Zorg over platspuiten en isoleercel Loven en bieden op de Grote Markt In Goes Dreischor houdt vlasdag stijlvol SVRZ ziet zorg afglijden door bezuinigingen Hulpdiensten vinden veiligheidspakket tunnelbouw te mager Behandeling gehandicapte faalt zeeuwse almanak Vertrouwen Zoekactie naar drenkelinge op Westerschelde blijft vergeefs Drie jaar cel wegens verkrachting zeeland 6 woensdag 28 juli 1999 door Ali Pankow DREISCHOR - Dreischor is trots op zijn verleden als florerend vlasdorp. Die trots wordt jaarlijks breed uitgedragen met de feestelijke vlasdag. Voormalige vlasboe ren demonstreren die dag de talrijke bewerkingen en toepassingen van dit landbouwproduct. Deze zomer wordt de vijftiende vlasdag op 21 augustus gehou den. De oude vlassers richten hun blik echter al op het evenement van volgend jaar. Zij zijn op een perceel aan het Stoofpad bij Dreischor deze week druk in de weer met het plukken van vlas en het opbinden in schranken. „Deze partij is al bestemd voor de vlasdag van volgend jaar", zegt vlasser M. Quist. Hij behoort tot een groepje dat vijftien jaar geleden besloot het verleden van de vlasteelt weer tot le ven te brengen. Daar hoort ook het hand- matigplukken van het vlas bij. „Zo zag je dat in de jaren dertig volop hier in de om geving. Vlas moet met wortel en al uit de grond worden getrokken en dat moest met de hand gebeuren.." Zaadbollen Op zaterdag 21 augustus zijn de vlassers ook weer van de partij in de Ring in Dreischor. Ze laten onder meer het met de vlaskam scheiden van zaadbollen en sten gels zien en het breken en repelen. Organisatoren Corrie Slager-Nelisse en Kees Braai streven ernaar het festijn dit jaar een eigen karakter te geven. „Geen commerciële kraampjes met t-shirts en schoenen die je overal ziet", zegt Corrie Slager. Wie wel komen, zijn kantklosser Thea Koster uit Zierikzee, het Westkap- pels Kwartet, een touwslager, de mosterd makerij van de familie Struijk uit Zierik zee, een babbelaarsbakker in Walcherse klederdracht en de familie Van der Schel de uit Looperskapelle met aardbeien- hangcultuur. Op het grasveld bij de her vormde kerk kunnen de bezoekers zich op originele wijze laten fotograferen en in de Ooststraat staan oude tractoren. De vlas dag wordt om 16 uur besloten met een concert in de Adrianuskerk. Daar speelt een gelegenheidsorkest, gevormd door re gionale muziekkorpsen. In Zeeuws-Vlaanderen wordt momenteel als vanouds vlas getrokken. Niet voor toe risten, maar gewoon als landbouwgewas. De kwaliteit is dit jaar uitstekend. Dat verzacht de iets lagere opbrengst door de wateroverlast van vorig jaar. foto Pieter Honhoff door Roelf Reinders cap ten moeten regelmatig wor- VLISSINGEN - Instellingen voor verstandelijk gehandicap ten wachten vaak te lang met het inroepen van specialistische hulp bij ernstige gedragspro blemen van gehandicapten. Hierdoor zijn er nog steeds ge handicapten die langdurig in een isoleercel zitten of zijn plat- gespoten, omdat de instellingen geen andere oplossingen weten. Dat zegt P. van Belle-Kusse van de regio Zuid-Holland en Zee land van Stichting Consulen tenteam, gespecialiseerd in hulp aan gehandicapten met ernstige gedragsproblemen. Volgens Van Belle-Kusse zijn er in Zeeland ongeveer tien geval len van gehandicapten die lij— j ken op de situatie van Jolande I Venema, die vorige week is overleden. De zaak-Venema zorgde tien jaar geleden voor grote opschudding toen bleek dat zij al vijf jaar naakt in een isoleercel in een Drents tehuis zat opgesloten. Instellingen voor gehandicap ten kloppen jaarlijks ongeveer honderd tot honderd vijftig maal aan bij Stichting Consu lententeams voor specialistisch advies. Volgens Van Belle-Kus se is een kwart van deze gevallen net zo ernstig als de situatie van Venema tien jaar geleden. Signaleringsplan Van Belle-Kusse vindt dat in stellingen beleid moeten maken I om tijdig te ontdekken wanneer gedragsproblemen van gehan- I dicapten uit de hand lopen. Elke instelling zou een 'signalerings plan' moeten hebben. Gehandi- den gescreend om systematisch te kunnen zoeken naar mensen die in de knel dreigen te raken. Zij zegt dat instellingen objec tieve maatstaven moeten op stellen, waarmee zij kunnen na gaan wanneer er specialistische hulp moet komen. Volgens directeur P. van den Beemt van de Zeeuwse gehandi captenstichting Arduin doen instellingen vaak geen beroep op de specialistische kennis van Stichting Consulententeams, omdat zij denken zelf wel te we ten wat er moet gebeuren. „Ver der is er soms sprake van onkun de en verkeerd inschatten van een situatie." Van den Beemt, die in het bestuur van het Con sulententeam voor Zeeland en Zuid-Holland zit, benadrukt dat dit bij Arduin niet zo is. „Er lopen altijd wel een paar geval len bij het Consulententeam." Dagbesteding Van den Beemt staat niet afke rig tegenover een signalerings plan voor het opsporen van gehandicapten met gedragspro blemen die uit de hand dreigen te lopen. Maar hij ziet meer heil in kleinschalig wonen en dagbe steding van zeven uur per dag vijf dagen in de week, zoals hij dat bij Arduin heeft doorge voerd. „Het grootste probleem in de sector is het tekort aan dagbesteding", zegt Van den Beemt. „Met volledige dagbe steding en kleinschalig wonen is het probleemgedrag bij Arduin met veertig procent afgenomen. En als het voorkomt, kun je het door de kleinschaligheid eerder ontdekken en ingrijpen." Het ambtelijk apparaat scheidt een lawine aan rap porten af. Onderzoek na on derzoek daalt ook neer op de burelen van deze courant. Tussen een veelheid aan on leesbare zinnen duikt heel soms een regel op die de le zers niet mag worden ont houden. Neem nou dat on derzoek naar de import van drugs door de overheid.Bo- vendien vertrouwden officie ren van justitie elkaar onvol doende om vertrouwelijke informatie aan elkaar toe te vertrouwen." Vertrouwt u het allemaal nog? VLISSINGEN - Reddingswer kers uit Nederland en België hebben dinsdagochtend op de Noordzee en de Westerschelde tevergeefs gezocht naar een ver mist vrouwelijk bemanningslid van een koelschip. De omvang rijke zoekactie werd tegen 13.30 uur gestaakt, omdat er geen kans op overleving meer be stond. De bemanning van de Caribbe an Reef, die onder Srilankaanse vlag vaart, miste de vrouw sinds maandagavond. Ze is voor het laatst gezien toen het schip ter hoogte van Duinkerken voer. Het kustwachtcentrum in IJmuiden kreeg pas dinsdag rond negen uur de melding van de vermissing binnen. Het schip, dat onderweg was naar Antwerpen, was toen al op de Westerschelde ter hoogte van Hans weert. Onmiddellijk is een zoekactie op touw gezet waaraan vier red dingsboten meededen; de Prin ses Margriet uit Breskens, de Ja- coba Elizabeth uit Cadzand, de Flint uit Westkapelle en de Graaf van Bylandt vanaf de Roompot. Verder werden ingezet een heli koptervan de marine, drie vaar tuigen van de rijksoverheid en van particulieren en een les- vliegtuig van de vliegbasis Woensdrecht, dat toevallig in de buurt was. De daaropvolgende zoekactie naar de vermoedelijk overboord geslagen vrouw leverde niets op Omdat de Srilankaanse vrouw al ruim twaalf uur werd ver mist, is de reddingspoging ge staakt. De Kustwacht zal de scheep vaart verzoeken scherp uit te kijken naar de vrouw, aldus een woordvoerder. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 34-jari- ge man uit de Zeeuwse hoofd stad voor verkrachting, vrij heidsberoving en mishandeling van zijn ex-vriendin veroor deeld tot drie jaar cel. De uitspraak was overeenkom stig de eis van officier van j usti- tie R. Jeuken, Ook moet de Mid delburger tienduizend gulden smartengeld aan zijn ex beta- i len. door Richard Hoving boorkop over een paar maanden door Arjan van Westen MIDDELBURG - De hulp aan ouderen in de verzorg- en ver pleeghuizen van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) nadert door bezuinigin gen het 'minimale niveau.' Dat schrijft P. Stoter, voorzitter van de raad van toezicht van de SVRZ, in het jaarverslag van 1998. De huizen van de SVRZ worden volgens Stoter herhaaldelijk door bezuinigingen getroffen. Omdat de instellingen een te groot eigen vermogen hadden, zijn ze door de overheid in 1997 gekort. Stoter vindt dat on rechtvaardig. „Een dergelijke greep in de kas zonder richtlijn of normering vooraf is niet goed. De zorg zal er uiteindelijk onder lijden", meent de voorzit ter. Tegenvaller In 1998 kreeg het management van de SVRZ een nieuwe finan ciële tegenvaller te verduren. De CAO 1998-1999 kostte de stich ting volgens Stoter ruim 900 mille. Stoter noemt het 'betreu renswaardig' dat de overheid de SVRZ voor deze arbeidsover eenkomst geen compensatie geeft. De terugtredende over heid en de daarmee gepaard gaande privatisering in de zorg is een feit. Stoter realiseert zich dat. „Naast de vele bedenkin gen en vragen bestaat de over tuiging dat de komst van priva te zorg onafwendbaar is." Volgens Stoter moet door de pri vatisering de gemeenschappe lijke publieke verzorging in stand worden gehouden. Stoter vindt dit belangrijk omdat het een slechte zaak zou zijn als de zorg in zijn geheel aan commer ciële instellingen wordt overge laten. De SVRZ heeft turbulente jaren achter de rug. In 1997 moest als gevolg van nieuw provinciaal beleid de SVRZ verpleegbedden overhevelen naar de verzor gingshuizen. Niet alle verzor gingshuizen stonden toen te po pelen om nauw samen te werken met een grote organisatie als de SVRZ. Maar ook binnen de SVRZ boterde het dat jaar niet. Twee directeuren konden de koerswijziging niet maken en werden ontslagen. In 1998 heeft de SVRZ zich een nieuw imago aangemeten. In het verslagjaar is veel aandacht aan de zorg zelf besteed. Klein schaligheid speelt daarbij een grote rol. De aanvraag voor vier verpleegunits bij verzorgings huizen zijn door het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Cultuur goedgekeurd. Dat deden de vakbonden op hun beurt met het sociaal plan dat het gevolg was van de nieuwe werkwijze. Het verhuizen van bedden van verpleeg- naar ver- zorghüizen heeft banen gekost. Zorgwensen Sinds 1999 is er een nieuw sys teem van locatiemanagers. Daarmee hoopt de organisatie beter op de behoefte van de be woners in te spelen. De SVRZ wil zorg op maat bieden. Om al die zorgwensen te vervullen, wil de vierhoofdige directie van de SVRZ het aantal management- lagen beperken. Op de acht lo caties krijgt het personeel dan ook veel vrijheid. Om de nieuwe koers te onderstrepen, heeft de SVRZ de jaarverslagen per ver pleeginstelling vorm gegeven. niet meer bereikbaar is. Voor die tijd moet er een aantal treinwa gons zijn uitgerust met brand weer- en ambulancevoorzienin gen. Het gaat onder meer om zuurstofapparatuur, brancards en medische instrumenten. De wagons kunnen in geval van een calamiteit over het werkspoor van de tunnel tot aan de boor kop komen. Met de extra voor zieningen is ongeveer een mil joen gulden gemoeid. De hulpdiensten leggen de reke ning bij KMW neer. Optimistisch Commandant van de regionale brandweer W. R van Leersum toonde zich vorige week nog op timistisch over de gesprekken met KMW. In de brief aan burge meester Barbé schrijft hij nu: „Het is spijtig te moeten consta teren dat tussen het verschijnen van ons rapport en him (KMW - red.) nader onderzoek - ondanks ons aandringen - geen overleg tot stand is gekomen." Van Leersum weigerde dinsdag een toelichting te geven op het ver schil van mening met de tunnel bouwer. Royaal aanbod DirecteurH. de Jonge van KMW noemt de brief van de hulpdien sten 'heel merkwaardig'. „KMW heeft een royaal aanbod gedaan. Apparatuur die speci aal voor de bouw van de tunnel moet worden aangeschaft, komt voor onze rekening." De Jonge bevestigt dat het aan bod van KMW is gebaseerd op een onderzoek van bureau Bockholts. Van een contra-ex pertise waarvan de helft van de kosten voor rekening van de tunnelbouwer komen, weet hij niets. Mocht burgemeester Bar bé met een voorstel komen voor een nieuw onderzoek dan doet KMW mee, verzekert De Jonge. „Een dergelijk verzoek van de burgemeester van Terneuzen leg je niet zomaar naast je neer." TERNEUZEN - De zorg over de veiligheid tijdens het boren van de Westerscheldetunnel houdt aan. De extra maatregelen die tunnelbouwer KMW aanbiedt, zijn voor brandweer, politie en GGD te mager. Een onafhanke lijk adviesbureau moet volgens burgemeester R. Barbé van Ter- neuzen binnen twee weken met een oplossing komen. De Zeeuwse hulpdiensten heb ben Barbé schriftelijk gevraagd om de maatregelen die KMW voorstelt tegen het licht te hou den. Brandweer, politie en GGD zijn ervan overtuigd dat het voorstel van de tunnelbouwer onvoldoende is. „Als er geen ad ditionele middelen ter beschik king komen dan zullen wij in principe niet optreden bij inci denten in de tunnel. Tenzij de officier van dienst van de brandweer dit verantwoord acht." De Terneuzense burgemeester die bestuurlijk verantwoorde lijk is voor de veiligheid rond de Westerscheldetunnel, zegt ge hoor te geven aan het verzoek van de hulpdiensten. „Een der de partij moet op korte termijn als arbiter gaan optreden. Over een paar weken moet er duide lijkheid zijn. Aan de uitspraak moeten KMW en de hulpdien sten zich houden." Extra voorzieningen Voor de opdracht wordt het ad viesbureau Det Norske Veritas of Loyds benaderd. De tunnel bouwer heeft onlangs het bu reau Bockholts laten kijken naar de noodzaak van extra voorzieningen. Bockholts weer legde een aantal wensen van brandweer, politie en GGD. De PZC maakte vorig week al melding van het feit dat de inzet van brandweer en ambulance diensten tijdens het boren van de Westerscheldetunnel gevaar loopt. De verwachting is dat de De beiaardier speelt vrome noten op het carillon van de Grote Kerk. Zijn spel wordt wreed verstoord door het geluid van het draaiorgel dat over de Grote Markt galmt. Drie orgelman nen happen in een broodje haring en schudden tegelijkertijd him centen bakjes. Het orgel braakt een vreselijke versie van het al even vreselijke zomer- hitje Sex on the beach uit. Maar deze hoempapavariant weet zelfs de vaag ste gedachte aan die strandactiviteit met gemak de kop in te drukken. Het is vandaag weekmarkt in de Gan- zestad. Lange rijen kraampjes hebben bezit genomen van de hele markt. Het is snikheet. „Kijk eens wat een prach tige bloemen. Tiuee bossen voor een tientje, jaja...", schreeuwt een markt koopman. In een ander kraampje lig gen ovale en ronde kanten kleden uit gestald. Voor de volledigheid staat op een bord getekend wat ovaal en wat rond is. De Goese ondernemers laten wat duidelijkheid betreft niets te wen sen over. Levensbron Goes is het economisch, cultureel en medisch centrum van Zuid-Beveland. Bewoners van de beide Bevelanden treffen elkaar van oudsher op de week markt, die dinsdags op de Grote Markt wordt gehouden. De markten zijn de eeuwen door een levensbron voor de stad geweest. Namen als Beesten markt en Vlasmarkt herinneren aan verdwenen handelspunten. Jaarlijks wordt nog wel een paar keer een scha pen- en paardenmarkt gehouden. Vroeger stond er nog een grote muziek tent op Grote Markt, waar men kwam om te dansen. Maar die heeft plaatsge maakt voor andere muziektenten: de vele cafésEn niet te vergeten de orgel man die z'n best doet om af en toe wat deuntjes uit zijn orgel te draaien. Druk De markt wordt ondanks de prikkende zon behoorlijk goed bezocht. Een oude vrouw drukt haar handtas stevig tegen zich aan. Goed beschermd, want op de markt zijn je guldens natuurlijk daal ders waard. Op de terrassen is geen en kele stoel onbezet. Een paar jongeren hangen uit de ramen van een overvol café. Een Belgisch gezelschap geniet met flinke teugen van heerlijk heldere glazen bier die in rap tempo achter over worden geslagen. Op het raam van een uitzendbureau is een poster geplakt. 'Volop vakantie werk' staat er in grote letters op. Dikke rode pijlen wijzen overbodig naar de enige ingang. Alsof je van plan zou zijn om dwars door de voorgevel heen te lo pen. Een jongetje trekt aan de arm van zijn moeder. „Mama, ik wil een ijsje!" „Je krijgt straks een ijsje." Maar haar zoontje eist toch echt een ijsje. „Nee mama, ik wil nü een ijsje!" „Straks", herhaalt zijn moeder,,ik wil eerst kle ren kopen." Onderweg in de trein naar Goes zat ook al zo'n commanderende wijsneus, van een jaar of vijf. Meisje: „Mama, geef die cola aan mij!" Moeder: „Ik versta je niet." Meisje: „Geef mij die cola, mama." Moeder: „Ik versta je nog steeds niethoor." „Mama, magilc alsje blief t die cola?", vraagt het meisje ten slotte met een brede grijns. Ach, het komt vast door de warmte en boven dien, wie vond het als kind nou niet leuk om zijn ouders te pesten? Geitenwollen sokken De markt loopt ten einde. Tijd om door de winkelstraten te lopen. In een ijssa- lon wordt veel Italiaans ijs verkocht, maar de producten van ijskar 'IJs van Thijs' gaan er zo te zien ook wel goed in. Veel kleren en boeken zijn in de aan bieding. Een vrouw met een grote rode bril zit op een stoepje te lezen. Ze draagt sandalen met dikke geitenwol len sokken. Hartje zomer. 'Lang zullen we lezen', luidt in de verte de slogan van de Goese bibliotheek. Als het zelfs daarvoor niet te warm is. Goes door Jeroen Vliegenberg foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45