Estland worstelt met zijn Russen PZC Ambtenarij wijst zwartepiet af defensie van serie missers in asbestzaak Fiscus vecht om eerste rechten op geld piramidespel feiten en meningen woensdag 28 juli 1999 Tempo invoering Ests als officiële landstaal stuit op weerstand Vakbond beschuldigt 28 juli 1949 De Baltische staat Estland wil in 2003 lid worden van de Europese Unie. Wil het land daarin slagen, dan moet de positie van de Russisch sprekende minderheid tegen die tijd zijn verbeterd. De regering maakt zich daarom sterk voor in tegratie van de Russen. Taalonderwijs is hierbij een belang rijk instrument. Hoe ermee moet worden omgegaan, is punt van discussie. door Manon Kotvis Voor veel Esten is het Rus sisch de taal van de onder drukking. Het onafhankelijke Estland werd in 1939 bezet door de Sovjet-Unie. Tot de Baltische staat in 1991 de onafhankelijk heid terugkreeg, werden het Ests en de Estse cultuur onder drukt. Sinds het opdoeken van de Sovjet-Unie richt Estland zich op het herwinnen van de ei gen cultuur. Hierbij was het vastleggen van het Ests als offi ciële staatstaal een belangrijke stap. Estland wordt echter niet alleen bevolkt door Esten. Van de bijna anderhalf miljoen bewoners noemt circa eenderde het Rus sisch als moedertaal. Het me rendeel van deze groep bestaat uit etnische Russen, de rest zijn onder meer Letten en Witrus- sen. Hoewel een aantal Russen na 1991 Estland verliet, besloot het grootste deel te blijven. Anno 1999 is de situatie van de Russische minderheid in het al gemeen problematisch. De meerderheid spreekt de Estse taal niet, 100.000 mensen heb ben een paspoort van de Russi sche Federatie, maar liefst 150.000 Russen zijn statenloos. Dit betekent dat dit deel van de bevolking onder meer geen pas sief kiesrecht heeft (en dus niet zelf als volksvertegenwoordiger gekozen kan worden) en bij het zoeken van werk is aangewezen op gebieden waar een meerder heid Russisch spreekt. In beide gevallen kan scholing een op lossing zijn. Om staatsburger van Estland te mogen worden, is een basisken nis van de Estse taal nodig en vanaf 1 juli dit jaar is het voor iedereen die voor zijn werk met mensen moet communiceren, zelfs verplicht deze taal tot op een bepaald niveau te kennen. Voor Ave Harsing, coördinator van het Europese Phare taal training programme (onderdeel van Ret in 1998 gelanceerde lan delijke integratie fonds voor de niet-Estse bevolking) is er geen twijfel mogelijk: integratie van minderheden in Estland is van essentieel belang. ..We moeten voorkomen dat deze situatie, waarin één derde van de bevol king niet Ests is, gevaarlijk wordt." Op dit vlak lijken het overheids beleid en de doelstellingen van de grootste partij van Russisch sprekenden met elkaar te spo ren. Leivi Ser, adviseur en lid van het bestuur van de Partij Verenigde Volkeren van Estland legt uit: ,,A1 in 1994 stond in ons partijprogramma dat we vóór integratie zijn. In die tijd was daar in de rest van de politieke wereld nog met geen woord over gerept." Taaieducatie is daarbij een belangrijk, zo niet essenti eel instrument. Hervormingen Hoewel de partijen het eens zijn over het belang van integratie en educatie, is er wel verschil van mening over de manier waarop dit doel bereikt kan worden. De koers van de over heid en de haar ondersteunende organisaties is duidelijk. Ests is de staatstaal en binnen afzien bare tijd moet iedereen die zich eigen maken. Om dit te verwe zenlijken zijn verschillende wetten ingevoerd en maatrege len genomen. Zo is het schoolsysteem gewij zigd. Er bestaan nog steeds Rus sische en Estse basis- en middel bare scholen naast elkaar, maar beide zijn op eén lijn gebracht. De belangrijkst vereiste is nu dat op Russische scholen de Est se taal wordt onderwezen. Deze regel werd al in 1994 inge voerd, maar in de praktijk houdt zelfs na vijf jaar maar een beperkt aantal scholen zich hier aan. De oorzaken variëren vol gens Harsing van onwil tot on kunde. „We ondervinden veel problemen. Het gebrek aan goe de leraren is een belangijke oor zaak. Ook onwil is een factor. In toen de hoofdmacht arriveerde, werd de 'etemietbult' afgezet. Volgens de voorschriften was het ten strengste verboden er met helikopters te landen; op- waaidend stof zou de asbest- deeltjes over het gehele leger kamp kunnen verspreiden. „Toch heeft een helikopter ge probeerd te landen", beweert Lardenoye. De AFMP stelt dat een groot deel van de militairen te laat en te summier is geïnformeerd, en niet is uitgerust met stofmas- kers. En militairen die wel over stofkapjes beschikten, zou zijn aangeraden de maskers af te doen, 'omdat het veilig is en de asbest al lang is weggewaaid'. Tijdens een voorlichtingsbij eenkomst kregen de jongens te horen dat het 'slechts zou gaan om de minst gevaarlijke witte asbest'. Dit stelde de militairen allerminst gerust. „Zogenaam de asbestexperts met witte pak ken en de onbeschermde mili tairen liepen gewoon door j elkaar heen. Hieruit trekken wij de conclusie dat het afgezette gebied niet op tachtig meter af- I stand, maar midden in het kamp ligt. Het feit dat de KL deze af stand inmiddels officieel tot 25 meter heeft verkleind, onder- streept onze visie." Een van de asbestexperts, die dagelijks metingen verlicht in Prizren, zou hebben gezegd dat I hij in zijn jarenlange loopbaan nog nooit zo 'n hoge asbestwaar- de had gemeten. Bovendien, i stelt Lardenoye, gaat het hier om een vredesoperatie. „In oor logstijd moeten we niet te veel mekkeren maar nu is het Neder landse arbobeleid ook op Koso vo van toepassing." Volgens woordvoerder Beeksma van staatssecretaris Van Hoof 1 wordt de brandbrief van de AFMP zo spoedig mogelijk be- antwoord. Ondertussen zijn daar de nieuwe beschuldiging i van de vader uit Assen, en de Kamervragen van PvdA-defen- siespecialist Zijlstra bijgeko- J men. „Het arbo- en asbestbeleid hebben op dit moment bij de staatssecretaris en de minister de hoogste prioriteit." Op pa- pier is in alle voorzorgsmaatre gelen voorzien. „Als blijkt dat er desondanks toch fouten in de uitvoering zijn gemaakt, dan hebben we een fors probleem", beseft de zegsman. GPD Met een militaire parade in de hoofdstad Tallinn vierde Estland vorig jaar de tachtigste verjaardag van de republiek. foto Aivar Partel/EPA sommige gebieden spreekt tot 97% van de inwoners Russisch. Zij zien het nut niet in van goede kennis van de Estse taal." Maar het opleiden van docenten is vooral een kwestie van tijd en geld en dus geen onoverkoom- baar probleem, vindt ze. Voorts is in juni 1996 een wet aangenomen, waarin wordt be paald dat in 2007 de kinderen in de hoogste klas van Russische basisscholen voldoende kennis van de Estse taal moeten hebben om verdere opleidingen in die taal te kunnen volgen. Het doel van deze wet is op de lange ter mijn steeds meer lessen op Rus sische middelbare scholen in de Estse taal te geven en uiteinde lijk alleen voortgezet onderwijs in het Ests over te houden. De basisscholen kunnen hun Russi sche identiteit behouden, uiter aard met de verplichting de Est se taal de doceren. Ser is duidelijk in zijn mening over deze wet: „Dit is pure dis criminatie. Het gaat ten eerste veel te snel. Er zijn nog niet ge noeg leraren die de Estse taal kunnen doceren. Bovendien is het uitbannen van Russische gymnasia geen integratie maar assimilatie." Volwassenen Naast de gelijkschakeling van de Rusische en Estse basis- en middelbare scholen, werkt het landelijke integratiefonds aan volwassenenscholing. Hieron der valt de eerder genoemde wet, die werkgevers en werkne mers die met klanten in aanra king komen, verplicht basis kennis van de Estse taal op te doen. In de praktijk betekent de regel dat bijvoorbeeld een win kelbediende in een gebied waar de overgrote meerderheid van de inwonders Russisch spreekt, een klant in de Estse taal moet kunnen helpen. Ser is verontwaardigd over de wet. „Dit is pure discriminatie. Bijvoorbeeld in Narva, waar practisch iedereen Russisch spreekt, is dertig procent werk loos. Zij kunnen het geld niet opbrengen voor een taalcursus. Aan de ene kant maakt de staat zo'n wet, aan de andere kant zorgen ze niet voor de mogelijk heid om gratis een taalcursus te volgen." Zijn partij bereidt mo menteel een alternatief wets voorstel voor. Harsing is het met Ser eens dat deze situatie niet klopt. „Daar om is het goed dat wij als orga nisatie die mogelijkheid wel kunnen bieden, alhoewel we na tuurlijk niet iedereen kunnen helpen." Binnen het Phare taai educatie programma is 780.000 euro beschikbaar voor een pro ject, waarbij mensen die slagen voor een cursus, de helft van hun geld terugkrijgen. Harsing en Ser zijn het erover eens dat de integratie- en taal problemen niet opgelost zullen zijn bij de (waarschijnlijke) toe treding tot de EU in 2003. „Taaieducatie en integratie zijn processen die tijd nodig hebben. En daarvoor moet je niet reke nen op tien, maar op twintig tot vijfentwintig jaar", aldus Ser. Harsing denkt ook eerder in ter men van generaties dan in jaren: „Het punt is, dat mensen nou eenmaal verschillend over din gen denken. Je hebt hier nog echt een Russische gemeen schap. Zolang die oude genera tie er nog is, zullen er alti j d men sen zijn die vinden dat hun rechten worden geschonden." door Jikke Zijlstra Staatssecretaris Van Hoof (Defensie) is al anderhalve week geleden gewaarschuwd voor de asbestproblemen in Kosovo. De Algemene Federatie van Militair Personeel (AFMP) diende op 16 juli een schriftelij ke klacht in bij de bewindsman. Van Hoof kreeg het puntsgewijs voorgeschoteld: militairen krij gen niet of veel te laat bescher mende kleding, de voorlichting is uiterst summier en Defensie slaat adviezen van verkenners met betrekking tot de onveilig heid van locaties in de wind. Pas nu de vader van een KFOR-mi litair uit Assen alarm heeft ge slagen, maakt het ministerie werk van de Machten. De eerste indicatie dat het let terlijke puinruimen in Kosovo gezondheidsrisico's voor de Ne derlandse vredebewaarders met zich meebrengt, was de ontdek- Mng van eterniet in een platge bombardeerd stationsgebouw op tachtig meter afstand van het kampement waar 850 Neder landse KFOR-militairen zijn gelegerd. Naar aanleiding van deze vondst in Prizren stuurde de AFMP een brief aan Van Hoof en aan de Arbodienst van de Ko- ninMijke Landmacht. De vakbond eiste inzage in de meetresultaten, omdat ondui delijkheid bestond over de schadelijkheid van het eterniet. De berichten 'rechtstreeks uit het veld' waren verontrustender dan de officiële analyse van de legerleiding. „We hebben Van Hoof mondeling gevraagd waarom de Nederlandse troe pen eerst rond het bewuste ge bouw werden gelegerd, en pas daarna het asbest werd ge ruimd", zegt woordvoerder Lardenoye van de AFMP. Ter wijl de zogeheten 'advance par ty', die het terrein had verkend, het advies had uitgebracht eerst te ruimen en vervolgens de ten ten op te slaan, deed Defensie het omgekeerde. „Dit geeft wel aan hoe de landmacht in het veld met de asbestproblematiek omgaat", meent Lardenoye. De brief gaat uitputtend in op blunders, miscalculaties en na latigheden. Reeds voor de aan komst van het geniehulpbatal- jon hebben chauffeurs van de KL het terrein bekeken en ge zondheidsrisico's gelopen. Pas door Paul Smits Het is een riante woning in het deftigste deel van Spij- kenisse. De fiscus vindt de prijs van 815.000 gulden bij onder handse verkoop mooi genoeg om er een kort geding over aan te spannen tegen de Vereniging tegen Piramidespelen. De vereniging verzette zich gis teren tegen de verkoop namens gedupeerden van het piramide spel Titan dat gedreven werd door de bewoner van het pand. De vereniging vreest achter het net te vissen wanneer de belas tingdienst als eerste aan de beurt is bij het innen van schul den op het grote brein achter het spel. Hoewel piramidespelen zijn verboden, kan de fiscus belas ting heffen op illegaal verkre gen inkomsten. In dit geval gaat het om 5.5 miljoen gulden belas ting. Concurrent in de strijd om deze criminele gelden is de Vereni ging tegen Piramidespelen. Met behulp van een rechterlijke uit spraak hebben gedupeerden niet alleen beslag laten leggen op het huis maar ook op de ei gendommen van de managers van Titan. Onzin De bedenker was gisteren zelf niet aanwezig bij het juridisch gevecht voor de Rotterdamse rechtbank. Volgens zijn raadsman P. Brand woont de man nog steeds in Spijkenisse. „En als de verkoop per 1 augus tus doorgaat, dan verhuist hij nog dezelfde maand. Dat hij el ders veel geld zou hebben is on zin. Hij blijft gewoon in Neder land." De fiscus eiste gisteren dat de Vereniging als schuldeiser het beslag opheft, zodat een onder handse verkoop van de villa kan doorgaan. In dat geval zegt de vertegenwoordiger van de staat als eerste recht te hebben op de opbrengst. De zaak is spoedei send omdat de koper 1 augustus als uiterste datum heeft ge noemd dat de zaak rond moet zijn. de Spijkenisser, voor elke gedu peerde zesduizend gulden. Tot nu toe is het slechts gelukt veer tigduizend gulden toegewezen te krijgen bij vordering. Volgens De Jong van Lier beliepen de in komsten van de man achter Ti tan dertig miljoen. Dief De advocaat laakte de handel wijze van de belastingdienst. Hij haalde het voorbeeld aan van een dief die tienduizend gulden heeft gestolen en bij wie later drieduizend gulden wordt aangetroffen. „Er is geen enkel precedent be kend waarin de belastingin specteur stelde dat de dief eerst belasting moest betalen over de gestolen tienduizend gulden, waarna die met-het slachtoffer het gevecht aanging over de aangetroffen drieduizend gul den." Raadsvrouw mr. I. Brand vond namens de fiscus dat deze ver gelijking mank ging. „Het verschil zit hem in de wil, het initiatief. De mensen stonden weliswaar onder psychische druk maar hebben uit vrije wil meegedaan aan Titan." Omslagpunt Vordering De Enschedese advocaat mr. J. de Jong van Lier claimt namens 2236 leden van de vereniging in totaal dertien milj oen gulden bij Het principe van piramidespe len is dat mensen geld inleggen. Als een bepaald aantal mensen na hen ook dat besluit neemt, komt er een omslagpunt. Deel nemers zien het aangegane ver lies bij het begin veranderen in winst. De winst wordt groter naarmate het aantal deelnemers toe neemt. In de praktijk gaat het na een tijdje fout: meer deelnemers betekent dat het steeds langer duurt voordat nieuwkomers winst maken of daar helemaal geen kans meer op maken. Het bekvechten om de woning is van groot belang voor de Vereni ging tegen Piramidespelen. Want volgens De Jong van Lier zijn er nog twintig andere besla gen waarbij de fiscus en de ver eniging beide partij zijn. Mocht de belastingdienst in het kort geding in het gelijk worden gesteld, dan vreest de advocaat dat hetzelfde ook geldt voor de andere beslagen. En kunnen de gedupeerden naar hun centen kunnen fluiten. De rechtbank doet morgen uit spraak. GPD Politici zijn verantwoordelijk voor bankieren Zuid-Holland van onze redactie economie Door de wol geverfde ac countants en andere fi nanciële experts hebben er een zware kluif aan gehad om een enigszins helder beeld te krij gen van de administratie van de kredietportefeuille van de provincie Zuid-Holland. Slechts één ambtenaar in het Provinciehuis in Den Haag bleek in staat - en bereid - de onderzoekers bij te staan in hun pogingen om de Muwen van uitstaande en verschul digde leningen te ontwarren. Zijn naam is Karei Baarspul, al sinds vele jaren de 'treasu rer' ofwel 'middelenbeheer der' bij de provincie Zuid-Hol land. De eerste oordelen van de ge raadpleegde accountants zijn niet mals. De boekhouding van Baarspul voldoet niet aan de minimale eisen, de rappor tages waren veel te summier en de winsten van het banMeren werden meermalen al te vroeg tijdig in de boeken opgeno men. Daar komt nog bij dat de solis tisch opererende treasurer geen moment aan de bel trok toen hem het naderende fiasco van het handelshuis Ceteco duidelijk moet zijn geworden en dus het vermoedelijk in lucht opgaan van een uit staande lening van de provin cie Zuid-Holland van 47,5 miljoen gulden. Toch wekt de lijst van nog uitstaande lenin gen in het algemeen niet de in druk van roekeloze praktijken door een overheidsdienaar met Nick Leeson-achtige nei gingen. Solide bedrijven Los van het Ceteco-debacle deed de provincie Zuid-Hol land via Baarspul vrijwel alleen zaken met solide Neder landse instellingen en bedrij ven. Met zichtbare opluchting namen de provinciebestuur ders daar vorige week kennis van. Het had, zo viel ook onder Statenleden te beluisteren, al lemaal nog veel erger kunnen zijn. De degelijkheid van de reste rende kredietportefeuille stemt meer overeen met het beeld dat men binnen de mu ren van het Provinciehuis heeft van Karei Baarspul. Collega's steken hun hand voor hem in het vuur. „Integer? Absoluut!", verzekert een van hen. „Wij vinden dat er een Gedeputeerde De Jong (1) van Financiën stapte vrijdag op als be stuurder van Zuid-Holland vanwege de Ceteco-affaire. Rechts van hem zit commissaris van de koningin Leemhuis-Stout. foto Roger Dohmen/ANP eind moet komen aan de ver dachtmakingen aan zijn adres, want hij heeft alleen maar in politieke opdracht gehan deld." Buiten zijn dagelijks werk is Karei Baarspul in zijn woon plaats Gouda een bekend en gezien figuur. Hij was geruime tijd mede-eigenaar van een winkel in snuisterijen aan de Lange Tiendeweg. Via de winkeliersvereniging in de straat kwam hij in het be stuur van de SOG, de Samen werkende Ondernemersver enigingen Gouda. Samen met anderen speelde Baarspul het klaar dat alle ondernemers- clubjes in Gouda nu op één lijn zitten en gezamenlijk zelfs fors willen bijdragen (circa vier miljoen gulden) aan een grote opknapbeurt van de Goudse binnenstad. Daarnaast had Baarspul bijna van het begin af aan zitting in het bestuur van de Vereniging van de Goudse Schouwburg. Toen hij vorig jaar aftrad, tel de die vereniging tweeduizend leden. Winstgevend Karei Baarspul kwam in 1995 met het idee de provinciekas te spekken door te gaan bankie ren. Zijn slotzinnen in de aan beveling van destijds hebben nu een andere lading gekre gen: 'Risicoloos, winstgevend voor alle betrokken partijen, het voorziet in een behoefte, doet niemand oneigenlijke concurrentie aan en het is ethisch verantwoord. De pro vincie is echt niet de enige overheid die zo optreedt'. De toenmalige gedeputeerden Brouwer (PvdA, Financiën), Van der Goot (WD, Bestuurs zaken) en Nol ten (WD, Eco nomische Zaken) waren het daarmee eens. Commissaris van de koningin Leemhuis- Stout niet. Zij was tegen het banMeren. Maar van de meerderheid bin nen Gedeputeerde Staten mocht Baarspul zijn eigen idee zelf gaan uitvoeren. De poli tieke top hield dat geheim. Om andere spelers op de geld markt niet wijzer te maken dan nodig werd gevonden. Beeldvorming Ambtenaren uit de nabije om geving van Baarspul ergeren zich nu aan het beeld dat diens boekhouding een rommeltje was. Zij wijzen erop dat 'het leningenbestand gewoon is opgenomen in het netwerk van het provinciale computersys teem'. En de melding dat Baarspul toezeggingen deed voor nog eens zeshonderd miljoen gul den aan nieuwe leningen? „Helemaal geen schande", vinden de collega's. „Het hui dige leningenpakket loopt grotendeels af in 2000. Karei was gewoon al bezig met de winst voor volgend jaar. Want daar Mekten de politici toch op? Ze vonden het allemaal prachtig dat hij zo veel voor Zuid-Holland verdiende." Karei Baarspul treft geen blaam, daarvan zijn z'n colle ga's overtuigd. „Waar het om gaat", Minkt het in het Provin ciehuis, „is dat de politiek nu spijt heeft van dat bankiersbe- sluit in 19 9 5En daar willen ze zonder Meerscheuren van af komen. In politiek Nederland betekent dat dat de schuld bij ambtenaren wordt neerge legd." Extra inkomsten genereren door het aantrekken en uitzet ten van grote leningen. Pro vincieambtenaar Karei Baarspul kwam zelf op het idee en ging voortvarend aan de slag. Met instemming van de politiek verantwoordelij ken. En dat mag best worden benadrukt, vinden de ambte lijke collega's van Baarspul. GPD zie ook pagina 3 Straalvliegtuig In Engeland is een proefvlucht gemaakt met het eerste straal vliegtuig voor passagiersver voer, de Havilland Cornet. De Engelsen hopen met het vlieg tuig aan de top van de wereld luchtvaart te komen. De Ha villand Comet is in het diepste geheim ontworpen. Het toestel heeft vier straalmotoren. Willy Lages Drs. Lou de Jong heeft als hoofd van het Nederlands In stituut voor Oorlogsdocumen tatie getuigd tegen Willy La- ges. De laatste was in de oorlog Kriminalrat in Duitse dienst en staat nu als oorlogsmisda diger terecht. De Jong betoog de dat Lages in zijn functie moet hebben geweten dat de Duitsers mensen vergasten. Vrije veren Op initiatief van de Staten- kring van de Katholieke Volkspartij is een comité opge richt dat gaat ijveren voor het behoud van de vrije veren op de Westerschelde. Het comité zal een verzoek indienen in Den Haag. Televisie Een Middelburger heeft kans gezien een televisie-uitzen ding van de BBC zeer duidelij k op zijn scherm te Mijgen. Dat is zeer zeldzaam in Nederland. De Daily Express heeft het op de voorpagina gemeld. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: AL. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: OostsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114)373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 800 tot 10,30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.pzc.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 98,00; franco per post 128,50; per maand 35,75; per jaar 372,50; franco per post 491,00, bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting, losse nummers maandag t/m vrijdag 1,80. zaterdag 2,60 p st (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n v PZC ab rek. Vlissingen Advertentietarieven: 191 cent per mm, minimumprijs per advertentie 28,65; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 6,50 meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 32