten in de bijbel voorziet hij de tuin van zijn woning aan de Jonkvrouw Annadijk in Kortgene van een onverwachte dimensie. De Hebronhofzoals de tuin gedoopt is, laat twintig 'belangrijkste waarheden' uit de bijbel zien. woensdag 28 juli 1999 Als juli u niet lag te hetenge hebt heel augustus om te zweten Nieuwe weerwoorden zijn welkom bij de redactie PZC, postbus 18,4380 AA, VlissingenJaxOl 18-470102, e-mail redactie@pzc.nl. door Esme Soesman De eerste onbeschreven en - besproken waarheid die de bezoeker van de Hebronhof in het oog springt, is domweg de kracht en schoonheid van moeder aarde. Al dan niet met hulp van bovenaf is de hectaregrote tuin rondom het - nog volop draaiende - boerenbedrijf van de familie Meulenberg-Schippers een plek die inspireert. Een plaats ook die, alleen al door de stilte en ruimte, aanmoedigt tot bezinning. Over de hand van God kan gediscussieerd worden, maar wat direct duidelijk is is dat de mens aan deze plek een flinke kluif heeft gehad. Vanaf het begin van de jaren tachtig, toen echtgenote Jeanette Meulenberg haar eerste voorzichtige stappen op tuingebied zette, is er veel tijd en liefde in de grond geïnvesteerd. Als regelmatige bezoekster van Zeeuwse tuinen dacht ze: daar moet meer van te maken zijn. Zo gezegd, zo gedaan. De tuin van het boerenbedrijf, waar Meulenberg in 1933 is geboren en waar hij vanaf 1962 met zijn echtgenote woont, kende aanvankelijk niet meer variatie dan rozen en heesters. Stukje bij beetje zette Jeanette Meulenberg haar stempel op de omgeving. Borders samengesteld uit planten met zachtgetinte bloemen, een los maar evenwichtig patroon van struikhoogtes en een uitgebalanceerde variatie in bladvorm waren het resultaat. Rosarium Cruxiaal was het moment dat het tweetal - zo'n acht jaar geleden - bedacht dat er nog een rosarium moest komen. „Maar hoe? Alleen maar rozen vond ik saai", weet Meulenberg zich te herinneren. „Ik vond het een leuk plan om er een bij bels thema in te stoppen. En vanaf dat moment ga je opeens heel veel bijbelse waarheden in die tuin zien". Bezoekers kunnen met twintig van die 'waarheden' kennismaken. Het zijn plaatsen rondom de boerderij woning waar met behulp van tekstbordjes, bloemsoorten en -kleuren en De bijbeltuin is ook gewoon een hele mooie boerentuin. foto's Willem Mieras Het is eb, over de slikken aan de Oosterschelde klinkt het 'tepieten' van de scholeksters, de melancholieke roep van de wulpen en het krijsen van kok-en zilvermeeuwen. Typische geluiden die de sfeer van het buitendijks gebied vertolken. Wat verder weg van over de dijk het klaaglijk blaten van schapen en, alsof het tot het natuurgebeuren behoort, een zacht monotoon geluid van scheepsmotoren dat al die melodieuze klanken lijkt te dragen. Het laatste is niet eens storend ,het lijkt zelfs bij de Schelde te horen. Wanneer we binnendijks gaan lijkt het alsof de krijsende geluiden zich versterken. Een blik op de voor ons liggende 'Pluimpot', het afgedamde vroegere vaarwater naar St. Maax-tensdijk, zegt genoeg. Op een zandig deel wal boven de waterlijn ligt, bevindt zich een broedkolonie van kokmeeuwen en visdiefjes. Er zijn volop jonge vogels aanwezig, de veroorzakers van het doordringende geluid. Meerkoeten, waterhoentjes, kuif-en wilde eenden, reigers en karrekieten maken duidelijk dat we beland zijn in een gebied wat een eldorado is voor moerasvogels. Rietvelden, afgewisseld door biezenvegetatie, zorgen voor beschutting voor de hier broedende bewoners. Toch is de ontdekking van een waterral Tekst en illustratie Adri Karman die zich rustig aan de rand van een de overbekende meerkoet en het liefst op in de dichte bescherming rietkraag staat te poetsen, een waterhoentje. In tegenstelling tot van het riet of biezenveld. Toch is verassing. zijn verwanten echter houdt de zijn aanwezigheid heel goed vast De waterral is een volle neef van waterral zich, schuw als hij is, het te stellen. Het dier houdt er de je uitleg geeft, gaan mensen er in mee." Dat betekent niet, zo benadrukken de tuineigenaren, dat de Hebronhof een bekeringsoord is. „Mensen die het aanspreekt pakken dit op, mensen die dit niet aanspreekt doen dat niet. Het is geheel vrijblijvend", zegt Jeanette. „Maar religie is een onderdeel van de samenleving, daar moet je toch eigenlijk wel een keer kennis van nemen", vult Ferdi haar aan. Het minimale effect van een bezoekje aan de Hebronhof is - denkt het tweetal - een verruiming van de eigen horizon. Dat overkwam laatst nog een buitenkerkelijke vrouw die een bezoek bracht aan de Kortgeense tuin. „Ze zei dat ik zoveel diepe waarheden vertelde. Dat is ook zo, maar het is allemaal terug te vinden in de bijbel", aldus Meulenberg. Zoals bijvoorbeeld de tekst 'Gij zijt mijn schuilplaats en mijn schild. Ik hoop op uw woord'. Deze tekst is terug te vinden op een bordje bij drie perken, waarvan het middelste onder meer plaats biedt aan een dode boom. Om het perk heen is met eenvoudige latten een koepel geconstrueerd. Het beeld symboliseert het leven dat Jezus gegeven heeft, gecombineerd met de schuilplaats en bescherming die hij biedt. Donkerrode rozen gedenken het bloed dat Jezus gegeven heeft. Gele rozen op de hoeken („dat blust het rood wat af") verwijzen naar de geest van wijsheid en verstand. 'En in Hem hebben wij de verlossing door Zijn bloed, de vergeving van de overtredingen, naar de rijkdom zijner genade, welke Hij overvloedig heeft bewezen in alle wijsheid en verstand'. Om het beeld stilistisch te vervolmaken is gekozen voor een verdere invulling met onder meer het bijbelse kruid hysop. Tuinprincipes en bijbelkennis gaan bij het echtpaar Meulenberg moeiteloos hand-in-hand. In de Hebronhof wordt tot 1 september elke dinsdag een rondleiding gegeven om kwart over zeven. Vanmiddag, woensdag 28 juli, is er een rondleiding om half drie. Op afspraak kunnen groepen ook op andere tijden terecht: 0113-600234. gewoonte op na, en dat vooral laat in de avond of 's nachts, zijn onmiskenbare krijsende biggengeluid te laten horen. De waterral is een vrij zeldzaam voorkomende vogel van moerassig terrein. Evenals alle rallen beschikt hij over een paar poten waarvan de tenen onwaarschijnlijk lang zijn. Deze stellen de vogel in staat om zonder moeite over drijvende plantenvegetatie te lopen .Hij verschilt van zijn familieleden door de lange snavel waarmee hij in de bodem kan peuren naar wormen en schaaldiertjes. Vanaf het verharde pad wat door 'De Pluimpot' loopt is het gebied duidelijk te overzien. Het terrein, wat in eerste instantie ietwat parkachtig aandoet, is eigendom van staatsbosbeheer en beslaat ongeveer 27 hectare. Naast de genoemde watervogels huizen er ook verschillende soorten zangvogels. De aangrenzende graslanden herbergen verschillende orchideeën, libellen vliegen af en aan. Blijkbaar is er pas een nieuwe generatie oranje zandoogjes ontpopt want opeens lopen we door een wolk van vlinders die zich tegoed doen aan de nektar van heelblaadjes die er bij honderden bloeien. Contrasterend met het geel zijn de paarsblauwe bloemaren van de vogelwikke. Weinig planten zijn zo gemakkelijk op naam te brengen. Wie de plant goed bekijkt, ziet dat het lijkt of tientallen vogeltjes zich tegoed doen aan de dunne stengel waaraan ze via de snavel verbonden zijn. Zelfs de zaadpeuleu hebben nog de vorm van een vogeltje. Buitengebied, is eenwekelijk.se bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, architectuur en stedenbou w, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen en suggesties zijn welkom bij de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA, Vlissingen, fax 0118- 470102, e-mail redactie@pzc.nl. eventueel aanvullende attributen een bepaalde gedachte uit de bijbel is vertaald. Een speciale folder, waarin twaalf waarheden beschreven staan, helpt de niet-wetende wandelaar een eindje op weg. Gegidst door Logisch, vindt hij. „Je hebt er zelf eigenaar Meulenberg worden zij n iets ingelegd, maar daar is een heel bedoelingen pas echt duidelijk. proces aan vooraf gegaan. Pas als Èmezm J-',. T H 0 ST. MAARTENSDIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53