Gescheiden ophalen gft in gevaar PZC dwarsstraten Queen Mum gaat honderdste jaar in O varia Gemeenten krabbelen terug Bijenbaard Heer Bommel en de Pasmunt het weer puzzel recept woensdag 28 juli 1999 door Anouk Middelkamp Vijf jaar na het verplichten van de gescheiden inzame ling van huisvuil door de rijks overheid krabbelt een aantal gemeentebesturen terug. Het gft-afval mag in een aantal ge meenten weer gewoon in de vuilniszak. Is er sprake van een dalend mi lieubewustzijn onder de bur gers en de overheid? Volgens het AfvalOverleg Orgaan (AOO) beslist niet. „Nederlanders za melen nog steeds overtuigd gft- afval in." De problemen rond de inzame ling van gft-afval doen zich' hoofdzakelijk voor in stedelijke gebieden met hoogbouw. Veel flatbewoners hebben geen ruimte voor een gft-emmer of -container en de (ondergrondse) verzamelpunten zijn vaak te ver weg. S. Visser, woordvoerder van de reinigingsdienst in Utrecht: ..Het is wettelijk vast gelegd dat burgers maximaal 7 5 meter mogen lopen naar een gft- container. Als ze op de vijftiende verdieping van een flat wonen, is dit praktisch onuitvoerbaar. Vandaar dat wij bepaalde wij ken hebben vrijgesteld van ge scheiden inzamelen." Een ande re reden voor het ontzien van de binnenstad is de minder grote motivatie onder bewoners. Een woordvoerder van het AOO: „In de binnenstad wonen veel jon geren die het te veel moeite vindt om htm afval te scheiden. Stoppen Het AOO meldt dat een gemeen te niet zomaar mag stoppen met het gescheiden inzamelen van het gft-afval. „Alleen als blijkt dat de kosten onevenredig hoog zijn of de kwaliteit van het afval slecht is. kan een gemeente een ontheffing aanvragen voor een bepaalde wijk. In andere geval len moeten ze gewoon doorgaan met de gescheiden inzameling", legt de voorlichter uit. De Stichting Afval en Milieu is niet blij met de beslissing van de grote steden om het afval niet meer te scheiden. „Natuurlijk is het in sommige wijken vrijwel onmogelijk om gft-afval op te halen, maar er wordt nu wel makkelijk besloten ermee te stoppen", zegt woordvoerder A Schoevers. „De gemeenten zeg gen dat gescheiden verwerking geen milieu-rendement ople vert, maar dat is niet waar. Ik denk dat andere, economische motieven voor hen zwaarder wegen." Volgens Schoevers is er onder de Nederlandse bevol king wel degelijk een draagvlak voor gescheiden inzameling. „Veel mensen zijn ervan over tuigd dat composteren milieu vriendelijker is dan verbran den", zegt de woordvoerder. „En daar willen ze best extra moeite voor doen. Vooral kleinere ge meenten en dorpen zijn fanatiek met de inzameling. Ookprof .dr.ir. W.Rulkens. hoog leraar milieutechnologie aan de Landbouwuniversiteit in Wage- ningen, heeft veel vertrouwen in het milieubewustzijn van de Nederlandse gemeenten. Hij vindt dat ze zelf de verantwoor delijkheid voor het afvalbeleid moeten nemen en niet te kramp achtig moeten vasthouden aan de gescheiden verwerking. „Als uit onderzoek blijkt dat het voor een bepaalde gemeente prakti scher is om het gft-afval samen mei het gewone huisvuil te ver werken tot biogas, heb ik daar geen problemen mee. Op voor waarde dat het ook op milieu technisch gebied verantwoord is", aldus Rulkens. „Iedere ge meente moet afzonderlijk de beste optie kiezen." Hij bena drukt wel dat de consument in alle processen betrokken moet worden. „Nederlanders zijn mi lieubewust, maar willen weten waar ze het voor doen. Je moet kunnen uitleggen waarom je een bepaalde maatregel neemt, anders wordt het niets." GPD door Barenda Grutterink Zij is op 4 augustus 1900 ge boren, toen koningin Victo ria nog leefde. Daardoor is de geliefde 'Queen Mum' Elizabeth nog een levende herinnering aan het voor de Britten onver getelijke Imperium. Volgende week woensdag hoopt ze 99 te worden en honderdste jaar in te gaan. Zij zal er ongetwijfeld een gin-tonic op nemen. Lady Elizabeth Angela Mar guerite Bowes-Lyon, dochter van de Veertiende Graaf van Strathmore en Kinghorne en verre afstammelinge van het vroegere Schotse koningshuis, trouwde op 26 april 1923 in de Londense Westminster Abbey met de latere koning George VI. Het huwelijk werd drie jaar la ter gezegend met de geboorte van de huidige koningin Eliza beth II. In 1930 volgde prinses Margaret. Hun ouders kenden elkaar van kindsbeen af. Elizabeths stand vastigheid zou de verlegen, stot terende George zijn leven lang van pas komen. Zeker nadat zijn oudere broerEdward in 1936 af stand deed van de troon, om te kunnen trouwen met de ge scheiden Amerikaanse Wallis Simpson. Het nieuwe koninklijke paar werd op 12 mei 1937 ingehul digd. Elizabeth bleek een gebo ren koningin. Met George bleef ze in het door bommen geteis terde Londen en bezocht ze slachtoffers en nabestaanden. Ze werd en bleef voor de Britten een ware heldin. Bij herdenking in 1994 van de invasie in Nor- mandië brachten veteranen haar een roerend huldeblijk. En nog steeds beschouwt de hoogbejaarde het koningin moederschap als een serieuze taak. Na de dood van George in 1952 werd Elizabeth de 'Queen Elke dag vakantie op uw TV! ^et dagelijkse reis- it" uiy I'll I TliTITI f Bef n£. M ML Uitzendingen van maandag t/m vrijdag rond 13.00 uur en in tJ-fdZCtl -sJ^S=*.5Z5\ het weekend rond 17.00 uur. OF CA NAAR (OF BIL! liN VAN ONZl D-RIIZEN VAVmiWINWS (Zli VOOR TCLNUMMIRS SBUIXT PAG. SOI Of GOUDEN GIDS) Agent te ezel JERICHO Israël Israëlische helikopters, terrein wagens van de politie en jeeps van het leger schoten te kort bij de jacht op een autodief op de Westelijke Jordaanoever. In een poging aan zijn achter volgers te ontkomen was de dief in een steile droge rivierbedding gereden. Het politievoertuig aan kop van de achtervolgende colonne kwam vast te zitten, waardoor de gemotoriseerde klopjacht in het slop raakte. Een agent sprong echter op een in de buurt grazende ezel en zat de ge stolen auto over zes kilometer achterna. Uiteindelijk wist de politieman de dief in te rekenen. Eénschotnon TUNJA Colombia Een rooms-katholieke non heeft in Tunja een man doodgescho ten die haar klooster in Colom bia was binnengedrongen. Met één schot uit haar Smith Wes son door het hoofd van de ver meende dief legde zij hem neer. Begin dit jaar begonnen de non nen uit het klooster van de Hei lige Maria der Mirakelen - pa trones van de piloten - 's nachts rondes te lopen, nadat zeven keer was ingebroken. Daarbij werden vooral kippen en religi euze voorwerpen gestolen. De Smith Wesson hadden de geestelijken van de plaatselijke militaire bevelhebbers gekre gen, die hen ook een wapenver gunning verleenden. Hete wc TOKIO Japan Het in Japan populaire hightech toilet met verwarmde bril is brandgevaarlijk. In Tokio zou den al zeker drie branden zijn veroorzaakt door kortsluiting in het kleine kamertje. De speciale toiletten, die in één op drie Japanse huishoudens te vinden zijn, sturen hete lucht door de bril, waardoor die lek ker warm aanvoelt. Onlangs vatte een wc echter vlam. Vol gens de fabrikant, het bedrijf Toto, zou lekkage in de stortbak kortsluiting hebben veroor zaakt. Toto maakt de toiletten al sinds 1980 en verkocht er in middels zo'n tien miljoen. De krant staat vol met topconferenties en politieke strubbelingen uit de machts centra van de wereld.Je zou bijna denken dat daarbuiten geen actualitelcen bestaan Een misvatting. Wat in Huambo, Camagüey.Vishak- hapatnam, Moog-Soeren of Spitsbergen - om maar eens wat dwarsstraten te noemen - als het gesprek van de dag gelde, Is ook best lezenswaardig KAPAHHERA India Boloram Bora beweert al ruim dertig jaar een goede verstand houding te hebben met bijen. Hij woont in Kapahhera in het noordoosten van India. Bora houdt dertig bijenvolken. Bijen zijn voor hem meer een hobby, dan een bron van inkomsten. foto Utpal Baruah/RTR Surrogaat-lynx LOS ANGELES Verenigde Staten Negen maanden lang heeft Laura Murphy sur rogaat-moeder gespeeld voor een jonge wilde lynx, een katachtige die voor komt in de bergen van Ca- lifornië. De lynx, Rocky, was direct na de geboorte in de steek gelaten door haar moeder. Deze dieren die door men sen worden opgevoed, kunnen daarna niet meer wennen aan de natuur. Daarom besloot de die renbescherming in Cali- fornië een proef te nemen. Oppasser Lama smeerde zich in met kruiden en geultjes uit de natuur. Zij trok een kattenpak aan waar urine van een wilde lynx overheen was gego ten en speelde in de kooi moeder voor Rocky. Zij leerde het jong onder meer jagen. In stilte, want de mensenstem zou Rocky kunnen afschrikken. Toen Rocky groot en sterk genoeg was om zich alleen te redden, werd zij vrijge laten. Een goed teken was dat zij bang was voor haar, nu niet verklede, oppasser die moeite had haar in een kooi te krijgen voor trans port naar de vrije natuur. De proef was een groot succes. Rocky leek even haar f opmoeder te missen. Maar al snel trok zij de wijde natuur in, op weg naar een nieuw bestaan. Drijvende deur ATHENE Griekenland De Griekse kustwacht heeft twee Roemenen aangehouden die hadden geprobeerd van Tur kije naar één van de Griekse ei landen te peddelen op een oude, houten deur die ze met wat plas tic flessen tot een vlot hadden omgebouwd. De Roemenen hadden in Turkije geen werk kunnen vinden, waarop ze besloten hun heil in Griekenland te zoeken. Met hun zelfgebouwde vlot wilden ze het eiland Chios bereiken, zo'n tien kilometer voor de Turkse kust. Ze waren echter niet in staat op eigen houtje het eiland te berei ken. De kustwacht pikte hun op. Toonder Studio's Mum', de koningin-moeder. Ze bleef heel actief, ook voor het Britse Gemenebest, dat zij een warm hart toedroeg. De Queen Mum is verder beschermvrouwe of (ere-)voorzitster van zo'n 350 organisaties op het gebied van welzijn, veteranen en cultuur. Ontspanning Wel zorgde ze altijd tijdig voor ontspanning, bij haar lijfdrank gin-tonic of paardenraces. Tot haar heupen begonnen te slijten (ze moest diverse operaties on dergaan) mocht ze ook graag een partijtje forellen vangen. Die 'gewone' trekjes zorgden er voor dat ze geliefd is en blijft. Toen Elizabeth eens op werkbe zoek ging in een doodgewone woonbuurt, haalde ze in Groot- Brittannië alle voorpagina's door een pub in te duiken en aan de tap een flinke pint te bestel len. De Britten vonden het ge weldig. Geruchten dat die lieve, van suikergoed lijkende oude dame lang niet altijd even ge makkelijk is, kan ze niet van de wijs brengen, recente verhalen over haar verkwistende levens stijl evenmin. Ze zou een schuld van dertien milj oen gulden heb ben opgebouwd. Ze heeft vier weelderige residenties boorde- voLbutlers, tuinlieden en chauf feurs. Alleen al in haar Londen se woning Clarence House werken vijftig mensen fulltime. Haar duurste hobby's zijn haar tien racepaarden (onderhoud en trainingen vermoedelijk vier ton per jaar) en het geven van overladen banketten. 'Pick nicks' noemt ze die, maar de ta fels schijnen de spijzen en zware serviezen amper te kunnen dra gen. Genieten van het goede van het leven, dat is het beste recept om oud te worden, bewijst ook Elizabeth. En die schulden... ach, op je 99ste kun je niet over al over tobben. ANP Van tijd tot tijd verscheen er een glanzende munt in de opening van zijn lekke ransel, die rinkelend op de stenen viel, zonder dat de oude zonderling er aandacht aan schonk. Doch de edelman deed dit wel; met grote zorg raapte hij ieder verloren geldstuk op, om het haastig in zijn zak te steken. Tom Poes keek het vreemde tweetal hoofd schuddend na. „Mie had dat van de markies kunnen denken?" pre velde hij. „Gisteren deed hij al vreemd, maar nu schijnt hij helemaal in de greep van die rare munten te zijn; net als Joost en Grootgrut. En die oude verliest ze met opzet. Zou hij weer naar zijn speelhol gaan?" Door nieuwsgierigheid gedreven volgde hij het groepje tot Zeeland: Veel zon Deze julimaand gaat zonnig en warm Door: Grieta Spannenburg eindigen. Langzaam maarzekerzien we de temperatuur oplopen tot hoge waarden. Maar liefst 27 graden komt in zicht en daarbij schijnt de zon uitbundig. Tot nu toe kunnen we spreken van een mooie julimaand. In onze provincie werd het op het merendeel van de dagen meer dan 20 graden. De hoogste waarde werd op 18 juli bereikt, toen het in Vlissingen 28,1 graden werd. Vandaag laat de zon zich volop zien. Een hoge- drukgebied dat zich boven de Noordzee bevindt, geeft bewolking weinig kans en de temperaturen lopen al snel richting de 25 gra den. Net als de afgelopen dagen waait er een stevige noordooste lijke wind, die aan zee af en toe krachtig is. Deze wind in combinatie met de droge lucht, maakt dat de warmte goed te verdragen is. De komende dagen gaan de temperaturen verder omhoog. Komende nacht is het helder en vroeg in de ochtend wijst de ther mometer 16 graden aan. Morgen kijken we opnieuw tegen een onbewolkte hemel aan. De temperatuur kruipt nog een graadje hoger en komt uit op 26 graden. De wind waait uit het oosten en is afgeno men tot matig. Ook op vrijdag zien we het kwik nog een graadje stijgen. Bij een uitbun dig schijnende zon wordt het 27 graden. De wind blijft ma tig en is naar het zuidoosten gedraaid. Vanaf zaterdag zien we enige verandering in het weerbeeld ontstaan. De wind wordt zuid en gaat vochtigere lucht aanvoeren. Er drijft wat hogere bewolking binnen en vanaf zaterdagavond wordt de kans op een onweersbui geleidelijk groter. Zondag volgt er dan enige afkoeling. Vooruitzichten donderdag vrijdag zaterdag zondag weer O O max. 26° 27° 25° 24° min. 16° 17° 18° 18° wind 03 ZO 3 Z 3 ZW 3 Zon O Maan woensdag onder 21.40 donderdag op 6.04 woensdag onder 5.43 donderdag op 22.11 Nautisch bericht Er staat een vrij krachtige tot krachtige noordoostenwind. Het is zonnig en het zicht is uitstekend. De watertemperatuur ligt rond 20 graden. Waterstanden buiten de stad, waar de modderpoel nog steeds lag te geuren in de zomerzon. Maar tot zijn verbazing was de goktent in de blubber verdwenen om weer plaats te maken voor de oude verknarde boom. De grijsaard gespte zijn ransel af en ging gemakkelijk tussen de wortels zitten. „Goed zoeken, meneertje", sprak hij. „Zware munt zakt makkelijk. Maar voor een handig persoon is het niet moeilijk om geld uit drab te halen." Hij barstte in een kakelend lachje uit, en de edelman aarzelde. Er trok een rode gloed over zijn gelaat en even scheen hij te overwegen om waardig heen te gaan. Maar toen bukte hij zich en begon tastend in de modder te roeren. WOENSDAG Hoog water Laag water 28 JULI VM uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 02.58 213 15.16 217 09.06 171 21.36 194 Terneuzen 03.17 239 15.35 243 09.38 180 22.06 201 Bath 04.15 282 16.37 284 10.38 205 23.06 224 Roompot Buiten 03.00 158 15.15 160 09.10 123 21.30 147 Z'zee/Colijnsplaat 04.35 158 16.45 158 10.25 123 22.55 148 Stellendam Buiten 03.03 154 15.21 151 09.05 070 21.15 095 Wemeldinge 04.35 179 16.50 181 10.30 139 22.55 163 Krammersl. West 04.50 168 17.10 167 10.25 133 22.50 158 DONDERDAG Hoog water Laag water 29 JULI uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 03.31 227 15.49 227 09.46 176 22.12 204 Terneuzen 03.50 253 16.11 252 10.16 184 22.46 211 Bath 04.53 29617.11 292 11.16 209 23.47 234 Roompot Buiten 03.35 170 15.45 167 09.45 124 22.05 153 Z'zee/Colijnsplaat 05.15 166 17.30 163 11.05 124 23.30 154 Stellendam Buiten 03.38 167 15.56 159 09.36 070 21.49 101 Wemeldinge 05.15 18817.30 186 11.05 140 23.35 168 Krammersl. West 05.35 176 17.55 171 11.10 134 23.35 163 I- Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O A lichte snei ik- matige sn 2 lichte regen matige regen zware regen Cryptogram Horizontaal: 3. Zit in de weg bij een rondrit (7); 6. Door deze raad blijft een jongen niet schoon (6); 8. Laat horen en zien hoe je heet! (4); 11. Bakmiddel voor de grap (5); 13. De handel die een oplich ter verkoopt (5); 14. Geldbergplaatsen? (6). Verticaal: 1. Dierenverblijf aan boord (4); 2. Dat geluid stopt een Europeaan (5); 4. Eentonige vogel (4 5. Zorg snel voor wijn als de cijfers goed zijn! (7); 7. Zulke slechte cijfers kan men beter laten schieten (6); 9. Ondanks haar uitputting gaat zij uit de weg (4) 10. Geen aanstootgevend kanaal (3); 12. Veilig voor sex (4). Oplossing dinsdag De woorden op de eer ste en derde verticale kolom zijn: BANDEROL en ROLPRENT. 1 0 Het sleutelwoord luidt: HALSBONTJE. BaRbaars Apotheek NijLpaard Dopheide EeRrover RoErloos OrNament Laïertje Geroosterde makreel Hans Beiterman Europa: Zonnig Makreel behoort tot de vette vissoorten en dient dan ook vrij snel na de vangst te worden gegeten. Koop verse makreel dan ook altijd bij een handelaar van wie u weet dat zijn vis altijd even vers is. Daarvoor kunt u naar de detaillist gaan of op de markt uw slag slaan. Wanneer u er nietzeker van bent dat de vis wel echt vers is, laat hem dan liggen en koop forel len die op dezelfde wijze kunnen worden ge roosterd. U voorkomt er een teleurstelling mee. Voor 4 personen: 4 middelgrote makrelen, schoongemaakt, elk ca. 350 gram; 2 - 3 eetl. limoen- of citroensap, gezeefd; (zee)zout; 2 sjalotten, grof gesnip perd; 4 takjes (platte) peterselie; witte peper uit de molen; 4 - 5 eetl. (olijf)olie. Spoel de vissen van binnen en buiten onder stromend koud water. Maak ze daarna, van binnen en buiten, droog met keukenpapier. Bestrooi de vissen aan de binnenzijden met wat zout en wrijf ze aan de buitenzijden in met limoen- of citroensap. Laat de vissen 10 minu ten liggen. Maak ze daarna aan de buitenzijden opnieuw droog met keukenpapier. Bestrooi ze aan de binnenzijden met gesnipperde sjalot ten en leg er een takje peterselie in. Strooi er eventueel wat peper over. Bestrijk de vissen aan de buitenzijden met olie. Rooster de vissen onder een reeds hete oven grill of boven het gloeiende houtskoolbed van de barbecue. Reken op een roostertijd van 12 - 14 minuten. Keer de vissen tijdens het rooste ren enkele malen en bestrijkze na het keren op nieuw met een kwastje met olie. Tip: geef er een frisse gemengde sla (kropsla, komkommer, rettich of radijs en bosuitjes) en veel knapperig stokbrood bij. Zet voor de lief hebbers een schaaltje met (lichtgezouten) bo ter op tafel. ^,1010 32 O """VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 28 JUL11999 In delen van Zuid-Europa is het momenteel wisselvallig zomerweer. In Zuid-Frankrijk, Italië, de Alpenlanden maar ook op de Balkan komt het in de middag en avond tot regen- en onweersbuien. Dit onder invloed van een lagedrukgebied dat boven Oost-Frankrijk ligt. Overigens is het redelijk zonnig in de landen rond de Middellandse Zee bij ongeveer 30 graden op de stranden. Boven het oosten van Europa ligt momenteel een oude storing die hier wat meer bewolking geeft waarbij enkele regen- en onweersbuien tot ontwikkeling komen. Toch is er ook ruimte voor de zon en loopt het kwik tot tegen de 30 graden op. Mooi en vrij warm zomerweer is het in het westen van Europa. Een hogedrukgebied boven de Noordzee is hier verantwoor delijk voor. Er zijn flinke zonnige perioden en het wordt meest tussen de 22 en 27 graden. Licht wisselvallig is het ook in het midden en noorden van Scandinavië met wat regen of een bui en vrij gematigde temperaturen. Dit wordt veroorzaakt door lagedrukgebieden die van west naar oost bewegen in deze regio. Het zuiden van Scandinavië maakt de meeste kansom de zon te zien. Hier wordt het zo'n 25 gra den. Meer naar het noorden toe is het een stuk frisser met 15 graden. In IJsland tenslotte is het licht wisselvallig met kans op een bui. Zo nu en dan komt de zon ook te voorschijn en het wordt circa 15graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 34