Peper ziet niets in zes Antillen m Frauderapport bevat niets over individuele EU-commissarissen 89 WNF leidt noodklok over lot beren Geweld Molukken, Atjeh en Oost-Timor eist doden Y redesinitiatiefjes overspoelen het Midden-Oosten Nederlandse gedood bij ongeluk buitenland Spanje legt eindelijk haar historische figuren vast Geen status per eiland Weer vertraging definitieve stembusuitslag Indonesië IK GA VOOR EDAH!' Paleis ontkent huwelijk nieuwe koning Marokko Ethiopië en Eritrea bespreken details van vredesregeling dinsdag 27 juli 1999 van onze redactie buitenland MADRID - Het is een wens sinds 264 jaar, maar nu komt het er toch van. De Koninklijke Academie voor Geschiedenis in Spanje gaat een Spaans Bio grafisch Woordenboek uit brengen. Meer dan duizend specialisten verlenen hun me dewerking. Het project zal acht jaar duren. Het ministerie van Onderwijs en Cultuur en de Academie hebben een overeenkomst on dertekend, waarin de overheid financiële steun heeft toege zegd voor het kolossale proj eet. De Diccionario Biografico Es- panöl zal zo'n 40.000 bespre kingen omvatten van het leven en werk van bekende persoon lijkheden die een bijdrage heb ben geleverd aan de geschiede nis van Spanje. Het biografisch woordenboek krijgt twintig delen met elk duizend bladzij den. De te vermelden beroemd heden, vanaf de oudheid tot en met de twintigste eeuw, hoeven niet per se Spanjaard te zijn, meldt de krant El Pais. Zo krijgt bijvoorbeeld de Vlaamse schilder Rubens een prominen te plaats. Hij verbleef twee keer in Spanje, oefende grote invloed uit op de Spaanse schilder Velasquez en de Ba rokschilders en schilderde ruim honderd historische tafe relen voor de Spaanse koning Filips IV. ANP van onze redactie buitenland FHILIPSBURG - Dat de Antil liaanse eilanden elk ooit een ei gen status aparte zullen krijgen is volgens minister Peper van Binnenlandse Zaken en Ko ninkrijksrelaties ondenkbaar. Hij reageert hiermee op het plan van Sint Maarten om komend najaar een referendum te hou den over de staatkundige toe komst. Lokale politici propageren een onafhankelijke rol voor het ei land binnen het koninkrijk, dus los van de Nederlandse Antil len. Peper maakt als minister van Koninkrijksrelaties voor het eerst een rondreis langs de vijf Nederlands-Antilliaanse eilan den en Aruba. De minister vindt het 'wel interessant' dat binnen de Antillen opnieuw een discus sie is ontstaan over de status van elk eiland apart en welke taken voorbehouden blijven aan de Antilliaanse overheid. Geen medewerking Op Sint Maarten zei Peper zon dagavond: „Ik heb het eilands- bestuur wel duidelijk gemaakt dat het zich geen enkele illusie moet maken dat Nederland meewerkt aan de verwezen lijking van een aparte status voor elk eiland. Dat zou beteke nen dat wij binnen de kortste keren te maken hebben met zes aparte statussen", aldus de minister. Een overgrote meer derheid op de eilanden spak zich vijf jaar geleden in een refe rendum over de toekomstige staatkundige structuur van hun eiland uit voor het behoud van de Antillen en handhaving van de huidige relaties met Neder land. Peper vindt het prima dat er opnieuw wordt gediscussieerd over de invulling van taken, maar één ding moet duidelijk zijn: „Wij houden vast aan het huidige staatsverband. Zolang de bevolkingen van de verschil lende eilanden ook te kennen geven dat ze deel willen blijven uitmaken van het Koninkrijk der Nederlanden, hebben zij zich te houden aan de kaders van de koninkrijksvorm". Bezorgd Over het feit dat de coalitiepar tijen op de Antillen nog altijd geen overeenstemming hebben bereikt over de te nemen bezui- ningingsmaatregelen om de fi- nancieel-economische crisis het hoofd te bieden zei minister Pe per: „Ik ben oprecht bezorgd, maar ga die zorgen niet overne men. Een commissie van drie zeer capabele Antilliaanse des kundigen heeft een goed her stelplan gepresenteerd, dat goed uitvoerbaar is. Ik ben er van overtuigd dat als de politici de problemen nu bij de kop pak ken, de algehele situatie binnen drie a vier jaar veel rooskleuri ger zal zijn." ANP In beschermde gebieden hebben beren de beste kans op overleven, zoals deze die in het Katmai National Park in Alaska een zalm pro beert te verschalken. foto ANP van onze redactie buitenland GLAND - Beren worden we reldwijd steeds verder in het nauw gedreven door stroperij, vervuiling en ontbossing. In een rapport dat vandaag open baar wordt gemaakt luidt het Wereld Natuurfonds (WNF) de noodklok over de dieren. Volgens de studie 'Beren in het wild' is de vraag naar beren- gal, dat in de traditionele Chi nese geneeskunde wordt ge bruikt, nog onverminderd groot. In Rusland nam strope rij voor galblazen en huiden in het voorbije decennium enorm toe. Het land heeft de grootste populatie bruine beren ter we reld. Door bosbranden op de Indonesische eilanden Borneo en Sumatra zijn veel Maleise beren omgekomen, terwijl houtkap in de regio hun woon gebied nog verder verkleint. Het overleven van beren in In dia en Bangladesh is volgens het rapport twijfelachtig. De brilbeer in Zuid-Amerika wordt eveneens bedreigd. Het lot van de overgebleven beren in Europa varieert van een toename bij de Oostenrijk se en Italiaanse populatie tot een absolute noodtoestand in Frankrijk. Daar zijn de dieren volgens het rapport 'gedoemd uit te sterven, tenzij er drasti sche maatregelen worden ge nomen'. De ijsbeer is de enige die nog in zijn totale oorspronkelijke verspreidingsgebied voor komt, maar die heeft last van vervuild water in het noord poolgebied. Een gebrek aan betrouwbare studies maakt het onmogelijk een juiste schatting van het aantal beren te maken. Ze ko men voor in ongeveer 62 lan den. AP Beloning voor tip branden ROME - Het Wereld Natuur Fonds (WNF) looft een beloning van ruim 100.000 gulden uit voor de tip die leidt tot de arres tatie van degenen die de bosbranden in Italië hebben aange stoken. Dat heeft de organisatie gisteren in een verklaring be kendgemaakt. Het afgelopen weekeinde hebben de eerste grote bosbranden van de zomer in Italië honderden hectaren bos verwoest. Aan de Noord-Italiaanse kust werd een camping ontruimd. De brandweer was de branden gisteren nog niet de baas ondanks het inzetten van blusvliegtuigen en -helikopters. De Italiaanse politie vermoedt dat de branden zijn aangesto ken. Met het platbranden van bos komt nieuw land voor de landbouw vrij. Ook stichten werklozen brand in de hoop daarna voor een baantje bij de bluswerkzaamheden in aan merking te komen. AFP/DPA Cel voor dierenmishandeling SACRAMENTO - Een Amerikaanse fokker van gevechtshon den moet zeven j aar de cel in wegens dierenmishandeling. Dat is de hoogste straf voor een dergelijk vergrijp die ooit i n de VS is uitgesproken, zo meldt de openbaar aanklager in Sacra mento in de staat Californië. Volgens berichten in de Amerikaanse media gebruikte de man de honden voor gevechten en verdiende met weddenschappen duizenden dollars. De politie trof op een stuk land bij de man 55 volledig verwaarloosde dieren aan, die allemaal moesten worden afgemaakt. DPA Nieuw geval BSE in Frankrijk PARIJS - Voor de vijftiende keer dit jaar is op een boerderij in Frankrijk een geval van gekke-koeienziekte (bovine spon- giforme encefalopathie - BSE) geconstateerd. Een in 1994 geboren melkkoe in het noordwestelijke departe ment Manche bleek met de ziekte te zijn besmet, aldus het mi nisterie van Landbouw gisteren. Sinds 1990 zijn in Frankrijk 64 gevallen van BSE vastgesteld. Het Franse ministerie zei nog tot het jaar 2001 te rekenen op nieuwe gevallen, omdat het dan vijf jaar geleden zal zijn dat er strenge maatregelen werden genomen om verspreiding van de ziekte tegen te gaan. BSE heeft een gemiddelde incubatie tijd van vijf jaar. Wetenschappers vermoeden een verband met de ziekte van Creutzfeldt-Jakob bij mensen. AP Hotline voor Albright en Ivanov SINGAPORE - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en Rusland krijgen een eigen 'hotline'. Ma deleine Albright en Igor Ivanov willen elkaar voortaan recht streeks en direct kunnen bellen als de ontwikkelingen in de wereld daartoe aanleiding geven. Beide ministers tekenden gisteren in Singapore een overeen komst die voorziet in het aanleggen van de telefonische ver binding. Ze wonen daar de bijeenkomst bij van de Asean, het samenwerkingsverband van zuidoost-Aziatische landen Het Kremlin en het Witte Huis waren al via een 'hotline' met elkaar verbonden. AFP Recordwinst in Duitse lotto MÜNSTER - Een D uitser uit Slees wij k-Holstein heeft een re cordbedrag gewonnen in de lotto. Hij raadde alle zes de juiste getallen plus het supergetal en won daarmee dit weekeinde 20.9 miljoen mark (23,6 miljoen gulden), zo meldde de lotto gisteren. In totaal waagden meer dan 17 miljoen mensen een gokje, on der wie talloze Nederlanders. Het vorige recordbedrag dat de Duitse lotto aan één winnaar uitkeei-de was 20,5 miljoen mark aan een man uit Hessen in 1994. In datzelfde jaar deel den vier winnaars de hoofdprijs van 42 miljoen mark. DPA van onze redactie buitenland AMBON - Religieus geweld tus sen christenen en moslims op de Molukken heeft opnieuw aan zeker vier mensen het leven ge kost. Hun lichamen werden vol gens de Ambonese politie op zondag en gisteren in de plaats Poka gevonden, aan de noord zijde van de baai op het eiland Ambon. Volgens plaatselijke bewoners zijn moslims en christenen el kaar vanaf zaterdagavond met kapmessen, zwaarden en speren te lijf gegaan en zouden daarbij meer dan vier mensen zijn om gekomen. Meer dan honderd huizen, winkels en kleine kra men zijn in vlammen opgegaan. Plaatselijke bewoners zeggen ook schoten te hebben gehoord. Op de Molukken zijn bij religi eus geweld sinds j anuari al meer dan 300 mensen omgekomen. Seperatisten In de provincie Atjeh hebben In donesische regeringstroepen in een afgelegen dorp 41 mensen gedoodzo hebben ooggetuigen en mensenrechtenorganisaties gisteren gemeld. Volgens het le ger ging het om separatisten. Een legerwoordvoerder zei dat de slachtoffers, onder wie een van de leiders van de Beweging Vrij Atjeh, waren omgekomen JAKARTA - De bekendmaking van de definitieve uitslag van de Indonesische verkiezingen van 7 juni heeft gisteren verdere ver traging opgelopen. Een meer derheid van de 53 leden van de Verkiezingscommissie weigert zijn handtekening te zetten. Aangenomen wordt dat de eind uitslag weinig afwijkt van de bekendgemaakter voorlopige uitslagen. Om de uitslag geldig te maken moet tweederde van de 53 com missieleden - 48 partijvertegen woordigers en vijf door de rege ring benoemde leden - akkoord gaan. Gistermiddag tekenden slechts 22 leden op een speciale plechtigheid die volgens com missievoorzitter Rudini chao tisch verliep. Onregelmatig De weigeraars vertegenwoordi gen vooral de kleine partijen, die hebben geklaagd over onre gelmatigheden. Alle grote par tijen zijn wel akkoord gegaan met de officiële uitslag. President Habibie drong er bij de kleine partijen op aan hun standpunt te heroverwegen. Hij besloot na overleg met Rudini de klachten voor te leggen aan de Commissie van Toezicht, die volgens de wet een week de tijd heeft om te beoordelen of ze steekhoudend zijn. AP Br@ccoIi per 500 gram Geldig van 26 t/m 31 juli 1999. bij een overval zaterdagmorgen vroeg op een hoofdkwartier van de opstandelingen in Beutong, 200 km ten zuidoosten van de stad Banda Aceh. Volgens oog getuigen waren de meeste do den echter niet gevallen in het viiurgevecht, maar gevangen genomen en buiten het dorp doodgeschoten. Dat verhaal werd bevestigd door Jacob Hamzah, de voorzitter van een plaatselijke mensenrechtenbe weging. De omgekomen leider zou Teng- ku Bantaqiah zijn, een voorma lige politieke gevangene die on langs was vrijgelaten na 19 jaar gevangen te hebben gezeten op beschuldiging van staatsonder- mijnende activiteiten. Bij gewelddadigheden tussen voor- en tegenstanders van on afhankelijkheid op Oost-Timor is gisteren een lid van een pro- Indonesische militie omgeko men en zijn twee anderen ge wond geraakt. Volgens de poli- tiecommandant van de provinciehoofdstad Dili zijn na het incident drie mannen opge pakt. AP FLENSBURG- Bij een verkeersongeval aan de Duits-Deense grens is gistermiddag een vrouw uit Nederland om het leven gekomen. Dertig mensen raakten gewond, onder wie de andere inzittenden van de Nederlandse auto. Het ongeluk aan de grenspost Elluud gebeurde toen een Deense vrachtwagenchauffeur inreed op een file die voor de grens stilstond. De vrachtwagen ramde een bus die de wagen van de Nederlandse tegen een daar voor staande vrachtwagen drukte. In de bus vie len 23 gewonden, meest scholieren op weg naar een sportwedstrijd in Denemarken. foto Horst Pfeifer/EPA door Fons Kockelmans BRUSSEL - Het tweede rapport van het comité van wijzen over fraude in de Europese Commis sie bevat geen beschuldigingen aan het adres van personen. „Het was niet de opdracht indi viduele gevallen te onderzoeken en er staan alleen algemene aan bevelingen in", meldde het Bel gische lid van het comité, André van Gerven gisteren in een vraaggesprek met de Vlaamse krant De Standaard. In Brussel waren de afgelopen tijd speculaties dat de nieuwe eurocommissaris voor Buiten landse Handel, de Fransman Lamy, in negatieve zin zou voor komen in het rapport. Lamy was in het verleden kabinetschef van de toenmalige commissie voorzitter Delors. Ook de hoog ste EU-ambtenaar, de Neder lander Trojan, zou volgens geruchten kritiek krijgen van het comité. Van Gerven liet weten dat het nieuwe rapport pas op 13 sep tember helemaal af is, zoals af gesproken. Vorige week eiste de christen-democratische fractie in het Europees parlement dat het stuk eind augustus beschik baar zou zijn, zodat het nog ge bruikt kan worden bij de hoor zittingen die het EP dan met de nieuwe eurocommissarissen houdt. De christen-democraten dreigden zelfs met uitstel van de hoorzittingen, maar kregen daarvoor geen steun. Vorig week is wel het hoofdstuk welijk tegen. „Marokko is in rouw. Het bericht is niet waar", zei hij. De Marokkaanse regering heeft zich in een verklaring pal achter Mohammed VI gesteld.De rege ring benadrukte dat ze hoopte dat de 35-jarige koning de door zijn vader ingeslagen weg van democratisering en modernise ring vervolgt. De 70-jarige va der van Mohammed, koning Hassan II van Marokko, over leed vrijdag aan een hartaanval. DPA/RTR van onze redactie buitenland RABAT - De Marokkaanse ko ninklijke familie heeft gisteren ontkend dat koning Mohammed vrijdag vlak na de dood van zijn vader in het geheim is getrouwd. Eerder had een bron in het pa leis gemeld dat de nieuwe ko ning in het huwelijk was getre den. Een hoge functionaris van de koninklijke familie sprak de eerdere geruchten van een hu- van onze redactie buitenland JERUZALEM - Het regent vre- desinitiatiefjes in het Midden- Oosten. De voorzitter van de Palestijnse Wetgevende Raad bracht gistermiddag een bezoek aan het Israëlische parlement. Ahmed Korei, beter bekend als Aboe Alla, accepteerde een uit nodiging van Knesseth-voorzit- ter Burg voor een rondleiding door de volksvertegenwoordi ging- Burg, een lid van premier Ba raks Arbeidspartij, zei dat het bezoek de bedoeling heeft om de banden met de buren te verbete ren. Maar de rechtse oppositie bekritiseerde het bezoek, omdat het de Palestijnse Raad dezelfde status zou geven als de Knes- seth. „Dit is nagenoeg een er kenning van een Palestijnse staat", zei Likud-parlementslid Naomi Blumenthal. Maar 01- mert, prominent Likud-lid en burgemeester van Jeruzalem, was blij met het bezoek van Ko rei. Het betekende volgens hem de defacto-erltenning dat Jeru zalem de enige- en ongedeelde hoofdstad van Israël is. Een vi sie die uiteraard weer door de Palestijnen werd tegengespro ken. Israëlische media berichtten gisteren dat Burg ook de Syri sche president Assad heeft uit genodigd voor een bezoek aan de Knesseth. Zover is het echter nog niet. De regeringsgezinde Syrische pers riep gisteren de regering van premier Barak op 'de mentaliteit vanbezetter af te zweren'. „Barak zegt dat hij be reid is tot terugtrekking van de Golan-hoogte, maar hij heeft nooit aangekondigd dat hij be reid is tot een volledige terug trekking. Hij verschilt daarom niet van zijn voorganger Ne tanyahu", schreef de krant van de regerende Baath-partij. De Jordaanse koning Abdullah II is gistermiddag in Damasacus ge arriveerd voor een onderhoud met president Assad. Ontmoetingen De komende dagen zijn nog meer initiatieven te verwachten om de spanning in het Midden- Oosten te doen verminderen. Naar verwachting ontmoet de Israëlische premier Barak van daag de Palestijnse president Arafat in de Gaza-strook. Voor donderdag staat in Egypte een ontmoeting tussen Barak en de Egyptische president Moebarak op "de agenda. AFP/RTR/DPA met de belangrijkste conclusies en aanbevelingen uit het rap port vrijgegeven. Het comité van wijzen stelt ondermeer voor Europese ambtenaren die mis bruik en fraude aan het licht willen brengen een betere be scherming te bieden. In het ver leden werd juist druk uitgeoe fend op dergelijke ambtenaren, zoals de Nederlander Van Bui tenen, om kritiek binnenska mers te houden. Van Gerven toont zich in De Standaard tevreden over de aanpak van de voorzitter van de nieuwe Europese Commissie, de Italiaan Prodi, om de werkwijze van de commissie te verbeteren. Prodi is met zijn kandidaat commissarissen een gedragsco de overeengekomen. Die spoort op hoofdlijnen met de aanbeve lingen van het comité. De huidige Europese Commis sie bood in maart haar ontslag aan naar aanleiding van het eer ste rapport van het comité onder leiding van de Nederlander Middelhoek. ANP van onze redactie buitenland ADDIS ABEBA - De pogin gen een eind te maken aan de oorlog tussen Ethiopië en Eritrea lijken succes te heb ben nu beide landen ermee hebben ingestemd in Algiers te gaan praten over de tech nische details van een vre desregeling. De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft dat gisteren ge meld. Beide landen sloten al eerder een raamverdrag voor de be ëindiging van de gevechten in het grensgebied. Boven dien hechtten ze onlangs hun goedkeuring aan een lijst met door de OAE opgestelde na dere bepalingen die me ningsverschillen over de in terpretatie van het verdrag uit de weg moeten ruimen. Als de technische details zijn uitgewerkt kan worden ge start met de implementatie van het akkoord. De aankondiging van het overleg in Algiers, waarvoor nog geen datum is vastge steld, volgde op een week waarin de Algerijnse bemid delaar Ouyahia en de Ameri kaanse gezant Lake de druk óp de landen opvoerden. Na dat de Algerijnse president Bouteflika vorige week de roulerende voorzittershamer van de OAE- overnam, stuur de hij oud-premier Ouyahia op een pendelmissie naar Addis Abeba en Asmara. AP Advertentie Hcmdperen Frlah 'Dr Guyot' per kilo LU Cl 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5