Geweld Ambon breidt zich uit PZC KFOR-militairen wacht zware opgave bij begrafenis Serviërs Sotheby's brengt geroofde Van Gogh onder de hamer Suriname beperkt recht op betogen buitenland Gevechten tussen christenen en moslims slaan over naar hoofdstad EU verbiedt vrijwel alle gebruik asbest Eigenaars Lelijke Eendjes verzaaamelen Financiële dreun voor omstreden kopstuk Britse Conservatieven WTO veroordeelt fiscale bevoordeling bedrijven VS Paradepaardje marine Israël YN vrezen voor nieuwe hongersnood in Soedan Zendamateur voorkomt scheepsramp woensdag 28 juli 1999 van onze redactie buitenland AMBON - Bij nieuw geweld tus sen christenen en moslims op de Molukken zijn gisteren 17 do den en tientallen gewonden ge vallen. Daags nadat vier men sen om het leven kwamen bij sektarisch geweld in Poka, aan de noordkant van de baai die het eiland Ambon doorsnijdt, breidde de onrust zich uit naai de tegenovergelegen hoofdstad Ambon. De politie zei dat op zeker drie plaatsen in de stad groepen moslims en christenen elkaar te lijf gingen met pijl en boog, ste nen, kapmessen en speren. Tien tallen huizen, winkels en auto's stonden in brand. Ooggetuigen meldden dat honderden plun deraars in de hoofdstraat, waar zeker veertig zaken in brand stonden, spullen weghaalden en op straat in brand staken. De politie loste aanvankelijk schoten in de lucht om vechten den, plunderaars en brand stichters te verspreiden, maar later werd gezien dat agenten BRUSSEL - De Europese Com missie heeft gisteren besloten vrijwel alle vormen van het ge bruik van asbest te verbieden. Van de zes types asbest zijn er in 1991 al vijf verboden inde Euro- pese Unie. Van het overblijven de soort - witte asbest - was het gebruik in veertien categorieën producten verboden. Met het besluit van gisteren I wordt het toepassen van witte I asbest onder meer in pijpen, dakbedekking en remsystemen van zware voertuigen, verder aan banden gelegd. De nieuwe regeling wordt uiterlijk op 1 ja nuari 2005 van kracht. Negen van de vij ftien lidstaten - waaronder Nederland - hadden het gebruik van witte asbest al verboden, zij het met uiteenlo- I pende uitzonderingen. De na- i tionale regelingen zullen nu in i overeenstemming gebracht moeten worden met de nieuwe Europese richtlijn. Asbest kan onder meer longkanker veroor zaken. ANP gericht op de menigte schoten. Zeker zeven van de slachtoffers zijn volgens ziekenhuismede werkers doodgeschoten. Ook de meesten van de 32 gewonden waren door kogels getroffen. In Poka, waarde onlusten zater dag uitbraken, zijn meer dan honderd huizen, winkels en kra men in vlammen opgegaan. Bij een vorige golf van sekta risch geweld op de Molukken, die in januari in Ambon begon en daarna de andere eilanden van de oostelijke Indonesische provincie overspoelde, zijn meer dan driehonderd mensen gedood. Atjeh In Atjeh, Indonesiës meest wes telijke provincie en een andere haard van onrust, zijn gisteren een politieagent en zijn dertien jarige zoon omgekomen bij een aanslag. Zij werden ondeiweg naar de school van de j ongen on der vuur genomen door onbe kenden op een motorfiets. De politie zei de Beweging Vrij Atjeh te verdenken. De aanslag vond plaats een dag nadat Indo nesische veiligheidstroepen 41 burgers hadden gedood in een dorp in West-Atjeh. Volgens de politie waren de slachtoffers le den van de onafhankelijkheids beweging en zijn zij gesneuveld bij een overval op hun basis. Mensenrechtenactivisten zei den echter dat de troepen onge wapende dorpelingen hadden geëxecuteerd. AP SKOTINA - Een vloot Lelijke Eendjes stroomt een camping op bij Skotina in Noord-Griekenland. Daar begon gisteren het dertiende We reld Treffen voor de 2CV-bezitters, die naar verwachting 1500 exemplaren van dit legendarische type zal trekken. De bijeenkomst, de eer ste die in Griekenland plaatsvindt, duurt tot 1 augustus. foto FotisFilargyropoulos/EPA van onze redactie buitenland BERLIJN - Het Britse veiling huis Sotheby's brengt een door de nazi's geroofde tekening van Van Gogh onder de hamer. De verkoop gebeurt op verzoek van de eigenaresse, een erfge name van de in een concentra tiekamp omgekomen joodse kunstverzamelaar Max Sil- berberg. De waarde van de Van Gogh wordt geschat op ruim elf mil joen gulden. Silberberg zag zich in 1935 ge dwongen de tekening van olijf bomen voor het Alpilles-ge- bergte (L'Olivette) te verkopen nadat zijn huis was onteigend en hij in financiële problemen was geraakt. De Van Gogh is slechts één kunstwerk uit de beroemde en omvangrijke col lectie van de steenrijke indu strieel uit Silezië. De over de hele wereld verspreide, voor een deel verdwenen, verzame ling im- en expressionisten omvatte werken van onder an deren Degas, Pissarro en Reno ir. Erfgename Gerta Silberberg, de vrouw van Max Silberbergs zoon Alfred, kan sinds kort over de Van Gogh beschikken. Zij kreeg de tekening van de stichting Pruisisch Cultuurbe zit, die in Berlijn zeventien musea beheert. Het bestuur van deze door de overheid gefi nancierde instantie besloot vo rige maand in principe alle kunstwerken uit het bestand terug te geven die onder Hitier van joodse burgers waren af geperst of geroofd. De weduwe krijgt behalve de tekening van Van Gogh een werk van de Duitse schilder Caspar David Friedrich en een schilderij van Hans von Mares. Het gaat om de eerste terugga ve door de stichting aan de rechtmatige eigenaar. Zij geldt meteen als een van de belang rijkste Niet bekend Een woordvoerder van de stichting verklaarde gisteren dat het tot voor kort niet be kend was dat L'Olivette, dat in het Berlij nse Kupf erstichkabi- net was ondergebracht, tot de Silberberg-collectie behoorde. De verkoop bij Sotheby's is in december. Behalve de L'Olivet te wil de 85-jarige Silberberg, die onder bescheiden omstan digheden in Groot-Brittannië leeft, ook de tekening van Caspar David Friedrich laten veilen. De Berlijnse stichting overweegt het schilderij van Hans von Mares terug te ko pen. In een gesprek met een Berlijn se krant verklaarde de schoon dochter van Silberberg on langs dat ze al tijden de hoop had opgegeven ooit nog een van de werken terug te zien. Ze had het geld niet om speurwerk te verrichten. In haar plaats en die van andere gedupeerden diende de joodse organisatie Jewish Claims Conference in Frankfurt een claim in. ANP Spanjaardjes tegen stierenvechten MADRID - Bijna driekwart van de Spaanse kinderen houdt niet van stierenvechten. Bij een universitair onderzoek naar het effect van de sport op de geestelijke gesteldheid van kin deren bleek 72 procent van de ondervraagde kinderen stie renvechten een wreed vermaak voor ouderen te vinden. Het Spaanse dagblad El Pafs meldde gisteren dat onderzocht is of het spektakel een nadelige invloed heeft op jonge kinde ren.Daarvan is evenwel niets gebleken. Volgens de onderzoekers is het zelfs beter voor kinderen om een corrida in levenden lijve bij te wonen dan op televisie te volgen. Het onderzoek toonde echter vooral aan dat kinderen helemaal geen stierenvechten willen zien. RTR Encyclopaedia Britannica buigt LONDEN - De wereldberoemde Encyclopaedia Britannica verschijnt niet meer in boekvorm. De uitgever van het naslag werk dat in 17 71 in het Schotse Edinburgh voor het eerst op de markt kwam, heeft deze stap genomen, omdat de cd-rom veel beter verkoopt. Oorzaak hiervan is onder meer het grote prijsverschil. Voor het schijfje betaalt men een kleine driehonderd gulden, voor de 32 boeken bijna drieduizend gulden. ANP IJslander doet aanzoek via tv-spot REYKJAVIK - Een IJslandse reclameman vroeg zijn vriendin het afgelopen weekeinde ten huwelijk in een prime-time re clamefilmpje. Soffia Marteinsdottir zat zaterdagavond thuis televisie te kijken toen het spotje voorbij kwam. ,,Het was een complete schok. Ik kon mijn ogen niet geloven. Natuurlijk trouw ik met hem. Het is een aanbod dat je niet kimt weige ren", zei de aanstaande bruid gisteren. ,,Ik moest het doen voor iemand anders het bedacht", aldus reclameman Haukur Magnusson. Zijn 35-seconden durende aanzoek kostte hem ongeveer 66.000 IJslandse kronen, zo'n 1800 gulden. Het huwelijk wordt dit jaar voltrokken. RTR Opa doodt per abuis kleinzoon MOSKOU - Een Russische opa die 's nachts zijn moestuin be waakte, heeft per ongeluk zijn 21-jarige kleinzoon doodge schoten omdat hij deze voor een dief aanzag. Dit meldde het persbureau ITAR-Tass gisteren. Veel Russen zijn voor hun overleven afhankelijk van hun moestuin. De kleinzoon was naar een feestje geweest en werd bij het openen van het tuinhek in de borst geschoten. Het incident voltrok zich bij de Siberische stad Tomsk. AP Deel bosbranden Italië bedwongen ROME - De bosbranden die vier dagen het noorden van Italië hebben geteisterd, zijn voor een belangrijk deel bedwongen. Dit meldt de brandweer in het gebied. Ook de grote brand bij Levanto is onder controle. AFP Explosie vrachtwagen in China PEKING - Door het exploderen van een vrachtwagen zijn gis teren in het zuidwesten van China zeker vijftien doden geval len en 46 mensen gewond geraakt. Van de gewonden zijn er ze ventien slecht aan toe. De vrachtwagen vervoerde volgens een Chinees persbureau dynamiet. De ontploffingen, die een half uur duurden, vond plaats in de stad Changshou, twintig kilometer ten noorden van de metro pool Chungking. De slachtoffers waren voetgangers en bewo ners langs de weg waarop de vrachtwagen reed. Volgens het persbureau werd het ongeluk veroorzaakt door een botsing van de vrachtwagen met een taxi. De plaatselijke autoriteiten hebben dit nog niet bevestigd. DPA/AFP van onze redactie buitenland I LONDEN - De steenrijke pen- I ningmeester van de Britse Con- servatieve Partij is in twee we- I ken tijd meer dan driehonderd miljoen gulden kwijtgeraakt. Michael Ashcroft raakte in op spraak wegens vermeende be trokkenheid bij drugshandel en dubieuze zakelijke transacties. Het schandaal is een van de rij k- ste mannen van Groot-Brittan nië duur komen te staan (al houdt hij nog genoeg over). De Passagiers van op rots gelopen cruiseschip geëvacueerd I JUNEA - Een klein cruiseschip met 116 mensen aan boord is I gisteren lek gestoten na in Alas ka op een rots te zijn gelopen. Schepen in de buurt schoten snel te hulp om de passagiers van boord te halen. Helikopters I van de Amerikaanse kustwacht hebben' pompen gedropt om te helpen het vaartuig 'Spirit of '98' drijvende te houden. Het ongeluk gebeurde op ruim zestig kilometer ten zuidoosten van Juneau. Volgens de kust wacht is niemand gewond ge raakt. AP waarde van de aandelen van zijn bedrijven is met meer dan driehonderd miljoen gulden ge daald, schreef de Britse krant The Guardian gisteren. Ash croft bezit in Groot-Brittannië schoonmaakbedrijven en on dernemingen die in tijdelijk werk bemiddelen. W it waspraktij ken De penningmeester van de Con servatieven schonk de afgelo pen drie jaar ongeveer tien mil joen gulden aan zijn partij. Dat hij om belastingtechnische re denen de nationaliteit van het Midden-Amerikaanse land Be lize heeft aangenomen, ligt in Groot-Brittannië niet lekker. Maar dat hij volgens Britse me dia en Labour-parlementariërs betrokken is bij de verkoop van paspoorten aan Belize en moge lijk zelfs witwaspraktijken, is helemaal slecht gevallen. Ash croft heeft alle aantijgingen te gengesproken. Media en La- bour-volksvertegenwoordigers voeren een hetze tegen hem, meent de politicus/zakenman. The Guardian meldde gisteren ook dat voormalige ministers van de Conservatieve partij geen documenten willen vrijge ven die betrekking hebben op de zakelijke belangen van Ash croft in Belize. Ashcrofts partij genoten menen dat er grond wettelijke bezwaren zijn tegen publicatie. ANP door Fons Kockelmans BRUSSEL - De Wereldhandels organisatie (WTO) acht het Amerikaanse belastingsysteem dat bedrijven in de Verenigde Staten concurrentievoordelen biedt in strijd met de regels voor de internationale handel. Dat blijkt volgens Europese bron nen uit een nog vertrouwelijk tussenrapport van de WTO, dat in september officeel verschijnt. Het betwiste fiscale systeem maakt het Amerikaanse bedrij ven mogelijk nevenvestigingen op te zetten in belastingparadij zen als de Maagdeneilanden. Ze blijven daardoor grotendeels buiten het bereik van de fiscus in de VS. Bedrijven als Boeing, Microsoft, General Motors en Chrysler profiteren van het sys teem. De Europese Unie had om arbi trage gevraagd omdat zij van mening is dat de Amerikaanse belastingpraktijken verstorend werken op de wereldhandel. Volgens scheidend Europees Commissaris Brittan van Bui tenlandse Handel is er sprake van aanzienlijke voordelen voor Amerikaanse producten. Daar bij zou het gaan om bedragen die fors hoger liggen dan die in eerdere conflicten tussen de EU en de VS, zoals de bananenoor- log. Er zou jaarlijks sprake zijn van 2 miljard dollar (4,15 miljard gulden) directe steun voor Ame rikaanse exportondememin- gen .AFP/ANP TEL AVIV - De Israëlische marine heeft gisteren met een ceremo nie voor de kust van Haifa de eerste van drie nieuwe dieselonder zeeboten in gebruik genomen. Het schip, dat 35 bemanningsle den heeften op de Duitse HDW-werf in Kiel werd gebouwd, kan tot in de Perzische Golf komen en is uitgerust met zeemijnën en anti-schipraketten van het type Harpoon. Volgens buitenlandse experts kunnen deze raketten vervangen worden door kruisra ketten met kernkoppen. De onderzeeboten kosten driehonderd miljoen dollar (618 miljoen gulden) per stuk. foto Havakuk Levison/RTR van onze redactie buitenland PRISTINA - De KFOR-troepen in Kosovo staan voor de zware opgave om vandaag de rust te bewaren wanneer in het dorp Gracko veertien Servische boeren worden begraven die vrijdag door onbekenden met kogels werden doorzeefd. Een grote groep Serviërs, onder wie leiders van de Servisch-orthodoxe kerk, wordt bij de plechtigheid verwacht. Serviërs hebben gisteren op de dodenakker het gras gemaaid en de graven gedolven voor de slachtoffers. Zij werden beschermd door Britse militai ren. De woordvoerder van de vredesmacht in Kosovo, Jan Joosten, meldde gisteren dat Duitse troepen zaterdag in het dorp Kusnin bij Pristina een opslagplaats voor wapens hebben ontdekt. Plaatselijke bevelhebbers van hetBevrijdingsleger voor Kosovo (U£K gaven volgens Joosten toe dat de wapenop slagplaats een schending van het ontwape ningsakkoord betekent en verklaarden het depot over het hoofd te hebben gezien. Bij het geweld dat na het binnentrekken van de KFOR-militairen voortduurde zijn bijna tweehonderd mensen om het leven geko men. Het betrof vooral aanvallen van etni sche Albanezen op achtergebleven Serviërs. Dat gebeurde uit wraak voor het doden van naar schatting tienduizend Kosovo-Alba- nezen door Servische troepen en de vernie lingen die de Serviërs aanrichtten. Oppositie De Joegoslavische oppositieleider Zoran Djindjic heeft cle Joegoslavische legerlei ding gisteren via de Montenegrijnse televisie opgeroepen hem te helpen bij het omverwerpen van het regime van president Slobodan Milosevic. „Als het leger het land wil verdedigen, dan moet het met spoed al les ondernemen om Milosevic weg te krij gen", zei Djindjic. De leider van de Alliantie voor Verandering maakte zijn opmerkingen daags voordat hij voor de militaire rechtbank in Belgrado moet verschijnen. Hij wordt ervan verdacht bij het begin van de NAVO-aanvallen op doelen in Joegoslavië Servië te zijn ont vlucht, terwijl hij was opgeroepen om het leger te dienen. Djindjic houdt echter vol dat hij naar Montenegro vluchtte omdat zijn leven in Servië gevaar liep. Djindjic kan tot twintig jaar gevangenis straf worden veroordeeld. Hij waarschuw de Belgrado echter dat de protesten tegen het bewind na een eventuele veroordeling massaler en radicaler zullen worden. Ondanks de wijdverbreide protesten tegen Milosevic is de oppositie er tot dus ver niet in geslaagd een gezamenlijk front te vormen tegen Belgrado. De rivaliserende oppositie leider Vuk Draskovic kondigde gisteren niettemin aan dat zijn Servische Vernieu wingsbeweging binnenkort met de Allian tie voor Verandering een akkoord zal slui ten. Een groep prominente Servische intellectu elen, onafhankelijke economen en kerklei ders werkt intussen aan de vorming van een overgangsregering die de macht zou moeten overnemen zodra Milosevic vertrekt. Mlad- jan Dinkic, een vooraanstaande econoom die door sommigen wordt genoemd als mo gelijke premier, zei gisteren dat zijn poli- tiek-neutrale regering moet voorkomen dat er een burgeroorlog ontstaat tussen voor- en tegenstanders van het bewind van Milose vic. Het overgangskabinet zou een jaar aan de macht moeten zijn. Vervolgens kunnen er vrije verkiezingen worden gehouden, meen de Dinkic. AP van onze redactie buitenland PARAMARIBO - De Surinaam se regering gaat het recht van vergadering beperken. Ook de vrijheid van betoging wordt aan banden gelegd. Dat heeft de waarnemend minister van Jus titie en Politie, Sonny Kertoid- jojo, gisteren bekendgemaakt. Leiders van betogingen en openbare vergaderingen moe ten vooraf een schriftelijk ver zoek voor een vergunning bij de districtcommissaris indienen. Deze kan aan een vergunning voorwaarden stellen. De vakbonden, verenigd in de vakcentrale C'47, hebben aan gekondigd met ingang van 2 au gustus het werk neer te leggen. Doel van de actie is de regering te dwingen de brandstofprijs te verlagen en de talrijke proble men in de gezondheidszorg op te lossen. Enkele bonden van de ambtenarenvakcentrale CLO hebben maandag al voor onbe paalde tijd het werk op twee mi nisteries neergelegd. Zij eisen dat de regering afspraken over onder meer toeslagen voor over werk nakomt. Kertoidjojo zegt over informa tie te beschikken dat actielei ders aansturen op het verstoren van de openbare orde en de vei ligheid van personen en goede ren in gevaar willen brengen. „Hierdoor is de regering ge noodzaakt het recht op vrijheid van vreedzame vereniging, ver gadering en betoging aan regels en procedures te onderwerpen", aldus de bewindsman. ANP van onze redactie buitenland GENEVE - De VN-voedsel- hulporganisatie WFP vreest voor een nieuwe hongersnood in de Boven-Nijl-provincie in Soe dan. „Door een twee weken ge leden afgekondigd verbod op voedseldroppings boven vijf van de buitenwereld afgesloten regio's staat het leven van 150.000 mensen op het spel", zei Siblot van het Wereldvoedsel programma gisteren. Het verbod op humanitaire vluchten werd ingesteld door de regering die onderhandelingen voert met de afscheidingsfacties SPLM/A over het verlengen van een aflopend staakt-het-vuren. Khartoem voert al zestien jaar een bloedige burgeroorlog tegen de SPLM/A in de christelijke provincies in het zuiden van het land. Woordvoerder McCormick van het Unicef zegt dat de onder handelingen tussen Khartoem en de SPLM/A muurvast zitten. „De bevolking is wederom inzet van het politieke spel", aldus McCormick. Het VN-kinder- fonds werkt in Soedan samen met WFP. McCormick: „Op het moment dat het verbod is afge kondigd, hebben we honderden ernstig ondervoedde en uitge putte kinderen achter moeten laten in Nyal en Ganyiel die nog geen voedsel en verzorging had den gekregen." Ook staat het leven van nog eens dertigduizend mensen op het spel die door het oplaaien van de gevechten op de vlucht zijn ge slagen en totaal van voedsel verstoken zijn. ANP ESSLINGEN - Een zendama teur heeft vanuit zijn huis in Es- slingen, in het zuidwesten van Duitsland, voorkomen dat een schip bij Messina in de Middel landse Zee op de rotsen liep. De man ving gisteren via de korte golf noodsignalen op van het Vaartuig en wist de Italiaanse kustwacht te waarschuwen. Het schip Nostalgia kreeg enke le dagen eerder in een storm te kampen met een motorstoring en verloor zijn radioantenne Een opvarende kon echter met een korte-golfzendertje de noodsignalen versturen die de Duitser opving. De zendamateur schakelde na het horen van het S.O.S. de poli tie in. Via het ministerie van Binnenlandse Zaken van de deelstaat Baden-Württemberg en het Duitse leger werd contact gelegd met'.de Italiaanse kust wacht. De autoriteiten op Sici lië konden binnen een half uur na ontvangst van de signalen door de Duitser, de opvarenden laten redden. DPA/RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35