Marokkanen woest op NOS PZC Rotterdam laakt verbod zakelijke nachtvluchten Drentse Rij wiel vierdaagse van start Schiphol vraagt om meer marechaussees Op de bres voor grizzlybeer Friese organisator reis China is voor justitie ongrijpbaar binnenland Na bericht Journaal dat nieuwe koning homoseksueel is Tongenk week r K-M~- Korte broek mannelijke postbode blijft taboe (Qwfm pMm mm tméèrMre «f Mdmniz, Oud-minister Van Dijk leidt onderzoek rol Zuid-Holland DEN HAAG - Oud-minis ter C.P. van Dijk (CDA) van Binnenlandse Zaken leidt de commissie die on derzoek gaat doen naar de bankiersrol van de pro vincie Zuid-Holland. Dat heeft Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland gis teravond in overeen stemming met de fractie voorzitters uit de Provin ciale Staten besloten. De commissie bestaat ver der uitM. Vos-Van Gortel, lid van de Raad van State en oud-burgemeester van Utrecht en Th. Quené, oud-voorzitter van de So ciaal-Economische Raad (SER). L. Huizer (53) uit Zoeter- meer wordt de nieuwe PvdA-gedeputeerde in het provinciebestuur van Zuid-Holland. Zij is door haar partij voorgedragen als plaatsvervanger van de wegens de bankiersaf faire afgetreden A de Jong. Laatstgenoemde heeft besloten vooralsnog als Statenlid aan te blij ven. Huizer neemt niet de por tefeuille Financiën van De Jong over. Die gaat waarschijnlijknaar CDA- gedeputeerde D. Dekker. Huizer is pas sinds de af gelopen verkiezingen van maart Statenlid. Daar voor was ze zeven jaar raadslid en dertien jaar wethouder in Zoetermeer. Ze is nu directeur van het Emancipatiebureau in Den Haag. ANP/GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Marokkanen in Nederland zijn woedend op het NOS-Journaal. Het Journaal meldde zondagavond dat het in Marokko een publiek geheim is dat de nieuwe koning Sidi Mohammed homoseksueel is. Volgens de Marokkaanse ge meenschap is dat onzin. Bij het Marokkaanse consulaat in Rot terdam regende het de afgelo pen dagen telefoontjes van verontwaardigde koningsge- zinden. Sommigen overwegen juridische stappen tegen het NOS-Journaal. Boze reacties van Marokkanen zijn bij het Journaal zelf tot nu toe uitgebleven, zegt een redac tielid. Welke bronnen de corres pondent in Noord-Afrika heeft geraadpleegd, kon zij niet ver tellen. Volgens de redactrice ging het om een roddel die de journalist in Marokko op straat had gehoord. „Hij kon het niet hard maken", vertelt zij. Het Journaal was ook het enige nieuwsmedium die met dit be richt kwam. Verboden Desondanks vindt het NOS- Journaal dat het gerucht wel kon worden gemeld. Niettemin kan de redactie zich ook wel iets voorstellen bij de verontwaar diging onder Marokkaanse moslims, aangezien homosek sualiteit in de islam verboden is. Abdelrahman Agnis van een Marokkaanse vereniging in Rotterdam, is woedend. „En ik ben zeker niet de enige. Dit is een belediging voor het hele Ma rokkaanse volk." Hij is niet van plan het er bij te laten zitten. Vandaag heeft hij overleg met andere organisaties en moskeeën in Rotterdam over de te nemen stappen. „Wij zijn bereid om naar de rechter te stappen. Dit is gewoon laster. We hadden al verdriet om het verlies van onze koning, en nu krijgen we dit erbij." Ook Achour Chattou en Musta- pha Chbab van de Rotterdamse jongerenvereniging Abou Rakrak hekelen de berichtge ving van de NOS. Voorzitter Ch bab: „Als het waar is, hebben wij er geen problemen mee, maar dit bericht berust niet op de waarheid." Volgens hem is het een belediging voor zowel het Marokkaans koningshuis als het Marokkaans volk. „In de islam is homoseksualiteit ver boden. Als je iemand, die Amir el moeminin (leider van de gelo vigen, red.) is, daarvan beschul digt, beledig je niet alleen hem maar ook de hele islamitische gemeenschap." Bovendien zijn dit soort berich ten koren op de molen van fun damentalistische groeperingen in Marokko, menen Chattou en Chbab. „Die gaan dit natuurlijk misbruiken voor hun doelein den." Rectificatie Abou Rakrak gaat contact op nemen met het NOS-Journaal om te vragen hoe de redactie aan het 'nieuws' kwam. „Wij zullen ook schriftelijk vragen om recti ficatie. Indien dat niet gebeurt, stappen we naar de Raad voor de Journalistiek of de rechter. Het Marokkaans consulaat wil niet reageren. Een woordvoer der bevestigt wel dat het bericht kwaad bloed heeft gezet bij Ma rokkanen in Nederland. GPD Suikerdrab loopt woonwijk Delft in DELFT - Duizenden liters stro perig suikerwater, afkomstig uit een uit elkaar gespatte tank op het terrein van Gist-broca- des in Delft, zijn gistermiddag een aangrenzende woonwijk binnengestroomd. De brandweer wierp met zand dammen op om de dikke bruine drab (melasse) tegen te houden, dat eerder een transformator raakte. Hierdoor viel de stroom op het bedrijf uit. ANP IJMUIDEN - De platvis tong kan over enkele jaren misschien j op het land worden gekweekt. Onderzoeksinstituut RIVO- DLO in IJmuiden is begonnen j met de experimentele kweek van jonge tongen in bassins met zeewater. Het'kan nog drie jaar duren voordat conclusies kun nen worden getrokken. ANP Rijen wachtenden bij de inschrijving voor de rijwielvierdaagse in Hoogeveen. van onze redactie binnenland ASSEN - Ruim 23.000 mensen zijn gisterochtend van start gegaan in de Drentse Rijwielvierdaagse. Het evenement wordt dit jaar voor de 34e keer gehouden. Dat aantal is even groot als in 1998, toen de Rijwiel- vierdaagse letterlijk in het water viel. Op het laatste moment hebben zich nog vijfduizend mensen inge schreven, waaronder een fietser uit Brazilië. Op de eerste dag deden zich enkele kleine ongelukjes foto Jacob Melissen/ANP voor, waarbij een deelnemer een pols brak en een an dere deelnemer met een gebroken been naar het zie kenhuis moest. Uit de tent van de organisatie in Hoo geveen werden in de nacht van maandag op dinsdag enkele medailles gestolen. ANP van onze rédactie binnenland ROTTERDAM - Het verbod op zakelijke nachtvluchten vanaf Rotterdam Airport berust vol gens de gemeente Rotterdam op een nalatigheid van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. De gemeente schreef dit giste ren in een brief aan minister Ne telenbos. In het eerste halfjaar van 1999 zijn volgens Rotterdam Airport ongeveer vijftig zakelijke nachtvluchten uitgevoerd. Met exploitant Schiphol had Rot terdam overeenstemming be reikt over de toekomstige invul ling van Rotterdam Airport: het moest een zakenvliegveld wor den met een zeer beperkt nacht regime. Vorige week stelde Netelenbos de 'Regeling gebruiksbeperkin gen Rotterdam Airport' vast. Het akkoord tussen Rotterdam en Schiphol lag daaraan ten grondslag. Rotterdam Airport kwam toen tot de ontdekking dat de zakelijke (intercontinen tale) nachtvluchten ook niet meer mogen. „Aangezien uit de toelichting van onze redactie binnenland SCHIPHOL - Er is een ernstig personeelstekort bij de Konink lijke Marechaussee op Schip hol. Dat schrijft directeur Cer- fontaine van de luchthaven in een brandbrief aan minister De Gx-ave van Defensie. Volgens Cerfontaine bereiken hem ver ontrustende geluiden uit de luchthavensector hierover. De dienst die behalve grenscon troles, ook politietaken, lucht vaartbeveiliging en recherche taken verricht, kampt met een personeelstekort van honderd mensen. Er werken zo'n 1250 medewerkers. Sinds de laatste reorganisatie in 1996 is het aan tal medewerkers niet meege groeid terwijl de luchthaven in belang toenam, aldus Cerfon taine. Hoewel de veiligheid niet in het geding is, lijdt het tekort tot problemen. Cerfontaine consta teert een 'oplopende spanning tussen beoogd serviceniveau en de personele capaciteit' van de marechaussee. Volgens een woordvoerster is die op allerlei fronten op de luchthaven merk baar. „Het hele proces van bin nenkomen en vertrek loopt niet lekker." Zo ontstaan er wacht rijen bij de paspoortcontroles. Luchtvaartmaatschappij en kampen met het probleem dat de verstrekking van pasjes voor luchthavenmedewerkers lang zaam verloopt, wat flexibele in zet van personeel bemoeilijkt. Structureel De klachten hebben volgens Schiphol niets te maken met het drukke zomerseizoen. Ze vor men een structureel probleem en de luchthaven trekt al jaren aan de bel bij de Koninklijke Marechaussee. Cerfontaine vindt het vreemd dat het kabinet wel meer geld uittrekt voor politie en niet voor de marechaussee, terwijl deze op de luchthaven ook politieta ken verricht. Hij dringt er bij de minister van Defensie op aan om een oplossing te zoeken voor het probleem. Deze laat via een woordvoerder weten na de zo mer te zullen reageren. ANP op de nachtregeling niet blijkt waarom deze categorie vluch ten niet voor een ontheffing in aanmerking komt, gaan we er vanuit dat het hier om een omis sie gaataldus de brief van B en W van Rotterdam. Totaal verbod De gemeente had overigens zelf begin dit jaar om een verbod op nachtvluchten gevraagd, voor uitlopend op de definitieve vaststelling van de regels rond het vroegere Zestienhoven: het zogenoemde aanwijzingsbe sluit. Dat kan nog een paar jaar op zich laten wachten. Volgens een woordvoerster van het ministerie ging Netelenbos bewust verder dan het akkoord tussen Schiphol en gemeente. „Als we dan toch verbieden, dan ook een totaalverbod. We heb ben de belangen van de omwo nenden het zwaarst laten we gen", aldus de woordvoerster. Uitzonderingen Er zijn slechts enkele uitzonde ringen: nood- en overheids- vluchten, het vanwege de open bare orde en veiligheid laten vervoeren van voetbalsuppor ters, en vliegtuigen die vanwege technische of meteorologische omstandigheden naar Rotter dam moeten. Zalcenvliegtuigen, hoe stil ze ook zijn, mogen 's nachts ook niet landen. ANP Leden van de Dierenbescherming overhandigen de handtekeningen bij de Canadese ambassade. foto Pers Support van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ruim honderd duizend Nederlanders hebben met hun handtekening hun on genoegen geuit over de jacht op grizzlyberen. De Dierenbe scherming overhandigde de handtekeningen gisteren aan de Canadese ambassade in Den Haag met het verzoek ze door te geven aan de premier van de Canadese provincie Brits Columbia, waar veel op de grizzlyberen wordt gejaagd. De Dierenbescherming begon samen met Duitse en Britse col lega's in maart een campagne tegen dit jachttoerisme. Veel Europese jagers zoeken hun vertier in het buitenland, omdat de buit in eigen land niet vol doende oplevert. Bovendien zijn jagers voorzichtiger geworden omdat de publieke opinie zich steeds meer tegen hun actvitei- ten keert. Volgens de Dierenbescherming van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De korte broek voor mannelijke post bodes blijft taboe. De kanton rechter heeft gisteren een voorlopige voorziening afge wezen waar de vakbond AbvaKabo om had gevraagd, zodat de postbodes nog deze zomer in korte broek konden lopen. PTT Post vindt een korte broek niet passen bij het imago van het bedrijf. AbvaKabo legde het geschil over de broek eer der voor aan de Commissie Ge lijke Behandeling. Deze vond dat er sprake was van discri minatie, omdat vrouwen bij warm weer de mogelij kheid hebben een broekrok aan te trekken. PTT Post leg die be slissing naast zich neer. Het bedrijf vindt een broekrok niet hetzelfde als een korte broek. Bovendien is die laatste ook niet voor vrouwen toege staan. AbvaKabo stapte daar op naar de rechter, maar heeft nu bot gevangen. Er is overi gens wel een zomerse, lichte pantalon beschikbaar. Teleurgesteld AbvaKabo toonde zich teleur gesteld over de uitspraak. De bond had al een bodemproce dure aangespannen, maar aangezien zo'n actie veel tijd vergt, biedt die de postbodes voor deze zomer geen 'lucht' meer. ANP woensdag 28 juli 1999 Meer boetes voor steunfraude DEN HAAG - Uitvoeringsinstellingen voor de sociale zeker heid hebben in 1998 weer fors meer boetes opgelegd. Bij de uitvoering van de WAO en de WW werd voor ruim 53 milj oen gulden aan boetes opgelegd, 1,8 miljoen meer dan in 1997. De instellingen vorderden ruim 324 miljoen gulden aan ten onrechte betaalde uitkeringen terug. In bijna 160.000 gevallen is vorig jaar besloten een uitkering geheel of deels te weigeren. Dat is iets minder dan een jaar eer der, aldus het Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen, het coördinerend orgaan in de sociale zekerheid. Boetes worden opgelegd als iemand met een uitkering, ge vraagd of ongevraagd, niet alle relevante informatie aan de uitkeringsinstelling opgeeft. ANP Spoor vermist meisje loopt dood ASSEN - De elf tips die de politie in Assen kreeg over de vrachtwagen waarbij het vermiste meisje Chanel Eleveld ge zien zou zijn, hebben niets opgeleverd. De chauffeur van de vrachtwagen heeft niet gereageerd en de tipgevers die zeggen de auto te hebben gezien, verwijzen elk naar een ander deel in het land. Het meisje Chanel is nu bijna een week zoek. Een getuige zegt dat hij het meisje vrijdagochtend in Assen op het industrieterrein heeft gezien bij een vrachtwagen met een blauw dekzeil. GPD Legionella in douches gevangenis ROTTERDAM - Het Huis van Bewaring De Schie in Rotter dam heeft de legionella-bacterie aangetroffen in een douche ruimte. De besmetting kwam aan het licht tijdens een onder zoek dat justitie onlangs in alle gevangenissen in Nederland heeft laten uitvoeren. Uit voorzorg worden de besmette dou ches voorlopig niet gebruikt. Vierentwintig bewoners moeten daardoor tijdelijk op een ander afdeling douchen. Vorige maand kwam het Huis van Bewaring al in het nieuws doordat daar de beruchte bacterie in de tandartsinstallatie was gevonden. GPD Fok wilde hamsters vruchteloos BEEK-UBBERGEN - Het lukt de laatste drie wilde hamsters in Nederland maar niet omzich voort te planten. Depogingen in een f okhok in Beek-Ubbergen zijn al ruim twee maanden vruchteloos. Dit meldt een woordvoerder van de vereniging Das en Boom, die de fok begeleid. De drie hamsters (ook wel korenwolven genoemd) zijn moge lijk eikaars familie of zijn onvruchtbaar. De kans bestaat dat de diersoort alsnog in Nederland uitsterft. Das en Boom had de drie hamsters half mei gevangen op een akker bij Maastricht. Volgens de vereniging waren het de laatste wilde exemplaren van Nederland. De vereniging kreeg toestemming van staatssecretaris Faber om ze te van gen, te fokken en later eventueel uit te zetten. ANP Toch tulband in Delftse super DELFT - Een 19-jarige Delftse sikh met een tulband is alsnog voor een vakantiebaan aangenomen bij een Delftse super markt. De jongen deed aangifte van discriminatie toen tij dens zijn sollicitatie werd gezegd dat het religieuze kleding stuk 'geen onderdeel kan uitmaken van de bedrijfskleding'. Inmiddels zit de sikh, met zwarte tulbandachter de kassa van het betreffende Konmar-filiaal. Volgens Konmar-woord- voerster A de Mol berust de aangifte op één groot misver stand. „De jongen solliciteerde bij de plaatsvervangend be drijfsleider. Hij zag niet voldoende in dat het dragen van de tulband net zo belangrijk voor de jongen was, als bijvoor beeld het dragen van hoofddoeken door moslimvrouwen. La ter is dat rechtgezet, maar de jongen nam het gelijk zo hoog op dat hij aangifte deed." ANP door Jaap Hellinga LEEUWARDEN - De van frau de verdachte Friese reisorgani sator C. Heim is voorlopig on grijpbaar voor de Nederlandse justitie. De directeur van de failliete Culture Travel Club liet vorige week na een ruzie tien Nederlandse toeristen achter in de Chinese hoofdstad Peking. Gisteren verbleef hij in een hotel in Erenhot, het laatste plaatsje voor de Mongoolse grens. Op 1 april vertrok Heim met een karavaan van zeven campers, ondanks het faillissement dat de rechter op 16 maart over zijn reisbureau had uitgesproken. „Ik wist er niks van", aldus Heim. „Hij trekt zich niks aan van de faillissementswet", concludeert curator I. van den Berg. „Een di recteur van een failliete onder neming mag het land niet verla ten. Hij besloot toch om te gaan." Van den Berg inventari seert nu de schulden en strafba re feiten, zodat het interregio nale fraudeteam van het Openbaar Ministerie in Gronin gen aan de slag kan. „Dit is een compleet nieuw verhaal voor mij, waar ik niks mee kan", zo reageert de gezochte directeur. „Ik heb geen stukken over dat faillissement gekregen, geen te lefoontje, niks. "De curator ver moedt dat de reisleider zich met opzet voor haar schuilhoudt. Zijn postbus wordt niet geleegd en Heim zelf verblijft vrijwel permanent in het buitenland. Toen de ondernemer op 9 juli vo rig jaar persoonlijk failliet ging, zat hij in Rusland. Destijds ging het om een schuld van ƒ53.895, die nog steeds niet is afbetaald. Heim moest zijn auto en camper inleveren, maar hij blijkt over een tweede kampeerbus te be schikken. Dat is de wagen waar mee hij nu door Azië trekt. Van wege dergelijke praktijken deed de curator begin dit jaar aangif te bij de politie in Leeuwarden. De zaak is zo omvangrijk dat het fraudeteam ingeschakeld moet worden, meent Van den Berg. Bij het faillissement van de Cul ture Travel Club gaat het even eens om een schuld van zo'n vijftigduizend gulden, meldt de juriste. Lang niet alle schuldei sers staan geregistreerd. Zo zegt de vroegere compagnon Wil Ze- gers Veeckers nog 36.000 gulden van Heim tegoed te hebben. Van den Berg roept schuldeisers op zich bij haar te melden. Zo lang de directeur in Mongolië zit, is hij evenwel onbereikbaar voor de frauderechercheurs. Heim: „Ik ben op 30 september weer in het land, dan handel ik deze zaken wel af. Ik kan me er nu niet druk om maken.GPD bieden Jagers verenigingen in Nederland speciale reizen naar gebieden waar veel wild is. De regering van Brits Columbia verleent ieder jaar 350 jagers een vergunning om beren te do den. Daarnaast worden nog eens 350 dieren gedood en zo'n honderd aangeschoten, als ge volg van het feit dat de regering de jacht onvoldoende contro leert. De stad bedraagt zes- tot achtduizend exemplaren. ANP Advertentie Geniet van Mehari's sigaren. En geniet bovendien gratis van 4 unieke koffie- melanges, exdusief vervaardigd voor Mehari's. Maak een wereldreis langs exotische koffieplantages onder het genot van je Mehari's. Haal bij je tabaksspeciaalzaak de actiefolder en het bestelformulier of bel gratis de speciale Mehari's Wereld Koffielijn 023 13 92. Tmd your world, find your taste, find your coffee with Wehari's Brengt de gezondheid ernstige schade toe, k.b. 4.10.1994, Stb. 720.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 33