Sfinks festival biedt muzikale w Europese klanken op Klinkerfestival Zomercarnaval viert kleurrijk ju woensdag 28 juli 1999 v TMF-ster Bridget Amateurkunstenaars Wild Wild West is Vliegtuigen kijken bij schilderen inde nietszeggende spectaculaire show in openlucht formulefilm België 11 presenteert R&B Party met o.a. Romeo lO 13 13 Mamar Kassey uit Niger Het 24e Sfinks festival in Boechout, net onder de rook van Antwerpen, tast letterlijk en figuurlijk muzikaal grenzen af. Het programma biedt een mondiale rondreis door vijf continenten. Vier dagen lang gaan dance en trance hand in hand. Soms weerklinken oeroude klanken in een authen tieke setting, dan weer zijn ze verpakt in een modern jasje met veel elektronica als hulpmiddel. door Marïus Roeting Organisator Patrick De Groote vindt Sfinx nog steeds een uitdaging. De program matic is een extract van wat hij op zijn eigen muzikale ontdek kingsreis tegenkomt: „Uit die permanente zoektocht moet je selecteren, want het aanbod overtreft vele malen de mogelijkheden om het op de podia neer te zetten. Je merkt dat er nog zo veel muziekstij len en culturen niet aan bod zijn gekomen op de Europese podia." De programmering van het Sfinks festival wijkt vaak af van wat doorsnee als wereld muziek op festivals en in cul turele' centra gepresenteerd wordt. De Groote: „Men noemt ons trendsettend. Dat kan zijn. Sfinks was een van de eerste festivals in Europa die deze koers is gaan varen. In de loop der jaren hebben we daardoor veel contacten opgebouwd en een trouw publiek aan ons ge bonden. Wij hoeven niet direct rekening te houden met head- liners en naamsbekendheid van groepen. Bezoekers weten inmiddels dat ze kwaliteit en vooral verassingen krijgen. We kunnen onze keuze echt vrij maken. Je ziet dat het publiek meestal volgt. Een tweede as pect is dat we wegblijven van muziekstijlen en groepen die toch al in het aanbod zitten of in de aandacht staan. Zo heb ben we bijvoorbeeld dit jaar geen pure salsa, omdat dat op allerlei festivals al goed verte genwoordigd is. Dat geeft ons de mogelijkheid om andere Cubaanse muziek te plaat sen." Een greep uit het programma toont de grote variatie in her komst van de muzikanten. Leilia uit Galicië, Bagungago uit Brazilië, El Hadj N'Diaye uit Senegal, Abdel Ali Slimani uit Algerije, Alim Quasimov uit Azerbeidzjaan, Alfredo de la Fe uit Cuba, Bloque uit Co lumbia, de Griek Manos Acha- notopoulos, Farlanders uit Rusland etc. Bekendste naam in het geheel is onge twijfeld de Malinese zangeres Oumou San- gare. Azië is goed ver tegenwoordigd met onder anderen Joi (Ban gladesh), Urna (Mongolië) en zanger Jigme Drukpa komt zelfs uit Bhutan. De optredens vinden plaats op een zestal podia en ontmoe tingsplaatsen. Twee daarvan zijn recent uitgebouwde con cepten. De Groote: „Sfinks wil voortdurend evolueren. Daar om zoeken we continu naar nieuwe mogelijkheden. Zo hebben we dit jaar een world- groove podium. Daarop wordt rootsmuziek gebracht met be hulp van elektronica. Voorna- menlijk jonge muzikanten zijn op een andere manier bezig met elektronica dan standaard in de techno of house. Ze ver trekken vanuit de traditie. De elektronica is een middel waarmee ze de muziek aankle den, geen doel. Met dit podium willen we vooral een jong pu bliek trekken." Een tweede nieuw initiatief is het nachtprogramma in de club Podium. De voorstelling wijkt af van het geijkte con certconcept en is meer een kennismaking met een cultu rele leefvorm. Dichters, per cussionisten, zangers, dansers en muzikanten van de Sah- raouis, de oorspronkelijke bevolking van de Sahara, ver zorgen een doorlopende pre sentatie van hun cultureel erf goed. Allochtonen Met de geschakeerde pro- grammatie wordt gegokt op een breed publiek. Behalve de wereldmuziekkenners en mul ticultureel geïnteresseerden zijn dat families met (jonge) kinderen, omdat Sfinks tevens bekend staat om zijn voortref felijke kinderanimatie. Op merkelijker is dat Sfinks er in slaagt om ook een deel van de allochtone bevolkingsgroepen aan zich te binden. Dat vereist volgens de organisator een specifieke manier van pro grammeren. „Wereldmuziek is een sterk gespiegeld West-Eu ropees concept. Binnen het normale wereldmuziekcircuit worden allerlei groepen ge promoot die voor een westers publiek muzikaal interessant zijn, maar die in de eigen be volkingsgroep geen echte gro te naamsbekendheid genieten. Bezoekers uit andere culturen komen wel heel gericht naar het festival en minder voor de totaliteit. Turkse mensen ko men bijvoorbeeld omdat Ser- tab Erener er staat. Dat is daar de grote ster. Ik vind dat je daar rekening mee moet hou den, anders zit je naast de kwestie en houdt je een gefil terd beeld over." Het Sfinks festival begon in de zeventiger jaren zoals zo velen als een doorsnee folkfestival. Begin jaren tachtig werd de koers gewijzigd en richtte men het vizier eerst buiten West-Europa en later op mu ziek wereldwijd. De West-Eu- ropese volksmuziek komt er heden ten dage bekaaid van af. „Een week na Sfinks is er het Dranouter Folkfestival. Dat is heel Europees gericht. De nood om dat hier te doen is daardoor minder. Bovendien is de Europese folk binnen de culturele centra heel promi nent aanwezig. Danvindikhet spannender om wat anders te doen." Sfinks vindt plaats van donderdag 29 juli tot en met zondag 1 augustus op hetMolenveldaan de Oude Steenweg in Boechout. Tickets in voorverkoop via Belgacom Ticket post: 0032 70 34 56 78. Informa tie over het programma is o.a. te vinden op http: //www. sfinks. be Bagungago uit Brazilië Dichters, percussionisten, zangers, dansers en muzi kanten van de Sahraouis, de oorspronkelijke bevol king van de Sahara, verzor gen een doorlopende pre sentatie van hun cultureel erfgoed. Mamar Kassey uit Niger Een zangeres v sahraouis. de oorspn onkeliike bevolking v Brugge is in 2002 de culturele hoofdstad van Europa. Dat belooft een reeks aan evenementen en tentoonstellingen dat jaar. Het Klinkersfestival, dat de komende weken voor het vijfde achtereenvolgende jaar wordt gehouden, neemt alvast een voorschot met een programmering van muziek uit alle hoeken van Europa. Van 30 juli tot en met 15 au gustus vinden bijna elke dag concerten plaats, waarvan meer dan de helft gratis en in de openlucht. door Ernstjan Rozendaa! Vrijdag 30 juli opent de Zweedse band Hedningarna Klinkers '99 met een optreden op het Burgplein. De groep mengt elementen uit popgen res als rock en rave met Scan dinavische volksmuziek. Een dag later is op dezelfde locatie de beurt aan Mano Solo, een sombere Franse chansonnier die zijn teksten zingt met een intensiteit en expressie die aan Jacques Brei doen denken. In het Gruuthuse treedt zon dag 1 augustus Maryo Tom- bourlika Ensemble uit Grie kenland op. De zangeres uit Thessaloniki zingt met haar groep levensliederen die zijn ontstaan uit een ontmoeting van de westerse en oosterse muziekcultuur. Het Astridpark wordt inge- richt.als een grote gratis open luchtbioscoop waar maandag 2 augustus de film Forbidden Planet uit 1956 van Fred Wil cox is te zieneen inspiratie bron voor Stanley Kubrick van wie een dag later Paths of glory (1957) wordt vertoond. De zigeunergroep Tekameli uit het Franse Perpignan geeft woensdag 4 augustus een con cert in het Gruuthuse. Een dag later is in De Werf de beurt aan het Ravi Coltrane Quartet uit de Verenigde Staten. Saxofo nist Ravi Coltrane is de zoon van de legendarische John Coltrane. Hij heeft zelf ook een behoorlijke reputatie in de jazz wereld opgebouwd, onder meer door zijn samenwerking met saxofonist Steve Cole man. Inmiddels leidt hij zijn eigen groep. Uit Cuba komt het Septeto Nacional Ignacio Pineiro waarvan de geschiedenis te ruggaat tot 1927. De groep ge bruikt de trompet als leadin- strument van de soranuziek en heeft daarmee een sound ge creëerd die aan de basis ligt van de salsa en de mambo. De Cubanen treden vrijdag 6 au gustus op in het Astridpark. Op het Burgplein spelen een dag later zes Franse contra bassisten: L'Orchestre de contrabasses. De Belgische so praansaxofonist Pierre Vai- ana is de oprichter van de groep Foofango die op 7 au gustus in De Werf optreedt. Foofango brengt een mix van jazz en traditionele Afrikaan se ritmes en melodieën. De Stadshallen zijn de daarop volgende zondag het toneel van Bar 8, een Antwerpse groep die composities speelt die in de lijn liggen van de mu ziek van componist Michael Nyman, afgewisseld met dron kemansliederen en popsongs. Dinsdag 10 en woensdag 11 augustus zijn onder de titel Klinkende Kroegen in ver schillende Brugse cafés live optredens mee te maken. In het Gruuthuse treedt donderdag 12 augustus de Britse zangeres June Tabor met haarband op. Ze wordt wel als de leading la dy van de Britse folk be schouwd. Een dag later staat op dezelfde locatie de Compania Joaquin Ruiz uit Spanje met het totaal spektakel Flamenco y Medi- terraneo. Danser en choreo graaf Joaquin Ruiz gaat daarin op zoek naar de wortels van de flamenco. Het Solero Zomercarnaval in Rotterdam viert het vijftien jarig bestaan. Het is in die tijd uitgegroeid tot het grootste culturele evenement in Nederland. Vorig jaar deden er maar liefst drieduizend deelnemers mee uit 22 culturen en woonden 80.000 bezoekers uit binnen- en buitenland de ze nationale viering van kleurrijk Nederland bij. Komen de zaterdag, na een opwarmertje op vrijdagavond, be heerst de Straatparade weer in volle glorie het centrum van Rotterdam. door Frans Doeleman Je afzetten tegen de gevestigde orde en je tonen zoals je wilt. Dat was ooit de diepere ach tergrond van het carnaval. Maar het Zomercarnaval in Rotterdam heeft zich inmid dels gemanifesteerd als een symbool van tolerantie, vrij heid en verbroedering. Het be gon ooit als een typisch Arubaans/Antilliaans feest, maar in de loop der jaren slo ten andere culturen zich daar bij aan, zoals uit Kaapverdië, Colombia, Brazilië, Puerto Ri co, Suriname en Trinidad. Ook zaterdag kleuren weer 22 na tionaliteiten de Rotterdamse binnenstad. De carnavalsstoet wordt dit jaar aangevoerd door de 21-jarige Braziliaanse Joana Cassiano Bes van de groep Ca- sa Brasil Holanda uit Den Haag. Zij werd begin deze maand, uit elf kandidaten, ge kozen tot de nieuwe Koningin van het Zomercarnaval en volgt daarmee Laurinda Lo- pesop. De taken van de Konin gin omvatten meer dan het aanvoeren van de stoet. Zo zal Joana als ambassadrice van het Zomercarnaval aanwezig zijn tijdens het carnaval op Curagao in februari 2000 en verder bij tal van andere eve nementen, festiviteiten en of ficiële gelegenheden. De kan didaten werden ondermeer beoordeeld op dans, persoon lijkheid er. presentatie. Joana werd tevens aangewezen als Miss Fotogeniek. Even wat cijfers om een beeld te krijgen van de omvang van de Straatparade. Er komen 29 wagens met orkesten langs, 4 J (ij- wagens. (5 looporkesten, 1 steel band en 26 praalwagens. Er worden 1950 volwassen groepsdeelnemers verwacht, alsmede 590 kinderen, 29 solo- deelnemers, 380 begeleiders enzo'n 700 muzikanten. De parade heeft een lengte van 2,2 kilometer en legt een route van 5 kilometer af. Thema Elke carnavalsgroep beeldt een thema uit, dat muzikaal zal worden omlijst door salsa, merengue, soca of tumba. In de kleurrijke kostuums zijn prachtige stoffen, kralen en pailletten verwerkt, in een verscheidenheid die als een af spiegeling van onze multicul turele samenleving kan wor den gezien. De parade start om 13.00 uur op het Leuvehoofd en wordt afgesloten op het po dium op de Coolsingel, waar nationale en internationale acts zullen optreden. Van 13.00 tot 14.00 uur is daar de Nederlandse groep Rumba- ta te beluisteren, waarvan de muzikale roots van de leden liggen in Colombia, Costa Ri ca, Panama, Argentinië, Vene zuela en Nederland. Het gezel schap heeft zich opgewerkt tot 'de beste salsa-band' van Ne derland. Van 14.30 tot 15.30 uur treedt Javier Plaza Y Su Orquesta Son Risa uit Duits land op. Javier Plaza werd ge boren in Venezuela en behoort tot de absolute top van de in ternationale salsa-scene. Omstreeks 16.00 uur trekt de parade voorbij, waarna het podium tussen 19.00 en 20.00 uur in beslag wordt genomen door Las Chicas Del Car. uit de Dominicaanse Republiek. De groep, waarvan de naam zo veel wil zeggen als 'de dames van de dans'is het eerste vrou- wenorkest uit dat land. Onder aanvoering van leadzangeres Michelle Flores treedt deze veertien leden tellende forma tie overal ter wereld op. Sono- ra La Calie uit Chili staat tus sen 20.30 en 21.45 uur voor het voetlicht. Lconel Duany, de leading man van deze uit ne gen muzikanten bestaande formatie, wordt wel 'de prins van de son' genoemd. Afsluiting De afsluiting is tussen 22.15 en 23.30 uur in handen van de band Kassav' uit de Neder landse Antillen, die de zouk in Europa introduceerde. De reeds twintig jaar bestaande groep heeft op alle grote podia van de wereld gespeeld en staat momenteel met het num mer Que Tal Te Fué? in de hoogste regionen van de top 20 in Curagao, Bonaire en Aruba. Voor de sfeer tijdens het evene ment speelt ook de mercado (festivalmarkt) een belangrij ke rol. Deze markt verbindt de lolcaties aan elkaar en biedt de bezoekers de mogelijkheid om in Caribische sferen te komen. En men kan er lekker eten. Het Zomercarnaval gaat vrij dagavond vanaf 19.00 uur overigens al vooraf door een warming up op het Churchill- plein - dat ook de volgende dag wordt omgetoverd in een groot Caribisch dansplein - met medewerking van de brassbands Brotherhood, T.O.K. en Caribbean Brass, die tussen 22.00 en 23.00 uur voor een 'battle of drums' zullen zorgen. De avond wordt beslo ten door de Contrast Steel- band en dj Molina. De organisatoren van het Zo mercarnaval hebben grote plannen voor de toekomst. Men zoekt naar verdere inhou delijke verdieping van de acti viteiten en wil het evenement de komende jaren uitbouwen tot een meerdaags internatio naal spektakel met een uit straling tot ver buiten onze landsgrenzen. Met internatio nale samenwerkingsprojecten en toevoeging van nieuwe pro gramma-onderdelen moet het Zomercarnaval uitgroeien tot één van de hoogtepunten van het jaar 2001: 'Rotterdam Multiculturele Hoofdstad van Europa'. Zomercarnaval Rotter dam: vrijdag vanaf 19.00 uur op het Churchillplein; zaterdag vanaf 13.00 uur op verschillende lokaties in het centrum liet Belgische elektronische duo Ozark Henry dat 'theatra le muziek maakt in de sfeer van Tricky, Portishead en Joy Division' geeft zaterdag 14 au- gustus een concert op het Burgplein. Klinkers '99 wordt afgesloten door Les Comman dos Percu uit Frankrijk. Aan 't Zand brengen zij een spekta kel waarin percussie en vuur werk samengaan. Het Klinkerfestival, op di verse locaties in Brugge, begint aanstaande vrijdag en duurt twee weken. Be halve de concerten van Ma ryo Tombourlika, Teka meli, Ravi Coltrane, June Tabor en Joaquin Ruiz zijn alle activiteiten gratis. Aanvangstijd21.30 uur, behalve de films en Les Commandos Percu (22 uur), Foofango, Ravi Coltrane en de Klinkende Kroegen (20.30 uur). Kleurrijke, opgewekte beelden kenmerken het jaarlijkse Solero Zomercarnaval in Rotterdam. foto's Bas Czerwinski

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39