Natuur rust bij zonsverduistering PZC V olkssterren wacht Middelburg wrijft zich in de handen I 1 O varia Klaarlichte dag is op 11 augustus in Nederland even niet meer zo klaarlicht Heer Bommel en de Pasmunt 0900-062Z puzzel recept het weer Muifilets met Zaanse sabayonsaus door Nico Hylkema en Wim Vonk Hoewel Nederland op 11 augustus niet in het gebied van de totale zonsverduistering ligt, zullen de dieren ook hier op dit natuurverschijnsel rea geren. Als het die dag bewolkt is, wordt het hier net zo donker als in onder meer Noord-Frankrijk, waar de verduiste ring wel volledig is. „Ook in Nederland zullen de dieren door de zonsverduiste ring worden gefopt", zegt weerkundige Jacob Kuiper. „De kippen gaan midden op de dag op stok, honden blaffen en andere dieren zoeken hun nachtver blijf op. Ook de plantenwereld zal rea geren: bloemen zullen hun bladeren sluiten." Vorig jaar maart zat Jacob Kuiper, hoofdmeteoroloog bij het KNMI, tij dens een volledige zonsverduistering op Curagao. Hij raakte zo gefascineerd door het schouwspel dat hij er samen met zijn collega Harry Otten van Meteo Consult een boek over schreef. Het is een ongekende bestseller geworden. Kuiper organiseert rond de aanstaande zonsverduistering een waarnemings project onder weeramateurs. Want niets is mooier dan directe waarnemin gen van gewone mensen, vindt hij. Een van de sensaties die de mens tijdens de zonsverduistering zal ondergaan is een merkbare temperatuurdaling. In het gebied met een totale verduistering voelt hij of zij de plotselinge 'kou-in val' duidelijk om zich heen. Op ander halve meter hoogte zal het tussen de twee en vijf graden kouder worden, zij het dat dit in Nederland wel mee zal vallen. Tenzij het bewolkt is, want dan wordt het ook hier even echt 'nacht'. Hap Tot zo'n twintig minuten voor de totale zonsverduistering is er weinig meer te zien dan een groter wordende hap uit de zon. Daarna begint de omgeving donkerder te worden. De omvang van de lichtbron neemt af en dat heeft ge volgen voor de schaduwvorming. Dan volgen de gebeurtenissen elkaar snel op. Tien minuten later verschijnt de planeet Venus aan het firmament links van de zon en kort daarop de ster Sirius meer naar het zuidwestenD an is de to tale zonsverduistering heel nabij. De waarnemer voelt de kilte, krijgt kippenvel. Harde wind zwakt af, zwakke wind voelt sterker aan. Dat is een psychologisch effect, want de windmeters geven geen verandering in de windkracht aan. Dat is het moment waarop de natuur op aarde in de war raakt. De dagdieren zoeken hun nacht- verblijf op en nachtdieren komen te voorschijn. De totale zonsverduistering duurt slechts enkele minuten. Daarna lijkt de omgeving onmiddellijk weer geheel verlicht; het lijkt weer warmer. Het is heel goed mogelijk dat de volkomen verraste dieren dan ochtendgedrag zullen tonen: hanen gaan kraaien, vo gels vliegen op en nachtdieren kruipen weer in him holen. Watervlooien Jacob Kuiper verwacht veel van de waarnemers. Nu al heeft hij een e-mail ontvangen van een man die het gedrag van watervlooien bestudeert. Die rea geren sterk op licht en donker. De man is nu bijzonder benieuwd hoe de water vlooien op de zonsverduistering zullen reageren. Waar Kuiper zelf is op 11 au gustus? „Ergens tussen Noord-Frank rijk, Straatsburg en Luxemburg in. Af hankelijk van het weer reis ik dan naar het -helderste gebied." Zijn collega Harry Geurts, tevens voorlichter bij het KNMI, is heel benieuwd naar het gedrag van mensen. „Hoeveel mensen zouden nu nog niet weten dat er op 11 augustus een zonsverduistering is? Ik ben bang dat het er wel eens veel meer kunnen zijn dan wij vermoeden. Dat blijkt wel vaker met grote evenemen ten. En hoe reageren mensen die van niks weten als het midden op de dag op eens schemerig en daarna donker wordt?" Spectaculair De mensen die wel weten wat er op 11 augustus aan de hand is, bereiden zich voor op een reis naar de totale duister nis. Wordt het Cornwall, in het zuid westen van Engeland, Noord-Frank rijk, Zuid-Duitsland of, wat verder weg, het Balatonmeer in Hongarije? Zeker is dat flink wat Nederlanders in die gebieden op woensdag 11 augustus Volgens Harry Otten wordt de zonsver duistering een emotionele gebeurtenis. foto GPD D Toonder Studio's door Jasper van der Bliek Nog een paar weekjes, dan is het zover. Iets wat voor de laatste keer 250 jaar geleden voorkwam. Op woensdag 11 au gustus vindt in een deel van Eu ropa een totale zonsverduiste ring plaats. Op het midden van de dag wordt het zomaar don ker. Hoewel Nederland en dus ook Zeeland niet tot de totaal verduisterde gebieden behoren, wordt er toch met spanning naar de gebeurtenis toegeleef d. De opwinding is het hoogst in het epicentrum van de Zeeuwse astronomie, de volksterren wacht in Middelburg. ,,Ik heb in verband met de verduistering een speciale zinsnede bedacht", vertelt amateur-astronoom Tjerk Westerterp. „'De sterren wacht timmert aan de melkweg voor de zon verdonkeremaant wordt.' Dat klopt precies, want de zon wordt tijdens de verduis tering helemaal verhuld door de maan. En wij zijn met allerlei voorbereidingen bezig." Onvoorstelbaar De eclips is een unieke gebeur tenis. Westerterp: „Dit is een hoogtepunt. Niet alleen voor de sterrenwacht, maar voor ieder een. Dat zoiets zo dicht bij Ne derland gebeurt is onvoorstel baar. De volgende keer dat dit weer plaatsvindt is in 2135. We mogen ons dus gelukkig prijzen dat we het mogen meemaken." De hele sterrenwacht-crew gaat richting Noord-Frankrijk om de verduistering ter plekke mee te maken. „Stel je voor", dag droomt Westerterp. „De natuur stopt even, bloemen gaan dicht, de vogels zijn stil. En dit midden op de dag. Het is fantastisch, én grote promotie voor de astrono mie." De Middelburgse volks sterrenwacht organiseert in samenwerking met andere in stanties een aantal activiteiten. Astronoom Westerterp: „Don derdag, 5 en 6 augustus geef ik met behulp van dia's voorlich ting over het verschijnsel. Ik verwacht grote belangstelling, want de interesse van het pu bliek is enorm." Muziek Voor al diegenen die niet in staat zijn de totale verduistering in bijvoorbeeld Frankrijk of Duitsland bij te wonen is er in Zeeland ook genoeg te zien. Op het Abdijplein in Middelburg vindt een happening plaats waarbij met muziek en ander vermaak de gedeeltelijke eclips door een grote groep mensen wordt bekeken. Er zit één niet te onderschatten nadeel aan het nakende feno meen. „Mensen gaan recht in het zonlicht kijken", waar schuwt Westerterp. „Dan krijg je te maken met onzichtbaar, ui termate schadelijk infrarood licht. Dat kan de ogen in één se conde ernstig en blijvend be schadigen. Ik kan het niet vaak genoeg zeggen." Om de ogen te beschermen heeft optiek Focus een grote partij be schermende brillen gefabri ceerd die voor maar twee gulden te koop zijn. Westerterp is zichtbaar erg en thousiast over de eclips. „Pot verdikke. Ik heb er ontzettend zin in. Dit wordt een enorm hoogtepunt." Informatie over de zonsverduiste ring kan ingewonnen worden bij Tjerk Westerterp van de volksster renwacht Philippus Lansbergen: 0118-638018 Hij hief het geldstuk omhoog, zodat het zonlicht erop glansde en er verscheen een brede glimlach op zijn onuitgeslapen trekken. „Mooi", prevelde hij ontroerd. „Fonkelnieuw en zuiver. En zo voor delig in het gebruik!" „Wat is dat?" vroeg Tom Poes. „Een ge schenk", legde de winkelier uit. „In ieder pakje Kraaimerk is een pasmunt verpakt. Koop daarom uitsluitend dit merk. Hij is mooi, hè?" „Hm", zei Tom Poes. „Dan is die munt dus voor mij. Want hij is natuurlijk voor de klant en niet voor u." Bliksemsnel stak de heer Grootgrut het geldstuk in zijn zak en terwijl zijn gelaat rood aan- (Advertentie) vlucht. Md. de door de luchtvaartmaat schappijen en overheden opgdegde lucht havenbelastingen en klaarlegV:osten. pri)ze gelden alleen indien 2 pers. samen reize Rome* Milaan* Venetië Turijn Florence S3 2191 ea 2191 E3 299/ ea 299. S3 319" Bel nü: _3Sta- D-reizenB=H-=R T O 7 dagen per week geopend! ~nü~al 1 van 08.00 - 22.00 uur UllWiNmsl Of CA NAAK (OF 8U) ÉÉN VAN ONZE P-RtlZEN YAKAHTIl'tVINKllS (Zit VOOR TtLNUUMERS SBS-TtXT MC. SOI Of GOUDEN CIOS) Sleutelwoord In sommige vakjes staat een getal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De letters die ingevuld worden in de vakjes meteen getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Verticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ookeen woord. Hoe luidt het sleu telwoord? 1Onbeschaafd; 2. geneesmiddelenwinkel; 3. groot en log, dikhuidig zoogdier; 4. erica; 5. lasteraar; 6. onbeweeglijk; 7. versiersel; 8. bijeenkomst die laat afloopt. 5 2 5 2 2 4 2 6 8 1 10 10 7 3 2 2 6 1 10 10 10 10 6 10 6 10 3 6 6 4 6 7 2 10 7 8 3 2 8 10 8 9 10 Oplossing maandag sla-i-kip i-irene-ij -primeur- el-nes-en talg-tule aterag nasi-ante ga-fan-in -notitie- f-medio-ij aga-a-nul 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dinsdag 27 juli 1999 Zeeland: Zonkracht 7 een totale zonsverduistering meema ken. Volgens Nederlandse 'eclipsreizigers' realiseren pas nu steeds meer mensen zich hoe spectaculair een complete zonsverduistering is. Een paar maan den terug keek de omgeving van Johan Kessel uit Roosendaal vreemd op toen hij vertelde over zijn reis. Doordat de media meer aandacht aan het feno meen zijn gaan schenken, hoeft hij minder uit te leggen. „De kans om dit verschijnsel op zo'n korte afstand mee te maken, krijg je maar een keer in je le ven", vervolgt de Brabander. „De eerst volgende in Europa is in 2135." ThemaTours in Utrecht is één van de weinige reisbureaus, die een 'eclipsar rangement' verkoopt. Vijf augustus vertrekken twee groepen van 25 perso nen naar Bulgarije. „Daar is de kans op een heldere hemel groter", licht woord voerder Lukas Bezembinder toe. „We hebben onlangs ook ongeveer veertig hotelkamers geboekt in Frankrijk en Duitsland." In de totaliteitszone - een bijna hon derd kilometer brede strook over Euro pa, waar de maan volledig voor de zon schuift - worden 11 augustus miljoenen mensen verwacht. Dat is vooral in Noord-Frankrijk goed te merken, ver telt Pauline Slop van de hotelgroep Ac- cor in Amsterdam. Tot Accor behoren hotelketens als Novotel, Ibis en Sofitel. Slop: „In steden als Metz, Reims, Laon en omgeving is alles volgeboekt. In Zuid-Duitsland, zoals in Straatsburg en Stuttgart, hebben we nog wel plek. Ook in Luxemburg." Internet Veel mensen gaan op eigen gelegenheid op pad. Fred Kamminga uit Delft is één van hen. Hij plaatste op Internet een oproep en kreeg vijf reacties. Een aan tal weken terug kon het gemêleerde ge zelschap met veel moeite een plek op een camping in Laon reserveren. Kamminga en zijn reisgenoten nemen geen risico en vertrekken al op maan dag 9 augustus naar Frankrijk. „We proberen op 11 augustus op een stil plekje in de natuur de zonsverduiste ring zo intens mogelijk te beleven: de invallende schemering, de dalende temperatuur en vogels die stoppen met fluiten. Het moet indrukwekkend zijn." Kamminga krijgt regelmatig de vraag waarom hij zoveel kilometers rijdt, ter wijl de zonsverduistering ook in Ne derland is waar te nemen. „De zon gaat hier maximaal 97 procent - in Limburg - schuil achter de maan. Dat lijkt veel, maar het is bijna letterlijk een verschil van dag en nacht", benadrukt hij. GPD «i>A wiGoes'f-s.--v. jrropZoom 24 14; NO 5 Door: Tom van der Spek De zomer zal de rest van deze week van zich laten spreken. Aan de zuid oostflank van een krachtig hogedrukgebied nabij Schotland voert een stevige noordooster van oorsprong koele, droge en heldere lucht aan. De zon schijnt vandaag dan ook volop en weet deze lucht nog aardig op te warmen. De temperatuur stijgt naar 23 tot 24 gra den, maar door de lage luchtvochtigheid in combinatie met de wind voelt het daarom niet al te warm aan. Daarin schuilt een ge vaar. De heldere lucht laat veel UV-straling door en de zonindex is dan ook 7, wat betekent dat men al in een kwartiertje kan verbran den. Door de naar verhouding koele wind wordt die verbranding wellicht te laat opgemerkt en zodra men het wel voelt, is het kwaad al geschied. Goed insmeren is dus het devies! Ook de komende da gen komen de zonaanbidders goed aan hun trekken, want ook morgen en donderdag zijn zonovergoten dagen, waarbij de wind blijft doorstaan. Op veel plaatsen is deze matig tot vrij krachtig, vlak voor de kust zelfs krach tig. Daarbij loopt de tempera tuur geleidelijk verder op. Tot op het strand wordt het dan zomers, met 25 of 26 graden. Vanaf vrijdag draait de wind bij naar het oosten en begint te luwen. De zon blijft schij nen en de luchtvochtigheid loopt geleidelijk op. Zoetjes aan wordt het dan broeierig, maar onweersbuien laten on ze omgeving voorlopig links liggen. Misschien dat er za terdag wel wat hoge bewol king verschijnt. Ook de nach ten worden dan ronduit zwoel, meteen minimum temperatuurvan rond de 17 graden. Zonnig Vooruitzichten woensdag donderdag vrijdag zaterdag weer O O O O max. 25° 26° 27° 27° min. 14° 15° 16° 17° wind NO 5 NO 4 03 Z 2 Z0" H- H dinsdag onder 21.41 f'"'\ woensdag op 6.02 Maan dinsdag onder 4.45 woensdag op 21.38 Nautisch bericht Er staat een straffe noordooster. Vanochtend is deze matig tot vrij krachtig, vanmiddag wordt deze af en toe krachtig. Daarbij is het zonnig bij goed zicht. De watertemperatuur ligt rond 20 graden. Waterstanden liep, ontstak hij in grote woede. „De klant?!riep hij met overslaan de stem. „De klant koopt de waar en moet niet zeuren! Maak dat je wegkomt en neem je rommel mee!" Zo sprekende werkte hij de ko per met kracht zijn winkel uit, terwijl hij hem het aangebroken pak Kraaisprits nawierp. Tom Poes bleef een ogenblik versuft zitten, doch toen krabbelde hij langzaam overeind. Achter hem naderde een sloffende voetstap. Het was de grijsaard met de kapotte ransel, die leunend op zijn stok door het straatje kwam en op enige afstand gevolgd werd door de markies De Canteclaer. DINSDAG Hoog water Laag water 27 JULI uur cm uur cm uur cm uur cm Viissingen 02.26 197 14.42 205 08.30 166 20.56 183 Terneuzen 02.46 223 15.01 231 08.56 175 21.22 191 Bath 03.35 263 15.57 271 09.59 202 22.26 215 Roompot Buiten 02.30 146 14.40 151 08.35 122 21.00 141 Z'zee/Colijnsplaat 03.55 149 16.05 152 09.45 124 22.15 143 Stellendam Buiten 02.26 141 14.51 141 08.35 071 20.45 090 Wemeldinge 04.00 169 16.10 173 09.50 139 22.20 158 Krammersl. West 04.00 158 16.20 161 09.45 133 22.10 153 WOENSDAG Hoogwater Laag water 28 JULI VM uur cm uur cm uur cm uur cm Viissingen 02.58 21315.16 217 09.06 171 21.36 194 Terneuzen 03.17 239 15.35 243 09.38 180 22.06 201 Bath 04.15 282 16.37 284 10.38 205 23.06 224 Roompot Buiten 03.00 15815.15 160 09.10 123 21.30 147 Z'zee/Colijnsplaat 04.35 15816.45 158 10.25 123 22.55 148 Stellendam Buiten 03.03 154 15.21 151 09.05 07021.15 095 Wemeldinge 04.35 179 16.50 181 10.30 139 22.55 163 Krammersl. West 04.50 168 17.10 167 10.25 133 22.50 158 Hans Belterman L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied zonnig lichte sneeuw matige sneeuw A Koufront licht bewolkt zware sneeuw lichte regen fy' onweer Warmtefronl matige regen SamengeslekJ front zwaarbewolkt zware regen Isobaar Europa: Vrij zomers Het Zaanse van de sabayonsaus slaat op de mosterd die wordt gebruikt. De saus is van Italiaanse oor sprong (zabaglione) en wordt in het onderstaande re cept niet geheel en al naar de klassieke regels uitge voerd. Dat neemt echter niet weg, dat de saus een uitstekende begeleider van de mulfilets is. Eerlijk ge zegd past zo'n saus ook bij veel andere zeevissoorten die gebakken of gefrituurd worden opgediend. Voor 2 personen: 4 - 6 mulfilets, samen ca. 350 gram; 1 eetl. limoen- of ci troensap; zout; witte peper uit de molen; ca. 2 eetl. bloem, gezeefd; 2 eetl. (zonnebloem)olie; 25 gram bo ter. Voor de saus: 2 eierdooiers; 2 eetl. visfond, uit pot- je;1 eetl. droge sherry; 2 theel. Zaanse mosterd;1 mes puntje milde kerriepoeder; 1 mespuntje suiker; 1 eetl. slagroom of crème fraiche; 1 eetl. fijngesneden bies look. Spoel de filets onder stromend koud water. Maak ze droog met keukenpapieren wrijf ze in met limoen- of ci troensap. Laat de filets 10 minuten liggen. Maak intussen de saus door in een hittebestendige kom eierdooiers, visfond, sherry, mosterd en 1 eetle pel water los te roeren. Plaats de kom in een pan waarin water tegen de kook aan wordt gehouden (au bain ma rie). Blijf zo lang met een garde roeren en kloppen tot een gebonden saus is verkregen. Voeg kerriepoeder, suiker en wat zout en peper toe. Schakel de warmte bron uit. Klop de slagroom door de saus en roer bies look er door. Maak de filets opnieuw droog. Wrijf ze in met wat zout en peper en wentel ze door de bloem. Schud overtolli ge bloem er af. Verhit de olie en de boter in een koeken pan. Wachttot het schuim van de boter grotendeels is weggetrokken. Bak de filets er in niet meer dan 4 minu ten aan weerszijden goudbruin in. Leg de filets op voorverwarmde borden en schep de sabayonsaus er naast. Tip: geef er een gemengde groene sla bij en zet een mand met lekker knapperig stokbrood op tafel. Het westen van Europa bevindt zich onder de vleugels van hoge- druk die zich genesteld heeft boven de Britse eilanden. Dit geeft in Engeland en de Benelux zonnig en vrij warm zomerweer met tem peraturen die lokaal de 25 graden kunnen halen. Er staat hierbij boven het zuiden van Engeland en Ierland wel een stevige noord oostelijke wind. In Ierland en Schotland is wat meer bewolking aanwezig waarbij het kwik rond of iets onder de 20 graden ligt. Bo ven het zuiden van Frankrijk ligt een klein lagedrukgebied wat de buiigheid hier doet toenemen. Hierbij kan er ook onweer voorko men. Voor de rest is het in de landen rond de Middellandse Zee vrij zonnig en warm met temperaturen rond de 30 graden aan de stranden. Nog warmer wordt het in de Noord-Afrikaanse landen. Hier is het vrij zonnig en erg warm. Langs de stranden passeert het kwik reeds de 30 graden maar in het binnenland wordt het nog een stuk warmer. Op de Balkan en in het oosten van Europa is er ook wat meer bewolking aanwezig. Er valt een lokale regen- of on weersbui bij 25 tot 30 graden. Licht wisselvallig is het in Scandina vië. Zwakke storingen trekken van west naar oost over deze regio waarbij er kans is op wat regen of een bui en gematigde tempera turen. Ook in IJsland is het bewolkt en koel met kans op wat regen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4